OFFICIEEL RAADSVERSLAG der gemeente VELSEN. ATIS bijvoegsel v|d 1JMÜIDER COURANT 12e Zitting 1919. DEN GEMEENTE- DES AVONDS 7'/2 OPENBARE VERGADERING VAN iD OP DINSDAG 29 APRIL 1919, TEN GEMEENTEHUIZE. OTULEN. DorzitterMr. Dr. H. Ver Loren van Themaat, Burgemeester, anwezig de heerenF. P. vermeulen, R. brink, b. G. uitenmaker, m. uytendaal, W. blom, j. hoooeland, Bosman, J. P. Handgraaf, W. Landeweerd, D. F. G. illing, J. E. Sluiters, F. C. J. Netscher, h. Vooren, an der Steen en J. A. Dalmeijer. wee vacaturen. e notulen welke door den secretaris gelezen worden, werden eranderd goedgekeurd. Zij gaven den heer Netscher aanlei- j tot het stellen van een vraag. ie heer NETSCHER: De vorige zitting heb ik verlaten voor de interpellatie van den heer van der Steen was afgehandeld, e hield onder meer een verzoek in de commissie voor het erzoek naar de Patrimoniumhuizen uit te noodigen ook een erzoek in te stellen naar die te Wijkeroog. Voor ik op die oodiging antwoord geef wilde ik eerst gaarne vragen aan gemeester en Wethouders of de commissie verzekerd is bij vervulling van haar taak alle medewerking van het college verkrijgen. De vorige maal hebben twee leden van het ege bij een andere zaak schuilevinkje gespeeld, indien dat weer zou gebeuren dank ik er voor in de commissie zitting nemen. r )e VOORZITTERHet college is één tegenover den raad, der leden is dus gedelegeerde en kan de gewenschte inlich jen geven namens het college. Waar het hier geldt een zaak i den wethouder voor openbare werken zou het hooren van leden van het college den schijn hebben alsof men den i tegen den ander wilde hooren. Ik zal geen getuigenis geven en den heer Vermeulen, wil men de meest uitvoerige inlich ten hebben dan kan het college in zijn geheel met de com- ssie confereeren. 3e heer NETSCHER: Bij het onderzoek naar de Patrimonium- onhuizen nam U een andere houding aan en stelde het lege zich op een ander standpunt; op eene uitnoodigingaan i Burgemeester antwoordde deze wel te willen komen als n van te voren schriftelijk de te stellen vragen indiende. Dat een onmogelijk standpunt. Toen dit niet lukte en wij met be- fden aandrang aanhielden antwoordden Burgemeester en ethouders dat de gemeentewet zich tegen het hooren van n Burgemeester verzette en het geheele college moest komen. In de zaak-Hartman en Hofman kwam de wethouder or openbare werken toch ook afzonderlijk. Wanneer U nu gt dat het college niet bereid zal zijn mede te werken dat t eene collegelid wordt uitgehoord tegenover het ander wordt een zekere blaam op de commissie geworpenhet was nmer onze bedoeling den één tegenover den ander uit te oren. Als niemand der heeren wil komen is mijn tijd te kost- ar om comedie te spelen. De VOORZITTER: Naar ik geloof is er geen bezwaar ais t college in zijn geheel komt. De heer VERMEULEN: Wat mij betreft kunnen de leden r commissie alle gewenschte inlichtingen zoo uitvoerig moge schriftelijk krijgen. De heer BOSMAN: Het lijkt mij absurd dat juist het geheele illege zou moeten worden gehoord inplaats van een der leden, it laatste kan toch wel eens noodig zijn. Is het verder billijk it't college uitsluitend schriftelijk wordt gehoord? Voelt dit niet it het feitelijk wegkruipt als het weigert gehoord te worden? OFFICIEEL VERSLAG. De heer NETSCHEREr dreigt een misverstand te ontstaan /er de bedoeling van mijn voorstel. Uit hetgeen op blz. 169 m het officieel verslag vermeld staat krijgt men den indruk it de ziekenhuiscommissie zou onderzoeken of de gemeente barak van het Roode Kruis kan overnemen. De bedoeling van mij was te laten onderzoeken of er pa- enten uit de gemeente konden worden opgenomen De heer LANDEWEERD: Ik ben ook sterk onder den indruk at de bedoeling van het besluit was dat het Roode Kruis later s barakken aan de gemeente zou overdoen, dat lag in de lijn er besprekingen. De bedoeling kan natuurlijk anders geweest zijn. Op verzoek van den heer NETSCHER wordt aan het besluit e bedoeling gegeven zooals door hem voorgesteld. AGENDA. 1. INGEKOMEN STUKKEN EN MEDEDEELINGEN. brieven van Gedeputeerde Staten betreffende ter goedkeuring ingezonden raadsbesluiten; een schrijven van hetzelfde college, dat eene circulaire be treffende de uitkeering aan gemeenten uit de oorlogswinst belasting waarschijnlijk binnenkort mag worden tegemoet gezien alsvoren van den directeur-generaal der posterijen en tele grafie, dat maatregelen zullen worden getroffen om tege moet te komen aan de klacht ten aanzien van de bediening van het publiek aan het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Velsen een afschrift van het Koninklijk Besluit van 7 Febr. 1919 no. 53, waarbij aan de gemeente Velsen een voorschot uit 's Rijks kas wordt verleend van f 10.500, teneinde deze ge meente in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan de Algemeene Coöperatieve Arbeiders- woningbouwvereeniging ten behoeve van den bouw van een tweetal arbeiderswoningen te IJmuiden. Hieraan kan nog worden ontleend: le. dat de annuiteit is bepaald op 4.856 gedurende vijftig jaar2e. dat de buitengewone rentevoet- bijdrage zal zijn hoogstens f 15.75 en 3e. dat de buitenge wone materiaalprijzenbijdragen ten hoogste f 174.18 zal be dragen een bericht van den Commissaris der Koningin in deze provincie, dat aan J. D Broers eervol ontslag is verleend als buitengewoon gemeenteveldwachter een rapport van den verificateur der gemeentefinantiën be treffende de controle over Januari 1919; een dankbetuiging van het instituut voor doofstommen voor de toekenning van subsidie een ongezegeld verzoek van H. J. Belderok c.s., arbeiders bij de werkverschaffing om loonsverhooging eene circulaire van het hoofdbestuur van het Witte Kruis! betreffende voorkoming der verspreiding van vlektyphus j. een adres van de afdeeling Velsen der Christelijk Sociale Partij betreffende bestraffing van ambtenaren bij het Levens- middelenbedrijf. Deze worden alle voor kennisgeving aangenomen, conform het voorstel van Burgemeester en Wethouders. k. een verzoek van het bestuur der afdeeling Kennemerland van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap, waarbij wordt verzocht adhaesie te betuigen aan de door de afdee ling aangenomen motie betreffende het ingediende wetsont- werp-salarieering-onderwijzers, welke motie aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is toegezonden; l. een adres van G. J. Nieuwpoort te Jan Gijsenvaart namens de Wed. J. G. Eisner, betreffende uitlatingen van het raads lid J. P. Handgraaf omtrent de afgifte van broodkaarten. Beide in handen gesteld van Burgemeester en Wethouders om prae-advies. m. alsvoren van drukkersorganisaties, waarbij wordt verzocht de levering van drukwerk slechts aan georganiseerde druk kerijen op te dragen. Burgemeester en Wethouders stelden voor in antwoord hierop te berichten, dat volgens circulaire d.d. 9 Juni 1917 de Minister van Binnenlandsche Zaken het van belang acht, dat ook aan niet aangesloten werkgevers drukwerk wordt opgedragen mits de arbeiders bij hen onder geen ongunstiger voorwaarden werk zaam zijn dan bij de leden der patroonsorganisaties. De heer SCHILLINGDaaraan zou ik mij niet willen over geven omdat het te gevaarlijk is, bij ongeorganiseerde patroons werken meestal ongeorganiseerde gezellen, die de maatregelen helpen ontduiken. Men komt er nooit achter of deze menschen onder dezelfde voorwaarden werken als bij georganiseerde werkgevers. Ik stel dus voor te beslissen, dat uitsluitend bij georganiseerde patroons zal worden besteld. De heer VERMEULEN: Ik geloof dat het niet zoo erg is als de heer Schilling het schetst, vroeger is het wel geweest dat hier gevestigde drukkers zich niet aansloten bij het collectief contract. Door de regeering is een onderzoek ingesteld met het gevolg dat vele werkgevers zich later alsnog aanslQten, waar- voer een circulaire van het ministerie is verschenen. De heer BRINK: indien ik mij niet vergis hield de circulaire eene uitnoodiging in om niet bij ongeorganiseerde patroons te bestellen. De heer NETSCHER: In Santpoort is eene drukkerij met bijna geen personeel omdat het bedrijf te klein is, nu heeft het mijn aandacht getrokken dat het distributiedrukwerk bijna alles op dit drukkerijtje gedrukt is. Daarom vraag ik een onderzoek of daar aan de loonsvoorwaarden wordt voldaan De heer SCHILLINGHet feit is bekend, dat deze drukkerij werkt met de vrouw, de dochter en een kleine jongen van den drukker, wat eene uitbuiting van de drukkersgezellen is. Deze menschen kunnen nu concurreeren omdat ze niet aan de voor waarden van den boekdrukkersbond voldoen. Ze zijn juist niet aangesloten om de loonregeling te ontduiken, daarom handhaaf ik mijn voorstel. De heer VERMEULEN verklaart daaraan niet zijn stem te kunnen geven omdat de dwang te groot zou zijn. Het voorste! van den heer SCHILLING om uitsluitend druk werk te bestellen bij georganiseerde werkgevers wordt in stem ming gebracht aangenomen met 10 tegen 5 stemmen. Vóór waren de heeren Landeweerd, Brink, Blom, Schilling, van der Steen. Netscher, Dalmeijer, Schuitenmaker, Bosman en Vooren. Tegen de heeren Vermeulen, Handgraaf, Sluiters, Hoogland en Uijtendaal. ti. Adres van het onderwijzend personeel over uitbetaling van lesuren bij het herhalingsonderwijs. Naar Burgemeester en Wethouders om prae-advies. 0. een verzoek om de afsluiting van het Wijk aan Zeeër voetpad op te heffen. De heer NETSCHER: Als ik goed begrijp is het pad toch open gedurende den tijd, weiken geene gewassen te velde staan. De heer VERMEULENDeze menschen vragen het pad heele- maal niet af te sluiten. Als voren. p. eene mededeeling van de financieele commissie dat zij in haar laatste vergadering geen adviezen kon uitbrengen om dat ze niet voltallig was. De heer NETSCHER: Meermalen heb ik gezegd dat als de voorzitter prijs stelt op een goed bezoek de vergaderingen vroe ger moeten worden geconvoceerd en niet zooals nu weer 24 uur van tg voren. Alle leden zijn veel bezet met andere zaken. De VOORZITTER: Het is een verzuim van den secretaris, dat de briefjes niet tijdig verzonden zijn. Als regel wordt des Dinsdags tusschen de raadsvergaderingen in vergaderd. De heer BRINK zegt te gelooven dat door zijn schuld de vergadering onvoltallig was. Hij had bericht gezonden te zullen komen doch werd het laatste oogenblik verhinderd. Voor kennisgeving aangenomen. q. een verzoek van het lid Sluiters om eenigg vragen te mo gen stellen over de aardappelen- eri botervoorzlening en over het openzijn van het Jevensmiddelenbureau. De gelegenheid tot het stellen der vragen zal aan het einde der vergadering worden gegeven. MEDEDEELINGEN. Burgemeester en Wethouders deelen den gemeenteraad mede dat 1. de Minister van Oorlog heeft bericht dat de kosten der demobiiisatiecommissie niet ten laste vari het Rijk of het Koninklijk Nationaal Steuncomité kunnen worden gebracht; De heer SCHILLING: Het verwondert mij dat de Minister dit antwoord zond. Het was toch niet de gemeente Velsen, die de menschen onder de wapenen riep. daarom protesteer ik tegen deze manier van handelen en zou gaarne hooren waarom de kosten gedragen moeten worden door de gemeente en niet door het Rijk of het Steuncomité. Het Rijk jaagt ons op hooge kosten die feitelijk voor zijn rekening moeten komen. 2. ter inzage voor de leden bij de stukken is is gevoegd een rapport met overzicht betreffende de maatregelen, genomen toi voorkoming van vlektyphus, benevens een statistiek van de gevallen van roodvonk, diphteritis en scabbies, voor gekomen in het tijdvak van 1 Januari tot en met 1 April 1919; 3. de volgende huurders van de noodwoningen met huurbe- betaling ten achter zijn P. Zonneveld vanaf 18 November 1918 H. Wagemans 9 December 1918 C. Bakker 6 Januari 1919 J. Boontjes 17 Maart 1919 A. de Ronde 31 Maart 1919 (deze huurder heeft de woning op 29 Maart jongstleden betrokken). 4. tot tweemaal toe met een week tusschenruimte zijn opge roepen sollicitanten voor de betrekking van adjunct-commies ter secretarie aan de afdeeling financiën en onderwijs. Het resultaat is geweest, dat zich hebben aangemeld drie sol licitanten waarvan slechts één in het bezit is van de akte van bekwaamheid in de gemeenteadministratie. Van de beide overigen heeft één zich teruggetrokken wegens benoeming elders. De gediplomeerde wenscht het maximum-salaris te ont vangen ad f 2100 zoodat deze niet in aanmerking kan ko men. De andere sollicitant is niet benoembaar omdat hij niet gediplomeerd is. Mogelijk zou in de vacature kunnen worden voorzien zoo de rang van adjunct-commies tweede klasse bestond, waardoor het bezit van de akte van bekwaamheid in de gemeenteadministratie niet wordt vereischt. In verband hiermede stellen Burgemeester en Wethouders den gemeenteraad voor, den rang van adjunct commies tweede klasse weder in te stellen en het salaris voor dien rang te bepalen op f 1250 met 5 één-jaarlijksche verhoo gingen van f 50. De commissie van bijstand voor de financiën kon wegens onvoltalligheid harer vergadering geen advies uitbrengen. De VOORZITTER: We moeten een oplossing zoeken hetzij door de rang van kommies der tweede klasse weer in te stellen of die der eerste klasse te splitsen in eene met en eene zonder diploma. De heer VERMEULEN stelt voor deze zaak te behandelen bij punt 4 der agenda. De VOORZITTER meent dat dat punt een geheele andere zaak behandelt, niettemin handhaaft de heer Vermeulen zijn voorstel, hetwelk zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen, 5. door hun college naar aanleiding van het rapport der com missie van onderzoek inzake het levensmiddelenbedrijf is besloten: den tijdelijken boekhouder terug te plaatsen tot den rang van tijdelijk adjunct-boekhouder; den eerst-aangestelden keurmeester ernstig te onderhouden over zijne misdragingen, meer in het bijzonder wat betreft het afleggen van verklaringen in strijd met de waarheid den tijdelijken magazijnmeester te berispen; de eerst-aangestelde tijdelijke controleurs, alsmede de tijdelijke kashoudster (thans klerk ter secretarie) te waar schuwen. De heer BRINK: Het college heeft niet de door de commissie voorgestelde straffen, welke door haar en door het publiek eigenlijk te licht werden geacht, toegepast maar stelde nog lichtere voor. De eerste controleur heeft op de meest schandelijke manier gelogen, hij heeft bescheiden der gemeente vernietigd waar door het onderzoek bemoeielijkt werd. Ik voelde er niets voor zoo iemand te schorsen met behoud van salaris, dat is geen straf. Nu zeggen Burgemeester en Wethouders dat ze hem ernstig hebben onderhouden, daartegen protesteer ik ernstig. Ten op- yiphte yan de andere straffen kan ik wel zeggen mij daarbij te kunnen neerleggen. In besloten zitting hoprde -ik dat u de hpuding van den keur meester streng afkeurde ep nu straft u hem pog lichter dan voorgesteld was. De VOORZITTER: De adjunct-boekhouder achtte zijn straf nog zwaarder dan voorgesteld was, de straf voor den keur meester was niet minder streng doch meer geeigend eene in houding van verlofdagen was minder geeigend. Het standpunt van den heer Brink was anders dan dat der commissie, u was voor strenger straf. Dan wil ik nog opmerken dat de commissie een straf voorstelt maar niet de krant, De heer NETSCHER zegt te hebben gezjen dat dé boekhpudep is teruggesteld tot adjunct-boekhouder en vraagt wie nu de boeken bijhoudt. De VOORZITTER: Hij, er is geen andere boekhouder hé noernd, het is alleen dus een verschil van titel. De heer NETSCHER: Dus hij is feitelijk alleen gestraft met eene verandering in titel, Een boekhouder heeft eene vertrou- wensbetrekking, zoo iemand moet het volle vertrouwen hebben; thans is de boekhouder feitelijk niet gestraft want hij krijgt er alleen een titeltje bij. Is dat nu niet een blijspel na een groote comedie Deze onbetrouwbare man is evengoed boekhouder gebleven. Dit is toch het ergste wat kan gebeuren. De VOORZITTER: Er is toch geregeld verificatie, wat moest men anders doen Ik geloof niet dat voor deze tijdelijke betrek king nog geschikte krachten te vinden zullen zijn. Wanneer iemand tegen hem zegt„boek valsch", dan doet hij het. Wij redeneerden nu zoo dat iemand die zooiets doet niet gegchikt is voor boekhouder, daarom is hij teruggesteld tot adjunct-boekhouder, Trouwens het voorstel der commissie luidde ook zoo. De heer NETSCHER: U zegt dat hij zich leent om valsch te boeken In opdracht van anderen. Nu doen Bürgèmeester en Wethouders niets eri leien hefn boekhouden, maar geven hém alleen een andere titel. Er zijn toch zeker we! vopr deze tijdelijke functie menschen te vinden, met deze bewering legt <\e Voorzitter. een blaam op het geheele korps boekhouders. De heer SCHILLING: Eén ding valt mij bijzonder op, namelijk dat u zegt dat eene inhouding van verlof een straf voor lujheid beteekent. Meermalen heb ik eene inhouding van verlof gezfen doch niet voor luiheid, iemand die lui is gaat pit zijne betrek king. Een inhouding van verlof wordt meestal toegepast voor telaat komen of zooiets. De heer VERMEULEN Er zijn twee dingen, die naast elkander kunnen staan, bij luiheid is een inhouding van verlof een ratio- neele straf. Hier kwam ter sprake het logisch gevolg tusschep overtreding en straf. Men stelt de zaak van den bQekhoqder te ernstig voor. Na zijn ontslag uit gemeentedienst zal de terug: stelling van nu nog lang op hem blijven drukken, daarom was ik ook voor deze straf. De heer BOSMANDat geloof ik niet, Ik zje het trouwens zoo zwaar niet in. Wiebenga is ook met open armen ontvangen. Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 6