Piano's en OrgePs Sproeten p. bart Timisr- se liluMi c. leenheer, Timmerwerken ni Vraagt opgare aan hst AssnraDtiskaitoor t. M. Bosii Wzd sin jewel'S boekhandei De premies zijn opnieuw verlaagd. OFFICIEEL RAADSVERSLAO Door de Stoomwasscherij t. S. Krom te Alkmaar BestelhuisC. A.VAN D (JIN, Schans Beverwijk koopt U zeer voordeelig bij WIEKSMA Co. die de geachte ingezetenen attent maken op hun uitgebreide REPARATIE-INRICHTING Trawlerkade C 37, IJmuiden Telef. 45( Kastpapier met en zonder rand. Meter kastranden. Bollen kast papier. Punaises enz, enz. enz. WILLEMSPEIN. GRATIS bijvoegsel v|d IJMUIDER COURANT worden iederen DINSDAG de wasschen te BE VERWIJK gehaald en gebraeht zonder dat daarvoor vracht wordt berekend. Vraagt Prijscourant Alom bekend helder waschgoed Zegt het voort. Onder aanbeveling, S. KROM. Groote en kleine reparatiën solied, correct en billijk. Beleefd aanbevelend, Wilhelm in astraat No. 2, Telefoon 854 Timmerman en Metielaar Beveelt zich beleefd aan voor alle voorkomende Woonplaats Jialianskadto 53 Werkplaats Bsremtazsli*. 18 der gemeente VELSEN. Vervolg 9e Zitting 1919. I komsn vreeg in 't voorjaar. Koopt bijtijds een pot SPRUTOL. Verkrfjgb: bij alle Drogisten. werkplaats, Pres. Krugerstraat 2, beveelt zich aan voor alle voorkomende SCHOONMAAK De heer BRINK: En wat den heer Handgraaf betreft, de Commissie heeft in haar rapport hare meening over hem gezegd.Persoonlijk sta ik op het standpunt, dat de heer Handgraaf als leider van het bedrijf niet langer te handhaven is, al wil ik hem gaarne voor wat hij goeds gedaan heeft in deze afgeloopen jaren dank zeggen. Ten slotte, mijnheer de Voorzitter, moet ik tegenover het college van Burgemeester en Wethouders mijne ernstige afkeuring er over uit spreken, dat hangende het rapport der commissie één der betrokken ambtenaren van het levensmiddelenbedrijf, als vaste ambtenaar aan de secretarie is aangestelddit heeft op mij een zeer slechten en pijnlijken indruk gemaakt; bovendien ge tuigt het van een absoluut gemis aan differentie voor de Commissie. Ik zal wellicht over deze aangelegenheid nog we! niet het laatste woord gezegd hebben. Het rapport is niet geheel juist, er waren negenhonderd brood kaarten zoek. Wij hebben een middel aan de hand gedaan om eene goede controle te houden. Dan is er gesproken over het aannemen van een bedrag van de IJmuiden Stores in het rapport van den verificateur, die daar is geweest. Het geeft een eigen aardige indruk dat de directeur der IJmuiden Stores mededeelde twee procent korting te hebben verleend, met andere woorden die zijn in de zak van den administrateur verdwenen. Op de kwitantie staat een bedrag van vijftienduizend gulden geschreven, als er dus twee procent korting was gegeven had dit op die kwitantie moeten zijn vermeld. De administrateur heeft gezegd driehonderd gulden te hebben gekregen, de boeken der IJmuiden Stores vermeldden echter meer; dit wil ik wel eens onderzocht zien. De VOORZITTER: Het beste is dat ik nu het woord neem. In besloten zitting is heftig over het rapport gesproken, ik geloof echter dat ons distributiebedrijf niet zoo slecht is. Na alles wat gezegd is geloof ik niet te objectief in mijn oordeel te zijn. We stonden hier voor een zware taak; we hebben hier weinig gegoeden dus alle artikelen werden afgenomen, waardoor voor ieder het rantsoen klein werd. Ik ben dankbaar voor de hulp bij de pogingen om die rantsoenen te verhoogen, we heb ben veel bereikt wat niet mijn verdienste is. De heer Handgraaf is met energie opgetreden ais we te weinig of bedorven voedsel kregen. Ook heb ik een andere moeilijke kwestie gezien Er is geprobeerd aan den eenen kant om den arbeiders zooveel mo gelijk te geven en aan den anderen kant de medewerking van den middenstand te krijgen. Alles wat de heer Handgraaf deed heb ik medegemaakt en aangehoord, hier heeft men weinig queue behoeven te maken om iets te krijgen althans minder dan in andere plaatsen. Dat is niet alleen mijn indruk doch ook van anderen uit andere plaatsen. Het bederven van levensmid delen was ook niet van die afmetingen als elders. Het was en is een moeilijk vraagstuk de distributie goed uit te voeren, dan had men gemeentelijke winkels moeten oprichten maar dat zou een klap voor den middenstand zijn geweest. Er is veel geknoeid, dat is waar, doch het was toch beter te concen- treeren zooals wij deden In deze distributie heb ik gezien eene opslorping van geld en de mogelijkheid dat ze ons veel geld zou kosten. Wanneer wij alies tevoren hadden geweten hadden we grooter kunnen bouwen. Aanstaande week hopen we ons magazijn zoover leeg te hebben dat we een goede inven taris kunnen opmaken. Het gebouw van het magazijn is veel te klein. Andere dingen zijn goed geloopen waardoor vele kosten bespaard zijn, ik denk aan de Centrale slachtplaats. De heer DALMEIJER: De raad stemde die af. De VOORZITTER voortgaandeIn verschillende opzichten zijn we niet de richting ingegaan, die de regeering gaarne wilde. De opzet van iiet bedrijf was dezeTegen den administra teur was ik gewaarschuwd, ik zie er geen bezwaar in om te zeggen, dat men in het begin in eiken dienst met hem wegliep doch hem later niet vertrouwde. In het begin was hij goed en werkte vlot, in samenwerking met de secretarie werd een deel der administratie gevoerd, vooral de correspondentie. Dan de financiëele administratie, de boekhouder is nooit naar mijn zin geweest maar we konden niet beter krijgen. De heer SCHUITENMAKER: Wij hebben hem altijd hooren prijzen. De VOORZITTER voortgaandeHet is nooit gebleken dat hij zijn vak niet verstond. Als men ziet wat de verificateur ge daan heeft is dat een prachtig stuk werk. Het ongeluk was dat Croes een keer ziek was, toen hadden we geen goede kracht en moest de verificateur invallen. Door de controle van den verifi cateur was de zaak steeds gedekt. Er zijn steeds feiten gebeurd die niet te controleeren waren, b. v. de boekingen op de in richt ngen die niets kregen, deze moesten worden uitgebracht. Ik betreur ten zeerste de zeepgeschiedenis met de ambtenaren doch die zijn daarvoor gestraft. Deze zaak is ook uitgekomen door het administratief toezicht en onmiddellijk geredresseerd ik had zooiets niet verwacht. De zaak van Wiebenga kwam ter mijner kennis, ik heb hem dadelijk een verhoor afgenomen waarbij hij alles ontkende. De houding van hem gaf mij de overtuiging dat zijn verhaal niet juist was, later is hem ontslag verleend als tijdelijk ambtenaar. Een ander feit is de ernstigste zaak. die nu net ontdekt is. De heer Brink zegt dat die al vroeger ontdekt is maar ze was mij pas dezer dagen bekend. Tot mijne groote voldoening is, voorzoover ik weet, geen ambtenaar er bij betrokken. Er v/as inderdaad een groote leemte, ik heb de zaak van het levensmiddelenbedrijf geregeld Wiebenga kwam op het bedrijf, de heer Handgraaf kreeg de leiding en de secretarie kwam tot steun van de administratie. Het is nu gebleken dat in één kast een groote hoeveelheid in beslag genomen zeep lag, die niet geïnventariseerd was. Ze iag daar dus van September tot nu toe, de sleutel van die kast was in een Iade gelegd. Het is ge bleken dat in mijne organisatie een groote leemte was, daarvoor moet ik de verantwoordelijkheid dragen, er was geen verantwoordelijk persoon door mij aangewezen. Wanneer iemand van de vierde afdeeling de sleutel wegneemt, die op de kast van het levensmiddelenbedrijf past, is dat een gewoon gebruik van een valsche sleutel. Dat de zeep daar on beheerd lag is een groote leemte en mijn fout, niemand had daarop precies toezicht. De heer BRINK: Dat is prachtig. De heer SCHILLING: Is die zeep in eens medegenomen? er was naar schatting een kwart kubieke meter. De VOORZITTER: Voor zoover we kunnen nagaan vanaf Sepiember bij kleine hoeveelheden. De heer Brink, die zelf lid der levensmiddelencommissie is, liet zich scherp over den toe stand uit, maar als hem de taak van den chef van het bedrijf was opgedragen, zou hij nu wei anders spreken. Daarom wil ik niet een deel van mijne verantwoordelijkheid op den heer Handgraaf afschuiven; men heeft gezift en nog eens gezift en de fouten in het rapport aangewezen. Er bestaat voor mij geen reden om iets te verdonkeremanen doch de conclusie waartoe men komt is daardoor fout. Het spijt mij en ik wil mijzelf daarom niet schoon praten - dat ons bedrijf in het land den naam heeft gekregen van het slechtste bedrijf. Ik geloof dat in ons bedrijf veel goeds was, doch dit is mijne persoonlijke opinie. De heer SCHILLING: Ik zal weinig zeggen, doch ik wil in- gaan op wat U zeide. U was niet gelukkig met de redenen aan te geven van wat de oorzaak was, U zegt dat de blaam op ons bedrijf geworpen overdreven is, want het was er zoo slecht niet. Ik ben het met U eens dat op andere plaatsen wel eens erger onregelmatigheden zullen gebeurd zijn zonder dat ze aan het licht kwamen. U zegt dat er is toegezien dat niets bedierf, doch nog niet lang geleden is een vat gecondenseerde melk gebarsten en over de kaas geioopen maar toch is die kaas verkocht. Ik zal de schuld van alles niet op een en dezelfden persoon werpen, U weet hoe ik er over denk. De administrateur was geraffineerd, voor hem was een krachtige leiding noodig. Nu moet iemand gezocht worden, die evenals Barbertje moet hangen. Zulke dingen als hier gebeurd zijn hadden niet moeten kunnen gebeurendat broodkaarten verduisterd werden had niet mogen voorkomen. De commissie zal overtuigd zijn, dat er erger dingen gebeurd zijn die niet bekend werden. Door den administrateur werden in Amsterdam honderden broodkaarten verkocht, maar van de militairen werden de bonnetjes precies van de kaarten gescheurd. Dit staat vast, dat één persoon niet alleen de zaak kan beheeren. Als er twee personen elkander vertrouwen heeft één van hen gelegenheid oneerlijk te zijn. Het is onbegrijpelijk dat zooveel boekjes en kaarten weg zijn zonder dat men het ontdekt. Nu is het weer zoo met de zeep, ik interrumpeerde met te zeggen een kwart kubieke meter, doch dit is nog maar in de gauwigheid door mij uitgerekend. Moeders loopen storm om zeep te krijgen tot het reinigen der kinderen zonder iets te kunnen krijgen en hier ligt de zeep zonder controle, Ik wil niet alle menschen als oneerlijk beschouwen, doch daarmede is hun onschuld nog niet bewezen. De heer SCHUITENMAKEREenige zittingen geleden heb ik aan u gevraagd of het rapport binnenkort aan de orde kwam, als u van zin was het in de doofpot te stoppen zou ik mij de vrijheid veroorloven het aan de pers te geven. Toen het rapport in de pers gepubliceerd werd heeft mij dat gefrappeerd. Er zijn twee geheime zittingen geweest tot laat in den avond waar werd vastgesteld op welke voorwaarden het zou worden ge publiceerd. Het lag niet op den weg van een raadslid het stuk aan de pers te geven. Omdat ik dreigde het aan de pers te zullen geven is mij gezegd, dat ik het wel gedaan zou hebben. Feitelijk acht ik het overbodig, doch ik moet zeggen, dat ik het niet gegeven heb opdat men mij niet zal aanzien van woord breuk. Ik beschouw het zoo, dat als iemand die toen aanwezig was het gedaan heeft hij dan woordbreuk heeft gepleegd. Dan wat Uw antwoord betreftU zegt, dat het niet zoo slecht wasneen zoo erg slecht was het niet, maar één der vertrou wensmannen Wiebenga deugde niet. Vóór hij ontslage werd was de commissie al aan het werk. Nadat wij in kenni waren gesteld, dat W. geschorst was vroegen wij den hes Handgraaf naar de geschiktheid van van de Wateren. Hij anl woordde eerlijk dit strekt hem tot eer dat die niet zoi geschikt was. Waar de burgemeester dit wist heeft hij niet ge schroomd iemand die ongeschikt was een half jaar te hanti haven. Wil U dan ons bedrijf niet zoo slecht noemen In mijn particulier leven acht ik zooiets ondenkbaar, de minst; jongen aan boord van een schip wordt bij ongeschiktheid ove de plank gejaagd. U weet net zoo goed als de commissie da aan het hoofd van het bedrijf menschen staan die naar ieder meening voor de leiding van het bedrijf ongeschikt zijn. Het heeft mij gefrappeerd dat het schrijven van de keurmeester was geteekend door Hollander. Ik wil U geen lesje geven in d hier-archie doch we hebben toch een chef van den keuringsdiens Is die dan voorbijgeloopen Wij meenden dat dit slecht hee gewerkt, de veearts mag nog niet eens de eer hebben zijn naait onder het rapport aan den raad te zetten. De VOORZITTER Hollander maakte het rapport voor he levensmiddelenbedrijf. De heer SCHUITENMAKER: Het is hier net een spiegelzaal! niemand kan men pakken, ik weet wel dat als er weer zooiel gebeurt kan elk raadslid wenschen dat zijn buurman in de com missie komt. De burgemeester zegt dat hij verantwoordelijk i doch U had zich toch de medewerking verzekerd van verschil lende personen, een veelhoofdig monster van hetwelk de ko| niet te vinden is. U had éénen leider moeten stellen, het perso neel moest nu met verschillende chefs goede vrienden blijven Vroeg men iemand of hij verantwoordelijk was dan ontkendei ze allen en schoven ze die verantwoording op een ander. De VOORZITTER: Ik heb de veranlwoordelijkheid nooit var mij afgeschoven. De heer SCHUITENMAKER Dat siert U naar mijne meening meestal schuift men de schuld van zich af op anderen. Wa hebben we echter aan Uwe verantwoordelijkheid nu de feitei j zijn geschied U zegt nu dat de zaak in orde is, maar de vorigi week was het te IJmuiden bekend dat de levensmiddelen in he magazijn lagen te zwemmen in de melk. De man, die na Wiebenga kwam is nog steeds met de leiding belast. Als U mij nu iets weet te zeggen dat niet slecht is hooj ik dat U me daarop wijst. De heer SLUITERS: Na wat de heer Brink en U zeide ii het onnoodig in ellenlange discussies te treden, ook in geheime zittingen is het rapport uitvoerig besproken. Er is destijds besloten dat de Commissie zonder aanziens de persoons een onderzoek zou instellen. Toen de zeepgeschiedeni: der ambtenaren aan de orde kwam was dit voor mij een teeken van verwording en dat zij in het kwaad geen kwaad zagen. Bi den grooten zeepnood vonden zij vrijmoedigheid zeep mede te nemen terwijl moeders met kinderen boven het jaar niets kregen. Ik heb naar een oorzaak gezocht en die was deze, dat de organisatie niet in orde was. Aan verschillende gestichten zijn quanta gezonden op gewone briefjes, dat zou onmogelijk ge weest zijn als voor die gestichten boekjes waren verstrekt. Mei al zijne capaciteiten had de verificateur op deze wijze nooil kunnen constateeren of er wellicht honderdduizend waren ver-s duisterd. Als U of het college had geweten dat aan die ge stichten geerie boekjes waren verstrekt had U de fraude kunnen bemerken, niemand heeft die nu ooit kunnen bespeuren. Het was geen goede organisatie als de heer Handgraaf wist dat er geen bonboekjes verstrekt werden; uit zuinigheid be hoefde dat niet te worden nagelaten, ze kostten elders toch al vijf honderd meer dan hier. We zien hier een gebrek aan organisatie waardoor fraude ge pleegd werd en de ambtenaren ter secretarie er geen kwaad in zagen om daaraan mede te doen. We voelen dat er iets aan haperde als Wiebenga persoonlijk f 15000 ging betalen waar alles over de Bank ging. Van der Bent kan geen controle uitoefenen over de brood kaarten, zoo verdwenen er plusmines 900 broodkaarten; ze kwamen als oud scheurpapier in huis en gingen ook zoo weer weg, Mijn indruk is, dat de hoofdkeurmeester zich niet interresseerl voor de zaak, die f 1000 zijn weggegooid. Ons standpunt tegenover den heer Handgraaf werd inge nomen zonder aanzien des persoons. IJdema wist niet hoeveel hij verdiende, toen wij het hem voorrekenden wist hij het ineens wel. Ik hoop dat de ambtenaren, die fooien aannamen, volgens het reglement zullen worden gestraft. Met onze conclusie zijn wij zeer mild geweest maar nu komt van verschillende kanten een drang dat de straf te licht zou zijn, de commissie heeft evenwel geene bevoegdheid tot straffen. Een tweede zaakU heeft nu openbaar gemaakt wat ik al wist, n.l. de diefstal. Het spijt mij dat die zaak direct in handen van de Justitie gegeven is. Zijn de door ons gemelde feiten dan ook niet vatbaar voor een onderzoek der Justitie? De VOORZITTER: Het rapport is al in haar handen gesteld. Om 103/4 uur schorst de VOORZITTER de vergadering tot a.s. Dinsdagavond 7'/2 uur.

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 4