ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN JOH. DE WAARD, vooruitbetaling No. 368. Woensdag 21 Mei 1919 4e Jaargang Abonnementsprijs80 ets., per 8 maanden, franeo per post 95 ets., voor het Buitenland f 1.25. Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau m bij de Agenten Tot plaatsing van ad verten tiBn van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. R E L S E, IJMUIDEN, Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave van de Nataal. Venn. Uitgevers MS. „IJsamiden" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. Y. Drukkerij Sinjewel, Willemspleis 11, IJmuiden Telefoon 158 ADVIRTINTIEN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiön en familieberiehten 10 ets per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede- deelingen 25 ets. per regel. Advertentiecontrasten tegen eeer billijk tarief. Advertentiön uiterlij k in t® zenden WQENSBAG en ZATBRPAG tof 9 uur v.sa. Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 10 cent per regel. Bij dit nummmer behoort het Officieële Kaadsverslag OFFICIEEL. Levensmiddelenbedrijf Velsen Gedurende de week van Vrijdag 23 Mei tot en met Donderdag 29 Mei is verkrijgbaar op bon No. 586 37j ons suiker. 587 1 pond. bruine boonen. 588 1 ons Rijst. 589 8 ons huishoudjam. 590 2 ons Amerik. Spek. 581 I»/, ons Kaas 80 è.l2 et. per ons. 261 5 K.G, Kleiaard appelen a 7 et. Zonder bon verkrijgbaar Kaarsen 58 cent per pak. Schemerlichten 50 cent per pak. Soeptabletfeu gewoon soort 10 ct. pikant soort 15 et. Thee- en Roffiekaart bon 50 is geldig van 1 t.m. 31 Mei voor 1 ons Koffie. Normaal-Margarinekaarten bon 2, is geldig van 19 Mei t. on met 26 Mei, Broodkaart 97e week is geldig van 25 Mei t.m. 2 Juni. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Yelsen, brengen tgr open bare kennis dat de beslissing op het verzoek van de N.V. Vereenig- de Traan- en Oliefabrieken te IJmui den om vergunning tot uitbreiding harer traapstookiariehting, door bij plaatsing van een traankookketel, luehtperspomp, ontvangbak en filter pers, op het perceel kadastraal be kend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie L. no. 1038, ge legen aan den tweeden Parallelweg, Z Z. Vissshersbaven, door hen voor voor onbepaalden tijd is verdaagd, op grond, dat het technisch onder zoek nog niet is geëindigd. Velsen, 14 Mei 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN TH SM A AT. De Secretaris, TH. J. WIJNOLDY DANIELS. Lood om oud ijzer. Ge vraagt me of ik over den uitslag van de gemeenteraadsver kiezing tevreden ben? Neen, natuur lijk niet. Wie zou er wel tevreden zijn van hen, die nu eens iets anders verwacht hadden. Dat is nu de eerste maal dat we een verkie zing hebben volgens het evenredig kiesstelsel. We hadden een heel andere installatie van den raad ver wacht en zie het is niet anders dan lood om oud ijzer geworden. Negen links; die hadden we, acht rtGhts; die hadden we ook. Vijf Sociaal democraten hadden we en we heb ben ze nog. Waar bleven ze nu met al hun gesputter tegen het uiterste radicalisme. We hebben de heeren weer netjes op hun zetel gezet. Nu ja, hun aanhang is wat verzwakt. Van de visch noch vleessh zijnde vrijzinnig zijnde vrijzinnig democraten, die maar al te zeerj in het kielzog der S. D. A. Peërs zeilden zijn twee niet herkozen, zoodat de linksehe meerderheid, ofschoon in aantal gelijk gebleven, in macht heeft ingeboet, want gezien de propaganda van den Economischer! Bond, mag men van zijn twee afgevaardigden niet verwachten, dat zij door dik en dun met de S, D. A. P. zullen medegasn. Integendeel zij zitten op de wipplank, en heb ben de macht en de kracht de plank te doen hellen naar die zijde waar* heen zij hem willen hebben, naar ünkss of naar rechts. En als ze tiaar een nuttig gebruik van maken, dan zullen ze gedaan hebben wat ze vermogen te doen. Veel anders effect zal hun verkiezing niet heb ben, Ia de eerste plaats is hun getal nog te gering en zoowel van links als naar rechts zal men hen met loensahe oogen naderen. Neen ik heb geen reden om heel ver heugd te zijn. Of ik dan geen oog heb voor do intrek van het vrou- iijke element in den raad? Oeh ja, 't is iets nieuws, wel pikant zelfs in den beginne, we gelooven Mevr. Beers van goeden wil om de ge- meentebelaogen te dienen, doch ik vraag? Kent ze die. De Economi sche bond heeft een reuzensucces met haar twee gekozenen en men noemt het een „reuzenstap in de goede richtiög dat vrouwen mede- zegglagsehap in het gemeentel, huis houden krijgen, doch hoelang wonen eigenlijk de gekozenen van den Eeonomischexi Bond in deze ge meente, om haar met zijn bijzondere samenstel: irig van stad en platteland te kennen. We hebben er goeden moed op, zeker, evenals we er goe den moed op hebben, dat de Katho lieken eenige raadeleden met goed fatsoen naar huis hebban gestuurd, „gewogen, doch te licht bevonden" en dat zij een paar nieuwe proef konijntjes in het gemeentelijk ko nijnenhok wiiiea beproeven, Met de herkiezing van den heer Handgraaf wesschen wg de R K. Staatspartij geluk. Vaa hetgeen gebeurd is aan het lovensmiddelenbediijf mag een en ander nit t deor den beugel kun nen, hij heeft zich iu den raad steeds doen kennen als iemand aan wien de kiezers de belangen der RK. ingezetenen gerust konden toevertrouwen. Dat zp ook een oud bruintje van stal hebben gehaald, inplaats van een jong strijdros, zal zijn oorzaak wel hebben in de kleine bevolking van den renstal. Van huo nieuw- gekozenen verwachten wij natuurlijk alies goeds. En wondt ge nu nog meer van me weten? Natuurlijk, antwoordde ik. Wat zegt ge van het figuur van de Vrijz. Democraten? Ja,, wat zal ik daar van zeggen. Ik betreur ten zeerste het slechte in zicht der kiezers, dat zij een man als NeUcher niet meer stemmen hebben gegeven. Ik heb den heer Netseher altijd een der bsste raads leden gevondeneen man van in tellect, een hard werker, een goed spreker met een helder oordeel en een zuivere logica. Zeker, hij is een zeer sterke persoonlijkheid en dat heeft hem in zijn partij veel vrienden doen verliezen. Daaren tegen verheug ik me over de ver kiezing van den heer Heslinga, waarmede we een gezaghebbende stem van den medicus in den raad hebben gekregen. Dit achten we van groot belang. Juist, antwoordde ik. Den dokter en de apotheek hebben we gelukkig in den raad gekregen. Als Brink weer last heeft van een licht takje van een aan- valletje van beroerdigheid als Schilling zich in een motie verslikt, als de Voorzitter het lot van Lot's echtgenoote dreigt te ondergaan, als Vermeulen zjjn tong dreigt te breken INGEZONDEN MEDEDEELING. KANAALSTR. C 24 - TEL1F. 171 Verwacht heden of morgen Griimmilleerenboordeii J0Ilgf5ïlS Gummi Heerenmanchettteii Prima Amerikaanseho kwaliteiten. Beleefd aanbevelend, en als het publiek in onmacht valt van ergernis, dan hebben we dokter en apotheker bij de hand". Jij maakt er natuurlijk weer een grapje mee, maar geef me eerlijk antwoord op öe vraag: Vindt gij den raad in den geest gewijzigd dien we zoo gaarne gezien zouden hebben. Immers óók niet. ©at komt omdat ook nu weer, treurigen ge schiedenis, alleen politiek heeft gedomineerd en geen overweging van persoonlijke capaciteiten. Daar waren onder da 75 candidaten toch nog wel een paar mannen die alleen daarom een plaats in onzen raad waardig zijn, Mensehen wier ver stand in de eerste plaats en daarna pas het gevoel gaat spreken. Wat die onzinnige hoeveelheid candidaten betreft, dat is ons ook een raadsel. Laat men toch eenvoudig van iedere partij een naam stellen, van een menseh, hond, kat of ander over bodig ding en zeg later tegen de partij Jelui hebt zooveel stemmen zoek je mannetjes of vrouwtjes maar bij elkaar. Dat is toch precies het zelfde als dat je verzocht wordt alleen het hokje voor den eersten eandidaat zwart te maken. Doch ga nu maar heeD, ik heb geen tijd meer voor intervieuws. We spreken elkaar later nog wel, dat, wil ik je nog wel even mededeeles, dat Sluiters herkozen is, dcet me oprecht veel genoegen, Eu thans, adieu, Au revöir. Plaatselijk Nieuws, IJMUIDEN, De heeren K. H. Tusenius en Mr. Heliema hebben hu» benoeming tot leden van dea Raad van Toe zicht op de Ccöp. Spaar- en Voor schotbank „Boaz", aanvaard. Arbeidsgeschillen. Zoo als we onlangs melden dreigde een staking uit te breken bij de N.V. Sleepdienst IJmuiden alhier en werd deze voorkomen door de bereidwil ligheid van de Directie om inzake de eisch8H van loon en arbeidsduur overleg te plegen met den Centralen Bond van Transportarbeiders alhier, die voor de werknemers optrad. Naar we vernemen is men thans tot overeenstemming te dier zake gekomen en zijn de loonea vanaf 14 April met zes gulden per week verhoogd en zijn betere voorwaarden voor overwerk en Zon- dagsarbeid bedongen, öe werkdag is op 107, UQr gesteld, terwijl 6 vacantiedagen met behoud van loon zijn toegestaan. Een en ander is vastgelegd in een collectief arbeids contract, geldig voor een jaar. Ook de Amsterdsmsehe Ba'.last- maatsebappij heeft haararbeidseon- fl;et. De Centrale Bond voor ha- ven- en transportarbeiders heeft ook hier voor het personeel hooger loon en betere arb'eidsvooi waarden ge vraagd. Va» werkgeverszijde zijn thans toezeggingen gedaan, die wel bevredigen wat den arbeidstijd, dosh niet wat de loonregeling be treft. Be Centrale Bond heeft de Maatschappij nu voor een ultima tum gesteld. Indien vóór Zaterdag a,s. geen bevredigende oplossing is verkregen zal het werk zoowel hier als te Amsterdam worden stilge legd, De werklieden verdienen th^ns 27 gulden per week. Zij vragen 35 gulden, terwijl de Centrale Bond bereid is tot een schikking bij ver hooging van het loon tot 32.50 gulden per week. Aaa de Directies der Vis- seherij-rnaatschappijen is voer het personeel in vasten dienst een loons- verhooging verzocht van 3 tot 7 gul den per week en een arbeidstijd van 8 uur met vrijen Zaterdagmiddag. Dit verzoek gaat uit van den Cen tralen Bond en van de Christelijke organisatie ia het haven- en tran sportbedrijf alhier. VELSEKOORD, In ds laatstgehouden verga dering der afdeeling Velsen en omstreken van des Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel werd in de plaats van den heer H. Klees, die bedankt had tot secretaris gekozen de heer Qaakkelaar te Driehuis. Als afgevaardigden naar de jaar vergadering van den Boud werden benoemd de heeren G. Vermeer en Quakkelaar. Zaterdagavond had vanwege de S. D. A. P. in de zaal Flora te Velseroord een bijeenkomst {laats. Daar werd door de gekozen raads leden, n.l. de heeren Landeweert, Schilling, Brink 6n Davidson, bene vens door de heer R. Laan het woord gevoerd eu werd het succes der païtg bij de raadsverkiezing be spreken, waarna men eenigen tijd gezellig bijeen bleet. De uitbreiding van het Heeren Modehuis van den heer G, J. Smeenk aan de Trompstraat is opgedragen aan de heeren Oudshoorn en Dijk stra alhier. In de Vrijdagavond gehouden vergadering werden de statutenen het huishoudelijk regalement vaa den Werkmansbond goedgekeurd. Het bestuur werd als volgt samen gesteld A. Lentz, voorzitterD. Bruyn, secretarisH, Porck, pen ningmeester, H. Bosch en A. Hoek. Tot tijdelijk leeraar aan de Arübashtsehool is benoemd de heer W. Verhoef, onderwijzer aan de Chr. Nat, School alhier. In de etalage van den coiffeur W. A. Teune aan den Stationsweg is een prachtige krans met levende bloemen tentoongesteld, Zondag door de supporters aan de Voetbal ver eeniging V. S. V. aangeboden, toen zij het kampioenschap harer afd. verwierf. VELSEN, Op Hemelvaartsdag zal het Leger des Heils uit Haarlem een landdag honden op het landgoed Rooswijk alhier, daartoö welwillend door den heer H. H. Delcourt van Krimpen afgestaan. Des middags heeft e8n groote muziek- en zangdemonstratie plaats. SANTPOORT. Op den grens van de gemeenten Schoten en Velsen afdeeling Sant poort stond aan den Rijksstraatweg een bord verboden staanplaats voor woonwagensDit bord nu is ver dwenen en door een der woonwagen bewoners uit den grond gehaald en medegenomen. Alhier is opgericht da voet balvereniging „ds Jonge Bataaf" door giften van eenige inwoners werden de jongelui in staat gesteld voetballen etc, zich aan te schaffen. Beschermheer dezer opgerichte ver eeniging is de heer Mr. H. N. van Voorst van Beest alhier, Aan de halte BriehuisWes- terveld is een brievenbus geplaatst tot groot gemak der omwonende aldaar. Zaterdagmiddag ontstond er brand in de woning van den heer Van Zon alhier, daar een der kin deren een theelichtje omvergooide. De moeder, die toesnelde doofde het vuur,'waardoor alleen de tafel be schadigd werd. De aardbeienvelden staan thans in vollen bloei, echter wordt met verlangen naar een regenbui uitge zien de zonnige dagen hebben den bovengrond zoodanig uitgedroogd, dat eeu regenbui voor de velden zeer noodzakelijk is geworden. DRIEHUIS. Zaterdag heeft op Westerveld de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van Mevr. de Wed. Pref. Mr. A. Beaujon— Sshill te Huis ter Heide overleden eu gisteren dat van Mr. R. van Goens schoolopziener in het district 's Gra- venhage, op 48 jarigen leeftijd aldaar overleden. Uit de Gemeente Aan het jaarverslag over 1918 der Vereeniging voor Ambachts- onderwijs in Keanemerland ont- leeaen we het volgende: Onze vereeniging kan terugblik ken op een jaar, waarin niet alleen vele belangrijke besluiten omtrent de bereikiDg van haar doel zijn ge nomen, doch waarin ook de ver werkelijking daarvan zoozeer is nabij gebracht, dat het nog slechts enkele weken zal duren, of de school zal geopend worden en de lessen zullen een aanvang nemen. Dit is, in korte trekken samen gevat, het heugelijke resultaat onzer werkzaamheden gedurende het jaar 1918. Het komt ons voor hierover nader te mogen uitweiden, alvorens een woord van hulde en dank te hebben gebracht aan alle Rijks- on Gemeenteautoriteiten, die ter wille vaa onze goede zaak met ds meeste inschikkelijkheid en voortvarend heid, zedelijken, zakelijken en gel- delijken steun hebben verleend. Wat het huishoudelijk gedeelte van ons vereenigingsleven betreft, zoo kan melding gemaakt worden van de besluiten onzer Algemeene Vergadering op 1 Maart 1918 en 5 September 1918, om de heeren Fr. Netseher en M. Witkamp als be stuursleden te herkiezen, terwijl in de plaats van den heer W. Polder man Jr., die wensehte af te treden, gekozen werd de heer J. H. Telders, alsmede de verkiezing tot bestuurs lid van den heer J. F. Klercq te IJmuiden, nadat de heer J. G. Christlaanse, wegens vertrek uit de IJ MUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1