visch zouden hebben kunnen aan brengen, als men de beperkende bepaling streng laad gehandhaafd. De scheepvaartinspectie moest nu wel optreden, omdat het feit nu geconstateerd was en diende een aanklacht in bij den raad voor de scheepvaart, met het gevolg, dat schipper v. 't W. tot 14 dagen hechtenis werd veroordeeld, terwijl in vroeger geconstateerde gevallen een voorwaardelijke veroordeeling was uitgesproken. Zoo ooit, dan doet zich hier zeker een geval veor, dat genade vóór recht moet gaan, want had schipper v. 't W. zich niet met levensgevaar voor zich en zijn opvarenden in het mijnenveld begeven om zijn medemenschen te redden, dan had de scheepvaart inspectie zoomin ten opzichte van dit schip, als van andere schepen de overtreding kunnen of willen vaststellen. Wij hopen van ganscher harte, dat deze aangelegenheid de aandacht van onze hoogste staats macht mag trekken, opdat stappen worden gedaan dezen braven man en huisvader, die in den oorlog heeft medegeholpen aan de voedselvoor ziening van ons volk uit de gevan genis te houden en opdat zijn mensehlievend hulpbetoon niet op zoo ondankbare wijze worde beloond. Van den door ©ns gemeld en diefstal van een klok en andere voorwerpen van een in het Kanaal liggend vissehersvaartuig worden verdacht een drietal opgeschoten jongens uit de Breesaap. Proces verbaal is tegen hen opgemaakt. Aangifte is gedaan, dat bjj den schoenmaker P. v. O,, wonende aan het Koningsplein alhier, Zondag middag tijdens afwezigheid der huis- genooten 'is ingebroken en een be langrijk bedrag aan geld is geroofd. De herstellingen aan de nieuwe schutsluis zijn volbracht, zoodat het scheepvaartverkeer weder op de normale wijze plaats vindt. Wegens staking in de haven van Bordeaux is het daarheen bestemde stoomschip Diana van de Kon. Stoom boot Mij. weder naar Amsterdam teruggekeerd. Het beslag, wegens hulpioon, gelegd op den sleepboottrawler Corrie is na borgstelling opgeheven. De stoomloodsboot heeft voor- gaats opgevischt het lijk van een Nederlandsch Z6eman. Het yerkeerde in vergevorderde staat van ontbin ding waardoor herkenning niet mogelijk was. Met het stoomschip Maasland is alhier aaugebraeht een Daitsehe Stow-aw&y, die uit een internee- ringskamp ontvlucht was en zéó de reis naar de Eeimath ondernam. In de week van 14 tot 21 Juni kwamen alhier binnen 29 stoom schepen, 1 motor- en 1 zeilschip en vertrokken 25 stoomschepen, 2 motorschepen en 1 zeilschip. Ter gelegenheid van den jaar dag vau de kroning van Koning George V, waren Zondag alle hier vertoevende Engelsche schepen ge pavoiseerd, wat een vroolijke aan blik aan de haven verleende. Nu de Engelschen esn eigen cantine op het Sluis eiland hebben gekregen worden daarvoor des Zon dagsmorgens openlucht-godsdienst oefeningen gehouden. Na afloop van de plechtigheid wordt het Engelsche volkslied gezongen. De viermastmotorschoener Bo venkarspel, Zaterdagnacht naar Londen vertrekkende is op de blok ken bij den Zuidpier lekgestooien, waardoor de voorp ek vol water liep De schoener is naar Amsterdam gövaren voor onderzoek en motor reparatie. VELSEROORD. Als candidaat in de rechten is geslaagd de heer A. V. de Lauwere van hier. De etablissementen, verrezen op de terreinen van de Hollandsche IJzeren Spoorweg nabij het Noord- zeekanaal zijn Zaterdag j.l. voor het eerst in gebruik genomen. Er werden aangevoerd 4 wagons aardbeien, waarbij werkzaam waren gesteld 10 mannen en 10 vrouwen. Maandag bedroeg het aantal wagons reeds 15 stuks. 40 mannelijke en 40 vrouwelijke arbeidskrachten deden er nu reeds dienst. De locnen bedragen f 6.B0 voor de mannen en 25 cent per uur voor de vrouwen met een arbeidsduur van 8 uren. Nu de pastorie van de Ned. Herv. Kerk door Ds. Helders te Velseroord in gebruik is genomen, heeft het bestuur bet huis in de Willehrordstraat, dat tijdelijk dienst voor pastorie heeft gedaan, weer verkocht. Maandagmorgen waren in Vel seroord in de verschillende groenten- zaken_ geen aardappelen verkrijg baar. Eerst na den middag was er weer voorraad. Ds. J. C. Helders heeft zijn benoeming tot voorzitter van het bestuur der Chr. Nationale school alhier voorloopig aangenomen. De Kamer van Koophandel heeft gunstig geadviseerd op het aan den gemeenteraad gerichte ver zoek van den heer W. A. Teune om tot makelaar in tabak en sigaren te worden benoemd. Vrijdagavond zal in hetzaaltjé van den heer W. Sehocrl bij het station een vergadering worden ge houden, ten einde pogingen in het werk te stéllen, te komen tot het oprichten van een Religieus Soc. Verbond. Als spreekster zal optreden mevrouw LandheerPluymer van Wijkeroog. -- In de Enschedestraat te IJmui- dea wordt door de ondernemers der groentenhal te Velseroord een der- gelijke hal geopend. Wij twijfelen niet of de huismoeders te IJmuiden zullen hiermede hun voordeel weten te doen. VELSEN. Ds. J. Ph. Eggink te Velsen ontving voor de zending een gift van f 100, zoodat de totale opbreDgst der Pinkstereoliecte gestegen is tot f 138,076. Naar men ons mededeeld is er sprake van dat de he3r F. Net- scher uit Santpoort alsnog Raadslid zal kunnen blijven. Alleen als de heer B. G. Schuitenmaker zijn man daat neerlegt zal de heer Netssher voor onzen raad behouden Digven. Vele vrijzinnigen zullen zeker met dit plas uitermate sympathi- seeren. Een man als F. N. is voor onzen raad onmisbaar. Binnen eenige da gen zal in deze zaok wel meer klaarheid komen. Donderdag komen 100 Duitsshe kinderen van de Keizer Wiihelm- school te Amsterdam een dag door brengen in Velsen ea omstreken. Ook "Wek aan Zee wordt bezocht. Gedurende de oorlogsjaren werd dit jaariijksehe reisje niet gehouden. Ia hotel de Prins te Wijkeroog wordt warm eten genuttigd, waar altijd voor degelijke consumptie wordt gezorgd, zooals blijkt uit de jaarlijks terugkeerende gezelschap pen in bedoeld hotel, In de plaats van den heer A. van Zadei, tot heden opperbrand- meester van Velsen en Wijkeroog is voor Wijkeroog benoemd de heer H. Sehilp aldaar. Beheer van Zadel zal alleen voor het dorp Velsen optreden. Van 10 op 21 Juni is van een noutschuit, die aan da Oostkopstei- ger te Velsen gemeerd was, een dekkleed van 6 bij 7 M. ontvreemd. Sacramentsprocessie. Zondag avond werd in de tuinen van het gesticht Meerzieht op Wijkeroog een processie gehouden. Veel vereenigingen met hun vaan dels volgden deze processie, waa>"bti de muziekvereeniging „Solt Deo Gloria". In den tuin was een altaar opgericht, waar een Pater uit Vel gemord een rede hield, welke met zeer veel belangstelling werdgevolgd. Vervolgens werd nog een wan- deliüg gehouden, waarna de processie ontbonden werd. SANTPOORT. Het volgende adres aan Ge deputeerde Staten van Noord-Hol land wordt den ingezetenen van Santpoort, Jan Grjsenvaart en Drie huis eerstdaags ter onderteekening aangeboden Gaven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, allen inwoners der afdeelingen Santpoort- Driehuizen en Jangijsenvaart der gemeente Velsen, ten deze domicilie kiezend© ten huize van'Jhr.J.L.Mocki te Santpoort; Dat ondergeteekenden zeer onder j den indruk zijn van den ongunstigen finaneiëelen toestand der gemeente Velsen, waarvan Uw College onge twijfeld kennis heeft genomen Dat tengevolgen van dien toestand de hoofdelijke omslag eeneongekende hoogte heeft bereikt, zoodat van middelmatige inkomens van fSOOü ongeveer 10%, van de hoogere in komens van f 10000 en daarboven ongeveer 15*/# zal moeten worden betaald; Dat door de afdeelingen Santpoort- Driehuizen en Jangijsenvaart een belangrijk deel der geaseenteinkom- sten wordt opgebracht; Dat echter in deze afdeelingen het minst wordt bespeurd van de nuttige aanwending der opgebrachte beiastingpennicgen Dat groote bedragen worden be steed aan onderwas, politie, openbare werken reinigingsdienst, straatver lichting enzvoornamelijk ten behoeve 4er afdeelingen IJmuiden, Velseroord en Wijkeroog j Dat deze afdeelingen met de daar gevestigde i^ustrilea en reedergen en hare talrijke arbeidersbevöl^ï1?; veel meer kosten veroorzaken dan de afdeelingen Santpoort-Driehuizen en Jangijsenvaart met hare meer landelijke bevolking Dat de afdeelingen Santpoort- Driehuizen en Jangijsenvaart in verschillende opzichten achtergesteld worden bij de andere afdeeiingen der gemeente Dat geen M.U.L.O. in deze afdee lingen wordt gegeven, zoodat de kinderen zich hiervoor moeten be geven rsaar Bloemendaal, Haarlem of IJmuiden Dat de eerlang te stichten Rijks Hoogere Burgerschool zal worden geplaatst te IJmuiden of te Velser oord, zoodat ook van deze inrichting, welke door de gemeente Velsen zal worden gesubsidieerd, door de inwoners der afdeelingen Santpoort- Driebuizen en Jangijsenvaart niet zal werden geprofiteerd, omdat Haarlem veel gemakkelijker te bereiken is; Dat de kostbare waterleiding laag niet alle bewoners dezer afdeelingen borolkt, evenmin als bet gas Dat het weghalen van haardaseh en vuilnis, waarvoorop de gemeente begroting voor 1918 ruim f88000 is uitgetrokken, lang Diet overal geschiedt Dat deze enkele voorbeelden met meerdere zouden aangevuld kunnen worden Dit het door ondergeteekenden als onbiliijk wordt gevoeld dat zij zware belastingen hebben te betalen ten behoeve van plaatsen waarmede zij geenerlei belangen h.ebben; Dat immers Santpoort en IJmui- rnuiden, op eea afstand van 8K. M. van elkaar gelegen, evenmin ge meenschappelijke belangen hebben a's b.v. Vhssingen en Groningen; Dat Santpoort-Driehuizen en Jan gijsenvaart veel meer georiënteerd zijn naar Haarlemen Bloemendaal, dan naar IJmuiden Bat deze sfdeeiingeB, wat betreft aard der bevolkiüg, middelen van bestaan en natuurlijke gesteldheid, veel meer op Bloemendaal gelijken, dan op de afdeelingen waarmede zij eenzelfde gemeente vormen Dat dan ook alleen hetzelfde gemeentebestuur de schakel vormt, welke Santpoort-Driehuizen en Jan- vijsenvaartmetdeovenge af deelingen verbindt Dat de door de afdeelingen IJ muiden, Velseroord en Wjjkeroog veroorzaakte hooge plaatselijke be lastingen, alsmede het ontbreken van voldoende scholen, alle meer gegoeden afschrikt om zich te Santpoort-Driehuizen en Jangijsen vaart te vestigen, terwijl velen van hier naar .elders vertrekken; Dat deze omstandigheid naar de overtuiging van ondergeteekenden den bloei van Santpoort-Driehuizen en Jangijsenvaart sterk belemmert, daar immers het natuurschoon dezer afdeelingen bij gunstiger omstan digheden vele villabewoners hierheen zoude trekken Dat ondergeteekenden dan ook niets liever wenschen dan te worden losgemaakt uit het verband met de overige afdeelingen der gemeente Velsen Dat ondergeteekenden meenen juist nu hunne wenschen aan Uw College te moeten kenbaar maken in verband met de bestaande uit breidingsplannen der gemeenten Amsterdam, Haarlem en Velsen Bat het ondergeteekenden ter oore is gekomen dat Amsterdam haar gebied langs het Noordzee kanaal tot aan de zee zou wenschen uit te breiden Dat bij totstandkoming van dit plan Velsen als gemeente zou ver dwenen en Santpoort-Driehuizen en Jangijsenvaart van een knellenden band zoudpu worden verlost; Dat dan overwogen zou kunnen worden deze afdeelingen bij eene naburige gemeente te voegen, waar mede meer gemeenschap van be langen bestaat; Dat in elk geval de thans bestaande toestand onhoudbaar is; Redenen waarom ondergeteeken den Uw College dringend verzoeken Uw aandacht aan deze aangelegen heid te willen sehenkenen soo spoedig mogelijk de scheiding van Santpoort- Driehuizen en Jangijsenvaart van de overige afdeelingen der gemeente Velsen te willen bevorderen. Zaterdagavond hield de billard- «lub, „Krijt op Tijd" alhier in haar clublokaal haar jaarfeest voor leden, donateurs met hunne dames, In zijn openingsrede herdacht de voorzitter de prestaties van de club in het eerste competitie v. d. biilardbond Er is dien ftvopd feest gevierd, wat tot laat na middernacht duurde, Ren der dames werd een bloemen hulde gebrapht. De hegr Vrugt, de bekende Haarlemscba declamator deed de aanwezigen meermalen schudden van het lachen, In de return wedstrijden" die te Haarlem begonnen zijn in de eerste afdeeling, wist Krijt op Tijd van de 4 partijen er 8 te winnen. De uit slag van dezen avond is: V oorwaart s Haarlem 354 caramboles Krijt op Tijd Santp, 369 idem Hoogste serie 25 idem Een zeer goed gemak is er ontstaan, nu zich alhier weder een lijnwerker van de P.E.N. gevestigd heeft. Langen tijd moesten de be woners aihier zich vervoegen, wan neer zij storing aan hun hu sver- iiekting hadden, aan het hoofdkan toor te BloemeDdaal of aan het adres van den lijnweiker te Velseroord. Nu kunnen zjj bet doen aan het adres van den heer Zonneveld, sigarenhandel, alhier. Ocs dorp is een melkzaak rijker geworden. De Velsensche Melkinrichting beeft Zateidag hier haar filiaal geopend. De winkel is in alle opzichten smaakvol en zindelijk te noemen Wie het oude woonhuis keedp, dat nu veranderd is tot winkelgebouw, zal moeten toegaven, dat deze ver bouwing alie eer den aannemer, den heer J. J. v. Worst, aaDdoet. De heer W. M. van Vooist van Betsr, advocaat en procureur alhier gbafc onze gemeente mei October e k. verlaten en zich t- Zeist |öuis ter He.de) vestigen, daardoor zal het secretariaat van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken la onze gemeente vacant komeo. In de omgeving vau het station hadden eenige jongens Donderdag avond omstreeks 7 uur van takken andere brandbare stoffen een brandje gesticht met het gevolg, dat weldra de vlammen metershoog opstegen Dejocgeng, gevaar ziende kozen het hazenpad doch voorbijgangers blusch- ten dt ze ongepaste aardigheid met behulp van zand. Uit de Gemeente Door Voorzitter en Secretaris der Gezondheidscommissie werd onze aandasht gevestigd op een kennis geving, voorkomende in het Handels- olad, waarin met het oog op het voorkomen van febris typhaïdea te Amsterdam gewaarschuwd wordt tegen het gebruik van ongekookte melk. Volgens den Directeur van den gemeentelijken gezondheidsdienst te Amsterdam is ook de zoogenaam de flessehenmelk (gepasteuriseerde meik) niet altijd te vertrouwener zijn eenige malen gevallen van typhus voorgekomen, waarbij de patiënten slechts van flessehenmelk gebruik hadden gemaakt, Het is daarom aan te bevelen om liever rauwe melk te koopen en deze terstond gedurende 5 minuten te koken, waarna zij op een koele plaats bedekt moet worden bewaard, totdat zg wordt gebruikt. J.l. Vrijdag vergaderde de Kamer van Koophandel in het dienst gebouw te IJmuiden. De heer Buckmann, na een lang durige ziekte weder aanwezig, werd door den waarn. voorzitter geluk gewenscht met zijn herstel. De rekening over 1918 wordt aecoord bevonden, waarvoor de heer Enzerink audep dankzegging wordt gedechargeerd. Adhassie werd betuigd met adressen van een drietal Kamers tegen den 8 urigen arbeidsdag. Voor kennisgeving worden aan genomen berichten vandepdirasteur- generaal der posterijen, dat te Sant poort-station en te Velsen 4e bestel lingen zijn of worden ingevoefd en dat zulks ook veor IJmuiqep in voorbereiding i§, Aan het einde van de vergadering deelde Mr. van Voort van Beest mede, dat hij, wegens vertrek uit deze gemeente, ontslag moet nemen als secretaris der Kamer, Ingezonden. Buiten Terant-woordelfjkheid dsx Redactie. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik een weinig plaats ruimte in uw blad. Bij voorbaat mijn dank, In de IJmuider öourant van Za terdag 21 dezer, kwamen een paar berichtjes voor over de actie aan v. Göideis papierfabrieken. Daar deze niet juist de stand van zaken weergeven, wenschte ik daarop even te reageeren. Vooral wat aangaat de vergadering van het personeel op Vrijdag 20 Juni in „Concoidia". Uw berichtgever zegt, dat er 200 Eienschec aanwezig waren. Ik durf U de verzekering geven, dat hst aantal eerder 400 was. Er is dien avocd g^en presentielijst gehouden, dus precies zeggen kunnen wij het niet. Dat de geest onder de aanwezi gen alles behalve kalm was, laat zxh begrijpen. Als men reeds weken van te voren het-fc uitgerekend „nog zooveel nachten*' en men dan plot seling, als nrn het deDkt, bijna fa hebben, het weer ziet ontglippen voer 5 weken. Verder zegt uw be- riehigever, dat a s. Dinsdag 24 Juni, door de afd -besturen een conferentie met de Directie zal plaats hebbeD. Dit is ook niet waar en niet gezegd op gen. vergadering. Wel is daar medegedeeld, dat a s. Diasdag de ontwo'pm loocregeliügaan de Hoofd besturen zal worden aangeboden ea hierover Donderdag 26 Juni m»-t d§ verr-uwecsfnanm n der afdeelipg zal wo'den vergaderd, Ook wordt gesegd, dat bjj een niet inwilliging der eischen een staking niet is buitengesloten. Deze kans bestaat natuurlijk, maar al was ie stemm rg onder het personeel in Veison voor e n staking gunstig, over de aidbre p'aatsen, waar (je Firma van Gelder fabrnk-n beef", kon uw berichtgever Vrijdagavond nog absoluut niets weten, al ligt voor de hand, dat het daar ook niet gunsrig sqü worden opgenomen. Het is daarom, dat ik voornoemde beriehl gever aanraad, „als U weer een berichtje de wereld inzendt, doe het dan zuiver en niet zooals thans", daar door U nu de indruk wordt gevestigd, dat ia een ^oo belangrijke kwestie, slechts een deel van ftefe personeel belang stelt. W. DAVIDSON, V ooi z. Med. Ver. v. Fabrieksarbeiders Afd. Velsen. Mijnheer (je Redacteur Het spijt me werkelijk, dat het de heer Viessing is, die ?oo fel en minder beleefd tegen mijn ingezon den stuk optrad, want behalve, dat bij daarbij bet spreekwoord qui 's xcuse 'saecuse vergat, velde hfj ook als jurylid zijn eigen vonnis. Hfj toch legde zeer duidelijk uit, dat het werk „Neerlandia" niet als een oorspronkelijk Nederlandsch werk konde gelden, en is dat zoo, dan komt het mij voor, dat de jury het bad moeten weigeren, als niet voldoende aan de gestelde eiseh van den sehenker van den lauwer tak, luidendevoor het best uit gevoerde werk van een Nederlqnd- sehe componist. Al werd het nu niet door de jury geweigerd, dan kon de le prijs aau de Beverwijk- sehe Kapel, rechtens toch niet worden toegewezen, zelfs al was het werk van den NederUnd- schen componist Vlessing minder mooi door de Weesper kapel uit-

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 2