aangehouden, betreflende vaststel ling der huren van woningen, ge sticht door bouwverenigingen komt nu in behandeling. Een amendement van den heer Balmeijer, om aan de bouwvere nigingen vergunning te verleenen deze huurbepaling terugwerkende kracht te geven, wordt aangenomen Alleen de heer Vermeulen stemde tegen. Van J. Miezeris, een adres, hou dende beroep tegen de weigering van een bouwvergunning door B, en W. Be heer Sluiters vraagt waarom het niet mogelijk is da aan bedoelden weg gebouwd kan word8n. De wethouder van Openb. Werken licht een en ander toe. Rondvraag. De heer v. d. Steen vraagt naar het praeadvies van B. en W op het adres van Vreeman, dat a eenige maanden geleden inkwam De heer Schilling informeert, waar de amendementen over dt werkliedenreglementen blijven, tevens naar de wijziging der ver ordening op de heffing van belasting op publieke vermakelijkheden, De Voorzitter vraagt den heer Schilling hierover een voorste in te dienen. De heer Brink: wanneer het rapport woningbouw van Patrimoni um in den Raad komt. De heer Vermeulen zegt dat hieraan heel veel werk is, en dat nu de grootste helft klaar is, De heer Netseher brengt een vraag uit het grijze verleden naar voren, omtrent het toestaan vaneen stuk door de Bioscoopcommissie. De voorzitter meent, dat deze vraag niet naar de commissie is gegaan en kwalificeert dat als een verzuim. Be heer Schuitenmaker ver zoekt bij een volgend uitreiken van turf door de brandstofhandelaars er op te letten, dat op vertoon van bonnen en betaling turf wordt af gegeven, want dat dit niet altijd ging, zooals het behoorde. Beheer Handgraaf bejammert het, dat de heer Sch. eerst nu komt met een dergelijke klacht, daar anders maatregelen waren te treffen geweest. Intusschen is de verkoop van turf vrij geworden. De heer D almeij er vraagt of het mogelijk is, mededeoling te doen over de beruchte afwikkeling aan gaande de gaskweBtie met Haariem. Weth. Landeweert deelt mee dat getracht is de zaak met Haar lem te schikken. Haarlem is van meening, dat de zaak goed is ba handeld, doch deze kwestie komt nog in den Raad. De heer D alm e ij er zegt, dat aannemers en architecten meege werkt hebben, wat betreft uitbe taling, maar acht het toch plicht van de gemeente, nu er geld is, hun ook onverwijld uit te betalen Nog wachten verschillende aanne mers op hun geld. Be voorzitter deelt mode, dat er niet het minste bezwaar is, uit te betalen en de correspondentie daarover is reeds verzonden. Hierna besloten zitting. Plaatselij k N ieu ws. VELSEROORD. Een alhier nog eist vertoond vervoermiddel bewoog zichDmder- dag over de straten ia Velseroord. Het was een autopeds. Dit ver voermiddel bestaat uit een klein stt-unvlak, ongeveer 12 c M van den grond af. Voorop zit een kleine motor en verder is er een stuur inrichting, bestaande uit een laoge cy inder-vormige buis, met een dwareijzer, waarmee moe h ?t instru ment stuurt Op het [latvorm kunnen 2 per sonen staande plaats nemen. Het is al-.of de berijders over den weg loop?nio plaats van rijden. Dit nog ongewone vervoermiddel lokte veel nieuwsgierigen. De eerste Velser accordeon- bespelers vereeniging „Oefening baart Kunst" heefc het plan Zaterdag 12 Juli haar eerste openbare uitvoering te geven. Per advertentie zal evenwel nader bericht worden gegeven. Alhier circuleert een lijst, ten einde aan het Gemeentebestuur te verzoeken, in Velseroord te komen tot uitbreiding van het politiecorps. Beze beweging is een gevolg van de veelvuldig voorkomende gevallen van inbraak, diefstallen enz. Er wordt, naar men ons mede deelt nogal flink op deljjstgeteekend VELSEN. Op de vergadering vau 2 Juli j.l hebben de kappers en barbiers van de afdeeling IJmuiden van den Nederlandsc'hen Barbiers- en Kap persbond met groote meerderheid van stemmen besloten de tarieven met ingang van 16 Juli e.k. te ver hoogen. Wij geiooven dat deze verhooging alleszins gerechtigd is, de tijdsomstandigheden in aanmer- king genomen. Het personeel op het Post en Telegraafkantoor alhier is belangrijk uitgebreid. Er zijn 3 bestellers, 1 hoofdbestellsr en een kantoorknecht bjj gekomen. De aarbeiencampagne brengt ook aan den algemeenes steiger in het kanaal nabij de ponten nog heel wat drukte. Een duizendtal gevulde vaten zijn aldaar ingescheept om naar Amsterdam te vervoeren, waar ze in een stoomboot overgeladen worden, die ze naar Engeland brengen zal. Woensdagmiddag kreeg de schipper op een langs de stoompont zeilende tjalk, zoodanigen klap tegen het hoofd van zijn giek, dat hi neerviel en op een wagen naar Dr. Barentse gebracht moest worden 'tScbynt, dat de schipper er met eene belangrijke hoofdwond af za komen. SANTPOORT, Degenen, die zich op den avond van 81 Juli en op den eersten Juli morgen zich aan het loket voor plaatskaarten vaa het station Sant poort vervoegden, oeq nieuwe abon nement sksarten, hetzij verlengd of nieuw kregen ten antwoord, dat deze nog niet waren aangekomen, waardoor ztj genoodzaakt waren zich van gewone plaatskaartjes te voorzien. Het belang dier reizigers was zeker niet door deze fout gebaat. Het ruïaebezoek bedroeg in de afgeloopen maand 2632 personen Over het eerste kwartaal 1919 was dit 870 Over het tweede kwartaal 1919 w?.s dit 5472 Over het eerste halfj.rar 1919 totaal 5842 parsonen Onder veel belangstelling zijn alhier do returnwedstrijdea voort gezet tusrehen de biijardelubs „Krijt op Tijd" alhier en de biljartclub Voorwaarts" te Haarlem, Er werd gtspeeidin ds 2Je afdeeling. De thuisclub bleek hier de meer dere te zijn en verloor eea der par tijen met slechts éér carambole. De uitslag is: Krijt op Tijd 399 caramboles V oorwaarts 307 A.s. Zondag zal er een R.K. landdag gehouden worden op Rozen- stein aan den Rijkstraatweg tus- schen Santpoort en Yeisen. Dan zullen sprekende Eerw. heer Roovers, Kapelaan te Den Haag, de heer Mr. Bomans, Tweede Ka merlid en de heer de Wolff, propa gandist te Amsterdam. Op deze bijeenkomst zal het fan farekorps „Soli Deo Giona" te Drie- auis en de R K. Zangvereeniging te Velseioo-d hunne medewerking ver le,enen. Bij ongunstig weder wordt de samenkomst gehouden in de R K. kerk te Driehuis. De tuinders gaat het goed waren de arbeiprijzen verleden jaar al hcog, dit jaar is het record ge slagen; ze maken om en nabij 60 cent per K.ö. dank zij de afname foor Engeland. Yisscherij Gedurende de week van 26 Juni tot en met 2 Juli 1919 kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen 30 Stoomtrawlers; 0 Zeilloggers; 7 Sloep-n; 1 Stoom-; 2 Motor-; 8 Zeiiharingloggeis; 40 kustvisschers. De besom mie gen waren als volgt: Stoomtrawlers van f 1907 tot f11,951; Zeilloggers van tot Sloepen van f 1797 tot f 4678; Stoomharingloggers van tot f 14,779; Motorharinglog- gers van f7879 t®t f11,166; Zeil- haringloggers van f 948 tot f 16,648, terwijl de kustvisschers f42,713 besomden. Deaanvoerbectond uit 012,680 Kg. trawlervisch; 83,060 Kg. beugviseb; 8100 kantjes drijf net viseh. De totaal opbrengst bedroeg f 378,449.49 Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e hsift der maand Juni 1918. H. Müller Co„ Amsterdam Peter van de Phieuw M. Visser Alkmaar 1. 3. 4. 5. 6. 7. 9. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 21. Kensz I Rathonije Budapest Brieïkaartbn (Binnenland) M, Andrea Haag. A. v, d. Bos Loosduinec J. öroebresten Amsterdam A. Janneman, Zaandam. P. de Jong B. de Nigtere Amsterdam J. Nijhuis idem J„ Vlas idem familie de Vries idem Ant. Wermeester Rotterdam Briefkaarten (Buitenland) Qoetz Fieck Posen Martha Qoetz id. Quhia Jansen, Lobbenich Meidell Berlin Adelheid Meineis, Bremen Anna Müller örefrath Hertha Schelha Viersen Spaarbackoppaf over Juni 1919. 465 inlagen f 26533,59 208 terugbetalingen f 24865,24 27 nieuwe boekjes. Nieuwe telefoon abonné's 256 R. Brink, IJmuiden 144 J. E. Faik, 254 A. de Koning 936 O. Sieber, Velsen 934 J. van Heijst Pzn. 935 H. Gonnersaana 902 Yiuchteïifabriek „lacunda" Velsen Ingezonden. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de af zenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Juni 1919. 2. Oh 3. M. de Koning 4. idem 5 A, F. Krieseis 6. J. Reconrt 7. Jb. Schels 8. O. Vonk 9. O. v. Wiss8 A'dam, Spaarndam. idem. Rotterdam, den Haag. Langestraat, Wychen. A'dam. 10. IJmuider Courant Velseroord. Aan het postkantoor te Velsen en de daaronder ressorteerende hulp- postkantoren werd gedurende de maand Juni 1919, ingelegd f 15.264 59, terugbetaald f 12.421.27. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 7039. Terug ontvangen in de 2e helft der maand Juni 1919, 3. A. Kleinman Zaandam. 4. T. Wille Amsterdam. Briefkaarten (Binnenland) 5. Mej M. de Prins Amsterdam. Brieven (Buitenland) 6 Dr. Adolf Wirtzfeld Kreveld. 7. S. Hannas Neevark N. J. IJmuiden, 8-7-'19. Ongeluk No Het laatste ongeluk, waarbij een onderwijzeres in een geopende sluis- kelder reed, gaf mij aanleiding eens te onderzoeken, hoeveel ongelukken genoemde kelders al op hun geweten hadden, en wat er alzoo door het Rijk was gedaan om de »oo gevaar lijke toestand zoo veilig mogelijk te maken. Na het informeeren naar de slacht offers ben ik tot de conclussie ge komen dat het er niet weinige zijn. Een aantal was niet vast te stellen, daar verscheidene reeds waren ver trokken. De een was meer, de ander minder ernstig gewond, maar er was een bij die al niet minder dan 8 jaar onder dokters behandeling was. De meeste slachtoffers waren er onder de kinderen, welke met ruw weer door regen of hagelslag verblind, in de overdag steeds geopende kel ders liepen. Ook bfl dit laatste ongeluk, waarbij door stormwind en regen, hetwelk haar recht in het gezicht sloeg, de dame maar voor een kort oogenblik bet gezicht werd benomen, had dit reeds deze ge volgen. Dat gevaar dus in zeer erge mate aanwezig is behoeft geen nader betoog. Wat voor verbeteringen zijn nu echter aangebracht na al die onge lukken. Voor zoover ik kon nagaan niets, maar misschien is er wel iets gedaan, maar dan heeft toch dit ongeluk weer bewezen, dat wat er gedaan is, pereé onvoldoende is geweest. De oplossing van de kwestie is misschien niet zoo gemakkelijk als ze zich laat aanzien, daar het een eisch sGhijnt te zijn dat de kelders overdag oprn moeten slaan. Een Z66r rationeeie oplossing werd mij echter door een van het s-luis- personeel te kennen gegeven, en dat was de toepassing van feajuit- kappeu. Waar hekwerken en derge lijke te bezwaarlijk lijken mei het oog op hét veelvuldig ia de kelders afdalen van bedieningspersoneel lijkt mij ook de idee van de kajuitkap als de eenige goede. Een lager Brijks^mbtenaar schijnt eebter zoo'n beetje sis een soldaat te worden beschouwd, ia dien zin namelijk dat ze Igeen eigen idee mogen hebben en ik breng dus het idee van dien ambtenaar rp deze wijze onder de ooges der bevoegde autorit-riten in de hoop dat door deze met voortvarendheid zal worden gearbeid en aan de zoo gevaarlijke overgang der sluizen een einde te maken. AU st aks de herfststormen weer komen hopen we dat de overgang over het sluiseiland van e? z-> kinde ren niet steeds een bron van angst behoeft te zijn. U, Mijnbeer de Redacteur, dan kend voor de verleende plaatsruimte teeken ik mij met de meeste hoog achting van de dwn,, Uit het Land. Waterstanden IJmuiden. Juli 1919 H. water L. water 6 9.19 9 47 4 36 5.04 7 10.21 10,55 6 35 6 15 8 11.36 0.— 6.46 7.25 9 0.05 042 7.51 8.29 0 104 1.32 8 48 9.21 1 1.46 2.18 9.86 10.07 12 2.25 2 52 10 21 10.47 Qeen zomertijd. Vrijdag had in een der zalen van „Krasnapolsky" een drukbezochte vergadering plaats van het Centraal Comité 1901, inzake de droogleg ging der Zuiderzee. De voorz tter van het comité, de heer B. Dammer uit Yolendam, wees er in zijn openingswoord op, dat het hier gaat om een actie te stichter), teneinde een bevredigende schadevergoeding te verkrijgen voor heü. die door de drooglegging vaa de Zuiderzee in hun beroep of be drijf ernstig benadeelt worden. De vergadering heeft te beslissen of deze actie gevoerd zal worden door de visschers afzonderlijk dan wel in samenwerking met de verwante vakken. De voorzitter drong er bij de aanwezigen voorts op aan, een nauwkeurige controle uit te oefenen op de cijfers die door de regeering verstrekt worden. Bij de bespreking van het punt der agenda, de wijze waarop de actie gevoerd zou worden, deelde de voorzitter mede dat het bestuur een actie in samenwerking met de verwante vakken gewenscht achtte. Uit de vergadering bleek, dat de meenigen hieromtrent uiteenliepen. De afdeeliogen Marken en Lem mer van den Zuiderzeevisschersbond verklaarden zich tegen een samen werking. Als antwoord op de vraag, door den heer Bauer, afgevaardigde van de afdeeling Lemmer gesteld, wie in deze actie de beslissing hadden te nemen, kon de voorzitter naede- deelen, dat deze beslissing bij de visschers berustte, omdat deze den stoot aan de actie gegeven hadden. De heer Spaander uit Volendam drong aan op samenwerking, alleen een krachtige actie uitgaande van een groot aantal pesonen kan bij de regeering het gewensehte resultaat hebben. Er werd nu nog langdurig over het voor en tegen der samenwer king van gedachten gewisseld. Besloten werd twee commissies van vijf personen te benoemen, een uit de visschers en een uit de ne- venbedrijven. Deze commissies zul len een voorloopige taak hebben. Haar arbeid zal hoofdzakelijk zijn het vormen van groote commissies uit bedrijven, welke dan handelend zuilen optreden. Het comité 1901 zai blij ven bestaan en de kern vormen van de voorloopige Gomité's Alle Zuiderzeeplaatsen zuilen af gevaardigden krjjgen in de groote commissie. Het Centraal Comité, onder leiding van den heer Dammer, zal voor de uitvoering der besluiten zorgen. Ten slotten werd overeengekomen voor dekking der kosten en de visscherij-vereeniging een hoofde- lijken omslag te houden. Na hulde aan het Comité 1901 en speciaal aan den heer Demmer werd de vergadering gesloten. Bestellen op Zondag. Met ingang van 20 dezsr wordt de bestelling op Zondag en Hemel vaartsdag beperkt tot brieven, brief kaarten, kennisgevingen van overlij den en exemplaren van het Kort Verslag der vergaderingen van de Twsfde Kamer, welke zijn voorzien var: een strook: Bestellen op Zondag. Nieuwsbladen zullen met ingang van dier. datum op genoemde dagen, siech's worden besteld, indien zij ten mitste eenmaal per werkdag verschijnen. Kennisgevingen van aankomst van sangeteekende en g adviseerde stukken worden mede besteld In afwijking van bovenstaande worden uit het buitenland ontvangen brieven en briefkaarten des Zon dags en op Hemelvaartsdag besteld, tenzij, blijkens een aan de adres- zij üe van het stuk op in het oog vallenrf9 wijze aangebrachte aan duiding, bestellirg op die dagen niet wordt gewensebt. Voor expresse bestHilirg en de bestelling van port vrije stukken blijven de bestaande bepalingen van kracht. Stronken „Beriellea op Zondag" as bovenbedoeld, zijn vanaf 10Juli as, aan de postkantoren verkrijg baar tegen betaling van 1 cent per 10 stuks. Advertentiën. FREDERIK JAN, CORNELIS PRINS Ster. ELIZABETH J. KEIRSGIETER V eiseroord, IJmuiden, Getrouwd J. W. DEN BUITELAAR en C. GR A. AM AN, die hun hartolQkeo dank betuigen aan Familie, BureD, Vrienden en Kennissen voor de betoonde belang stelling bij hun huwelijk onder vonden. IJmuiden, 3 Juli L919. Mevrouw Roggeband, Kanaalstr. 21, vraagt tegen 15 Augustus een nette Dienstbode, voor dag en nacht, ook genegen om later mee naar Heemstede te gaan. Post- en Telegraafkantoor ie IJmuiden Bribven (Binnenland) R, Hendrikse Amsterdam H. de Korte, IJmuiden 2. 8. 10. 20. 22. Brieven (Buitenland) Rijkspostspaarbank kantoor IJmuiden Buiten verantwoordelijkheid der Redactie, Postkantoor Velsen. Brieven (Binnenland) 1. Gemeentel aad A'dam, Briefkaarten Binnenland. Postkantoor Santpoort (Station). Onbestelbare brieven en brief kaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Brieven (Binnenland) 1. Geelen Kerkerade (Limburg) 2 Goedkoop Bioemendaal. L. Dagen. v.m. n.m, v.m. n.m. Geboren: zoon van P. G. BOON en A. F. BOON-BRUIN. IJmuiden, 3 Juli 1919. In plaats van kaarten. V erloofd: A. H. HOLTSLA0 en M. J. MOLENAARS. IJmuiden, 5 Juli 1919. In plaats van kaarten. Ondertrouwd: en Rijksstraatweg 15, g Juli lgl9 Kennemerlaan 34,

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 2