ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 365. Zaterdag 10 Mei 1919 4e Jaargang TWEEDE BLAD Officieel. Hinderwet Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis dat op het verzoek van D. J. Bais Jr. te IJmuiden om op het perceel, kadastraal bekend Ge meente Velsen, afdeeling IJmuiden Seetie I No. 703, gelegen aan de Eanaalatraat C 43, te mogen uit breiden zijne koek- en banket bakkerij, door hen is toegestaan. Velsen, 7 Mei 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDÏ DANIËLS. AGENDA. ZATERDAG. Bioscoop, Cycloop, 81/» uur. ZONDAG. Muziek aan het strand. Badpaviljoen Noordzee, Concert vau 87i—6 en van 8—10 uur. Bioseoop, Cycloop, 5 en 81/» uur. MAANDAG. Bioscoop, Cycloop, I1/» uur, Nutsspaarbank, Helmstr. 9,7—9 u. Boaz bank, Kanaalstraat, 7—9 uur Openb. Verg. Chr. Hist. Kies ver. N. W. Barends, 8 uur. Spreker Sneeek Henkemans. DINSDAG. Bel. Openb. Verkooping in Hotel No. Een, nam. half twee. Openb. Verg. S. D. A. P. te Vel- seroord in Flora, halt acht, Sprekers K. 6. Brok en D. F. G. Schilling WOENSDAG. Openb. Verg. S. D. A. P. te IJmui den, N. W. Barendz, half acht. Spre kers K. C. Brok en W. Landewaerd Openb. Verg. S. D. A. P. te Wij keroog in café Bloemoord, half acht Sprekers A. de Vries en J. A. Dal- meijer '■'i Predikbeurten. IJMUIDEN. 10 uurDs. Erdman. 3 uur: dezelfie. Doopsbeliening. VELSEROORD. 5 uur: hstzelfie. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. J. A. van Leeuwen van B'oemendaal. WIJKEROOG. Geref Kerk. 10 uui;: Ds. Kok. 6 uurdeze'fde. SANTPOORT. 10 uur: Ds. N Padt, Directeur der Amst. Jonge Mannen Ver. te Amsterdam. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Donderdagavond vergaderde de ver. Openbare Leeszaal huishoudelijk De niet best bezochte vergadering werd aanvankelijk, bij ontstentenis van den voorzitter, den heer l'Epag- niol, gepresideerd door mevrouw Ver Loren van Themaat. Over de ontwerp-statuten en de daarop ingekomen amendementen werden uitvoerige besprekingen gehouden. Alvorens uiteen te gaan werd het voorloopig bestuur bij monde van den heer De Matha dank gebracht voor hare bemoeiingen. In de eerstvolgende vergadering zal een defiaitief bestuur worden gekozen. Tegen a.s. Woensdag kondigt de S. D. A. P. in dit nummer eene openbare vergadering aan, in welke de heeren K. G. Brok, lid vau de Provitc'ale Staten van Drenthe en als oud-lid van den raad dezer ge meente, voor velen hier ook een goede bekende en W. L-uideweert zullen spreken over de aanstaande Gemeenteraadsverkiezing. VELSEN. Deze week herdacht de heer G. Olivier zijn 40jarige werkzaamheid bij de aannemersfirma Wed. P. van Heijst en Zn. alhier. Ter gelegen heid daarvan werd hij door de firman ten geluk gewenscht en hem een enveloppe met inhoud aangeboden. Daar het wel interessant is van zoo'n ouden Velsenaar te hooreis hoeveel er veranderd is in 50 jaren in onze snel zich ontwikkelende gemeente, deelen wij hier de vol gende bijzonderheden mede, door den heer Olivier op den dag van zijn jubileum verteld. Toen de jubilaris nog een jongen was, was hjj eerst werkzaam bij- Dr. Kalbacb. Ook was hij zijn vader (die koetsier was bij Ter Burg) be hulpzaam bij het uitspannen der paarden van den postkar Haarlem- Alkmaar en den omnibus Haarlem Velsen. Ztjn vader verdiende toen voor dag- en nachtwerk f 7.per week. Olivier was vervolgens nacht- stoker bij de kanaalwerken en paar dendrijver bij de werken der pieren te IJmuiden bij de Eogelsche aan nemers Leaton en Freatnan. Toen Olivier aan den winkel der firma van Heijst kwam, waren daar als knechts Auke Alles, Jan Hibbers, Hein Handgraaf en ReindertKerkhof Hij moest toen werken bij de klanten in Velsen, Schoten, Santpoort, Wijk aan Zee enzo.a. by de families Boreel, van Tcyll en van de Poll. Op IJmuiden stond toen nog niets en op Velseroord 1 boerderij en 8 woonhuizen, benevens een café, waar ze gingen gaaischieten (sctaie ten met pijl en boog op een "Vlaam sche gaai). In Wijkeroog was ook zulk een schietg' 1 -genheid bij Mieehels. In dien tijd was hier predikant Ds. Heldring (onlangs te Nijbroek op de Veluwe, zijn laatste stand plaats, overleden) en pastoor de Z Eerw. heer Mosman. Deze twee waren groote vrienden en bij weder- zijdseh bezo:k brachten ze elkander steeds naar huis. Toen waren de bazen nog de notabelen van het dorp en daarom verteld Olivier dat toen schilders bazen waren A. van Zadel, Rjper- man en G. Steen, smidsbaas was J. Melgerd, slagers J. de Ligt en J. Grootman, wagenmaker Cats, timmermansbaas Gaykema, bakkers Slot en Langeveld, notaris was de heer Schreuder. Natuurlijk stond er toen hotel Apeldoorn, dat wij ook neg gekend hebben en voorts Het Rooie Hert tegenover het Raadhuis waar thans de kruidenierswinkel van Honing is. Barbier was Coen Post, die bang was voor borgende klanten, waarom hij in zga winkel het volgende versje plaatste Deze molen kan niet malen Die hier komt, die moet betalen Want het is vandag een dag Dat men hier niet borgen mag De kleermaker was W. de Liefde Jongens en Meisjes van IJmuiden! Ons gemeentebestuur geeft geld en arbeiders om onze woonplaats te verfraaien. Op het Willemsplein komt een muziektent met plantsoen er om heen, planten en bloemen misschien, precies weten wij het niet. Het gemeentebestuur duift het plantsoen aan het Koningsplein niet open te stellen, hang ais het is, dat enkelen onder U kinderachtig ge noeg zullen zijn, om, wat met veel geld en arbeid is gesticht, te vernielen. Toont dat het niet waar is, toont, dat gij evenals wij van onze goede woonplaats houdt. Helpt mede, dat geen ruwe handen onze bloemen en planten vernielen. bekend als de kleine snijder en zadelmaker Sigling. Olivier werd voor den dienst bijna afgekeurd, want hij was haast te klein. Later werd hij een reus vau een kerel. Aanvankelgk was de jubilaris opperman, later leerde hij witten, wat hg nog steeds met opgewekt heid doet, daar hij zeer kras is. Olivier heeft deze geslachten van de firma van Hegst gediend, eerst de Wed Jacob Curis'cff 1 van Hegst, daarna P. vau Hegst en thans da Wed. P. van Heijst en Zonen Toen hy er kwam was het loon voor de werklieden 11 cent per uur, thans weet ieder dat men daar niet meer mee tevreden is. Aldus deed het den jubilaris nog weer eens genoegen wat van den ouden tgd op te halen en wij schre ven ze op, omdat we gelooven dat ook vele lezers het aardig zullen vinden dit te lezen. De klerk ter secretarie C. J. van Oost is door B. en W. bevorderd tot adjunct-commies 2e klasse. De centrale kouken heeft deze week verstrekt: 280 porties voor de schoolvoeding, 40 voor de ar beiders der Mg. Hera en 10 voor de politie (per dag). Zondag had in het gebouw van den R. K. Volksbond alhier een vergadering plaats, om te komen tot oprichting van een Comité K.S.A. en tot uitbreiding der pas opgelichte burgerwacht en van den vrg willigen landstorm. In zij a openingsrede sprak de voorzitter den wensch uit, dat hedenavond na uiteenzetting der beide sprekers alie aanwezigen met ((aden zullen toonen wat de katho lieken willen, wanneer de S. D. A. P. weer naar de macht zal durven grijpen. Na het ziugen van het Wien Ne -lands bloed en een muziek nummer van de Harmonie, verkreeg de heer v. L'ngen het eerst het woord. Deze zette in een gloedvolle rede het nut en de nocdzakelijkheid van voorbereiding tot verweer uiteen, waarbij spr. liet uitkomen, dat de R K. organisatie hiervoor een grond slag moest vormen. Spr. b-pleitte met klem aansluiting by K.S.A. en Burgerwacht, volgens wensch van onzen grooten Paus Leo XIII, dat alle RK. mannen en vrouwen zullen medehelpen alles te herstellen in Christus. Als 2e spreker verscheen de hepr de Lobel, die b8gon met de uiteen zetting van de beteekenis der woor den Evolutie en Revolutie. Evolutie beteekent ontwikkeling, vooruitgang Revolutie omverwerping met de hoop, dat er van die omvergeworpen rommel toch nog iets goed terecht zal komen. Na een gloedvolle rede welke met applaus bekroond werd, brachten de Harmonie en Hofdijk nog eenige muzieknummers en voordrachten ten gehsore, waarna de voorzitter de mededeelng deed, dat deze schit terend geslaagde avond besloten werd met een buitengewoon groote opgave voor Burgerwacht en vry- willigen Landstormde collecte, gehouden voor de Burgerwacht bracht op de som vau f 16.30. N. H. Ct. Op Woensdag 14 dezer wordt te Wykeroog in café „Bloemoord8 (bij den beer RenzeD) door de S.D. A.P. eene openbare vergadering gehouden, in welke de heeren A de Vries van Zaandam en J. A. Dalmeijer vau Santpoort de betee kenis van de a.s. Gemeenteraads verkiezing zullen belichten. SANTPOORT. De afdeeling Santpoort-Meeren- berg vau de S. D. A. P. hield Donderdagavond in de zaal van de Weymau een openbare ver gadering. Deze vergadering, die goed bezocht was en waaronder vele vrouwen waren, was dien avond onder het woord van de hesren Laan en W. Landeweert, de laatste wethouder onzer gemeente. Zoolang de sprekers zich bewogen op alge meen en plaatselijk politiek terrein zooals die door de S. D. A. P. ge huldigd wordt, werden ze rustig aangehoord, doch toen de heer W. Landeweerd de levensmiddelenkwes tie behandelde, bleek duidelijk dat een gedeelte der vergadering zijue houding in deze zaak niet goedkeurde Van gelegenheid tot debat, gaven zich op de heeren G. Nieuwpoort, C. Slinger, het raadslid J. E. Sluiters en J. DuiD, waarvan drie der heeren in seherpe bewoordingen hunne af keuring uitspraken over het levens middelenbureau geknoei, ook de interrupties uit de aanwezigen be wezen wel, dat men van de houding van den heer W. Landeweerd in deze zaak niet gediend was Het was ruim over elf, toei de voorzitter de vergadering sloot met een woord van opwekking om bij de a 8. verkiezing voor den raad de candidaten van die party te stemmen. De Kennemerweg heeft thans een geheel ander aanzien gekregen. Voor eenigen tijd was men hier druk bezig met het wegkappen der boomen en nu de gevallen boom en alle vervoerd zy'n 'geworden, blijkt het terdege, dat dit gedeelte van dien weg veel van zijn natuurschoon beroofd is geworden. Het buitenverblijf „Roos en Beek" aan den Ryksstraatweg is van eigenaar verwisseldde heer J. v. Zij verden heeft het onderhands ver kocht aan den heer J. Walop te Rotterdam. De handboogschuttersvereeni- ging „Vooruit zy ons streven8 van hier neemt deel aan de schietwed strijden, die morgen te Amsterdam worden gehouden. Woensdagavond circa 7 uur brak de as van een wagen beladen met boomstammen aan de Jan Ggzenvaart. Het paard beliep won den op aan de achterpooten, terwgl door het afrollen van een dar boom stammen een fiets van een voorbij ganger werd beschadigd. Met het overladen der stammen op een andere kar ging geruimen tijd voorby. Zondagmiddag hield de hand- boogsehuttersvereeniging „Vooruit zij ons streven8 alhier op de banen van den heer Klauwers te Jan Gij- zen vaart een wedstrgd in hetkoniag- schieten. De uitslag is: G. W. de Roog 104 punten (koning); H. J. Klauwers 104H. Haver 77J. v. Es 74; P. Verkappe 68 J. H. Klau wers 67J. Kening 60J. Loker man 58 N. Koning 53 J. Dingerdis 49 en J. Stel 40 punten. DRIEHUIS. Heden (Zaterdag)middag heeft op Westerveld de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer IJ. Schuitmaker, in leven Secretaris der gemeente Oost stellingwerf, op 53-jarigen leeftgd te Leeuwarden overleden. Uit de Gemeente Plaatselgke schoolcom missie. Woensdag vergaderde ten raad- huize te Velsen de Commissie van toezicht op 't Lager Onderwijs. Betreffende het schooltoezicht werd besloten de vroeger gevolgde methode te handhaven, n.l. om voor de verschillende scholen vaste sub commissies aau te wijzen. Voorts werd besloten, een adres te richten tot den Minister van Oaderwgs, waarin wordt aangedron gen op wgziging van art. 13 der Leerplichtwet, dat de voor het on derwijs zoo schadelijke bepaling bevat, dat aau de kinderen gedu rende 6 weken verlof kan worden verleend voor land- of tuinbouw. Daar vooral de scholen in de lan- delgke deelen der gemeente moei- lgkheden ondervinden en veel ver zuim in den zomer daarvan het gevolg is, ware het te wenscheD, dat eindelgk deze gunstige bepaling uit de Leerplichtwet verdween. Na eenige bespreking werd be slaten, wedes 2 ltden aantewgzen voor de perièanente commissie voor schoolbyg ëae, welke bestaat uit 2 leden der Gezondheidscommissie, 2 leden der plaatseiyke schoolcom missie en een schoolarts. Benoemd werden mevr. J. M. Beers Kerrebjjn en de heer K. Tusenius, Door een der leden was een voorstel ingediend, om te adviseeren aan het Gemeentebestuur tot aan stelling van een of meer reserve- leerkrachten, om daardoor zooveel mogeiyk de aanstelling van tgdehjke leerkrachten te voorkomen en tevens de gelegenheid te openen, dat zoo min mogelijk bjj ziekte onder het personeel klassen worden gecom bineerd, Na langdurige discussie werd be sloten deze zaak aan te houden, opdat hierover in een volgende ver gadering een rapport kan worden uitgebracht. Ook zal het onderwerp „beroeps keuze" voor een volgende vergade ring in studie worden genomen. Reeds vroeger heeft de commissie aan den raad een uitvoerig rapport ingediend over onderwgs aan achter- iyke kinderen. Daar in het ontwerp der nieuwe wet op 't lager onder wijs ook dez e zaak is geregeld onder den naam van „buitengewoon onder- wys", werd besloten eerst af te wachten, wat de nieuwe wet bren gen zal, alvorens hierop nader terug te komen. Uit de Provincie. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag IS Mei 1919 des middags van 2—3 uur, door den heer Louis Robert. Programma.: 1. Praeludium et Fuga C. gr. t. J. S. Bach 2. Cantiléna Angliea Fortunaa (1587—1654) S. Scheidt 3a. Elevazione n b. Offertorio D' ZlP3il 4. Air with variations E. Toucnshend-Driffield 5. Adagio Ch. M. Widor uit de 5e Syphonle 6 Fanfare J. Lemmens Burgerlijke Stand der gemeente Velsen van 6 Mei tot en met 9 Mei 1919 Bevallen: A. v. d. Ende—de Feber—d.; E. Martens—Minkema z IJ M U ID E R CO URA N T Zondag a s. Ncd. Herv. Kerk. Deopeges. Gem. efd. Proi.-Bond. 10 uur Gsref. Kark. 10 uur: Ds.C. Bouma van Hoofddorp 5 uur: dezelfde. Ned. Hsrv. Kerk. 10 uur: Ds. Eggink. Geref. Kei k, 10 uur: Godsdienstrefaning. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Dr. G. A. v. d. Bergh van Eijsinga. Evangelisatie. Van een jubileum en een stukje geschiedenis,

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1