OFFICIEEL RAADSVERSLAG GRATIS bijvoegsel v|d IJMUIDER COURANT der gemeente VELSEN. 18e Zitting. b. een bericht van het lid B. G. Schuitenmaker, dat hij zijn benoeming tot lid van den Raad niet aanneemt en eene kennisgeving van het lid F. C. J. Netscher, houdende aan neming zijner jpenoeming tot raadslid. d. verslagen van de directeuren van het gasbedrijf en de waterleiding en van de commissie voor de werkloosheid verzekering over 1918. f. mededeelingen van den Commissaris der Koningin dat tot buitengewoon gemeenteveldwachters zijn benoemd Th. A. Koppies en K. van der Wal. h. eene mededeeling van Mej. A. J. Uyttenboogaard, onder wijzeres aan school A, dat zij haar aan den Raad gezonden adres wenscht beschouwd te zien als tot burgemeester en wethouders gericht. i. een adres met memorie van toelichting van het hoofdbestuur en het bestuur der afdeeling Velsen van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel inzake invoering van den achturigen werkdag en vergoeding voor extra-diensten vanaf 31 Maart j.I. k. als voren van den IJmuider Bestuurdersbond inzake de OPENBARE VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD OP DINSDAG 22 JULI 1919, DES AVONDS 7>/2 UUR TEN GEMEENTEHUIZE. VoorzitterMr. Dr. H. Ver Loren van Themaat, Burgemeester Aanwezig de heeren: F. P. vermeulen, W. landeweert, wethouders; R. brink, b. G. schuitenmaker, F.C. J. netscher, P. Bosman, J. Sluiters,J. P. Handqraaf, D. F. G. Schilling, J. van der Steen, P. Uytendaal, J. A. Dalmeijer en J. Hooge- land. Afwezig de heer H. vooren. Drie vacaturen. NOTULEN. De door den Secretaris voorgelezen notulen worden onveranderd goedgekeurd. AGENDA: 1. INGEKOMEN STUKKEN EN MEDEDEELINGEN. Ingekomen zijn de volgende stukken: a. brieven van Gedeputeerde Staten omtrent ter goedkeuring ingezonden raadsbesluiten. Voor kennisgeving aangenomen. Als voren. c. mededeelingen inzake schenkingen voor de historische verzamelingen door: W. Bax Jr. te Maastricht ;B. C. M. Zwart te AmsterdamG. H. Raat te VelsenMej. H. C. Raat te Velsen; G. Voet te Velseroord en W. P. Mets te IJmuiden. Als voren. Als voren. Deze verslagen zullen als bijlagen bij het gemeenteverslag over dit jaar worden gevoegd. e. eene mededeeling van den voorzitter der levensmiddelen commissie, dat het tekort op kalizeep niet 1080 maar 80 stuks bedraagt. Als voren. Als voren. g. eene dankbetuiging van het bestuur der Handelsvereeniging IJmuiden en Omstreken voor de toegekende verhooging van subsidie voor 1919. Als voren. Als voren. De heer BRINK: Het college wenscht eerst prae-advies uitte brengen, kan dat al in de volgende vergadering worden behandeld De VOORZITTER: Dit zal eerst naar de commissie moeten. De heer BRINK: Het adres is reeds veertien dagen oud, het had dus nu al behandeld kunnen worden. Destijds is mijne motie aangenomen doch tot heden nog niet uitgevoerd, vandaar dat dit adres bij den raad komt. Ik had verwacht dat het adres nu meteen wel zou zijn toegelicht. De heer NETSCHER vraagt of de raad de verzekering kan krijgen dat het prae-advies in de volgende zitting komt. De VOORZITTER: Ik ben met verlof van 31 Juli tot 25 Aug, dus het kan niet in de volgende zitting komen. Zonder hoofdelijke stemming wordt het adres in handen van Burgemeester en Wethouders gesteld om prae-advies. j. als voren van den hoofdagent van politie N. H. Edcius en de agenten-rechercheurs J. C. Baart en J. L. Smits om eene gratificatie voor meerdere werkzaamheden. Als voren. distributie van kousen. De heer SCHILLINGHet geschiedt nu, wat tot tevredenheid stemt, ik zou echter gaarne zien dat, als zooiets weer gebeurt, er meer spoed achter gezet wordt. De nood is zeer groot, zoodat de kinderen bijna zonder kousen moeten loopen, gelukkig komen er in September wederom kousen ter beschikking. De VOORZITTER: Van de organisaties werd volle mede werking verkregen zoodat voor de gemeente kosten bespaard bleven. De heer SCHILLING: Ik heb mij overtuigd dat één manufac turer geneigd was den verkoop ter hand te nemen tegen een zeer gering percentage. Men had zich evenwel eerder in verbinding moeten stellen met organisaties of personen, die wilden mede werken. Besloten wordt aan adressanten te berichten, dat met den verkoop der kousen reeds begonnen is. als voren van P. H. Wagenaar, winkelhouder van de Algemeene Arbeiders Coöperatie „De Dageraad" te IJmuiden om ver goeding voor onderwicht op een ontvangen hoeveelheid spek Burgemeester en Wethouders stellen voor dit adres om prae advies in hunne handen te stellen. De heer SCHILLING: Ik wil voorstellen niet in te gaan op het advies van Burgemeester en Wethouders doch het verzoek in te willigen, het is eene kwestie van slechts negen gulden. De zaak is hier volkomen bekend, het spek werd gebracht tijdens het bedienen van eenige klanten, later is de politie er bij gehaald die constateerde dat er tien pond spek te weinig was gegeven Men moet niet te veel vast houden aan formaliteiten, wan het geldt hier een vertrouwbaar persoon die eens vijftig gulden bij het Levensmiddelenbedrijf terugbracht omdat hij die te vee had ontvangen. Daarom geef ik dus in overweging het verzoek onmiddellijk in te willigen. De VOORZITTERDat is tegen den regel, er wordt alleen teruggegeven als de goederen in tegenwoordigheid van den leverancier worden nagewogen. De heer SCHILLING: Ik zou gaarne zien dat ieder geval op zichzelf wordt beschouwd; er is geconstateerd dat er te weinig geleverd was, ik meen dus dat hij recht op het geld heeft. Het ïeeft den schijn alsof bij den leverancier opzet in het spel was, zoo haastte hij zich om weg te komen. De heer NETSCHEREén vraag wilde ik doen uit de praktijk Hoe staat het met de boeking? Toen het spek het magazijn verliet was het toch afgewogen, als er dan later vijf kilo over was moest dit toch bemerkt worden? De heer HANDGRAAF: De man, die het spek rond bracht, stond in dienst der gemeente. De regel is de goederen na te wegen in tegenwoordigheid van den leverancier; er wordt nu in het adres gezegd dat er juist suiker op de bascule lag, het is heel goed mogelijk dat de bascule even later niet in orde was. iet gaat niet op pas achter den rug van iemand om iets na te wegen. De heer BOSMANHet is niet de eerste maal dat te kort wordt afgeleverd, daarover is meermalen geklaagd. U zegt, dat het egen den regel is later te reclameeren doch ook is het tegen den regel om te kort te geven. De heer NETSCHER: Men hoort toch een ontvangbewijs te eekenen De heer BOSMANIk zal een ander geval noemen. Door een winkelier werd geconstateerd dat hij te weinig ontving waarop hij goederen weigerde, met het gevolg dat hij van de distributie werd uitgesloten omdat hij de goederen niet wenschte te accep- eeren. De heer SCHUITENMAKERHier is geconstateerd dat niets van de zijden was afgesneden, het bewijs is daarmede geleverd dat ook onderweg niets daarvan is afgenomen, dus moet de fout in het magazijn liggen. Is het daar gewogen of werd het spek maar per zijde geschat? De heer VERMEULENIk twijfel niet aan de betrouwbaar heid van den adressant maar morgen kan er evenwel iemand anders komen, die niet zulk een doorslaand bewijs kan geven. Die zou bij niet-inwilliging van het verzoek onbetrouwbaar geacht kunnen worden. De heer SCHILLING: Als ik mij niet vergis is er aardig wat spek overgehouden, hoe kan dat dan Ik herhaal dat alle ge vallen op zichzelf moeten worden beschouwd. De politie con troleerde het gewicht en zal zich toch zeker geen vijf Kilo vergissen. De heer VERMEULEN De man kreeg het spek op een bon, waarop het gewicht wel vaststond. Waarschijnlijk is er buiten de zes zijden nog een los stuk geweest om het gewicht vol te maken, en is dit door iemand weggenomen. De heer SCHILLINGDoor IJdema is erkend, dat er zes zijden spek zonder meer werden afgeleverd. De heer DALMEIJER vraagt of hij juist begrepen heeft wat de heer Handgraaf zeide, dat artikelen worden afgegeven zonder ontvangstbewijs. De VOORZITTER Het gaat op bon iemand neemt genoegen met de ontvangst zooals die geschiedt. De heer HANDGRAAFMet de „Dageraad" is er nog eens eene kwestie geweest over levering van kaas, waarbij de winkel houder in het ongelijk bleek te zijn. Ik ben evenwel niet tegen het verzoek, als de raad het wil aannemen. Het voorstel van den heer Schilling wordt in stemming gebracht en aangenomen met 10 tegen 3 stemmen (die van de heeren Vermeulen, Hoogeland en Handgraaf). m. als voren van J. Wuis, onderwijzer aan school G om ver hooging zijner belooning als onderwijzer in de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. Naar Burgemeester en Wethouders om prae-advies. n. als voren van N. Boot c. s. te Velseroord om uitbreiding van politietoezicht in die afdeeling; Als voren. als voren van de afdeeling Velsen van den Algemeenen Nederlandschen Bond van arbeiders in het bakkers-, choco lade- en suikerbewerkersbedrijf om betere handhaving dei- verordening tot het tegengaan van den nachtarbeid in brood bakkerijen Als voren. p. brieven van de Burgerlijke Armbesturen en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken ten geleide van de begrootingen dezer instellingen voor 1920. Als voren. MEDEDEELINGEN. Door Burgemeester en Wethouders werd aan den raad mede gedeeld: le. In antwoord op de door den heer Dalmeijer in de laatste raadsvergadering gestelde vraag, dat het volgende staatje een overzicht geeft van de uitgaven op den post „kosten uitbrei dingsplannen der begrooting voor 1918": GeraamdUitgegeven f 7940 Voor salarissen, reis- en verblijfkosten f 3959,83 f 650 Teekenbehoeftenf 216,72 f 1000 Twee baakhoudersf 30,85'/2 f9590 f 4207,40'/2 Van dezen post kon dus gevoegelijk een bedrag van f 5380 worden afgeschreven (zie gemeenteblad 149 van 1919). De heer DALMEIJER: Zooals het daar staat is het zeer inte ressant doch de portée van mijn vraag is schijnbaar niet begrepen, ik vroeg alleen maar waarom het geraamd bedrag niet werd uitgegeven. De heer VERMEULENHet werk is niet geheel afgemaakt door de mutatie onder het personeel, dat voor onvoorziene dingen v/erd weggehaald. De heer DALMEIJERHet uitbreidingsplan is voor onze gemeente van groot gewicht; waar dit zulk een belangrijke zaak is begrijp ik niet dat Burgemeester en Wethouders het niet zoo inrichten dat voortdurend voldoend personeel aanwezig is. De heer VERMEULEN: Er is nog een reden, bij het uitbrei dingsplan heeft voorgezeten eerst een net van de hoofdverkeers wegen te ontwerpen en dan de verbindingswegen. Dit plan hield echter verband met de regeeringsplannen, waarbij op ad vies van Burgemeester en Wethouders de directeur van open bare werken tot lid van de rijkscommissie gekozen werd. Het is gebeurd, dat toen we al een heel eind met het plan der hoofdverkeerswegen gereed waren, eensklaps wijzigingen moes ten worden aangebracht, waardoor niet alleen het plan der hoofdwegen doch ook dat der verbindingswegen verviel. De heer DALMEIJER: Als ik goed ben ingelicht, is het ar gument van het omgooien der plannen door het Rijk alleen van toepassing op een klein gedeelte der gemeente, zooals bijvoor beeld in het dorp Velsen. Ik zie niet in dat als men bezig is met het net der hoofdverkeerswegen in de gemeente de plannen daarvoor zich allemaal moeten wijzigen, door eene onderge schikte wijziging door de regeering. De°heer VERMEULEN: Ik kan verklaren, dat de heer Dal meijer dan onvoldoende is ingelicht, want de wijzigingen zijif van zeer ingrijpenden aard. Men heeft plannen tot omlegging;, van de spoorwegen maar Burgemeester en Wethouders weter niet in hoeverre zal worden ingegrepen omdat de Commissie onder zich werkt, waarbij de directeur van openbare werker geene vrijheid heeft Burgemeester en Wethouders mededeeling te doen. De VOORZITTER: Tot geruststelling kan ik den heeren zegé gen dat ik hedenmiddag groote kaarten van de hoofdverkeers-c wegen onder de oogen heb gehad. De mededeeling wordt vervolgens zonder hoofdelijke stemi ming voor kennisgeving aangenomen. 2e. dat bij de stukken is gevoegd een rapport van den direct teur van den reinigings- en ontsmettingsdienst betreffende d« genomen maatregelen tot wering van vlektyphus en tot behan» deling van scabiespatienten. vergezeld van een overzicht der ir het tijdvak van 1 Januari tot en met 1 Juli 1919 voorgekomen gevallen van besmettelijke ziekte. Aan dit rapport kan worder ontleend, dat de kosten hebben bedragen: van de maatregeler tot wering van vlektyphus plm. f 2195, (deze kosten warer- begroot op f 100 per week. Zie gemeenteblad 45 van 1919 van de behandeling van scabiespatienten over het tijdvak vat 7 Februari tot en met 15 Juni 1919 plm. f 780. De heer NETSCHER: Het rapport heb ik gelezen en de zee> belangrijke grafische voorstelling bij de stukken gezien, m' wensch ik een woord van hulde te spreken aan het adres vat den directeur van den ontsmettingdienst voor zijn werk en df hulp, verleend aan de gezondheidscommissie. Als voren. 3e. in verband met de door den heer Netscher in de raadsn vergadering van 1 Juli jongstleden gestelde vraag, dat bij dt< stukken is gevoegd een schrijven van de commissie van toezich op de lichtbeeldenvertooningen, waarin wordt medegedeeld ii hoeverre zij de hier vertoond wordende films aan een onder f zoek onderwerpt. Met de werkwijze der commissie kunnef burgemeester en wethouders zich vereenigen. De heer NETSCHER Het antwoord is eigenlijk een praatjd1 de heeren hebben zelf de film niet gezien en gingen af op eem beslissing der commissie te Haariem en Amsterdam, ik ben e'i zeker van, dat als U de bekende film gezien had U wel zoo veel paedagoog geweest zou zijn om zich tegen de vertooninfi 'te verzetten. Als de commissie op een advies eener commissi' elders afgaat is hier feitelijk geene commissie noodig. Als voren. 4e. dat de commissie van bestuur van het Provinciaal Zieken huis nabij Santpoort heeft bericht, dat aan eenige aannemer^ eene uitnoodiging is gericht, om in te schrijven voor een installatie tot reiniging van de beek, loopende langs hetgestich Meerenberg, zoodat te verwachten is, dat bij eventueele uitvoe ring, dit werk vóór het einde van dit jaar gereed zal zijn ei het thans bestaande euvel der verontreiniging zal zijn wegg£ nomen. 1 5e. dat aan de afdeeling Velsen van den Algemeenen Nedei landschen Bond van arbeiders in het bakkers-, chocolade- ei' suikerbewerkersbedrijf in antwoord op haar adres d.d. 12 Jur jongstleden is medegedeeld, dat de afrekening met de bakker' heeft plaats gehad, zoodat de loonsverhooging voor de bakkers' gezellen dient te worden uitbetaald. Deze loonsverhoogin: loopt over het tijdvak van 30 Maart tot en met 31 December 1918 Als voren. Bij de uitgifte van gronden in erfpacht aan de bouwvereen' gingen is o.m. bepaald, dat het erfpachtsrecht, zonder dat daarto1 eenig ingebrekestelling of rechterlijke tusschenkomst zal noodi zijn, bij besluit van den gemeenteraad kan worden vervalle^ verklaard o.a. indien niet vóór het verstrijken van een jaar nad£ de erfpacht is ingegaan, op den grond de opstallen volgens dr goed te keuren bestekken en besteksteekeningen in art. 2 de voorwaarden bedoeld, zijn gesticht. Aan deze bepaling is nié voldaan, voor zooveel betreft de bouwblokken van1 „de Woningbouwvereeniging „Velsen" te Wijkeroog; 1 „Algemeene Coöperatieve Woningbouwvereeniging" 1 „Woningstichting Patrimonium" R.K. Vereeniging genaamd „Woningbouwvereeniging", n.l. de 57 woningen te Velseroord de 59 woningen te Santpoort en de 190 woningen te Velseroord. Burgemeester en Wethouders stellen den gemeenteraad voo! de voorwaarden voor de erfpachtsuitgifte vastgesteld bij de raad! besluiten van 1 April 1919 nos. 3a tot en met f. alsnog f wijzigen in dien zin, dat de tijdstippen genoemd in art. 8 su c. worden gesteld respectievelijk op 1 Juli, 1 Augustus, 1 Sef1 tember, 1 October en 1 November 1919. De gevraagde toestemming wordt zonder hoofdelijke stemmin' verleend. De VOORZITTER doet hierna de volgende mededeeling ov« den finantieelen toestand der gemeente1 Veel licht is er nog niet gekomen, maar ik hoop toch, dat w1 nog één of anderen uitweg kunnen vinden, al is de normal verhouding in de geldwereld nog niet hersteld. We zulle' vermoedelijk weer moeten aankloppen bij den postgirodiens want de banken schijnen niet geneigd te zijn geld te geven. Wellicht zal ik binnenkort een stuk hierover opmaken en te plaatsing aan de pers aanbieden. De heer BRINK vraagt of hij goed is ingelicht dat de rekennv over 1918 met een voordeelig saldo sluit. De VOORZITTERZeker, er was een saldo van f 3000.— hoofdzakelijk door de uitkeering van het grondbedrijf. We hadde" veel geld uitgeschoten voor het grondbedrijf, daarop is 23.00 gulden terugbetaaldals dat geld niet ontvangen was zou een tekort zijn geweest. Men moet niet vergeten dat de waarde van het grondbedri echter een kwestie van boeking is. De behoefte van de gemeenl is evenwel om contant geld te krijgen wat noodig is voor hi grondbedrijf moet geleend worden en dat verhoogt den schuldei last. We hebben hier heel weinig improductieve uitgaven, doch d grootste moeilijkheid is om het geld te krijgen, wat voor al! gemeenten op het oogenblik heel moeilijk is. Uit het door m op te maken stuk zal men zien, dat de toestand hier niet zo slecht is, er is één millioen gulden schuld op pl.m. 27000 inwoner dat is nog geen veertig gulden per inwoner. De hoogste aansla in den hoofdelijken omslag is weliswaar 13°/0 doch bereken na den toegestanen aftrek nog geen tien procent van het inkome terwijl Amsterdam 10°/0 berekent zonder den aftrek. Onze reserve van het gasbedrijf staat op haar maximum, een flinke storting in het uitbreidingsfonds kon plaats vinden en hi verlies op het waterleidingsbedrijf geheel worden gedekt. Ht is niet billijk en bovendien onjuist dat het in de bladen wor< voorgesteld alsof Velsen in eenen berooiden toestand verkeek

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 5