ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 377. Zaterdag 21 Juni 1919 4® Jaargang TWEEDE BLAD Officieel. Zitting centraal stembureau verkiezing Gemeenteraad. De Voorzitter van het eectraal stembureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat ket sentraal stembureau een zitting zal houden in ket gemeentehuis op Dinsdag 24 Juni a.s,, des namiddags 2 uur, ten einde over te gaan tot da benoeming van een lid van den raad, ter voor ziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer W. Blom wegens vertrekuit degemeerste. Velsen, 19 Juni 1919. De Voorzitter voornoemd, H. vbs LOREN VAN THEMAAT Kohier van den ïioofdelijken Omslag. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen maken bekend, dat een afschrift van het 6e aan vullingskohier van den hoofdelijken omslag voor het dienstjaar 1918, gedurende vijf maanden, van den 19 Juni 1919 tot en met den 18 Nov. 1919, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Velsen, 19 Juni 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Burgemeester H. VER LOREN VAN THEMAAT. de Secretaris, Tk. J. WIJNGLDY BANlfLS. WOENSDAG. Spoedeischende Buitengew. verg. N.V. Zeevisscherij Mij. „Henriëtte" 3 uur ten kantore. Orgelbespeling Ned. Herv. Kerk, 8 uur. Predikbeurten. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat de vsrzoeken van de firma Homburg eu Kramer te IJmuiden, om op het perceel, kada straal bekend Gemoerde Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie L No. 1182, eene inrichting voor metaal bewerking te mogen oprichten, waar in geplaatst zullen worden verschil lende werktuigen, F. J. Martens te Velseroord, om op het perceel, kadastraal bökend Ge meente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie M No. 1428, zijne bakkerij te mogea uitbreiden, door bijplaat sing van een amandelwrijfmachine en eiwitklutsmaehine, gedreven doer een electromotor van 1.8 P.K., de firma van Riet en Mooij ts IJmui den, om op het psrcee), kadastiaal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie I No. 701, hare smederg te mogen uitbreiden, door bijplaatsing van verschillende werk tuigen, de N.V. Smederij „de Nijverheid" te IJmuiden, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velseo, afdeeling IJmuiden, Sectie L No. 605, hare omederij te mogen uitbreiden, door bijplaatsing van verschillende werktuigen, door hen 'zijn toege staan. Velsen, den 12de Juni 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, TH. J. WIJNOLBY DANIËLS. AGENDA. Zondag a.s. IJMUIDEN. Ned. Hspy, Kerfe. 10 uurDs. Erdm&n. 6 uurDs. Creutzberg, Gen. III. Dooptgez. Gsm. tfê. ProS.-Bond. 10 uurDr. A. H. v. d. Hoeve vaa Utrecht. 1.0 uur: Ds. Buffinga. 5 uurdezelfde. VELSEROORD. Ned. H»rv. Kerk. 10 uur: Gersf. Kerk. 10 uurde heer J. Brederveld. 5 uur i dezelfde. VELSEN. Nêd. Harv. Kerk, 10 uur: Gsr. Gemoerde. gebouw voor Christ. Belangen 9.80 uurLeeskerk. 3 uurhetzelfde. WIÏXBROOQ. Gsref. Kerk. 5 uur: uur SANTPOORT. Herv, Kark, 10 uur: Dr. G. A. van den Bergh van Eijsinga. ü*SR{jeliMëe. 10 uur: 'Ds. Vinke van Alkmaar. Kaftdeoverzicht. ZATERDAG. Bioscoop, Cycloop, 81/» uur. ZONDAG. Bioseoop, Cycloop, 5 en 81/» uur. Badpaviljoen Noordzee, Concert MAANDAG. Bioscoop, Cycloop, 5 en #Va uur DINSDAG. Bioscope, Cycloop 81/« uur. Zitting vaa Dinsdag 17 Juni 1919. Toen we bij de officieele opgave der bekroningen ia den Iaatsfcen muziekwedstrijd een klein overzicht over den wedstrijd gaven, schreven we daarin, dat voor zoover ons be kend geen enkele wanklarik was vernomen. Weinig konden we teen vermoe den, dat in den raad gesproken zou worden van een joelende, schreeu wende bende, die da godsdienst oefeningen op stuitende wijze zou verstoord hebben, 't Was de heer Vermeulen, die zich aldus vriendelijk uitliet, nadat de heer van der Steen in meer bezadigde woorden een klacht van ongeveer gelijke strek king had doen hooren. We hebben natuurlijk geen enkele reden om aan de juistheid der klacht te twij felen, doch we meenen dat de heer Vermeulen zich, zooais helaas dik wijls gebruikelijk te doen is, aan eenige overdrijving heeft schuldig gemaakt om zijn bewering kracht bij to zetten. Zoo beweerde hij met nadruk, dat behalve dezen iaatsten Zondag, ook de Zondag daarvoor (Lees Maandag 2e Pinksterdag) de godsdienstoefeningen gestoord zjjn geworden door muziekkorpsen, die na afloop van de marschwedstrijd met luide muziek langs de kerk gebouwen trokken, waarin de gods dienstoefeningen nog werden gehoU' den. Dit nu, meenen we, als ten eenenmale onjuist en gedeeltelijk onwaar te moeten aaamerken. Dien dag teeh begon de marsehwedstrijd eerst toen de klok van twaalf uur reeds koud was en konden deze korpsen dus moeilijk da godsdienst oefeningen gestoord hebbes, die immers gewoonlijk reeds vóór twaalf uur geëindigd zijn. Ook den eersten wedstrijddag begonnen de marsck- wed strijden eerst tegen 12 uur en zullen die korpsen dus geen overlast bezorgd hebben. De klacht van Zondag, waarover ook de heer van een duur of nieuw kleedingstuk naar school aan te geven, als men niet de zekerheid heeft, dat ze er ook mede uit de school zal terug komen. We hopen tezijner tijd den uitslag van deze procedure mede te deelen. der Steen sprak en'die uiting hoeft |eenigszius huiverig zal ziin een kind gevonden is een mededeeling in de courant zal dus wel gegrond zijn geweest en is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat, waar de marsch- wedstrijd iets vroeger is aangevan gen, enkele muziekkorpsen al spe lende door de plaats en langs een of meer kerkgebouwen gegaan is. Dat is zeer zeker te betreuren, doch opzet is hier natuurlijk geheel uit gesleten en noch de feestvierende vereeniging, noch de commissie van uitvoering kan hier eenigen blaam treffen. We meenden ook, dat de kerkgebouwen tijdens de godsdienst oefeningen onder politietoezicht stonden om eventueel rumoer in de nabijheid te voorkomen. Is dat zoo, waarom dan niet tijdig genoeg de muziekkorpsen, die zeker ondoor dacht zich aan dit te betreuren feit hebben schuldig gemaakt, het zwij gen opgelegd. Vaa een joelende, schreeuwende bende is ons evenmin ais de heeren Brink en Schuiten maker, diein den raad dea heer Vermeulen van onjuiste mededee^ lingea beschuldigden iets gebleken. Niemand zal zeer zeker het sto ren vaa godsdienstoefeningen goes praten of vergoelijken, doch om opzettelijk ds feiten schriller te kleuren dan ze zijn. achten we ook niet noodig. De voorzitter, die een streng verbod gegeven had onder kerktijd muziek te maken, waar ook zal de zaak doen onderzoeken en het zou ons niet verwonderen, als zal blijken, dat het gebeurde zich tot een bepaald geval zal be perken, wat herhaling beslist kan aitsluiten. Burgerlijke Stand der gemeente Velsen van 18—20 Juni. Bevallen: P. Bruin sma—Ver dikt d.Th. BraamMebron z. Ondertrouwd: J. Standaard en E. Nouwland. J. G. Rob en P, Helamigh. J. W. den Buitelaar en C. Graaman. C. Geijteman en C. Verbaan, Getrouwd: W. J. Brantjes en A. Duijn. T. C, Koudijs en C. Haring. A. Stoker en E, Hoo- gerworf. B. M. van der Harst en J. Retz. W, Verschoor en L. Noordzij. Overleden: S. v, d. Boogaard 49 j., echtg. van M. Gerrits. G. Hoek 18 j., OBgek. (overl. te Heems kerk). J. H. Lukasssn, 3 w, z. v. H. J. Lukassen en A. Jutten H. ïskes 1 jd. v. A, Iskes en J. Engelhart. Uit de Provincie ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 24 Juni 1919 des middags van 2—3 uur, door den heer Louis Robert. 1. Praeluöium b.kl.t. J. S. Baeh 2. 4e Sonate F. Mendelssohn- Bartholdy Allegro eon brio Andante religioso Allegrettro Allegro maestoso e vioiace 3. Angelus Sigfrid Karg-Elert 4. Tempo de minuetto Alex Guilmaut 5. Piece no. 6 A. Perilhou 6. Pilgerehor Wagner-Liszt ook geldt voor Neerlandia van Wesly. Bij nader inzien kon het werk van Wesly niet als oorspronke- lijk Nedelandsch gelden daar het vcor Harmonie en Fanfare be werkt is door C. Paris, of, om nog duidelijker te zijn tot ons is gekomen als de co pie van een schilderij, en niet, als hetjoorspronkelijke mees terwerk. Het ergste zijn wel de woorden in de mond gelegd van den Heer Wolters. Noch omtrent Neerlandia, noch omtrent de uitvoering ervan, heb ik afbrekende krietiek gehoord, maar kan ik uit naam der Jury spreken, als ik zeg: wij Neerlandia een zeer mooi werk vinden, dat door de talentvolle orkestbewerking van Parès zeer hoog staat. Op grond van bovenstaande is de extra prijs rechtvaardig ea eerlijk toegekend aan den Adelaar van Weesp, en betwijfel ik of de schrij ver, de Beverwijkssh Harmonie kapel wei een dienst heeft gedaan met zooveel onzin te debiteeren. Zou het voor leeken op kunstge bied, in het algemeen, geen ernstige overweging verdienen om het oor deel van bevoegden in te roepen alsvorens zich tot schrijven te zetten Tenslotte, vergeet de inzender blijkbaar dat het hier geen concert maar 9en wedstrijd was die werd gehouden, en wel in de eerste plaats voor de betrokken deelnemers. Als de uitvoering voor dezen m u- ziekliefhebberte laag ge duurd heeft, wie zou hem belet hebben heen te gaanP enweikver- .ies, zou er wel te boeken zijn ge weest, ng het vertrek van zulk een eek-dwarskijker. Met dank voor de plaatsing. Sas Vlessing. Waterstanden IJmuiden. geven, dan uitteraard in een over zicht doenlijk is. Overigens ken merkte deze sittiag door zich een kalm en vrij regelmatig verloop, zoodat we behoudens een enkel punt de geheel e agenda hebben kunnen af werken zonder dat het nachtwerk werd. Een priaeipieele kwestie willen we niet onbesproken laten, n.l. o gemeente aansprakelijk gesteld kan worden door op school vermiste kleedingstukkes Een kind van ds wed. G. Assies te Velseroord vond bjj hst verlaten vaa de school een door haar op de daarvoor bestemde plaats in schoo D opgehangen cape niet terug, Df moeder reclameerde terecht h9t vermiste kleedingstuk en toen dit niet terecht kwam vroeg zij schade vergoeding. Die werd haar door den raad op advies van B. en W. ont houden en thans heeft de moeder de gemeente gedagvaard tot betaling Van een bedrag van f 26.als Buiten verantwoordelijkheid van de Redaciie schadevergoeding, Juni 1919 H. water L. water n.m. 22 9.83 9.46 4.33 5.07 23 10.25 10.56 5.85 6.21 24 11.84 0 651 7.34 25 0.06 0.44 8.00 8.43 26 1.10 1.40 903 9.41 27 V. M. 2.02 2,§6 10.08 10.34 28 2.55 3 27 11.02 11.28 29 3 44 4.14 11.49 30 4.80 5.00 0.13 0.36 Geen zomertijd. Ingezonden en W. hebben te dier zake rechtskundig advies ingewonnen en de rechtsgeleerde is blijkbaar van meening dat de ge meente voor de schade niet aan sprakelijk gesteld kan wordèn. Al thans B. en W. hebben den raad voorgesteld en deze heeft zich daar mede vereenigd, om tegen de inge stelde rechtsvordering verweer te voeren. Discussie werd hierover niet ge voerd, dus mag men aannemen dat de geheele raad de zienswijze van B. en W. deelt. Dit bevreemdt ons wel eenigszins. Zeker men kan dit feit als eenvoudige diefstal kwalificeeren, doch waar de school- autoriteit het kind de verplichting oplegt het kleedingstuk gedurende eenigen tijd op een bepaalde plaats te deponeeren, daar is o. i. de vraag gewettigd of de schoolautoriteit i.c de gemeente niet zorg heeft te dragen voor het aan haar toever trouwde kleedingstuk. Voorde ouders van schoolgaande kinderen, lijkt ons deze aangelegenheid niet zonder beteekenis. daar men toch wel Plaatselijk Nieuws. VELSEROORD. Zondagmorgen bracht in de Hervormde Kerk bij het optreden van Ds. Helders na zijn ziekte de collecte voor de kerk de som van 136 gld. op. Aan de Bleeker te Velseroord is opgedragen een woonhuis aan den Wlllemsbeekweg tot winkelhuis te verbouwen voor rekeniDg van den Heer G. A. Meijer. Dinsdagavond heeft op een terrein van Jhr. Mr. Boreel van Hogelanden een bidstond plaats gehad. Zendingsfeest op het land goed Velserduin te Velseroord. Geachte Redactie. Naar aanleiding van hetingezon den stuk in Uw blad van Woensdag 1.1., omtrent het toekennen van den extra prijs voor de beste uitvoering van een Nederlandscfe werk, verzoek ik U beleefd een plaatsje voor het volgende Waar de inzender zieh leek noemt, maar zijn naam verzwijgt, zou men dergelijk geschrijf zonder meer, op zjj kunnen leggen, was het niet dan de onwaarheid van het artikel mi, deden besluiten een en ander recht tezetten, mede ter wille van een eompouiste van een naam als Emille Wesly. In de eerste plaats, zijn er geduren de wedstrjjd niet twee maar vijf werken van Nederlandscke eompouiste gespeeld. Niet één, maar beiden nummers door de korpsen uitgevoerd, zijn met een gelijk aantal punten be oordeeld, dus ook de nummers van „Berverwijksche Harmonie Kapel," en volgt hieruit, dat de bijzondere lof aan deze vereeniging toegekend, Een mooier dag hadden de be zoekers van het Zendingsfeest niet kunnen verlangen dan het Woensdag 18 Juni j.l. is geweest. De zonnestralen vroolijkten de prachtige omgeving in het schoone Velserduin op, en maakte het tot een lustoord. Honderden waren opgekomen om mede dit feest te doen slagen. Ds. Heynes uit Landsmeer epende de bij eenkomst met een welkomst groet en gebed, waarna gezongen werd het 10de vers van psalm 68. Dan sprak domine Eggink van Velsen de openingsrede uit, waarin gewezen werd op de noodzakelijk heid van het zendingswerk. Ds. Boeke van Schagen, en Ds. Westenburg van Beverwjjk waren vervolgens aan het woord. Daarop leidde Jhr. Mr. Boreel van Hogelanden de feestgangers door het landgoed, waar men allen ver rukt over was. Voor de pauze had Ds. Stenenge uit Amsterdam gelegenheid over „Levensdoel" te spreken. Na brak de pauze aan en kreeg de eantine het zoo druk, dat men handen te kort kwam om de hon- gerigen te spijzigen en de dorstigen te laven. IJMUIDER COURANT 10 Wat do mededelingen de debatten over onze finantiën en de gas- en waterleidingbedrijven be treft, verwijzen we naar een aadere bijdrage in ons nummer van heden, waarin ze uitvoeriger zijn weerge Programma; Dagen. v.m. n.m, v.m.

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 5