ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN vooruitbetaling No. 391 Woensdag 13 Augustus 1919 Jaargang Abonnementsprijs80 ets., per 8 maanden, franeo per post 95 ets., voor het Buitenland f 1.25. Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten Tot plaatsing van advertentiSn van buiten de gemeente VEJLSEN In dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. R O E L S E, IJMUIDEN. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJaraidsn" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V. Drukkerij Sinjewel, "Willemspleia 11, IJmuiden Telefoon 153 ADVERTENTIÜN van 15 regels 75 «ts. Iedere regel meer 15 ets. Kleine adverfcentiën en familie berichten 10 ets per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede- deelingen 25 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen seer billijk: tarief. Advertentiên u i t e r 15 k in te Kenden W0ENS5AQ en ZATERDAG tot 9 s«r v.a, Kleine advertenties en familieberichten kosten bij sl«chts 10 cent per regel. oude Dringend verzoek om bij verhuizing het en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. OFFICIEEL. STEUN na huiswaartszending van vrrj- willigers big den landstorm. De Burgemeester van Velsen brengt het navolgende ter algemeene kennis. De steunregeling van 21 Maart 1919, afdeelicg Dienstplicht, no. 184 L, nopens militairen, wier vei blijf onder de wapenen eindigt in het tijdvak 1 April—31 Juli 1919, is bjj beschikking van den Minister van Oorlog van 20 Juli 1919,111de aid., no. 77, tevens van toepassing verklaard 1. Op de vrijwilligers by den landstorm, die bij de landmaGht onder de wapenen zijn geweest bij de landstormafdeeling of het land- stormkorps, waartoe zij behooren of behoorden, terwijl van die af- deeling of dat korps een militair gebruik is gemaakt; 2. op de vrijwilligers bij dsn landstorm, die na het bereiken van den veertigjarigen leeftijd van den dienstplicht bij de militie, de land weer of den landstorm zijn ontsla gen en krachtens een bij den land storm aangegane verbintenis vrij willig bij de landmacht onder de wapenen bleven cf terugkeerden. De in 3 van genoemde steun regeling bedoelde tegemoetkoming voor kleeding, gereedschap en ver huiskosten wordt ten behoeve van genotmde vrijwilligers echter niet verstrekt door de Koninklijke Natio nale Verteaigicg tot Steun aan Müi- eien8, doch wordt verstrekt vanwege het Koninklijk Nationaal Steun comité, door de plaatselijke steun- eomité's of, bjj gebreke daarvan, door den burgemeester. De vrijwil liger moet daarom zijn aanvraag om deze tegemoetkoming richten aan het steuncomité in zijn woon plaats of, indien zoodanig comité aldaar niet bestaat, aaa den bur gemeester zijner woonplaats, die de aanvraag dan voor het Koninklijk Nationaal Steuncomité behandelt. Bij de aanvraag behoeft geen zoo genaamde „groene kaart" te worden overgelegd. De hiervoren vermelde steun wordt door het plaatselijk steun comité of den burgemeester geregeld in overleg met het Koninklijk Natio naal Steuncomité. Belanghebbenden kunnen zich eiken werkdag tusschen 9 en 12 uur voormiddag ter secretarie van deze gemeente vervoegen tot het ontvangen vau nadere inlichtingen omtrent de soorten tegemoetkoming, waarop z{j aanspraak kunnen heb ben, omtrent de autoriteiten of instellingen, by wie en omtrent de wijze, waarop de aanvragen om tegemoetkoming moeten worden ingediend. Velsen, 11 Augustus 1919. De Burgemeester voornoemd, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Huiswaartszending van Dienstplichtigen. De Burgemeester van Velsen brengt hierbij het volgende ter algemeene kennis. 1. Aan de bij de landmacht dienende dienstplichtige manschap pen, korporaals en bekleeders van hoogeren rang, die behooren tot de militie, de landweer of den land storm, wordt na 1 September 1919, als regel geen vergunning verleend tot voortgezet of heruieuwd verblijf bij den troep na den datum, waarop zij aanspraak hebben verkregen op onbepaald (klein) verlof. 2. Dienstplichtigen, die op 1 Sep tember 1919 reeds aanspraak hebben op onbepaald (klein) verlof, doch niettemin dan nog bij den troep aanwezig zijn, woiden op dezen datum huiswaarts gezonden. Uitzondering op den hiervoren vermelden regel. a. Voortgezet of hernieuwd ver blijf bij den troep na den datum, waarop aanspraak is verkregen op onbepaald (klein) verlof, kan door de daartoe bevoegde militaire auto riteit worden toegestaan aan dienst plichtigen, te wier aanzien de be langen van den dienst het verleenen van zoodanige toestemming nood zakelijk maken. b. Toestemming tot voortgezet verblrit bij den troep, als onder a bedoeld, kan door de daartoe be voegde militaire autoriteit worden verleend aan dienstplichtigen die ziek zijn en wier toestand het raad zaam doet zijn, hen voorlocpïg nog niet huiswaarts te zenden, Velsen, 11 Augustus 1919, De Burgemeester voornoemd, H. VIR LOREN VAN THEMAAT. Indeeling bij den Motordienst. De Burgemeester van Velsen brengt ter kennis van belangheb benden, dat dienstplichtigen van de lichting 1920, die er prijs op stellen te dienen bg den Motordienst, hun verlangen daartoe vóór 15 September as. schriftelijk moeten mededeelen aau den Commandant van de Motor- afdeelir g te Delft. Het schrijven behoeft niet gezegeld te zijn. Zy behooren daarby ep te geven: geslaehts- en voornamen; datum van geboorte; gemeente, waar zij voor da militie zijn isgesehreven; en indien ze reeds hebben geloot, ook het lotiogsnummer. Het is wensehelijk, bij het schrij ven verklaringen over te leggen, waaruit hun bekwaamheid als motorryder of in hot chauffeuravak blijkt. Zij, die voor dsn Motordienst worden bestemd, ontvangen daarvan beiieht. Zy worden te zgner tijd ingeiytd bij de Genie, doch onmid dellijk na deze iniy ving overgeplaatst en gezonden nacr de Motorafdeeling te Delft. Velsen, 11 Augustus 1919, De Burgemeester voornoemd, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Tot secretaris van de Vereeni- gicg van Reeders van sleepboot- trawlers alhier is ingaande 1 Sept. a s. benoemd de heer A. P. Roza, gepensioneerd le Luitenant der Pantser fortartillerie. Voor het examen Engelsch L, 0. is te 's-Grav8iihagQ geslaagd de beer S. de Graaff klerk by de politie alhier. Nationaal Kegeleoncours „Alle Negen". Bij den door de kegelclub „Alle Negen" uitgeschreven nationalen wedstrgd werden in de 9 en 10 Augustus gehouden Eerewedstryden by de korpswedstryden de eerste prijs behaald door „Koekoek" te Alk maar met 867 houten; de tweede prys door „V. O. V." te B'oemendaai met 354 houtende derde prijs door „Volharding" te Etarlem met 334 houten; de vierde prils door „Öe PriDs" te Haarlem met 323 houten de vijfde prijs door „Z B. G. G. II" te Bloemendanl met 315 houtenen de zesde prijs door „Z. B. G. G. 1" te Bloemendaal met 306 houten. B(j den daarop gevolgden extra Vrjjebaan wedstigd werd de eerste prijs befcaaid door J. Cator te den Haag met 2 X 45; ae tweede piijs deor Nieman te Amsterdan met 45 en 44; de derde prijs door H. v. d. Schoot te Santpoort met 45 en 2 X 43de vierde prys door L. Boon te Alkmaar met 44, 43 en 2 X 41 en de vgfde prijs door Pampel te Amsterdam met 44, 43 en 41 houten. De dader van den rijwieldief stal (door inbraak) in de Breesaap is te Castricum aangehouden. Het is zekere v. d. V., oud 25 jaar, die het nog nieuwe rywiel trachtte te verkoopen aan een zoon van deD rijksveldwachter in genoemde plaats. De heer L. J. Hopman alhier is door den Minister van Waterstaat benoemd tot buitengewoon opzichter bij de Rykswegen in Friesland. J. 1. Zaterdag had op de oude sluis een ongeluk plaats, wat door het kranig optreden van een onbe kend gebleven persoon goed afliep. Een kleine meid viel van de sluis te water doch werd door een juist passeerende wielryder, die zonder een oogenblik bedenking het kind nasprong gelukkig behouden aan wal gebracht. Hulde san dezen flin- ken jongen man. Geslaagd voor de akte Duitsch L 0. de heer P.Goedendorp van Delfr, benoemd onderwijzer aan |de Groen van Prinsterer school alhier. Mevr. Erdman—Evelein is afgetreden als lid van de plaatseiyke schoolcommissie. Door de politie alhier is aan gehouden een passagier van het s. s. Rembrandt. C9NCEÜT ta geven op Donderdag 14 Aug. door de Harmonie Concordia", Dir. Sam Vlessing in de muziektent Willemsplein, IJmuiden. Aanvang 8 uur. 1. Le grand Sally, Marche Sallanbert, 2. Fantaisie Romantiqae Montague. 3. Feestmarsch Richard Strauss. 4. Fantaisie Rose Marie Sam Vlessing. 5. Ouverture Joseph Mehal 6. Ange d'Amour, Valse Waldteufel. 7. Vl&amsch Feest Sam Vlessing. 8. Souvenir de Nymwegen Sweinsberg. Vereeniglng van Reeders van Visschersvaartuigen Maandag werd onder voorzitter schap van den heer A. S. Groen in Hotel Willem Barendsz alhier gehouden een buitengewone Alge meene Vergadering vandeVereeni- ging van Reeders van Visschers vaartuigen te IJmuiden. Ons wordt daarvan het navolgende van bestuurszijde bericht Mededeeling geschiedde dat drie aangesloten reedeiyen bedankten voor het lidmaatschap der Vereeni- ging, wegens verkoop hunner schepen. In verband met een in de vorige vergadering genomen besluit tot reorganisatie van de Commissie van overleg met de Scheepvaartinspectie, was door het Bestuur voldaan aas do opdracht der vergadering, Uit ingekomen brieven bleek evenwel, dat, de Commissie zich niet wenscht te houden aan het Besluit der Algemeene Vergadering, waarom mot algemeene stemmen werd besloten aan de Scheepvaart inspectie te berichten, dat voortaan alle correspondentie en overleg moet worden geadresseerd aan het bureau der Reedersvrreeniging, terwijl het archief der Commissie nader zal worden opgevorderd. Het Restuur ceelde verder mede, dat het tweede Belgische Briqnet- ten-eontract na veel moeite is tot stand gekomen en dat het Besiuur besprekingen heeft gehad met het Bestuur der Vereeniglng van Sieep- boottrawlers inzake eene eventueele verdeeling dezer briqustten. De vergadering ging aecoord met de daaraan door het bestuur verbonden voorwaarden en werd machtiging verleend, op deze voorwaarden een overeenkomst aan te gaan. Tevens werd besloten, dat de onkosten voortgevloeid uit de con signatie van visch voor rekening der vereenigiïig, voor voorver deze niet gedekt zijn door de gedane heffingen, zullen worden betaald uit het batig saldo der kolenreketing. Vervolgens werd overgegaan tot behandeling van het ingekomen protest tegen de Buitscha reis. Door den voorzitter werd een omstandig verslag uitgebracht be treffende hetgeen door hem gedu rende de laatste vgf jaar voor de vereeniging is gedaan 6n in het bijzonder gedurende de laatste maan den in verband met de onderhan delingen met de Algimex, terwgl hg wees op verschillende blgken van vertrouwen gedurende de laatste maanden ondervonden van dezyde van het bestuur en van de alge meen vergadering. Uitvoerig werd ook madedeeling gedaan van de bezwaren die by de Buitsche reis waren te overwinnen. Een lang durige discussie ontspon zich over de vraag in hoeverre de heeren die by de Algimex betrokken zijn onpar- tijdig kunnen staan bij de onder handelingen en of de heeren die gegaan zyn een behooriyke opdracht hadden en in hoeverre zy gegaan zyn zonder goedkeuring hunner medeleden. De voorzitter wees er by herha ling op, dat wanneer er fouten ge maakt waren, deze ter goeder trouw waren begaan en dat de commissie met hart en ziel de belangen dar reeders alleen had voorgestaan er voorts op wyzende, dat samenwer king in IJmuiden voor alles moet gaan en deze zaak geen verdeeld heid mag brengen. Uit de vergadering werd de vraag gesteld of de heeren die tot hiertoe punten van de Algimex hadden gehad bereid waren deze punten af te wijxen. Door de heeren Klercq en Fen- nell werden twee moties ingediend. De heer Fennell nam de zyne na eenige bespreking terug. Die van den heer Klercq hield na amendee ring in, dat het bestuurslidmaat schap van de Vereeniging van Ree ders niet langer vereenigbaar kan worden geaeht met het accepteeren door bestuursleden van punten door de Algimex te hunner beschikking gesteld en waarin voorts leedwezen werd uitgedrukt dat de heeren, die naar Duitschlacd zijn gegaan ten aanzien dezer reis zich niet hebben gericht naar en verstaan met de op vatting hunner medebestuursleden, verder het vertrouwen uitsprekende dat zulks in de toekomst zich niet zal herhalen. Deze motie in stemming gebracht werd aangenomen met 111 stemmen voor en 65 blanco. Aangezien de tjjd te ver gevor derd was om de geheele agenda af te werken, werd verzocht alleen het laatste punt betreffende de finan- tieele regelingen der C< Operatieve Vischafzetvereeniging nog in bespre king te nemen. Deze voorstellen werden door den Secretaris van het Bestuur voorgelezen en toegelicht. Aangezien deze voorstellen van zeer verstrekkende aard waren, werd besloten deze te drukken en aan de leden rond te zenden. Hierna sloot de Voorzitter ie vergadering. VELSEROORD. Be Vrouwenvereeniging „Dient elkander door de liefde" heeft aan de Ned. Herv. Kerk alhier een doopfond geschonken. VELSEN. Tusschen Velsen en Wyk aan Zee brak het wiel van een volgeladen Jan Pleizier, zoodat de passagiers op en over elkaar tuimelden. Niemand had zich min of meer ernstig bezeerd, alleen het rjjjtuig keerde op vreemde manier stalwaarts Door de boot van Gebr. Goed koop zijn Zondag alhier bijna 2308 passagiers aangebracht. De historische verzameling der gemeente werd verrykt met de navolgende schenkingen van den ZeerEerw. Heer Pastoor J. F. van der Meer te Driehuis, een foto van de voormalige R. K. Pastorie aldaar; van Mej. de Wed. D. van Heyst Kohier te Velsen, een teekening in Oost-Indische inkt, in ïyst, van den Noordeiyken ingang van het dorp Velsen in 1901, vóór dat tal van huizen werden gesloopt voor de verbreeding van het Noordzeekanaal. Foto's en teekeningen van ver dwijnende gebouwen en plekjes zyn van zeer bizondere waarde voor de verzameling. Het was Zendag verbazend druk met de vele vreemdelingen. Treinen, trams en vooral de booten brachten duizenden aan. De meesten togen naar WgkaanZee. De Jan Pleiziers en andere soorten van rij tuigen hadden het druk. Overal wer den goede zaken gemaakt. Dat Duischland nog niet alle vroeger in België gerequireerde spoorwagens heeft teruggegeven, zagen wij gisteren op het terrein van de conservenfabriek De Jacunda, waar nog wagens van de Belgische staatsspoorwegen stonden met het opschrift Berlin, enz. Met de pensiongasten is het momenteel zoo druk, dat dezer dagen in een van de plaatseiyke hotels een gast de nacht op een ruststoel moest doorbrengen wegens IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1