te kort aan bedden. Wel een bewijs, dat Yelsen een gezocht zomer verblijf is. Tusschen Yelsen en Driehuis is Dinsdag door een tot nog toe onbekend gebleven individu een negenjarig meisje lastig gevallen met minder eerbare bedoelingen. Bij haar waren twee kinderen van 4 en S jaar, die begonnen te schreeuwen, waarop de onverlaat hun het schreeu wen belette. De politie doet ijverige nasporingen, 't Is te hopen, dat de ellendeling zjjn verdiende straf niet ontgaan zal. Met het oog op de onteigening van gebouwen, veor de verbreeding van het Noordzsekanaa! zijn eenige belanghebbenden, die hun fabrieken belangrijk wilden uitbreiden, naar den betrokken minister geweest en hebben toezegging gekregen, dat met de grootst mogelijke voortva rendheid gewerkt wordt aan de onteigening. Naar men ons mededeelt loopt ook de Papierfabriek van Yan Gel der Zonen gevaar, binnen afzien* baren tijd te moeten verdwijnen. Zekerheid daaromtrent bestaat er niet. SANTPOORT. De hooibouw in onzen polder is zoo goed als binnengehaaldnog enkele hoopen staan er, doch deze zullen ook dezer dagen verdwenen zjjnalgemeen hebben de boeren nu in het afgehooide land hun vee gejaagd. Onze plaatsgenooten de heer A. G. v. d. Eem en de dames Mevr. H. Marken en Mej. v. d. Eem be haalden op de vr|je baan-wedstrjj- den van de Kegelclub „Alle Negea" van IJmuiden, gehouden op de baan van den heer Klauwers, Jan Gyzen- vaartf respectievelijk den eersten, derden en zesden prijs. We willen er nog eens de aandacht op vestigen, dat hetbramen zoeken in de duinen van „Duin- en Kruidberg" verboden ishouders van wandslk&arten dienen hiermede rekening te houden, daar bij be trapping de kaarten worden afge nomen en niet meer teruggegeven. De onbebouwde grond langs den Terrasweg dient tegenwoordig voor allerlei doeleindende in dit jaar opgerichte voetbalverenigingen en korfbalvereniging oefenen er haar sport uit; voor het eerst gaf het fanfarecorps „Soli Deo Gloria" van Driehuis er Dinsdagavond een goed geslaagde uitvoering, die door een talrijk publiek werd bijgewoond. Sedert de zomervaeantie heefc b$ de ruïne van Brederode een snelphotograaf post gevat, die in een minimum van tijd voor matigen prjjs groepopnamen maakt van aldaar zich vermeiende gezel schappen. Beter laat dan nooit wordt hier door sommige bakkers gedacht, Vroeger, toen nog des nachts ge bakken werd, werden de broodcon sumenten som3 door den bakker ia het vroege morgenuur uit hun bed gehaald thans met het bakken over dag, gebeurt dit zeer dikwijls des avonds. Brood bezorgen des avonds tien it halt elf is geen zeldzaamheid. DRIEHUIS. Gisteren heeft op Wester veld de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van Mevr, Br. A. S. Wij ma gob. Lateastein van Voorst, op 33 jarigen leeftijd te Kat wijk aan Zee overleden. Hedenmorgen had op Wester- veld de crematie plaats van het stoffelijk overschot van Mevr. de Wed. Ds. J. G. W. Krol—van Driel, op 81 jarigen leeftijd te Leiden overleden. Men meldt ons: Vrijdag a. s. viert de Zeer Eerw. Heer J. F. van der Meer, Pastoor alhier, zijn zilveren Priesterfeest. Op den voeravond arriveert den Eerw. jubilaris 6.28 te Santpoort, aan het station "opgewacht deor den Eerw. Kapelaan en de oud-Kapelaan der Parochie, als ook door Kerbestuur en Feestcommissie. Vergezeld van zijne familie rijdt de zilveren Jubi laris zijne Parochie binnen, opge wacht en tot aan de versierde kerk begeleid door feestelijke stoet van ruiters en fietsers, terwijl van alle huizen der parochianen de driekleur zal wapperen. Het R. K. Fanfare corps zorgt voor vroolijke marsmu ziek, terwiji zouaven en een hoofd man het rijtuig vau den Jubilaris zulien escorteeren. Na aankomst aan de Parochiekerk waarbij door de parochianen een welkomstlied wordt gezongen heeft onmiddellijk plaats het plechtig lof Daarna officieele aanbieding van het Feestgeschenk der parochianen. Vrijdagmorgen zijn de H.H. Missen te 7 uur en te 8 uur (deze H. Mis is voor de zielerust van den vorigen Pastoor, den ZeerEerw. Heer S. H. van Ginkel); te 10 uur de plechtige Hoogmis voor den ZeerEerw. Jubi laris, waaronder Feestpredikatie door den ZeerEerw. Heer Willen- berg, Pastoor te Bloemendaai, Vóór de Hoogmis zingen de Parochianen een feestlied; ca de Hoogmis zingt het koor een Priester-Cantate. Gelegenheid om den ZeerEerw. Jubilaris geluk te wenschen wordt aan een ieder gegeven: des namid dags van 2 tot 31/, uur is het Reeeptie aan de Pastorie. Bes avonds om half acht doet de jabileerende Pastoor een plechtig Danklof. Na dit Lef zingen de parochianen weder het lied, dat zij voor ae Hoogmis zongen. Het schoonste cadeau, door de parochianen aan te bieden, is eea Generale H. Communie der geheele parochie van Sint Engelmundus tot intentie van haar jabileerende Pastoor; daarom is er Vrjjdag den geheelen morgen gelegenheid om te Communkeeren, ook reeds des mor gens om half zeven. Biechtgelegenheid: Woensdag middag vau 3—5 uur voor de kin deren, daarna tot 8 uur voor de overigen; Donderdagmorgen van 8 tot 12 uur ea des namiddags van 3 tot 5 uur en niet later. Zaterdagmorgen om 8 uur draagt de jubilaris een H. Mis op voor de kinderen der Parochie; ra die H Mis felicitatie door de kinderen io het schoolgebouw en kinderfeest. Zondagavond felicitatie vau den Pastoor door Mariavereeciging en R K. Tooneelelub van jongelingen eenige mooie Tooaeelstukken worden door beide Verenigingen opgevoerd Dinsdagavond herhaling vau deze uitvoering, voor alle parochianen toegankelijk. Uit de Gemeente Verbetering. In ons stukje over de wirsfe der Haarierosshe Gasfabriek in ons blad van Zaterdag werd gesproken yan Velsen met een afname van meer dan een '/2 millioen M8, dit moet zijn meer dan anderhalf milloen M'. In het schema voor een nieuwe salarisregeling van het P.T.T, per- ueel zjjn de salarissen der Direc teuren als volgt geregeld IJmuiden, klasse 2b, f5600—f6200 Santpoort—Station, kias3o 4b, f4000 f4600; Yelsen, klasse 3a, f 4000—f 5000. Bij de verkiezing voor een secretaris der Kamer van Koop handel werden uitgebracht, op den heer J. Schiöder, Cand. Notaris, 2 stemmen, op den heer Glasstra 3 en op Mr. Hellema 3 stemmen. Bij da herstemming verkregen de heeren Glastra en Hellema ieder 4 stemmes, waarop Mr. A. W. Helle- ma met het lot gekozen werd. Burgerlijke Stand der gemeente Velsen van 9 Aug. tot en met 12 Aug. Bevallen: M. BroekZwart z. J. PostBakker z.M. Haneveld van Oosten d,T. Bos—Raggers d.; J. H. Roosekrans—Nordmann d. M. LustigZwartveld d. Overleden: N. M. v. d. Brink, 4 maanden d. v. J. v. d. Briuk en N. M. Voorburg. Uit de Proyincie. ORGELBESPELING in de groote of St. Bavokerk te Haarlem, ep Donderdag 14 Aug. 1919 des avonds van 71/,—81/, uur, door den heer George Robert, Programma Werken van J. S. Back 1. Choralvorspiel „O Menseh, beweiu' deiue Stinde gross" 2. Passacaglia c kl.t. Andante Adagio Vivace 4. Fantaisla et Fuga g kl.t. VISSCHEKXJ. booten "f 31.816 besomming in de eerste zeven maanden van het vorig jaar. De eonsignatiezendingen brach ten in Juli 1918 op f 40.514 tegen f 29,463 in Juli 1919 terwijl de eonsignatiezendingen in de eerste zeven maanden vaa 1918 f 155 860 opbrachten tegen f 258 982 in de eerste zeven maanden van 1919. De opbrengst van de in Juli van dit jaar aangevoerde visch is f2.178.525 tegen f 1.475.149 in Juli van het vorig jaar terwiji de totaal opbrengst van alle in de eerste zeven maanden van dit jaar aan gevoerde visch bedraagt f 12,961.008 tégen f 7.864,987 in gelijk tijdvak van het vorig jaar of in tost tijdvak van 1919 ruim vijf millioen gulden meer dan in 1918. De heer Joh. Engelhart alhier heeft aangekocht de vrachtlcgger Fievo IX vas de Scheepvaart Mij. Flandria, dir. A. C. Lensen te Rot terdam. Het schip wordt te Vlaar- dingen emgebouwd voor de visseherij en zal voortaan heeten „Nederland" IJm. 292. De zeiikustvissehersvaai tuigen Ficdeiik Hendrik IJm. 464 en Fran- sina IJm. 332 van den hear Kors Visser alhier zijn verkocht. Het eerste, dat op 't strand zit, aan een slooper, het tweede naar een Zuiderzeeplaats. Gemeenteraad, Zitting van Dinsdag 12 Augustus 1919. Drie vacaturen. Een adres van ae N. V. De Piaat- wellerjj te Velsen om herziening van het genomen besluit inzake restitutie van stortingen wegens meerverbruik van gas. Vau het hoofdbestuur en van het bestuur der afd, Velsen van den Alg. Bond van politiepersoneel om verhooging der salarissen van de politiebeambten. Van de afd. Velsen van het Nat. Verbond van gemeenteambtenaren om deugdelijke herziening der sa- lariört geling voor de ambtenaren, in afwachtiug waarvan een voor schot wordt gevraagd. Van de onderafd. „Gemeentewerk lieden" der afd. Velsen van den Ned. Bond van werklieden in open bare diensten en bedrjjven, waarbij wordt gevraagd aan de werklieden een belangrijk bedrag ineens uit te keeren. Van F. Grabjjn, benoemd gemeen te-geneeskundige inhoudende het verzoek den titel te mogen voeren van „Directeur van den gemeente lijken geneeskundigen dienst." Deze adressen worden in handen van B. en W. gesteld. Medegedeeld wordt: Dat bij de benoeming van den gemeente-geneeskundige niet is bepaald, wanneer de titularis ia functie zal treden. B. en W. stellen voor 1 October a.s. Goedgekeurd. Dat in gemeenteblad no. 184 is vermeld het oordeel van B. en W. nopens een tot hun college gericht verzoek van den heer Schilling inzake aanvulling der algemeene politieverordening. In antwoord op de daaromtrent door den heer Netseher in de raads vergadering van 7 Januari j 1. ge stelde vraag, dat uit de voorhanden zijnde gegevens niet kauworden beoordeeld of de firmanten der firma Wessanen en Laan strafrech telijk vervolgbaar zijn, terzake van het feit dat zij zouden hebben nage laten voor voldoende reiniging der grondstcffen ten behoeve der brood- bereiding zorg te dragen. Zulks zou alleen te beoordeelen zijn na een isgesteld politie ondei zoek, hetwelk thans, ongeveer 10 maanden nadat het eventueel strafbaar feit is ge pleegd, niet meer mogeljjk is. Nog zijn ingekomen adressen van den Alg. Bond van Politiepersoneel om verbetering der salarissen; van P. en J. Bleeker te Veiseroord om grond in erfpacht te mogen ontvan- gea voor den bouw van een klein soort middenstandshuisjes en om fiuaneiëelen steun daarvoor. Deze gaan naar B. en W. Van den Commissaris der Konin gin is bericht ingekomen dat aan Klok ontslag is verleend als bui tengewoon gemeenteveldwachter. Een adres van den Ned. Boud van gemeenteambtenaren inzake de salariëering der secretarissen en ontvangers. Zal bij de nota van Ged. Staten behandeld worden. Be heer Schilling zegt zich niet te kunnen vereenigen met het voorstel om zjjn verzoek tot aanvulling der algemeene politie verordening aan te honden. De Op onze hooge zandgronden, is de pluk der boonen altijd later dan op de veengronden; dit jaar zal de pluk nog later zijn dan ver leden jaarwel doet het zonnige weer der laatste dagen veel goed, doch het gewas is zeker een veer tien dagen achter, bij dat van ver leden jaar. Mogen deze Feestelijkheden schit terend slagen en versterken dan innigen band tusschen den Feest vierenden Herder en zijne beminde Parochianen. 3. Sonate d kl.t. Gedurende de maand Juli van dit j aar kwamenaan deu Rjj ksvischafslag te IJmuiden met hunne vangsten 162 stoomtrawlers, die f 950 177 besomden. Ia Juli van het vorig jaar kwamen geen stoomtrawlers binnen. In de afgeloopen zeven maanden van dit jaar kwamen aan den afslag 753 stoomtrawlers met f 5 658.967 besomming tegen 71 stoomtrawlers met f 516.001 besom ming in de eerste zeven maanden van het vorig jaar. In Juli van dit jaar werd door de zeiltrawlers niet deel genomen aan de Èrawlvi3scherij, daar alle zeilloggers voor de haring- visscherjj werden uitgerust. In Juli van het vorig jaar kwamen 376 zeiiioggers van de trawlvlsscherij binnen met f 707.291 besomming. In de eerste zeven maanden van 1919 kwamen 1446 zeilloggers van de trawlvisssherij binnen met f2 597.415, besomming tegen 1976 zeilloggers met f 3.847.085 in de eerste zeven maanden van het vorig jaar. Is Juli van dit, jsar kwamen 177 sleep boottrawiers binnen, die f §99 751 besomden tegen 213 sleepboottraw lers met f 491.626 besomming in Juli van het vorig jaar. Gedurende de eerste zeven maanden van 1919 kwamen 825 sleepboottrawlers bin nen met f 1.585.575 besomming tegen 1086 sleepboottr. met f1 869.623 besomming in gelijk tijdvak vaa 1918, Tegen 82 motorkustvisscbers in Juli 1919 met f20 332 besom ming kwamen in Juli van 1918 34 mofcorkusfcvisechars binnen met f17.772 besomming, terwijl in de eerste zeven maanden van dit jaar binnen kwamen 327 motorkust vissehers die 97 606 besomden. In Juli van dit jaar kwamen binnen 218 zeilkustvisschers met f 10 745 besomming en 114 op on booten met f 2 460 besommiag teg*D 262 zeil kustvisschers met f 18 363 en 125 open booten met f2111 besomming ia Juli van het vorig j-sar. In de eerste zeven maanden vat dit jaar kwamen binnen 886 zeil kustvisschers met f 79.934 besom ming en 1385 open booten met f39.170 besomming tegan 2739 zeilkustvisschers met f 389.524 be somming en 2279 open booten met f97.170 besomming in gelijk tijdvak van het vorig jaar. Van de beug visseherij kwamen in Jhü van dit jaar binnen 11 zeil- beugers met 40.447 besomming tegen in Juli van het vorig jaar 2 motorbeugers met f5875 en 31 zeilbeugersmet f 164 181 besomming In da eerste zevea maanden van dit jaar kwamen van de beugvis- scherjj binnen 70 stoombeugers me! f 404.458 besomming, 18 moiorbeu- gers met f 53 893 besomming en 189 z9ilbeugers(sloepen) met f 625 667 besomming tegen ia de eerste zeven maanden van het vorig jaar geen stoombeugers, 2 motorbeugers en 156 zeilbeu gerr (sloepenmet f 740.093 aan besomming. Voor het eerst sedert den oorlog is de drijf net visscheriy dit jaar weder van grooten beteekenis ge worden. In Juli van 1918 werd nog door geen enkel vaartuig aan de diijfnetvissefcerij deelgenomen, ter wijl in Juli van dit jaar van de haring of drijf net visseherij binnen kwamen 7 stoomlöggers met f91.286 7 motorloggers met f 98 721 en 56 zeilloggers met f 630 648 besomming In de eerste zeven maanden van dit jaar kwamen van de haring visseherij alhier binnen 13 stoom- loggers met f 163 928, 15 motor- loggers met f 191.344,101 zeilloggers met, f 1.094 551, 1 bomschuit met f 4489 en 21 open booten met f 658 besomming, tegen 7 motoikust- vissGhera met f 959, 21 zeilkust visschers met f1506 en 460 open Gisteravond vergaderde de Ge meenteraad. Voorzitter was de heer F, P.Ver meulen, Afwezig: da heer Dalmerjer. Be voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Medadeelingen inzake schenkingen voor de historische verzameling, gedaan door D. de Riddor te IJmui denC. H. B, Lonbar Petri te Sant poort, H. C. vau Heijst Dz. te Velsen en Mevr. L. Poort vaa lagen te Santpoort. Een schrijven van h. t tijdelijk hoofd van dan gemeente ij ken vleeschkeuringsdienst betreffende de bespreking over zijne bezoldiging. Worden voor kennisgeving aange nomen. Een mededeeliag van de Kon. Ned. Autoclub, d&f zij bereid is een bij drage te veileenen iu de kosten, die zouden kunnen voortvloeien uit ae wegruiming van belemmeringen voor het snelverkeer. Ta behandelen bij de fcegrootiug veor 1920. Een schrijven van K. Visser, ar chitect te IJmuiden, omtrent het rapport vaa öe commissie vaa on derzoek inzake woningbouw. Te behandelen bij het desbitref- fende rapport der Commissie. Een ongezegeld verzoek van J. L. Blokland c.s. te IJmuiden, irzake reiniging van de Jacob van Heeass- kerkstraat. Een mededeeling van de onder- afdeeiiag „Gemeentewerklieden8 van de afd. Yeisen van den Nrd. Bond van W-- rkliedenia openbare diensten en bedrijven, dat zij bij adres d.d, 3 Januari j.l. om invoering vaa het 'georganiseerd overleg hebben ver zocht. Een bericht van Mevr, Erdrnan Evelein te IJmuiden, dat zij bedankt voor de benoeming tot lid vaa de Commissie van plaatselijk School toezicht. Worden voor kennisgeving aan genomen. Aan Mevr. J. E. Dalmeijer-Luijksn te Santpoort wordt op haar ver zoek eervol entslag als lid dei Levsssmiddeleneommissie verleend. Dat B. en W. de huur van hefc houten gebouwtje, bestemd voor gymnastiekonderwijs te Santpoort, met een ja&r hebben verlengd. Dat bij de stukken is gevoegd de correspondentie met den Minister van Onderwijs inzake de bezoldiging vaa de onderwijzers. De Minister heeft ia antwoord op de daaromtrent gestelde vragen het volgende be richt „Ik heb de eer u mede te deelen, dat de iu uiizicht gestelde nieuwe rangschikking van de gemeenten in klassen moet geschieden door wijzi ging van de lijst, behoorende bij het bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijks ambtenaren 1918 (Staatsb'ad no. 541) wo ke nog Diet is tot stand gekomen. Aar gezien hst ontwerp der op 4 Maart 1919 door den raad uwer gemeente vastgestelde salarisver ordening blijkens uw nevensvermeld schrijven op 22 December 1918 door de Raadscommissie aan B, en W. is voorgelegd, is met betrekking tot dis verordening het derde lid van art II der wet van 14 Juli 1919 (Staatsblad no. 493) van toepassing. De in uw nevensvermeld schrijven in de tweede plaats gestelde vraag gevraagd was of m deze gemeente de jaarwedden van da oud rwijze s kucnen worden vastgesteld op de bedragen, voorgesteld deor de raads commissie den 22 De camber 1918 wordt dus door my bevestigend beantwoord.® Verder wordt meegedeeld dat de behandeling vau het rapport der commissie van onderzoek inzake woningbouw en de daaromtrent ingekomen nota van inlichtingen van den wethouder van openbare werken, in verband met het verlof van den Burgemeester, niet op de agenda vau deze vergadering is geplaatst. Hefc is de bedoeling dit punt aan de orde te stellen op 2 September a.s. Om dezelfde reden zijn niet op de agpnda geplaatst de voorstellen van de leden R. Brink ea D. F. G. Schilling inzake wijziging van de verordening op de heffing van den hoofdeiijken omslag en aauvulling van de verordening regelende de invordering der belasting op de openbare vermakelijkheden.

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 2