ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN vooruitbetaling Officieel. Plaatselijk Nieuws. No. 360. Woensdag 23 April 1919 4© Jaargang Abonnementsprijs80 ets., per 3 maanden, franeo per post 95 ets., voor het Buitenland f 1.25. Abonnementen worden aangenomen aan kei Bureau en bij de Agenten Tet plaatsing van ad verten tiSn van bniten de gemeente VELSEN In dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. R O E L S E, IJMUIDEN. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgav» van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij, „JJïsuidsri" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V, Drukkerij Sinjewel, Willemsplein 11, IJmuiden Telefoon 153 ABVERTENTIËN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 10 ets per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede- deelingen 25 ets. per regel. Advertentieeontraeten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t. e r 1 k in te zendan WOENSDAG en ZATERDAG to» 9 uur v.*. Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 10 cent per regel. Levensmiddelenbedrijf Velsen Gedurende de week van Vrijdag 25 April tot en met Donderdag 1 Mei is verkrijgbaar opbon No. 582 V» POnd suiker. 563 3 ons bruine boonen. 564 1 ons Rijst. 565 2 ons huishoudjam. 256 5 K.G. Veenaardap aöV^ ct. Zonder bon verkrijgbaar Kaarsen a 58 cent per pak. Schemerlichten a 50 cent per pak. Soeptabletten gewoon soort 10 ct. pikant soort 15 ct. Thee- en Kofflekaart bon 50 is geldig van 1 t.m. 31 Mei voor 1 ons Koffie. Margarinekaarien bon 12, 3e tijd vak, is geldig van 25 April tot en met 2 Mei. Broodkaart 93e week is geldig van 19 April t.m. 27 April. Broodkaart 94a week is geldig van 28 April t.m. 6 Mei. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis dat ter gemeentesecre tarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van F. Vonck te IJmuiden om vergunning tot uit breiding zijner smederg door tij plaatsing van een boormachine, gedreven door een electromotor van l'/j P K benevens eenlaschapparaat op het p rceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, sfdeelicg IJmuiden Sectie I No. 2215. Op Donderdag, den 1 Mei 1919, dts voormiddags te eif men, zal ten Gt meen te huize gelegenheid be staan om bezwaren "tegen dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk tce te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande juri-pru- dentie niet tot het beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig aitikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meet zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren m o n d e 1 i n g toe te lichten. Velsen, 17 Ap ii 1919. Burgemeester en Wethouders voorn. de Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. de Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeente bestuur of een of meer zjjner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Veisen, 17 April 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT, de Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. HINDERWET. Bucgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis dat ter Gemeente-se cretarie ter inzage ligt een verzoek met belagen van M. A. Doornik te IJmuiden om vergunning tot uit breiding zijner bakkerij, door bij plaatsing van een kneed- of deegma- chine, gedreven door een electromo tor van 2 P.K. op het perceel kadastraal bekend Gemeente VelseD, afdeeling IJmuiden Sectie I No. 2454, plaatselijk bekend Oranjestraat C No. 31. Op Donderdag den 1 Mei 1919, des voormiddags te elf ure, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek B&adsoverzicht. Zitting van 15 April 1919. Zoover is 't dus met ons geko men. Geen cent in huis. Geen cre- diet meer en een berg schuld. Stel je zoo'n huishouding voor. Geen cent in de mars; de slager en de kruidenier en de groeatenboer ver tikken 't je verder op den pof te leveren. Het dienstpersoneel vraagt om zijn geld; je heb 't niet. Je bent „uitgeleend". Niemand borgt je meer. Het eenige geld wat je nog in huis hebt is de kas van een woningbouwvereniging en dat spreek je aan, om je dringendste schulden te betalen. Als ze vandaag of morgen rekening en verantwoor ding van jj vragen zijn je boeken in orde maar de contanten weg. Af gescheiden nog van de vraag, of zooiets geoorloofd. bij een parti culier persoon zeker niet vragen we waar moet dat heen. Vervallen in de handen van woekeraars. Geld opoem r n tegen voorwaarden, dat je niets, dat je niets meer te zeggen hebt. Onder curateele dus. Zoo za1 het werden, heeft de voorzitter ge zegd. De gemeente zal zich a's laatste toevlucht tot het Rijk moeten wenden, doch dan zal de gemeente niet meer baar vrijheid behouden, haar eigen huishouden te besturen. Het rijk zal voorschrijven, wat wel en wat niet uitgegeven mag worden. Is 't niet erg? Doch wellicht kan het zijn nut nog afwerpen. De ge meente treft wel niet alle schuld in dtïon. Het gemeente-lijk crediet heeft alom een knauw gekregen, doch weinig gemeenten staan er zoo s'eeht'voor ais onze en reeds vóór den knauw in het gemeente lijk crediet kon Velsen geen leening meer geplaatst krijgen. Stappen we van dit onverkwikkelijk onderwerp af om een meer komisch punt te bespreken n.l. dat Gedeputeerde Staten en in navolging daarvan B. en W en onzen raad, zuigelingen schoolgeld willen laten betalen Let wel, niet vóór zuigelingen, doch door hen zelf. Art. 7 van de ver ordening op de heffing van school geld voor bewaarscboolonderwijs zal n.l. in den vervolge luiden: Ouderlooze kinderen weesjes dus zullen het bewaarschoolgeld zelf verschuldigd zijn, als niet de voogden of verzorgers daarvoor wil len opkonden. We zijn nieuwsgierig hoe men het schoolgeld van die areumessen zal innen en of^nen ze ook per deurwaardersexploit tot be talen zal dwingen, Arme kleinen. 't Was bij den aanvang der zitting reeds merkbaar, dat de heer Schui tenmaker iets op het hart had, dat er af moest en als de heer Schui tenmaker iets in zijn hoofd heeft dan heeft hij het niet ergens anders en te pas of te onpas, het pak moest hem van het hart. Hij wensGhte n.l. een verklaring af te leggen waar om hij de verhoeren der ambtenaren van het levensmiddelenbedrijf aan de pers had gegeven iees: im pulsief op de perstafel had neerge gooid en dat bij het verwijt niet verdiend had, dat hij daarmede een fiasco had gemaakt, omdat d« ver slaggevers ze niet haddes aangeno men. D;t is ook niet geheel juist. Een der vertegenwoordigers der IJmuidensche bladen heeft de ver- hooren wel tot zich genomen en volgens den heer Schuitenmaker zal ook publiciteit volgen. Hij deel de nu verder mode, dat hij daartoe overgegaan was, om bet publiek te doen zien dat het rapport der corn- m:ssie geheel juist was. Dat was toch openlijk door niemand in twijfel getrokken. De Voorzitter zegt er ru zijn af keuring over uit te spreken, dat de heer Schuitenmaker zulks gedaan heeft, want dat in veel gevallen door de Commissie aan hen die ver hoord waren, geheimhouding was toegezegd, waarop de heer Schui tenmaker repliceerde, dat de zoo genaamde geheime verhooreu uit het dossier gelicht waren. Doch daarmede is ook een groot gedeelte van de waarae der publiciteit ver loren gegaan. Wij willen thans on zerzijds ook wel even belichten waarom wg het dossior niet geac cepteerd en van ons af geschoven hebben. Wij zijn ons den afstand tusscben edelachtbaren in de raads zaal en de persmenschen op de publieke tribune zeer goed bewust. Doch als de heer Schuitenmaker meent dat wij als honden zouden aanvallen op een toegesmeten kluif al wa3 die ook zoo vet als de heer Schuitenmaker meende, dan heeft hij zich vergist, 'tls niet op die wijze, dat we ons nieuws willen verzamelen. De heer Schuitenmaker vergiste zich ook in de meening, dat die nog wel besnoeide verhooren een vette kluif voor de pershonden zou zjjn. Na de publiceering van het rapport is het geheele dossier niets dan een kaalgekloven baen. We nemen dit den heer Schuiten maker niet kwalijk. Hij heeft het zeker zoo niet bedoeld en men kan een uitstekend raadslid zijn en toch geen flauw begrip van journalistiek hebben. Ten slotte ons Willemsplein kan en belooft een oase te zuller. worden in de dorre woestijn dieWest- IJmuiden heet. 'tZal de gemoente weinig geld kosten niet veel hoor maar we zullen de lang begeerde muziektent krijgen en rondom er van en tegen de kale muren van de school een gazon. Laat het publiek toonen deze poging tot verfraaicg op prijs te steden. Van den Wachttoren. De vliegende wereld. Het vliegwezen heeft zich door den oorlog verbazend ontwikkeld. Het nieuwe wapen in de lucht heeft groote dienstan bewezen bij het overbrengen van berichten, het richten der batterijen en het vernielen van militaire werken en vijandelijke levens. Het is zeker het gevaarlijkste wapen en een groot deel van de meest zeer jonge vliegers is omgekomen. Het is tijdens den oorlog niet alleen een concur rentie in stoutmoedigheid maar ook in de sterkste, vlugste en veiligste vliegtuigen geweest. Nu begint men steeds meer het vliegtuig ook voor vredeswerk te gebruiken. De vlieg tuigindustrie in verschillende landen doet haar uiterste best, om steeds waer betere typen te oDtdekken en de regeeringen houden zich overal ernstig bezig met de inrichting van een vliegenden post. Men zal in de couranten wel een afzonderlijke vliegrubriek moeten openen. We sommen eenige berichtjes op der laatste week. Frankrijk heeft 200 toestellen van het nieuwste model naar Japan gezonden. Esn gezelschap van 47 Fransehe vliegei s is op weg naar het land der rijzende zon Koning Albert is in een vliegtuig naar Aken geweest. De Fransehe vliegers Roget en Colin gaan van Parijs naar Senegal vliegen. Ze zullea in de Sahara geschikte punten zoeken, dicht bij de zee om vlieghavens te stichten Een Engelsche fabriek te Leeds levert vliegtuigen voor twee per sonen tegen den spotprijs van 4200 gulden. Er zal een luchtdienst ge opend worden van Leeds en Huil naar Amsterdam, Rotterdam, Ant werpen enz. Engelsche kooplui zullen voor den handel op Rusland, Italië, Frankrijk de luchtwegen ge bruiken gaan. TusscbeD Frankrijk en Marokko is een vliegdienst ge opend. Te New-York wordt een luchtvaaittentoonstelling gehouden. Een eskader vliegtuigen in gevechts formatie zal over de stad vliegen en het publiek door middel van draadlooze telegrafie met de mannen in de lucht een praatjo kunnen maken enz. enz. Ook in Hollandsehe bladen maakt de luchtvaartindustrie reclame. De Duitsche Maybach Motorenfabriek voert per advertentie een polemiek tegen den militairen schrijver Per- sius, die het succes der luchtschepen in den oorlog gering genoemd heeft ook tengevolge van minderwaardige Maybach-motorea. Dat geeft nu aanleiding tot een strijd per advertentie, waarin de Maybachmotoren warm worden aanbevolen. De strijd laat ons koud voorloopig wagen we ons leven aan geen enkelen motor boven deD grond tce. Ook zagen we een advertentie van de A. E. G., waarin postvlieg tuigen worden aanbevolen van een Beriijiisihe fabriek. Het is een stalen vliegtuig tegen het weer bestand met groote snelheid en groot draag vermogen. Ons volk blijft liefst wat laag bij den grond. En onze vliegers bewijzen telkens weer, dat er tus ssheu vliegen en vallen een nauw verband is. Toch zijn er ook in ons land officieele plannen, om het vliegwezen hier te bevorderen. Wanneer de handel steeds meer van de luchtwegen gebruik gaat maken, wordt hot moeilijk om de invoerrechten te innen. Men zal een vliegende douanedienst moeten invoeren En zeker zal het ondoenlijk wezen om het smokkelen in de hooge regionen tegen te gaan. Wie weet, hoe de lUGht er over tien jaar uit zal zien Wellicht is ze dan even vol van vliegers als op een mooien voorjaarsdag vanleeuw- rikejjh.en kieviten. Geen alkohol tusschen den Atl. en den Stillen Oceaan. In 1851 werd in den staat Maine een verbodswet tegen den alcohol aangenomen; in 1917 waren 29 staten drooggelegd. Ruim een halve eeuw is er gevochten, om den al kohol steeds meer uit de Ver. Staten te verdringen; er waren tij deD van stilstand en van teruggang maar het stelsel van verbod won toch ten slotte en heeft thans over geheel Amerika gezegevierd. Be oorlog heeft ook daar de drankbestrijding bevorderd. Om geen proviand te ver morsen, om de lichamelijke kracht van het volk zoo hoog mogelijk op te voeren ging men in de oorlogs jaren over eerst tot het verbod van het gedistilleerd, daarna ook van het bier. Thans is besloten, dat de al kohol door een bepaling in de grond wet over geheel Amerika verboden zal zijn. Juni at.s. gaat deze bepaling in werking. Vooral de Anti-Saloon (Anti Kroeg) Bond heeft geweldige kracht ontwikkeld. Deze veroeniging heeft een inkomen van drie millioen per jaar en beschikt over een leger ?au 2000 betaalde propagandisten. De alkoholhandel in de Ver. Staten heefc echter ook een machtige or ganisatie en zit niet stil. In- een jaar besteedde hij 3% millioen om zijn belangen te verdedigen en de drooglegging te keeren. De nabijheid van een natten staat was zeer hinderlijk voor den droge. Het gaf aanleiding tot ge smokkel en uitstapjes uit den eenen staat naar den andere alleen om den alkohol. Het opperste gerechts hof in Michigen besliste onlangs, dat het niet strijdig wa3 met de wet, om in de droge stad Detroit drank te bezitten. De burgers van die stad trokken toen met man en macht naar een stad van een na- burigen natten staat, om inkoopen te doen. De weg was vol met auto's met flesschen en kruiken. Het was zoo druk, dat er niet minder dan 60 auto ongelukken ge beurden, waarbij drie mensehen bet levenHet is in Amerika gebeurd en daar zijn, gelijk bekend is, de voorvallen altijd veel buitengewoner dan in onze oude wereld. Het kan echter zijn dat de autobestuurders onderweg de flesschen en kruiken droog heeft willen makenzoo zou het groote aantal ongelukken te verklaren zijn. De Engelsohe re- geering heeft aan Amerikaansche drankbestrijders passen geweigerd, om in Engeland den strijd tegen den alkohol te voeren. Be Amerika nen waren zeer welkom in den strijd tegen Duitsehland, maar de alkGhol schijnt nog steeds tot de bevriende mogendheden te behooren en moet rust gelaten worden. Da strijd is in Amerika zeker nog niet afgeloopen. De drankhandel zal alles doen, om de drooglegging nog te keeren. En al zal in Juni Amerika wetteljjk droog zijn, feitelijk zal daar nog wel heel wat gedronken worden. De drankbestrijders denken er echter niet aan, om op hun lauweren te gaan rusten. Ze vormen overal eomité's van waakzaamheid, om te zorgen, dat de wet gehand haafd en gehoorzaamd wordt. In dit eerste halve jaar zal het voor en tegen den alkohol in de Ver. Staten nog wel dikwijls als een strijdkreet gehoord worden; de strjjd zelf kan beslissend worden voor de heele wereld. Een droog Amerika beteekent zeker het begin eener droge wereld. IJMUIDEN. De heer G. Smalhorst, Inge nieur bij den Waterstaat alhier, is in plaats van den heer J. J. Canter Cremers benoemd tot lid van de Gezondheidscommissie in onze ge meente. Ook de tweede alhier binnen gebrachte Duitsche onderzeeboot is door de sleepboot Roland op sleep genomen naar Harwich. Voor de Duitsche regeering is dit geen kleine schadepost, daar behalve de nieuwe IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1