Umuider Courant Zaterdag 3 Mei Tweede Blad. Bij dit nummmer behoort het Officieële Raadsverslag Correspondentie. Wegens evervloed van cepie moet een ingezonden stuk en eenig ander nieuws tot een volgend nummer wachten. AGENDA. ZATERDAG. Bioscoop, Cycloop, 81/, uur. ZONDAG. Bioscoop, Cycloop, 3,5 en 81/, uur. MAANDAG. Bioscoop, Cycloop, I1/» uur, Nutsspaarbank,Helmstr. t, 7—9 u. Boazbank, Kanaalstraat, 7—9 uur DINSDAG. Gemeenteraad, ten gemeentehuize 7l/i u*r- WOENSDAG. Openbare Yerkooping in Hotel Ter Burg te Beverwijk, 1 uur. Predikbeurten. Zondag as. IJMUIDEN. Ned. Hm. Kerk. 10 uur: Ds. Coolsma van Groningen 5 uurDs. Erdman. Doopsgez. Gem. sfd. Prol.-Bond. 10uur: Ds. Attema van Zaandam. Qeref. Kerk. 10 uur: Ds. D. A. Th. Yollenhoven van Oostkapelle. k uurdezelfde. VEL3ER00RD. Ned. Herv. Kerk. 10 uurDs. B. Baljon van Halfweg Gsref. Kerk. 10 uur: Ds. D. Tibben, em. pred. te Haarlem. H. Avondmaal 5 uur: dezelfde. Dankzegging. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. Eggink,Doopsbediening Collecte Chr. Sehool. WIJKEROOG. Geref. Kerk. 10 uur: Ds. Kok. H. Avondmaal 6 uur: dezelfde. Dankzegging SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Dr. G. A. v. d. Berghvan Eijsinga. Evangelisatie. 10 uur: Ds. C. J. van Paasscn van Haarlem. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. „Varia". De tooneelvereenigiog „Varia heeft voor het speelseizoen 1918—1919 afscheid van ons geromen met de vertolking van een Indisch tooneel spel van Jan Fabrieius. Deze schrij ver is de man met het rpen oog en het wat me hart voor de in ons schoon Insulinde nog altij i te zeer miskenden halfbloeds de Sin jo's tn de inlanders. Van de laatsten zoudin we eigenlijk met meer recht kunnen spreken van „de vertrapten, de verdrukten" dan van „miskenden" Heeft Fabrieius ons in „Dolle Hans,' de maar al te vaak misplaatste vooroordeelen tegen de „Sinjo's" geschetst, in het tooneelspel Sonna Woensdagavond door „Varia" voor het voetl cht gebracht, teekent hij ons met scherpe stift de waarde, of wilt ge liever de onwaarde van de Ind sche vrouw en moeder in de oogen der Westerlingen. Fabrieius heeft ons in tooneelspel vorm slechts verduidtlijkt wat reeds door velen vóór hem in boek- of roman- of feuilletonvorm is aan het licht ge bracht. Niet daaraan ontleenen we dus de groote opvoedende kracht van Varia's optreden, maar in de eerste plaats aan de bezielende voordracht van dit Indo-drama, waar Varia ons het onrecht den inlanders aangedaan heeft doen voelen, waar we het elders slechts hebben ge lezen. Heeft „Varia" zichzelf overtroffen met deze voorstelling In zekeren zin, ja. We zijn van „Varia" altijd goedverzorgde, goed ingestudeerde goed geregisseerde uitvoeringen ge wend. Ze woekert met de talenten en de moeilijke omstandigheden, Ze werkt hard en met een voorbeeldige liefde en toewijding voor de kunst en noemen zich nog altijd bescheiden „dilettanten". Best, we kunnen ons met die opvatting vereenigen, in zekeren zin. Dcch er is nog een ander dilettantisme, dan alleen „de liefhebberij". Er is een dilettantisme, dat naar hooger, het hoogst bereikbare streeft, dat met dilettantisme alleen de beteekenis gemeen heeft, dat men niet om den broode speelt, doch dit dilettantisme, dat met een inner lijk, heilig, intens gevoel voor kunst, die kunst dient uit zuiver»;-liefde, dat slaan we hooger aan, dan de broodkunst, die een dagtaak is ge worden en geen innerlijk levens doel of innerlijke drang tot uit beelden. Zoo hoog hebben we „Varia" leeren aanslaan en zeker niet min der na de schitterende voorstelling van Woensdagavond. De zooveel eischende rol van „Sonna" werd zeer voortreffelijk weergegeven. Het is een teeken van durf en van ge voel van kracht geweest, die op zich te nemen. Het succes was verbluffend. Ademloos werd er ge luisterd, niet alleen de dames leef den den zielestrijd van de ver- stooten en van haar kind beroofde moeder mede. Niti was onverbeter lijk, een geboren Javaansche zou men zeggen, waar had ze toch die zoete, lijmerige, zangerige Javaan- sehe uitspraak geleerd. Dat is een gave en getuigde van een volkomen inleven van de uit te beelden rol. Ook Pr&wiro was uitstekend en Bart Velsen en O ver diep niet minder. Zelfs Matuparisa waS een getypeerde Heer-Ambonees. En wie ziet niet bij het lezen van dit korte verslag de dartele, levens lustige Njo voor zich in haar geestige travestie. Wie ontroert nog niet, als hij of zij aan het einde van het eerste bedrijf dat weerzien van moeder en kind zich herinnert. De dames medewerkenden werden aan het einde met fraaie bloemen gehuldigd. In aile opzichten ver diend. Een zoo langdurig applaus na leder bedrijf en lang aangehou den na het derde zegt meer, dan we hier kunnen neerschrijven. Willen we het al in twee zinnen samenvatten: „Het was een mosi, pakkend tooneelspel en het is prach tig gespeeld*. Ook de regie mogen we een bijzonder woord van lof niet onthouden. De voorgalerij van het Indische gebouw, was een lust voor de oogen en met kunstzin en smaak gearrangeerd. We hebben het ge heel zeer bewonderd 6n niet minder de schitterend mooie Indische klee ding van Sonna en de passende, zij het dan eenvoudiger van Niti en Prawiro. 't Was een avond van zeldzaam genieten en van doorvoelde en begrepen en gewaardeerde kuDst. Kunstkring, ofschoon ditmaaiophet programma niet vermeld, verleende haar medewerking, die blijkens het warm applaus hoelang zoo meer op prijs wordt gesteld en gewaardeerd. Geslaagd voor het xamen van bouwkundig opzichter, ingesteld docr de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst den heer J. W. v d. Laan, technisch ambtenaar bij den Rijkswaterstaat alhier. Voor het examen van bouw kundig opzichter zijn deze weekte Amsterdam geslaagd de heeren S. Mossel alhier, opzichter bij hst ge meentelijk Bouw en Woniogtoezicht en van der Laan alhier, opzichter bij den Rijkswaterstaat. Ds. N. Baffinga te Oosthem (Fr.), die het beroep naar de Geref Kerk alhier aannam, hoopt op Zon dag 15 Juni a.s. alhier ztjn intrede te doen, na bevestigd te zijn door Ds. P. C. van der Vliet van Ooster end (Fr.) Vorige week is alhier een bazaar gehouden ten bate van den arbeid d6r Geref, Evangelisatie in de Groen van Piiosterer School. De opbrengst daarvan bedraagt o. g. f 700. De heer S. Lap, vroeger hier commies-verificateur is bevorderd tot verificateur. Bij de Amsterdamsche Ballast- Maatsehappij is de 8-urige arbeids dag ingevberd en met de werklieden een collectief arbeidscontract afge sloten. Bericht aan zeevarenden Behalve de vijf lichtboeien en een lichtsch'p, aangekondigd i. d. Berich ten aan Zeevarenden nr. 234/1797 van 1818, zijn nog drie lichtboeien gelegd als volgt: Roode lichtboei no. 10, toonende een wit schitter- lieht met eene periode van 10 secon den op 59 gr. 23 mie. en 5 sec. N. B. en 1 gr. 21 min. 25 see. W. La; Roode lichtboei no. Ill, too nende een wit groepschitterlieht met elke 10 seconden, twee schit teringen op 59 gr. 36 min. 35 sec. N.B. en 0 gr. 28 min. 25 see. W L. Lichtboei no. 12, toonende een wit sehitterlicht met eene periode van 21/» seconden op 59 gr. 49 min 45 sec. N.B. en 0 gr. 23 min. 30 sec. O.L. la de plaats van den heer W. Blom, commies der belastingen, lid van onzen gemeenteraad, is alhier geplaatst, de heer S. Pentenga. De omzet in de rijksvisch- hallen alhier bedroeg in April van dit jaar f 1.909.960 tegen f 1.217.549 in April van het vorig jaar. VELSEROORD. Het Meifee>t van de Afdee- ling Velseroord der S.D.A.P. is schitterend geslaagd. De zaal „Fiora" was gevuld met een zeer tahijk publiekzeker 300 bezoekers, waar onder veie vrouwen namen deel aau dit arbeidersfeest. Na een korte openingsrede van den voorzitter de heer van Hame ien, zong de „IJmuider Volksstem" zeer verdienstelijk het 1 Mei-lied, waarvoor een luid applaus haar ten deel viel. Daarra krijgt de heer K. ter Laan, Burgemeester van Zaan dam, het woord. Zijn boeiende en duidelijke rede werd met groote aandacht gevolgd en maakte vooral op de vrouwen een diepen indruk. In breede trekken schetste de heer ter Laan, aan de hand van gebeur tenissen iu het dageiijksc'n levea de groote tegenstelling tusschen socialisme en kapitalisme. Hij oogst- ste een luid applaus. Ook de verdere zangnummers die werden gegeven werden goed ge zongen terwjjl de Tooneeleluh van de afdeeling nut „Arbeidersplicht" de goede naam van de club eer aan deed. Veertig der aanwezigen gaven zich als lid op voor de partij. Naar wij vernemen is de toe stand van Ds. J. C, Helders, predi kant der Ned. Herv. Gemeente alhier, nu zoo vooruitgaande, dat hij, wan neer het herstel blijft aanhouden, in Juni naar hier hoopt terug te keeren. De nieuwste uniform van de gemeente reiniging, gisteren alhier gezieneen straatveger met een large soldatenjas, sportpet en klom pen. Alhier heeft een weduwvrouw, wier mam verleden jaar is gestorven en die moeder is van een aantal jonge kinderen, deze verlaten en is naar elders vertrokken. Vreemden hebben zich voorloopig over de kinderen ontfermd. Zij zullen later in een gesticht worden ge plaatst. Hedenmorgen omstreeks 71/i uur had op den rijksweg ter hoogte van het Gasbedrijf alhier, tengevolge van woest rijden van een hondenkar een botsing plaats met een jongen gezeten op een bakfiets, met het gevolg dat de jongen een vrij ern stige wond aan de hand bekwam en de fiets zwaar beschadigd werd. VELSEN. Zoi dag 4 Mei des avonds 7 uur, zal in het R.K Verenigings gebouw te Wijkeroog, een groote actie-avond gehouden worden. Als sprekers zijn uitgenoodigd de heeren van Lingen, lid v. d, Amsterdam- schen gemeenteraad en J. A. de Lobel uit Haarlem, terwijl er tevens voor aaDgename afwisseling zal zorg gedragen worden. Doel is het op richten eener afdeeling van de K. S. A. Allen dienen aanwezig te zijn Er wacht hen iets bijzonders. N. H. Ct. Voor het examen van onder wijzeres is te Breda geslaagd mej. Kee van hier. SANTPOORT. Bij de St. Ct. no. 100 zijn ge voegd de gewjjzigde statuten: van de N. V. Kweekerij „Travoto". Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 200.000, in aandeelen van f 1000, waarvan 59 zijn vo'gestort. Spaarbackepgaaf over April 1919. 491 inlagen f 27757,32 291 terugbetalingen f21122,39 13 nieuwe boekjes. Nieuwe telefoonabonné's 230. J. Prins Ezn. Aan het postkantoor te Velsen en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand April 1919, ingelegd f 14.331 06, terugbetaald f 23668.85. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 4997. Aan het postkantoor Santpoort (station) en de daaronder ressortee rende hulppostkantoren werd ge durende de maand April 1919. Ingelegd f 12605.77, terugbetaald f8740.13. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 760. Het laatste door dit kantoor over geschreven boekje draagt het num mer 1890. Post- en Telegraafkantoor te iJmuidan. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand April 1919, 1. Bureau Kettingstraat 1, den Haag. 2. Idem Idem. 3. I. M. de Raath. Rotterdam. 4. Wed. Zwaan. IJmuiden. Briefkaarten (Bir neniand) 5. G. van Altena. 6. J. Boei kool 7. J. G. B. Bohte. Amsterdam. 8 Jan Guit, IJmuiden. 9, J. Herfst, 10. Mej. Lans, Amsterdam. 11. J. Klinkenberg, Noord wijka. Zee 12. Kon vut, Rotterdam. 13 M. Oldenburg, Andelstf 14. C. Paalvast, den Haag. 15. Roeleveld, 16. L. Vink, Ncordwijk a. Zee. 17. W. van Weenen, Haarlem. Briefkaarten (Buitenland) 18. ten Boom, Weltevreden N.O.I. Postkantoor Veisen. 1. N. Mechel, Veenhuizen. Briefkaarten (Binnenland) 2. Wed. C. van Dijk, Utrecht. 3. K. Yegter, de Lijnden. 5. Zonder adres. Uit het Land. Opheffing Crisiszaken. De minister van landbouw heeft: a. met ingang van 1 Mei opge heven het Rijkskantoor voorviseh; b. eervol ontslag verleend als directeur van het Rgkskantoor voor visch aan dsn heer F. J. H. Schnei ders, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig aan den lande bewezen diensten; e. den heer F. J. H. Schneiders voornoemd, met ingang van 1 Mei benoemd tot l'quidateur van het alsdan opgeheven Rijkskantoor voor visch d. met ingang van 1 Mei opge heven de commissie van advies voor het Rijkskantoor voor visch; e. eervol ontslag verleend aan de leden van de commissie van ad vies voor het Rgkskantoor voor visch, onder dankbetuiging voor de door hen a!s zoodanig aan den lande bewezen diensten. De minister van landbouw heeft verder lo. met ingang van 1 Mei het Centraal Bureau voor den afzet van Visscherij producten opgeheven; 2 r. met ingang van 1 Mei eer vol ontslag verleend aan den heer H. L. van Zanten, als administra teur van het Centraal Bureau voor den afzet van Visscherij producten, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig aan den lande bewezen diensten; 3o. met ingang van 1 Mei den heer H. L. van Zanten, voornoemd benoemd tot liquidateur van het als dan opgeheven Centraal Bureau voor den afzet van Visscherij pro ducten. Uit de Provincie. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 6 Mei 1919 des middags van 2—3 uur, door den heer Louis Robert. Programma: 1 Fantasie G. gr. t. J. S. Baeh 2 Sonate op. 23 A. G. Ritter 3 Pour Ia toussaiüt G. Dupont 4 Choral Alex. Guilmant „Was Gotfc tbüt, das ist wohlgethan" Arbeidsbeurs Yelsen. Als werkloos ingeschreven op 26 April 1919: 5 timmerlieden, 1 metselaars, 0 betonwerkers, 1 schilders, 6 bank werkers, 0 slagersknechts, 0 win kelbedienden, 2 electriciens, 2 tuin knechts, 0 bakkers, 0 kantoor bedienden, 1 voerlieden, 0 reizigers, 1 blikslagers, 2 koks, 11 stokers, 3 machinisten, 3 matrozen en stuur lieden, 68 ios arbeiders 1 fitters, 1 loodgieters, 0 chauffeurs, 1 koper slagers, tezamen 109. VISSCHERIJ. Bij de St. Crt. no. 98 zijn gevoegd de statuten le. van de N.V. Visscherij- en Seepdir nstmaat- scbappij „Eiise" te IJmuiden. Het hoofdkapitaal bedraagt f 42000. in aandeelen van f 1C00.—alle volgestort. Tot leden van den Raad van beheer ziin benoemd de heeren C. J. H. J. Hof "en J. M. C. Beckx2e. de N V. Visscherij maatschappij „Eendiacht 1" te IJmuiden. Het kapitaal bedraagt f 140.000.in aandeelen van f 1000.alle vol gestort. De Staatscourant bevat de sta tuten van de Vissehsrij-Mij. „Hol- landia", alhier met een maatschap- pelij k kapitaal van t 60.000, J in aandeelen van f 500, alle volgestort. Van de Visscherij Mij. „Terschel- lingerbank" alhier met een maat schappelijk kapitaal van f 10.000, in aandeelen van f 1000 alle volge stort. Tot directeuren zijn benoemd de heeren G. L. Loos te Amsterdam en J. A. Merens A.D.zn. te Haarlem. Voorts de gewijzigde statuten van de Visscherij-Mij. „Eendracht II", met een maatschappelijk kapitaal van f 140 000, in aandeelen van f1000, alle volgestort. De Zeevisscherij-Maatschappij „Nederland" besloot over het afge- loopen jaar zes procent uit te keeren. Uit de Gemeente. VOOR DEN RAAD. B. en W. vragen een bedrag van f 490 voor den aankoop van 14 revolvers met toebehooren ten dienste der politie. Voorgesteld wordt aan de directeuren van de gemeentelijke woningdienst te Amsterdam gratis van 21 Juli tot en met 25 Aug. a.s. af te staan school A voor het houden van een vacantiekamp van drie groepen elk van 100 school kinderen. In de week van 20—28 Maart kwamen in deze gemeente voor 1 geval van roodvonk. De Centrale Keuken heeft deze week verstrekt: voor de arbeiders der Mij. „Hera" 50 en voor de politie (nachtdienst) 10 porties per dag. Schoolvoeding werd deze week niet verstrekt. Voor de gemeenteraadsver kiezingen zijn geen lijsten verbonden geworden, alle 11 partijen komen dus afzonderlijk uit. Het herhalingsenderwijs in onze gemeente. Het was dezen winter voor de eerste maal, dat de cursus 8 maanden duurde van September tot Mei. De bedoeling der Herhalingsschool is niet alleen herhaling, doch ook uitbreiding der leerstof. Daarom wordt er ook onderwijs gegeven in Engelseh, Boekhouden en Handels- rekenen. De leerlingen, die gedurende twee winters getrouw den cursus hebben gevolgd en voldoende rap porten hebben ontvangen, krjjgen een diploma, waarmee ze zonder examen kunnen worden toegelaten tot den Handelscursus. Waar deze een 3-jarigen cursus heeft, is 't dus voor flinke kinderen mogelijk na 't verlaten der gewone Rijkspostspaarbank kantoor IJmuiden Brieven (Binnenland) Brieven (Binnenland)

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 5