OFFICIEEL RAADSVERSLAQ GRATIS bijvoegsel v|d IJMUIDER COURANT der gemeente VELSEN. 19e Zitting. OPENBARE VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD OP DINSDAG 12 AUOUSTUS 1919, DES AVONDS 7UUR TEN GEMEENTEHUIZE. Voorzitterde heer F. P. Vermeulen, Wethouder. Aanwezig de heeren: W. lande weert, wethouderR. brink, b. G. Schuitenmaker, F. C. j. Netscher, P. Bosman, j. Slui ters, J. P. Handgraaf, D. F. G. Schilling, J. van der Steen, p. uytendaal, H. Vooren, en J. Hoogeland. Afwezig de heer J. A. Dalmeijer. Drie vacaturen. NOTULEN. De door den Secretaris voorgelezen notulen worden onveranderd goedgekeurd. OFFICIEEL VERSLAG. De heer BOSMAN merkt op dat op blz. 374 in den tienden regel van onderen het woordje „niet" is uitgevallen, zoodat gelezen moet worden „dat de omstandigheden sedert niet veranderd zijn". De heer SCHILLING vestigt er de aandacht op dat op blz. 383 gesproken wordt van de verkiezing van twee leden der school commissie, hetgeen „schouwcommissie" moet zijn. De heer NETSCHER zegt, dat op blz. 369 door elkaar ge haspeld is wat hij zeide. Spreker zal daarin berusten met de opmerking dat het verslag niet geheel juist is. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten de veranderingen te doen aanbrengen. AGENDA: 1. INGEKOMEN STUKKEN EN MEDEDEELINGEN. Ingekomen zijn de volgende stukken: a. brieven van Gedeputeerde Staten omtrent ter goedkeuring ingezonden raadsbesluiten. Voor kennisgeving aangenomen. b. berichten der aannemingen van benoemingen, Als voren. c. mededeelingen inzake schenkingen voor de historische ver zameling, gedaan door D. de Ridder te IJmuiden, C. H. B. Lonbar Petri te Santpoort, H. C. van Heyst Dzn. te Velsen, Mevr. L. Poort—van Ingen te Santpoort. Als voren. d. een bericht van den Commissaris der Koningin dat aan den burgemeester op zijn daartoe gedaan verzoek verlof is ver leend zich van 31 Juli tot 25 Augustus a.s. buiten de ge meente op te houden. Als voren. e. eene circulaire van Gedeputeerde Staten omtrent de beëediging van raadsleden voor het geval de burgemeester, voorzitter van den raad, niet in de raadsvergadering aanwezig kan zijn Als voren. f. een bericht van den Voorzitter der Finantieele Commissie dat deze Commissie geene besluiten heeft kunnen nemen wegens onvoltalligheid harer vergadering. De heer NETSCHER: Als men geene convocatie krijgt is he moeilijk ter vergadering te verschijnen. Ik doe een beroep op het geheugen van den raad, die zich zal herinneren dat de Burgemeester zeide, dat de Dinsdagen tusschen de raadszittingen voor de vergadering der Finantieele Commissie waren bestemd. Daarop heb ik gerekend, doch de vergadering werd veertien dagen geleden niet uitgeschreven, daarom heb ik over den vol genden Dinsdag beschikt. Omdat de voorzitter dus zijn woord niet had gehouden was de vergadering onvoltallig. De VOORZITTER zegt toe dit punt met den Burgemeester te zullen bespreken. Als voren. g. een schrijven van het tijdelijk hoofd van den Gemeentelijken Vleeschkeuringsdienst betreffende de besprekingen over zijne bezoldiging. Als voren. h. eene mededeeling van de Kon. Ned. Automobielclub, dat zij bereid is eene bijdrage te verleenen in de kosten, die zouden kunnen voortvloeien uit de wegruiming van belem meringen voor het snelvervoer. Aangehouden tot de begrooting voor 1920. i. een schrijven van K. Visser, architect te IJmuiden, omtrent het rapport van de commissie van onderzoek inzake den woningbouw. Aangehouden tot de volgende vergadering. een ongezegeld verzoek van J. L. Blokland c.s. te IJmuiden inzake reiniging van de Jacob van Heemskerkstraat. Voor kennisgeving aangenomen. k. eene mededeeling van de onderafdeeling „Gemeentewerk lieden" van de afdeeling Velsen van den Nederlandschen Bond van Werklieden in Openbare Diensten en Bedrijven dat zij bij adres dd. 3 Januari jongstleden om invoering van het georganiseerd overleg hebben verzocht De VOORZITTER: Dit adres van 3 Januari is behandeld met de andere adressen over het werkliedenreglement. De heer BRINKDat is niet geheel juist, dit ging over het georganiseerd overleg. Schijnbaar is dit adres blijven liggen, zoodat ook de wethouder Landeweert daarvan niets wist. Het is wel meer gebeurd dat adressen lang bleven liggen. De heer LANDEWEERTHet adres had bij de stukken ge legen, dus moet ik rectificeeren wat ik in de vorige zitting zeide. Als voren. een bericht van Mevr. Erdinan—Evelein, houdende mede deeling van haar bedanken voor de benoeming tot lid van de commissie van plaatselijk schooltoezicht Als voren. m. een verzoek van Mevr. J. E. Dalmeyer—Luyken om ontslag als lid der levensmiddelencommissie. Het ontslag wordt eervol verleend. n. als voren van de N.V. „De Plaatwellerij" om herziening van het genomen besluit inzake restitutie van stortingen wegens meerverbruik van gas. In handen van Burgemeester en Wethouders om prae-advies. o. als voren van het hoofdbestuur en van het bestuur der afdeeling Velsen van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Politiepersoneel om verhooging der salarissen van de politiebeambten. Als voren. p. als voren van de afdeeling Velsen van het Nationaal Verbond van gemeenteambtenaren om deugdelijke herziening der r. s. salarisregeling voor de ambtenaren, in afwachting waarvan een voorschot wordt gevraagd. Als voren. q. als voren van de onderafdeeling „gemeentewerklieden" der afdeeling Velsen van den Nederlandschen Bond van werk lieden in openbare diensten en bedrijven, waarbij wordt gevraagd aan de werklieden een belangrijk bedrag ineens uit te keeren. Als voren. als voren van F. Grabijn, benoemd gemeente-geneeskundige, inhoudende het verzoek den titel te mogen voeren van „Directeur van den gemeentelijken geneeskundigen dienst". Als voren. een adres van den Algemeenen Bond van politiepersoneel in Nederland inzake wijziging van zijn adres vermeld onder o. Als voren. als voren van P. en J. Bleeker om grond in erfpacht voor den bouw van woningen en verstrekking van hypotheek. Als voren. een bericht van den Commissaris der Koningin dat aan P. Blok eervol ontslag is verleend als buitengewoon veld wachter. Voor kennisgeving aangenomen, v. van de afdeeling Noord-Holland van den Nederlandschen Bond van Gemeente-Ambtenaren inzake de jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers. Dit punt zal behandeld worden bij de circulaire van Gedepu teerde Staten. MEDEDEELINGEN. Door Burgemeester en Wethouders wordt aan den raad mede gedeeld: le. dat bij de benoeming van den gemeente-geneeskundige niet is bepaald, wanneer de titularis in functie zal treden. Burgemeester en Wethouders stellen voor den datum van indiensttreding te bepalen op 1 October a.s. De heer SLUITERS: Alle contracten met de geneeskundigen loopen tot 1 Januari, als deze hier nu met ingang van 1 October wordt benoemd vraag ik mij af: wat moet hij die drie maanden doen? Het is dus beter hem tegen 1 Januari te benoemen. De VOORZITTER: De meening van B. en W. is dat de nieuw benoemde van te .voren aangesteld wordt om zich in te werken en den dienst der verschillende heeren over te nemen want hij moet over verschillende dingen nog overleg plegen. Het is dus beter het zoo in te richten dat wij met 1 januari het volle profijt van zijne diensten hebben. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. 2e. dat in gemeenteblad no. 184 van 1919 is vermeld het oordeel van burgemeester en wethouders nopens een tot hun college gericht verzoek van het lid D. F. G. Schilling inzake aanvulling der algemeene politieverordening. De VOORZITTER: Volgens de meening van het college is het beter deze zaak aan te houden tot de burgemeester, die hoofd der politie is, terug komt. Kan de heer Schilling daarmede accoord gaan? De heer SCHILLING: Daarmede kan ik mij moeilijk vereeni gen, want de burgemeester komt eerst 25 Augustus terug en dan is de reistijd zoowat voorbij. Er is al reeds proces-verbaal opgemaakt tegen een verlofhouder, die trouwens al gedagvaard is; het is gebeurd dat kinderen bij regen uit eene zaak geweerd werden. Burgemeester en Wethouders zeggen dat het moeilijk uit te maken is wat onder geleide moet worden verstaan maar ik vind het niet zoo moeielijk, de verlofhouders moeten daarop dan zelf maar toezien. Ik zie niet in waarom nu geene stemming over het voorstel mogelijk is en men zoo angstvallig moet vasthouden aan de verordening. De heer SLUITERS: Indertijd heb ik al op die moeielijkheid gewezen, toen is door den burgemeester en naar ik meen ook door U gezegd dat de politie wel tactisch zou optreden en zoo hoog zou staan dat ze in bepaalde gevallen kinderen zou toe laten Ik kan mij nu best indenken dat de heer Schilling er iets voor voelt de verordening te veranderen, ik zal daar ook voor stemmen. De VOORZITTER: Het ware mij aangenamer geweest als de heeren met de behandeling gewacht hadden tot de burgemeester terug was, deze is beter in de verordening ingewerkt. Spr. citeert het betrekkelijk artikel uit de verordening en zegt dan: dit is speciaal gemaakt ter bescherming van kinderen, men moet de macht hebben te voorkomen dat kinderen dikwijls tegen den zin der ouders ergens worden medegenomen. Caféhouders, die gunstig bekend staan, kunnen ontheffing der bepaling vragen, welke meestal wordt toegestaan. Ik voor mij blijf op het toen ingenomen standpunt staan, dat niemand der politie in staat is te beoordeelen of zeker geleide in voorkomende gevallen een behoorlijk geleide is. De heer BOSMAN: Het is niet zoo eenvoudig als U daar zegt. U zeide dat caféhouders eene vergunning kunnen aanvra gen doch als men ergens wegens regen moet schuilen kan men wel eens komen bij iemand, die geen vergunning aangevraagd heeft, moeten de burgers daarvan de dupe worden? Het schijnt niet zoo gemakkelijk te zijn, want de heer Schilling zal niet zonder grond deze verandering aanvragen. De VOORZITTER: Aan geen enkelen caféhouder is de ge vraagde vergunning geweigerd. Trouwens we moeten niet zeg gen: hoe staat de burgerij daartegenover, doch hoe staat de overheid daartegenover? In dezen tijd is dat van veel belang. De heer BOSMAN: Het komt mij voor dat U de zaak ver keerd opvateen spreekwoord zegt, dat de middelen dikwijls erger zijn dan de kwaal, dat kon hier ook wel eens het geval zijn. De heer SCHUITENMAKER: Het komt mij ook meer of min voor dat het hier betreft eene ontzetting uit de ouderlijke macht. Veronderstel eens, men wandelt met zijn kinderen, die ergens behoefte aan hebben, dan loopt het er over heen als men geen gebruik mag maken van de openbare gelegenheden. De uitvoerende macht moet toch ook eens leeren de bepalin gen goed toe te passen; wanneer er bepaald eene aanleiding bestaat om kinderen te weren dan is het uitstekend om een procesverbaal op te maken. Laat het dagelijksch bestuur de politie een wenk geven niet naar willekeur te handelen. De heer SCHILLING: We schijnen hier grootscheeps te willen doen evenals te Amsterdam of Rotterdam. Men heeft hier een melksalon op het oog waar het indertijd niet zoo gun stig toeging, doch sedert verbeterd is. De inlichtingen gaan over het hoofd der politie, dan hangt men van diens welwillendheid af. Laten we het aan de ouders overlaten waar ze met hun kinderen willen ingaan. De heer NETSCHERBij mij is geen enkele tapper geweest om over deze zaak te spreken dus ben ik niet beinvloed als ik zeg, dat ik niet zoo warm vóór het voorstel kan voelen. Als een melksalonhouder geene kinderen mag toelaten is het zijn eigen schuld, met het vervullen van een kleine formaliteit krijj iedere fatsoenlijke tapper eene toestemming. Nu praat men van ingrijpen in de ouderlijke macht doch partijgenooten van den heer Schilling hebben wel meer mee gewerkt aan wetten, die ingrepen in de ouderlijke macht, b.v. tij leerplichtwet en de wet op de beperking van de kinderarbeijf Ik geloof niet dat we verkeerd doen hier een kleine bep«] king te behouden. De VOORZITTER: Het staat niet alleen aan de beslissiil van den burgemeester doch aan die van het geheele colleg De heer SCHILLING: Op wiens advies? De VOORZITTER: Van den commissaris, ik roep den he Landeweert tot getuigen dat diens adviezen steeds zeer seriellj zijn. Het is geene verordening, die ingaat tegen de ouders de kinderen doch tegen de tappers, die de moeite niet will| doen om eene kleine formaliteit te vervullen. De heer SCHUITENMAKER: Worden de ouders en de ki|| deren verwijderd? De VOORZITTER: Daarop kan ik geen antwoord geve ik wil het den burgemeester wel vragen. Er staat niet in verordening dat de politie de bevoegdheid heeft tot verwijderin| De heer SCHILLING: Als Burgemeester en Wethouders vergunning niet geven, tot wien moet de betreffende persod zich dan wenden voor beroep? Men wordt op die wijze in el en goeden naam aangetast. De VOORZITTER: Men kan zich dan tot éénder raadsled^ wenden, die dan een interpellatie kan houden. De heer SCHILLING: Hier krijg ik dan een klap in het gezici| want ik heb het opgenomen voor een melksalonhouder. heer Schuitenmaker vraagt of de menschen verwijderd worde] Neen, maar ze worden niet toegelaten want de caiéhoud] is bang voor een boete. Het is al gebeurd dat de mensch{ in den regen bleven staan. De VOORZITTER: De heer Schilling krijgt geen klap het gezicht want hij komt niet op voor één persoon doch ov| de geheele linie. Het voorstel van den heer Schilling wordt in stemming bracht en verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Vóór de heeren: Brink, Schilling, Sluiters, Vooren, Bosm^ en van der Steen. Tegen de heeren Vermeulen, Landeweert, Hoogeland, Netsche Schuitenmaker, Uijtendaal en Handgraaf. 3. in antwoord op de daaromtrent door den heer Netsch.\ in de raadsvergadering van 7 Januari j.l. gestelde vraaj dat uit de voorhanden zijnde gegevens niet kan wordt beoordeeld of de firmanten der firma Wessane Laan str^ rechtelijk vervolgbaar zijn terzake van het feit dat zij zoudf hebben nagelaten voor voldoende reiniging der grondstoffe ten behoeve van de broodbereiding zorg te dragen. Zuil zou alleen te beoordeelen zijn na een ingesteld politieonde zoek, hetwelk thans, ongeveer tien maanden nadat het eve] tueel strafbaar feit is gepleegd, niet meer mogelijk is. De heer BOSMAN: Veel wil ik hierover niet zeggen doch dat het mij bevreemdt, dat een zaak die door de autoriteiten vastgesteld geene aanleiding was voor de rechterlijke macht oi daar haar neus in te steken. Het publiek is niet veilig bij rechterlijke macht. De heer NETSCHER: Ik had gedacht dat deze zaak al b| graven was doch zie nu dat het college in Augustus nog ar woord geeft. Op 7 Januari al vroeg ik of het mogelijk was teg^ de firma Wessane Laan op te treden, eene dergelijke juridisct zaak had dadelijk moeten worden onderzocht door den recht kundigen adviseur der gemeente maar eerst op 15 Juli liep naar den Commissaris, die er niets mede te maken hadnu ik niet sarcastisch zijn anders zou ik zeggen dat het den schi] heeft dat het hoofd van politie in deze Gemeente met opzet zaak heeft laten rusten. De VOORZITTER: U begrijpt dat het onaangenaam voor h| college is, nu de Burgemeester afwezig is, over diens beleid spreken. Ik ben geen jurist, doch meen toch ook wel dat klacht bij den Commissaris van Politie thuisbehoorde, wel be ik het met U eens dat de behandeling der zaak lang duurd] Voor kennisgeving aangenomen. 4. dat Burgemeester en Wethouders de huur van het houté gebouwtje, bestemd voor gymnastiekonderwijs te Santpooij met een jaar verlengd. 5. dat bij de stukken is gevoegd de correspondentie met de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen inzalj de bezoldiging van de onderwijzers. De Minister heeft antwoord op de daaromtrent gestelde vragen het volgenc bericht „Ik heb de eer U mede te deelen, dat de in uitzie] gestelde nieuwe rangschikking van de gemeente in klasse moet geschieden door wijziging van de lijst behoorende F het bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 191 (Staatsblad no. 541), welke nog niet is tot stand gekome] Aangezien het ontwerp der op 4 Maart 1919 door de Raad uwer gemeente vastgestelde salarisverordening blijkef Uw nevensvermeld schrijven op 22 December 1918 door Raadscommissie aan Burgemeester en Wethouders is vooj gelegd, is met betrekking tot die verordening het derde li| van artikel XI der wet van 14 Juli 1919 (Staatsblad no. 49! van toepassing. De in Uw nevensvermeld schrijven in c tweede plaats gestelde vraag*), wordt dus door mij bevesi gend beantwoord." Gevraagd was of in deze gemeente de jaarwedden van c onderwijzers kunnen worden vastgesteld op de bedrage voo gesteld door de raadscommissie den 22 December 1918). Als voren. 6. dat de behandeling van het rapport der commiss van onderzoek inzake woningbouw en de daaromtrent ingi komen nota van inlichtingen van den wethouder van openbat werken, in verband met het verlof van den burgemeeste niet op de agenda van deze vergadering is geplaatst. H< is de bedoeling dit punt aan de orde te stellen op 2 September a. Om dezelfde reden zou ook niet op de agenda geplaati worden de voorstellen van de leden R. Brink en D. F. C Schilling inzake wijziging van de verordening op de heffin van den hoofdelijken omslag en aanvulling van de verordt ning regelende de invordering der belasting op de openbat vermakelijkheden. Op verzoek van deze heeren is het voorstt alsnog op de agenda geplaatst onder 12a. De heer NETSCHER: Mij persoonlijk kan het niet zoozet schelen of de zaak van den woningbouw tot 2 September wore aangehouden, doch de zaak hoort nog bij den ouden raad thuii Nu zullen de nieuwe leden moeten beslissen over eene zaak u den ouden raad namens den heer Dalmeijer doe ik het verzoe de zaak alsnog te behandelen in eene in deze maand te houde vergadering.

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 3