Uit d© Gemeente De Invaliditeitswet. VISSCHERIJ. Engh een du». Die Schlitschuhlan- fer (Les Patineurs) van Waldteufel hadden zij gekozen. Schitterend werd ook deze com positie uitgevoerd en beiden spelers toonden hun instrument in hun macht te hebben. Met bijzondere aandacht werden de verschillende nuaneeeringen, in dit stuk voorkomende, gevolgd en werd dit stuk het succesnummer van den avond. Het applaus hield zoo lang aan dat een toegift volgde. Verder werd het zoo rijke pro gamma vlot afgewerkt en aan het eind van de uitvoering werd de directeur de heer Abercrombie ge huldigd door eenige belangstellende met waardeerende woorden, een bloemruiker en een schoon bloemstuk Een woord van grooten lof aan de overige spelers is hier zeker wel op zijn plaats. Het is een succes voor de ver- eeniging geweest. De Heer v. d. Engh deelde nog mede, dat Zaterdagavond 19 Juli a.s. wederom een uitvoering zal geven worden met hetzelfde pro gramma voor de vele mensehen, die terug moesten wegens plaatsgebrek. Zondagavond werd voor het eerst in de zaal Tivoll een Bios- coopvertooning gehouden. De zaal was stampvol en wat men te zien kreeg was werkelijk de moeite waard. Als de toeloop eenigszins bevre digend blijft, zal de maatsch. tot Expl. van bioscopen Lux te A'dam, die deze zaak onderneemt, hier een vaste bioscoop vestigen Een gelegenheid meer in onze ge meente voor publieke vermakelijk heden waar weer wat belasting uit gehaald kan worden. Maandagmiddag kwart voor twee vlogen twee vliegmachines achter elkaar over deze plaats en verdwenen in Zuidelijke richting. Waarschijnlijk waren het de Yickerstoestellen voor de E.L.T.A. te Amsterdam, die 'smiddags om 2 uur aan het Marinevliegstation te Schellingwoude aankwamen. Dinsdagavond is de nieuw benoemde direeteur van „Euphonie" te Velseroord, de heer B. J. van Tienen van Haarlem, als zoodanig geïnstalleerd. Uit alles bleek, dat het den nieuwen directeur ernst is met de studie en geen van de leden ontziet. „Euphonie" gaat met dezen directeur eon goede toekomst tege moet. Het verbouwen van het woonhuis hoek Wiliebrordstraat en Rateistraat tot winkelhuis (Siga renwinkel voor dea heer Jac. Smit) is opgedragen aan den heer P. Verschoor alhier. Ds. Gt.J, Wissink te Vorden, die het beroep naar de Geref. Kerk alhier aannam, hoopt Zondagmiddag 3 Augustus a.s. alhier zijn intrede te doen, na des morgens bevestigd te zijn door den consulent, Ds. F. Kramer van Beverwijk. In de vorige week gehouden vergadering van da afd. der Nat. Chr. Geh. Oath, Vereeniging werd het bestuur geheel gereorganiseerd. Het is nu als volgt samengesteld: G. Koomen, voorzitter, H. Klees, 2e voorzitter, G. Voet, secretaris en Mej. Wed. R, Meijer-Blom, penning- meesteresse. Tot afgevaardigde naar de ia Augus tus te Gouda te houden algemeene vergadering wex'd de secretaris aan gewezen. VELSEN. Zondagavond werd la den tuin van Cooeordia te Wijkeroog een concert gehouden, door de Harmo niekapel der Kon. Papierfabriek „De Eendracht" te Velsen, Directeur de heer K. R. Kerkhcff en de Liede- rentafel „Excelsior" van Beverwijk, Dir. de he<-r A'ton Smit. Beid-» vereenigmgeii gaven ssd den avo»d een werkelijk muzikaal genot. Ooir de maaceazangvereeDi- ging van Beverwijk had vooral veel succes met „Een zomernacht" van Jacob Hamel. Honderden toehoorders luisterden naar de echoone zang van dezen componist. Hoe kon het ook anders met een direeteur als de heer Smit, die den exceeatanten dwingt te zin gen zooals hij het wil. Een genotvollen avond is deze Zondagavond weer geweest en de honderden aanwezigen stemmen zeker mee met ons in: tot spoedig weerziens. Gisteravond Is voor de inma- kerij „Jaeunda" te Velsen de 500ste wagon aardbeien van Beverwijk op het terrein aangekomen. Deze wagon was heel aardig met vlaggen en groen versierd en aan de opstaande zijde was een groot schild aange bracht, waarop te lezen stond: Juli 1919, 2,500,000 Ko., 500 wagons, Aardbeien, „Jaeunda", door de Firma M. A. Vink Eist, Vertegen woordiger P. Nooy Hoorn, Beverwijk, Castricum, Heilo, Velses. Om halt elf kwam deze trein aan, waarna het versierde gedeelte met eeirige zeilen werd bedekt, om Woensdagmorgen eenig feestelijk aanzien aan het terrein te geven en de directie te verrassen. Het geheele personeel was Dins dag in Beverwijk genoodigd waar deze gelegenheid gezamelijk werd gevierd. Maandag werd een foto van het terrein genomen door de foto graaf van het geillustreerde week blad ,,de Prins"wel een bewijs, dat deze onderneming eenige bekend heid heeft. De directeur van het gasbedrijf in deze gemeente is met den Wet houder Landeweert op reis naar Duitscbland in verband met groot- sche plannen aangaande het gas bedrijf. Door het bedanken van den heer B. G. Schuitenmaker heeft het Centraal Stembureau tot lid van den gemeenteraad gekozen ver klaard de heer F. C. J. Netssher te Santpoort. In de gehouden vergadering der Sshoolvereeniging „Uw Konink rijk kome", werd besloten de Chr. School op Wtjkeroog uit te breiden met 8 lokalen en een gymnastiek lokaal. Voorts zuil9n er waschgele genheden komen voor de kinderen, benevens een kamer, bestemd als kantoor voor het hoofd en vergader kamer voor het bestuur. Ook krijgt de school centrale veiwarmmg. De kosten dezer uitbreiding wor den op f40.000 geraamd. Tot adjunct-co armies bij het Bedrijf Openbare Werken is benoemd de heer J. Arends te lJmuiden. Bestellen op Zondag. Met ingang van 20 Juli wordt de bestelling op Zondag en Hemel vaartsdag beperkt tot: a. brieven, briefkaarten, kennis gevingen van overlijden en exem plaren van het Kort Verslag der vergaderingen van de 2e Kamer der Staten-Geueraal, welks zijn voorzien van een strook „Besteilen op Zondag". (Te korp op de post kantoren) b. nieuwsbladen welke minstens 1 maal par werkdag uitkomen e. kennisgevingea van da aankomst van aar-geteekende en geadviseerde stukken. SANTPOORT. Ingeschreven werd als volgt: J. v. Donsalaar en F. J. Spanjaard Vogelenzang, p9rc. h f 40 000, b. f 27 400, massa f 66 950. A. G van Hofeer, Senot n a t 46 500 o. f31 oon, massa f 76 500 J H. en P v. d. Patten, Heemstede mas-a f69100. M, Vrij n hoek, den Haavd f45526, o. f 34 974, massa f 78 300. A. Th Kreuger, Haarlem, massa f76 365. F. H. Peters en N. J Tromp. Amster dam en Haarlem a f 48000, b. 49000, massa f 99000. Eecige ouders hebben ziel» per adres tot B. en W. geweud om oneerdere begeleiding dan gewoonlijk geschiedt, op het schoolreisje, dat de k'nderen der openbare schoo den 23sten dezer te waohten staat. Door het personeel op het landgoed „Duin- en Kruidberg" wordt zeer sterk naar verbetering der loonen verlangd. Het gemiddelde Joon van een arbeider bedraagt daar f 18 per week, wat natuurrijk voor een gezin in den tegenwoordigen tijd beslist ontoereikend is. Ook vergeleken bij het loon'van een' fabrieks- of gemeentearbeider is het zeer achterlijk. Bat deze achter stand onder het personeel zeer druk besproken wordt, wie zal het hun euvel duiden? Onder de vele gesprekken, die door onze dorpsbewoners gehouden worden, behoort ook die van de water-en gasleiding. Velen zijn wél bij de gas- doch niet bij de water leiding aangesloten, om de eenvou dige reden, dat ze toch moeten be talen voor hen, die wel water ge bruiken, hetgeen er nog bij door zou kunnen, maar vooral voor het tuingebruik, dus voor liefhebberij gras en bl08metje3 want zeggen ze, het gaat niet aan, dat het te kort van de waterleiding, gehaald wordt uit de winst van het gasbe drijfwij gasverbruikers betalen daardoor voor de tuiniiefhebberij van de meer gegoeden. Zaterdagmiddag vloog een vliegmachine, uit Zuidelijke rich ting komende en koersende is N.O. richting, zoo laag over ons dorp, dat de vliegenier duideljjk te zien was. Ook de Nederlandsche natio naliteit was zeer goed zichtbaar. Velen woonden dit ongewone schouwspel bij. Was dez9 lage vlucht misschien aan den zwaren damp toe te schrijven? Onze stationschef, de heer Raadt, die als controleur van den loopenden dienst der H.S.M. naar Leeuwarden is overgeplaatst, zal hisr nog eenigc-n tijd als cbef fun- geerer, totdat het hem gelukt is, te Leeuwarden een woning te vinden. IJMUIDEN. Federatie van Vereeni- ging van Werkgevers. In de Dinsdagmiddag te lJmuiden ge houden goedbezochte vergadering van Werkgevers aihier, is unaniem in beginsel besloten tot de stichting van een federatie van vereenigicgen van Werkgevers ia het Visscherij- bedrijf en aanverwante vakken. Aan een Commissie uit de patroons werd opgedragen statuten en regie- muntte ontwei pen, waarbij rekening zou worden gehouden met patroons in zoodanige bedrijven, weike tot beden niet in bepaalde groepen wa ren vereenigd, 't Ligt in de bedoeling nit de nieuw te vormen federate, in over leg met de federatie van arbeiders- vereeuisfingen een loosraad samen te steiler-, om door gemeenschap pelijk overleg stagnaties in de di verse bedrijven te voorkomen en door samenwetking strijd uit te sluiten. Nu er wat goeds ta IJmuide geboden wordt, we bedoelen de opvoering van het blijspel „Fientje Beulemans" door het gezi lschap van i>r W. Rooyaards, a.s. Vrijdag ii „Cycloop", is het te hopen dat de schouwburgzaal vol komt. Dan is er kans op meer gGede voorstellingen. Men meldt ons: Door den R.K. bord van bakke St. Hubrecht, afd. Velsen, is voor de 3de maal e»n schrijven verzon den aan de B oodbakkers-patrooas- vereenigirg met het verzoex om de oonen der bakkersgezellen met f 2, met terugwerkende kracht vanaf 24 Mei, te willen verhoogen. Tevens verzoeken wij U in Uw olad te willen vermelden dat met enkel v. d. Brink maar nog enkele patroons de gevraagde loonen vanaf 24 Mei reeds tv-taler o a de Bruin en Doornik. Mocht een gU'-stig ant woord op h t verzoek uitblpven, lan ztl in een ledenvergadering bi-sproken worden wat ons in dezen te doen staat. Het bericht in Uw blad van Zaterdag 12 Juli waario staat te lezen dat wanneer geen gunstig antwoord binnen de gestelde termijn omvangen wordt tot sta king zal worden overgegaan, omvat niet alle gezellen, daar de R K. Bond aog geen beslissing heeft genomen. Dinsdagmiddag was er vanwege den Raad van Arbeid te Haarlem ten raadhuize alhier een conferentie belegd, waarin door een der Hoofd ambtenaren van dezen Raad een uiteenzetting werd gegeven van de invaliditeitswet. Referent zeide dat het doel der bijeenkomst tweeledig was. Behalve de door hem te geven uiteen zetting van de wet zou men be spreken hoe de wet zoo spoedig en zoo goed mogelijk ten uitvoer ge bracht kon worden. Allereerst geeft de referent dus een uiteenzetting van de Invalidi teitswet. In navolging van Buitschland en' andere landen, waar reeds sedert jaren wettelijke regelingen betref fende arbeidsvei zekering zijn ge troffen, zullen ook in ons land weldra in werking treden de Inva liditeitswet en de ziektewet, in aansluiting met de sedert 1910 werkende Ongevallenwet. Aan deze wetten zal de naam van wijlen Minister Talma verbonden blijven, daar men ze in het spraakgebruik kortheidshalve aanduidt met de „Talmawetten". De inhoud dier wetten is aan de groote massa nog geheel onbekend behalve één bepa ling, krachtens welke de 70-jarigen die in de daaraan voorafgaande 10 jaren minstens 156 weken in loon dienst hebben gearbeid, zonder premie-betalingouderdomsrente kun nen bekomen. Het ligt in de bedoe ling van de Regeering om na 3 De cember ouderdomsrente toe te kennen met ie gang van den 65- jarigen leeftijd. Bovengenoemde wetten zullen namelijk na 3 Decem ber 1919 geleidelijk in werking treden. Allereerst de Invaliditeitswet krachtens welke arbeiders verplicht zijn zich te verzekeren tegen de geldelijke gevolgen visn invaliditeit (arbeids-ongesehiktheid) en ouder dom. Deze wet verstaat onder arbeider voorloopig ieder (vrouw zoowel als man) die 13 jaar is of ouder en. in loondienst arbeid ver richt togen een loon van minder dan f 2000 'sj aars. Arbeiders in landbouw, tuinbouw, zuivel-, ambachten winkelbedrij ven ook dienstboden, bakers, wijkver pleegsters, kantoorbedienden enz enz. zijn dus als „arbeider te be schouwen. Zij wie», door het Rijk een pensioen is verzekerd, als Rijks- en Gemeente-Ambtenaren in vasten dienst zijn daarentegen niet verzekeringspiichtig. Loondienst wordt verricht door hem of haar, die volgens een over eenkomst gedurende zekeren tijd in dienst van een ander tegen bet? lieg werkt. Ook arbeid t6goc loon ia natura (bijv. kost en inwoning) wordt als loondienst beschouwd. De wet stelt ia uitzicht een rente, ingeval van invaliditeit en bij het bereiken van den 65javigen leeftijd I valide is hij die tengevo'ge va ziekte of gebreken niet in staat is em met zjjn gewonen arbeid een derde te verdienen van hetgeeu hij gewoonlijk verdiende. Bovendisn kunnen in bepaalde gevallen kinde ren beneden 13 jaar bij overlijden van verzekerde ouders recht op wei-zen-rente doen gelden en waar- sehijuiijk zal ook een Weduwe rente in de wet worden opgenomen De verpiichte verzekering gaai gepaard met premie betaling, welke geheel ten laste zal komen van d< werkgevers. De rente zal verband houden ra--t het aantal der b-taaiste week premiön en het gezamelijk r.edrag daan an. De premie wo d betaald in den vorm van rente-z-g-s r (te bekomen bei alle kantore oei Posterijen eu der Raoeu van arbeid welke zegels worden geplakt op eei rente kaart. Er mocteo 150 week premlën be raad zij», vóór iemand arrspraaV kan mak n op inv-aiiditeitsrente, 40 week-premiëa vóó~ Weezen-rente wordt uitgekeerd. Hieruit blijkt dat het voor alle die in loondienst wer- k n en dus verzekerings-pliehtig zijn, van groot belang is dadelijk van 3 december af in het bezit te zijr van een rente kaart. Een volgend jaar treed waar schijnlijk in werking da wet op de ver plica te ziekteverzekering Zeer veel administratie is aan een en ander verbonden Het Rijk is verdeeld in 39 gebieden. In elk gebied wordt gevestigd een raad van Arbeid. Deze bestaat uil een voorzitter, 4 werk gevers-leden en 4 werknemers-leden De voorzitters zijn reeds benoemd. Het kantoor van den Raad van Arbeid te Haarlem is gevestigd Sta- tenbnlwerk No. 1 en geopend van 9—12 uur en van l1/»5 uur (des Zaterdags van 91 uur). In het gebied Haarlem arbeiden duizenden mensehen in loondienst. Deze allen moeten zooveel mogelijk vóór 3 December a.s. ingeschreven worden, een reuzenarbeid, waarme de thans reeds geleidelijk een aan vang wordt gemaakt. Het ligt in de bedoeling, wat betreft de uitreiking van formulieren: le gebruik te maken van de toe gezegde hulp der vakorganisaties; 2e ter bereiking der niet georga- niseerden de formulieren aan huis te doen bezorgen; terwijl tenslotte voor hen, die als nog mochten zijn overgeslagen bin nenkort formulieren kosteloos zullen verkrijgbaar gesteld worden aan de Postkantoren. Zij, die zoo'n formulier ontvangen of zelf afhalen gelieven dit nauw keurig in te vullen en te onder teekenen. Na invulling gelieve zij de werkgever bij wien zjj op den dag van beantwoording werken, te ver zoeken de aan het slot van het for mulier opgenomen werkgevers ver klaring in te vuilen en te ondertee kenen, waarna de verzekerings-plieh- tige het formulier in mede portvrij couvert gelieve te sluiten en ter post te bezorgen. Hierna wordt een bespreking ge houden. De secretaris van de IJmuider Bestuurdersbond de heer W. J. van Rooy, zegt dat het hem bevreemd aafc de verschillende vakcentralen niet tot deze conferentie zijn uit- genoodigd. Dat had toch in de eerste plaats moeten gebeuren. Men vraagt nu de medewerking der organisaties, maar spreker geloofü dat deze daar voor toca eerst in hunne vergade ringen zullen beslissen. Voorts had spreker gaarne gezien dat de ver gadering des avonds gehouden was. De heer van der Steen zegt dat de Christ. IJmuider Besturen Bond vertegenwoordigd is. De referent zegt dat aan het gemeentebestuur opgave van de organisaties was gevraagd, zoodat de schuld niet aan den Raad van Arbeid iigt. Verschillende aanwezigen zeggen een middagvergadering boven een avondbijeerikomst te prefereeren. Do heer W. van Heijst gelooft dat de patioons daaivoor zeker vrij geven, de heer van Rooy constateert dankbaar dat een patroon dit zegt. Verschillende vragen werden nog gestelden door den referent beant woord, waarna deze met een woord van dank da bijeenkomst sloot. Verschillende vereenigingen zeg den reeds thans hunne medewerking bij het invullen der formulieren toe. Aanwezig waren een 25-tal per sonen, m-est afgevaardigd door vakverenigingen. Er waren slechts enkele patroons organisaties verte genwoordigd. De Staatseou act bevat de etsrtutea van de N. V. Vissche ij Exploitatie Mij. Nederland en Oranje te lJmuiden. Het doei is het deelnemen in en het verleenen van geldel^ken steun san ondernemingen, welke zich bezighouden met de zeevissehmj eu het exploiteeren en beheeren van som tg? ij fee ondernemingen. Het kapitaal bedraagt f 15000.—. verdeeld m 30 aacdeelen van f500. Directeuren rija de hecren C. Zijp en G. Hamburg te lJmuiden. Het antwoord van den minister op de vragen van den heer Heikoop over de benoemirg van den heer J, Prins alhier, tot buitengewoon Ld van den Raad voor de scheepvaart luidt; 1. Bij onderzoek is gebleken, dat bet buitengewoon lid van den Raad voor de scheepvaart, de heer P. J. Prins mede directeur van de Mij. „Praxis" te lJmuiden voor zoover aan ce Seheepvaartlaspectie bekend is, nimmer opdrachten tot reparatie van zijn schepen, hem door de Scheepvaartinspectie gegeven, onuit gevoerd heeft gelaten en nimmer 'ijn trawlers ongerepareerd liet uit varen. 2. Ia verband met het antwoord op de eerste vraag, kan de tweede onbeantwoord blijven. 3. De samenstelling van den Baad voor den scheepvaart is in de schepen wet geregeld en in die wet worden ouder de categorieën, waaruit de Raad moet worden samengesteld, de zeelieden niet genoemd en evenmin de leiders hunner vakorganisaties. Zonder wetswijziging zou dus aan het verzeek niet kunnen worden voldaan. Da Commissie van bestuur over het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort, heeft Vrijdag aanbesteed: het verbouwen der voormalige iso ieerafdeelisg en bijbouwen dagver- b ijf met serre, zoowel aan de man een ais aan de vrouwenzijde van het nieuwe gedeelte, In 2 pere. en in massa.

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 2