OFFICIEEL RAADSVERSLAG GRATIS bijvoegsel v|d IJMUIDER COURANT der gemeente VELSEN. 14e Zitting. NOTULEN. VERGADERING VAN DEN RAAD OP 20 MEI 1919 DES AVONDS 7'/2 UUR. Voorzitter: Mr. Dr. tl. ver Loren van. Themaat. Aanwezig de heeren: F. p. vermeulen, w. landeweerd, wethouders; R. Brink, B. G. schuitenmaker, F.c. J. netscher, J. Hoogeland, P. Bosman, J. Sluiters, J. P. Handgraaf, D. F. G. Schilling, J. van der Steen. p. Uytendaal Afwezig de heeren dalmeijer en vooren. Drie vacaturen. De notulen worden onveranderd goedgekeurd en geven geene aanleiding tot bespreking. AGENDA. 1. INGEKOMEN STUKKEN EN MEDEDEELINGEN. Ingekomen zijn de volgende stukken a. brieven van Gedeputeerde Staten betreffende ter goedkeu ring ingezonden raadsbesluiten b. berichten der aanneming van benoemingen c. als voren, betreffende schenkingen voor de historische ver zameling d. een rapport van den verificateur der gemeentefinancien de controle over Februari en Maart 1919; e. mededeelingen van den Commissaris der Koningin, dat tot buitengewoon veldwachter zijn benoemd J. Prins en D. A. J. G. Nouwen een schrijven van C. Janzen te IJmuiden ontrent publicatie van het rapport der commissie in zake het levensmiddelen- bedrijf g. een exemplaar van het verslag van het Centraal Drankweer Comité over 1918; h. eene mededeeling van den directeur der Rijkspostspaarbank, dat deze instelling geen gebruik zal maken van de aanbie ding der geldleening groot f 600.000; i. als voren van den directeur der gemeentelijke credietbank, dat deze instelling ten gevolge van de houding der Nederiand- sche Bank ten opzichte van gemeentewissels in de onmoge lijkheid is geraakt de op 22, 26, 26, en 27 dezer vervallende accepten der gemeente Velsen resp. groot f20.000, f25.000, f60.000 en f85.000 te coniinueeren. Verzocht wordt deze bedragen op de vervaldagen te doen storten. De VOORZITTER Omtrent wat verder nog gebeurd is kan ik het volgende mededeelen Van alle instellingen, die gevraagd werden, is bericht ingeko men dat ze de leening niet kunnen plaatsen. Er is nog f60.000 in kas, waarvan a.s. Donderdag f 20.000 be taald moet worden de volgende week vervallen er nog wissels tot een som van f 170.000. Dan loopen we vast, hetgeen we per brief aan den Minister van Financiën hebben gemeld. Vanmorgen probeerde ik den Thesaurier-Generaal op te bellen, hetgeen niet gelukte, morgen zal ik nog eens probeeren hem per telefoon te bereiken. Het is goed dat men dat eens weetals we niet door het Rijk geholpen worden, zullen we de volgende week geene salarissen meer kunnen betalen. Van den kant der ambtenaren is reeds eene actie gevoerd doch het is gewenscht dat die ook van werk- I liedenzijde gevoerd zal worden we loopen bovendien ook vast I met den woningbouw. Ik kan mij evenwel begrijpen dat het Rijk in dezen tijd de gemeenten niet helpt. De heer BRINKHet zal U bekend zijn dat het Kamerlid Duijs aan den Minister de vraag stelde de gemeenteleeningen in de Rijksleening op te nemen, dit lijkt mij ook het beste toe. jDe Minister zal dus moeten antwoorden, welk antwoord van (groot belang zal zijn omdat verschillende gemeenten in hetzelfde |geval als wij verkeeren. De heer NETSCHER: Ik geloof dat we verstandig doen geen Ischuilevinkje te gaan spelen en de zaak in alle consequenties [onder de oogen te. zien. U hoopt dat het Rijk zal helpen, [mogelijk is het dat het Rijk bij zijne meening persisteert en wij |binnenkort geen kasgeld hebben voor de betaling onzer ambte naren. Het is gewenscht, dat het publiek op de hoogte van de |raak is en daarom vraag ikhoe denken Burgemeester en Wet houders dat het gaan zal als het Rijk niet helpt? Ik heb te veel hertrouwen in de ambtenaren en beambten onzer gemeente dan |iat ik geloof, dat ze dadelijk het werk zullen neerleggen, doch [velke maatregelen denkt het dagelijksc'n bestuur nu te nemen De VOORZITTERAls het Rijk niet bijspringt zullen we lienvoudig niet kunnen betalen, doch ik geloof dat het Rijk het liiet zoover zal laten komen dat wij de wissels niet kunnen |>etalen. Niemand wil ons kasgeld verschaffen. De heer SLUITERS vraagt of de Voorzitter een indruk heeft lekregen waarom de finantieele instellingen niet willen helpen. De VOORZITTER Mijn indruk, waarom de Rijkspostspaar- lank niet kan Ieenen is, omdat zij haar geld niet steeds ter |escnikking kan hebben als zij onze leening plaatst, zij moet [are gelden zóó beleggen dat deze dadelijk opvorderbaar zijn. |)f men bezwaar heeft dat de leeningen der gemeente niet hlide zouden zijn, weet ik niet. De vooruitzichten voor eene opleving van de visscherij zijn ier goed. Met inbegrip van de 145.000 gulden voor de bewaar- |:hool leenden wij nog geen millioen gulden. Ie drie eigentlijke gemeentebedrijven kan men buiten rekening |ten als men de tert behoeve dezer bedrijven geleende sommen |)art neemt, dan hebben we nog geen negen ton schuld bij een inwo- ertal van 26000, men moet echter niet vergeten dat we hier geene [ste kapitalen hebben. ]In 1917 was de belasting hier zeer matig, ik vrees dat die )or de omstandigheden dit jaar hooger dan ll9/0 wordt. |Op den duur is de finantieele toestand onzer gemeente zoo fecht nietals Gedeputeerde Staten vroeger de goedkeuring dden gegeven omtrent het raadsbesluit hadden we het geld [lór November kunnen leenen. Ik geloof stellig dat het Rijk niet in den steek zal laten, al zal het ongaarne helpen. uit de belasting al gehaald wat er uit te halen is, het vermenig- vuldigingscijfer is reeds tot 2,8 gestegen. De kapitalisten zien nieuwe leeningen tegemoet tegen een hooger rente, Iaat ons dus niet zeggen dat het Rijk zoo goed is als het ons helpt doch dat het daartoe moreel verplicht is. AI praten we lang en breed, niemand van ons weet raad laten we den Minister in kennis stellen dat we de volgende week Donderdag vastloopen. De heer VERMEULENIk geloof niet dat het geheel zoo is als de heer Schilling zegt. De eerste oorlogsleening ging tegen 5°/0, toen eene tegen 4'/g°/0 en de derde weer tegen 5%, indien er geen stok achter de deur gestaan had zou de leening nooit volteekend zijn geworden. Ik geloof meer, dat hier eene heele samenloop van omstan digheden oorzaak is; we hebben veel zaken gedaan met de Gemeentelijke Credietbank, deze kan niet veel bijzetten. Nu biijkt het dat de groote banken met haar geene zaken schijnen te willen doen omdat er niet genoeg kapitaal achter zit. Onze geldmarkt is duur omdat men hoopt op een run op het kapitaal tegen eene zeer hooge rente. De Nederlandsche Bank zit vol met gemeentelijk papier en heeft er geen zin in meer te nemen. Nu mag men veel zeggen over den toestand van Velsen, doch ik geloof dat de finantieele wereld zich weinig zal aan trekken van verkiezingspropaganda. Ook geloof ik dat we, als alles weer normaal kan werken, weer een gezonden toestand te wachten zijn. Straks heb ik een mandaat geteekend, waarvan ik nu spijt heb omdat we beter hadden kunnen wachten tot morgen. Het is beter te wachten wat er van komt als we een wissel niet betalen dan dat we Vrijdag niet kunnen betalen. Ik verzoek U daarom te wachten met het verzenden van het mandaat tot na de vergadering van Burgemeester en Wethouders. De heer NETSCHERDe vorige maal heb ik gevraagd „vreest U niet dat de rentevoet van 5'/2°/0 te laag is Amsterdam schreef tevergeefs eene leening uit ook tegen 5'/2°/o Zou het mogelijk zijn dat we tegen hooger rente de leening wel geplaatst krijgen De VOORZITTERAmsterdam stelde bij voorbaat de koers van uitgifte vast maar wij lieten die vaststelling aan de banken over. Als wij eene rente betalen van 5'/2°/0 bij eene uitgifte van 95 °/0 is dat hetzelfde als 6 bij 98 '/20/0, we lieten zooals gezegd de koers aan de banken over doch kregen totaal geene inschrijving. De heer SLUITERSIk ben nog niet geheel voldaan en geloof dat er wel een addertje onder het gras zit, namelijk dat getracht wordt de Gemeentelijke Credietbank in den hoek te duwen en dat de groote bankiers niet willen helpen om de annexatie door Amsterdam te bespoedigen. Dan geeft 6°/,, ook niets, als U eens aan den Minister vroeg of die laatste veronderstelling juist kan zijn De heer BOSMAN Amsterdam krijgt toch ook geen geld, ik meen dat men liever het geld bewaart om het later tegen hooger rente uit te leenen. Wat gebeurt er nu als we failliet gaan De VOORZITTER: Dat is een ondenkbaar geval. De heer VERMEULEN herinnert aan zijn verzoek om het mandaat nog vast te houden. De VOORZITTER: Daarvoor zal ik zorgen doch liet grootste bezwaar is dat we toch verplicht zijn het morgen weg te sturen. De stukken genoemd onder a tot en met i worden vervolgens zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving aangenomen. j. een verzoek van J. L. Blokland te IJmuiden om eene aanstelling als makelaar in schepen en assurantiën. Dit verzoek wordt om advies naar de Kamer van Koophandel en Fabrieken gezonden. k. als voren van T. Hellinga om eervol ontslag als hoofd van school A. De heer LANDEWEERT s. t. als voren van de afdeeüng Velsen van het Nationaal Verbond van gemeenteambtenaren om spoedige uitvoering der sala risregeling en of verleening van een voorschot betrokken ambtenaren en den commissaris van aan politie de als voren van dezelfde organisatie om spoedige invoering o-^rnranjseerd overleg omtrent ambtenaarszaken gaan naar Burgemeester en Wethouders Al deze adressen om prae-advies. u. eene mededeeling van J. J. Kruijff dat hij bedankt als lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Voor kennisgeving aangenomen. v. een adres van de vereeniging Zuigelingenzorg om een sub sidie van f50.-- voor 1920; Aangehouden tot de begrooting. w. als voren van den Nederlandschen Christelijken bond van personeel in publieken dienst inzake verhooging van het minimumloon der werklieden en toekenning van een kinder toeslag Naar Burgemeester en Wethouders om prae-advies. een advies van de Ziekenhuiscommissie inzake het gebruik van de Roode Kruisbarak te IJmuiden voor de verpleging van burgerpatiënten De heer NETSCHER: In het stuk van de ziekenhuiscommissie komt ook een schrijven voor van Dr. Wortman, deze heer is meen ik president van het kringbestuur van het Roode Kruis in de Stelling van Amsterdam en heeft in dergelijke zaken te beslissen. Het rapport van Dr. Wortman luidt ongunstig ten opzichte van het plan, dat wij meenden te moeten ontwerpen. Nu zijn wij technisch niet op de hoogte, daarom wilde ik U vragen of het niet overweging verdiende Dr. Wortman eens uit te noodigen in eene besloten vergadering van raadsleden zijn schrijven toe te lichten en eventueel te stellen vragen te beantwoor den, ik ben overtuigd dat Dr. Wortman dat wel zal willen doen. De VOORZITTER meent, dat het verzoek kan uitgaan van de ziekenhuiscommissie. De heer NETSCHER: Deze is met haar taak gereed, het kan beter door Burgemeester en Wethouders gedaan worden. De heer VERMEULENNeen, het is beter door de zieken huiscommissie, deze kan dan de raadsleden uitnoodigen. Indien Burgemeester en Wethouders dat doen binden zij zich te veel tegenover Dr. Wortman. De heer NETSCHER: Het verzoèk kan ook van den raad uitgaan. Het voorstel van den heer Netscher om Dr. Wortman door den raad te doen uitnoodigen wordt aangenomen met 8 tegen 4 stemmen. Vóór stemden de heeren Landeweerd, Brink, Schuitenmaker, van der Steen, Bosman, Schilling en Netscher. Tegen stemden de heeren Vermeulen, Handgraaf, Hoogeland en Uijtendaal. De heer LANDEWEERTZou het niet gewenscht zijn de nieuwbenoemde raadsleden ook tot deze vergadering uit te noodigen De zaak zal wel in den nieuwen raad haar beslag krijgen. De heer SLUITERSAls Dr. Wortman hier toch is zou hij ook zijn andere rapport kunnen behandelen. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van den heer Landeweert aangenomen. ij. een verzoek van L. E. Kollöffel om eervol ontslag als onder wijzeres aan school C te IJmuiden, ingaande 15 Aug. 1919 Het ontslag wordt eervol verleend. z. een adres van de Naamlooze Vennootschap De Plaatwellerij om terugbetaling van betaalde boeten wegens te veel ver bruikt gas. Naar Burgemeester en Wethouders gezonden om prae-advies. Van den heer BRINK r is nog een verzoek ingekomen om eene De heer Hellinga vroeg ontslaginterpellatie te mogen houden naar aanleiding van een ingezon tegen 1 Augustus, doch Haarlem schreef ons of dat yervroegd kon worden verleend op 1 Juli, met het oog op het subsidie. Indien de raad dat wilde doen zou Haarlem wei willen mede den stuk in „De Gids" over eene knoeierij met levensmiddelen, waarbij wethouder Vermeulen betrokken zou zijn. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten den heer Brink werken, dat de heer Hellinga verlof kreeg voor het afnemen aan het einde der agenda gelegenheid tot het houden zijner iDe heer SCHILLING: fen maar ik geloof dat U zegt, dat het Rijk het ongaarne zal het Rijk wel verplicht zal zijn ons te pen omdat het Rijk begon met zelf tegen 5°/0 te leenen voor door den oorlog geschapen uitgaven. komen nu voor een kapitaalscrisis maar de vaderlands- tde der kapitalisten is zóó dat men liever aan Frankrijk tegen |0 dan hier tegen 5°/0 leent. Ik geloof dat het Rijk moreel rplicht is alle gemeenten te helpen, want het is niet haar luid doch die van het maatschappelijk gebeuren. We hebben der toelatings-examens. In hoever het gewenscht is daarvan ge bruik te maken moet de raad nog uitmaken, zeer spoedig zal den raad een voorstel bereiken om den heer Jansen als hoofd der school A over te plaatsen, hij was reeds vroeger hoofd eener m. u. 1. o. school. Indien de schoolopziener het goed vindt kan de raad het ontslag tegen i Juli verleenen. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. I. als voren van W. H. Houwen om ontslag als lid van het schaalarmbestuur. Verleend met ingang van heden. m. als voren van het bestuur der Handelsvereeniging „IJmuiden en Omstreken" om een subsidie van f 1328 voor 1919; n. een klacht van P. F. C. Roelse c. s. te IJmuiden, o. a. over het hinderlijk zitten van publiek op de kozijnen van winkelramen o een schrijven van den gemeentelijken woningraad, waarbij verzocht wordt goed te keuren, dat dè huren der woningen in de verschillende bouwblokken door de betrokken veree- nigingen met terugwerkende kracht worden vastgesteld Deze drie stukken gaan om prae-advies naar Burgemeester en Wethouders. p. het rapport van de commissie voor onderzoek naar onregel matigheden in den woningbouw De heer NETSCHERIk weet niet wat voor doel het heeft een rapport in handen van Burgemeester en Wethouders te stellen om prae-advies, de vorige maal heb ik al gezegd dat het gewenscht is dat het rapport zoo spoedig mogelijk gedrukt wordt en het publiek daarvan kan kennies nemen. Later kunnen Burgemeester en Wethouders altijd nog prae-advies geven, ik stel dus voor het rapport te drukken en te publiceeren. De heer VERMEULEN acht het gewenscht hierover eerst nog eenige inlichtingen te geven in besloten zitting. Hiertoe krijgt spreker gelegenheid zoodat de openbare zitting om 8.15 gesloten wordt. Om ongeveer 9.15 wordt ze heropend. Het voorstel van den heer Netscher wordt vervolgens in stemming gebracht en aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de heeren Brink, Hoogeland, Schuitenmaker, van der Steen, Bosman, Sluiters Schilling en Netscher. Tegen de heeren Vermeulen, Handgraaf en Uijtendaal. De heer LANDEWEERT had de vergadering even verlaten. q. een adres van de afdeeling Velsen van den Nederlandschen Bond van personeel in openbare diensten en bedrijven Sf. Paulus inzake opheffing van premiebetaling voor pensioen. r. als voren van de tijdelijke controleurs van het levensmid- delenbedrijf M. de Vries, H. J. Priester en L. Raman om verhooging van saiaris interpellatie te geven. Door Burgemeester en Wethouders werd aan den raad mede gedeeld 1. dat ter inzage voor de leden bij de stukken zijn gevoegd de uitgebrachte ambtelijke rapporten omtrent de openstelling der bureaux van het levensmiddelenbedrijf en aangaande den verkoop van aardappelen boven den maximumprijs; De heer SLUITERS vraagt openbaarmaking van dit rapport, waartegen de VOORZITTER geene bezwaren heeft. De heer BOSMAN dringt aan op onmiddellijke behandeling. 2. dat bij de stukken is gevoegd een rapport van den com missaris van politie omtrent de vermeerdering van personeel, welke noodig zou zijn bij invoering van den achturigen werkdag. Burgemeester en Wethouders zijn van oordeel, dat de finantieele toestand der gemeente thans geen uitbreiding van personeel gedoogt; De heer BOSMAN vraagt of het de bedoeling is de acht urige werkdag nu niet in te voeren, waarop de VOORZITTER antwoordt, dat deze niet ingevoerd kan worden. De heer BOSMAN: Ik heb gezien dat telkens vijf agenten in de weer zijn, kan die dienst niet met vier agenten worden uit gevoerd? De heer HOOGELAND verlaat de vergadering. De VOORZITTER: Dat kan niet, want dan kan de politie dienst niet goed worden uitgeoefend, de helft van het aantal agenten rust telkens. De heer BOSMAN: Als men den achturigen dienst heeft kan men toch acht uur dienst laten doen, men kan twee agenten op het bureau laten en twee op straat dienst laten doen. De VOORZITTER: Wat ik zeide is het oordeel van den Commissaris van politie, die daarvan studie heeft gemaakt. De heer BOSMAN Als ik mij goed herinner zou er eene reorganisatie komen met minder personeel, kan dat dan wel Ik geloof, dat er een drijven bestaat om meer politie te krijgen, de commissaris begint al te zeggen dat we er een inspecteur moeten bijnemen met een reeds door hem bepaald salaris. De heer BRINKHet heeft mij onaangenaam getroffen, dat de zaak sleepende gehouden is. Destijds had ik een onderhoud met den commissaris, die toen een andere meening had dan nu in het raadsstuk is vastgelegdbinnen enkele dagen hoop ik hem weer te spreken en ook met de organisatie der agenten. Waar een wil is, is ook een weg, door mij is vroeger gezegd, dat ik desnoods niet tegen uitbreiding van het korps zou zijn als die voor den achturigen werkdag noodig zou zijn, doch de wijken kunnen vergroot worden. Als U en de commissaris daarvoor waren, zouden we misschien met vijf agenten meer kunnen volstaan. Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 4