ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN vooruitbetaling No. 391 Zaterdag 9 Augustus 1919 4e Jaargang Abonnementsprijs80 ets., per 8 maanden, franco per post 95 ets., voor het Buitenland f 1.25. Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij d® Agenten Tot plaatsing van advertentiSn van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. B E L S E, IJMUIDEN. Verschijnt "Woensdsgs en Zaterdags Uitgave van de Nasaal. Venn. Uitgevers Mg, vïd®uidsn" ABRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V. Drukkerij Sinjewel, Willemsplein 11, IJmuiden Telefoon 153 ADVERTENTlSN van 1—5 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 10 ets per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede- deelingen 25 ets. per regel. Advertentieeontraeten tegen seer billijk tarief. AdvertentiSn uiterlijk in te Benden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Kleine advertenties en familieberichten kosten bij sltcbts 10 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing bet oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. POSTKANTOOR IJMUIDEN. BUSLICHTINGEN. Werkdagen: 6 04 11.18 1.20 2.17 4 56 7.49 8.52 uur. Zon- en Feestaagon 7.20 uur OFFICIEELE SPOORWEGDIENST ingaande 9 JULI Van IJmuiden naar Haarlem en Amsterdam 5.44* 6.84» 7.32 8 20 8.5B 10.12» 10.44S 11.48 (1.50») (Zon dags slechts tot Velsen) 2.47 4.06 5.26 6.18* 8.19 9 22 10.37 Trein 6.18 (Zondags niet) vertrekt Sondags w e 1 van Velsen, n.l. om 6.81. Door naar Velsen te loopen kan men van dezen trein gebruik maken om Haarlem en Amsterdam te bereiken. Van Velsen en Santpoort naar Haarlem en Amsterdam. Van Velsen 6.47» 7.48* 8 37 9.06 10 27» 12.07 2 03» 8.00 4.19 5.39 6 SI S 32 9 35 10.50 Van Santpoort: 6 56* 8.03» 8.49 10.40» 12.19 2 15» 3.09 4.32 5.51 6 40 8.41 9.44 10.59 Van Amsterdam naar IJmuiden: 5 67» 6.53» 7.33» 8.35 10.— 10.65» 1.25 2 32 8.89 6 09» 5.46 7.42 10.35» 10 458 Van Haarlem naar IJmuiden 5.31» 6.80» 7.18 8 06» 9.00 10 31 11.28 1.49 2 57 4 08 6 38» 6,14 8.10 11.00» 11.30f Van IJmuiden naar Beverwijk, Uitgeest, Alkmaar en den Helder. 5 44» (aansl. Helder) 6.34», 7.82, 8.20» (tot Uitgeest), 8.53 (aansl. Helder), 10.12 (op Zon- en fsestdagen 10.44), 11.48» 1.50, 2.47 (aans'. den Helder), 4,06 5.26» (tot Bever wijk) 6.18» (aansl. Helder, Zondag van Velsen om 6 38 tot Alkmaar), 8.19 (aansl. Helder, Zondag slechts tot Alkmaar) 10.37». Niet op Zon- en Feestdagen Alleen op Zon- en feestdagen Yan den W&ehttoren, Klachten over de P.T.T. Wfl hebben kortschrift, maar nog geen kortdruk; een afkorting van een enkel kilometerachtig woord of uitdrukking veroorlooven we ons echter nu en dan, om zuinig met de plaatsruimte te zyn. Bovendien trekt juist het onbegrijpelijke de aandacht en houden wy door een enkele geheimzinnige reeks letters den geachten lezer, die ons zoo makkelijk ontglipt, wat langer bij zijn jasje. Daarom beginnen we ook niet met een verklaring van P.T.T. Om er achtsr te komen moet men door lezen tot het eind toe. Aan aile stations ligt een klach tenboek; veel gebruik zal er wel niet van gemaakt worden en cf de directies veel notities nemen van al de ergernissen van gedupeerde of gemaltraiteerde reizigers, die hun boos gemoed in het kiachtenboek uitstorten, betwijfelen we. Iedere krant hetfo ook een soort klachten- boek, de rubriek ingezonden stukken. Bijea nooit zal een genoeglijke er varing, een prettige gebeurtenis aanleiding geven, dat een kranten lezer naar de pen grijpt en, zij het voor enkele regels, krantenscarijver wordt. Vreugde, dankbaarheid, pret houdt men voor zish, maarveront waardiging en teleurstelling moeten gelucht worden in een nijdig stukje in de krant. Daarbij komt nog een inzender evenals een ongeluk zelden alleen. Staat er vandaag een klacht over de P T.T. in de krant, dan volgen er morgen twee en siaat er overmor gen een heeie rubriek vol van ver wijten, die dan eindigen met een: Moet dat zoo 7 Hoelang zal het pu bliek dit dulden! In Nederland is toch alles mogelijk! De redactie vindt al gauw, dat de zaak voldoende besproken is en tracht de moppe raars het zwijgen op te leggen, maar bijra altijd weet er nog wel iemand een of andere slimmigheid te bedenken, om nog een stuk ge- plaats te krygen, waarna da redactie dan de discussie onherroepelijk sluit. Onherroepelijk beteekent in circus stijl, dat er nog een paar voorstel- liugen voigeu en de onherroepelijk heid van menige redactie is ook niet erg stevig. Wat is tegenwoordig je onderwerp voor ingezonden stukken? Over de duurte is men uitgeprutteld, over de ondankbaarheid en aanmatiging van België hebben we nu genoeg geprotesteerd, over da N.O.T. en de N.U.M. en haar bureaucratische willekeur en langzaamheid behoeven we niet meer te klagen. Zij hebben hun tijd gehad. Nu schrijven we ingezonden stukken over de P.T.T. Brieven worden te laat besteld, de persoon aan het andere eind van den draad mag roeper), zuchten, vloeken, aan dezen kant wordt hij niet gehoord en antwoord ontvangt hij niet. Telegrammen zijn tegen woordig niet eenige minuten, maar uren, zoo niet dagen onderwegmen krijgt bericht van het overlijden, als de man al begraven is. Yan Rotterdam naar Amsterdam worden vele telegrammen maar per spoor verzonden, omdat dat vlugger gaat dan per draad. Er schijnen wel kcoopen iu de telegraafdraden te zitten. De dienst van P. T. T. zou volgens al die klachten de dienst van pesten, talmen, treuzelen zyn, Men krijgt de uitnoodiging voor een leuk feestje een bestelling te laat, zoodat men niet meer van de party kan zjjn. Men stuurt een dringend telegram en krijgt pas den volgenden dag het antwoord, dat men binnen een paar uur moest gehad hebben. Men belt de telefoonjuf op en deze schijnt juist op dat moment aan een ernstige gehooraandoening te lijden. Hoe zit het eigenlijk met onze P.T.T.? De directeur der posterij en en telegrafie, de heer Westerveld, he ft zich laten interviewen, zeker geleid door de gedachte, alles be grijpen is alles vergeven. Hij deelde mee, dat door de mobilisatie vele goede krachten aan den dienst ont trokken zijn, dat handel en industrie tegenwoordig veel kantoorpersoneel noodig hebben, dat ér uit nood wel personeel bij de post aangesteld is, dab onvoldoende bekwaamheid bezit, dat de dienst veel drukker geworden is, dat er wel klachten zijn over gebrek aan ijver en toewijding, maar er zyn ook vele goedgezinde ambte naren en beambten, dat de posterijen niet goed kannen far ctioneeren, zco lang de treinenloop nog niet normaal is, dat er enorm veel postpakketten verzonden worden, na de verhoogde tarieven voor pakketten by de spoor, dat men erg gesukkeld heeft met gebrek aan materiaal voor telegraaf en telefoon, dat er door een groot aantal nieuwe handelsfirma's zeer veel gebruik gemaakt wordt van de draad. enz. enz. Honderd verontschuldigingen voor een, de P. T. T. lijden onder de nawerking van de tijdsomstandig heden en dit te begrijpen is geduld te hebben en ingezonden stukjös in de pen te houden. Over een paar jaar kan het publiek zeker weer rekenen op een vlugge en accurate bediening der P. T. T. Wij zouden onze lezers beleedigen, als wy nu nog met een verklaring dezer drie letters kwamen. Hoe men het duurtevraag- stuk kan oplossen? Wanneer de vriendeiyke lezer, die toch al in zgn stemming van vaeantie, vaak een stemming van zekere korseligheid om lastige kin deren, die vaeantie hebben, weinig lust heeft, om kranten te lezen, dezen titel leest, zal hij na gefopt te zgn met de P. T. T. geheimzinnig heid, wis en zeker de volgende regels overslaan, vooral ha dezen aanhef ia hoofdakteexamenontleed- zinstyi. Hst is ook verreweg het best om niet door te lezen, want hetgeen volgt is triest en wie zgn goed humeur of restje daarvan bewaren wil, doet inderdaad het verstandigst maar niet verder te lezen. Iedere tijd heeft zijn omstandig heden, maar de tegenwoordige mo gen gestolen zyn. Toen onlangs een draaimolenbaas op een kermis goede zaken maakte, verhoogde hg zijn tarief, om nog betere zaken te maken; ook de chef van een draai molen, al beweegt hij zich in een zelfde kringetje al maar rond, wil toch vooruit komen. Zijn kermis klanten hebben toen den heelen draaimolen kort en klein geslagen, hun oplossing van het duurtevra&g- stuk. Wij kunnen dat voorbeeld niet aanradenwaar zal men op houden met stuk slaan? Het slot zou zyn, dat alles doodgoedkoop werd, zoo goedkoop, dat men er dood van ging. Braakenziek ziet den toestand ook wanhopig in; hy toekende voor de Groene twee racers de voorste heeft op zgn trui den naam prysverhooging, de andere, die hem dicht op de hielen is, Icon- verhooging; de eerste blijft den tweede een paar streep vooruit. Het publiek mag de kosten van dien wedstryd betalen. Men kan de duurte ook niet ont- loopen, want in alle werelddeelen wordt erover geklaagd. ToGh doet ze zich in het eene land meer ge voelen dan in het andere. De Fransehe leider der georganiseerde vakarbei ders Jouhaix, die eenige dagen in ons land doorbracht, verklaarde, dat het te Parys goedkooper leven is dan in onze hoofdstad. Buitengewoon hoog zyn de pryzen in Noorwegen en niet minder de loonende veel- benijde Amsterdamsche putjeschep- per met zy» weekloon van f23 biyft ver achter by zgn collega te Kristiania. De arbeiders van den reinigingsdienst daar verdienen f 3300 per jaar. Overal voorziet men in den eersten tijd nog meer stggingen zoekt ver geefs naar middelen, om tot daling te komen. Maximumpryzen worden afgeschaft en ook weer ingevoerd. In Frankryk denkt de regeering eraan, om normale pryzen bekend te maken, waarvoor met voldoende winst geleverd kan wordenhet publiek kan daarnaar berekenen, hoeveel het te veel betaalt. De prg3beweging zal zich daar wel even weinig em bekommeren als het weer om een statistiek over regenval en zonnesekijnuren voor een bepaalde maand. Er is maar een middel, om van de duurte af te komende hooge prgzen voor normaal te houden en goedkoop te noemen wat vroeger duur heette. Een van Amerika's grootste ge leerden, Irving Fisher noemt de hoop, dat de prijzen zullen dalen, dwaas. Het publiek koopt zoo weinig mogeiyk, de fabrikanten durven geen grondstoffen inslaanallen wachten op de prijsdaling. Maar deze aanval ®p de duurte heeft niets gebaater is slechts voor enkele artikelen een geringe daling in prys gekomen. De geschiedenis heeft wel vaker periodes gebracht van ontzettende styging der prgzen en deze bleef daarna. De pryzen zyn stygende, omdat de loonen hooger worden ea daarna worden de loonen weer hooger, omdat de pryzen gestegen zyn. Daar zien wy de beidejraeers, maar by toenemend herstel der wereldvoorraden zal toch aan dien dollen wedstryd wel een eind komen. Dat we de lage prijzen van vroeger niet terug krijgen, is nog geen ramp. Vroeger kocht men in de Ver. Staten voor een dollar, wat hier een gulden kostte. Toch trokken uit alle lan den van Europa, ook uit Nederland vele landverhuizers naar de nieuwe wereld. Als we voortaan een ryksdaalder, een gulden en een bankje van vijf en twintig tien gulden noemen, dan is het probleem opgelost ea hebben wij den goeden ouden tyd terug. Wanneer wy nu ten minste over evenveel ryksdaalders, als vroeger over guldens kunnen beschikken. Daar zit de knoop zie rijksdaalders te krygen en men lacht em de duurte 1 Plaatselijk Nieuws, IJMUIDEN. Voor het examen Engelsch 1. o. is te 'sGravenhage geslaagd Mej. E. G. Verhorst, onderwgzeres aan de Insingersehool alhier. Na een nagenoeg onafgebroken verblijf van ruim een half jaar is de mijnvegersflotillewelke de Engelsche Marine alhier gestation- neerd heeft gehad voorgoed uit onze haven verdwenen en zyn de schepen voor het grootste gedeelte naar Engeland teruggekeerd. Wij wen- sehen hun een behouden reis en een gelukkige thuiskomst. Als wg ze niet te IJmuiden terug zien zal menigeen daarover verbiyd zyn. De laatste herinneringen, die we aan het verhiyf der Engelsehen alhier hebben ia niet van dien aard, dat we hen gaarne zonden zien terug komen. Dat velen hier te IJmuiden goede zaken hebben gedaan en goed, sommigen zelfs grof geld aan de Engelsehen hebben verdiend kan de algemeens opinie niet wyzigen, dat hun langer verbiyf in onze haven niet gewenscht werd. Laten we onmiddellijk hierbij op den voorgrond zeggen, dat daaraan da Eiigelsehen niet de meeste en zeker niet de eenige schuld hebben. De ziekeiyke neiging onder een groot deel van de IJinuider jonge meisjes om zieh bg voorkeur met de Engelsche matrozen en hooger geplaatsten te bemoeien, dikwgls op een wijze, die mét het fatsoen niets uitstaande had, gevoegd by de pogingen van caféhouders om zoo veel mogelijk aan de Engelsehen te verdienen, zgn oorzaak geweest, dat de groote sympathie, die we aanvankelgk voor de Eagelsehen hebben gevoeld, langzamerhand in een stemming is verkeerd, die het voor beide pattijen gewenscht heb ben gemaakt het verblgf niet langer te rekken, dan hoogst noodzakelijk was. Echter dienen we hier recht vaardigheidshalve ook te berichten, dat het niet uitsluitend en niet in de eerste plaats de jonge dochters uit onze plaats waren, die tot aan stoot gevende handelingen pleegden, doch dat het meerendesl uit de omstreken afkomstig was. De Engelsche mgnvegers waren te IJmuiden gestationeerd om van uit deze haven gemakkeiyker de mgnvelden te bereikeD, die zy moesten opi uiman. Een werk, zeker niet zonder gevaar en van het hoogste belang en nut voor de scheepvaart, dus ontegeazeggeiyk een werk van algemeen nut, al was de onveiligheid ter zee wel voor een zeer groot deel aan de natie te danken, die zieh thans ook bereid toonde dit gevaar zoo gering moge- iyk te doen blgven, door de bekende mynvelden op te ruimen. Niet alleen daarom waren de Engelsehen by den aanvang van hun verbiyf onB hier welkome gasten. Over het algemeen was men de Engelsehen in onze haven de laatste jaar zeer gunstig gezind geweest, ook in visscherijkringen, waarin hy den aanvang van den wereldoorlog de sympathie meest naar onze Ooste lijke naburen geneigd was. Dit was geen wonder. Onze meest vooraan staande visehhandelaren hadden hechte en van jaren her betrekkin gen in de handelswereld in Duitseh- land, dat ten allen tyde het groote afzetgebied voor de te IJmniden aangevoerde visch is geweest en menig vischhandelaar is door die Duitsche betrekkingen een man in bonis geworden. De verscherpte dnikbootoorlog, die Duitsehland over de geheele wereld vele vrienden deed verliezen is ook oorzaak geweest, dat de sympathieën, die men voor de Duit- sshers koesterde in onze visseherjj- kringes, omsloegen en men dit barbaarsche optreden tegen onschul dige visseherlieden algemeen begon te verachten. Slag op slag bleven onze stoom- en zeilvischvaartulgen uit als slachtoffers van ontoereken bare duikboetcommandantnn en het aantal in rouw langs onze straten loopende weduwen en weezen nam een omvang aan, die niet naliet te ontroeren.zoo dikwijls men haarzag. Toen dan ook kort na het sluiten van den wapenstilstand bekend werd, dat een groote Engelsche vloot te IJmuiden verwacht werd, die zich ging belasten met het opruimen van de mynetj waaraan mede zooveel visscherssehepen ten slachtoffer waren gevallen, was een hartelgke welkomst verzekerd en genoten zg die in den beginne ook onverdeeld. Met de eigeniyke mynvegers kwamen enkele groote en minder groote Engelsche oorlogschepen in IJMUIDER COURANT NAAR ENGELAND TERUG.

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1