ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 361. vooruitbetaling Zaterdag 26 April 1919 4e Jaargang Abonnementsprijs: 80 ets., per 3 maanden, franco per post 95 ets., voor het Buitenland f 1.25. Abonnementen worden aangenomen aan Met Bureau en b(j de Agenten Tot plaatsing van advertentlBn van bulten de gemeente VELSEN in dit blad ls uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. R O E L S E, IJMUIDEN. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave van de Naaml, Venn. Uitgevers Mij, „Draaiden" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V, Drukkerij Sinjewel, Willemsplein 11, IJmuiden Telefoon 153 ADVERTENTLY van 35 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 10 ets per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede- deelingen 25 ets. per regel. Advertentieeontraeten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën n i t e r 1 ij k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 aar v.sss, Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 10 cent per regel. OFFICIEEL. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat voor degenen, die niet te bestemder plaatse hunne broodkaarten hebben geruiid, hiervoor gelegenheid bestaat op Dinsdag 29 April e.k. van des voorm. 10 tot des nam. 3 uur ia de Burgeravondschool te Velseroord. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Muziekconcours. De voorbereidingen voor het al hier in de maand Juni te houden concours van harmonie- en fanfare corpsen, welk concours gehouden wordt ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van onze harmonie- vrreenigiog „Coneordia" zijn reeds in een goed stadium gekomen, dank zij de ijverige bemoeiingen van het uitvo arend comité uit het bestuur. Dit comité bestaat uit de Heeren J. N. Lueas, P. Dekker en H. Schip per. Aan de uitnoodiging om zitting te nemen in het Eere-Comité het is nu eenmaal gebruikelijk aan muziek- en zangwedstrijden zooda nig Comité te verbinden hebben een aantal heeren bereidwillig ge volg gegeven. Het Eere Comité wordt gevormd door de Heeren: (in alphabethisehe volgorde genoemd) Mr. Dr. H. ver Loren van Themaat, Burgemeester der Gem. Velsen, Eere-Voorzitter. L Allard, Directeur Ijsfabriek voor de Visch'iandelvereeniging. R. Brink, Lid van den Gemeenteraad G. Dekker, R' eler. W. A. Dolleman, Notari3. Q. F. Haak, Expert. C Janzen, Journalist. W. Landeweerd, Wethouder van Onderwijs der Gem. Veken. C G. Olie, Reeder. W. Polderman Jr., Directeur der N.V. Industrie ë;e Mij. Hera. Joh. Polderman, Reeder. S. C. L. Reijgersberg, Britisch Vice- Consul. B. G. Schuitenmaker, Lid van den Gemeenteraad. J. G. Slis, Voorzitter der IJmuider V is chhandelvereeniging. Voor het verkrijgen van een ge schikt terrein heeft het uitvoerend comité de zeer gewaardeerde mede werking verkregen van het Dage- ge'ijksch bestuur onzer gemeente. Het concours zal n.l. gehouden wor den op een open terrein nabij de MULOsehool. De inrichting voor het publiek en de exploitatie gedurende de coneoursdagen is opgedragen aan den heer J. W. F. van Dijk, die tevens zal zorgen voor een passende versiering van het terrein. Aan een groot aantal ingezetenen is een circulaire gericht, waarin de plannen voor het driedaagsch concours nader zijn uiteengezet jen een beroep wordt gedaan voor fiaautieelen steun. Waar dit concours inderdaad een alom in den lande besproken festi viteit zal worden en bij gunstig weder drommen van menscben naar IJmuid8n zal trekken, kan men wel zeggen, dat het voor IJmuiden een gebeurtenis van beteekenis zal zijn en is de vraag tot steun aan de burgerij zeker gewettigd. We hebben heuscn geen klagen over te veel amusement op IJmuiden, datzoo'u driedaagsch concours een aardige ontspanning kan zijn. Wat meer zegt, liffnebbers van muziek zullen veel te genieten kunnen krijgen. Als de muziektent van goede acostiek is en de omgeving er zich toe leent, dan zal men verbaasd staan van de prestaties van de schitterende fanfare- en harmoniekorpsen. Het aantal deelnemende veree- nigingen s's reeds tot 29 gestegen en zal de taak der Juiy geen lichte zijn. De juiy zal bestaan uit de navolgende heeren G. Dik, Kapelmeester Stafmuziek corps 4e R. I. Leiden. W. v. Erp, Oud-Kapelmeester Staf muziekkorps 4e R. I. den Haag A. L. Hazebroek, Luit. ter Zee, Kapelmeester Kon. Ned. Marine Helder. H. A. Maas, Dir. Sted. Muziekkorps Alkmaar. Oud-Kapelmeester der der Stafmuziek der Cavalerie. Joh. Schuitmaker, Muziekonderwij zer Amsterdam. Sam. Vlessing, Dir. Harm. Concordia, Dir. Muziekschool IJmuiden. Aan de samenstelling van ee» uitgebreid programma wordt hard gewerkt, zoodat we daarover nog niet in bijzonderheden kunnen tre den. Het navolgende is echter reeds vastgesteld Zaterdag 31 Mei: OPENINGS CONCERT op het WillemspleiD, aangeboden door de Harm.-Yer. „Concordia", aan de Gemeente. Aan het concours wordt deelge nomen door 29 korp3en. 1 Juni. 's morgens Marsehwedstrijd. n. m. 3e afd. Fanfare. 4 korpsen 2ö 4 9 Juni. 's morgens Marsehwedstrijd. n. m. 3e Afd. Harm. 2 korpseD. 2e 6 15 Juni. 's morgens Marsehwedstrijd, n. m. Ie afd. Fanfare. 2 korpsen Uitm. 4 le Afd. Harm. 4 Uitm. 3 Na afi rop voor eiken dag Eere wedstrijd. Zou aansporing aan onze plaats- genooten om Concordia fusantieel in staat te sttllen nu eens „goed" voor den dag te komen, door be schikbaarstelling van prijzen, waar naar men met den meesten ijver gaat dirgen, eigenlijk niet overbo dig geDoemd moeten worden. VELSEROORD. Tweeden Paaschdag heeft het L°ger des Heils een openluchtsamen komst gehouden in Velserduin van Jhr. Mr. Boreel van Hogelanden alhier. Door het koude weer was de opkomst niet groot. De adjudant Vos uit Haarlem had de leiding. Verder voerden ver schillende officieren het woord, af gewisseld deor muziek en zang, Bes avonds was er een samen komst in het gebouw voor Chr. Belangen te IJmuiden. VELSEN. Voor het examen Stenografie (kantoorstenograaf, 130 lettergrepen per minuut) systeem Groote, slaagde deze week de heer R. Veenstra leerling van den heer C. Oderkerk alhier. „Als gfl goedé diensten zaait, zultgfl aangename herinneringen oogsten". SANTPOORT. Nu het voorjaar weder aan komt en de muggen weer beginnen te zweven, zijn hier vele gevallen van malaria te eonstateeren. Ieder zij op zijn hoede om deze voor de gezondheid zoo schadelijke insecten zooveel mogelijk te verdelgen. Het gebeurde op den Tweeden Paaschdag, dat een gezelschap uit Amsterdam een ritje ia onze om streken maakte. Evenwel de pret werd verstoord, toen bij de Jan Gijzeevaart een der wielen van het rijtuig brak, waardoor een der dames zich verwondde aan een brekende ruit. Uit was de pret) de reis werd verder per voet afgelegd. DRIEHUIS. Zondag a.s. 27 April zal het juist 25 jaar geleden zijn, sinds in de nieuwe kerk voor het eerst de H. Mis werd opgedragen door den stichter den ZeerEerw. Heer Seb. van Ginkel z.g. Naar de N. H. Crt. verneemt zal die dag kerkelijk feestelijk worden herdacht. VI88CHERIJ. Een schipper die ervaring opdeed De „Reddingboot", het orgaan van de N. en Z. Hol 1. Reddingsmaat schappij verhaalt het volgende. Eenige tijd geleden liep de Neierl. IV, K.W. 167 in de Noordzee op een drijvende mijn. Door het stooten tegen het achterschip had de ont ploffing plaats, die het schip dade lijk in zinkenden toestand bracht. Eén man was gedood, de anderen trachtten onder leiding van den schipper het schip drijvende te houden door te pompen. De boot was vernield. Het was nacht, Er werden nette opgeheschen en dez-" werden in brand gestoken. De vlam men sloegen hoog op. Een tweetal loggers, die in de buurt vischt8n, kwamen niet te hulp. De vlammen werden echter ook g> zien door een Sclieveninger logger, schipper A. Kuyt. Deze lichte zijn vischtuig en kwam te hulp. Hij was verder weg dan de Katwijksche logggers. Bij de Ned. IV. gekomen, zag hij dat de zee over het achterschip li< p en dat de bemanning vooruit stond mtt zwem vesten aan, De heeie bemanning werd met zyn boot gered en, de vischvangst onderbrekende, bracht hij de mensch8n aan wal. Voor de zitting van. den Raad voor de Scheepvaart verscheen schipper Kuyt als getuige. De voorzitter vroeg hem wat bij dacht van het gedrag der Katwijk sche loggers. „Ik zou zeggen, dat het min was, mjjnheereD...maar je kan nooit we ten, misschien hebben ze wel erva ring zooals ik, en dan kan je het begrijpen." Gevraagd naar zijn ervaring, ver telde hp, dat hjj," na in 1917 de bemanning 28 van eenNoorsch schip te hebben gered en met on derbreking van de vischvangst aan wal te hebben gebracht, was beboet met 13.omdat bjj een fout be gaan bij de vermelding van het feit dezer redding in het journaal. H(j had toen besloten niet te betalen, „omdat hij wel eens zou willen zien, dat iemand de gevangenis in ging omdat hij menschen had gered", maar z'n vrouw was zco mal ge weest het geld af te dragen aan de politie, die hem kwam halen. „En nu mijnheer de voorzitter, nu zit ik hier. Ik heb een dagvaarding ontvangen en een dagvaarding, dat is iets waar je op moet komen. Waarom staat er anders dagvaar ding op. Nu is mijn schip in zee met een ander en verleden week heb ik f140 verdiend. Die mis ik nu. Zoo iets is geen reclame." „Ik zal altijd menschen blijven redden als ik kan, maar ik heb nu toch zooveel ervaring opgedaan, dat ik twee diDgen heb besloten." „En die zijn," vraagt de voor zitter. „Ten eerstedat ik nooit meer de vischvangst zal onderbreker, als ik menschen heb gered, maar de menschen aan boord zal honden." „En ten tweede", vraagt de voor zitter. „Ten tweede, dat ik nooit meer kom op een dagvaarding." Het bestuur der Reddingmaat- scbappij heeft besloten schipper A Kuyt en de matrozen A. v. d. Toom, W. v. a. Zwan en P. de Mos, dia de in nood verkeerende Katwijksche vissehers redden, als een bewijs van hulde aan hun mensehliavende daad elk een horloge met inschrift aan te bieden. Uit de Gemeente. De verkoop van het tubereu- losebloempje op Dinsdag j.l. heeft opgebracht f 459 65, waarvan f 25.06 te Velsen, f 60.036 te Wijkeroog, f 64 82 te Velseroord, f 105 536 te Ssitpoort en f 204.20 te IJmuiden. De opbrengst was f 100 meer dan verleden, jaar, een prachtig sueces dus. In een artikel „Stranding nabij het Noordzeekanaal" bespreekt de Nieuwe Courant den finan- cieelen toestand onzer gemeenteen van Zaandam op een niet van waar deering getuigende wijze. Het is wel merkwaardig, wat de Nieuwe Grt. in haar artikel ge zegd heeft. Maar bet is o.i. groo- tendeels onjuist en daarom is het wel goed eens de oorzaken op te noemer-, waarom de gemeente Vel sen zich tot de regeering moest wenden. Over Zaandam spreken wij niet. Wij mogen als bekend veronder stellen, -dat de Minister van Bin nenlandsehe Zaken heeft verklaard, dat het financieel beheer van die stad in orde is. Wat Velsen betreft, is de eerste opmerking van de Nieuwe Courant, als zou onze gemeente door het uiterste radicalisme be stuurd worden, ten eenenmale on juist. Toen de oorlog uitbrak, waren wethouders do anti-rev. heer Ver meulen en de oud-liberale heer Pol derman. In de plaats van denlaat- sten is toen gekomen de vrijz.-dem. heer De Boer en vervolgens de soc.- dem. heer Landeweerd. De meer derheid van het college was zeker niet radicaal, want niemand rekent de burgemeester tot de radicalen. De gansche bsdo8ling van het ar tikel der Nieuwe Courant is hier mede veroordeeld. Wat is echter de oorzaak waarom Velsen bjj de regeering most aankloppen? De voornaamste is deze, dat Vel sen, ©venals Zaandam, door den oor log zeer geleden heeft. In 1915 en 1916 heeft de vissche- rij voor IJmuiden prachtige resul taten opgeleverd en toen was het voor de ingezetenen ook een goeden, ja een gouden tijd. Maar daarop kwamen de jaren 1917 en 1918, waarin de vissohersvloot voor 't grootste deel stillag en tengevolge daarvan een groote werkeloosheid. Want met de visscherij lagen ook de voornaamste bedrijven stil, de ijsfabrieken, werk- en herstelplaat sen, enz., terwijl de middenstand ten zeerste leed door de mindere koopkracht. Weet de Nieuwe Cou rant deze feiten niet? Hoe te Vel sen honderdduizenden guldens zijn uitgekeerd aan steun en werkver schaffing, waarin de gemeente ook heeft moeten bijdragen? En is het de redactie niet bekend, dat vele schip pers van visschersvaartuigen, die zeker een goed loon maakten in de twee eerstgenoemde jaren, doch met levensgevaar iederen dag en elk oogenblik, dat zij hun aandeel moesten betalen in de oorlogswinst- belasting? Weet men niet, dat de regeering in anderhalf jaar uit Vel sen vijf millioen gulden wist te halen en dat de gemeente daarvan geen cent tot nu toe kreeg Want bij de eerste uitke8iing aan de ge meenten uit de oorlogswinstbelas ting, werd Velsen gepasseerd. Voor dit jaar rekent de gemeente op een uitkeering en wel van f 8 per in woner, d i. dus op 78.000. Weet de Nieuwe Courant voorts niet, dat de bevolkingsaanwas te Velsen zeer groot is (in 1916 bijv. 1600 zielen) en dus de woningnood daaraan evenredig? Het woning vraagstuk was hier zoo nijpend, dat de woningbouwverenigingen in deze oorlogsjaren 600 woningen hebben moeten bouwen. Natuurlijk met rijkssteun, maar de bouwkosten zjjn zoo hoog en de huurprijzen daarom ook, dat de gemeente er ieder jaar f 30.000 op toelegt, wijl de arbei ders geen huurprijs van f 7 a f 8 per week kunnen betalen. Weet de Nieuwe Courant voorts dat vele reeders, die te IJmuiden tonnen gouds verdiend hebben, zijn gaan wonen in het nabnrige Bloe- mendaal of Heemstede, en dat de anti rev. wethouder Vermeulen wel in den raad gezegd heeft dat het niet aangaat dat zij alleen de lusten hebben en de gemeente voor de lasten laten zitten. Niemand heeft dan ook zoo sterk voor een uitbrei ding van het belastinggebied der gemeente gepleit dan bij. En de burgemeester acht een algeheele belastingherziening noodig en werkt daarvoor aan een ontwerp. En ge tuigt niet de actie der groote ge meenten, dat belastingherziening zeer urgent is? De gemeente Velsen heeft in de oorlogsjaren een kostbare water leiding aangelegd, die zeer duur was door de groote uitgestrekt heid der gemeente. Maar was deze waterleiding overbodig of w: het verspilling van het geld De Raad heeft ook een nieuwe belasting ver ordening gemaakt en het is waar dat de groote vermegens hier heel wat moeten bedragen. Maar heeft niet de anti-rev. wethouder gezegd dat dit onoverkomelijk is en dat op den duur van de groote inkomens een vierde zal geeischt worden? Ook de salarisherziening kwam tot stand en de gemeente-werklieden hebben hier geen klagen. Maar de Haarlemsche salarisherziening is nog gunstiger en daar is de meerderheid van het college rechts. Terwijl B. en W. daar nog verder wilden gaan dan de raad goed vond. Zoo zouden we kunnen doorgaan en er op wijzen welke sommen de distributie aan de gemeente heeft gekost. Maar het is genoeg. IJMUIDER COURANT Geeft U daarom op als LID van fcet Centraal Genootschap voor Kinder-Her- stellings- en Vacsntiekolonies, Afdeeling KennemerlandSecretaresse Mej. L. E. Kollöffel, Rijksweg 22, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1