ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN vooruitbetaling No. 374. Woensdag 11 Juni 1919 4e Jaargang Abonnementsprijs80 ets., per 3 maanden, franco per post 95 ets., voor het Buitenland f 1.25. Abonnementen worden aangenomen aan feet Bureau eo bij de Agenten Tot plaatsing van ad verten tiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. E O E L S E, IJMUIDEN. Versehijnt W oensdags en Zaterdags Uitgave van de Naasai. Venn. Uitgevers Mb. „Damden" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V. Drukkerij Sicjewel, Willemspleiu 11, IJmuiden - Telefoon 153 AJ3YERTENTU5N van 15 regels 75 ets. ledereregel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 10 ets per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede- deelingen 25 sta. per regel. Advertentiecontraeten tegen zeer billök tarief. Advertentiën uiterlgk in t* zenden WOENSDAG en ZATERDA-3 tof 9 aur v.m. Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 10 cent per regel. Bij dit nummmer behoort bet Officieële Raadsverslag OFFICIEEL. Levensmiddelenbedrijf Velsen Gedurende de week van Vrijdag 13 Juni tot en met Donderdag 19 Toni is verkrijgbaar op bon: No. 605 31/, ons suiker. 606 2 on3 Èijst k 21 centp. pd. 607 3 ons huishoudjatn. 608 2 ons Amerik. Spek. Blijft nog geldig. 603 *li ons Vermicelli en 1/i Macaroni Wordt niet afzonderlijk verkocht, 264 6 K.G. Kleiaard appelen 7 ct. Normaal-Margarinekaarten bon 5, is geldig van 12 Juni t. en m. 19 Juni. Broodkaart 99a week is geldig van 12 Juni t.m. 20 Juni. Van den Waahttoren. en Nederlanders. Belgen Vooral warme sympathie kan ver- keeren. Eoe vaak negeeren of negeren buren elkaar, hoewel ze eens elkanders drempel warm liepen. Wij hebben elkaar gejubeld over de heldhaftigheid van België, dat dror een uiterst verzet tegen den Duit- srhen opmaisch Parijs redde enden oorlog hielp winnen. Hce dankbaar waren de Belgen, toen wij aan hon derdduizenden vluchtelingen uit hun land onderdak verschaften. Gaande weg werd de stemming echter mio der vriendelijk. De nadere kennismaking met de Belgen viel riet mee; we vonden ze wat wuft en druk en veeieischend en ze vonden ons wat saai en stijf en lang niet altijd royaal en barm hartig en ze bonden het ook niet recht verkroppen, dat we niet eer, twee, drie maar aan Duitscbland den oorlog verklaarden, voorzichtig org onzijdig hielden. Ten slotte is het heelemaal hom meles geworden tusschen hen en ons Al krachtiger liet een deel van het Belgische voik z;ch u t voor het ann^eeren van een paar moo'j^s van qgs goudgebied, Toen onze re geerirg in haar onschuld aan eenige duizenden Duitsche soldaten verlof gaf, om ongewapend door Limburg naar huis terng te keeren en daardoor eerder België een dienst bewees, dan zijn belarg te bena deelen, kwamen de poppen eerst reeht aan het dansen. Daarna werd het aonexioristne steeds brutaler; onze Minister van oo'log sprak op eea minder gelukkig oogenbl k ze'fs van de mogelijkheid, dat ors leger opnieuw gemobliseerd zou worden en in Limburg en Zeeland begon bet Neerlandsche bloed zeer on 8tuimig in de aderen te vloeien. De Belgische en de Nederland- sshe regeeringen zjjn thans aan het confereeren het zal wel niet tot een tiendaags c'a „pak slaag" komen, onze grens zal zeker niet veranderd worden, maar waarschijnlijk zal men een nieuwe regeling treffm tusschen beide landen, wat betreft Schelde en Maas. Oodertusschen zijn de gevoelens tusschen Belgen en Nederlanders niet bijster vrien delijk. Hier wordt door het publiek geoordeeld, dat die Belgen leeijjk zijn tegengevallen en dat ze ook nooit veel bijzonders zijn geweest en de Belgen zien in ons maatjes van hun doodsvijanden, de Duit- schers. Een verstandig woord over onze verhouding tot de Belgen heeft E'lo Bergsma, burgemeester van Enschede en lid dor Eerste Kamer, esn der leidende personen uit onze sportwereld gesproken. Hij windt geen doekjes om zijn afkeuring van het gedrag van Belg;ë, dat oas wil berooven van een aeel van ons gebied. Tenminste een deel der Belgen streeft hierna. „Onder allerlei redenen, waarvan de onwaarheid reeds duidelijk is aangetoond, wil België stukken van ons land annexeeren tegen don wil van ons volk eu in strijd met de wenschen der bewoners van de be dreigde landstreken. Waar het zelt tegen streed, wat het zelf als onrecht brandmerkte, wil het nu doen op zijn beurt erger uog, het vraagt van ons een stuk land en eenige duizenden land- gexiooten te verkwanselen tegen een stuk vaa Duitschland en eenige duizenden Duitsehers". Wat tot nu toe weinig of niet gebeurd is, deet Edo Beigsma hierna. Hij tracht te begrijpen en te verklaren, waarom België zoo onrechtvaardig en brutaal togen ons optreedt, België is een land, dat boven a le beschrijving gelsder. beeftdat bo vendien na den oorlog niet de nati onale eenheid gevonden heeft, die een gevolg had moeten zijn van gezamenlijk lijden. Leugenachtige persberichten over Nederlands houding voor, tijdens en na den oorlog hebben daarbij het Belgische voik vergif igd. Door de militaire censuur eenerzijd?, onvoldoende voorlichting anderzijds is de wsar heid tot Be gië niet doergedrongfn, Door hun lijden reeds geheel uit hun evenwicht, verleugend door on ware berichten, geprikkeld door verdeeldheid in eigen land, die ook alweer ten onrechte soms aan steun onzerzijds wordt fcoege schreven, ziende, dat de ge mien- schappelijke overwinning hun land nog het herstel onttoudt, is der Belgen „moreel" geschokt, is hun gevoel vcor openbare moraliteit verdwenen. Zelf slachtoffer van on recht, heeft het leven te midden van onrecht hen zelf besmet". Edo Bergsma vertrouwt, dat de normale onderscheiding tussehen goed en kwaad wel zal ferugteeren. Wat wo nu tegerover de Belgen moeten doen Zyn raad is, om ons tegenover hen voorloopig ineer te bepalen tot het laten dan tot het doen. Wij moeten ons hoofd koel houden en als de oorlogspsychose bjj do Belgen geweken is, kunnen we de betrekkingen hernieuwen. We moeten de bruggen tusschen ons en hen niet laten springen maar er wachtposten op uitzetten; want communicatie kan er voor loop'g niet zjjn. Edo Bergsma geeft dien raad, wat betreft de sportwe reld van beiden landen. Het is zeker beter elkaar wat uit den weg te blijven, dan ruzie te krjjgen. Toch moet ook dit eerste niet te ver gedreven wordenwe zouden dan toeh ook onrecht doen tegen over een deel van het Belgische volk, dat het annexionisme afxeurt. Een gereserveerde houding, die daar om nog niet vijandig behoeft te zijn, is echter zeker verkiese lijker dan do Entente, die Prof. v. Hamel tusrehen de beide Neder landen wil sluiten. Als men dade lijk sa een ruzie weer zoo gauw erg groot met elkander is, duurt de vrede gewoonlijk niet lang. Veel misvei stand en onaangenaamheid kunnen in elk g6val voorkomen worden, wanneer men zija tegen stander, zooa's Edo Bergsma doet, tracht te begrijpen. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN Muziekconcours. Bij hot Maandag alhier voort gezette nationaal cos cours voor Harmonie- en Fanfar korpsen werd gekampt tussehen L, derde en de tweede afdeelingen Harmonie. Aan den marschwedstrijd werd deelge nomen door 5 korpsen. Be uitslag was le prjja Diemer Harmonie met 81 punten2.9 prijs A Tuinwijck te Amsterdam met 71 punten 2e prijs B De Postharmocie te Haarlem met 67 punten en 3e prijs Excelsior te Amsterdam met punten. De uitslag in de derde afdeeling Harrrosie was: le prijs niet toe gekend (minimum aantal punten 210) 2e prijs De Postharmonie te Haarlem met 182 punten en 39 prijs Excelsior te Amsterdam met 169 pusten. In de tweede afdeeling Harmonie was de uitslag: le prij;- A met 219 punten Yalsenhurg's Harmonie te Valkenburg Z H. le prijs B met 218 punteu Difmer Harmonie te Diemen. le p;ijs C Tuinwijck te Amsterdam met 216 punten. 2 pjys .sHYms Ideaal ie Amsterdam met 195 punten en 2e prijs B Soli Deo Gloria te Zv&v- dam met 185 punten. Bij den daar- opgevolgden eerewedstrijd, waaraan ook de Postharmonie te Haarlem mocht deelnemen, wegens het in de derde afdeeling behaalde hoogste aantal punten was de uitslagle p-ijs met 107 punten De Postharmonie te Haarl-m2e püjs A Tuiawijck te Amsterdam met 99 punten. 2e prijs B Biemer Harmonie te Diemen met 97 punten en 8e prijs Va ket- burg's Harmonie te Valkenburg met 91 punten. We willen deze offieieele mede- deeling' aanvullen met eenige be vreemding onzerzijds over de op vatting der ju y bij dezen wedstrijd dag. Het bevreemdde ons en stelde ons teleur, dat de juiy in de derde afdeeling harmonie geen eerste pr£s toekende. De voorzitter der jury kwam mst de, zeker ook voor de Postharmonie te Haarlem verras sende mededeeiing, dat voor het toekennen van den eersten prijs in die afdeeling minstens 210 punten moesten worden behaald. Dat r tond niet ia de algemeene bepalingen voor de deelnemende korpsen en waar nu in de derde afdeeling de Postharmonie het hoogste aaotal punten had behsald n.l. 182, daar kwam haar rechters naar onze en ook anderer opvatting de eerste pi ijs voor die afdeling toe. Dit concours toch staat geheel buiten da regels van de bordswedstrijden, waar het behalen van een minimum aantal punten verplichtend is voor een prijs, die tevens het corps naar eenhoogere afdeeling doet promoveeren. Hst verbaasde ons dan ook geenszins, dat de Postharmonie geen blijk van verheugenis gaf voor de haar toe gekende tweede prijs. Dat de jury besliste, dat des niettemin de Postharmonie mocht mededingen in den Eere-wedstrijd, was zeker volkomen correct over eenkomstig het bepaalde in den offieieele feestgids. Het verbaasde ons, dat de Postharmonie van dit recht gebruik heeft gemaakt, al appreeieeren wij zulks, waar zij toch niet minder dan 37 punten achter gebleven was bij den eersten prijs- winner in de tweede afd. harmonie. Nemen we aan, dat de jury een verschillende maatstaf had aacge legd voorde prestaties in de diverse afdeeüagert, dan moest het verschil tusschen de Postharmonie en Val- kenburgs Harmonie wat prestatie aargaar, inderdaad nog grooter zijn dan het puntenverschilrsedsaanwees Waar ru de vereenig'ngen die in deri Eerewedstrijd mochten uit komen, 3 er-rsta prijswinners uit de Tweede afdee.ing en een tweede piijswinner uit de Derde afdeel ng, volgens verklaring van den voor- z tter van de juty zonder onder scheid alle nog beter hadden gesp eld dan des middags, daar was de ver rassing, dat de tweede p'rjswincer uit de Derde afdeeling de eerste prijs ia den Esrewedstrijd had be haald zoo mogelijk nog grooter dan de verrassing des middags. Waar mede we maar -willen zeggen, zonder ook maar eenige critiek op de be slissing van de jury te willen uit oef men, dat doze wedstrijddag ons een paar verrassingen heeft gegeven. Het door de jury toegezegde criti cb verslag van 06n wedstrijd zal daarop wel de verklaricgea brengen. 08 Duitsche duikbootperser, het logge, lompe ijzeren gevaarte, dat op sleep naar Eogeland was losgi-brokon en alhier door twee stoomtrawlers met groote moeite en inspanning werd binnengesleept is weder vertrokken. Niet minder dan 4 Duitsche sleepbooten waren daar toe hier aangekomen. Zaterdagavond eing de sleep rAar de overzijde van aet kanaal. Vaa bevoegde zijde wordt over dezen duikbootperser nog het volgende gemeld Er deed zieh bij het vertrek neg een eigenaardig incident *voor, dat ontstond door de belangrijke vraag of bet militair dan wel het burgslijk gezag de beschikking over dit dok had. Men zal zish herinneren dat on middellijk na binnenkomst van het proefdok het militair gezag, ver tegenwoordigd door den daarmede belastan luitenant ter zee, het dok onder zijn beheer nam, doch dit later weer aan de burger autoriteit n. 1. de strandvonderij, overgaf. Sedeit de vor:ge week lagen de sleepbooten hier in de haven en wilden na gebunkerd te hebben Zaterdag het dok vastmaken en wegsleep n. De wachtman van den burgemeester strandvonder weigerde evenwel toegang op het dok aan den vertegenwoordiger van het mili tair gezag, i, c. een onderofficier van de infanterie. Deze verschafte z'ch niettemin onder protest van den wachtsman toegang en gaf den Duitschen kapiteins order de sleep trossen over te brengen. Even later kwam de loco-burge meester, de heer Vermeulen, met de wethouders Landeweeit en Hand- graaf, den loco-secretaris, den heer kostelijk, en den rechtskundig ad viseur der gemeente, mr. dr. Vis, uit Haarlem, alsmede met de noo- dige politiemacht op het dok om het verder werken te beletten. Hierdoor ontstond een oogenblik vertraging, alle heeren gingen met uitzondering van den politieagent aan lard, van welke gelegenheid de onderofficier gebruik maakte om gewapende versterking te halen. Opnieuw verschafte hij zich toegang tot het dok en weigerde na terug keer van de burgelijke autoriteiten deze op h9t dok toe te laten. Zwich tend voor de overmacht (IJmuiden verkeert nog steeds in Btaat van beleg, zoodat het militair gezag het hoogst is) moeeten de heeren het veld ruimen, zij het dan onder protest. Van een en ander werd door den rechtskundig adviseur een proces verbaal opgemaakt, waarin werd ge zegd dat het dok met geweld aan het beheer van den burgemeester- strandvonder onttrokken is. Het bouwen van twee huizen aan de Huygensstraat is opgedragen aan den heer C. Leenheer, alhier. Principalen zijn de heeren R. Gomes en C. v. d. Valk. Met het s.s. Eemstroom kwam hier van Londen terug de commissie uit de reederijeD, dia aldaar een onderzoek had ingesteld naar de wijze, waarop de van hier door de reedersvf reeniging in consignatie gezonden visch wordt verhandeld. VELSEROORD. - Zaterdagavond zagen we in onze gemeente eenige werklieden der Gemeente-ReinidDg hun bedrjjf aitotfent-n van half tien tot half twaalf, met het oog op de komende Pinksterdagen. V/el een bewijs, dat deze tak van dienst hare taak fl.nk aanpakt eu zorgt dat onze gemeente er be hoorlijk uitziet. In concurrentie met de de tailhandelaren in groenten is alhier door een paar active personen aan den Willemsbeekweg, een groenten- hal gec.pend. Bij een bezoek aan de hal trof het ons zoo frisch de verschillende soorten groenten als asperges, bloemkool, postelein, wor teltjes, komkommers, raapstelen, sla, rabarber enz. er uitzagen. Wij twijfelen niet of Id een f volkrijke buurt als de Willemsbeek weg en omgeving is, zal hier van door de huismoeders een druk ge bruik gemaakt worden. De onderne mers waren dan ook, wat de omzet van d6n eersten dag betreft, zeer goed te spreken. Ds. J. C. Helders, die eenigen tijd in Rotterdam is verpleegd, is in zooverre hersteld, dat hij a, s. Zondag weder voor zijn gemeente hoopt op te treden. De toestand van de gewonde agent van politie de Bruin is van dien aard, dat hij alleen nog een verband om het hoofd heeft en zieh op straat kan begeven. Een bron teVelseroord. Honderden, ja duizenden kleine en grooten gaan deze sehoone dagen genieten van het strand, de zee en duinen. Wat plassen de kinderen vroolijk in het frissche zeewater en laten de grootere de golven over zich heenrollen, om proestend weer op te staan en zich het water van het lichaam te schudden. Maar wat niet alledaags is, zoo'n prachtgelegenheid aan te treffen op het onbebouwde gedeelte aan de zuidzijde van de Trompstraat. Waar eenige dagen geleden geen water te vinden was, stroomt nu het water in golven in een reeds groot meer. Van alle zjjden loopen de kinderen toe om mee te profl- teeren van de mooie gelegenheid even een voetbad te nemen. Wat een gebruik er van gemaakt wordt. Het krioelt er van pootjes- badende kinderen en de voorbijgan gers houden even stil, de fietsers stappen even af om het ongewone, een badplaats in Velseroord, te aan schouwen. Er stroomt water uit een riool, dat boven den grond ligt! Helder water is het, zoodat sommige vrou wen het halen om er mee te was- seben. Tot voorzitter van het bestuur der Chr. Nat. Schoolvereeniging al hier is benoemd Ds. J. G. Helders. IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1