ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN lijst eSf Vrijdag 16 Mei vooruitbetaling No. 364 Woensdag 7 Mei 1919 4e Jaargang Abonnementsprijs80 ets., per 3 maanden, franeo per post 95 ets., voor het Buitenland f 1.25. Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten Tot plaatsing van advertentiën van bolten de gemeente VELSEN ln dit blad ls uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. E O E L S E, IJMUIDEN. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave van de Naahü. Venn. Uitgevers Mg. „Damden" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V. Drukkerij Siüjewel, "Willemsplein 11, IJmuiden Telefoon 153 ADVERTENTIËN van 1-—5 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 10 ets per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede- deelingen 25 ets. per regel. Advertentieeontraeten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 1 k in te zenden "WOENSDAG en ZATERDAG to' 9 our v.». Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 10 cent per regel. Bij dit nummmer behoort het Officieële Kaadsverslag Zie de advertenties bij het Officieel Kaadsversl. OFFICIEEL. Levensmiddelenbedrijf Velsen Gedurende de week van Vrijdag 9 Mei tot en met Donderdag 15 Mei is verkrijgbaar op bon No. 572 3 Vi ons suiker. 573 1 pond bruine boonen. 574 2 ons Rijst. 575 3 ons huishoudjam. 576 2 ons Amerik, Spek. op 4 bonrpn 577 1 st. Teiletzeep. Eikelzeep a 30 cent Boldootzeep a 35 cent Karnemelkzeep è.85 cent 259 5 K.G. Kleiaard appelen a 7 et. Zonder bon verkrijgbaar Kaarsen 58 cent per pak. Schemerlichten a 50 cent per pak. Soeptabletten gewoon soort 10 ct. pikant soort 15 Gt. Thee- en Koffiekaart bon 50 is geldig van 1 t.m. 31 Mei voor 1 ons Koffie. Normaal-Margarinekaarten bon 1, is geldig van 11 Mei t. en met 18 Mei. Broodkaart 95e week is geldig van 7 Mei t.m. 15 Mei. Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat de on- derafdeeling „Kassa" van het Le vensmiddelenbedrijf des Zaterdags middags r«è 12 uur voor het publiek gesloten is. Velsen, 1 Mei 1919. Burgemeester en Wethouders voorn, de Burgemeester, VERMEULEN L.B. de Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Bekendmaking Drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat op 26 April 1919 bij hen is ingekomeneen verzoekschrift van Petrus Jacobus Snijders Blok van beroep groeutenhande'aar, wo nende te Vei3en (IJmuider), om verlof voor den verkoop van uit sluitend alcobolviije dranken in de navolgende localiteit: de beneden- voorlocaliteit van het perceel, plaat selijk gemerkt C 79 en gelegen aan de PriDS Hendrikstraat aldaar. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwa ren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, 2 Mei 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, TH. J. WIJNOLDY DANIËLS. Kohier van den lioofdelrjken Omslag. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen maken bekend, dat een afschrift van het 4e aan vullingskohier van den hoofdelijken omslag voor het dienstjaar 1918, gedurende vyf maanden, van den 6 Mei 1919 tot en met den 5 Oet. 1919, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Velsen, 6 Mei 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. STEMMING. Burgemeester en Wethouders van Velsen, brengen ter openbare kennis, dat op Vrijdag, 16 Mei 1919 van des morgens acht tot des namid dags v ij f uur, zal geschieden de stemming ter verkiezing van de leden van den Gemeenteraad. STEMPLICHT. Herinnerd wordt aan de ver plichting, opgelegd bij artikel 71, tweede lid, der kieswet, dat ieder die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau in het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stern- district. Artikel 149 der kieswet luidt: De kiezer, die niet voldoet aan de verplichting opgelegd bij art 71, tweede lid, wordt tenzij de rechter van eene geldige reden van ver hindering blijkt, gestraft met be risping of met geldboete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaren zijn verloopen sedert eene vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onher roepelijk is geworden, of de deswege opgelegde geldboete vrijwillig is be taald, wordt geldboete van ten hoog ste tien gulden opgelegd. De uitspraak is aan hooger beroep noch cassatie onderworpen. Indien de straf van berisping wordt opgelegd aan een afwezig gebleven beklaagde, wordt eene schriftelijke vermaning van den Kantonrechter om aan de verplichting opgelegd bij art. 71, tweede lid, in het vervolg te voldoeD, aan den veroordeelde vau wege het openbaar ministerie beteekend op de wijze, voorgeschre ven bij art. 144 van het Wetboek van Strafvordering. Tevens wordt de aandacht ge vestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidende: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR. VelseD, 3 Mei 1919. de Burgemeester, VERMEULEN, L.B. de Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DAN1ËLS. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis dat ter gemeentesecre tarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de firma Homburg en Kramer te IJmuiden om ver gunning tot uitbreiding harer sme derij door bijplaatsing van een lucht koker, twee draaibanken, een boor machine en een schaafbank, gedre ven door twee electromotoren van respectievelijk 6 en 4 P.K. op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden Sectie L No. 605, plaatselijk bekend Mid denhavenstraat C no. I. INGZONDEN MEDE DEELINGEN. Economische Bond Afdeeling IJmuiden Gemeente Velsen. Op Dinsdag, den 20 Mei 1919, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot het beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verscbenenteneinde hunne bezwaren m o d e 1 i n g toe te lichten. Velsen, den 6 Mei 1919, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, WIJNOLDY DA1ËLS. Van den Wachttoren. De vlucht over den Atlantischen Oceaan. In den Oorlog heeft van het wapen in de lucht het vliegtuig het verre gewonnen van het luchtschip. Reeds in den oorlog van 70 werd de kabel ballon gebruikt voor waarnemiDgen en deze zwevende hooge observatie post hetfc ook in dezen oorlog niet ontbroken. Maar veil belangrijker plaats hebben het luchtschip en het vliegtuig als het luchtwapan ia vrij heid in den oorlog ingenomen. Ze namen deel aan zeeslagen en eska ders van vliegtuigen voerden onder ling slag in het anders zoo vredige rijk van vogels en wolken. Het vliegtuig was het oog van elke bat terij. De militaire werken van den vijand werden met bommen be- st cnid. Het luchtschip bracht met minder vriendelijke bedoelingen be zoeken aan het vijandige land. De airraids zijn echter voor de Zeppelins geen succes geweest. Het waren gemeene moordtoehten, die er mee ondernomen werdeD. Zelfs kinderen in school en in de wieg, zieken in hun bed werden door bommen ge dood. De haat der Engelsehen is er geweldig door geprikkeld. Aan de militaire weerkracht van den vijand deden ze echter geen afbreuk en bovendien waren de airraids voor de ondernemers zelf buitengewoon gevaarlijke ondernemingenvele luehtvaarders hebben een verschrik- kelijken dood gevonden onderweg. Het vliegtuig heeft echter aan de legers groote diensten bewezen het begon zich steeds veiliger en mak kelijker in de lucht te bewegen. Het heeft in den oorlog de lucht voor den mensch voor goed veroverd en een nieuwen verkeersweg door de ruimte veroverd. Engelsche ministers vliegen thans naar de vredesconferentie te Parijs en de Belgische koning maakt meenuAen uitstapjes door den hooge. In alle landen maakt men zich klaar om de luchtpost in te voeren en bij alle groote steden worden landingplaat sen aangelegd. De mensch heeft den strijd tegen de hoogte echter nog niet geheel gt wonnes, telkens hooit men weer van vliegongeluk ken. Voorloopig blijft de begane grond het veiligst. Ook met de vliegtocht van de oude naar de nieuwe wereld wil het nog niet recht gaan, Aan beide kanten van den Oceaan staan nu reeds ettelijke dagen vliegers klaar, maar ze wachten op beter weer. Een stak van wal, maar kwam al spoedig in de golven terecht. De heele wereld wacht met spanning den afloop van dezen wedstrijd en elk oogenblik kan het bericht komen, dat een Amerikaan of Engelscfeman het waagstuk volbracht heeft. De winner ontvangt boven de eer een prijs van 120 000 gulden door een Eogelsch dagblad, Daily Mail uitgeloofd. Een waagstuk zal deze reis ook nog wel lang blijven. Mist en wind maken haar al te gevaarlijk. Een kleine hapering aan de machine dwingt tot landing daar, waar geen land isKomt er niet spoedig een voor bijgaand schip te hulp, dan is de vlieger verloren. Uiterst gevaarlijk is ook het neerstrijken, neervallen wellicht in het onrustige water der zee. Ons eigen volk is beter op het water dan in de lucht thuis. In de laatste weken hadden weer twee ernstige vliegongelukken plaats met militaire vliegers. Al doende leert men, maar het leergeld is hier wel erg duur. Het dure leven. Niet alleen de loonarbeiders maar ook vele mensehen met vaste trae- tementen hebben door de duurte van het levensonderhoud een moei lijken tijd gehad, die bovendien nog niet voorbij is, al begint de druk van den crisistoestand iets lichter te worden. Inkomens, waarnaar menig een voor den oorlog watertandde, zijn thaDs onvoldoende E9n arbeider, die f 20 per week verdiende, was voor 14 een heerthans kan men met dit loon niet meer rondkomen en lijdt men er gebrek bij. Een tractement van f 3000 of hooger was voor dan oorlog het neusje van den zalm. Men kan daarvan thans niets oversparen en zelfs niet alle rekeningen op tijd betalen. De ver- eeniging van hocgere Rijksambte naren heef'c een onderzoek ingesteld naar de ambtenaarbudgetseenige ontvangers, ijkers, landmeters, di recteuren van post en telegrafie, leeraren, keurmeesters enz. hebben hun inkomsten en uitgaven der laatste jaren nauwkeurig opgegeven. Alle deelnemers zijn gehuwd en hebben gemiddeld twee kinderen. Gemiddeld was hun woninghuur in 13 f346 en in 18 f 444. Hun aantal dienstboden bedroeg in 18 gemid deld 0.9. De statistiek handelt erg barba&rseh met dienstmeisjes en snijdt ze in stukken. De lezer zal wel zijn verstandige conclusies ma ken uit die getiendeelde dienstmeisj es. Een enkele ambtenaar houdt er geen dienstmeisje op na. Aan weelde- uitgaven voor tabak, wijn, bier enz. gaf men in 13 gemiddeld f 56, in 18 gemiddeld f 88 uit. Men veroorloofde zich dus veel minder weelde. Inkrimpen was de boodschap. Het gemiddelde inkomen steeg van 13—18 van 2170 tot 3347 gulden, het gemiddelde tekort van f692 tot f 1264. In 13 konden dus deze ambtenaren er allang niet komen; in 18 zijn ze met sneltrein vaart op weg naar bet bankroet, als ze tenminste geen stuivertje van zich zelf bezitten. In aanmer king genomen de rantsoeneering en andere gedwongen bezuinigingen zij u de kosten van levensondeihoud in Dec. '18 gestegen met 60 pCt. De ambtenaren hebben normaal be zuinigd hun salaris blijkt onvol doende te zijn, om daarvau op be scheiden voet te leven. Trots de vereenvoudiging van leefwijze is de stijging hunner inkomsten met een bedrag van omstreeks f 500 achter gebleven bij de verhooging der uit gaven. Waar is de glorie van het heer schap gebleven De duurte is een stijgende vloed geweest, die ten slotte ook de Irogere regionen teisterde, zoodat zelfs hoogere ambte naren een salarisactie moeten gaan voeren en zich tot het proletariaat met een hoed en boord rekenen. De arbeider is zijn loon waard, geldt ook zeker van hen. R&adsoverzicht, Zitting van 29 April 1919. De raadszitting van Dinsdagavond beeft aardige aspectem naar voren gebracht. In de eerste plaats, wat men dient te verstaan onder pu blieke vermakelijkheid. iVolgens de interpretatie van de onlangs vast gestelde verordening feitelijk alle bijeenkomsten, waar men zich tegen entree toegang kan verschaffen. 'tWas naar aanleiding van de in terpellatie van den heer Schilling, die daarin vroeg 1 Meibetoogingen niet als publieke vermakelijkheden te beschouwen in den zin der ver ordening, dus waarvan belasting geheven moet worden. De 1 Mei- viering is tegen betaling bij te wonen, er wordt gezongen en misschien muziek gemaakt, ergo is het een publieke vermakelijkheid volgens sommige schrift- en wetgeleerden. Doch de heer Schilling toonde aan vreemd, dat zulks nog noodig was dat, ofschoon een zangver- eeniging ter afwisseling van het. gesprokene een paar liederen zou ten beste geven, dit nog geen zang uitvoering is. Als 't om de entree dan is, wel dan willen we wel col lecteeren, met een zakje, een schaal, een bus of wat men maar blieft en dan is onze bijeenkomst gelijk te stellen met een kerkelijke bijeen komst waar ook gesproken, gezon gen en gecollecteerd wordt. Dan zou dat ook een publieke vermake lijkheid zijn in den zin der veror dening. De heer Schilling wenschtte daarmede volstrekt niets kwaads of beleedigends gezegd te hebben en als bij dat verklaart, kan men hem gelooveD. B. en W. zaten er wel een weinig mee in hun maag, doch zjj verklaarden te zullen overwegen of in dit speciale geval toepassing der verordening billijk of gewenscht zou zijn. De heer Schilling verklaar de zich daarmede tevreden. Hij kan gerust zijn. De 1 Meiviering zal niet aangemerkt worden als een pu blieke vermakelijkheid, waarvoor belasting verschuldigd zal zijn. Publiek zal ze zijn en missehien vermakelijk ook, al zal het ernstig tintje in dezen bij zonderen tijd niet ontbreken, maar gelijk heeft Schil ling: Een publieke vermakelijkheid is iets anders. Een niet minder belangrijk punt werd door den heer Netseher naar voren gebracht. „Zijn Burgemeester en Wethouders individueel verplicht getuigenis te komen afleggen voor een raadscommissie, die in opdracht van den raad een of andere ge- IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1