ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN vooruitbetaling No. 386. Woensdag 23 Juli 1919 4e Jaargang Abonnementsprijs80 ets., per 3 maanden, franeo per post 95 ets., voor het Buitenland i 1.25. Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bjj de Agenten Tot plaatsing ran adverten tiBn ran buiten de gemeente YELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. B O E L S E, IJMUIDEN. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave van de Naaasl. Venn. Uitgevers Jffi. „IJaaindeii" ABRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V. Drukkerij Sinjewel, "Willemsplein 11, IJmuiden Telefoon 153 ADVERTENTIËN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine adverteutiën en familieberichten 10 ets per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede- deelingen 25 ets. per regel. Advertentieeontraeten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 1 k in te zonden WOENSDAG an ZATERDAG tot 9 unr v.sa, Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 10 Gent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het onde en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Bij dit nummer behoor een bijvoegsel. Officiéél. Bekendmaking Drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat op 19 Juli 1919 bij hen is ingekomen een verzoek schrift van Gornelis Koster van beroep zonder, wonende te IJmui den, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de navolgende loealiteitden win kel van het perceel, plaatselijk ge merkt L 71e en gelegen aan den Wijkerstraatweg te Wijkeroog. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bjj Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 21 Juli 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Burgemeester, H. vbb LOREN tan THEM A AT. de Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Bekendmaking Drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat op 18 Juli 1919 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Jan van Alphen, van beroep grondwerker, wonende te Schoten, domicilie kiezende te Velsen, om verlof voor den verkoop van alcohol houdenden drank anderen dan ster ken drank in de navolgende loealiteit de gelagkamer van het perceel, plaatselijk gemerkt E 65 en gelegen aan den Kanaalweg aldaar. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dt verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, 21 Juli 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Burgemeester H. vee LOREN VAN THEMAAT. de Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Kostelooze inenting te Yelseroord. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen maken bekend, dat op Zaterdag den 26 Juli a. s., des namiddags te 2VS uren, de ge legenheid zal zijn opengesteld tot Kostelooze Inenting en Herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe in de Openb. school D te Velseroord aanmelden Voor eene juiste vermelding in de vaccinebewijzen van de namen en geboortedatums der kinde ren, is het gewenscht dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of ge boortebewijzen der kinderen. Velsen, 22 Juli 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, TH. J. WIJNOLDY DANIËLS. Schouw over de Wateren. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter algemeene kennis, dat de schouw over de Jan-Gij zen vaart en de Delft, alBmede over beken, waterleidingen, heulen en duikers, zal worden ge voerd op Vrijdag 1 Augustus 1919, De betrekkelijke voorschriften der algemeene Politieverordening bepa len, Art. 50. Met boete van ten hoogste vijf en twintig gulden wordt gestraft de eigenaar van een perceel, die: a. niet zorgt draagt, dat de tot dat perceel behoorende wateren in goeden staat worden onder houden b. wanneer hij daartoe door Bur gemeester en wethouders is aangeschreven de herstellingen en verbeteringen aan wateren, heulen en duikers, beken en sloten tot dat perceel behoo rende, door hen noodig geoor deeld tot het verkrijgen van een goede waterafvoer of in het belang der openbaren gezond heid, niet aanbrengt. Art. 52. De wateren zullen op den bodem minstens 2 d.M. breeder moeten zijn dan de eerste zich benedenwaarts bevindende heul of duiker. De bodems der wa teren moeten liggen minstens 5 c.M. beneden de lijn, welke de bodems der opeenvolgende heulen verbind. De heulen of duikers zullen minstens moe ten zijn 5 d.M. breed en 6 d.M. hoog. Burgemeester en wethouders noo- digen Uit om in het belang van den goeden waterloop en ter voorkoming van moeilijkheden te willen mede werken tot een richtige uitvoering der voorschriften. Velsen, den 16en Juli 1919. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Van den Waehttoren. Arbeidsmoeheid, schuwheid of onwil. Er wordt tegenwoordig overal geklaagd over gemis aan opgewekt heid en Jjver tot den arbeid. Het Handelsblad van 17 Juli geeft er in eea hoofdartikel eenige typische staaltjes van De Haagsche commis saris van politie heeft de agenten moeten wjjzen op het slecht ver vullen hunner ambtsplichten, o.a. het te vroeg verlaten van hun post. Een ingenieur werd gevraagd om plaats voor een jongen bij een ge meente bedrijf; zjjn antwoord was: Alle gemeentewerklieden zijn lijn trekkers. Hg gaf den raad den jongen naar een particulieren pa troon te zenden, dit hem fiksch zou narijden en leeren werken. Maar oek in het particuliere bedrgf wordt niet meer met lust en kracht gewerktAmsterdamsehe heiers slaan thans acht palen in denzelfden tijd, dien vroeger voor vjjf en dertig palen gebruikten. Een directeur van een vrij groot6 werkplaats zeide ons dezer dezer dagen hetzelfde: De fat is er uit; ik kan anders goed met mijn volk opschieten, maar ze zijn tegen- woardig kribbig en doen lang zoo veel niet. En hij voegde eraan toe: Het is onbegrijpelijk, hun loonen zijn flink omhooggegaan en toch hebben ze niets gewonnen. De aan houdende duurte heeft hun leven moeilijker gemaakt en de moed gaat er zoo uit. Het is beter te verklaren dan te klagen. Er wordt tegenwoordig, zoo dra het gesprek over arbeiders, hun eischen, hun strijd om de macht ioopt, in gewoonijjk zeer onwelwil lende woorden gesputterd en ge jammerd over hun onverschilligheid en luiheid. Zij produeeeren thans in den zelfden tijd aanmer kelijk minder dan voor den oorlog. En toeh meenen ze neg te veel te doen en praat men nu zelfs al van een 6-urigen werkdag. Het klagen is zeker niet onge grond, maar beter ia een grondig begrijpen. Er zijn verschillende oor zaken voor de arbeidssehuwheid. Het is een feit, dat zelfs aanzien lijke loonsverhoogingen thans den levensstrijd niets makkelijker maken De arbeider, die voor den oorlog f 20 verdiende, was best sfthans moet hij, als hij een vrouw èn een paar kindaren heefr daarvan armoe lijden. Dat zulks bitter stemt en onverschillig maakt, is slechts na tuurlijk. In sommige gevallen werkt ook de geest der lijntrekkerij van het leger na. Wanneer men een paar jaar gemobiliseerd is geweest en dan in de meeste gevallen geen andere inspanning gehad heeit dan om den t|jd te dooien en zoo wei nig mogelijk te doen, dan is de energie door rust roestig geworden. Niets went makkelijker aan en moeilijker af dan het lummelen. In de oorlogvoerende landen staat de arbeidsmoeheid zeker ook in ver band met de jarenlange onvoldosn- de voeding. Men verwondert zich niet, dat de Duitsehe mijnwerkers zoo makkelijk tot staking overgaan en zooveel minder presteeren. Zij moeten zwaren arbeid verrichten met een verslapt en vermagerd lichaam. Eindelijk is er een geest van moedeloosheid gekomen in alle klassen der samenleving door den oorlog. Een geneesheer heeft eens geklaagd, dat de lust om ziekten op te sporen en te bestrijden en zoo het leven te behouden, er bij de medici niet grooter op is gewor- deD, daar de wereld immers op de meest dolle wijze jonge sterke le vens verkwist heeit. De roeping, om de samenleving te dienen doorzijn arbeid, is bij menigeen verzwakt, doordat de samenleving met alles, wat waarde heeft op ieder gebied, zoo roekeloos heeft omgesprongen. Het geeft allemaal toeh niets wordt de leuze. Waarom zal men zich dan inspannen? Wie zal er met volle krachten aan het bouwen gaan, als even hard weer afgebro ken wordt. Verklaren is beter dan klagen, maar verklaren alleen is niet vol doende. Wij hebben niets aan den geneesheer, die onze ziekte ver klaart en ons een interessant stu dieobject vindt. Wij willen beter worden. Waarschijnlijk zal dan de lust, om te werken, bij het terug- keeren van normaler tijden, zich wel herstellen. Maar ook moet van alle kanten met kracht en nadruk be toogd worden, dat thans in arbeid de redding der wereld ligt. De plicht, om zijn beste krachten bij den arbeid te geven, moet sterk op den voorgrond geplaatst worden naast het recht, om door zijn arbeid voor zich en zijn gezin een goed verzorgd bestaan te genieten. Lijn trekken) moet niet om d8 brutali teit en slimmigheid erbij toegepast, bewonderd worden, maar als iets minderwaardigs worden afgekeurd. De maatschappelijke verhoudingen ontslaan van dien plicht niet. Óm het eers recht duidelijk te zeggen De slavernij keuren we af, maar we zouden een werkzamen slaaf verre boven een luiwammes stellen en den laatsten zeggen, zich met ijver aan zijn werk te geven, zoolang hij slaaf is. Men moet over da maat schappelijke verhoudingen heen kunnen zien. Het is voor den mensch zelf veel bevredigender met toewij ding te werken dan te lanterfanten.' Al laat de voldoening voor zijn beurs te wenschen en te eischsn over, h|j vindt daarin voldoening voor zjjn hart. En bij, die werkt, moet niet alleen zijn onmiddellijker: ehef zen, maar de mensehheid, in wier belang hij werkt. Da timmerman en met selaar, die aanpakken, helpen ons verlossen van den woningnood. De landarbeider, zeeman en fabrieker, die met elkaar het textielbedrijf bedienen, helpen de naakten klee- den. De mijnwerkers, die acht of zes uur werken, maar dan ook wer ken, bestrijden den over de heele wereld heerschenden kolennood. Tegen onwil is het al heel moeilik strijden en onwiliigen zullen er wel blijven de tegenwoordige arbeids- schuwheid zien we echter als een tijdelijk verschijnsel, Ze behoort bij de oorlogspsychose, waardoor de heeie wereld bezeten is geweest en die nog steeds nawerkt. Wellicht is het juister, om te spreken van de psychose, de afwijking van het normale en natuurlijke zieleleven tengevolge van de oorlogsellende. Men moet hier niet lijdelijk tegen over staan. Maar dit verschijnsel bestrijden, door op den dieperen zin van den arbeid, zijn waarde en ook z|jn plichtmatigheid te wijzen. Eenmaal is hier geenmaal. Telkens zal in den geest van deze beschou wingen opgewekt moeten worden. Het zwaard heeft de wereld ramp zalig gemaakt; de arbeid zal haar thans moeten verlossen. Wanneer maar met de helft der geestdrift en toewijding dit werk ondernomen wordt, als waarmee de legers naar de wapenen hebben gegrepen, zal de wereld er weer boven op komen. Het zwaard mag nu roesten en verroesten ook, maar de ploeg moet als zilver schitteren door gèstagen arbeid. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Muziekconcours. Tot slot van het concours der Harmonievereeniging „Concordia" heelt Zondagmiddag ia Hotel No. Een de prijsuitreiking plaats gehad waarbij vele afgevaardigden en be langstellenden aanwezig waren. De voorzitter van het Eere-comité, de heer Reijgersberg, opende deze bijeenkomst met een woord van welkom en bracht daarbij een woord van dank aan allen die hebben mede gewerkt tot het welslagen van dit eoneours. Tevens gaf hij een kort overzicht van dit muziekfeest, waaruit bleek dat dit eoneours in alle opzichten goed was voorbereid en als uitste kend geslaagd mag worden be schouwd. Spreker gaf echter z|jn verent waardiging te kennen over uitlatin gen van eenige raadsleden in eene vergadering van den gemeenteraad en bracht hulde aan die leden, welke deze uitlatingen bestreden en vol lof waren over de regeling en het verloop van dit coacourB. De heer Reijgersberg betreurde echter dat enkele vereenigingen, trots het hun verboden was, tijdens de godsdienstoefeningen muziek hebben gemaakt. Vervolgens werd overgegaan tot de uitreiking en werden de. prijzen met een gelukwenseh aan de be kroonde vereeniging door den heer Reijgersberg overhandigd en ontving elke vereeniging een sierlijk uitge voerd diploma. Door verschillende afgevaardigden werd daarna dank gebracht aan het Bestuur der Harmonievereeniging „Concordia" voor de uitstekende regeling en prettige samenwerking tijdens de eoneoursdageD, waarna de voorzitter deze bijeenkomst, met een tot weerziens, sloot. Onze plaatsgenoot, de heer F. List, heefc met goed gevolg het eindexamen Zeevaartschool te Texel afgelegd. Wij verwijzen onze lezers naar een aan dit blad toegevoegd ver weerschrift van den heer Kors Vis ser, alhier, tegen de beschuldigingen der Commissie inzake den woning bouw Patrimonium. VELSEROORD. Zaterdagavond waren wij ge tuige van een ongeval, dat wonder boven wonder zonder groote onge lukken afliep. Door het breken van een Ijzeren pen van den melkwagen van den heer Wittsman van Santpoort, gin gen de paarden er van door tot aan den Sigarenwinkel van den heer Geerlof aan den Stationsweg. Gelukkig werden de paarden gegrepen en mocht alles zonder ongeval afloopen. Door den hevigen storm brak een der palen aan den Zeeweg bjj de Katholieke school en sloegen de electrisehe draden tegen den grond. Een jongen geraakte verward en riep om hulp. Een vrouw, die hem uit zjjn gevaarlijke positie wilde redden, kreeg ook nog een gewel digen schok. De bewusteloos gewor den jongen werd b|j een der naast bjjzjjnde huizen binnengedragen. Verdere ongemakken van hemzjjn ons nog niet bekend. Over de uitvoering van |de Aecordeonbespelers-vereeni2ing wil len we ditmaal alleen melden dat deze Zaterdagavond weder heel wat belangstellenden trok en weer uit stekend is geslaagd. Onder de aanwezigen merkten we enkele musici op, die met aandacht de verschillende nummers volgden. Omtrent het berichtje van verleden week over de verhooging der tarieven bij de Kappersvereeni- ging moeten wjj melden, dat het scheren niet is gewerden 80 cent, doch 15 cent. Voor het haarsnijden wordt voor niet-klanten 80 cent berekend. Wij meenen met deze rectificatie te kunnen volstaan. De actie, welke de bakkers alhier eenigen tjjd geleden tegen bakker v. d. Brink op touw zetten, schijnt nu afgedaan. Als lid van het Schaalarm- bestuur is benoemd de heer P. Bosman alhier. Daar de levering van aard beien langzamerhand is afgeloopen, worden aan de inmaakfabriek „Ja- IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1