ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 359. Zaterdag 19 April 1919 4e Jaargang TWEEDE BLAD AGENDA. ZATERDAG. Bioscoop, Cycloop, 87» uur. ZONDAG. Bioscoop, Cycloop, 8,5 en 87» uur. Badpaviljoen, Concert van 87a—6 en 77,-97, uur. MAANDAG. Bioscoop, Cycloop, 87» uur, Badpaviljoen, Concert van 37» 6 en 77»—97» uur. Predikbeurten. Zondag 20 en Maandag 21 April Eerste en Tweede Paaschdag. IJMUIDEN. 10 uur: Ds. Creutzberg, Zangkoor. 5 uurDs. Erdman. Tweede Paaschdag. 10 uurDs. Creutzberg. Tweede Paaschdag. Geen dienst. 10 uur: Ds. A. Stfyling v. Naarden 5 uurdezelide. Tweede Paaschdag. 10 uur: Ds. Steyling. VELSEROOR©. Tweede Paaschdag. Geen dienst. 10 uur: De heer J. Breder veld. 5 uur: dezelfie. Tweede Paaschdag. 10 uurDs. S. Datema v. Haarlem. VELSEN. Tweede Paaschdag. 10 uur: Ds. Eggiok. WiJKEROOG, 10 uur: Ds. Kok. 5 uurDs F. Kramer v. Beverwijk Tweede Paasch lag. 10 uur: Ds. Kok. SANTPOORT. Tweede Paa: chdag. 10 uurDr. G. A. v. d. Bergh vau Eijsinga. 10 uur: Ds. L. W. Erdman van IJmuiden. Tweede Paaschdag. Geen dienst. Van den Wachttoren. De revolutie tegen den zomer t jj d. In de Duitsche Nationale Verga- dering is het wetsontwerp tot in voering van d-n zomertijd met groote meerderheid verworpen. Is dit een overwinning van het meer conservatieve platteland op de meer revolutionairgezinde steden?Zullen de aanhangers van Spartacus zich op die verwerping beroepen ten bewijze, dat de meerderheidssoci alisten heulen met de achterlijkste elementen der bourgeoisie Mannen van den nieuwen tijd, die met be hulp van voorstanders van den ouden tijd, den nieuwen tijd verwerpen' Het is een dankbaar onderwerp voor de vrienden der ware revolutie. Het nog niet gerevolutioneerd Nederland heeft ook dit jaar weer den zomertijd ingevoerd en deze heeft zich hier al zoo ingeburgerd, dat de meestrn overtuigd zijn, dat de zomertijd er is en er biijft. Reeds lang voor den oorlog is erop aan gedrongen, dat men den tijd naar de jaargetijden zou regelen. Eerst de kolennooi en duurte hebben deze kleine hervorming tot werke lijkheid gemaakt. Ze heeft twee groote voordeelen:. duizenden men- schen genieten nu gedurende een deel van het jaar wat langer van het schoone, gezonde zonlicht en een niet onaanzienlijke som wordt oespaard op gas, electriciteit en petroleum. Het platteland heeft zich het angst tegen de nieuwe tijdregeling verzet en moppert er nog een beetje over na. Op de vergadering van Ned. Akkerbouwers, de vorige week te Rotterdam gehouden, werden nog eenige bezwaren tegen den zomer tijd geopperd. Er werd echter weinig tijd aan besteed en weinig notitie van genomen. Het was toch pleiten voor een verloren zaak. Maar de mensch moppert graag vooral tegen nieuwigheden en in de derpen kan men menigen tegen stander van den Dieuwen tijd tegen die dwaasheid hooien uitpak ken. „De zon kan men toch niet verzetten 1", hoorden we triomf an telijk zeggen. Het is met de invoering van den zomertijd ook volstrekt niet de bedoeling aan de zon wetten voor te schrijven en zich met haar gang, die eigenlijk stilstand is, te bemoeien. Alleen de klok wordt verzet. „Het is in strijd met Gods woord!" Men mag de oude palen niet verzetten, leert de SGhrift. Wat weten sommigen aan den bijbel, die zulke kostelijke waarheden bevat, toch een kleine argumenten te ont- leenen. In den tijd van den bijbel had men in het geheel geen uur werken en een ganseh andere tijd rekening bovendien dan wij. De tegenstanders van den nieuwen tgd moesten de uren van den dag niet met 12 des nachts maar met 6 uur des smorgens beginnen te tellen dan pas zouden zij geheel in over eenstemming met den bijbel zijn. Maar we kunnen toch niet om acht uur op klaarlichten dag, naar bed gaan!" Wordt ook volstrekt niet geeischt. Begint een uur later met uw werk en houdt een uur later op en de zaak is gezond. Scholen en ker ken houden op hst land gewoonlijk reeds rekening met de tijden van werken en eten en beginnen een half uur later. Maar die dubbele tijd is zoo lastig en veroorzaakt allerlei rare vergissingenhet is al gebeurt, dat een familielid op een begrafenis kwam, toen de stoet van het kerkhof terugk-erde, omdat hij er niet op gerekend had dat de rouwbrief den officieele tijd meldde" Aan wi n de schuld? Wanneer allen den nieuwe tijd aannamen, zou tr geen misverstand voo komen. Er zullen dit jaar weer minder dorpsklokken in den zomertijd den ouden tijd blijven aanwijzen dan het vorige jaar. Het verzet wordt zwakker en over eenige jaren zullen we het heel Datuurlijk vinden, dat we half April onze klokken een uur vooruitzetten. Een enkele huis moeder, die erg zwak in wiskunde is, zal de klok inplaats van een uur vooruit een uur achteruit zetten en zoo haar huisgenooten een extra langen, gevolgd door een buitenge woon korten nacht bezorgen. Me zulke fouten kan de wetgever echter moeilijk rekening houden Moeten de grasmeesters slechter betaald worden? Een boer is iemand, die koeien en varkens houdt of aardappelen verbouwt. Men onderscheidt hen in duin-, klei-, veen-, zand- en hei boeren. Het woord kan echter ook een ruimere beteekenis hebben. Er zijn immers ook turf- en visehboe- ren. De stedeling verstaat onder boer iederen buitenman boeren en buitenlui is eigenlijk een pleonasme. Ook de domiré's en schoolmeesters enz. der dorpen worden tot de boeren gerekend en zoo spreekt men wel van grasmeesters. In onderwijzers- yereenigingen blijkt soms duidelijk de tegenstelling tusschen dorp en stad. De stad isj de deftigheid iet dorp is de plompheid. Het dorp is minder fijn, ontwikkeld, goed van manieren het heeft maar een ding voor op de stadhet is er goed kooper leven. De grasmeesters komeu echter tegen die bewering steeds krachtiger opZe ontken nen niet, dat er aan het dorpsleven eenige voordeelen zijn, maar vooral wat de opvoeding zijner kinderen be treft, heeft de stadsonderwijzer veel voor. Daarom is er ook verzet gekomen tegen de klassemudeeling in de voorgestelde salarisregeling voor onderwijzers van minister de Vries, waarbij de steden beter bezoldigd worden dan het land. Maar dit verzet komt niet alleen uit de wereld der gs asmeesters, van verschillende land- bouwvereenigingen en plattelands gemeenteraden en andere organi saties van buitenlui zijn protesten opgegaan tegen df ze achterafstelling van het land, waardoor allicht het onderwijs schade zal lijden. Op de vergadering van Ned. Ak kerbouwers bracht de afgevaardigde yan Wa-ffum de voogestelde sala- rieering van onderwijzers ter sprake. Hij verwachtte er verkeerde gevolgen van voor het platteland. Daar zullen voor lager en middelbaar onderwijs de laagste traotementen worden uitgekeerd. Op het land moge het al goedkooper en eenvou diger leven zijo, de stadsonderwijzer heeft veel gemakkelijker gelegenheid voor eigen studie en die zijner kinderen en in de grootere plaatsen is het onderling verkeer ook gezel liger en leerrijker. De beste leer krachten zullen neg meer naar de steden gaan en daarom is een tegenactie tegen de voorgestelde salarisregeling vanwege de platte landsbevolking noodig. De vergade ring was het daarmee eens eri zal zich tot de regeering wenden, om benadeeling der belangen van het platteland te voorkomon. De bezwaren komen ons juist voor; de klassenverdeeling van mi nister de Visser is vrij willekeurig en het leven op de kleinere, meestal slecht gelegen plaatsjes is over het algemeen zeker niet goedkooper eu zeker minder aangenaam dan in de steden. Vooral daar er reeds een trek van onderwijzers naar de ste den bestaat en het op het land moeilijker is om onderwijskrachten te krijgen moet deze misstand niet verergerd worden. Minister de Visser die ook jur, docts. is, heeft als pre dikant bijna uitsluitend in groote steden gestaan en is daardoor waar schijnlijk een vreemdeling op het platteland. Hg dacht bij zijn sala risregeling zeker alleen aan het ge noegelijke leven, de rust, het eigen tuintje en de eigen kippen en niet aan de bezwaren en nadeelen aan het buitenleven verbonden. Bang voor zijn hachje. De maatregelen, die de weten schap in het belang van de gezond heid van individu en gemeenschap aanraadt, hebben reeds vele goede diensten bewezen en zullen op den duur de menschheid in den strijc tegen ziekte en dood nog sterker doen staan. Onkunde, sleur, voor oordeel maken vaak nog onwillig of doof tegen die hygiöoische raad gevingen. Doordoor laat menigeen het in een typhusepidemi nog na. water en melk alleen gekookt te gebruiken, na het bezoek aan een besmettelijk zieke gebracht, zijn handen te wasschen en eens goed door den wind te gaan, voorzichtig te zijn met boeken, die door zulke patiënten gelezen, hun kinderen te verbieden, t.b.c. lijders te kussen, de ramen nu en dan eens wjjd open te zetten, niet alleen de handen en het hoofd maar het heele lichaam geregeld te wasschen enz. enz. Er zijn echter ookmenschen, die uit vrees voor hun gezondheid over- drijven en zichzelf plagen door overal gevaren voor hun dierbaar corpus te vermoeden. In de Ver. St. wordt die overmatige bezorgd heid in de hand gewerkt door som mige overheidsmaatregelen. Zoo is ia den staat New York een voorstel ingediend, om het gebruik van be hangselpapier geheel te verbieden yoor s aapkamers, omdat er vele gevallen van blindheid door vergif tige verfstoffen in het papier ont staan zouden zijn. Dr. Pinkhoff vraagt in het Tijdsehr. van Gen. spottendAlsof men onder de hon derden raillioenen, die in behangen slaapkamers slapen, nu zoo maar tegen de blinden aanloopt en alsof de keuringsdienst niet in staat zou zijn, om arsenikhoudend papier te voorkomen. Op gevaar af, van hygiënische bisterie verdacht te worden, zouden we toch eenige bedenking tegen het gebruik van behangpapier niet alleen ia slaapkamers maar in alle kamers willen maken. Het mooie papier kaa hoogstens lichtjes afgestoft worden en bevindt zich daarom gewoonlijk niet precies in een zindelijken staat. Het vormt vaak 6en verzamelplaats voor stof, schimmel en willicht nog erger. Er is hrel duur papier dat vochtig af genomen kan worden, maar dit wordt nog zeldzaam gebruikt. In ziekenhuizen wordt nooit behang gevonden. Wij geven den voorkeur aan een houten wand of aan de mooie tegeltjes, waarop men elk smetje ziet. Een Amerikaanseh tijdschrift be veelt aan, om voortaan niemand meer een hand te geven. Met zijn hand is onze medemensch immers in zijn zak geweest, waarin zijn zakdoek zit, waarin hij z(jn neus heeft gesnoten, waarin influ- enzakiemen kunnen hebben gezeten 1 Dr. Pinkhof zegt kort en krachtig Wie voor onze hand bang is, krijgt er van ons geen meer. Terecht spreekt hij van kinderachtige ba nauwdheid. Die kunnen we ook opmerken bij sommige menschen, die liever in een stikkend benauwde coupé zitten, dan het minste tochtje te voelen, die zelfs de straat ver mijden, waarin een geval van be smettelijke ziekte voorkomt en bij het minste pijntje naar den dokter loopen. Zij benadeelen hun eigen gezondheid door die overmatige vrees, want evenals het lachen is onbezorgdheid en moed een bron van gezondheid en kracht. Uit de Provincie In eene vergadering van het N. Z. H, T. M.-personeel uit Velsen Haarlem, Hillegom en Rijswijk is een motie aangenomen, waarin, nu de directie der N. Z. H. T. M. iedere poging van het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Trampersoneel, om met de directie voor de invoering van dat R.D.V. een onderhoud te kunnen verkrijgen heeft geweigerd, he hoofdbestuur van het Nederlandseh Spoor- en Trampersoneel wordt opgedragen om alle beschikbare middelen aan te wenden voor he verkrijgen van de erkenning van de vakorganisatie van 't personeel In eene andere vergadering van bet personeel was geklaagd over de bestraffing van een tramconduc teur. In verband daarmee heeft het bersoneel een motie aangenomen, waarin wordt geconcludeerd, dat de betrokken conducteur herhaaldelijk wegens ernstig plichtsverzuim is gewaarschuwd en dat de opgelegde straf als zeer juist moet worden beschouwd. Het verbreeden van de itaambrug te Hsarlem, waarvan de her'oesteding op Dinsdag 1 April j.l. heeft plaats gehad is door B. en W. gegund aan J. P. A. Nelissen aldaar, voor f 83.800. Laagste inschrijfster was de Wed. van Heijat alhier voor f26 000. Lijst van onbestelbare stukken le helft der maand Februari 1919. Brieven (Buitenland) 1. J. van Cauwenbergb, - Armé?, beige. Briefkaarten Binnenland. 2. Mej Annie Mooi, Driehuis. Uit de Gemeente. De Chr. Sociale Party en het Comité vcor de Ant. Rev. lijst J. van der Steen c.s. hebben besloten hunne lijsten niet te verbinden. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. De gemeenteraad van Haarlem benoemde Woendag tot Hoofd van school 4 aldaar de heer T. Hellinga, hoofd der Mulo-school alhier. Dat is voor Haarlem winst, maar voor onze gemeente een groot ver lies. Onder de bekwame leiding van den heer Hellinga toch is onze Mulo-school geworden, wat ze nu is, n. 1. een degelijke school, in den lande goed bekend staand. De heeren G. Vreeman alhier en H. Ruys te Apeldoorn, die laag ste inschiijvers waren voor het verharden van den weg van Anreep naar Ekehaar bij Assen vooj f 26250, hebben voor dit werk bedankt. De Christ. Zangver. „Looft den Heer" alhier, directeur de heer P, de Nobel te Haarlem, zal deel nemen aan het door de Chr. Zang ver. „Asaf" te Amsterdam uitge schreven concours op Hemelvaarts dag in het Concertgebouw. „Looft den Heer" zingt in de eerste afeeeling. VELSEROOR». De Christ. Zangver. „Hossanna" alhier, directeur de heer Jan Booda te Haarlem, zal mededingen in de tweede afdeeling van den Zang wedstrijd op Hemelvaartsdag te Am sterdam, uitgeschreven door deChrist Zangver. „Asaf" aldaar. Ds. G. J. Wis8ink te Vorden heeft het beroep naar de Geref. Kerk alhier aangenomen. Naar wij vernemen zal de bakkerspatroon E. van den Brink alhier met ingang van 1 Mei a.s. voor zjjn personeel den aehturigen arbeidsdag invoeren. Ook krijgende knechts 6 verlofdagen per jaar met behoud van loon. Zeker een navolgenswaardig voor beeld. SANTPOORT. Tydens de stormachtige dagen is het molentje, dat het land van de veehouders D. Meijer en Braam bemaalde, omvergewaaid. In de ledenvergadering van de afd. Zuid-Kennemerland van de Evang. Maatschappij, alhier gehou den, zgn tot afgevaardigden naar IJMUIDER COURANT Ned. Herv. Kerk. Doopsges. Gem. a?d, Prol. Bond. 10 uur Ds. W. Luikinga. Geref, Kerk. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: de heer H. A. B. Duyker van Amsterdam. Geref. Kerk. N®d. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. Eggink, Collecte voor de Generale Kas. Geref. Kerk. Ned. Herv. K&Ht. 10 uur: Dr. G. A. v. d. Bergh van Eijsinga. Evangsiissih. Postkantoor Velsen.

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1