ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN vooruitbetaling No. 879. Zaterdag 28 Juni 1919 4e Jaargang Abonnementsprijs80 ets., per 8 maanden, franeo per post 95 ets., voor het Buitenland f 1.25. Abonnementen worden aangenomen aan feet Bureau en 0$ de Agenten Tot plaatsing van advertent!®® van bulten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gereehtigd hei Advertentiebureau P. F. C. E 01 L S E, IJMUIDEN. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave van de Naanal. Venn. Uitgevers M$. »IJ«öniden" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. Y. Drukkerij Sinjewel, Willemsplein 11, IJmuiden Telefoon 153 ADVERTENTIE van 15 regels 75 ets, Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiön en familieberichten 10 ets per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede delingen 25 ®ts. per regel. Advertentieeontrasten tegen zeer billijk tarief. Adverterstiftn u i e r 1 k in t# W0ÏNSBA9 en ZATIRDA O to! 9 uur v.Bt, Dit nummer bestaat uit 3 bladen EERSTE BLAD, Bij dit nummmer behoort het Officieële Raadsveralag Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 10 cent per regel. Dringend vtorzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. OFFIC1EILE SPOORWEGDIENST Ingaande 9 JULI a.s. Van IJmuiden naar Haariem en Amsterdam 5.44* 6.34* 7.32 8 20 8 53 10.12* 10.44* 11.48 1.50* 2.47 4.06 5.26 6 18* 8.19 9 22 1087. Tre:n 6.18 (Zondags niet) vertrekt Zondags wel van Y eisen, n.l. om 6.31. Door naar Yeisen te loopen kan men van dezen trein gebruik maken om Haarlemen Amsterdam te bereiken. Van Amsterdam naar IJmuiden; 5 57* 6.53* 8.35 9.22 10.55 1.25 2 32 3.39 5.09» 7.42 10.35* 10.45* Van Haarlem naar IJmuiden: 5.31* 6.80* 7 18 8 06* 9 00 10 31 11 88 1.49 2 57 4 08 5 38* 6 14 8 10 11.00* 1.130* Zondags niet. Alleen op Zon- en feestdagen. De meest geschikte treinen om zonder al te groot oponthoud den Helder te bereiken ztjn 5.44 8 53 2 47 8 19 Plaatse lijk N i e u w\ IJMUIDEN Het schoolbestuur van de voorma'ge Chr KTiool in de Bree- saap heeft van de Rege ting bevel gekregen het gebouw spoedig te ontruimen vaa de daarin aanwezige banken, daar men spoedig tot sioo- ping zal overgaaD, Getracht zal worden de gedenk steen voor de Ned. Herv. gemeente te behouden. Onze oud-plaatsgenoot, de heer Bijkerk, is gekozen in het provin ciaal Kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk, de heer Doevendans tot secundus. De Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk besloot 20 opeenten te heffen op den Kerkeljjken Hoofd. Omslag. De heeren J. R. Huiser, A. Goe maD, H. van BreiueD, J. Prins en J. Koops zijn tot bestuursleden ge kozen van de Chr. Jongemannen- vereeniging alhier. De heer H. de Wilde, brigadier der rijks veld wacht, is bevorderd tot majoor. VELSEROORD Eenigen tijd geleden is alhier opgericht een vereeniging van Har monicaspelers, onder den naam vau „Oefening baart Kunst", Eerste Veiser Aceordion-hespe! ersvereeni- ging, Veiseroord. Deze nieuwe club telt reeds 10 werkende leden en 75 donateurs en staat onder directie van des heer Abercrombie te Veiseroord. Repetities worden eiken Dinsdag avond gehouden in de Concertzaal van Tivoli, eigenaar ds heer van Dijk aan de Rijkstraatweg. Het plan bestaat over eenige weken een openbare uitvoering te gever, welke nader zal aangekondigd worden. Composities o a. van de heeren Vlessing, IJmuiden en Abercrombie, Veiseroord zullen ten gehoore wor den gebracht. Onlangs schreven wij over de wensebelijkiieid tot het oprichten van een rouziekvereenjging te Vei seroord. Thans kunnen we reeds mede- deelen, dat er eenige muziekliefheb bsrs zijn, die zullen trachten een dergelijke vereeniging voor elkaar te brengen, We twijfelen niet, cf het zal aan da noodige belangstelling zeker Diet ontbreken. Op het terrein, waar de Ge meente Bewaarschool gesticht zal worden, is reeds eeaig materiaal aangevoerd, en is men bezig met het. z- tten van de noodige ioodseD. Volg* nde week denkt men reeds met oe grondwerken te beginnen, zoodat V eiseroord bienen afzienbaren tijd een inrichting rijker zal wezen, waaraan groote behoefte bestaat. E< nige dagen geleden trof de Rijksveldwachter Vermeer, zekere P. van Veiseroord san, die eenkar, volgeladen met. groen hout, ver veerde, afkomstig uit de bosschen van Jhr. Boreel. Een en ander werd. ia beslag ge nomen en procesverbaal tegen den dader opgemaakt. Den laatsten tijd worden hou ders van hondenkarren danig nage reden, dat zij zich houden aan de verordeningen over een en ander vastgesteld, zooals het aanspannen, maat, hardrijden, enz. Reeds zijn enkele personen ver- baliseerd. Door de politie werd deze week een verdacht individu, die bij aan houding zei, een schooier te zijn, gefouilleerd. Gelukkig werden geen wapens op hem bevonden. Een bewoner van Veiseroord werd deze w'-ek reeds eenige malen wegens dronkenschap gratis verblijf verleend in de cel van de politie post. VELSEN. In de 1.1. Dinsdag gehouden zitting van het Centraal Stembureau is in de plaats van den heer W. Blom gekozen verklaard de heer W. Davidson. Een tweetal berichten over de actie van het personeel der papier fabrieken in ons vorige Zaterdag nummer kwamen niet van onsen gewonen correspondent te Velsen. WIJKEROOG. Te Wijkeroog heeft het fan- farecerps „Looft den Heer" een serenade gebracht aan het echtpaar van den Berg en Ecbtgeneote bij gelegenheid van hun vijftigjarige echtvereeniging. Gelijk we reeds vroeger meld den, kon men op een door brieven bestellers aangeboden lijst teekenen, om zieh te verbinden des Zondags geen poststukken te ontvangen. Sommigen hebben op die ljjst ge- teekend in de meening, dat ze nu de stukken konden laten halen, maar dat kon niet en daarom heb ben ze bun woord weer ingetrokken. Velen der onderteekecaars ontvin gen 's Zondags toch zelden of nooits iets. Een jongen, die nabij de pon ten ashter op een wagen klom, raakte met zijn been tusschen de wielspaken en bezeerde den voet zoodanig, dat hij in de apotheek moest binnengedragen worden. SANTPOORT. Eenigen tijd geleden maakten we melding, dal aan de Jan Gijzen- vaart op verschillende plaatsen in den weg een diepa geul was ge maakt ter afvoering van het over tollige water, hetgeen gevaar ople verde voor de wielrijders. Tot ons genoegen kunnen we thans melden, dat deze geulen wederom zijn dicht gemaakt. De tuinders klagen over bet algemeen over het slechte gewas der heeren- en snijboouen. Velen schrijven het toe aan het slechte ontkiemen van het zaad, veroorzaakt door de langdurige droogte en vele noordelijke windenanderen zoeken de oorzaak in het zaad zelf, dat verleden jaar niet naar behooren gewonnen en gedroogd is. Hoe het zij, het gewas ral voor menigen tuinder een misrekening worden. Be bevolking onzer duinen is sedert het voorjaar reusachtig toe genomen. Er zijn zeer veel jonge viervoeters geboren, die dcor het droge weer voorbeeldig gegroeid zijrs. Is eenmaal de jachttijd door, dan kunnen de jagers hun lusten eers laten botvieren en menig konijn zal door het schot des jagers vallen. Door de gezondheidscommissie is onder de bevolking vaa Santpoort een circulaire verspreid, die nuttige wenken ter voorkoming en bestrij dir,g der zoo gevreesde malaria be vat; natuurlijk zal dat verspreiden zijn nut wel afwerpen, daar velen nu in de gelegenheid zijn, den strjjd aan te binden tegen de muggen, die de malaria helpen veroorzakenwel licht dat het aantal malariagevallen in de toekomst hierdoor in ons dorp minder wordt. IJMUIDEN. Stormvogels huldiging Donderdagavond had alhier de grootscha huldiging plaats van de IJmuider Voetbalvereen. „Stormvo gels," ter gelegenheid van het be halen door het eerste elftal van het Eerste klasseschap van den Neder- laudsehen Voetbalbond. Des avonds te half zeven verzamelde zieh ia een der zalen ven den schouwburg Cycloop het huldigicgscomité, het bestuur, het elftal, waaronder we met groot genoegen ook ontwaarden de sympathieken Snoeks, die voor deze gelegenheid per auto vau Haar lem was gekaald, nadat bij van zijn geneesheer de toezegging ontvangen had, dat b\j aan de huldiging waar naar ook zijn vurig voetbalhart verlangde, mocht deelnemen. Verder waren slechts enkele genoodigde hier aanwezig, omdat hier slechts een voorloopige ontvangst plaats zou hebben. Met de muziek van de Ii&rmoniever eenigin g Con cor dia", die welwillend had aangeboden aan de optocht deel te nemen, voerop werd daarop in rijtuigen een rond gang dcor de plaats gemaakt. Alle deelnemers aan de optocht droegen de blauw-witte kleuren der Storm vogels en bouquetten op de jassen, terwijl in het rijtuig, waarin het elftal had plaats genomen een greote fraaie krans werd medegevoerd door de huidigir.gscommiesie san den aanvoerder van het elftal aangebo den. Het rijtuig met de voetballers werd voorafgegaan door een rijtuig waarin gezeten waren <=en viertal heeren van het huldigingseomité en gevolgd door een rijtuiv, waarin een drietal heeren van het dage- lpksch bestuur van „Stormvogels" hadden'plaats genomen en in welk ook een plaats was ingeruimd aan den jongen Snoeks, die gedurende de rondgang veel ovaties in ont vangst te nemen had. Ook het elf tal in het a-a der e rijtuig had ge durende de omgacg op meerdere plaatsen ©sn bloemenhulde in ont vangst te nemen, zoodat zij als het ware onder de bloemen bedolven waren, toen zij in Cycloop terug keerden. Hier werd de stoet ont bonden en werd aan het elftal, het bestuur, de huldigingseommissie en de l6den der muziekvereenigiDg de eerewijn aangebodsE. Nog eenmaal blies de Harmonie de pittige, voor deze gelegenheid bijzonderlijk ge dichte en gecomponeerde Stormvo- gelmarsch, waarna de huldiging in de groote schouwburgzaal officieel zou aanvangen. Aan de Harmonie werd hartelijk dank gezegd voor haar bereidwillige medewerking en werd haar taak verder overgenomen door de muziek vereniging „Kunstkring," die zieh mede gaarne bereid verklaard had aan de huldiging van ons sympa thiek elftal te willen deelnemen. Inmiddels had zieh de schouwburg zaal gevuld met een dichte schare voetbal vrienden, Stormvogelsbewon deraars en supporters, ailen met hun dames en allen versierd met bou- quetten in de blauw-witte kleures, wat der zaal een feestelijk aanzien gaf. Een der leden van de huldigings eommissie had met vaardige kun stenaarshand op het tooneel een fraai voetbaldoel opgesteld, in het midden daarvan op een voetsiuk de vele zegeteekenen der Storm vogels waren tentoongespreid. Op toepasselijk geteekende en gekleurde schilden zagen we datums van oprichting, van toetreding tot den Haarlemsshen Voetbalbond, den Ne- derlandschen Voetbalbond enz. het geheel gevat in een keurige groen en bloemversiering. Als het elftal onder de tconen van den nieuwen marsch en onder daverende toejuich ingen van het opgetogen publiek en bedolven onder de bloemen een plaats in de zaal genomen heeft treed devoorzitter van het huidigingcomité naar voren cm in hartelijke woorden de genoodigdeu weikon te heeten @n het doel van de bijeenkomst nader uiteen te zetten. Na het plan van huldiging te hebben bekend ge maakt, zet spreker de ontwikkeling vau den voetbalsport op kranige wijze uiteen om daarna te geven van het elftal Stormvogels en zijn bestuur Korte voorgeschiedenis. In het voorjaar van 1912 besloten eenige jonge voetballers, die toen in verschillende vereenigingen speelden eens tezamen als elftal tegen een ander elftal een wedstrijd te spelen. Zij vonden daartoe bereid de voet bal vereeniging Z.V.V. te Zaandam, die toen reeds in de derde klasse van den N.V.B. speelde. De eerste wedstrijd van een bijeengevoegd elftal had succes en werd door hen van Z.V.V. gewonnen. Aangemoe digd door dit succes werd besloten uit de heterogene deelen een geheel te vormen en een eigen vereeniging zoo mogelijk tot stand te brengen. Ook die pogingen hadden het be geerde resultaat, want in eendaar- toe belegde vergadering werd defi nitief tot samenstelling vau een club besloten. Zij behielden den naam, waaronder zij de eerste zege tegen Zaandam hadden bevochten en noemden zich in den vervolge „Stormvogels". Het seizoen 1912—1913 werd ge kampt, in de eerste klasse van den Noord-Hoilandsehen voetbalbond, in welke klasse nog het zelfde jaar het kampioenschap werd behaald. Aan dit sncces was het te danken, dat de Stormvogels werden opge nomen in de derde klasse van den Nederlandsehen Voetbalbond, da eerste schrede naar den roem, door elke vereeniging in den Noord-Hol- iandschen Voetbalbond zoo zeer be geerd. De wedstrijden van Storm vogels werden gedurende dien tijd gespeeld op het terrein van Boer Gerritsen. Dit terrein ging door verkoop over aan de gemeente Vel sen en waren de Stormvogels ver plicht naar een ander terrein om te zien. Dat was gemakkelijker ge zegd, dan tot stand gebracht en vele moeilijkheden moesten uit deu weg geruimd alvorens men met een goed terrein geslaagd was. Na aanvankelijk het oog te heb ben laten vallen op eea stuk grond in de Breesaap bleek echter deze vrond niet tot een behoorlijk voet balveld in te richten te zijn en gin gen de blikken meer Zuidwaarts en ja, inderdaad daar werd gevonden wat men zocht, een terrein dat met de beste in ons land kan wedijveren, het terrein nog heden door de Stormvogels bespeeld. Het is aan de groote welwillendheid van dea Heer Jhr, Boreel van Hogelanden te dan ken, dat men daar een terrein kreeg, waarop men zoo uitstekend kon oefenen en spelen en zeer zeker heeft dit niet weinig bijgedragen aan de succesvolle tocht die de Stormvogels door den voetbalwereld hebben afgelegd. Hst was het seizoen 1914/1915 dat de eerste evoluties van „Storm vogels" als Nederlandsche Voetbal- bonders te aanschouwen kreeg. In 1915 werd door den heer Jhr. Boreel, Beschermheer van Stormvogels een wisselbeker uitgeloofd. Stormvogels besloot aan den wedstrijd daarvoor deel te nemen Het eerste jaar werd de beker door E. D. O. uit Haarlem gewonnen. De twee daarop volgende jaren traden de „Stormvogels" beide keeren als kampioen uit het strijd perk en kwamen daardoor in het gelukkig en definitief bezit van den zeer fraaien zilveren beker. Het seizoen 1916/1917 was een in meer der opzichten fortuinlijk tijdperk voor de „Stormvogels", want toen behaalde zij ook het kampioenschap in de afdeeling van de derde klasse van den Nederlandsehen voetbalbond, waarin de „Stormvogels" waren ingedeeld. Zjj promoveerden daar door naar de 2e klasse van den Ned. Voetbalbond, wat een keurige prestatie in zoo korten tijd was. Of het gedurende al dien tijd pais en vree ia de Stormvogelswereld was? We hebben het tegendeel gehoerd en meerdere malen dreigde een storm over de vogels los te breken, die zelfs deze tegen den storm geharde vogels dreigde uiteen te jagen. De twisten en oneenig- heden onderling bleven natuurlijk niet zonder invloed ook op het spel en de roem van de „Stormvogels" begon te tonen. Het bestuur der Vereeniging versaagde evenwel niet en liet zieh door diverse nederlagen niet ontmoedigen. Steeds hielden zij den „Stormvogels" voor, dat voort gaan op den ingeslagen weg geboden was, wilde men de vereeniging niet geheel ten gronde zien gaan en het is zeker aan de onvermoeide werk zaamheden van de opeenvolgende besturen te dankeD, dat „Storm- IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1