ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN vooruitbetaling óTROOttOEDEN IN RUIME KEUZE Joh. dt WAARD - UMUIDE.N Ho. 373,. Zaterdag 7 Juni 1919 4e J^argaög Abonnementsprijs80 ets., per 8 maanden, franco per post 95 ets., voor het Buitenland f1,25. Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij és Agenten Tot plaatsing van advertentiSn van buiten de gemeente VELSEN in "dit Wad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. K E L S E, IJMUIDEN. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgavs van de Nsaml. Venn, Uitgevers JJraciden" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V. Drukkerij Sinjewel, Willemspleir 11, IJmuiden Telefoon 153 AD VERTEN TIÉN van 15 regels 75 sts. ledereregel meer 15 ets. Kleine advertentiSn en familieberiebten 10 ets per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede- deelingen 25 sts. per regel. Advertenfciecontracten tegen zeer billflk tarief. AdvertentiSn u iterlü tr in te Kenden "WOENSDAG en SATERDAG tot 9 aar v.». Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 10 Gent per regel. Correspo ndentie» Wij ontvingen een ingezonden schrijven waarvan wij den inhoud in 't kort weergeven. Door vele moeders, waaronder weduwen, wordt aan werkgevers in en nabij IJmuiden verzocht om de loonen van jongens eu meisjes bekend te maken, omdat de vrees zeker niet oagc grond is, dat veie jongelui niet thuis brengen hef geheele loon, doch slechts een ge deelte, om het overblijvende op min of meer gepast9 wijze te gebruiken. Vooral in het losse werk ia den vischhandel heeft dit euvel beden kelijke afmetingen geuGmen. Wij «adersteunen dit verzoek gaarne en meenen, dat er wel een middel gevonden kan worden, om hierin verbetering te brengen. REDACTIE. een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, 4 Juni 1919, Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Burgemeester, H. ver LOREN VAN THEMAAT. de Secretaris, Tb. J. WIJNOLDY DANIËLS. OFFICIEEL, Hinderwet. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brenger, ter op-u bare kennis dat ter gemeentesecre tarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Gebr. Woud'nuizen to Lammer, om vergunning tot op richting eenor vischrookerij op het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuideo, Sectie L, No. 1283, gelegen aaa den 2en Paral lelweg, Z Z. Visachershavén. Op Donderdag, den 19 Juni 1919, des voormiddags te elf mep, zal te» Gemeentehuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze raon deling en schriftelijk t?e te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de secretarie der Gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen, Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot bet beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren m o n d e 1 i n g toe te lichten. Velsen, den 51e Juui 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Da Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, WIJNOLDY DANIËLS. Bekendmaking Drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat op 2 Juni 1919 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Cornells Gejjteman van beroep kolenwerker, wonende te IJmuiden, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de navolgende localiteit: de bene den voorlccaliteit van het perceel, plaatselijk gemerkt C 68 en gele gen aan de Prins Hendrikstraat I aldaar. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan Stichting Rijks H. B. S. Van den Minister van Onderwijs is onder dagteekening van 13 Mei j.l. ingekomen het navolgende schrijven. „Ik hob de eer Uw College mede te deeleD, dat. ik bereid ben te bevorderen, dat in uwe gemeente eene Rijks Hcogere Burger School met vijf jarigen cursus worde opge richt welke, zoo mogeljjk 1 Sep tember 1921 zal worden geopend, indien do Raad Uwer gemeente bereid is de volgende voorwaarden te aanvaarden: le. De gemeente staat aan het Rijk in eigendom af een terrein, groot ten minste 2 H.A. waarvan een gedeelte 0.5 H.Abestemd is voor den bouw der school, de rest voor speelveld; welk terrein ook wat de ligging betreft, moet voldoen aan dezerzijds te stellen eischen 2. da gemeente brengt het speel terrein in zoodaaigen staat alt dezerzijds neodig wordt geacht, zet daarop harerzijds een gebouwtje met wasch- en kleedgelegenheid en ter bewaring van kleederen ten ge'oruikö van de leerlingen der Rijks Hoogere Burgerschool en be last zich bij voortduring met het onderhoud van en het toezicht op terrein en gebouwtje overeenkomstig dezerzijds te geven aanwijzingen 3a. de gemeente stort als bij dragen ia de kosten van instand houding der school jaarlijks, ingaande 1 September 1921, in'sRyks schat kist eese som van f5000. Het scbijnt gewenscht, dat cok de omliggende gemeenten in de kosten bijdragen. Hiertoe ware eene onderhandsehe regeling te treffen (waar het Rpk intusschen geheel buiten blijft). 4?. indien de omstandigheden verhinderen de school 1 September 1921 te openen, worden door de gemeente hulplokalen beschikbaar gesteld ten genoegen van onderge- teekende 5. de gemeente draagt bij voort during zorg dat de noodige geschikte woningen voor da leeraren beschik baar zijn. Met het oog op de samenstelling der ontwerpbegroting van mijn Depariemeot voor het dienstjaar 19Ï0 zal ik gaarne voer 1 Juni a.s. vernemen, of vorenbedoelde voor waarden door den Raad worden aanvaard". In verband met bovenstaand schrijven stellen B. en W. den gemeenteraad voor het aanbod der Regeering onder de gestelde voor waarden te aanvaarden en hun college machtiging te verleenen om nader met de Regeering in onder handeling te treden omtrent den grond en om met de omliggende gemeenten een regeling te treffen omtrent een aandeel in de kosten, welke voor rekening der gemeente Velsen komen. In de vervolgzitting van den raad, gehouden 27 Mei j.l. vereenigde de raad zich zonder hoofdelijke stemming met het voorstel van B. en W. om het aanbod der regee INGEZONDEN MEBEDEELING. Tel efoon. 171 ANAALSTRAAT C-o2.-4-. ring onder de gesteld - voorwaarden, zie boven, te aanvaarden. Wel een bewijs, dat de behoefte aan zoodanige inrichting van onder wijs voor onze gemeente algemeen gevoeld wordt. Het staat dus vast, dat we een H.B.S. zullen krjjgen en dit feit ia van groote beteokenis en van greot belang voor onze ge meente. Zooals bij iemand, die bssioten heeft een huis te bouwen, zien onmid- gellijk de vraag opdringt: „Waar zal ik mijn hir's bouwen?", zoo deed zich ook onmiddellijk in onzen raad de vraag voor: „Waar zullen we de R.H.B.S. bouwen? De beant woording van deze vraag is min stens even gewichtig als het feit zelve, want het ie niet juist, wat sommigen zeggen: 't Is ma onver schillig waar de R H.B S. in onze gomeente komt te staan, mits ze er maar komt". Integendeel de plaatsing van de H.B.S, in onze in oppervlak zoo groote en uit zoo heterogene bestanddeelen bestaande gemeente is van zeer grootbelang; voor IJmuiden in de eerste plaats, doch ook voor de school zelve in niet geringe mate. Waar men ook de school moge plaatsen ten allen tijde zal ze zoo wel voor de kinderen van een deel der ingezetenen als voor de kinde ren van een deel der ingezetenen van omliggende gemsenten minder gemakkelijk, d.w.z. niet zonder spoor of boot of iij wiel vervoer te bereiken zijn. Dat breDgt de eigenaardige ligging en omvang onzer gemeente eenmaal mede. Waar het in hoofd zaak dus op neer moat komen is dit: het ongemak tot zoo klein mogelijke proporties terug te bren gen d.w.z. zorg te drageü, dat van de de H.B.S, bezoekende kinderen een zoo klein mogelijk aantal de school middellijk en een zoo groot mogelijk aantal kinderen de school onmiddellijk kan bereiken. Hieruit reeds blijkt, dat de plaats, waar de school gebouwd zal worden van groote beteekenis is. We spraken hier alleen nog maar van het on gemak, doch niet minder doorslag moet hier geven de kosten, die ge paard zija aan het bezoeken van de school, indien daarbij steeds van een of ander hulpmiddel van ver voer most worden gebruik gemaakt. 't Wil ons dus voorkomen, dat men eerst tot aanwijzing van de plaats kan besluiten, als men zich vergewist heeft van het aantal kin deren, dat terstond en in de toe komst uit ieder deel der gemeente en uit de omliggende gemeenten het onderwjjs aan de R.H.BS. denkt te volgen. Leveren bijv. Vels-m, Velseroord, Santpoort en de omliggende ge meenten het hoofdcontingent der sshooibevolkisg, dan zou een plaats aanwijzing in de nabijheid van het station Velsen alleszins aanbeveling verdienen. Dan zullen wei alle school gaande kinderen, behalve die van Velsen en Velseroord, van een mid dellijk vervoer gebruik moeten ma ken, das ook de kinderen van IJmuiden, doeh dan schept men geen ongelijkheid en voorkomt, dat de kinderen uit Sao^ort en uit om liggende gemeenten van dubbel- treinen gebruik moeten maken, in dien de school ver van het station Velsen, bijv. te IJmuiden gevestigd wordt. Leveren daarentegen IJmui den en Velseroord en men kan daarbjj ook wel Velsen opnemen, het hoofdcoDtiegent der schoolbe volking en zulks is te verwachten, dan zou een plaatsing in Oost- IJmuiden de aangewezen oplossing zjjo. Dan toch is de school, behalve uit Santpoort en uit de omliggende gemeenten te voet en in ieder ge val spoedig per rijwiel bereikbaar. De stichting van de school in Oost-IJmuiden biedt nog een ander zeer belangrijk voordeel n. 1. dat de woningen voor do leeraren in de nabijheid gebouwd kunnen worden en deze dus in het bebouwde deel van IJmuiden zullen kunnen wonen aan een zeer gemakkelijke verkeers weg. Daarbij kunnen we nog wijzen op de omstandigheid, dat de door te trekken Kennemerlaan de ver bindingsweg tusschen IJmuiden— Dflahuls—Haarlem zal worden en de aangewezen weg zal wezen voor het eventueel tramverkeer tusschen laafsgenoemfe plaats en IJmuiden, waardoor de school van beide zij den gemakkelijk te bereiken zal zijn. N u heeft de gemeente wel eigen dommen liggen nabij het spoorsta tion, het zoogenaamde Hanenveld en eveneens te Velseroord nabjj de gasfabriek en watertoren en niet in Oost-IJmuiden nabij de Kennemer laan, doch behoeft dit o.i. geen over wegend bezwaar te zijn. De grond is aan te koopen. Om alle boven genoemde redenen is, indien uit IJmuiden, Velseroord en Velsen het grootst aantal leerlingen zullen komen, Oost-IJmuiden de aangewe zen plaats voor den bouw van de R. H. B. S. Het belang der ouders brengt mede, in deze richting werkzaam te zijn. Het terrein moet, ook wat de ligging betreft voldoen aan door door de regeering te stellen eischen en de gemeente moet bij voortduring zorg dragen dat de noodige geschikte woningen voor de leeraren beschik baar zijn. Welnu, wij meenen, dat het ern stig overweging verdient de regee ring, natuurlijk met voorkennis en met goedvinden van ons gemeente bestuur, dat in deze aangelegenheid niet voorbij gegaan mag worden op bovengenoemde omstandigheden te wijzen en wij hopen, dat eeEige vooraanstaande ingezetenen daartoe het initiatief zullen Eemen. Wij meenen hierbij te mogen rekenen op den onmisbarem steun van het meerendeel onzer raadsleden. Het geldt hier een zeer belangrijke zaak, die wij hepen, dat met erest en spoed onder de oogen gezien wordt. Wij wili6ö hier niet nalaten open lijk onze dank uit te spreken aan allee, die krachtig hebben medege werkt aan het. verkrijgen van de toez<v,gii»g der regeerir g en denken laarbij in de eerste plaats aan den heer Beereateir, L'd van de Tweede Kamer, dn heer Rodenburg, oud lid van dat college, aan onzen Burge meester, arm wethouder Landeweert, doch bovenal aaa den beer Netscher, die onafgebroken voor de stishting van een H.B.S. in onze gemeente heeft geijverd. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. De toestand van den door Eagelsehe matrozen mishandelde en gewonde politieagent de Bruin is bevredigend, naar we vernemen. De cor frontatie met de aangehou den matrozen heefc nog niet tot het gewenschte resultaat geleid. Voor het slachtoffer is een defini tieve aanwijzing ook wel zeer moei lijk, da&r de laffe aanranding in donker plaats had. We; twijfelen er evenwel niet aan of met mede werking van de Eagelsehe comman danten der mijnvegers zullen de daders opgespoord worden. Door de politie is een hond, die verschijnselen van hondsdolheid vertoonde, afgemaakt. Hier ter plaatse zal worden getracht, te komen tot oprichting van een afdeeling van den Nederl. Roomsch-Katholieken Bond van Han dt ls-, Kantoor- en Winkelbedienden. Ten dien einde zal binnenkort de heer H. B. Haver uit Amsterdam komen spreken over de noodzakelijk heid van Roomseh-Katholieke Orga nisatie voor de Kantoor- en Win kelbedienden. Woensdagavond had op het Willemsplein een vocaal en instru mentaal concert plaats, dat zich, ondanks het zeer ongunstig weer, in een groote belangstelling mocht verheugen en waarbij we met ge noegen konden eonstateeren, dat de liefhebberij en vooral de aandaeht voor muziek toenemende is. De gemeDgde zangvereeniging „Looft den Heer" zong ter gelegenheid van het door haar te Amsterdam be haalde succes in een zangwedstrijd de nummers, waarmede een eerste en een eerf prijs werden behaald en Concordia zette deze vriendelijke attentie luister bjj door het geven van een concert in de muziektent, die burgerrecht en burgersympathie begint te krijgen. We zijn op den goeden weg om goede muziek op goede wijse te kunnen genieten. Nog een weinig meer medewerking van de muziekliefhebbers om het plein gezuiverd te houden van rumoerig gedoe, dat zelf niet om de muziek komt en slechts anderen belet er van te genieten en we komen waar we wezen moeten en kunnen. Donderdagmorgen kwam alhier binnen de logger „Alma" IJ.M. 219 van de Mij. Shamrock met onder broken reis en aan boord de schip breukeling Harm Wynholt van Delfzjjl, de eenige overgeblevene IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1