ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN vooruitbetaling No. 388. Woensdag 30 Juli 1919 4© Jaargang Abonnementsprijs 80 ets., per 8 maanden, franco per post 95 ets., voor het Buitenland f 1.25. Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en fey de Agenten Tot plaatsing ran advertentiën van bulten de gemeente VELSEN ln dit blad Is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F, C. R O E L S E, IJMUIDEN. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave van de N&amï. Venn, Uitgevers Mij. „Usauiden" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. Y. Drukkerij Sinjewel, Wiilemsplein 11, IJmuiden Telefoon 153 Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 10 Gent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Officiéél. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek vaa de N.V. Vereenigde Traan- en Olie- fabrieken te IJmuiden om op het perceel, kadastraal bekend Gamees te Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie L No. 1038 gelegen aan de 3e Haven straat, te mogen oprichten een in richting tot het verwerken van vischlever en traan, waarin zuilen worden geplaatst een stoomketel met een verwarmend oppervlak van 20 M' en een electromotor van 12 P.K., door hen is toegestaan voor den Proeftyd vaa 1 jaar. Velsen, den 23 Juli 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Burgemeester, H. va» LOREN van THEMAAT. de Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIÈL3, Hinderwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van G. van der Kelk te Velseroord om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, sectie H. No. 4165 te mogen oprichten een slachtplaats en Vleesehhal door hen is toegestaan. Velsen, den 23su Juli 1919 Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Se^re+ans, Th. J. WIJNOLDY DANJÈLS, Georganiseerd overleg Met een voortvarendheid, di« niet het kenmerk vaa de werkwijze dezer gemeente is, hebben Burgemeester en Wethouders den raad een ont werp verordening voorgelegd tot re geling van hst gaorgauiseerd overleg. Beza uitvinding is er een van den nieuwsten tijd. Nog slechts in enkele gemeenten is men tot de ia voering er van overgegaan. Oegenschijnlijk is er veel voor en weinig tegen aau te voeren, dat groote eategoi'iëü van ambtenaren en beambten in dienst van gemeenten, previa ce of rgk medezeggiogsehap zullen krijgen in het vaststellen vaa arbeidsduur, arbeidsvoorwaarden of rechtszeker heid van hunne positie. B. en W. dezer gemeente zien in de totstand koming van dit georganiseerd over leg twee directe voordeelen n.l. in de eerste plaats, dat daardoor de ambtenaren en de werklieden hunne belangen beter tot hun recht kun nen laten komen en in de tweede plaats en dit achten we mede van groot belang, dat de raad verlost wordt van dien stroom van verzoek schriften over positieverbeteringen en persoonlijke verlangens, welke thans overal de raadsagenda's en vergaderingen verlengt, dikwijls, zeggen B. en W. er by tot bevoordee ling van den een boven den ander en tot afgunst en onaangename ver houdingen lf-iöt en bijna steeds het tot standkomen van een algemeene regeling, steunende op vaste begin selen, welke een waarborg in zich heefc voor een zekere duurzaamheid, onmogelijk maakt. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht en daarom hebben B. en W. dezer gemeente ontdekt, dat in de desbetreffende verorde ningen van andere gemeentes fouten voorkomen, die men bier onder vangen wil. Zoo schijnen in andere gemeenten regelingen te zijn getrof fen, waarbij het georganiseerd over leg optreedt zonder zeggingschap of invloed van den gemeenteraad. Zulks aeht men te Velsen ougewenscht, waarom voor deze gemeente wordt voorgesteld in iedere der twee com missiën van overleg twee raadsleden te benoemen. W?.ar verder wordt voorgesteld in ieder der commissiën te benoemen vier bedryfshoofden en vier vertegenwoordigers uit de ambtenaren in de eene en vier werklieden in de andere commissie terwijl het voorzitterschap van elke commissie zal worden bekleed door een lid vaa het college van B. en W., daar springt het al dadelijk in het oog, van hoe overwegend belang het is, we ke raadsleden in die commissiëa worden gekozen, neem bijv. eens aan, dat in de commissie van overleg voor de arbeiders wor den gekozen twee soeiasl-democra* tische of nog vooruitstrevender raad sR den en een ingrijpende ar- beidskwestie moet woeden beslecht tusschen bedrijfsleiders en uitvoer ders, dan zullen natuurlek de ar beiders gesteund wordeu door de hen goedgezinde raadsleden en zullen zij met hun zessen altijd den door slag kunnen geven. Worden ia de commissie van overleg voor de amb tenaren twee conservatieve als die er tenminste nog bestaan raadsleden gekozen en er valt een bovenger oemde kwestie te berech ten, waarbij de bedrijfohoofden tegenover de ambtenaren staan, dan is immers de uitslag van zoodanige berechting vooruit met zekerheid vast te stellen. Bijjkt hieruit al niet reeds, wat groote verantwoor delijkheid gelegd wordt in de handen van een of tw6e raadsleden, die dea doorslag kunnen geven in zoo danige commissie, tenzij men de adviezen van die commissiëa bloot voor kennisgeving zal aannemen, in welk geval de onnuttigheid dier instellingen zoo spoedig zal blaken, dat niet één raadslid, dat zich zelf niet tot een aanfluiting in den raad wil maken, in zoodanige commissie wil zitting nemen. Neen, de raad zal wel degelijk rekening hebben te nemen met de adviezen dier commissies. Daar zuilen de ambtenaars- en werk liedenorganisaties wel voor zorgen en anders de in die eommissieën gekozen raadsleden. Opmerkelijk is, dat de voorgestelde verordening daaromtrent niet anders vermeldt, dan dat de oommissië haar advies schriftelijk uitbrengt aan B. en W. en dat ook de minderheid desver- langd haar meening mag mededeelen. Bij de behandeling van een zaak worden dan de adviezen der com missiëa met bijlagen aan den raad overgelegd. Eilieve, waarin zal dan de groote vermindering van werk zaamheden bestaan, die B. en W., zich van dat georganiseerd overleg voorstellen, als iedere zaak toch door den raad zal beslecht worden. Zullen dan de eindelooze diseussiën achterwege blijven, als men de adviezen der commissiën van overleg zal gehoord of gelezen hebben? ADVERTENTIËN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 10 ets per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede- deelingen 25 ets. per regel. Advertentieeontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 15 k in t« eeudfca WOENSDAG ®n ZATERDAG tot uur v.m. Immers geen sprake" van. En als een der zoodanige eommisslëa na ampele besprekingen en vele ver gaderingen tot eenig resultaat is gekomen en daarvan in een goed gedocumenteerd advies blijk geeft aan den raad en deze vereenigt zich niet met d6 door de commissie genomen beslissing, is dan niet al het werk der commissie tevergeefs geweest? En om aan de besluiten der com missiën bindende kraGht te geven is immers niet doenlgk, want B. en W. stellen zich voor jalle belangrijke aangelegenheden tubschen ambte naren en werklieden eenerzijds en de bedrijfshoofden ea de gemeente raad anderzijds naar die commissiëa te verwijzen. Die commissiën zullen dus in ontvangst hebben te nemen alle verzoekschriften die te dier zake bij den raad inkomen, wat tot gevolg zal hebben, dat ze tijdelijk den raad verlaten om er later nog eens in terug te komen, vermeer derd met de adviezen der commis siëa, Die commissiëa zullen worden de vergaar- we willpn niet zeggen de vuilnis-bakken, waarin alle ver zoeken zullen worden opgepot, om later weer voor den dag gehaald te worden. Om maar eens een voor beeld te noemen. In de jongste raadsvergadering werd besloten een adres van ambtenaren en werklie denorganisaties betrrffende premie- vrij pensioen in handen te stellen van de op te richten commissiën van georganiseerd overleg, di9 n.b. nog tot stand moeten komen. Het verzoek is er een van groote be- teekanis, dat zal niemand willen ontkennen. Welnuin de eerste plaats is het verzoek voor geruirnen lijd van de baan. Tijd gewonnen, veel gewonnen zullen B. en W. ge dacht hebbm. Zjja de commissiëa eerlang in het leven geroepen, dan zullen ia elk der twee commissiëa acht belanghebbenden eea beslissing hebban te nemen of ze al dan niet voor een premievrjj-pensioen zullen adviseeren en els in dien tijd bet pensioen voor wethouders is inge voerd zal het aantal belanghebben den reeds tot negen gestegen zijn in iedere commissie. Behoeven we nog te vragen hoe de ambtenaren en de werklieden over premievrg- pensioen denken. Alleen de den raad vertegenwoordigende raads leden zullen als minderheid een andere meening toegedaan kunnen zijn. Doch de mogelijkheid Is zeker groot, dat die minderheid in de com missie de meerderheid in den rasd verkrijgt, of we zouden onsgroote- lijks moeten vergissen. Een tweede voorbeeld. De raad besloot de salarissen der gemeente arbeiders met drie gulden in de week te verhoogen, op staanden voet, in afwachting van een nadere rege ing, te treffen door de bij voor baat met werk gezegende, doch nog niet geboren commissiëa van geor ganiseerd overleg. Is het resultaat van dit by de werkliedeneommissie aanhangig te maken punt niet bij voorbaat bekend. Natuurlijk zullen nog belangrijk hoogere loonsver hoogingen worden voorgesteld. Waarom zouden de bedrjjfehoofden er tegen zijn? In de eerste plaats kennen zij de meening van het meerendeel der raadsleden en in de tweede plaats zal toch iedere loons- verhooging aan den voet een ver hooging naar den top tengevolge moeten hebben. We zullen, vergissen we ons niet, over die commissiën van georganiseerd overleg nog niet het laatste woord geschreven hebben. Tan d@n Wachttoren. Spel tusschen misdaad en politie. Een detectie veroman, waarin het probleem niet al te doorzichtig in elkaar is gezet en de oplossing niet al te gemakkelijk geschiedt, is toch geen ongenoegelijke lectuur. Wij erkennea eerlijk, dat we er op een 7aeantiedag wel eens eentje snoepen en er ons mee vermaken. Aanbe velenswaardige leetuur zijn deze boeken niet, maar wie zich van alle iabraakneiging vrij weet en houdt van iist door list overtroefd, mag er zijn plezier in hebben. Erg onmogelijke geschiedenissen, hoe kan je daar nu aardigheid in hebben zoo vraagt een kennis dan wel eens. Je weet, dat zulke din gen immers toch nooit gebeuren. De een houdt van problemen op bet schaakbord, de ander van een verrassende ontwarring van een knoop in de menschenwereld. Ea ook hier overtreft de werkelijkheid de verbeelding wel eens. Wat een prachtige stof voor een interessante detective-roman gsf het verhaal van den robjjnenzwendel, onlangs in enkele korte, droge zin nen in de kranten vermeld. Een Amsterdamsehe koopman deed tg- dens de oorlog groote zaken in Kaap- sche robijnen. Zij worden met diamantafval gebruikt, om de zielen van het geschut egaal te slijpen. Een kanon moet een blanke ziel hebben Alle oneffenheden zouden de richting van den kogel tegen de berekening in doen afwijken. Na afl )op van den oorlog zat deze koop man met een groote party robijnen, die nu niet veel meer waard waren. Vergeefs trachtte hij ze in Enge land, Zwitserland en Amerika te verkoopea. Nu kwam het schitterende plan bij hem op, za te laten stelen. Het is niet zoo gemakkelijk van zyn schatten af te komen, als men ge woonlijk wel denkt. Nu ja, alamen zgn bsars een nacht op de stoep laat liggen, is ze den volgenden mor gen geblazen en als men een spik splinternieuw karretje onbeheerd in een drukke siadstra&t laat staan, vindt die wel een nieuwen heer. Maar onze koopman wilde op een voordeelige wgze bestolen worden. Hij hoopte als bestolene er niet minder goed af te zgn als de dief zelf, of eigenlgk nog beter. Hij verzekerde zyn robynen tegen dief stal tegen een veel te hooge waarde en deed toen poging, om da ver zekerde waarde te kry'gen en zich te laten berooven. Een exi ander ging zoo makkelijk niet. De ver zekeringsmaatschappijen weten ook wel, dat robgnen meer waard zyn dan knikkers maar niet tot de kost bare edelsteenen behooren. Vooral minderwaardige Kaapsehe robijnen niet. De koopman liet toen door middel van een notaris een schyaverkoop plaats hebbes. De notaris maakte te goeder trouw de acte daarvan op, waaruit bleek, dat de robynen tegen een som van ruim 2 ton ver handeld waren. Bovendien werd de schat onder geleide van vier be dienden en een paar wakers van den nachtveiligheidsdienst naar een safe gebracht. Nu was het niet moeilijk meer, om de robgnen ver zekerd te krygen. Daarna moesten ze vervoerd wor den, opdat er gelegenheid kwam, ze kwyt te raken. Een directeur van een deteetievebureau zorgde voor de dieven. Gewoonlijk beletten detectie ven het werk van dieven dit detectivebureau zette ze daaren tegen aan hst werk. Bg het vervoer door Rotterdam zijn de kistjes met de robynen verdwenen. Helaas een Rotteraamsehe inspec teur van politie zag een spoorweg man met een beruehten inbreker wandelen, ging aan het denken en snuffelen en het eind is, dat de spoorwegma", een paar beruchte inbrekers en de koopman met zyn handlangers nu in verzekerde bewa ring zitten. Hy is zyn robijnen kwyt, maar de maatsebappy houdt de uitkeering der schadevergoeding. Het spel, hoa slim ook aangelegd en boa goed ook gespeeld, is ver loren. Zoo ziet men, dat er niet alleen listige oplichters maar nog listiger politiemannen zyn. De wer kelijkheid neemt niet altijd zalk een bevredigend verloop als de ver dichting. Detectieveromans geven ook steeds eon zedehjk genot immers daar ontspringt demisdaad den dans nimmer, Da boosheid be trapt en bestraft te zien, is werkelijk genoegeiykwanneer het althans niet de eigen boosheid betreft. De haan gaat zoo makkeiyk over. Êe meeste soldaten, die voor het eerst in het vuur komen, zullen wel een oogenbiik aarzelen, als het commandoVuurklinkt. Ze be- bedenken, dat hun schot doodeiyk kan zyD, een onbekende althans zwaar kan verwonden en verminken. De zucht tot zelfbehoud en de op winding van den slag zullen bij de meesten wel spoedig aan die aarze ling een eind maken. Al spoedig schiet men het geweer af zonder eenig bezwaar. Men heefc den eer bied voor het leven der mede- meBSêhen verleerd. Een van de grondslagen der beschaving is daar mee weggevallen. Ook in dat opzicht mag men den oorlog werkelgk bar- baarseh noemen. Na dea oorlog keeren de soldaten niet maar onmiddellgk tot hun vroeger peil van beschaving terug. Er zullen onder hen ook velezede- ïyke verminkten en invaliden zyn. Dat biykt treffend bg een zeer ge vaarlijken roofmoordenaar, die voor kort te Arnhem gearresteerd is. In den nacht langs den Yelperweg zwervend vond hy ergens een byi buiten staand. Hy nam hem mee en sloeg er even later een heer mee neer, om dezen te berooven. Hy had er geen tijd voor en moest vluchten, daar er een man uit een huis kwam vlak by. In diezelfde week heeft hij by een slager spsk en bij een bakker brood gestolen. Kort te voren had hy te Water- graafmeer met een knuppel een man doodgeslagen en hem van zyne beurs beroofd. Ook is hg de dader van den moordaanslag op Dr. Goldberg te Bussum. Met een stak gaspgp sloeg hy hem bewusteloos en plun derde daarna den ongelukkige, die spoedig is gestorven. Bg zyn verhoor verklaarde hij niet de bedoeling gehad te hebben, zyn slachtoffers te dooden. Maar hg telde overigens menschenlevens niet zoo koog meer. Aan het Oos- lijke front had hij vele gruwelen meegemaakt. Onder de geweldige schadeposten van d6zen oorlog behoort ook de verwildering en ontaarding. Het zyn niet alleen helden, die van het front terugkeeren. De stijgende criminaliteit bswgst, dat de oorlog het tegendeel is van een leerschool in deugd. De mensthheid heefc het thans niet voor het eerst ervaren, maar zal ze nu eindelgk door die ervaring ook wijs worden? Nau- weiyks is deze oorlog uit of men spreekt al weer van een nieuwen. IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1