ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 877. Zaterdag 21 Juni 1919 4e Jaargang Abonnementsprijs80 ets., per 8 maanden, franeo per post 96 ets., voor het Buitenland f 1.25. Abonnementen worden aangenomen aan feet Bureau en d® Agenten Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. P. C. B O B L 8 E, IJMUIDEN. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave van de Nasaal. Venn. Uitgevers Mij. „IJasmden" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V. Drukkerij Sinjewei, Willemsplein 11, IJmuiden Telefoon 153 ABVERTENT1ËN van 1—6 regels 75 ets. ledereregel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 10 ets per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede- deelingen 25 sts, per regel. Advertentiesontraeten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i fc e r 1 {j t in te eenden WOENSDAG en ZATERDAG tol 9 sur ?.m. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Kleine advertenties en familieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 10 c e n t per r e g e 1. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven, De Administratie. OFE1CIEEL. Levensmiddelenbedrijf Yelsen Gedurende de week van Vrijdag 20 Juni tot en met Donderdag 26 Juni is verkrijgbaar op bon: No. 609 31/» ons suiker. 265 6 K.G. Kleiaardanpelen 7 et. Huishoudjam, wordt zonder bon, bij elke hoeveelheid verkrijgbaar gesteld h 11 cent ner ons. Normaal-Margarinekaartea bon 6, is geldig van 20 Juni t. en m. 27 Juni. Broodkaart 100e week is geldig van 21 Juni t.m. 28 Juni. Uitreiking van Broodkaarten Dinsdag 24 Juni voor de af deeling IJmuiden, van des v.m. 10 tot des n.m. 4 uur in de gewone lokalen. Woensdag 85 Juni voor de afdee- ling Velsen, ten gemeentehuize van des v.m. half 10 tot des a.m. 1 uur. Voor de afdeeling Velseroord, in de Christelijke school, Stationsweg, van des v.m. half 10 tot des n.m, 4 uur. Donderdag 26 Juni voor de af deeling Santpoort, in het dienstge bouw (voormalige secretarie) van des v.m. 10 tot des n.m. 3 uur. Voor de afdeeling Jan Gijzenvsart ten huize van den heer J. P. Hand- graaf des n m. van 1 tot 4 uur. Vrijdag 27 Juni voor de afdeeling Wijkeroog, in het gymnastieklokaal van school G van des v.m, half 10 tot des nam. 4 uur. De aandacht wordt er op geves tigd, dat voor hen die niet ter aan gegeven plaats ea tijd aanwezig zijn geweest, een nader te bepalen dag en plaats [zal worden gesteld ter verkrijging van Broodkaarten. Vertrek naar het door de Belgen bezette gebied van Duitscbland. De Burgemeester van Velsen brengt het volgende ter algemfeue kennis: Nederlandseha militairen, dienaar het door de Belgen bezette gebied v&u Duitschland wenschen te vertrekken, moeten voldoen aan de volgende eischen, welke berusten op voorschriften van de buitenland sche autoriteiten. E i s e h e n. 1. Zij moeten voorzien zijn van een door de bevoegde autoriteit af gegeven bewijs, dat zij gedemobili seerd zijn. 2. Zij moeten burgerkleeding dragen. 3. Zij moeten toestemming ont vangen hebben om het bezette ge bied te betreden. Bew ij sstukken, geëischt door de Belgische overheid. Voor het onder 1 bedoelde bewijs zal kunnen dienen de uitgereikte verlofpas. De toestemming, bedoeld onder 8, moet blijken uit een zoogenaamd „permis de circulation", afgegeven door het „Bureau de Circulation (Direction Streté Militaire)", te Brussel. Bit „permis de circulation" moet rechtstreeks of door tusssken- komst van een Belgisch consulaat in Nederland worden aangevraagd. Het verzoekschrift moet zijn ge schreven in het Fransch of in het Hollandssh. Indien het verzoekschrift iu het Hollandsch is geschreven, moet het vergezeld gaan van een Fransche vertaling. Uit het verzoekschrift moet blijken: a. het doei der reis; b. de reisroute; c. de plaats, waarheen belang hebbende zich wenecht te begeven. Het verdient aanbsveling, deze opgaven, alsmede de noodzakelijk heid van de reis te doen bekrach tigen door het hoofd van de plaats- selijke politie. Bewijsstukken, geëischt door de Nederl. Overheid. Nederlandsshe militairen moeten wanneer zij naar het buitenland wenschen te vertrekken, behalve van da hierboven bedoelde stukken, ook voorzien zijn van een door de Nederlandsche autoriteit sfgege^ec bewijs, houdende toestemming om zich in het buitenland op te houden. öeze toestemming moet worden aangevraagd zoo belanghebbende tot de zee macht behoortbij den Minister van Marine; zoo belanghebbende tot de land macht behoort: indien hij onbepaald klein verlof of groot verlof genietbij den Com missaris der Koningin in de provincie waar hij woont; in alie andere gevallen: bij den Minister van Oorlog. Toestemming voor niet- militair en. De toestemming, waarvan hier boven bij 3 sprake is, is ook noo- dig voor hen, die naar het door de Belgen bezette gebied van Duitsch land wenschen te vertrekken en geen militair zijn. Binnenkomst van het be zette gebied. Onderdanen van onzijdige staten kunnen het door de Belgen bezette gebied van Duitschland niet anders binnenkomen dan, via den Belgissh- Duitschö grens. Yelsen, 16 Juni 1919. De Burgemeester voornoemd, H. VER LOREN VAN THEMAAT. VELSEN, 18 Juni 1919. In verband met de opheffing der distributie, verzoökt de Voorzitter der Levensmid delen commissie aan allen die nog betaalde bons in hun bezit hebben, terwijl de daarop voorkomende goederen nog niet zijn afgehaald, deze goederen alsnog voor 1 Juli as. in ontvangst te nemen. Indien sommige artikelen niet meer voorradig zijn, dan zal het daarvoor betaalde bedrag voor 1 Juli a.s. worden gerestitueerd. De Voorzitter der Levens middelencommissie, J. P. HANDGRAAF. wonder, dat hij g6en gelegenheid onbenut laat te wijzen op den inder- daad aorgwekkenden toestandwaarin ons gemeentelijk budget varkeert. Onze burgemeester is van het college van B. en W. speciaal belsst met da taantiftn, zooals wethouder Ver meulen den scepter zwaait over openbare werken en het onderwijs en het gas- en waterleidingbedrijf berusten in de rustige handen van den sociaal-demoeratischen wethou der Landeweert. De voorzitter van den raad kan dus het best oordeelen over ons gebrek aan dubbeltjes en bij heeft daarover in de raadszitting van Dinsdagavond weder belang wekkende mededeelingen gedaan. Die mededeelingen waren uit den aard der zaak niet verblijdend, maar toch behoudt onze eerste financier zelfs in deze donkere tijden een heerlijk optimisme, dat met nalaat een aangenamen indruk te geven. „We zijn, aldus ongeveerde bur gemeester, tijdelijk uit den grootsten nood. Het schrikbeeld van een faillissement, hetgeen ik U zoo dikwijls voor oogen heb gehouden, zitter te kennen, dat gezonde fiuan- tieele politiek voeren slechts een kwestie van appreciatie was en zij gezonde politiek een heel andere noemde dan de burgelijke partijen. Hij acht het uit den booze een tekort op het waterleidingsbedrijf te dekken uit winst op het gasbedrijf en drong daarom aan op verlaging van den gaspr|jsea progressieve verhooging van het water. De soc, dsm. wethouder Landeweert gaf hier een woord van pas, door te zeggen, dat als de so®, dem. raads leden sociale verbeteringen wenseh- ten zij ook moesten medewerken aan het verkrijgen van de middelen daartoe. Ondanks de gasprijsver- hooging met 2 eent per kub. Meter, betaalt men in Velsen toch nog 3 eent per kub. Meter minder dan in Haarlem, dat het gas aan Velsen levert. Hij hoopte iu de eerstvol gende zitting te komen met een voorstel tot geringe verhooging van den w&terprijs, waardoor dit bedrijf zich in 1921 uit eigen inkomsten zal kunnen bedruipen. In den water- prijs is reeds progeseie. la dien van doch waarvan ik ook altijd geloofd het gss niet. Toen de wethouder heb, dat men ons die débaele zou besparen, is verdwenen. Onze drin gende schuld van rond één millioe-n gulden, te weten ze3 ton aan leerlin gen en vier ton aan kasgeld, hebben wo kunnen delgen, dank zij de bereidwilligheid van den postchffue- en girodienst, die ons op aandrang der regeerisg die bedragen geleend heeft op alleszins biilijke voorwaar den. Maar daarmede zijn we nog niet uit den brand. Het zal nog eenige maanden duren alvorens we geld uit den Hoofdelijken Omslag binnen zuilen krijgen eu binnen dien tijd moeten we nog 320,000 gulden aflossen bij de gemeentelijke crediet- bank. Kunnen we dien wissel niet geprolongeerd krijgen, dan zullen we ons toch tot een of anderen bankier moeten wenden om ons te helpen en nu heb ik allen moed, dat zulks, zoo noodig, zal geschieden. Ik heb reeds met vooraanstaande bankiers geconfereerd en hun een duidelijk beeld gegeven van den tijdelijken fiaantfëelen nood onzer gemeente, doch ook van het finan ti el beheer van ons gemeente bestuur, dat d8 toets van elke kritiek kaa doorstaan. Zeker, ik zal niet beweren, dat onder de benarde omstandigheden waarin we den laatsten tijd hebben verkeerd, altijd de grootst mogelijke zuinigheid is betracht geworden, doch van een roekeloos beheer onder den drang van een uiterst linksche meerder heid in den raad is geen sprake geweest. Onze gemeentebedrijven als gasbedrijf, waterleiding en grond bedrijf staan op zeer reëele grond slagen. Het eerste werpt, zelfs bij matigen prijs een behoorlijke winst af, ruim voldoende om het tekort op het waterleidingbedrijf te dekken ten slotte mededeelde, dat de eerste cent verhooging ncodig was voor een juiste balaris van het gasbedrijf en detweede eent om het tekort van f 20.000 op de waterleiding te dekken, verdween eensklaps alle oppositie. Wanneer we ons in dit schrijven bepalen tot de fiaantien en de be drijven om afzonderlijk iets te schrijven over de drie Hoogere Burgerscholen, die de gemeente eerlang rijk zal worden we wisten -niet dat Hoogere Burger scholen overeenkomstige eigenschap pen met paddestoelen hadden dan willen we tosh nog even op een eigenaardig feit het zoeklicht laten vallen. Volgens mededeelingen van den wethouder voor het gasbedrijf zeu eigenlijk de verhooging van den gas- prijs grooter moeten zijn, doch gezien de buitengewone winst op het bedrijf in 1918 gemaakt, niet minder dan f 50,000 bedragende, kon met de voorgestelde verhooging worden vol staan. Op de vraag waar diehooge buitengewone winst vandaan kwam, klonk het aarzelend uit den mond van den wethouder van dat bedrijf dat zulks in hoofdzaak het gevolg was van de boeteprijzen op het meerverbruik. Ja, in dat opzicht zijn we wel zeer geknepen. 25 cent, 50 eent, 75 cent per kub. Meter bij overschrijding van het absoluut onvoldoende rantsoen, 't Is geen kunst op die wijze te kapitaliseeren als men weet van gas gebruik te moeten maken, wegens gebrek aan brandstoffen voor huishoude lijke doeleinden. Toch is van zekere zijde ten onrechte beweerd, dat die boeteprijzen in hoofdzaak door de kleine verbruikers de z. g, mln- Over den flnantiëelen toestand onzer gemeente. Waar het hart vol van is, daar loopt de mond van over en het hart van het hoofd onzer gemeente is vol van prijzenswaardige zorg over onze gemeentelijke flnantiën. Geen Dit staat echter vast, de sociaal- dere man betaald zou zijn, want democraten zullen zich, bijzonderlijk we in die gemesnten, waar zij da meer derheid in den raad hebben, moeten stollen op het standpunt van een gezonde, finantiëele gemeentepoli tiek. Wanneer de vissckerij te IJmuiden weder begint op te leven, waarvan ik de beste verwachtingen koester, dan zullen we binnenzeer afzienbaren tijd alle moeilijkheden kunnen overwinnen, al zal den eersten tijd de belastingschroef wel stevig aangedraaid moeten worden." 't Spreekt vanzelf, dat den .raads voorzitter hierop de repliek van enkele soc. dem. raadsleden niet onthouden werd. Iedere gedachte, dat zij hier of elders geen gezonde finantieele politiek gevoerd zouden hebben, wierpen zij verre van zich en de heer Schilling gaf den voor lezen o. a. in een reclame van de N. V. Plaatwellerij te Velsen, dat haar meerverbruik in April 1918 alleen reeds 2030 kub. Meter be droeg waarvoor aan boetegeld is betaald f 1292,95. Wat niet weg aeemt, dat door vele kleine luiden beduidend hooge boetebedragen betaald zijn geworden, variëerende van f 15 tot f50 en meer per maand, 'tls geen wegge smeten geld, dat blijkt, was* we nu slechts een verhooging van 2 cents zullen moeten betalen en dat is een troost, zij het dan een schrale. Gemeenteraad. Vergadering van Dinsdag 17 Juni '19 des avonds te 7'/a uur. Voorzitter: Mr. Dr. H. ver Lores van Themaat. Aanwezig: de Heeren Ver meulen, Landeweerd, Bosman, Slu:- tere, v. d. Steen, Schilling, Brink, Netscber, Schuitenmaker, Hatidgra>f, Uycendaal en Dalmeijer. Afwezig: Hoogland en Vooren. 3 vacatures. De notulen worden gelezen on onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken en mede deelingen a. Brie ven van Ged. Staten omtrent ter goedkeuring ingezonden raads besluiten b. berichten der aannemingen van benoemingen c. Mededeelingen inzake schen kingen voor de historische verza meling. d. een bericht van den commis saris der Koningin, dat tot buiten gewoon gemeente-veldwachter zijn benoemdP, Blok en A. Rooze e. een schrijven van den burge meester van Assen omtrent uitla tingen van het lid van den Raad R. Brink, betreffende den finautieelen toestand der gemeente Assen f. als voren van het R. K. bur gerlijk armbestuur betreffende mede deelingen van het lid van den Raad D. F. G. Schilling, inzake weigering tot ondersteuning van een lupus- lijder g. een rapport van den verifica teur der gemeente fioaneiëa betref fende de contrêle over April 1919 en ambtelijke rapporten betreffende tekorten op magazijnvoorraden van het levensmiddelenbedrijf h. een verslag van dezelfde nopens een op 88 en 24 April j.l. gebracht bezoek aan de levensmidaelenbu- reaux der gemeenten Zaandam, Amersfoort en Gouda, tot onderzoek o.a. naar de in die gemeenten voor gekomen tekorten op magazijn- voorraden i. een schrijven van de vereeniging voor ambachtsonderwijs in Kenne- merland, houdende toezending van een exemplaar van het jaarverslag over 1918; j. eene mededeeling van den rechtskundigen adviseur der ge meente, Mr. Dr. W. P. Vis, dat de rechtbank, uitspraak doende in de zaken van den Geest e s. betref fende schadevergoeding voor in be slag genomen vee, de eiscbers niet- ontvankelijk heeft verklaard op grond, dat de burgemeester daarbij niet handelde als orgaan van de gemeente k. een adres van het bestuur der afd. Velsen van den Nederl. Krui- deniersbond, waarbij betere hand having der verordening op de win kelsluiting wordt verzocht. Op de vraag of de winkels in IJmuiden gedurende het verblijf der Engelsche opvarenden geopend mochten big ven, antwoordt de voor zitter, dat oorspronkelijk de ge dachte bestond, dat dit bezoek slechts voor enkele dagen zou zijn. Daarom werd voor die dagen verlof gegeven later open te blijven, dan volgens de verordening mocht. Nu evenwel de Eugelsehea een langen tfjd deze gemeente blijven bezoeken, wordt de verordening weer gehand haafd. Da heer Netscber geeft eenige voorbeelden, waarbij het met de winkelsluiting niet zoo nauw wordt genomen. De voorzitter zegt toe hierop bij de politie de aandacht te zullen vestigen. IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1