ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN vooruitbetaling No. 373. Zaterdag 7 Juni 1919 4e Jaargang TWEEDE BLAD Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 10 cent per regel. AGENDA. ZATERDAG. Bioscoop, Cycloop, 81/, uur. ZONDAG. Bioscoop, Cycloop, 5 ea 81/» uur. Badpaviljoen Noordzee, Concert MAANDAG. Muziekconcours Concordia half elf Bioscoop, Cycloop, 5 en i1/* uur Badpaviljoen Noordzee, Concert. DINSDAG. Buitengew. verg, KV^Nederland en Oranje, nam. 8.30 uur. Vergad. Lederbew., Cate Schoor! Velserooid, 7 uur. Bioscope, Cycloop 8|ty, uur. WOENSDAG. Verpachting grasgewas te Haar lem, voorm. ll1/* our. Orgelbespeling Ned. Herv. Kerk, 8 uur. aangekondigd in ons blad van 1.1. Woensdag. Wij verzoeken nogmaals alle op gaven aan ons bureau, Willeras- plein IJmuiden, te zenden. Redactie Van den Wachttoren. Predikbeurten. Zondag as. IJMUIDEN, Ned. Hsrv, Ksfk. Ie Pinksterdag 10 uur: Bs. Erdman. 8 uurDs. Creutzberg. Bediening v. h. Sacrament des Heili gen Doops. 2 a Pinksterdag 10 uur: Ds. Creutzberg. Doopsgez. ©om. Prol -Bond. Ie Pinksterdag 10 uur: Ds. W. Luikinga. 2a Pinksterdag geen dienst. K#?k. uur uur 10 uur: 2a VELSÊROORD. Nad. Herv. Kerk. Ie Pinksterdag Ds. J. G. Lakkerkerker van Nieuw-Vennep. Pinksterdag geen dienst. Geraf, Kark. le Pinksterdag 10 uur: Godsdienstoefening. 5 uur i hetzelfde. 2e Pinksterdag lOuqr: Ds. Datemi van Haarlem VELSEN. N$d. Harv. Ksrk. Ie Pinksterdag 10 uur: Ds. Egguk, Coil. Zanding 2e Pinksterdag 10 uur: Ds. M. G. Blauw v. Schoten Collecte Zending. De E.L.T.A. O ver een paar maanden zal heel Nederland deze letters begrijpen en het woord Elta even bekend zijn als eens Entos. In onze hoofdstad wordt 1 Aug. de Eerste Luchtvaart- Tentoonstelling Amsterdam geopend. Het is nog niet zoolatg geleden, dat het raadslid Manasse uitgelachen werd, toen hij voorstelde voor Am sterdam een luehfcssbeopvaartsiation aan te leggen. Zijn voorstel viel als een vliegtuig waarvan' de vleugel is gebroken. Maar eu het lucht- vaartwezen zich ook voor vredes doeleinden zoo snel bezig is te ont wikkelen, laehfc men om dergelijke plannen niet mear. Er wordt over het Y hard gewerkt aan de vele gebouwen, die bjj de E. L. T. A. dienst moeten doen en aan het groots terrein voor vertrek en aan komst der vliegtuigen, het eigenlijke luchtstation, dat niet minder dan 44 H.A, groot is en geheel met een dikke zandlaag wordt opgehoogd. Ook is er op het Y een haven ingericht voor watervliegtuigen, waar de groote vogels kunnen neer strijken en opstijgen. De luchtballon is geheel uit den tijd, zoo iets als de trekschuit. Da Juehtschepsn heb ben in den oorlog lang niet zulke diensten bewezen en ziek ook niet zoo merkv?aardig ontwikkeld .als de vliegtuigen. Bovendien zijn ze ont zettend duur. Men hoort ze weinig meer nqemen. Daarentegen komen er telkens nieuwe types van vlieg tuigen. Te Amsterdam zullen ook een twaalftal passagiersvliegtuigen aanwezig zijn, waarmee men 6en uitstapje kan maken tegen f25 per kwartier. Eerlijk willen we bekennen, dat we voor geen f 25 toe ons een kwaitler in de lucht zouden wagen. In onze jonge jaren hebben we het echter eveneens onmogelijk ver klaard, ors leven ooit te zullen wagen op een velo, die toentertijd alleen met een acrobatentoer t9 bestijgen was en nu gaat er geen dag voorbjj, of we zitten op de fbts Koe spoedig voelen we ons wellicht ook en ihuis op de luchtwegen Juks Yernes fantas.ëa kunnen het tegen de werkelijkheid niet houden. Generaal Snijders, het kittige'oude heertje, die na zijn ont slag als opperbevelhebber zich buiten het maatschappelijk leven nog alles behalve non-actief houdt, heeft ver tegenwoordigers der pers op het terreia van de E L T.A. rondgeleid en daarna hun toegesproken. Hij druk zijn, Op de E.L.T.A. zullen de geallieerden hun macht tegen over de centralen op een niet zeer fraaie wijze doen gelden. De Engel- scha en Fransche fabrikanten hebben hun inzendingen alleen toegezegd, indien de Duitsehe en Oostenrijksche inzendingen geweerd worden. Tot zijn leedwezen heeft het bestuur der tentoonstelling zich gedwongen ge zien aan dien eisch toe te geven. Hebben we hier het begin van den hanöelsboyeot tegen de «entralen, waarmee de geallieerden gedreigd hebben. Het is een kleine manier van doen, die weinig blijk geeft, dat de Entente inderdaad betere verhoudingen wil scheppen tusscheD de volkeren en aan den internatio nalen geest van wantrouwen en verbittering een eind wil maken. Wie geloofc daaraan trouwens nog? Uit de Provincie. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 10 Juni 1919 des middags van 2—3 uur, door den heer Louis Robert. Programma: 1. Praeludium et Fags C.gr.t. J. S. Bach 2. Trois p'éces Louis Marehand (1669—1732) a. Basse de trompette b. Réeit c. Dialogue 3. Eerste ea tweede gedeelte uit de 1ste Sonate Alex Guilmant 4. Romance sans paroles Jos. Bonnet 5. Rhapsodie sur des airs Catalans E. Gigout Waterstanden IJmuiden. veilig WIJKSROOG. Geref. Kerk, 10 uur; uur SANTPOORT. Nad. Hwv. K©fk. Je Pinksterdag 10 uur: Dr. G. A. v. d. Be"g van Ejrsinga. Collecte voor het fonds „Aanpakken". 2 e Pinksterdag. 10 uur; Dr. G. A. v. d. Bargh van lijsinga. Collecte voor het fonds „Aanpakken". Evangelisatie. Xe Pinksterdag JO uur: de heer Weber van Haarlem. 2 e Pinksterdag geen dienst. Van verschillende Kerkgenoot- sahappen ontvingen wij geen opgave voor de Pinksterdagen. Waarschijn lijk heeft men geen notitie geno men van de redactieverandering sprak daarbij van de ontwikkeling der luchtvaart tot bijna volkomen onaf hankeiijkheid dar atmosferische stroomingen, wat zeker wel wat erg optimistisch is. H$j wees op de hoogte- en snelheidsrecords, de iuchtacrob&tie, de verrichtingen der militaire vliegers met fototoestel en üraadlooze, de luchtgevechten, het ingrijpen door de strijders in de lucht in den strjjd op de aarde. Hij wees echter ook op de teekenen, dat het vliegtuig zitfe ook in niet-militaire richting gaat ontwikkelen en zich voor het geluk der mensch- heid nuttig maken. Eu hig voor spelde, dat het luchtverkeer zijn plaats in het weroldveikeerswezeu zal gaan innemen; de reg9eringen en de industrie maken zich daar voor gereed. Inderdaad ziet men in onze groote bladen reeds advertenties van bui- tenlandsche fabrikanten van vlieg tuigen. Ze verwachten dus koopers en na weinige jaren kan het ver keer in de lucht wel eens heel Ingezonden Mijnheer de Redacteur. Vergun mij s. v. p. een plaats in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn beleefden dank. Bjj de laatste meelprijsverhooging werd door de bakkers de broodprijzen vastgesteld op 35 et. per 800 gram. Oadergeteekende meende met dien prijs niet te moeten meegaan, aan gezien zijn bedrijf een behoorlijke winst kon maken en bjj zijn per soneel een mensehwaardig bestaan kon verzekeren, door het brood te verkoopen voor 33 ct. per 800 gram. Niettegenstaande mijn bedrijf, wat arbeidsvoorwaarden en loosen be- irtfe, beter staat aangeschreven dan die van de andere bakkers, laten zij geen middel onbeproefd om mij het zaken doen onmogelijk te makerr; zoo hebben ze eerst achter mijn wagen g9loopen met brood voor 29ct. Hot publiek doorzag evenwel gelukkig dezen toeleg en men had geen succes. Nu verkoopt .men het brood.alge meen voor 80 et. Waarom geacht publiek? Niet omdat het meel goedkooper is ge worden. Alleen om te kunnen be reiken, dat ik mija prijs van 88 eb. niet zal kunnen handhaven. En als ik den strijd opgeef, dan blijft het brood geen 30 ct., maar het wordt onmiddellijk 35 ct. of hooger. Dus geacht publiek, steun mij ia dezen strijd en neem geen brood vab 30 ct,, wat onmogelijk voor dien prijs verkocht kan worden. Want zooveel te eerder zullen de andere bakkers, als hun opzet gelukt, de broodprijzen verhoogen. Mijnheer de Redacteur, nogmaa's dankend voor de plaatsruimte voor de eieetrische broodbakker jj „De Hoop", Uw dw. dr. E. v. d. BRINK. Velseroord, 6 Juni 1919. Juni 1919 H, water L, water Dagen. v.m. n.iii, v.m. n.m. 8 11.23 11.52 6 33 7.19 9 0,24 7 38 8 18 10 0.53 1.22 8 34 9.11 11 1.40 2 03 9.21 9.54 12 2 36 2.41 10 05 10.32 18 V.M. 2.53 3.15 10.50 11 09 14 3 27 3 53 11,28 11.46 Geen zomertijd. Uit de Gemeente Burgerlijke Stand der gemeente Velsen van 4 tot en met 6 Juni 1919. Bevallen: A. Servaas—Aber- crombie z G. J. van den Brcnk Lobrij d M. H. W. van der Lindes de Rooij z. Ondertrouwd: B. M. van der Harst en J. Retz W. Verschoor en L. Noordzij T. C. Koudjjsen C. Haring W. J. Brantjes en A. Duin, Getrouwd: H, A. Fakkeldij en M. A. Boon J. D. Oudendijk en J. Baltes H. van Balen en H. D. Hamers J. H. v. Verseveld en M. de Smit B. J. I. Molenaar en J. Mojjer 'L, v. d. Steen en C. Zwart. Overleden: W.deLange,oud één jaar, dochter van P. de Lange en S. Prins. Be firma van Vliet en Co. te IJmuiden heeft voor de historische verzameling onzer gemeente' gsschon ken een teekenmg in lijst, voorstel lende de haven en sluizen van IJmuiden in het jaar 1897. Ten behoeve van de Historische verzameling is door den heer J. C. Cramer, architect te IJmuiden, af gestaan een exemplaar der feestrede, uitgesproken door den president der Amsterdamsche Kanaal Maatschij. bij de opening van het Noordzse- kanaal op 1 November 1876, Door de Holl. Spoorw. Mij. is het terrein nabij den ouden spoor overweg te Velsen verhuurd aan den heer Vink, te Hoorn, dis er een conservenfabriek zal bouwen. Da heer Van Veen h6eft tot den Minister van Binnenl. Zaken de volgende vragen gerieht: Is de Minister in staat en bereid aan de Kamer mede te üeelen, op welke wij ze en op welke voorwaarden is voorzien in den directen geldnood waarin de gemeente Velsen eenigen tijd geleden verkeerde? Heeft de Minister, indien door het Rijk of door een rijksinstélling in dien nood is voorzien, in die verleen de hulp aanleiding gevonden êenigen directen of indlrecten maatregel te nemen, teneinde verdere achteruit gang dier gemeentelijke geldmiddelen tegen te gaan? B. en W. deelen den raad mede, dat Gedept Staten hebben goedgekeurd het besluit tot het aangaan eener geldleeniog van f 600.000 nominaal, rentende ten heogste 51/8 pCt. af té lossen in 40 jaarljjksehe termijnen, elk groot minstens f 15000. Be heer A. Verduya, onder wijzer alhier, is benoemd tot leeraar aan de Christelijke Hoogere Burger school te Amsterdam. Onze plaatsgenoote, Mej. Peek, is te Haarlem geslaagd voor het examen lager onderwijs. Spaarbankepgaafover Mei 1919 van het postkantoor te IJmuiden. 423 inlagen tot een gezamenlijk bedrag van f 30 375 34, 280 terugbetalingen tot een ge zamenlijk bedrag van f 15 703.56. Nieuw uitgegeven boekjes 33. VELSEROORD. Bij den jachtopziener G. J. JacseD, wonende in het bossh van Jhr. Boreel is Woensdagnacht door uitsnijding van een ruit ingebroken. Gemist werd een rijwiel en een tiental sprenkels. Dadelijk had men vermoeden wie de dader was. Uit d9 voetsporen, die zeer goed zicht baar waren, kon de politie van Vel seroord opmaken, dat men te doen had met een goede bekende bij da politie. Na huiszoeking bij den verdachte M. -J. recidivist, kwam de fiets uit de bedstee te voorschijn. De dader werd spoedig daarna ingerekend en voorloop!g in een der cellen van het politiebureau te Vel seroord opgeborgen. Eenige weken geleden pleegdeN dezelfde dader hevig verzet tegen de politie hier ter plaatse. Mei den boycot tegenover bakker v. d. Brink schijnt het nu anders te zullen gaan dan oorspron kelijk het plan was. De aardigheid is er nu een beetje af. Waar eerst broodkarren van de concurrenten de wagens van v. d. Br. overal voigdeD, is men nu be sloten, om nu het brood aan een ieder te leveren voor 10 ct. Zoo doende denkt men dan de klanten van v. d. Br. af te namen en het hem onmogelijk te maken langer zijn standpunt te blijven innemen omtrent den prijs van 33 cent. De heer de Bruin, de gewonde agent van politie, heeft naar men ons meldt, sedert eenige dagen wondkoorts, overigens is de toestand vrij bevredigend. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. 30.000 gulden gestolon. Aangifte is gedaan dat uit een aangeteekenden brief Woensdagmid dag j 1. per post uit Amsterdam verzonden door de firma Knegt Zonen, assuradeuren aldaar en geadresseerd aan de Oceaan Vis- sarij Mij. alhier een bedrag van f80.000 is ontvreemd. Bij ontvangst van den brief be stond de inhoud uit een exemplaar I van De Courant van denzelfden dag. In de etalagekast van den sigarenwinkel „Deli", W. A. Teune, Stationsweg alhier, zijn tentoon gesteld de eereteekens, die in den loop der jaren van het bestaan van de voetbalvereniging V. S. V. zjjn verdiend. Een foto van het elftal, geflan keerd door twee bestuursleden troont te midden van die medailles, lauwertak en zilveren beker. Het tegenwoordige elftal ziet er aldus uit J. Geerlofs. H. J. de Korver. Joh. Vrouwe. C.Zandstra H.Lasschuit C.Pieterman E. Hillekamp. B. Meuldijk. S. Servaas J. Traksel. W. Zwanenburg. Een kranige club met stoere werkers, is V. S. V. geworden, dat, als bet voortgaat op den thans betreden weg, een goede toekomst tegemoet zal gaan. Door eensgezindheid en hard wer ken is veel te bereiken. Getuige de vele onderscheidingen, die reeds in het bezit zijn van V.S.V. En de huldiging, aangeboden door een commissie in den vorm van een krans ter gelegenheid van den wed strijd op Zondag 18 Mei j.l. tegen D.Ö.O. is mede een bewijs, dat het werk van V.S.V. in Velseroord ge waardeerd werdt. Velseroorder voetballers, beschaam de verwachtingen van uw supporters niet; zorg, dat uw vereeniging groot wordt, dat uw naam een goede weer klank vinden zal in de sportwereld. IJMUIDER COURANT 10 5 Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1