ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN vooruitbetaling No. 393 Woensdag 20 Augustus 1919 4e Jaargang Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 10 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Correspondentie. Wegens plaatsgebrek moeten eenige berichten tot het volgende nummer wachten. OFFICIEEL. Vrije Zaterdagmiddag voor jeugdige personen en vrouwen. De Burgemeester van Velsen wijst belanghebbenden op onderstaande bepalingen van het Koninklijk besluit van 17 Juli 1919 (Staatsblad no 497), welke bepalingen 1 September 1919 in werking treden. Art. 1. Jeugdige personen mogen des Zaterdags na 1 uur des namid dags in fabrieken en werkplaatsen geen arbeid verrichten. Art. 2. 1. Het bepaalde in art. 1 is niet van toepassing op: I. arbeid, verricht door eene vrouw, bestaande in het reinigen van werktuigen, toestellen of gereed schappen of van werklokalen en aanhoorigheden, indien zij in eene onderneming nimmer andere dan die werkzaamheden verricht; II. arbeid, verrieht door eene vrouw in een winkel tevens fabriek of werkplaats, voor zoover die ar beid bestaat in het te koop aan bieden, verkoopen, verpakken ot voor verz anding of aflevering gereed maken van winkelwaren; III. arbeid, verricht door een manneljjk jeugdig persoon in een door wind- of waterkracht gedreven molen IV. arbeid in eene melkinrichting, eene boter- of kaasfabriek of een fabriek van gecondenseerde melk; V. arbeid in eene garnalenpellerij; YI. arbeid in eene inrichting tot het bewerken van visch; VII. arbeid in eene groeotenwss seherij, eene vruchtenpakkertj of eene fabriek van verduurzaamde groenten of vruchten, van vruchten sappen of van jams; "VIII. arbeid in eene bloemenbin- derjj, mits de jeugdige persoon of de vrouw op ten minste één werk dag p§r week geen arbeid verricht na 1 uur des namiddags en dit blijkt uit de voor hem of haar geldende arbeidslijst; IX. arbeid, verrieht deor een jeug" dig persoon of door eene ongehuw de vrouw in een slagerswinkel of eene poelierswerkplaafs, mits de jeugdigen persoon of de vrouw op ten minste één werkdag per week geen arbeid verricht na 1 uur des namiddags en dit blijkt uit de voor hem ef haar geldende arbeidslijst; X- arbeid, verricht door een jeug dig persoon of door eene ongehuwde vrouw in eene brood-, beschuit-, koek-, of banketbakkerij of in eene consumptie-ljsfabriek, mits de jeug dige persoon of de vrouw op ten minste één werkdag per week geen arbeid verricht na 1 uur des na middags en dit blijkt uit de voor hem of baar geldende arbeidslijst; XI. arbeid, verrieht door eene vrouw In eene strijkinrichting, niet tevens zijnde eene wasscherjj, mits zij op ten minste één werkdag per week geen arbeid verricht na 1 uur des namiddags en dit blijkt uit de veor haar geldende arbeidslijst; XII. arbeid in eene laagveenderij, bestaande in het te drogen zetten van turf of in het verdeelen van gespreide veenspecie in turven; XIII. arbeid, verricht door een mannelijk jeugdig persoon in eene beetworfeleuikerfabiiek XIV. arbeid, verricht door een jeugdig persoon of door eene onge huwde vrouw in eene steenbakkerij met cpan droogvelden bestaasde in het op zijn kant zetten en van dö droogvelden naar de stapels dragen van ongebakken steen; XV. arbeid, verricht door een mannelijk jeugdig persoon iu eene glasblazerij bij smelt-, koel-en strek- oveD, mits hij per week niet langer arbeid verricht dsn 48 uren; XVI. arbeid, verricht door een man nelijk j eugdig persoon in eens schoen makerij aan of voor het herste'len van schoenwerk, mits bij op ten min ste één werkdag per week geen ar beid verricht na 1 uur des namid dags en dit blijkt uit de voor hem geldende arbeidslijst; XVII, arbeid, verrichtdoor een mannelijk jeugdig persoon in eene r|)wielherstelplaat8 aan of voor het herstellen van rijwielen, mits hij op ten minste één werkdag per week geen arbeid verricht na 1 uur des namiddags en dit blij kt uit de voor hem geldende arbeidslijst; XVIII. arbeid, verricht door een jeugdig persoon of door eene onge huwde vrouw, bestaande in het voor verzending gereed maken en het verzenden van dagbladen of nieuws bladen, die geregeld des Zaterdags of des Zmdags verschijnen, mits de jeugdige persoon of de vrouw op ten minst9 één workdag per week geen arbeid verrieht na des namiddags en dit blijkt uit de voor hem of haar geldende arbeidslijst. 2. Op arbeid, in het eerste lid oader I, II, IV, V, VI, VII, VIII, XI, en XII, is mede niet van toepassing de bepaling van artikel 6, tweede lid, der Arbeidswet 1911, volgens welke een vrouwelijke persoon, die gehuwd is of die, ongehuwd zijnde, eene huishouding te verzorgen heeft en van dit laatste aan het hoofd of den bestuurder der onderneming heeft kennisgegeven, des Zaterdags in fabrieken en werkplaatsen geen arbeid mag verrichten na 1 uur des namiddags. Die bepaling geldt ook niet voor arbeid, verricht in eene onderreming door da eehtgeneote van het hoofd of den bestuurder. Art. 8. Waar in het vorige ar tikel sprake is van eene ongehuw de vrouw, wordt daaronder niet be grepen eene vrouw, die, hoewel on gehuwd zijnde, eene huishouding te verzorgen heeft en van dit laat ste aan het hoofd of den bestuur der der onderneming heeft kennis gegeven, Velsen, 15 Augustus 1919. De Burgemeester voornoemd, H. VER LORENWAN THEMAAT Plantselyk Nieuws. IJMUIDEN. Door dtn Centralen Bond van Transportarbeiders wordt ons het volgende bericht De staking te IJmuiden. Onze haven bltyft verzanden. Het is nu de 6e week van de staking aan de Noordzeehaven. Van het niet willen erkennen der orga nisatie is de firma Volker Bos inmiddels teruggekomen en heeft bespreking met den Centralen Bond van Transportarbeiders plaatsgehad. Nu is door de werkgevers een ïoons- verhooging gegeven van f 5 50 per week, terwijl deze besteksbepalende saboteerende firma zich ook bereid heeft verklaard, voortaan als over werk te betalen, wat de arbeiders langer moeten staan, dan in de be treffende bestekken is voorgeschre ven. Inmiddels duurt de staking voort, omdat de firma Volker A Bos blijkbaar een aantal slachtoffers wil maken, En aan deze kracht patserij is het nu te danken, dat de staking nog voortduurt en do haven blijft verzanden. Van ambtelfjke zijde Is aan hand langers van de firma Volker &Bos medegedeeld, en deze hebben zulks pl.m. 14 dagen geleden in da pers gepubliceerd, dat ons bericht over het vastvaren van de Ksmbangau zeer overdreven, en ons bericht over het verzanden van ds haven in str|jd met de waarheid is. Het S.S. Kambangan liep bij bin nenkomst uit het roer, en daardoor vast. Volkomen juist, maar liep toch vast in de vaargeul en meerdere schepen liepen nadien vast. Als bewijs, dat voor verzanden van de haven geen gevaar bestaat, deelt de ambtelijke zpe mede, de vereischte diepte (10 50 M.) nog met meer dan 1 Meter wordt overschreden. Nu is de ver eischte diepte wel 10.50 M., maar de gewenschte diepte is toch 12 M. Eu volgens ambtelijke zijde wordt deze diepte niet gehaald. Eo deze gewenschte diepte ra o e t in deze tijd van het jaar worden ver kregen, om de haven in hot nsjaar op de vereischte: diepte zooveel mogelijk te kunnen houden. Maar ook aan de vereischte diepte van 10 50 M. komt momenteel eerder 1 Meter te kort, dan dat zij met 1 M. wordt overschreden. Wij waar schuwen bij voorbaat. Als niet spoedig krachtig met baggeren wordt aangevangen, loopt onze scheep vaart ernstig gevaar in het najaar oponthoud te ondervinden, doordat onze haven niet op diepte is. Wij vragen, mag dit groote be lang geofferd worden aan het be krompen inzicht van esn prutserige werkgever. En getuigt het niet van slavenzielensefcap, dat ambtenaren onjuiste mededeelingen verstrekken, om de firma Volker <fe Bos in dit streven te kunnen sterken? Door den vakbond is zoover ge- gaar, als zijn eer het toeliet, om te trachten, een eind aan het conflict te maken. De verantwoordelijkheid voor hetgeen staat te gebeuren, berust dan ook geheel bij de werk gever en bjj de Regeering, die alles 'ijdelijk aanziet. Voor de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken zal in de Breesaap een opzichterswoning worden ge bouwd, welke bouw wordt uitge voerd door de Amst. Ballast Mij. en de firma F. den Breejen v. d. Bout. Het bouwen van een pakhuis voor rekening van den heer J. Dries te Velseroord aan de Industriestr. alhier opgedragen aan de heer J. v. d. Schoor te Velseroord. De militaire barakken alhier zullen naar de Noordzijde van het Noordzeekaaaal overgebracht wor den, waar zij zullen dienen als logies voor de arbeiders hij do wer ken voor den sluisbouw. De heer J. Kooi, onderwijzer aan school A (Muloschool) alhier, slaagde te 'sGravenhage voor de acte Buitsch M O. Onlangs werden door h©t. stoomschip Stuijvesant der Kon. West Ind. Maildienst twee stow aways hier aangebracht, die in de West aan boord waren gekomen. De West-Indiërs, die sedert hier verbleven, zijn Vr|jdag door do recherehe aan boord van de Com- mewjjne gebracht, die ze weer mee terug neemt naar Paramaribo. De heeren inbrekers z|jn weer goad aan den slag geweest. Eerstens is ingebroken in de woning van den onderwijzer v. Bijk in de Kerkstraat. De bewoners waren met vacantie en zouden deze week thuiskomen. Men heeft beneden menschsn gehoord en ook in de straat 's avonds laat hooren fluiten de huisdeur heeft Zondag tot 4 uur opengestaan en eerst toen herft men de politie ge waarschuwd. Er zijn veel gouden en zilveren sieraden gestolen, ver moedelijk voor eea f 700 h f 800 waarde. Denzelfden nacht is ingebroken bij den heer v. Dantzig, directeur van den Nachtveiligheidsdienst, waar een costuum werd ontvreemd. Voorts is ingebroken in de keeten van de nieuwe berghaven, waar een pak van een arbeider en een ver- bandkist ter waarde van o.g. f100 werd gestolen. De politie doet onderzoek. VELSEROORD. Op het 3 daags Congres van het „College van Ned. Dans-Onder- wijzers" slaagde voor het examen de heer A, v. Deyek te Velseroord. Het is genoemden heer dus in het vervolg vergund zich te noemen: Geaipl. lid v. h. C. v. N. D. O. In de Ned. Herv. Kerk alhier vond de doopshediening tot dusver om de 2 maanden plaats, Vaaaf September zal dit voortaas maan delijks geschieden. De kosterswoning der Ned. Herv. Kerk moest noodzakelijk opgeknapt worden. Daarmede was echter meer dan f 500 gemoeid. Een ronlgang bij de gemeenteleden door eenige dames, bracht ruim f158 op, terwijl voor dit doel thans twee giften van f 25, één van f 50 en verschillende kleinere giften inkwamen. Naar aanleiding van de staking bij de firma Volker en Bos te IJmuiden, wordt bij werkwilligen door de stakers gepost. Zoo zagen w|j Maandag een tiental stakers bij de woning van een met staker, in de Kanaalstraat te Velser oord, ten einde dezo op te wachten. De baldadigheid neemt steeds toe. Een honderdtal ruiten van de pasgebouwde woningen aan de VelserduiEerbuurtweg zijn op de een of andere manier vernield. Jammer dat men de daders niet op heeterdaad heeft kunnen betrappen. Een flinke straf, en wel dadelijk opgelegd, zou het kwaad zeker spoedig keeren. In een der woningen van het „Roede dorp" i3 dezer dagen een brandje geweest, dat gelukkig vroeg genoeg ontdekt werd, zoodat erger is voorkomen. Be bewoner K. ontwaakte door brandlucht en toen hij beneden kwam, stond in esn kamertje een kast met kleeres in den brand. Spoedig was de brand geblusoht. Assurantie dekt de schade. Doordien tegenwoordig in het gebouw der Burgeravondschool te Velseroord ook de ambachtschool gevestigd is, zal de jaariyksche tentoonstelling van teeksningen van de leerlingen der avondschool dit jaar iets vroeger dan anders ge houden worden en wel op Vrijdag 29, Zaterdag 30 en Zondag 81 Aug. Op die dagen is er ook gelegenheid tot aaügifte voor den nieuwen cursus b|j den directeur, die daarvoor zitting houdt in de B. A. S. Men lette op de advertentie die eerstdaags zal verschijnen. Een woesteling alhior, een goede bekende der politie maakte het Zaterdagavond met z|jn mes zwaaiende en dreigende zoo bont, dat hij door den gemeenteveldwach ter achter slot en grendel werd gezet. Het gebruik van sterken drank was hieraan niet vreerad. Een bewoner der Kal verstraat die eenige jaren geleden het krank zinnigengesticht heeft verlaten is van Zaterdag op Zondag weer vol slagen krankzinnig geworden. Daar hij gevaarlijk voor de ge meenschap werd, is de ongelukkige Maandagmiddag naar hst gesticht Meerenberg gebracht. Voor de vrouw en 7 kinderen voorzeker een zware beproeving. VELSEN. Sommunicatie met Wijk aan Zee. W|jk aan Zee is een gezellige badplaats en dat de attractie voort durend grooter wordt, bl|jkt wel hier uit, dat de stroom van be zoekers ieder jaar grooter wordt. Ook voor ons, bewoners vau Beverwijk en Velsen, is het heel aangenaam des avonds zoo eens naar 't strand te gaan, ten einde wat frissehe lucht in te ademen. Daarna een uurtje bij Kammelaar en we hebben een prettige ver- poozing gehad. Eén ding is maar zoo jammer: dat de communicatie tusseheB onze gemeente en Wijk aan Zee zoo slecht is. De meeste Beverwijkers zullen tea fietstochtje of een wandeling prefereeren boven een ritje met de paardentram of de vrachtauto. Maar helaas, hoe men ook den Wijk aan Zetër weg doorwaadt, httzij per veet, fists of ander ver voermiddel, steeds heeft men te kampen met dezen aller-stoffigsten onzer wegen. Werkelijk, de toestand van den weg BeverwijkW|jk aan Zee zal menigeen afschrikken. Het stof ligt op de meeste plaatsen zonder overdrijving zeker een cen timeter of 5 hoog, zoodat de fiets er b|j wijlen in bl|jft steken, om niet te spreken van het stof, dat iedere voorbijganger opjaagt, terwijl dat van g|jn voorganger moet inademen. Eu onze mooie weg door Roos- wijk dan? Daarmee is het,zooniet erger, dan toch minstens even erg gesteld. Niet zoozeer het stof is hier de ergste kwaal, neen, de toestand van den weg zelf is hier het ergste. Het is geen weg meer, maar een aaneenschakeling van kuilen, waarvan sommige met zand gevuld, andere deeimeters diep z|jn. Op enkele plaatsen is de weg eenvoudig afgebroken en liggen de steenen in de omgeving verspreid. Dat het loopen langs dezen weg niet aangenaam is, spreekt van zelf, maar dat ock het berijden ervan eene verschrikking is, behoeft in 't geheel geen betoog 1 Zou er vanwege de gemeente W|jk aan Zee of een of andere organisatie aldaar, niet eens iets gedaan kunnen worden om die beide wegen, waarover zoo zomers toch dagelijks honderden mensehen wandelen, wat op te knappen? v Het ware te wenschen en Wjjk aan Zee zou er zeker op vooruit gaan en daar is 't toch om begonnen 1 Onze vroegere plaatsgenoot, do heer A. van Asselt is heden geslaagd in zijn examen voor Duitsch M. O. A. Wanneer het op Zondag mooi weer is, kan men er van overtuigd zijn, dat er veel bezoek komt. Met da boot van 9 uur begon het al en toen de boot van tienen aan kwam, scheen er aan den stroom van passagiers naar W|k aan Zee geen eind te komen. Met de booten van Gobr. Goed koop z|jn ongeveer 2740 personen vervoerd, waarvan er omstreeks 500 doorgingen naar IJmuiden, zoodat er eeu kleine 2800 te Velsen afstapten. IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1