ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Jongelui No. 367. vooruitbetaling Zaterdag 17 Mei 1919 4e Jaargang Abonnementsprijs80 et®., per 3 maanden, franco per post 95 ets., voor het Buitenland f 1.25. Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij d» Agenten Tot plaatsing van ad verten tiBn van balten de gemeente VELSEN ln dit blad Is uitsluitend gerechtigd hel Advertentiebureau P. F. C. R O E L S E, IJMTJIDEN. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave van d© Naaml. Venn. Uitgevers Mfi. JJmuiden" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V. Drukkerij Sinjewel, Willemsplein 11, IJmuiden Telefoon 158 - ADVERTENTIEN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 10 ets per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede- deelingen 25 ets. per regel. Advertentieeontraeten tegen zeer billijk tarief. Advartentiën n i t e r i tj k in te zanden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 anr v.m. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 10 cent per regel. Jongens en Meisjes van IJmuiden! Ons gemeentebestuur geeft geld en arbeiders om onze woonplaats te verfraaien. Op het Willemsplein komt een muziektent met plantsoen er om heen, planten en bloemen misschien, precies weten wij het niet. Het gemeentebestuur durft het plantsoen aan het Koningsplein niet open te stellen, bang als het is, dat enkelen onder U kinderachtig ge noeg zullen zijn, om, wat met veel geld en arbeid is gestieht, te vernielen. Toont dat het niet waar is, toont, dat gjj evenals wij van onze goede woonplaats houdt. Helpt mede, dat geen ruwe handen onze bloemen en planten vernielen. Bericht. De gedetailleerde uitslag der gemeenteraadsverkiezing vindt men op de tweede pagina, Tweede Blad. OFFICIEEL. Uitreiking van Broodkaarten en Bonboekjes Dinsdag 20 Mei te IJmuiden in de gewone lokalen. Woensdag 21 Mei te Velsen in het gemeentehuis. Woensdag 21 Mei te Velseroord in de Christelijke schooi. Donderdag 22 Mei te Santpoort en Jan Gtjsenvaart. Vrijdag 28 Mei te Wjjkeroog in het Gymnastieklokaal van school G. Hinderwet Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open- bate kennis dat op het verzoek van M. A.van Doornik te IJmuiden om op het perceel, kadastraal bekend Ge meente VelseD, afdeeling IJmuiden Sectie I No. 2454, plaatselijk ge- teekend Oranjestraat C 31, temogen uitbreiden zijne bakkerij door bij - p'aatsing vaa een kneed- of deeg- machine, gedreven door een elec tromotor van 2 P.K. door hen is toegestaan. VelseD, 14 Mei 1919. Burgemeester en Wethouders voorn. de Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEM A AT. de Secretaris, Th. J. WIJNOLDY BANIÈLS. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis dat het verzoek van de Vereeniging voor Ambachtson- derwij8 in Kennemeriand te Velsen om op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmui den, Sectie M No. 1771, te mogen oprichten een smidswerkplaats, waarin geplaatst zullen worden twee smidsvuren en een electromotor van 6 P.K. door hen is toegestaan. Velsen, 14 Mei 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Seeretaris, TH. J. WIJNOLDY DANIËLS. te IJmuiden om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen afdeeling IJmuiden, Sectie I No. 1059, plaatselijk bekend Prins Hen drikstraat no. 24 zwart, te mogen oprichten een kuipery dcor hen is toegestaan en zulks onder de vol gende voorwaarden de kuiperij moet worden voorzien van een brandvrij plafond; de trap welke toegang geefc tot het bovenhuis moet door een haf- steensmuur van de kuiperij worden afgescheiden. Velsen, 14 Mei 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY BANIÉLS. Plaatselijk Nieuws. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van S. Kuipers en C van Daivenbode IJMUIDEN. Woensdagavond vergaderde de afd. IJmuiden der N. C. G. O. V. in het gebouw v. Chr. Belangen. Be sloten werd daar voortaan weer regelmatig te vergaderen en wel des zomers eens per maand en des winters om de 14 dagen. Als afge vaardigde naar de Districts-verga dering voor Noord-Holland op He melvaart; dag te Haarlem werd de heer Huizer aargswezen. Teneinde vroegere leden te herwinnen zullen dezen bezoGbt worden. Eepige voor stellen die de afd. reeds aanhangig gemaakt heeft bij het Centraal Drankweer Com té werden nog eens bespreken. Hoewel men zijn spijt er over uitdrukte dat zij nog niet behandeld zijn en de vo'gende ver gadering van dat Comité te laat in het seizoen valt om er nog dit jaar succes van te verwachten, zal men ze toch handhaven. Het onderwerp dezer voorstellen is het meegeven van alcoholische dranken met haring schepen en daar deze moeilijke kwtstie ieder jaar terugkomt kan zij, helaas, nog niet veranderen Tot afgevaardigde in het C. D. C nevens den heer Huizer werdthaDS de flaitief benoemd de heerPo'jewijd, terwijl de heer Bos reserve afge vaardigde wordt. Maandagavond vergaderde de afd. IJmuiden van den Nationale Bond van PI. Keuze iu de Muziek school alhier onder leiding van den heer J. J. Reitsma. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. Bij de bestuurs verkiezing werd de heer Reitsma herkozen. In de plaats van Mevr. Roelse, die als secretaresse had be dankt, zal voorloopig optreden de heer G. Volder, Breesaap. Als af gevaardigde naar de deze week ge houden vergadering te Utrecht, werd den hc er G. A. Aaiderink van Velseroord gekozen. Be punten contributieverhoging en propaganda werden aangehouden. Besloten werd tot deelname aan de openlucht meeting op Hemelvaartsdag. De sleepboottrawler Magdalena Cornelia heeft alhier Donderdagmor gen binnengesleept hetNederJandscb watervliegtuig V 10, dat bij den Noordpier op zee een noodlanding had moeten maken. De beide vlie gers, een onderofficier en korporaal van de Marine kwamen met den sleepboottrawler binnen. Het vlieg tuig is na het binnenbrengen opzij van den loodsafhaalkotter gezonken. Bij de noodlanding was een der schuitjes van het vliegtuig door midden gebroken. Met iDgang van Vrijdag 16 Mei is de uitvoer vaa versehe zee- visch naar het onbezette gedeelte van Buitscbland onbeperkt toege staan. De invoer blijft geschieden door bemiddeling van de Aigimex, Dit besluit is voor het stoomvis- scberij bedrijf alhier van groot be lang en zal wellicht tengevolge hebben dat van een beperking van de stoumtrawlervloot voor de viss che- scherjj wordt afgezien. Woensdagavond traden alhier in de Willem Barendsz als sprekers in openbare vergadering op voor de afd. IJmuiden van de S. D. A. P. de heeren D. Schilling, aftredend raadslid en K. Brok te Assen, oud raadslid [dezer gemeente. De be langstelling in den aanvang niet groot, groeide gestadig, zoodat te negen uur ongeveer de zaal eivol was en de sprekers op het podium bijna onzichtbaar werden door een dichte rookgordijn. De heer Schilling bestreed uitvoe rig de campagne door de R. K. in hun nieuw orgaan tegen de S.D.A P opgezet, terwijl de heer Brok meer in het bijzonder de algemeene S. D. A. P. politiek besprak. Voor een meer gedetailleerd verslag ver wijzen we naar de vergadering te Velseroord gehouden, waar dezelfde sprekers het woord hebben gevoerd Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De lezing van den Esonomiecben Bond, vastgesteld op Donderdag avond, is niet doorgegaan. De stoomtrawler Johanna Henriette YM 201 is aangekocht door de heeren Joh. N. Klein en N. Parlevliet alhier. In de p^ats van den heer W. Blom is als bestuurslid van de afd. IJmuiden van de S.D.A P. ge kozen de heer F. van Berkum. - Tegen een aantal winkeliers alhier is procesverbaal opgemaakt wegens overtreding van de veror dening op de winkelsluiting. De heer Jansons, secretaris van bet departement IJmuiden van Het Nut van het Algemeen is ge kozen als afgevaardigde naar de Alg. jaarvergadering. De sleepboottrawler Noord ster III YM 356, eigendom van de heeren Jac. List en Nic. Hol alhier wordt als verloren beschouwd. Ver moedelijk is de trawler op een tus- schen water en wind drijvend wrak gestooten en met man en muis in de diepte verzonken. Te Nieuwediep is een reddingsboei van het stoom schip aangebracht. Schipper van de Noordster III was Jozef Zwart. Het mag verwondering barm, dat geen pogirgen zija aangewend, dit ge rapporteerde wrak op te ruimen en INGEZONDEN MEDEDEELING. zonder kinderen zoeken een woning in de Gemeente Velsen of Beverwqk, bevattendesuite, keuken en 2 flinke slaapkamers. Flinke Belooning, Brieven no. 847 bureau van dit blad. weg te sleeper, daar waarschijnlije reeds meerdere schepen op dit wrak zijn verongelukt. Zoo o.a. d8 sleep boottrawlers Makreel en Pro et Contro. Alhier is officieel bericht ont vangen, dat het Spaansche slagschip Alfons XIII niet te IJmuiden zal binnenkomen, zooals gemeld was. - Ter behandeling van een uit gebreide agenda waren de leden der Ccöp. Spaar- en Voorsehatbank „Boaz" Dinsdagavond samengeroe pen in het Geb. voor Chr. Belangen. Bij ontstentenis van den voorzitter van den Raad van Toezicht fun geerde ds. Creutzberg als voorzitter. Aangezien het statuair voorgeschre ven aantal leden niet aanwezig was, werd ds vergadering onmiddellijk weer gesloten en om acht uur de vervolg vei gadering geopend. De voorzitter wees op het moeilijk jaar, dat achter ons ligt-, moeilijk doordat de bank van administrateur verwisseldede heer Straticg had zich a s een ijverig ambtenaar doen kennen, zoodat men de moeilijkheden spoedig had overwonnen. Het aantal leden bedroeg op 1 Jan. j l. 110. Na het lezen der notulen, welke ongewijzigd werden goedgekeurd, hadden verschillende verkiezingen plaats. In den Raad van Toezicht werden gekozen de heeren Heile- ma en Tusenius, resp. in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Slegtkamp en bet bedanken van den heer Van de Poll Als be stuurslid werd de heer Gras her kozen. Het fiaancieel verslag over 1918 werd goedgekeurd, dezelfde com missie, die het vorig jaar de boeken nazag, verklaarde zich bereid deze werkzaamheden ook thans te willen verrichten. Het bedrag der inleg- gelden en dat der voorschotten werd ongelimiteerd gelaten; de rentevoet der spaargelden werd op 4 08 pCt. en die der voorschotten op 6 pCt. gebracht, ingaande met het nieuwe boekjaar. Op voorstel van den Raad van Toezicht werd den bestuurs leden een presentiegeld toegekend. Nadat de propaganda om het sparen te bevorderen was besproken kon de vergadering na de rondvraag gesloten worden. Aan het flnantieel verslag kunnen wij ontleenen, dat aan spaargelden werden ingelegd f201,672 (141.146 in 1917) en teruggehaald f 159,094 (f 135.020)aan voorschotten werdeD verstrekt f 7839 en terugontvangen f 57 879aan R-mte werd ontvangen f 8108 en als te goed op de boek jes bijgeschreven f 5250 De netto winst bedroeg f 1302 (f 1885 i. v. j.) en werd toegevoegd aan het reserve fonds, hetwelk thans f 4992 bedraagt. In 1918 werden 64 boekjes uitge geven, het hoogste nummer daarvan is 610 (op het oogenblik 650). VELSEN. Gedeputeerde Staten hebben het raadsbesluit tot het aangaan van een geldlesning, groot f 600.000, goedgekeurd. Echtertot een rente van hoogstens 5 proeent, terwijl de raad besloot tegen hoogstens 5VS proeent te leenen. Als wij nu maar geld krijgen tegen deze rente. Nu de steunuitkeeringen zijn stopgezet, hebben ook de arbeiders, werkzaam aan de verbetering van den Kanaaldijk, hun ontslag ge kregen. Deze men schen zijn hierover niet tevreden en hadden eenigen hunner afgevaardigd, om j.i. Donderdag deze zaak met den heer Netscher te be spreken. Op Zondag 18 Mei, zal er een Badevaartte voet worden gehouden voor mannen en jongelingen van Wijkeroog en Omstreken onder leiding van een Eerw. pater Capu- eijn uit het klooster te Velseroord. 'sMorgess 6 vur H. Mis in de St. Josephkerk te "Wijkeroog, voor en na de H. Mis. uitreiking derH. Communie, 7.30 vertrek van uit het R-K. Verenigingsgebouw. Verder kunnen wij nog mede- deelen, dat pater Alexander van Velseroord eene predikatie zal hou den te Heilo en dat het R.K. fan farekorps de bedevaart medemaakt. Naar we vernemen bestaat er groote geestdrift voor de deelname. Dinsdagmiddag bij het verlaten der stoompont, verloor een jong- mensch een lederen tasch, inhou dende ruim f 400. Juist passeerde een arbeider, die oogenblikkeltjk d-m verliezer terugriep en hem de schat overhandigde. N. H. Ct —Het Staatsblad bevat de wet van den 26-sten April 1919, tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigennen noo- dig voor de verruiming van het Noordzeekanaal lusschen het stoom- pontveer te Velsen en de schelding met het Stadswater van Amsterdam. Wosnsdagavond hield in ver band met de gemeenteraadsverkie zing de S.D.A.P. eene vergadering ia café Bloemoojd. De belangstel ling was gering. Tegen half 8 was de vergadering uitgeschreven, maar om 8 uur waren nog slechts 25 personen aanwezig, toen de voorz. de heer Visser, de verg. opende. Hij wees op het groote belang van de a.s. verkiezing en ging daarbij na hoe de verschillende partijen de S.D.A.P. bestreden, waarbij vooral de Ee. Bond en cte Anti-Rev. een veer moesten laten. Hierna kreeg de heer A. de Vries van Zaandam het woord, die meende er goed aan te doen door eens eenige mede deelingen uit hetroode Zaandam te doen, daar tegen deze gemeente een kolossale lastercam pagne gevoerd is. Toen in '13 de S.D.A.P. de regeering aanvaardde» was er te Zaandam eigenlijk niets goed. De belastingverordening was al opgevoerd tot 10*/* pCt. van de hoogste inkomens. De arbeiders klasse betaalde wel iets minder, maar de aftrek liep tot slechts f400. Sinds dien tjjd heeft men daar onder benarde omstandigheden ge leefd, denk maar aan den watersnood, oorlog enz. Niettegenstaande dat is de belas ting heel niet verhoogd sivds dien tijd, ja zelfs de belastingdruk is verlicht. De aftrek is gebracht op f 700, bovendien is er een aftrek voor kinderen h f 50 per kind. De belastingverordening door de S.D.A.P. vastgesteld zou nog wel verbeterd kunnen worden, als er maar niet een wet bestond, waarin IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1