ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Mo. 384 vooruitbetaling 4® Jaargang Abonnementsprijs80 ets,, per 8 maanden, franco per post 95 ets., voor het Buitenland f 1.25. Abonnementen worden aangenomen san het Bureau en tij de Agenten Tot plaatsing van advertentifin van buiten de gemeente YELSEN In dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. R 0 E L 8 E, IJMUIDIN. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave van de Naa»l. Venn. Uitgevers Eb „IJasniden" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V. Drukkerij Sinjewel, Willemsplei» 11, IJmuiden Telefoon 158 AJDYERTENTIf.N van 5 regels 75 ets, ledereregel meer 15 ets. Kleine advertentiön en familieberichten 10 ets per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede- deelingen 25 sis. per regel. Advertentiesontraeten tegen zeer billijk tarief, Advertenties u i t e r 1 k in to senaen WG38N81AG on ZATERBAG tof 9 uur v.as. De bezorging van ons laatste nummer op Maandag j.l. in plaats van op Zaterdag, is ontstaan door een verzuim van het personeel der booten van Gebr. Goedkoop. Het pak couranten is niet te Y els en ontscheepten mede gereisd naar Amsterdam, van waar het eerst Maandagmorgen is teruggezonden naar Y e 1 s e n De Administratie Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 10 Gent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN IX, op te geven. De Administratie, POSTKANTOOR LJMUIDEN BUSLICHTINGEN. Werkdagen: 6.04 11.18 1.20 2 17 4.56 7.49 8,52 uur. Zon- en Feestdagen 7.20 uur Officieel. Militie. Uitspraak van Gedeputeerde Staten op ingebrachte bezwaren. De Burgemeester der Gemeente Yelsen maakt bekend, dat Gedepu teerde Staten dezer provincie, naar aanleiding van ingebrachte bezwa ren tegan de uitspraak van den Militieraad omtrent de hieronder genoemde ingeschrevenen voor de militie, lichting 1919, dezer gemeen te htbben beslist zooals onder ieders naam is vermeid. Naam der ingeschrevene. Willem Kleia. U.lsprsak van den Militieraad, de aangevraagde vrijstel,ing wegens broederdien&t geweigerd. Uitspraak van Gedeputeerde Staten, met handhaving van de bestreden uitspraak van den Militieraad, de ingebrachte bezwaren ongegrond verk!aard. Yan de uitspraak van Gedepu teerde Staten kan gedurende tien dagen, te rekenen van den dag, waarop de uitspraak ter aigemeetse kennis is gebracht, bij de Koningin ia beroep worden gekomen door den Commissaris der Koningin in de provincie, door den Mlitieeommis- saris ea voorts: lo. door dea ingeschrevene, wien da uitspraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 2o. door elk der overige voor de gemeente ingeschrevenen, of door zijn vader, moeder, voogd of curator; Hetve zoeksehrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet behoorlijk met redenen omkleed zijn en ter Seeretarie dezer Gemeente worden ingeleverd. Verzoekschriften, niet ingericht ol niet ingeleverd op da voorge schreven wijze, kunnen geen gevolg hebben.* Yelsen, den 14an Juli 1919. De Burgemeester voornoemd, H. YER LOREN VAN THEMA AT. Tan den Wachttoren. De natuur voor allen. Men verwacht in een Politiek strijdblad als „Het Volk" geen teer gevoelig schetsje van het kinderle ven, maar ook een krant heefo haar verrassingen. In een beschrijving van het Amsterdamseke Vacantie- kinderfeest trof ons dit zuiver ge- zienen beeld van het kind en de zee. „Je hebt nooit dat kleine meisje gezien, dat aardige, kleine meisje met 'er springende blonde haren, dat de zee voor het eerst zag, en daar rond liep door het schut mende water, een enkel dan hernp- je over haar naakte lijfje... zs liep met de armen een eindje van zich met een ernstig, ik zou bijna zeg gen, devoot gezichtje voor zich in het water te kijken en af en toe danste ze, heel in haar eentje, zoo inDig mooi en stil bljj, dat je d'r een brok van in je keel kreeg ze wist niet meer dat ze met heel veel anderen uit was... ze voelde zich daar enkel maar blij en geluk kig, het kleine ding in die groote zee, die zoo vriendelijk om haar mooie bloote beentje speelde", Hoeveel duizende kleinen en groo- ten zijn er niet, die nooit de zee, de hei, een heuvel een beekje, een bcseh gezien hebben, Da meesten blijven in hun huisje, hun dorpje, hun steegje en staöja en bennen dat alles slechts van een plaatje en boekje en genieten niet van de vreug de en sêhoonheid der natuur. Onlangs werd de jaarvergadering der ver. Vreemdelingenverkeer ge houden, Daar kwamen autoriteiten neringdoenden, hotelhouders, steun pilaren van het publieke belang uit verschillende steden en dorpen sa men, om de vraag te bespreken, hoe we de menschen bij ons meer, ons boseh, ons stracd, ons museum, onze oude gevels, onze bezienswaardig heden met de al of niet uitgespro ken gedachte: Hoe brengen we daar door onze plaats of streek tot bloei en verdienen er een extra stuiver tje aan. Op deze vergadering voerde ook een dichter het woord Dr. F. Ruttes over Vreemdelingenverkeer en Be- mokratie. Wanneer men tegenwoor dig kan santoonen, dat een zaak de- mokratisch is heeft men gewone en spel en omgekeerf, men kan niets meer ia dissqjdie-t brengen, dan door het oxsdemokr&tiesch te noemen. Be wijzen hoeft men niet eess! De op positie in iedere vereeniging zoekt dan ook ai toes haar kracht in aan vallen op het bestuur wegens zgn. ondemokratisch handelen. Wat ter wereld hebben echter de- mokratie en Vreemdelingenverkeer met elkaar te maken? De dichter geeft het antwoord. Er moet een Vreemdelingenverkeer komen, pro fijtelijk voor de natuurlijke behoef te aan schoonheid, afwisseling en verpooziDg bij het volk. De dichter doelde op den kleinen man' die voor genoegen of gezond' heid ook wel eens uit wil, cf inde natuur toe wil geven aan den drang naar verruiming van den geestelij ken horizon. Felix Rutten sprak het mooie, rechtvaardige woord uitHet volk heeft recht op vacantieuitstap Hij kan er zich niet mede verzoe nen, dat de man, die een paar dui zend gulden meer heeft dan zijn buur, de zee wel eens kan gaan zien en de laatste niet. Er is veel natnurschooD, dat het volk alleen bent uit de schiiöersÈauseum. Ieder moet echter van het bieeke beeld in gouden lijst in de museums tot de levende werkelijkheid bunnen gaan. Het volk moet tot natuur genot opgevoed worden, door het tot de natuur zelf te brengen. Natuur schoon most „gesocialiseerd" wor den. Het verkeer is echter gebrek kig, de prijs der spoorweg biljetten wordt telkens opgeslagen, het ver blijf is voor de meesten niet te be- taier, de hotels zjjn peperduur. Daarom moeten er eenvoudige lo gementen geëxploiteerd wordener moet voor goedkoop buitenleven en gemakkeiijkereisgelegec heid gezorgd worden. Daardoor kan men het volk verheffen en de weldaad bewijzen, het in de natuur te breng''». Het is er nog ver vandaar, dat. ieder van de schoonheid des aarde kau genieten; de dichter deed een goed werk, door op de rechtvaar digheid, wen schel ijk heid en moge lijkheid daarvan te wijzen. De h e t vacantie van parlement. De.tweede-Kamerleden, die trouw de zittingen bijwonen, de stukken bestudeeren, den gang van zaken volgen, zei ook meewerken, hebben een zwaren tijd achter den rug. Men moge het met de richting en kleur van dit kabinet niet eens zijn en zijn wetsontwerpen niet demokra- tiseh genoeg of te demokratiseh achten, ieder zal moeten erkennen dat het in de laatste maanden ste vig heeft doorgewerkt. Ministers zijn in zekeren zin de werkgevers der kamerledendeze ministers zijn veel eisehende heeren en gunnen hun knechten nauwelijks eeoige ru3t. Het heet zelfs, dat min. Aaibe-rse met zijn verzekeringswetten dezen zomer wel had willen doorwerken en dus aan de Kamer is het geheel geen vacantie gunnen. Iedere vergelijking is in een op zicht juist, maar gaat ia een ander niet op; zoo ook deze. Vele Kamer leden zij» al heel zonderlinge werk nemers. Bij de behandeling van ge wichtige zaken is toch gewoonlijk nog niet de helft aanwezig; de an deren zijn present bij stemmingen maar overigens wandelen ze, zitten in de koffiekamer, studeeren in de bi bliotheek, maar in de Kamer zijn ze niet. Een boer zou zijn arbeiders, die in plaats van te hooien, eon kuiertje maakten, een kaartje legden of ia den kroeg zaten, zeker subiet gedaan ge ven. De ministers geven aan de Kamer leden werk op, maar de kiezers ne- men de parlementaire werkers aan en daarbij letten we In de laatste plaats slechts op ijver. Een Kamerlid kaa gerust in de vier jaren, waarvoor we hem in onzen dienst stelden, een plezierreisje naar het buitenland ma ken, hst grootste deel van z^n tijd aan een ander werk wijden, do helft der kamerzittingen verzuimen, daar kraait geen haan naar. Hoewel in de verkiezingstrijd geen zonde aan den eandidaat vergeven wordt en hg dan moet hooren, wat een nietswaardig, ja gevaarlijk individu hij eigenlijk is, over zijn afwezigheid in de Kamer wordt Dijca steeds gezwegen. Wij herinneren ons maar eens, dat in een district met verzuimen statistiek ge werkt werd en dat werd een minder nobele wijze van bestrijding gevon den. Zoolang de kiezers niet beter toe zien, dat ze ook ijverige «andidaten stellen, geeft al het geklaag over het absenteïsme even weinig, als het ge jammer van een huisvrouw over vui le vosten of van den Nederlander, die een bruinbroodkaart heeft, over den leelijken smaak van de Regeerings- kucb. Honderdmaal is er verontwaar digd over geschreven maar het ab senteïsme is een chronisch kwaad. In geen enkel bestuurslichaam blij ven da leden zooveel weg als in de Tweede-Kamer, Meermalen moeten er redevoe ring ri voor een man of tien en minder gehouden worden. De bui tenlandsche bezoekers en wienmen dan vanaf öe tribune onze volks vertegenwoordiging wijst, moet dus wel den indruk krijgen, dat hier als te Versailles een raad van een stuk of wat da zaken bediesi-len. De ijverige Kamerleden hebben echter eenige weken van rust wel neodig en bovenal de Kamervoor zitter. Het is eea hooge eer, pre sident der Kamer te zijn, maar een ©erebaantje is het allerminst. Be voorzitter moet zooveel mogelijk al le zittingen bijwonenalleen als het erg or uk loopt, iaat hjj de lei ding over aan den Tweeden-Voor zitter. Hfj moet in alle ontwerpen volkomen thuis zija en bovendien nog mag h?m geen woord van een spreker ontgaan. Hp moet met tast, met humor, met gestrengheid zijn leiding bandhaven, Zijn hoofd moet zijn als een ijzeren pot; wie gauw hoofdpijn heeft, kan nog be ter baas bij eea heimachine of di recteur van een sla-Jut-op-den-kop zijn dan Kamer-voorzitter. Dat de zaken den laatsten tijd is het parlement sselier dan gewoon lijk opschieten ligt ook aan de be perking van den spreektijd. Het is uit met de urenlange redevoe ringen. Zelfs bij belangrijke onder werpen moeten de leden zich met een half uur in eerste instantie vergenoegen en bij de replieken krijgen ze slechts een kwartier of minder. Het is een uitstekend middel om er gang in te krijgen, Ons parlement leed toch in erge mate aan breedsprakigheid. Rede voeringen van vier en meer uren kwamen vroeger dikwijls voor. Met den beperkten spreekduur lijdt de beha» deling der zaken niet het minst. Wanneer het moet en men wil, kan men in een half uur wonderveel zeggen. Alleen as liefhebbers van politieke debatten zouden beswaar kunnen makenze krijgen thans minder te genieten dan vroeger. Maar al warea deze debatten vaak een schouwspel van handigheid, slagvaardigheid, geestigheid, daar door kwamen geen hervormingen tot stand. Door miader te spreken k&n men au meer doen. Het zou een groote verbetering zijn, wanneer ons parlement weer als vroeger de begrootingen voor Kerst wist af te handelen. Dan zou de vacantie tijd ook minder in het gedrang komen als thans. plaatst en wordt hier vervangen door den zeeloods P. Buinker tbass te Hel der. Een onbekend persoon maakt er de laatste dagen zijn werk van, kinderen, door snoeperijen mee naar de duinen te lokken, Oude:s, prent uw kinderen iD, niet mede te gaan. De Staatscourant no. 149 bevat de statuten van de N.V. Mineraal- waterfabriek sior", alhier. en Bierhandel „Excel- Pl&Atselijk Nieuws» IJMUIDEN Concert te geven door „IJMuidens Mannen koor", Dir, N.Gonlag, met medewer king van de Harmonie „Concordia", Dir. Sam Vlessing, op Vrijdag 18 dezer, in de muziektent, Aanvang 8 uur. 1. Volkslied W.F.Kools 2. Ruine H. Mosmans 8. Zondagswijding F. Abt 4. Hollandseh Glorie R. Hol (Voor koor en orkest). PAUZE. 5. Festmarsch Richard Strauss 6. Fantaisie Romant: que L. Montagne 7. Ouverture „Rose Marie" Sam Vlessing 8. Valse Interrempue L. Montagne De zeeloods L. Smit is op zijn verzoek naar den Helder overge Waar, zooals wij reeds Zaterdag schreven, het antwoord van de firma Volker Bos wel als onbevredigend beschouwd zou worde», is dan ook in de Zaterdagmiddag gehouden vergadering van het personeel tot staking besloten. Sinds Maandag wordt er door een groot deel van het personeel niet gewerkt en het laat zich aanzien, blijft de firma bij haar ingenomen standpunt, om niet met de organi satie te willen onderhandelen, dat het conflict voort zal duren. Is deze houdirg van de firma Volker Bos niet wat uit den tijd. Het recht van organisatie wordt tegenwoordig toch algemeen erkend. VELSEROORD. Men ver zoekt ons te melden Het berichtje in uw blad van 1.1. Zaterdag, al zouden de bakkers gezellen in hun vergadering van de vorige week besloten zijn na twee weken tot staking over te gaan, moet op eea misverstand berusten, wijl een dergelijk besluit niet ge nomen is. Zaterdagavond 12 Juli werden we in de gelegenheid gesteld de eerste uitvoering van de Eerste Veiser Aceordionbespelers-Vereeni- ging „Oefening baart Kunst" bij te wonen. Pas j.l. Mei werd deze vereeniging opgericht en nu reeds een uitvoering leek ons wel wat vlug Edoch, de zaal van Tivoli aan den Rijksstraatweg bleek te klein om de vele belangstellenden te bevatten. De direstear, de heer Abercrom'oie opende de byeeykomst door de aanwezigen hartelijk welkom te heeten, waarna met „Marseh Mili tair" van den componist A. Aber- erombie werd begonnen. De aanhef was volgens ons eenigs- zins onzeker, waarschijnlijk door den Indruk van het oogenblik, maar al spoedig maakt deze onzekerheid plaats veer meer vastheid en ge voelvol spel, en een daverend ap plaus was het bewjjs, dat het eerste stuk in den smaak van het publiek was gevallen. Ea toehoorders, die voorheen wel eens smalend over aeoordeonmuziek hadden gesproken, waren nu vau deze kwaal totaal genezen. Als no. 2 van het programma werd onder ademlooze stilte de Willy Wals" van Henri Suuiti ten gehoore gebracht en weder waren uitbundige toejuichingen het loon voor het schoone spel. Volgen daarna „Vriendschap" van Abereromhie en „Dikkie" van Michel de Cock, „Alt kameraden Marsch" van C.Teike om ten slotte voorde pauze door den heer C. Zwanenburg van hier een solo, „Yerschmfihte Liebe" van Paul Linke te hooren vertolken op een wijze, die alle lof te boven gaat. Deze speler liet ons hooren wat men door ijverige studie kan be reiken, en de vereeniging mag zich gelukkig rekenen zoo'n speler als werkend lid in haar bezit te hebben. Na de pauze speelden de Heeren C. Zwanenburg en P. v. d. IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1