ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 871. vooruitbetaling Zaterdag 31 Mei 1919 4e Jaargang Abonnementsprijs80 ets., per 8 maanden, franco per post 95 ets., voor het Buitenland f 1.25. Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en hij de Agenten Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd bef Advertentiebureau P. F. C. B O E L S E, IJMUIDEN. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave van Naarnl. Veen. Uitgevers Mij, „IJmuiden" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V. Drukkerij Sinjewel, Willemsplein 11, IJmuiden Telefoon 158 ADVERTENTIËN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 10 ets per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede- deelingen 25 ets. per regel. Advertentieeontraeten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 1 k in ts zanden WGSNSBA9 en ZATER3A0 tol 9 uur v.m. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 10 cent per regel. OEF1CIEEL. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velseu brengen ter open bare kennis dat ter gemeentesecre tarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N.V. Drukkerij Sinjewel te IJmuiden om vergun»if g tot oprichting van een drukkerij, waarin geplaats zullen werden een drukpers en een snijmachine, ga- dreven door vijf electromotoren van resp. 2 P. K., op het perceel kada straal bekend gemeente Velsen, afdeelicg IJmuiden, Sectie I, No. 155, gelegen hoek Willemsplein-Zsestr., Wijk C no. 16. Op Woensdag, den 11 Juni 1919, des voormiddags te elf uren, zal ten öemeentehuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot het beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren m o n d e 1 i n g toe te lichten. Velseu, den 28 Mei 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, WIJNOLDY DAN1ËLS. R&aclso verzicht. Zitting van 27 Mei 1819. Als we ia de moeilijke oorlogs jaren, die achter ons liggen, door den allerhel abbersten treinverbinding een paar uur vroeger van huis moesten om de op nog ongelegener uur te houden raadszittingen van Velsen te verslaan en we den sfcof- figen weg van Velseroord tot het dorp Velsen achter dan rug hadden dan richtten zich, vooral voorjaai s, zomers en nsjaars onze schreden naar het wijdopecstaande hek van de heerlijke buitenplaats Velserbeek van de familie van Tuyll van Se- rooskerken en dan gingen we een uurtje genieten van de mooie lanen, de eeuwenoude beuken en kastanjes, van de sehitt6rande rodondendrums langs de vjjvers Dan vermeiden we ons in de dartele bokkesprongen vaD de jonge reebokken of we vleiden ons 6en poosje op het heer lijke mos nabij de hermitage om moed, lust en opgewektheid te verzamelen voor de te wachten dorheid in den raad, waar" je het overige van den goddelijken avond kon sljjten, aanhoorend het onbe nullige gediscuteer over nog onbe nulliger zaken. Zeker, even voorbij den ingang van het wjjd open hek stond een verweerd bord, waarop nog slechts het geoefend oog kon lezen „Ver boden toegang", doch het was immers oes en iedereen bekend dat de familie van Tuyll zeer min zaam eu vriendelijk was en niet streng deed letten of men wel voorzien was van een zoogenaamde wandelkaart en niemand den toegang deed weigeren, die er blijkbaar kwam om te genieten, te verpozen en te vergeten, voor een oogenblik het leed en de zorgen van den oorlogstoestand. Zéó was het, toen de heerlijke buitenplaats nog was „particulier bezit", waartegen men te velde trekt, het uit den booze acht- Thans heefr, „Sic transit gloria", het „particulier bezit" plaats moeten maken voor het „particulier initia tief" en hoe is het nu geworden. Het wijdopen hek, dat zoo vriendelijk tot binnengaan noodde is gesloten en een ijzeren slot van formidabele afmeting waarschuwt reeds bri voorbaat, dat iedere poj/ing tot openen tevergeefs zal zijn. Achter de traliën is alle leven gestorven. Da reuzen van eiken, beukeu en kastanjes liggen geveld, beroofd van hun tooi, kaal als door honden af gekloven kluiven. De heerlijke gras- en mosvelden liggen omwoeld en waar eens het oog verrukt, werd door eeu schit tering van goud en rood van boter en koekoeksbloemen, daar grijnst ons thans slechts een somber grijze massa aard tegen; het initiatief". Nog grazen de herten, nog bloeien hier en daar de rodenüendrum, doch we zien ze slechts op eerbiedigea afstand, huiten het hek. Nog is de aanblik op de buitenplaats mooi van den Briehuizerkerkweg gezien, doch hoe lang nog cf ook hier heeft het nuchtere „initiatief het fraai, het schoon, het majestueuze van het „bezit" weggevaagd. Nog hoo- ren we in de resten der wuiven de en ruisshende boomkruinen d3 houtduiven hun sombere zang zin gen. Somberder nog dan voorheen hoorea we hun klaaglied: Zoo zingen immers de houtduiven elkander toe, naar ons de buiten man eens mededeelde, dis de taal der vogelen had leeren verstaan. De sshitterend mooie buitenplaats, is een grijze, dorre ruïne geworden, waar de fraaie boomkruinen gaan plaats maken voor de rookende, smookende skyskrapers. Ea met een tikje weemoed in het hart sleepen we ons naar de vergader zaal der vroede en nog meer on vroede Velser vaderen om ons te verkwikken aan het zevenenvijf tigste debat over de knoeierijen aan het levensmiddelenhedrijf. Na den heer Handgraaf, na dea heer Wiebenga, thans de wethouder Vermeulen onder het ontleedmes van den levensmiddelenhedrgf opera teur Brink, de onverzoenlijke, de onkreukbare ambtenaar, iu wiens ambtelijk gemoed geen plaats is voor vergeving van zonden, wiec het nog niet gegeven is te verstaan „Die zonder zonden is werpe den eersten steen." Den heer Vermeulen, wethouder der gemeente en secretaris der Reedersvereeniging, te IJmuiden, was in een ingezonden stuk in een plaatselijk weekblad ten laste ge legd, broodkaarten buiten de distri butie te hebben aangewend ten behoeve van het bestuur der ree- dersvereeniging en op het kantoor der vereeHiging boter, olie en zeep te hebben gebruikt eveneens buiten de distributie verkregen«elfs werd hem verweten van de Proviand Stores petroleum naar huis te heb ben gezonden, die bestemd was voor de visscherijschepen. Eu de rechter zonder genade, die Brink heet, hield daarover een interpellatie en riep den heer Vermeulen en den Burge meester ter verantwoording. De laatste zeide het ingezonden stuk niet te kennen, dus er ook geen aandacht aan te hebben kannen schenken. Wethouder Vermeulen zeide weinig van de zaak te zullen zeggen. „Hij had geen broodkaarten naar het reeclerskaatoor medegeno men en wat de overige feiten be trof, deze konden g ien onderwei p van discussie in den raad uitmaken. Dat was een zaak van de reeóers- vereeniging." Hier lietds heer Vermeulen zich van zyn meest politieke zijde ken nen. De eerste bewaring had niets om het lijf en te tweede gaf te kennen: „'t Is wel zoo, maar dat gaat jullie niets aan. Visser, de vermoedelijke moorde naar van Dirk van Leeuwen stak met veel pathos zija handen naar den commissaris van politie uit, zeggende: „Aan deze handen kleeft geen bloed". De schuimer had gelijk. De knaap was onder water gewurgd en bloed zal daarbij niet over de handen van den moor denaar gevloeid zijn. Bewijst zulks nu, dat Visser den moord niet beg.'an heeft? Immers niet. Evenmin als de ver klaring van den heer Vermeulen: Ik heb geen broodkaarten naar het reederskantoor medegenomen", be wijst, dat ze daar niet gekomen en verbruikt zijn. De heer Schilling, anders niet gewoon zijn menschen te ontzien nam een eigenaardig, doch zeer begrijpelijk standpunt in. „Als de heer Vermeulen zich aan die vergrij pen heeft sehul di g gemaakt, komt 't me voor, dat hij geen dag langer op den wethoudersstoel mag blijven zitten. Van hem gelooven, dat hij het gedaan heeft, doe ik niet, zoolang zijn beschuldiger geen positieve bewijzen aanvoert en van den heer Vermeulen kan toch moei lijk het bewijs gevraagd worden dat hij het niet gedaan heeft." De voor zitter naar zijn meening deswege geyraagd verklaarde, dat het recht niet ontzegd mocht worden aan iemand een aanklacht tegen den wethouder in te dienen, doeh ten opzichte van de kwesties buiten de broodkaarten steunde de heer Ver meulen zijn recht op de gemeente wet. Zoo liep do interpellatie, naar het veeitallige publiek op de tribune beweerde, met een sisser af. Noch tans bleek wethouder Vermeulen wel zeer onder den indruk van het gebeurde. Hi) zag- zeer bleek en ongemeen nerveus. Thans nog een enkel woord over onze gemeente financiën. De humo- ristisch-saty riek aangekondigde open bare verkoop van ons gemeentelijk bezit wegens den staat van faillisse ment, waarin onze gemeente dreigde te komen, gaat gelukkig ni8t door. Zooals dikwijls, kwam ook hier de redding toen de nood ten toppunt was gestegen. Het goede vertrouwen van onzen burgemeester, dat het rijk onze gemeente niet in den put zou helpen, is niet beschaamd ge worden, We verheugen ons daarover tenzeerste, want dit willen wa toch eens nadrukkelijk zeggenwe ach ten 't niet de schuld van ons ge meentebeleid, dat we zoo qchterop geraakt waren, doch iu de eerste plaats a&u de omstandigheid, dat de leening van drie ton niet ge plaatst kon worden, door oponthoud van Ged. Staten en door het syste matisch in verdenking brengen van ons finantieel beheer. Zeker, veel had zuiniger gekund en gemoeten, doch onze gemeente is finantieel INGEZONDEN MEDEDEELING. draagkrachtig genoeg om haar sre- öiat te verleenen. Vreemd deed het evenwel aan, dat B. en W. in dezelfde zitting, waarin z-ij met een diepe verzuchting van opluchting melding maakten van herstel van onze fioantiëu, alsof er nooit een vuiltje aan de lucht geweest was, een erediet van f 2500.vroegen ora een paar villabewoners te Sant poort terwille te zjjn in een aan sluiting op een rioolnet, die volgens de raadsleden met een weinig kosten van die bewoners evengoed op andere wijze bereikt kon worden. De raad toonde rugge graat te hebben en verwierp met algemeene stem men het voorstel van B. en W. Voor den wethouder van Openbare Werken een harde, doeh niettemin verdiende les, dat hij zijn welwil lendheid tegenover vrienden niet mag aanwenden ten koste vau de gemeentefioantiën. Op de frappante staaltjes over de, naar in den raad gezegd werd „Russische" wijze, waarop het gas bedrijf tegen muntgasmeterhouders optreedt, hopen we later nog wel iets mede te deelen. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Tot agent van politie te Zand- voort is benoemd de heer J. Valke nier alhier. VELSEN, Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school te Wijk aan Zee is benoemd Mej. M. G. Vermeeren alhier. Voor den Haagschen krijgsraad werd voortgezet de behandeling van de zaak tegen de landstormplich- tige soldaten E. G. A. en J. P. W. de B., beiden van de bezetting van het fort te Velsen (sector Zaandam). Hun was ten laste gelegd, dat zij op 6 November 1918 door hun schuld oorzaak waren geweest van den dood van den milicien-soldaat Ph, Daglooner, doordat zij op den avond van dien dag een koperen draad van "de fortlamp, waarop een elec- trische stroom stond van 220 volts, hadden aangebracht aan een ijzeren deurknop van een kamerdeur, zoo dat degene, die dezen deurknop vastgreep, zou worden geëlectrieeerd. Het gevolg hiervan was, dat, toen Daglooner den deurknop vast greep, de electrisefee stroom toe gang vond tot diens lichaam en deze, blijkens een ingesteld onder zoek, als gevolg daarvan aan een hartverlamming is overleden. Bekl. Q. had bij de eerste be handeling verklaard, dat hg niet wist, dat een stroom van 220 volt doodelijk was. Op het fort Veisen werd thans na het ongeluk nog steeds door hen gewerkt onder een geladen stroom van een dergelijke spanning. Als gevolg van deze verklaring was door den krijgsraad ean nieuw onderzoek gelast, teneinde eenige getuigen als deskundigen te hooren. Ook P. die op de vorige tereeht- zitticg niet was verschenen, ver klaarde niet te weten, dat een stroom van een dergelijke spanning ge werkt- zonder beschermd te zijn, en nimmer eenig letsel daarvan onder vonden. Als getuige werd thans gehoord 2e luitenant- der artillerie W. Maal- sieed, die het eerste onderzoek in deze zaak had geleid en daarom trent een omstandige verklaring aflegde. Deze verklaarde dat ook na het ongeluk door de militaire overheid geen maatregelen waren genomen ter beveiliging van de werklieden aan de eleetrisshe geleidingen. De getuige-deskundige C. W. v. Dorden, kapitein van de genie te Utrecht verklaarde, dat hem geen gevallen bekend waren, dat 9en stroom van 220 volt ongevallen had veroorzaakt. Getuige was zelf wel eens met een dergelijke stroom in aanraking gekomen. Een grooten invloed oefenen de omstandigheden echter hierbij uit. Een stroom van 220 volt is vol gens getuige een zwakke stroom on aanraking hiervan heeft geen doodelijk gevolg. Get. acht de ver klaring van beklaagden, dat deza aan een geleiding onder een derge- lijken stroom met ongeïsoleerd ge reedschap hebben gewerkt echter niet geloofwaardig. Be werktuigkundige ingenieur R. A. Gorter te Amsterdam, had een onderzoek ia gesteld en daaromtrent een uitvoerig rapport samengesteld, waarin hij tot de conclusie kwam, dat de omstandigheden hier niet van dien aard waren, dat den dood van Daglooner aan de gevolgen van den electrischen stroom kan geweten worden. De schrik kan hier wel een groote rol hebben gespeeld. Git. kwam tot de eindconclusie dat aan beklaagden hier geeu schuld kan worden geweten. Eisch tegen ieder der bekl. 14 dagen hechtenis met aftrek van 8 dagen voorloopig arrest voor bekl. B. WIJKEROOG. Be directie der papierfabriek heeft Dinsdagmiddag een publicatie bekend gemaakt, waarin de bestu ren der arbeiders-organisaties wor den uitgenoodigd tot een bespreking omtrent de 48 urige werkweek en den loonstandaard. De afdeelings- besturen hebben zich enmiddellijk tot hun Hoofdbesturen gewend. SANTPOORT. In den laatsten tijd werd nog al eens van den kortsten weg, n.l. langs de spoorbaan, tussehen Drie huis—W ester veld en de Kruidberger- weghalte gebruik gemaakt. Verleden week echter [heeft tussehen genoem den halten een veldwachter een dag post gevat met het gevolg, dat velen in den vuik liepen en een bekeuring kregen wegens het loopen langs de spoorbaan. Voor de gemeenteraadsver kiezingen is ook hier druk geplakt gewordennu echter den verkie zingen achter den rug zjjn, zou het aanbeveling verdienen, dat de verschillende partgen deze lappen papier overal verwijderden, opdat palen, muren enz. niet ontsierd bljj- ven doer deze onooglijke papieren. Of moeten we er tegen opkijken, totdat regen en wind hun invloed erop doen gelden? IJMUIDER COURANT 'tls tobben, zoetlief Tot je dood toe, zoetlief En na je dood nog, zoetlief. Hoort

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1