ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 871. Zaterdag 31 Mei 1919 4a Jaargang TWEEDE BLAD Officieel. Burgemeester en .Wethouders van Velsen, brengen ter algemeese ken nis dat aan het Levensmiddelenbe- diijf tegen kostprijs buiten de rantsoeneering verkrijgbaar zijn de volgende artikelen: Kostprijs. 8600 K.G. Amerik. spek p. Kg. f 1.80 210 dubbele stukken zeep «0 pCt. p. dub'o. st. f 0.29 489 zeep 25 pCt. p. dubb. st. f 0.11 305 pakjes z appodderp. pak f 0.18 2752 stukjes karnemelkzeep p. st. f 0.29 2340 eikelzaep f 0 35 1777 kleizeep p. st. f0 271 1341 toiletzeep Boldoot p. st. f 0.20 36 teerzeep 10.25 85 galzeep f 0.15 1770 soep'abletten, 865 st. gi woon soort f 0.06 p. tabl 905 pikant f 0.12 11267 pakken kaarsen p. pak f 0.42 3097 doozen schemerlichten p does f 0.42 590 stuks glaasj«3 p. stuk f 0.07 31 zuigspeenen p. st. f 0.55 42 blikken van 8 Liter spinazie p.L, busfOëO 14398 pakjes juliënne p. pakfO.12 167 busjes volle gt. cor denseerde melk p. busje f 0.48* 550 Kg melkpoeder nader over een le komen. 1000 str.ks kaeee zeepsuirogaat p. stuk f 0 06* 71/» Kg. gommaiine p. Kg. f 0 62 11000 huishouöjam 10.88 SANTPOORT. Mad. Nerv, Kerk. 10 uur: Dr. G. A. v. d. Berg vau Bjieinga. Doopsbediening. Collecte Orgelfonds. Evangelisatie. 10 uur Ds. N. Padt v. Amsterdam. Gemeenteraad» AGENDA. ZATERDAG. Bioscoop, Cycloop, 8 uur. Concert Concordia, Willemsplein 8 uur. ZONDAG. Muziekconcours Cor.cordia bad elf Badpaviljoen Noordzee, Concert Bioscoop, Cycloop, 5 en 8 uur. MAANDAG. Nutsspaarbank, Helmstr. 9,7—9 u. Boaz bank, Kanaalstraat, 7—8 uur Leden verg. Ziekenfonds Voord bij J, Meesters, half acht. Bioscoop, Cycloop, 8 uur, WOENSDAG. Veiling te Veken op de Kanaal kade b.d. Papieifabriek, 10 uur. Bel. publ. Verkoopiug, Hotel No, Een, 2 uur precies. Predikbeurten. Zondag a s. IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uurDs. Creutzherg 6 uurDs. Erdman. Doopcgez. Gem. afd. IProt-Bonb. 10 uur: Ds. A. Binnertsv. Haarlem. Geref. Kerk. 10 uurDs. J. C. Sikkel van Am sterdam. 5 uurdezelfde. VELSEROORD. Ned. Kerv. Kerk. 10 uur Ds. J. A. van Leouwen vau Bloemendaal. Collecte Bouwfonds. Doopsbediening Geref. Kerk. 10 uur: Ds. R. Kuiper van Haarlem. 5 uur: dezelfde. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. Eggink, Collecte Cfar, School. WIJKEROOG. Geref. Ksrk. 10 uur: de heer P. Vermeuleu. ft uur: dezelfde. Vergadering van Dinsdag 27 Mei '19 Afwezig de heeren Daimeijer, Vooren en Hoogland. Drie vacatures. De Voorzitter deelt mede, dat is ingekom n een mededeeling van den directeur der Rijkspost spaarbank, dat de Minister van Wa terstaat heeft goedgevonden, dat aan de gemeente Velsen een bedrag van f600.000 wo^d geleend door den Post-ehegue- en G.rodienst voor ten hoogste 40 jaar tot don koars van 98 5 en een lente van 51/» pCt. Tevens kan de gemeente tot en met 1 Juli 1920 een bedrag aan kasgeld verkrijgen van ten hoogste f 400.000 tegen een rente van 5 procent met een minimum rente van f 10.000 De Voorzitter zegt, dat de gemeente dus voorloopig uit de financieels moeilijkheden is gehol pen. De raad aanvaardt de gestelde voorwaarden. Bij het voorstel bepaling datum inwerking treding der verordening, regelende de subsidiering van bij zondere bewaarscholen, zegt de heer Schuitenmaker, dat. deze wacht op de gunning der openbare bewaar school. Spreker vraagt echter het bijzonder onderwijs niet bemoeilij ken, omdat men hier ook kosten maakt. De heer Landeweert zegt, dat hij de zaak als een Siamee- schen tweeling beschouwt. Ais wij eerst het bijzonder onderwijs helpen, gaat de openbare school dood. Spreker stelt voor de beslis sing nog «ferr aan te houden. Dit wordt goedgevonden. Aan de Haadelsvereeniging IJmui- den en omstreken wordt vror 1919 een verhoogde bijdrage toegekend. Het voorstel tot uitbreiding van het personeel der scholen H. en C. wordt goedgekeurd. Bij het voorste] inzake de stichting vau een Rijks Heogere Burgerschool zegt de Voorzitter, dat nog isinge komen een adres van de Winkeliers- en Handelsvereniging IJruuidea om de school dicht bij IJmuiden te vteiigen. De heer Landeweert gelooft dat de H. B, S„ beter gevestigd kan worden op een terrein nabij de Konnernerlaan te IJmuiden dan op het Hanenland. Echter de beslissing blijft aan het Rijk. Het voorstel van B. en W. om het aanbod der regeering te aanvaar den, wordt aangenomen. Besloten wordt tot opheffing der controle op de voedselvoorziening voor zieken en kinderen. Bij de vaststelling der nieuwe verordening op de vee- en vlessch keuring stelt de heer Sluiters voor deze te zenden aan de Slagersver- eeniging, als geschied is met de verordening op de afschaffing van den bakkersnashtarbeid, toen met de patroons en de- gezellen overleg is gepleegd. Het voorstel van den heer Sluiters wordt aangenomen. Bij het gevraagde erediet voor het maken van een verbindings riool door den Brederoschen weg te Santpoort, maakt de heer Sluiters bezwaren, omdat dit werk f 2500 moet kosten, terwijl het voor slechts drie huizen is. Ook de heer Net seher spreekt in dezen geest. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 2—9 stemmen Voor de beide wethouders. Goedgekeurd wordt het voorstel inzake de bezoldiging van de kan toorhouders der huip-telegraaf- en telefoonkantoren te Santpoort en Velseroord en om aan de Nationale Vereeniging tot steun aan miliciens een ja&rlijksche bedrage van f25 te verkenen. Het adres van ds afd. Kennemer- land van den Bond van Nederl. Onderwijzers inzake uitbetaling van belooifing6n voor het geven van herhalingsonderwijs wordt op ver zoek van den heer Landeweert aai gehouden, dat der afd. Kenne- merland van het Ned. Onderwijzers- Genootschap betreffende het wets ontwerp tot herziening der onder wijzers-salarissen wordt voor ken nisgeving aangenomen. Het adres van vakorganisaties inzake opname van bepalingen in bestekken nopens beperking van den arbeidsduur en aangaande d6n loosstandaard der w erklieden wordt aangehouden. Bij het adres van N. J. de Haan om uitbetaling vau te weinig ont vangen salaris als hulpkok bij de centrale keuken, stelt de heer Schilling voor alsnog f 1 per week uit te betalen. Dit wordt aangenomen tegen de beide wethouders. Op het adres van de afd. Yelsen IJmuiden van den Alg. Bond van Poiitie-personeel betraÉfmde mede tellen van sommige dienstjaren voor de verkrijging van periodieke ver hoogingen wordt afwijzend beschikt. Het adres van G. J. Ni6uwpoort te Jan Gijzenvaart namens de wed. J. G. E snpr, betreffende uitlatingen van het raadslid J. P. Handgraaf omtrent de afgifte van broodkaarten wordt voor kennisgeving aange nomen. Tot leden der commissie van advies voor de Visscherijschool wor den benoemd de heeren J. Drijver en W. J. van Rooy, te IJmuiden, tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim te Santpooit de heer Jb. S. Visser, aldaar. Bij het voorstel van den heer Bosman omtrent den pi ijs van het gas aagt de voorsteller dat hij éftn staaltje wil noemen. Een weduw vrouw mot 8 kinderen had den toeslag op het gras nog niet betaald. Men kwam van het gasbedrijf om den meter weg te halen, waarop de vrouw zeide het ontbrekende te gaan betalen. Zij ffsed dit, doch men zeide dat zij toen nog een gulden moest betalen welken zij echter niet had. Daarop kwam de itter weer om het gas af te snijden en toen dit niet toegelaten werd, is het gas midden ia de straat af gesneden. Spreker zegt dat dit niet de bedoeling van den raad is geweest De heer Landeweert zegt dat de mensehen 8 dagen tijd om te betalen hebben en dat men op de rantsoeneericgskaait alles kon zien. De heer Schilling onderschrijft het gesprokene door den heer Bosman en noemt ook een frappant staaltje, De heer Landeweert zegt dat B. en W. soms milt zijn opgetreden als er onmacht in het «pel was Echter zal bijbetaling straks niet meer behoeven voor te komen, wijl de gasmeters veranderd worden De heer Brink krijgt hierop gelegenheid tot het houden zijner interpellatie betreiLnde knoeierijen bij de distributie van levensmiddelen Spreker zegt, dat in De Gids van 3 Mei j.l. een artikel is verschenen, waarin den heer Vermeulen eenlge overtredingen worden ten laste ge legd. Spreker vraagt of de Voor zitter een onderzoek te dezer zake heeft ingesteld. De Voorzitter antwoordt ontkennend 6n zegt het artikel niet gelezen te hebben. De heer Brink zou gaarne weten wat er van waar is Als dit aan spr. ten laste was gelegd en er was niets van waar, zou spreker den Jongens en Meisjes van IJmuiden! Ons gemeentebestuur geeft geld en arbeiders om onze woonplaats te verfraaien. Op het Willemsplein staat een muziektent met plantsoen er om heen. Het gemeentebestuur durft het plantsoen aan het Koningsplein niet open te stellen, bang als het is, dat enkelen onder U kinderachtig ge noeg zullen zijn, om, wat met veel geld en arbeid is gesticht, te vernielen. Toont dat het niet waar is, toont, dat gij evenals wij van onze goede woonplaats houdt. Helpt mede, dat geen ruwe handen onze bloemen en planten vernielen. schrijver vervolgen wegens laster.! Waar dat hier een wethouder geldt, zou spreker gaarne inlichtingen ont vangen. Spreker leest het betreffen de artikel voor. De heer Lan de weert zegt, dat men den heer Vermeulen moeilijk ter verantwoording kan roepen voor daden in een particu liere functie gepleegd. Alleen over de broodkaarten zou gesproken kun nen worden. De heer Schilling asgt er anders over te denken. Een wethou der neemt zulk een vooraanstaande positie in, dat wij mogen weten wat er van waar is. Wanneer het waar is, wat spr. niet galooven kan, meent spr. dat de heer Vermeulen niet langer wethouder kas bleven, daar het vertrouwen der bevolking dan al te zeer geschokt zou zijn. De heer Vermeulen zegt er niet veel over te willen zeggen. Spr. dacht dat het verkieaingsvuil nu wel zjjn dienst had gedaan, doch het schijnt van niet. De distributie der visschersvloot is geen zaak der gemeente. De reedersvereeniging is verantwoor ding schuldig aan het centraal Administratiekantoor. Spreker zegt nimmer broodkaarten te hebben meegenomen en dat hij niets ge daan heeft, waartoe hij niet bevoegd is. Spreker zegt nooit op kratten- artikelen in te gaan. De heer Schilling zegt, dat de heer Vermeulen, die wethouder is, zich niet wilde stellen onder de ambtenaren in zij a funeiie als se cretaris van de reedersvereeniging. Spreker zegt, dat hij dit niet alleen moet doen als het in zijn kraam tepas komt. Het artikel is door velen gelezen en wij hadden gaarne een verklaring van den heer Vermeulen, dat het onwaar is. De heer Brink zegt een brief voor zich te hebben, waarin staat, dat de vrouw van den wethouder, wan neer de petroleum op was, telefo nisch om meer vroeg. De heer Ver meulen dient te zeggen of dit waar is of niet. Het artikel is waar of d8 schrijver is een schoelje. De heer Vermeulen zegt hier niet te willen spreken over zaken, de Reedersvereeniging aangaande. De heer Brink zegt, dat er ook nog zoo iets van moraliteit is. De heer Netseher zegt, dat achter den wethouder toch ook de burger staat. Heeit nu ieder het recht om op het artikel verder te gaan en den wethouder aan te klagen wegens overtreding der distributie- wet f De Voorzitter zegt, dat ieder daarin vrij staat. Spreker zegt, dat de raad met de discussies op den verkeerden weg is, De heer Netseher merkt op, dat de voorzitter dus ook een eind aan de discussie wil maken. De heer Schilling had gaarne gezien, dat de heer Vermeulen had verklaard, dat er van het artikel niets waar was, De interpellatie wordt gesloten. B. en W. worden gemachtigd de in voorraad zijnde goederen, welke in aanmerking komen om buiten de distributie verkocht te worden, te verkoopen. Bij het voorstel van den heer Brink om, naar aanleiding van het door B. en W. aan den raad over gelegd overzicht van de tekorten op de magazijngoederen van het levensmiddelenbedriif, den verifica teur opdracht te geven een nauw keurig onderzoek in te stellen naar de oorzaken van het onstaan dar bedoelde tekorten en daarvan uit voerig rapport uit te brengen aan den raad, zegt de voorzitter dat aan den veriieateur reeds is opgedragen zooveel mogelijk uit te zoeken. De zaak is ook in handen der justitie en er is a'l iets gevonden. Goedgekeurd wordt aan den com missaris van Politie een voorschot op zijn verhoogd salaris uit te be talen, daar de uitbetaling op zich laat wachten. Rondvraag.. De heer Schilling zegt, dat aan 't Levensmiddelenbedrijf een jongen is aangenomen tegen f 8 per week en dat deze maar f 7 uitbetaald krijgt. De heer Handgraaf zegt morgen deze zaak ter sprake te willen bren gen in 't college. De heer Schilling vraagt ver betering van den Engelmundusweg te Velseroord. De heer Netseher vraagt meer zitdagen van den gemeente-ontvan ger te Santpoort. De Voorzitter gelooft niet, dat het kan. De heer Netseher vraagt maat regelen tegen de malaria op Sant poort, vooral om verbetering van de waterl oozing van het Provinciaal Ziekenhuis. De Voorzitter zegt, dat de zaak niet zoo gemakkelijk is. De heer Netseher zegt dat B. en W. de maeht hebben om er een eind aan te maken. Hierna gaat de raad in besloten zifting ter behandeling van belasting zaken. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Na „IJmuidens Mannenkoor" heefc nu het Chr. Zangkoor „Looft den Heer", directeur de heer P. de Nobel, een mooi succes te boeken. Op het op Hemelvaartsdag gehouden concours in het Concertgebouw te Amsterdam heefc het koor la de lste Aideeling Gem. Koren, den lsten prijs behaald, een verguld zilveren medaille, in de eere aidee ling een zilveren medaille van H.M. de Koningin. Onze bijzondere hulde aan zangeressen en zangers enden ijverigen directeur. Vrjj dag middag omstreeks ft uur had een ernstig ongeluk plaats De heer V., bezig met werkzaam heden aan het raam op de eerste verdieping in de Verl. Prins Hen drikstraat, had het ongeluk te vallen en werd bloedend van de straat opgenomen. De heer V., die zeer ernstig gewond bleek te zijn, ie 's-avonds per ziekenwagen Haarlem vervoerd. naar Vrijdagmiddag sloegen een paar bespannen paarden nabij de Mariaschool op hol. Gelukkig kwa men daarbij geen persoonlijke on gevallen voor. VELSEN. Naar wij vernemen is door B. en W., afwijzend beschikt op het verzoek van het Centraal Drank- weer-Comité om de uitvoeringen en concerten tem bate der Drank bestrijding vijj te stellen van het IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1