ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No 390. vooruitbetaling Woensdag 6 Augustus 1919 4@ Jaargang Abonnementsprys80 ets., per 8 maanden, franco per post 95 ets., voor het Buitenland f 1.25. Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bil de Agenten Tot plaatsing van advertentiCn van bulten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd hot Advertentiebureau P. F. C. R O E L S E, IJMUIDEN. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mjj. „IJmuiden" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. Y. Drukkerij Sinjewel, Willemspleiu 11, IJmuiden Telefoon 153 ABVERTENTIËN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 10 ets per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede- deelingen 25 «tg. per regel. Advertentiecontrasten tegen zeer billijk tarief, Advertentiën u i t e r 1 ij k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 10 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie, POSTKANTOOR IJMUIDEN. BUSLICHTINGEN. Werkdagen: 6 04 11.18 1.20 2.17 4.56 7.49 8.52 uur. Zon- en Feestdagen 7.20 uur OFFICIEKLE SPOORWEGDIENST ingaande 9 JULI Van IJmuiden naar Haarlem en Amsterdam 6.44* 6.34* 7.32 8.20 8 53 10.12* 10.44# 11.48 (1.50*) (Zon dags slechts tot VelseD) 2.47 4.06 5.26 6.18* 8.19 9.22 10.37 Trein 6.18 (Zondags niet) vertrekt' Zondags w e 1 van V eisen, n.l. om 6.31. Door naar Velsen ie loopen kan men van dezen trein gebruik maken om Haarlem en Amsterdam te bereiken. Van Velsen en Santpoort naar Haarlem en Amsterdam. Van Velsen 6.47* 7.48* 8 37 9.06 10 27* 12.07 203» 3,00 4 19 5.89 6.31 832 935 10.50 Van Santpoort: 6 56* 8.08* 8.49 10.40* 12.19 2 15* 3.09 4.82 5.51 6 40 8.41 9.44 10.59 Van Amsterdam naar IJmuiden: 5 57* 6.53* 7.33* 8.35 10.— 10.55* 1.25 2 32 8.39 5 09* 5.46 7.42 10.35* 10.45# Van Haarlem naar IJmuiden: 5.31* 6.80* 7 18 8.06* 9.00 10 31 11.88 1.49 2 57 4 08 5 33* 6 14 8.10 11.00* 11.80# Van IJmuiden naar Beverwijk, Uitgeest, Alkmaar en den Helder. 5 44* (aansl. Helder) 6.34*, 7.82, 8,20* (tot Uitgeest), 8 53 (aansl. Helder), 10.12 (op Zon- en feestdagen 10.44), 11.48* 1.50, 2.47 (aans;. den Helder), 4,06 6.26* (tot Bever wijk) 6.18* (aansl. Helder, Zondag van Velsen om 6.38 tot Alkmaar), 8.19 (aansl. Helder, Zondag slechts tot Alkmaar) 10.87*. Niet op Zon- en Feestdagen 2 Alleen op Zon- en feestdagen Officieel. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter open bare kennis dat ter Gemeente secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van P. H. Schaap te Velseroord om vergunning tot op richting van een smederij en plaat sing daarin van een smidse voor twee vuren, benevens een wan, ge dreven door een electromotor van 0 3 P.K. op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie M no. 1393, gelegen aan de Kalverstraat E 17a. Op Maandag, 18 Augustus 1819, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot het beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling tee te lichten, Velsen, den 4?n Aug. 1919. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Be Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Steun aan Gedemobiliseerden. De Burgemeester van Velsen maakt bekend dat zij, die voor 1 Augustus 1919 zyn gedemobiliseerd en vallen ouder de steuoregeleling vaa 1 April31 Juli 1919, zich voor 10 Augustus a.s. tot het ont vangen van steun schriftelijk kun nen wenden tot den seeretails van de demobilisatie-commissie te IJmui den. Aanvragen welke na 10 Augustus inkomen kunnen niet meer in be handeling worden genomen. De vóór 1 Augustus gedemobi liseerden moeten zich voor het ont vangen van kleedinggeld tevens vóór 10 Augustus wenden tot den secretaris van bovengenoemde com missie. Zij, die na 1 Augustus zijn ge demobiliseerd, moeten zich voor het ontvangen van steun en kleedirg- geld wenden tot den Burgemeester. De Burgemeester voornoemd, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Van den Wachttoren. De inlanders zjjn tuig! Een kennis van ons, die zeker eens van plan was in Indië de harten der inlanders te winnen door vriendelijkheid, laat zich thaiis na een verbiijf van een jaar of vijf op Java ia zijn brieven altijd zeer on vriendelijk over hen uit. Telkens klachten over het stelen, liegen en luieren der bruine broeders. Om ons te bewyze», welk tuig die inlanders to«h zijn, zond hij ons een heel pak exemplaren van het Soerabajisch Handelsblad met een uitvoerige beschrijving van de Kloetramp en scherpe uitvallen tegen de inlanders ever hun wangedrag bij die gelegen heid. Vele lange kolommen hebban we gelezen met verhalen van oog getuigen over de uitbarsting vaa onderaardsche kracht en vuur, het leeggooien van het kratermeer, alsof het een emmer water was, de ge weldige modderstroomen, die daar door alles meeslespsnd en vernielend in wijden omtrek dood en verderf hebben aangebracht. Wat bateeke- nen tegenover die geweldige booze krachten der natuur de roofzucht en onbarmhartigheid der inlanders Politie en soldaten moesten optreden tegen de slechte elementen, die aan het plunderen waren geslagen, Toen het lijk van een dame in het hos pitaal was gebracht had ze gouden ringen aan de vingerseen oogenblik later waren ze verdwenen. De aan den dood ontkomen inlanders maak ten van de varwarring gebruik, om te rampasson (rooven) in de huizen en op straat. Een hoofdofficier zag, hoe een dezer ontaarden van een overleden dame de reeds gezwollen vingers afkapte, om er de ringen makkelijker te kunnen afhalen. Strenge militaire maatregelen moes ten genomen worden, om onorde lijkheden en roof tegen te gaan. De inlanders weigerden ©enigszins te helpen en moesten door de mili tairen daartoe gedwongen worden. De niet-gewonden zaten zich rustig vol te proppen met rijst, zonder zich om de os gelukkigen te bekom meren, van wie enkelen afschuwe lijke brandwonden hadden. Er was een vrouw, wier zitvlak totaal af gebrand was en die men eenvoudig drie dagen in de modder heeft laten zitten, totdat da militairen haar stervende vonden Maar genoeg van deze ijselijkheden. Dat de inlanders geen lust hadden om mee te werken aan het zuiveren van het terrein en het begraven der lijken, is begrijpelijk. Wij sparen den lezers de beschrijving van dit vreeselyke werk. Lijken, gekookt en geschonden door den heeten modderstroom en daarna eenige dagen blootgesteld aan de tropen zon Men kon blanken van bruinen vaak niet meer onderscheiden, nsuwelfjks de ljjken op den grauwen moddermassa herkennen. Maar ge woonweg gemeen noemen wij het, om gewonden te laten liggen en lijken te beroovenen verlaten huizen te plunderen. Dit is inderdaad werk van tuig. Maar gebeuren zulke dingen niet evenzeer bij groote rampen onder de beschaafde menschheid? Bij eiken brand moet de politie toezien, dat er niet gestolen wordt en bij de overstrooming der Zuider zee was ook krachtig optreden noodig tegen het bandietendom, dat onder ons woont. Hebben de blanken zich bij deze ramp zoo waardig gedragen Flink en lofwaardig is zeker het optreden der soldaten geweestzij hebben gevochten, maar niet om te dooden, maar om het leven te redden en te beschermen. Maar overigens? Hoe weinig kiesch tegenover al het leed der slachtoffers is de wijze, waarop de beschaafde Europeanen in Indië geld voor hen verzamelen Te Soerabaja zijn loten verkocht voor de verloting van een Kloet- beker. Verschillende liefdadigheids uitvoeringen zijn beraamd. Zoo is een vertooning van de... poppenkast gegeven in de feestzaal eener so- eieteit; verder was er een soiree variee. De vele nieuwsgierigen in de ver woeste plaatsen waren een greote last bij de hulpverleening. Maat regelen moesten genomen worden, want van heinde en ver kwamen de toeristeD, belust op het gezicht van al het leed, voorzien van kodaks (foto toestelleD), met boterhamman en limonade. Deze toeristen waren zeer verontwaardigd, omdat men hun auto's tegenhield en hen ver bood verder te rijden. De vele nieuwsgierigen veroor zaakten in de verwoeste plaatsen een stijging der prijzen. Er is ook Kloet winst! De hotelhouders pasten de wet van vraag en aanbod toe; een broodje met worst gold niet minder dan een gulden. Op alle mogelijke manieren trachtte men aan dergelijke onbeschaamde afzet- terspraktjjken een eind te maken. Wanneer men de meerdere bescha ving der blanken in aanmerking neemt, mag gevraagd worden, of de blanken zich bij dezen ramp zooveel beter dan de inlanders gedragen hebben. Vooral tegenover grocto rampen komen misdadige elementen en neigingen vaak naar voren. Over onwil om te helpen is ook bij menigen ernstïgen brand en andere rampen onder ons wel geklaagd. Er zijn uitzonderingen. Maar ook onder de inlanders zijn er zeker wel geweest, die aangepakt hebben en zich gedragen, zonder dat het wel licht opgemerkt en door de krant gemeld werd. De militairen, die zoo flink optraden, zijn ook niet allen blanken. En ten 'slotte mogen we bij ons oordeel niet vergeten, dat het „Soer. Handelsblad" zieh niet precies door een, bijzondere weiwil lenden toon tegen de inlanders onderscheidt. Zelfs na de jammerlijke houding der inlandscbe bevolking in de ver woeste streken tegenover de getrof fenen aanvaarden wij het oordeel niet: De inlanders zijn tuig! Wat ze dan zqn? Zeker geen engelen, maar menschen en helaas juist bij geweldige catastrofen komt het tuig onder hen op den voorgrond, om zijn slag te slaan. En juist wanneeer de handen uit de mouw gestoken moeten worden, overheaxscht vaak een soort verlamming es versuffing en houd men de handen in den schoot. Vooral by Oosterlingen schijnt dit veel voor te komen. Zou overigens niet van inlanders gelden, wat eens van kinderen: gezegd heeft: Beschouw en behandel ze als deug nieten en ze zyn het zeker vooru. Uit de Gemeente Van de hand van wethouder Vermeulen is als gemeenteblad no. 177, verschenen een nota van inlichtingen op het rapport van de Commissie van onderzoek inzake den woningbouw. Wjj ontleenen er aan het vol gende De heer Vermeulen begint met er op te wijzen, dat de omstandig heden waaronder die bouw geschied de bijzondere maatregelen ten aan zien van het toezicht op dezen bouw, noodzakelijk maakten. Daarom werd gemeend, dat het toezicht van ge: meentewege iets verder moest gaan; dan onder normale omstandigheden het geval is. Te meer rede was hiervoor, daar het oordeel van den toenmaligen chef van deii technischer* dienst over het werk van een der areki teeten der beide eerste complexen woningen voor de woningbouwver- eenigingen niet onverdeeld gunstig waren. Wat nu speciaal den Patrimonium- bouw aangaat hebben persoonlijke kwesties de beoordeeling der tech nische zaken zeer beïnvloed. Vooral het feit dat de architect van Patrimonium als no. 3 op de voordracht voor directeur van Open bare Werken had gestaan en later bleek, dat bezoldiging van archi tect van Patrimonium beter was dan die van directeur van Openbare Werken, schijnt bij den laatste kwaad bloed te hebben gezet en heeft tot min of meer gespannen verhoudingen geleid. De verhouding tusschen het bestuur van Patrimo nium en haar architect was den eersten tijd. zeer goed. De voor zitter van Patrimonium heeft dan ook den architect met alle kracht gesteund en krachtig verdedigd, zich herhaaldelijk scherp beklagende over de honding die door openbare werken tegenover den architect werd aangenomen. Later, in de tweede helft van 1918, is daarin verandering gekomen. De architect, aangezocht door eenige bestuursleden van Patrimo nium, em ten behoeve van den voorzitter van Patrimonium in een of anderen post van meer-werk een paar honderd op te nemen, heeft zulks geweigerd, desh heeft tenslotte persoonlijk geholpen door een bedrag beschikbaar te stellen voor den aan koop van kustvissehersvaartuigen en aeefc daaraan de overeenkomst ver bonden, dat de voorzitter van Patri monium deze zou beheeren om daarin gedeelteiyk een levenspositie te vinden. Tengevolge van een meeniogsverschil over het beheer der scheepjes is aan de zeer innige verhouding tussehen voorzitter van Patrimonium eu den architect een einde gekomen, terwijl daarentegen de verhouding tusschen het bestuur vaa Patrimonium en Openbare Werken belangrijk beter werd. De heer Vermeulen meent, dat by de beoordeeling van hetgeen by Patrimonium is voorgevallen, met deze persoonlyke aangelegenheden rekening dient te worden gehouden. De bewering in het rapport der Commissie, dat het onverantwoord was van B. en W. de benoeming van den heer Visser tot architect over den woningbouw Patrimonium goed te keuren, terwijl er toch door den directeur van Openbare Werken zoo ernstig was gewaarschuwd, is niet juist, wat uit het volgende duidejyk blij kt. Patrimonium beeft zelfstandig, zonder dat de wethouder daarop eenigen invloed heeft uit- geoefend, den opdracht gegeven aan den architect in Nov. 1915, terwfll de directeur van Openbare Werken November 1916, dus een jaar later, in dienst van de gemeente Velsen kwam. Wel is voor 20 Nov. 191# door den voorzitter van Patrimonium aan den wethouder gevraagd of er bezwaren zouden bestaan, wanneer Patrimonium den heer Visser nam als architect. Gezien de ervaringen opgedaan met den heer Visser by de uitvoe ring der werken voor de water leiding enz. kon het college van B. en W. niet anders dan de be noeming goed keuren. Dat de plannen voor den woningbouw Patrimonium gunstig afstaken by die van andere bonwvereenigingen bevestigde de directeur van Openbare Werken in een rapport van 7 Deeeihber 1916 waarin hy schrijft: .Zooals reeds gezegd, heeft alieen Patrimonium txQ volledig haar plannen inge diend. De overige niet." Of, als dan later de onbekwaam heid van den architect was gebleken, B. en W. by Patrimonium op ver vanging hadden behooren aan te dringen, meent de heer Vermeulen ontkennend te moeten beantwoorden Toen n.l. by de voorbereiding van de waterleiding bleek, dat de plannen van den ingenieur-adviseur der gemeente slordig afgewerkt waren en ernstige fouten bevatten, is de vraag naar voren gebracht of het niet raadzaam zou zyn met dezen adviseur te breken en is na rjjp beraad besloten, dit niet te doen, doch dnbbele waakzaamheid te be trachten. Ook by de andere bouw verenigingen zyn heel wat aan merkingen gemaakt, doch nimmer heefc dat geleid tot ontslag van een architect. Dat de bezwaren tegen den opdracht aan den heer Visser gegrond zouden zyn op ervaringen opgedaan by den houw van school H mag volgenB den wethouder zeer raadselachtig genoemd worden, wijl de bouw van genoemde school heeft plaats gehad in 1917, terwyi de benoeming tot arehiteet van Patri monium geschiedde in 1915. Overgaande tet het rapport van den Directeur van Openbare Werken IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1