Beer sterk beperkten werktijd in 1918 11 207.53 gulden meer aan kolen en chemicaliën is uitgegeven dan in 1917. Tenslotte is ook nu weer gebleken dat vooral in moeilgke tgdsomstan- digheden het coöperatieve systeem hoogst gevaarlijk is, des te meer nog waar veel vakkennis vereischt wordt en fouten voor leeken schuil gaan bij een moeilijk bedrijf. Het bestuur stelt nu de coöperatie, doch in de eerste plaats de obliga tiehouders voor een groot verlies. De crediteur, die in het begin alle benoodigde gelden voorschoot, waar onder rentevergoeding aan obligatie houders, is thans voor een te groot bedrag schuldeischer, en daarin dient te worden voorzien. Het lijkt het bestuur het beste, dat besloten werd tot: le. opheffing der coöperatie; 2e. stichting eener naamlooze vennootschap, die alle schulden overneemt, onder directie der N.V, Industrieels Maatschappij „Hera" te IJ muiden 4 e. overname aller obligaties door genoemde maatschappij tot 13 pro cent, waardoor met de dubbele onverdiende rente één vierde van het bedrag voorloopig terecht is gekomen 5e. dotatie van een winstaandeel in de nieuwe naamlooze vennoot schap voor elke obligatie, deelende na afdoening der schulden eventueel in 60 pCt. der overwinst na aftrek van 5 pCt. voor het aandeelkapitaal en 7 pCt. afschrijving. Be. overname der hypotheekschuld door de nieuwe venn ooi schap 6e. persoonlijke garantie van drie leden aan de maatschappij Hera, wanneer onverhoopt de was- scherij niet dravende is te houden, voor de extra-schuld door deze trans actie ontstaan. Dit laatste plan zal na goedkeu ring door obligatiehouders aan de leden der vereeniging worden voor gelegd. Drie leden, welke voor sub. 6 garant willen zijn, hebben zich beschikbaar gesteld. Op deze wijze wordt vooral de badinrichting behouden een vierde van het gestorte bedrag wordt door hen geredde zaak komt ouder financieel verantwoordelijk beheer, waardoor misschien later nog baten gevonden worden voor verloren ge waand kapitaal. Mochten wij binnen veertien dagen geen mededeeling dienaangaande van u ontvangen dan acht het bestuur dat obligatiehouders met het voorstel aecoord gaan en zullen u dan na vergadering van obligatiehouders en algemeene vergadering van leden berichten waar u tegen dertien pro cent uwe obligaties kunt deponeeren ter inwisseling van winsiaandeelen. De bij de circulaire gevoegde balans en winst- en verliesrekening over het afgeloopen jaar geefo een verlies aan van f 8645, hetwelk met de verliezen over de berde vooraf gaande jaren ad f 8525 en f 11.584 een totaalverlics van f28 754 geeft. De balacs per 31 Dee. 1918 geeft aan de creditzjjde obligatieleening f40.000; hypotheek f22 800; aan deelen f825 en diverse crediteuren f61.515. Aan de debetzgde staan als bezittingen geboekt f88,518; verbruiksvoorraden f4.401 kas f415 debiteuren f3.049 en verliezen f 28755. De aan enkele obligatiihouders verzonden circulaire hal groote ont stemming verwekt zoo lat een spoed vergadering werd uitgeschreven in Hotel „Nummer Eén". Hier waren aanwezig bezitters of vertegenwoor digers van bezitters van te zamon 58 obligaties. De voorz. der in het vorig jaar gekoz m commissie uit de obligatie!), zette uiteen, welke pogingen deze commissie had gedaan om voeling te houden met het bestuur en den raad van toezicht zonder dateven wel de commissie in iets gekend werd. Eenige heeren, die zich ais aandeelhouders hadden aangemeld, om op die wijze nog eemgen invloed op de ledenvergadering te kunnen uitoefenen, hadden nimmer eenig taal of teeken ontvangen. Het werd een eigenaardig feit gevonden, dat het aandeelenkapi taal uiterst miniem was (33 aan- deelen van f25) tegenover een zoo grooten schuldenlast. Dat het niet de bedoeling was om het kapitaal uit te breiden, meende men uit bovengenoemde handelwijze te mo gen opmaken Tevens werd gewezen op het feit, dat met één uitzondering het tegen woordig bestuur bestond uit de heeren, die allen betrokken waren bij de Industrieele Maatschappij „Hera" welke nu wordt voorgesteld als directrice van de op te richten Naaml. Venn, welke het heeie be drijf zal overnemen. In den raad van toezicht zit bovendien nog als lid de direeteur van bovengenoende maatschappij. Ofschoon bij vacatures in het be stuur het recht van voordracht aan obligatiehouders wordt toegekend, volgens de statuten, zijn obligatie houders nimmer geraadpleegd, in weerwil van plaats gehad hebbende vacaturen. Uitvoerig werd stilgestaan bij den inhoud van de gemelde circulaire, welke aan ernstige critiek onder worpen werd. Men meende, dat het bestuur en de raad van toezicht niet het recht hadden zich per circulaire tot de hun bekende obligatiehou ders te wenden, doeh de zaak op een per advertentie samen te rcepen vergadering van obligatiehouders moest worden uiteengezet. Dat de obligatiehouders geacht werden met het voorstel tot het overdoen van het bedrijf aecoord te gaan, indien niet binnen veertien dagen na ont vangst van deze ongedateerde eireulaire, van het tegendeel schrif telijk was gebleken, werd ernstig afgekeurd, omdat men meent, dat een dergelijke handeling het tegen deel van een wettig en zakelijk karakter zou aannemen. Langdurig werd gediseuseerd over de middelen, welke obligatiehouders ten dienste stonden om hunne be langen op de meest voordeelige wijze te doen behartigen en welk een hoogere uitkeerng dan 13 pCt zouden mogelijk maken. Alvorens verdere stappen te doen, werd de in het vorig jaar gekozen commissie uit obligatiehouders bij aslamatie herkozenhaar werd opgedragen zich een rechtskundige te assumeeren en die maatregelen te nemen, welke in hit belang zgn van de obligatiehouders. Naar ge lang van de omstandigheden zal dan binnenkort wederom een spoedver gadering worden gehouden. Unaniem werd besloten de circu laire voorloopig onbeantwoord te laten. St. Ed. De Algemeene Visscheiij-Maat schappij zal over het boekjaar 19S8 een dividend uitkeeren van f 150 per aaideel en f 5.— per preferent aandeel. Aan den heer G, W. Hasseloo, Directeur van de Sleepboot Maat ij „IJmuiden" is thans eervol omsla* verleend als reserverffkier van de Koninklijke Marine. ZondBgrnorgen is bij den Noord- pier een mijn op het zeestrand aan getroff 3D, die door de miiitairen ge demonteerd werd. Aan den heer J. Broers alhier is wegens vertrek uit de gemeente eervol ontslag verleend als buiten gewoon gemeenteveldwachter. Als een bijzonderheid deelen we mede, dat Maandag voor de eerste maal sedert den wapenstilstand een schip on ier Duitsche vlag onze haven binnenstoomde. Het was het zwaar geladen stoomscolp „Winfried" met e»n kostbare lading gezaagd hout dat na langdurig oponthoud te Ham burg, eindelijk zijn bestemming naar Ziandam kon vervolgen. Een mooi succes. Zaterdag togen onze IJmuider zangers, leden van IJm. Mannenkoor naar Rotterdam om zich op het grillig veld der zang wedstrijden voor de eerste maal in het krijt te be gaven. Zij dongen mode in de eerste af deeling, onbekroonde vereenigingen en wisten er na zwareu kamp den eersten prijs te behalen. Er waren niet minder daa 8 tegenstanders, waaronder zeer geduchte dia in leeftijd en sterkte verre stonden boven IJmuideis's Mannenkoor. Niettegenstaande ons koor zeer onvoltallig opkwam hebben ze door zuiverheid, door opvatting en andere bgkomstige oorzaken al hun tegen standers in het zand doen bijten Voorwaar een kranige prestatie en een hulde voor den Directeur, den heer GonJag. Wij kunnen dan ook niet nalaten IJmuiden's Mannenkoor hartelijk geluk te wenschen met dit groote succes. Ouders past op. Door de politie zijn van den Engelschen mijnveger Swandrift vier minderjarige meisjes verwijderd, die door Engelsehc matrozen waren medegenomen en aan boord met hen stoeiden op een wijze, die ergernis gaf aan het pas- seerend publiek. Was daar gaan com mando aan boord VELSEROORD. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de woning van den heer v. d. Linden aan den Kan aal weg alhier. De dief of dieven zijn door een raam bin nengekomen en hebben toen op hun gemak alles doorgesnuffeld. Zij heb ben o.a. meegenomen het pas ont vangen weekgeld, het geld voor de huur, dat apart was gelegd, en het spaargeld van de kinderen, voorts gouden sieraden. Het geld van de voetbalvereeniging V. S. V., dat de heer v. d. L. in bewaring had, is echter Diet medegenomen. De dieven moeten minstens een uur in de woning vertoefd hebben. Des morgens vond men meer dan twintig afgebrande lucifers. De be woners sliepen boven en hebben niets gehoord. Zulk een diefstal is voor een aibeidershuisgezin een groote onge legenheid. Het is dan ook te hopen dat de politie, die een onderzoek instelt, de daders zal opsporen. Zondagavond was in de zaal Flora alhier een propaganda-verga- dering belegd door de afdeeling Vel- seroord-IJmuiden van den Jongelie den G h. Onth. Bond. De voorzitter, de heer A. Olden burg, moest in zijn openingswoord mededeelen dat de spreker, de heer Bram van Stevenink, door ziekte verhinderd was. Do tooneelclub van Santpoort voerde op hettooieel pel„Moedei's Verjaardag" een ontroerend stukje drankellende, dat goed gespeeld werd en het tooneelspel „De droge min". Iuplaats van de feestrede werd nu door de Tooneelclub van B-verwijk het blgspel „Inkwartie ring" gespeeld. De afd. Santpoo t deed ook nog eenige zangnummers hooren. De jonge strijders hadden meer belangstelling verdient, de zaal was nu maar half bezef. Do heer Jac. Heiligers a'hier heefc bedankt als voorzitter der afi. Velsercord-IJinuiden van den Jongelieden Gek. Onth. Bond. Het bestuur is nu als volgt samenge steldA. Oldenburg, W. Bareudsz straat 35 IJmuiden, voorzitter; N Wfij, Lagerstraat 42, Velsiroord, secretaris eo P. Wennes, Rijkstraat weg 104 Velssrcord, permic gmeest er De tooneelclub „Soli Deo Glor'a" van Velseroord, zal, naar de N. H. Ct. bericht, op 4, 5 en 6 Mei ten voor- deeie van het Jongenspatronaat eenige voorstellingen geven. Zg heefc in studie genomen „Germain d'Armanöville, de Jonge Held uit den Fransch-Duitschen Oorlog", oorspronkelijk drama in driebediij- ven door P. Servatius, Cjpuegn Maanden lang is er gestudeerd od gerepeteerd om dit drama, dat hon derden uitvoeringen in het land beleefd heeft, zoo volmaakt mogelijk voor het voetlicht te brengen. De tioneeiclub heeft zieb een geheel nieuw décor aangeschaft met een pracht tableau van het Lotharing sche bergland. Moeiten noch onkos ten zijn gespaard. Alles is in het werk ge-teld, om het doel der too- oeelspeelkunst te bereiken, de men- schen te veredelen éa te verhffferi en ze zoo nader te brengen tot God Moge zulks door dit echt-Roomsche stuk bereikt worden I Mogen de moeiten der tooneelclub beloond worden door een zeer druk bezoek Zondag was er in de Herv. Kerk weer een zendingsavond. Ds. Joh. Rauws, Zendingsdirector te Oegstgeest, vertelde van het werk der zending en schetste de moeilijk heden, daaraan verbonden. Het kerkkoor verleende zijn mede werking door het zingen van eenige liederen. Do opkomst was niet groot. VELSEN. Voor het onderwijïersexamen zijn te Haarlem geslaagd de dames J. Bos en J. C. Eenhoorn vanhier. Tot stationschef alhier is be noemd de heer Vroom, thacs te O/erveen, die morgen, 1 Mei,alhierj in functie treedt. Be Harmonie „De Eendracht" van de Papierfabriek alhier heeft Zatermiddag haar medewerkicg vor- leend bij het te Haarlem gehouden Bloemencorso. SANTPOORT. Er heerscht hier een algemeene ontstemming over het gesproken woord in den raad door den heer Frans Nstseher, in een der laatste raadsvergaderingen. Genoemd ge meenteraadslid heeft daar beweerd, dat het geschrijf van den heer J.' L. Mock alhier tegen het geknoei aan het levensmiddelenbureau zeker niet van hem zelf was, daar er geen taalfouten instonden. Dit wordt hier weder als een leugen beschouwd daar iedereen overuigd is, dat de heer J. L. Mock te ontwikkeld is, om zich aan taal- en stijlfouten schuldig te maken, doch het ge noemd gemeenteraadslid de kans niet liet voorbijgegaan om weer eens een persoonlijkheid uit te spelen. Op Hemelvaartsdag zal in den tuin van „Rozenstein" een meeting worden gehouden, uitgaande van de „Vrije Groep". De biljartclub „Krijt op tijd" zal Zaterdag 17 Mei e. k. het jaarfeest organiseeren in haar clublokaal. Eveneens zal dien avond de prgs uitdeeling plaats vinden van de ge houden handicap-wedstrijden. Vele abonré's der H. S. M. hebben zich per adres aan de directie gericht, om een trein in- gelascht te krijgen, die dan alhier uit Amsterdam zou moeten aanko men iusschen de treinen, die alhier te kwart voor zes en kwart voor acht des avonds aar komen. Niettegenstaande het koude voorjaarsweer zijn hier de zwaluwen waargenomen. Zittende in groepjes op de licbtdraden van de wegver- lichting, trokken zij door hun luid gesnep de aandacht van de vo >r btjgangers. Zou het nu werkelijk lente worden We wil en eess dd aandacht vestigen op de stinkende viscbluchf, die in de derde klasse rijtuigen van de H. S. M. op het traject Haarlem— IJmuiden sims valt waar te nemen Het is meermalen zoo erg, dat men van een onhoudbaren toestand kan spreken en de reizigers uitstappen om in een ander rijtuig hun toe vlucht te zoeken. De N. V. „Trovafo" alhier, beeft op da bloemententoonstelling te Haarlem gehouden, 2 gouden, 1 zilveren en 1 trenzen medailles v< r- worven. Naar aan le ding van dit feit, dat den zilveren medaiile, die uitgeloofd is geworden door de Ned. Ver. van Vreemdelingenverkeer, waarvan de plaatselijke vereeniglag van dien naam alhier een afdeeling if*, verwierf, wilde de directie van „Trovato een attentie bewijzen aan opze plaatselijke afdeeling. Ze noo digde het bestuur uit de tentoon stelling te komen bezichtigen. De leden werden per rijtuig naar de tentoonstelling gebracht en rond5e- leid door den direeteur der ven nootschap, den heer K v, d. Tuin en bleven daarna den geheelen avond de gasten van de vennoot schap. Deze zaak, die zich zoo zeer in bloei mag verheugen, getfo te genwoordig aan 30 belacghebenden een beslaan en nn mag wel eens door een alhier wonend gemeente raadsLd in den Velsenschen raad er op gewezen zijD, dat ze veel grond aan de comsumptie onttrekt aan den anderen kant mag vooral niet vergeten worden, dat ze aan vele gezinnen een brood winning verschaft. DRIEHUIS. Gisteren heeft op Wester veld f ®rfmatie Plaats gehad van het stoffelijk overschot van Jonkvr. A. D. L. V. M. de Girard de Mieiet van Coehoorn, Vrijdag te 's-Graven- nage overleden. Uit de Gemeente. In de week van 13—19 April zijn in deze gemeente voorgekomen gevallen van roodvonk en één geval van diphtheritis. De eerste verkiezingscourant in onze gemeente is verschenen. Het is ,De Economische Bond, die iederen Woensdag zal verschijnen. Naar wij vernemen zal ook het comité voor de Ant. Rev. lijst J. van der Steen c.s. een verkiezingscourant uitgeven. De aid. Veisen van den R.K. Bond van personeel in dienst van openbare lichamen en bedrijven „St. Paulus" heeft aan B. en W. het verzoek gericht, ten spoedigste de in hun handen gestelde voor stellen betreffende de loonsverhoo- gingen van het gemeentepersoneel aan den raad te doen toekomen en dat de loonen worden herzien naar den grondslag, vastgesteld in het vorige verzoek, maatregelen te willen nemen, waardoor de gemeentewerk lieden te Yelsen vrijgesteld worden van pensioenstorting. In het verzoek wordt gewezen op het feit, dat steeds meer gemeente besturen een premievrflpensioen in stellen. De Centrale keuken heeft deze week verstrektvoor de schoolvoe- ding 206, voor de politie (nacht dienst) 10 en voor de arbeiders der Mij. Hera 50 porties per dag, Er zijn nu 3 vacaturen in onzen gemeenteraad wegens zijn vertrek naar Apeldoorn, was de heer W. Blom gisteravond voor 't laatst in de raadsvergadering aanwezig en nam hij na afloop afscheid van den burgemeester, de raadsleden cn ook van de pers. Wg wenschen den heer Blom alle goeds in zijD nieuwe standplaats. SPORT. De postduiven-vereecigiog „Oranje Nassau" alhier keeft Zondag 27 April een Wedvlucht oude duiven gehou den van Schiedam. De duiven zijn gelost geworden 'smorgens om 9 uur 40 min. uitgeloofd 7 prijzen Aankomst eerste Duif om 10 uur 31 m. 2 sec. C. Verkerken Aankomst 2de Duif om 10 uur 31 m. 51 sec. Broek Tz. Aankcrn-it 3de Duif om 10 uur 32 min. 29 sec. Zwemmer Aankomst 4de Duif om 10 uur 34 m. 30 sc c. Kist de Ruijter. Aankomst 5de Duif om 10 uur 35 m. 52 sec. C. Verkerken Aankomst 6de Duif om 10 uur 35 m. 52 sec. C. Verkerken Aankomst 7de Duif om 10 uur 39 min. Broek Ez. Scheepvaart. De Eerste Kamer nam zonder hoofaelijke stemming aan het wets ontwerp tot onteigening van het eigendom, noodig voor de verruiming van het Noordzeekanaal tusschen het stoompontveer te Veisen en de scheiding met het stadswater van Amsterdam. In de week van 19 tot 26 April zijn alhier binnengekomen 14 stoom- en 2 motorschepen en 1 zeJschip en vertrokken 21 stoom schepen en 1 motorschip. Burgerlijke Stand der gemeente Veisen van 26 April tot 29 April 1919 Bevallen: J. Post—Wessel d. D. van BurgerlWijker z. A. v. d. Outenaarvan Egmont z. P. Pauw—Gobielje z. P. Kos ter—de Vries z. Q G. M. Ver kadeSchrijver z. A. C. Qaak- keiaar—Overbeeke z. J. Barent- sen—de Boer d. Overleden: B. Kaltfl-dscb, 80 jaa~, wed. van J. J. van Eijle. M. Braam, 33 jaar, echtgen. van S. Heuvel. H. Meijer, 46 jaar, echtgenoote van J. Voerman, de 2 laatste overleden te Bloemendaal. Uit de Provincie. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 1 Mei 1919 des 'savonds van 71/,—81/* uur door den heer Louis Robert. Programma: 1. Fantasia et Fuga g.kl.t. J.S.Bach 2. Concert F. gr. t. G. F. Hftndel Allegro moderato. Andante maestoso. Adagio. Allegro. 3. Prélude du Déluge C. Saint-SaSns 4. Tweede Choral Hendrik Andriessen d.kl.t. op 10 (manuscript)

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 2