maar niet tevreden zijn metonze stumperaehtigheid en incompleet heid? De ouden zeiden terecht: Ia groote dingen gewild te hebben, ia genoeg. En niet vruchteloos, voe gen wy eraan toe. De vogel gaat de hoogte in, ook al bereikt hij nooit het blauwe uitspansel, dat hom bekoort en aantrekt. Zoo werkt oot verheffend en veredelend het oobereikb&re ideaal op deameasch. Plaatselijk Nieuws, Ingezonden, Do» *sr©l en zie niet om. SPORT, Zooveel hoofden, zooveel.... kranten, Het individualisme is onder het Nederlandsehe volk zeer sterk en algemeen. Wij zetten allen onze persoonlijke meening, voorliefde, smaak op den voorgrond en eischen, dat deze gerespecteerd zuilen worden. Wij hoorden onlangs een kiboel- partijtje over sla aan tafel. Pa had de malsehe, gele blaadjes bereiden volgens Ma veel te zuur gemaakt. Je hebt alles weer bedorven, laat hot toch aan mij over J Pa ver weerde zich en zei, dat hij de sla ook wel eens naar zijn smaak wilde hebben, ma deed er hem altijd te veel peper en mosterd in. Een der kleinen morde, dat hij de sla zoo met snippertjes ui erin niet lustte eu een ander protesteerde, dat er ai weer geen ei in was en er zoo niks aan was. De gast stelde toen voor in het belang van den huise- lijken vrede, dat ieder lid der familie zijn apart schoteltje sla zelf zou bereiden. Zoo zijn wij Nederlanders niet alleen in de kleine dingen. Men lette maar eens op de eindlooze verdeeling in partijtjes en groepjes in kerk en staat. Iedere nieuwe beweging wordt al spoedig ais een rivier met vele vertakkingen. Zoo handelen we voortdurend in strijd met onze nationale lijfspreuk: „Een dracht maakt raachi". Een gevolg daarvan is ook de rijke verscheiden heid var. kranten van allerlei kieur en kleursels akeering, De Duitsche Prof. A. E. Brinckmann, die hier aan het Baitssiie gezantschap in den Haag verbonden was, scsrhft over de Hollandsche pers„Gerekend naar het zielental is Holland het rijkst aan nieuwsbladen, De Hollan der heeft een sterk ontwikkelden eigen wil, om niet te zeggenis eigenzinnig. Hij is er moeilijk toe te brengen, dezelfde courant te lezen als zijn buren. Dö calvinistische, vasthoudende Hollandsche geest verlangt, dat met de individueels geestesinriehting rekening gehouden wordt. In g6en land ontvangt de redactie zooveel ingezonden stukken over de houding, welke zij in bij zondere vraagstukken inneemt, vol van afkeuïingeu en goeden raad. De abonnee wli, dat zijn blad zoo schrijft, als de wereld in zijn hoofd weerspiegeld wordt." Het is een aardige en juiste op merking ook inzake kranten klaagt de een over te zuur, de ander over te veel mosterd en peper en ieder wil, dat de journalist slechts met zijn smaak rekening zal houden. Een afwijkend oordeel over een of andere belangrijke en ook wel on belangrijke kwestie ergert den lezer. Het is een verkeerd gevoig van een nationale deugd, geestelijke zelfstandigheid, waarbij echter niet vergeten mag wordeii, dat ook de journalist Nederlander is en naar dezen nationalen karaktertrek zijn werk mag verrichten. IJMUIDEN Burgemeester en Wethouders stellen 'voor de heer L. Jansen, hoofd van school C over te plaatsen naar de M.U.L.O. schoolt. Met ingang van 1 Jui is ge pensioneerd de zeeloods J. Schol. Tot chef de bureau van de Vereeniging van Reoders is benoemd de heer B. L. Vinger te Beverwijk. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland stellen voor aan d>- gemeente Velsen gedurende de jaren 1919—1921 een jasrlijkseke subsidie te verleenen vau f 2260. ten behoeve van de visssbe-ijschool alhier. Zondagnacht is door den sleep boottrawler „Viscbjan I" alhier binnengesleept bet Noorsehe zeil jacht „Samphire", dat door den storm het tuig verloren had. Het jacht was op reis van Tolles- buriy in Engeland naar Larvik in Noorwegen. - 'Door de Soc. Dem. Raadsfractie is in Lhare .laatst gehouden vergade ring gekozen als haar secretaris de heer R. Brink. Staats vissehershavenbedrij f. De Tweede Kamer heeft de ver hooging der begrooting van het Staats- visschersbavenbedrijf alhier kos ten van electrische stroomlevering goedgekeurd. De Zantvoortseh® Muziekkapel, Directeur onze plaatsgenoot de heer Sam. Vlessing, verwierf op het Con cours voor Harmoniekorpsen te Haar lem een eersten prijs benevens den wisselprijs en een extra-medaille voor het hoogste aantal punten. Een aantal zeilloggers zijn deze week met meer of minder belang rijke stormschade binnengekomen. VELSEROORD. Wij lezen in de Kean. Editie: In de laatste week van April en de geheele maand Mei z|jn door de wed. De Custer alhier onverzorgd achtergelaten kinderen door een andere weduwe verzorgd geworden tegen een vergoeding van f 12 per week. Voor aanschaffing vankleeren is door de gemeente bovendien nog f122 uitgegeven. De vier meisjes zijn op 31 Mei j.l. in het gesticht Meerzicht opgenomen, terwijl de jongen alhier bij iemand verblijf houdt tegeu een vergoeding van f 5 per week. Inmiddels is door den voogdijraad besloten ontzetting van de voogdij der moeder te verzoeken met schor sing in de uitoefening der voogdij. Zoodra deze schorsing door de recht bank is toegestaan, kan de voogdg raad een vergoeding in de kosten van f0.50 per kind en per daguitkeeren. Evenwel zal die schorsing volgens mededeeling van d n voogdijraad nog emigo weken op ziehlatanwaeh ten. Hoewel getr&eht wordt alle tot het tijdstip der rechterlijke beslis sing gemaakte of nog te maken kos- téa gerestitueerd te krijgen, is de mogelijkheid niet uitgesloten dat die uitgaven niet vergoed worden en derhalve ten laste der gemeente zullen blijven. E8n stadion te Velseroord. Sport en sport is tegenwoordig aan de orde van den dag. Vooral voet ballen is de moest geliefkoosde van alle sporten en ligt ook in het bereik van iedereen. Zoo kan men in den omtrek van de ®asembrood- straat iederen dag massa's spelers van Velseroord en IJmuiden zich zien oefenen en matches meh elkaar houden, Maar straks als dat terrein is volgebouwd, zuilen de spelers gsan zoeken en nog eens zoexen, en ten slotte niets meer vinden, dat hen lijkt. Dan zuilen spijt en jammer worden uitgeroepen, hadden wa er toch eerder opgerekend om een sportterrein voor de jongelui van Velsen beschikbaar te stellen. Maar dan zal het te laat zijn. Wel is bekend, dat de gemeente flnan- tieei op het oogenblik niet instaat is aaa de groote behoefte van een stadion te voldoen, maar 'waar de gemeente een ongekende vluebt neemt in uitbreiding van woningen en onderwijsinrichtingen, o.a. Hoo ger Burgerscholen enz. enz., daar zal men toch moeten toegeven dat een soortgelijk sportterrein een van de eerste eischen zijn voor een gemeente als Velsen. De bakkers van hier schijnen voorioopig nog geen lust te gevoelen, den strijd aangebonden tegen bakker v. d. Brink, op te geven. Nog steeds leveren zij voor 3 ets minder dan genoemde bakker. Hoe lang zal dat nog duren. Een stuk grond naast den sigarenwinkel van den heer Smit aan de Trompstraat is door onder- handsche aankoop overgegaan aan den heer Loendersloot alhier, die het plan heeft, er mettertijd eea winkelhuis te bouwen. Door een verhuurder van wo ningen alhier is door de huurcom missie gelast, de verhooging der huur, zonder toestemming der com missie geeiseht, terug te betalen aan bilaaghebbenden. Omstreeks 12 uur Zondag nacht zijn 6 personen van hier verbaliseerd wegons burengerucht. Een vau hen was zoo luidruchtig dat hij tot kalmte moest worden gebracht, door hem gratis logies te verschaffen. Zondagmiddag 3 uur waren eenige kinderen aan het spelen, bij de in aanbouw zijnde huizen nabij schooT H. Een van de jongens was op een dak geklommen, zeer tot ergernis van den wachtsman. Hij zette den jongen na, maar in de vlugheid won deze het van den waker, totdat, hij zich driftig maakte eindelijk den jongen te pakken kreeg en hem eenige slagen toediende. Dit was niet naar den zin van eenige grooteren, die party trekken voor den mishandelde en een eind er aaa maakte. Een groote toeloop van menschen was het gevolg van een en ander, tot ieder zijns weegs ging. In de vergadering Maandag avond j.l. gehouden door het bestuur van het Symphonie Orkest „Eupho nie" is tet Directeur benoemd de Heer W. J. van Tienen uit Haarlem. Zondag 6 Juli belegt, de Noord Holl. Prop. Commissie van de Ned. Ver. tot afschaffing van Alcohol houdende dranken een provinciale meeting voor geheelonthouding en plaatselijke keuze te Heilo. De federatie Kennemerlaad van de N. V. oiganiseeit daaiheen een fietstocht, die te half elf van de Pont vertrekt. Gisteravond had op de hoek van de Willebrordstraat een ruzie plaats tusschen eenige vrouwen over geleend geld. De ruzie liep zoo hoog dat ze eikaar met parapiuies enz, bewerkten. De politie joeg de vechtenden uiteen. Da „-fdealing Velsen van de Chr. Nat. Werkmansbond hield Maandagavond een ledenvergadering in de Ned. H*rv. Kerk te Velseroord, waarin Ds. Westenbu g van Bever wijk uiteen kwam zetten, doel en werken van genoemden bond. Ds. W. vertelde, hoe de afa. Be verwijk op sociaal gebied voor haar leden werkte. B.v. Zij bezit een fonds, samengebracht door leden en begunstigers. Dit fonds is op het oegecbük e f k twaalfhonderd gulden groot. Uit dit fonds wordt voor de leden groenten en aardappelen voor den winter gekocht en ook onderklee- 'ling. Dit alles kan door de leden worden betaald, zooals het hun het beste rch'kt, doch binnen 7 a 8 maanden. Ook heeft de Beverwijkscke af deeling uit dat fonds U/s bunder bouwland gehuurd en geheel met aardappelen bepoot. Be vruchten van dit land komen ten goede aan de leden. Zoodat bij matige oogst de H.L. aardappe'ea op pirn, f 2.50 komt. De gelden uit dit fonds génomen, keeren daarin, door betaling der leden, weer terug, zoodat van winter tot winter steeds de sociale belan gen der leden op eenigszins af doende wijze worden behartigd. Op die wijze wil ook de afdeeiing Veisen hare leien van nut zijn en helpen. Maar eerst het fonds bijeen gebracht en daartoe krachtig door allen de handen aan den ploeg. VELSEN. Op het groot Nationaal Con cours, hetwelk in Augustus a.s. te Amsterdam zal worden gehouden komen uit ia de hoogste afdeeling op 31 Augustus: Wormervear, Valkenswaard, Zaltbommel, Velsen, en Beverwijk Voor verplicht num mer wordt uitgevoerd Ouverture „Euryanthe" van Weber. Naar we vernemen zal de Har moniekaptl „Eendracht" op het concert van 6 Juli a.s dit num- uitvoeren. Vrijdag had het personeel der stoomboot Wilhelmioa verzuimd den schoorsteen te stiijken, toen de spoorbrug gepasseerd mm st worden. De ijzeren pijp ontving een geduchte beschadiging. Vrijdag gingen de 2 hoogste klasse van school G onder bege leidirg van een deel van het per soneel met de stoomtram naar Haarlem vandaar per electrische naar Zandvoorü. Het weer werkte gelukkig nog al mee. Dea lsten Juli zijn de bewoners vau Velsen en Wijkeroog met eene 4e bestelling verblijd. Het personeel der stoomponten heeft de heuglijke tijding onvangen, dat de afrekening over het eerste halfjaar van 1919 betaalbaar is gesteld. De pontwachter Bonnema is aangesteld tot sluisknecht te Schel- lingwoude. De inmaakfabriek „Joeunda" heeft haar eerste zending vaten gevuld met aardbeien per spoor verzonden om verder per boot naar Engeland vervoerd te worden. Er werken nu reeds 80 personen in 2 ploegen. Zaterdagmiddag na werktijd werden alle mannen en vrouwen, werkzaam bij Joeunda, verrast met een slof aardbeien. Tot lid der Salarissommissie voor het ps-rsoneel bij den Rijks waterstaat werd benoemd in de plaats van den heer D. A. van Heyst, Ingenieur bij den R. W., de Inspec teur-Generaal van den R, W., de heer W. K. du Croix. Arbeidswet. In de memorie van antwoord worden onder de eategoriëo, welke door maatregelen van het Algem. Best. onder deze wet vallen, mede genoemd het Machinepersoneel van den R. W. Iemand te Wijkeroog, die kor ten tijd geleden een fraaien hond gekocht had, ging de vorige week met hem te Velsen op bezoek en in de meening, dat de hond vol doende gehechtheid aan hem zou toonen, liet hij hem buiten wachten. Bij zijn terugkomst was echter het dier verdwenen en is nog zoek. SANTPOORT. De haudboogsehutfcersïereeni- giog „Vooruitgang zij ons streven" alhier zal deelnemen aan het con cours te Amsteidam op Zondag 6 Juli a.s. Weldi a zal. worden overgegaan tot onteigening van eenige pereaelen tot verbreeding vaa dö Middendo.p straat en Aehterbuurtweg en tot doorbreking van den Terrasweg, om zoodoende aanslsiting te krijgen met den Kerkweg. In de Zondagmorgen gehoudm gedsdiensto'-fenir g in de Ned.Harv. kerk werd door het koor van den Amstc-rdamscben Lute'-sshm Kring een tweetal liederen gezongen. Dit was naar aanleiding dat veie Amsterdammers, waarvan ook dit koor een deel uitmaakte, den Zondag is onzen natuur wenschten doo te brengen, doch, vóór dat ze daartoe overgingen, eerst wijding zochten in het kerkgebouw; ze zochten stich ting, doch door den zang hebben ze onzen dorpbewoners ook wijdmg gebracht, want plechtig klonk het „Onze Vader" en stil was het, toen de laatste tonen van dit gebed weg stierven. Onze predikant zeide hun een wederziens en weierbooren toe. Het gebeulde in het laatst der vorige week, dat eenige hceres aaa den Rijkstraatweg tusschen Santpoort en Velsen een bijenzwerm zagen hangen aan een tak vaneen laag struikgewas. Waarschijnlijk was deze zwerm van den een of anderen bijenhouder in dezen om trek, ontsnapt. Een der hierer>,die zelf een bijenliefhebber scheen te wezen, had grooten zin den zwerm op te vangen en medenemea, doch waarin? Een der heeren wist raad, zijn hoogen hoed stelde hij beschik baar. Fluks werd een sigaar opge stoken, om door de noodigen rook de steeklqstigen vau het lijf te houden, de hooge hoed werd opge houden en met een stoot aan den tak, werd de zwerm in den hoed opgevangen, dia nu tot over den rand gevuld was met bijen. En zoo gebeurde het, dat door middel van een hoogen hoed een zwerm bijen werd opgebracht. De heer Th. Maarschalk alhier zal weldra in een nieuwgezet ge bouw in het dorp een dubbele zaak openen. De twee winkels zijn be stemd voo? een manufacturen- en een rijwielhandel. Een werkplaats tot herstel van rijwielen maakt ook een deel uit van dit huis. De handboogsehuttersvereeni- ging „Vooruitgang zij ons streven" alhier behaalde Zondagmiddag op de wedstrijden, tgdens de sportfeesten te Haailem den 2den prijs met 137 punten. Door het stormachtig weer der laatste dagen is in de boom gaarden en tuinen veel jong gezette vrucht afgewaaid, hetgeen voor de eigenaars natuurlijk schade betee- kent. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Velsen, SO Juni 1919, Geachte Redactie. Gaarne zag ik onderstaand stukje in uw blad opgenomen, bij voorbaat mijn dank. Als vriend van den post en het bestellend personeel zag ik j.l. Zater dag in 't IJmuider Nieuws- en Adver tentieblad, dat reeds meer dan 1800 handteekeningen zjjn geplaatst, wat mij voldeed, dat er al reeds zooveel menschen zijn, die 't bewust ziju of werden, dat het die menschen van bovesx af rechtmatig toekomt, Zondagsrust. En nu las ik in uw plaatselijk nieuws, dat personen die geteekend hebben, zich gaan terug trekken, omrede ze hun Post niet kunnen afhalen. Ten eerste is het in mijn oog een kinderlijke klein geestigheid, om te teekenen, en later wanneer 't niet bevalt, ef om reden buurman ook zijn Post moet hebbes, ik het ook weer erlang, is in mijn oog laf. Ten tweed© omdat niet kan worden afgehaald, (en wat tosh wel kan als men een Box neemt) wat ik ook afkeur, want ais men Zondags zelf vrij is dit ook moet bevorderen voor anderen, die u in dit geval bezig houdt. Is 't al niet treurig voor die menschen, dat ze dit vbd Rpswege niet kunnen bereiken, wijl de Regesring toch een Christelijk standpunt inneemt. Daar om is 'fc ieder mensen zijn plicht, a s hij tea minste menseh wil zijn in woord en daad, dit nog krach tiger te steuren, dan met zijn hand- teekening, door rondweg den Zon dagspost te weigeren. Een vriend van den Post. In de algemeene Vergadering van den Kennemer Kegelbond was in gekomen een schrijven van de Ke gelclub „Velsen" over de h.i. on hebbelijke handelwijze der c'ub Z A.Z Ö.Z. tijdens het te Haa-lem gehouden Nationaal Kegokon cours. De volgende motie werd ingediend en met algemeene stemmen aan genomen. De ledenvergadering van dea Ken- n mer Kegelbond, gehouden op 27 Juci 1919 in Hotel Vreeburg te Bioemendaal, kennis genomen heb bende vaa het schrijven van de Kegelelub „Velsen" d.d. 18 Juni 1919 betreffende de houding van de Club Z.A Z O Z. op het Nationaal Kege - cotcours te Haarlem van 17 tot 26 Mi 1919; Gehc-ord de nadere toelichting dezer houding door d8 Club „Velsen" spreekt hare afkeuring uit over ie oiicollegiale en onsportieve hou ding van de Club Z.A Z.O Z, in strijd met de beslissing van d-'juiy waardoor het deelnemen aan het concours aan de Club „Velsen" on mogelijk werd gemaakt; Verzoekt hot Bestuur van den A K B. de Cub Z.AZOZ. wegens hare gapieegde handelwijze te royeer en. Besluit deze motie ter kennis te brengen van den A K.B. en H. K B en te doen plaatsen in het eerstvolgend nummer vau „De Kegelaar". De uitslag der wedstrijden zijp als volgt: 100 ballenwedstrijd. lste prijs J. van Spluuter te Velsen met 613 houten2e prijs J. Klauwers te Santpoort met 609 houten3e prijs M. L. v. Holst te Bloemendaal met 605 houten. Dsmesprijs Mej. Diepeveen te Bloemendaal met 599 houten. Negenprijs G. A. Tljssen te Sant poort 9; Aehtenprijs L. Post te Beverwijk 17; Zovenprijs J. Kuiper te Velsen 36; Zessenprijs A. Casseé te Bloemendaal 25; Vijvenprijs S. v. d. Fange, Santpoort 24Vieren- prijs D. Walter, Bloemendaal 22; Brieënprijs A. W. C. v. d. Eem, Bloe mendaal 9. Treffersprijs Joh. Coppens te Be verwijk 99; éoosolatiepr^s J. Tabois te Velsen 604 houten en 97 treffers. Vrije-baanwedstrijd le prijs A. W. C. v. d. Eem, te Bloe mendaal 41,39,89; 2e prijs Br. H. Heslinga te Velsen* 41,38; 3e prijs G. Houtgraaf te Bloemendaal 41; 4e prijs J. Kuiper te Velsen 40; 5e prijs J. J. Cator te Den Haag 39,

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 2