ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN mm vooruitbetaling No 403. Woensdag 24 September 1919 4e Jaargang Abonnementsprijs80 ets., per 3 maanden, franco per post 95 ets., voor het Buitenland f 1.25. Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten Tot plaatsing van advertentiën yan bulten de gemeente VELSEN In dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. P. C. R 01 L S E, IJMUIDEN. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave van de Nasaal. Yeon. Uitgevers MJ1, „IJBMidsn" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V. Drukkerij Sinjewel, 'Willemsplein 11, IJmuiden Telefoon 153 ADVERTENTIËN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 10 ets per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede- deelingen 25 ets. per regel, Advertentieeontraeten tegen zeer billijk tarief. Advertantiën u i t e r 1 k in te zenden "WOENSDAG! en ZATERDA0 toi S sar v.na, Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 10 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het onde en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. OFFICIEEL. Kostelooze inenting te Santpoort. Burgemeester en Wethouders der gemeente Veisen maken bekend, dat op Dinsdag den 30 Sept. a. s., des namiddags te 4 uren, de g legenheid zal zijn opengesteld tot Kostelooze Inenting en Herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe in de Openb. school F te Wijkeroog aanmelden. Voor eeDe juiste vermelding in de vaccinebewijzen van de namen en geboortedatums der kinde ren, is hetgewenscht dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of ge- boortebewijzen der kinderen. Velsen, 19 September 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Burgemeester H. VER LOREN VAN THEMAAT. de Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIÏLS. Tan den Waehttoren. De Troonrede. Eike Troonrede wordt zeer ver schillend beoordeeld. Een deel der pers zegt: o/erladen, te rijk a&o belofteü, of nietszeggend, arm aan hervormende kracht; een ander deel: getuigenis van de werkkracht van het kabinet en het voornemen, om het volksbelang te dienen of trtf- fend van eenvoud en voorzchtig door zelfbaperkiog en besef van verantwoordelijkheid. De lof komt meestal van de pers der pasteen, waartoe de ministers behooren en de afkeuring van de pers der tegen standers. Bjj de beoordee iog der Troonredes onder het ministerie Cort van der Linden bleek ook zijn extraparlementair karakter. Cok door den ernst van dien tijd stond het boven de politieke verschi l-n en daardoor ontvirg het gewoonlijk eea onpartijdige beoordeeling. Een politiek strijdkarakter h8eft het kabioet-Ruys Biethet i3 echter een kabinet van mannen uit de rechtsche partijen en de premier is Koomseh Katholiek. Toch heeft het tegenwoordig vrij algemeen een welwillende pers en dit zal ook wel met deze Troonrede het geval zijn. Het kabinet heeft hard gewerkt; het wordt ook door zijn tegenstan ders daarom gewaardeerd. Het heefc in een jaar tijds heel wat groot werk verricht. Minister Aalberse en de Visser bovenal zijn zeker geen mannen, die zich met een aehturenwerkdag tevreden stellen. Door ^iehzelf in den spreektijd te beperken, heeft de Kamer 't den mi nisters mogelijk gemaakt, veel af te doen en de beraadslagingen zjjn er niet minder degelijk of meer onde gelijk door geworden. Ook deze Troonrede geefG een werkprogram van beteekenis. Deze rede getuigt van voorzich tigheid. De Belgische kwestie wordt gelukkig zonder sabelgekletter met beleid vermeld. Er wordt gesproken van de vriendschap met de andere mogendheden, die tot dankbaarheid en voldoening Etemt. België wordt niet met zooveel woorden buiten den vriendenkring gesloten, maar wel gesproken van een geding, waarvan onze verhouding tot België den invloed onderging en waarbij „Ik geroepen werd voor de rechten en belangen van den staat en voor zijne zelfstandigheid metDadrukop te komen." Waarschijnlijk zal de inlegkunde hier wel meer lezen, dan bedoeld is. Wij zien er niet meer dan een besliste afwjjzing van het annexionisme zonder dat een bepaalde vijandige verhouding wordt gecorstateerd. Hst woord geding heeft hier zeker een btjzonderen zin. Een geding is minder gevaarlijk dan een geschil en een geschil is ook nog geen ruzie. Tea opzichte van aansluiting by den Volkerenbond zal onze regee ring de kat eens uit den boom kijken. Deze woorden leest men niet uit de troonrede, maar ze worden wel bedoeld. Eerst na de totstand koming vsn den Volkerenbond zal bet parlement over de toetreding te beslissen krijgen. Als alle staten zoo deden, kwam er van louter bedachtzaamheid van den Volkeren bond niets terecht. Beslist wordt het vertrouwen uitgesprokfD, dat de overzeesche aanvoer der meest noodzakelijke producten voor afzienbaren tijd ver zekerd is. Die verzekering is zeker boven allen twijfel verheven. Immers we hebben erediet in het buitenland en we hebben onze koloniën. Ook wordt het tekort aan seheepsruimte, zij het langzaam, toch met den dag kleiner. Het meest noodzakelijke kan mm nu reeds krijgen en de aanvoer neemt toe. Maar de belang rijke prijsstijging wordt ook niet voorbijgezien. Da regeering ver klaart, dat desse voile aandacht eischt. Als eenige maatregel tegen de duurte noemt ze wettelijke bepalingen tegen de woekerwinsten. Overalzitten deregeeriogen verlegen met het duurtevraagstuk en trachten het vergeefs optelossen. Of de onze gelukkiger zal zijn? Wij hebben in den crisistijd ondervonden hoe bitter weinig effect het s'ellen van maxi mumprijzen had. Stal hst trekken van een grens tus3chen geoorloofde en woekerwinst meer uitwerken? De minister van fiaanciën is als een kind nooit vragensmoe. Hij vrasgt nu een belasting op weelde artikelen, hoogere invoerrechten, niet om de buitenland;che concur rentie te weren, maar om de schat kist te helpen, belasting op tabak, sigaren en sigaretten, uitbreiding der zegelbelasting en een grooter aandeel van den staat in da erfenis sen. Ziet hij dus af van zijn plan- vermogensaanwasbeiasting, waar tegen een storm van critiek is opge stoken? En waar blijft de heffing in eens, die ten slotte de meest rechtvaardige en afdoende oplossing is van onze geldelijke moeilijkheden? De Troonrede getnigt ook van belangstelling in het luchtvaart verkeer. Een paar ministers toonden ook daadwerkelijke belangstelling en gingen reeds de lucht in. De heldenroem van Yan Speyck gaat tegenwoordig onder de concurrentie danig aan het tanen! Ook minister Aalberse heeft nog gewichtige nummers op zijn pro- plaagd warden. De volksgezonpheid maar ook het zedelijke leven lijden er onder. Wij hebben het program; het concert kan nu beginnen. Een pro gram kan mooi zijn en de uitvoeriEg slecht en bij een weinig belovend program kan men soms blij verrast worden en veel genieten. Zoo zegt deze Troonrede wal vael, maar toch ook weer weinig. Pas over een jaar zullen we kunnen oordeelen, welke waarde deze beschouwingen hebben en wat er van deze voornemens is terecht gekomen. De Troonrede werd binnen tien minuten voorgelezen, hoeveel maan den zal het echter duren, voordat ze in alle punten is sageleefd? Plaatselijk Nieuws. dames, terwijl de tweede dag voor leerliügen der dansschool „van Dijk" ook die van Bevei wijk en Hsarlem. De prijzen door de juiy toe te kennen zullen bestaan uit medailles en kucstvoorwerpen. Het geheel staat ODder leiding van den heer J. W. F. van Dijk, Leeraar in Moderne Dansen. (Zie komende advertentie in dit blad). IJMUIDEN. Arbeidsconflict. Men verzoekt ons opname van onderstaande motie De stakers betrokken bij de sta king tegen de Firma Volkeren Bos te IJmuiden en voor ruim 90 pCt. georganiseerd in den Oentralen Bond van Transportarbeiders, in vergade ring bijeen kennis genomen hebbende van de gevoerde correspondentie tusechen de besturen van de Christelijke en Onafhankelijke Traasportorganisa ties eener- en het Bestuur van den Cantralen Bond van Transportarbei ders anderzijds cosstateeren dat het zich wenden met een schrijven tot de Firma Volker en Bos, zonder eenigerlei overleg met of zonder maar ken nisgeving aan de leiding van de staking een daad is in strijd met iedere reëale opvatting van organi satie en leiding achten deze handeling in hooge mate schadelijk aan de staking daar hierdoor den werkgever op nieuw hoop is gegeven op een komende verdeeldheid onder de arbeiders, waardoor deze werkgever ongetwijfeld gesterkt wordt in zijn wensch tot het maken van slacht offers en de duur van het cot fiict hier noodeloos door wordt verlengd betreuren deze daad dan te meer daar met deze staking een groot algemeen belang is gemoeid! spreken over deze niet te qn&li- fieeeren houding, handeling van de besturen der Christelijke en Onaf hankelijke organisaties hun scherpe af keuring uit en besluiten de leiding van den Centralen Bond van Tran sportarbeiders onverzwakt te bljjven volgen en deze motie op te zenden aan de pers. Wij vestigen de aandacht van belanghebbenden op een advertentie in dit nummer, waarin de datum wordt vermeld, waarop de nieuwe Handelscursus begint. Op de avondschool der Chr. Schoolvereeniging zal in 'fc vervolg ook werktuigkunde en natuurkunde onderwezen worden. De afieeling IJmuiden van den Alg. Nederl. Metaalbewerkersbond heeft de overeenkomst met de werk geversvereniging opgezegd. Nieuwe gewijzigde voorstellen zullen inge diend worden. Aan de Bik- en Arnoldkade is een geval van typhus voorgekomen. gram; we noemen alleen maar de wijziging der woningwet. De woning nood is zeker een groot kwaad, waardoor velen ia erge mate ge In de maand December zal alhier worden gehouden een twee daags danseoncours. Verschillende dansleeraren hebben hunne deelnam® reeds toegezegd. De eerste dag is speciaal voor leeraren met hun Binnen enkele maanden zal dan onze plaats verreikt worden met een nieuwe schouwburg, die tevens bioscooptheater en concertzaal zal zijn. Een financieel sterke combinatie heeft voor dit doel aangekocht de voormalige Oud-Katholieke kerk in de Brefsaapstraat met aangrenzen de terreinen, het gebouw,- waarop ook reeds vroeger voor zoodanige onderneming het oog gevallen was Wij schreven daarover reeds onder het hoofd „Van Kerk tot Schouw burg", De plannen toen zijn niet tot uitvoering gekomen doeh thans is de bouw van de nieuwe schouw burg verzekerd. Bovengenoemde combinatie heeft aan den architect J. C. Crsmer alhier het ontwerp voor den bouw en verbouw opge dragen en bereids heeft de onder- handsche aanbesteding plaats ge had, waarbij het werk wat de ver bouwing betreft, is gegund aan de aannemers J. Liadhout en J. de Waard alhier, terwijl het stukadoor werk is opgedragen aan den heer H. J. Martens. We waren in de gelegenheid de plannen te bezichtigen en kunnen bij voorbaat reeds mededeelen, dat de heer Cramer een keurig project heeft ontworpen, dat na voltooiiEg ons een schouwburg zal opleveren dat aaa de moderne eischen van den lijd zal voldoen en zeker aan alle eischen die wrj in onze plaats aan een behoorlijk schouwburglokaal mogen stellen. Daaromtrent kunnen we oazen lezers reeds het volgende mededeeien. Vanaf de straat betreedt men een ruime, betegelde hal ter opper vlakte van 15 vierkante Meter. Reehts treft men de loketten aan voor de afgifte van plaatsbewijzen, waarvoor drie loketten beschikbaar worden gesteld. Aan de linkerzijde vindt men de opgang naar hetbal- con. Aan het einde van de hal heefc men ter weerszijden ttvee breede doorgangen, als tochtportalen toe gang gevende tot de groote zaal. Iu het rechter portaal bevinden zich de toiletten, de W. C's en de urinoirs. De zaal zelve heeft een lengte van 21 Meter b$ een breedte van ongeveer 10 Meter en een hoogte van ruim 9 Meter en krijgt een af- en oploopende vloer, waardoor iedere zitplaats een vrjj gezicht op het tooneel verzekert. Aan de rech terzijde van de zaal bevinden zich ruime garderobe's en zoowel links als rechts zijn breede nooduitgangen gemaakt. Deze nooduitgangen bestaan uit dubbele naar buiten draaiende deuren, welke sluitbaar worden gemaaktmet theater-paniek espagno- letten volgens Amsterdamsch brand- wearmodsl, zoodat men bij dreigend gevaar direct in de open lucht is. Deze zaal biedt ruims zitplaatsen voor ongeveer 350 personeniedere zitplaats heeft een breedte van 50 c.M. en een zitlengte van 75 c.M. zoodat niemand „benauwd" zal behoeven te zitten. Daar alle zit tingen zoogenaamde klapstoelen ziju ia ook ruimte voor passage voldoende aanwezig. Vóór het toonee is 66E verdiept gedeelte gemaakt voor het orchest. Het tooneel beslaat een oppervlakte van 65 vierkante Meter met een doekopening van 30 vierkante Meter en is ruim 8 Meter hoog. Onder het tooneel bevinden zich de dames- en hserenkleedkaaisrs en een kamer voor tooneelkapwerk. Verder toilets en wasehgelegenbeden. Behalve van uit de zaal zijn het tooneel en de kleedkamers van uit de achtergelegen Nsptunusstraat te bereiken, alles langs breede en ge makkelijke doorgangen en trappen. Van uit de voorhal geeft een breede trap toegang tot eentusschen- veröieping in het trappenhuis, waar zieh de garderobe's en toilets met W. C'.'s bevindeu, ten dienste van het publiek vau het»balcon. Vanaf die verdieping leiden twee breede trappen naar portalen toegang gevende naar het balcoü, dat een oppervlakte zal krijgen van 100 vierkante Meter en dat ruim 200 zitplaatsen zal bieden. In totaal zullen dus ruim 550 bezoekers een ruime zitplaats kunnen vinden. Vermelden we nog, dat het geheele gebouw zal worden voorzien van centrale verwarming, van voldoende ventilators en van eleetrischè ver lichting. Tegen eventueel brand gevaar zijn meerdere brandleidingen aangebracht. Ook vanaf het baleon zijn dóór nooduitgangen directe ver bindingen met den openbaren weg aangebracht. De Hal zal worden afgesloten door een Amerikaanseh schuifhek, waardoor de hal vanuit de straat te zien is, en voor het aanbrengen vau reclame biljetten en affiches een goede gelegenheid biedt. Het ligt in de bedoeling zoo spoedig de schouwburg zelve gereed is op een terrein daar naast een zaal aan te bouwen, geschikt voor balzaal, voor het houden van vergaderingen en van verkoopingen. Het geheel zsl heeten Sehouwburg-Bioseoop- Concertzaal „Thalia" en gesteld worden onder leiding van een des kundig directeur, terwijl het in de bedoeliüg ligt aan het gebouw vast personeel te verbinden, zooals zulks in de schouwburgen en bioscopen in groote plaatsen het geval is. 'üWil ons voorkomen, dat de ïeer Cramer een uitstekend geheel ïeeft ontworpen, waardoor in een sinds lacg gevoelde behoefte aan een moderne schouwburg- en con certzaal zal worden voorzien. Inzon derheid is aan hooge eiBehen van hygiëna, veiligheid en gemak vol daan. Voor een fraaie inrichting zal, daaraan twijfelen we niet, eveneens goede zorg worden gedragen. De aannemers zullen waarschijnlijk het gebouw na vier maanden kunnen opleveren. Zondag j.l. werden te Bloem en daal de jaarlijksehe wedstrijden in lichte athletiek van denKennemer Turnbond gehouden. Tengevolge van het slechte weer werden slechts de driekampen voor turners afgewerktde overige num mers moesten vervallen. In den 2en driekamp, bestaande uit hardloopen, verspringen en kogel- stooten, waaraan 31 turners deel namen, mocht hst eenige leden der T. V. IJ. gelukken een prijs te be halen, n.m. Sa prijs G. Sehouten 4a prijs H. Wichmann en 6e prijs P. E. Broek. Voorwaar voor onze T. V. Y. geen onaardig resultaat. Jammer, dat het nummer touw trekken, waarvoor 13 ploegen waren ingeschreven, moest vervallen. Voer dit nummer had de T. V. IJ. hare oude garde weer eens gereqaireerd, en had zeer zeker een schitterend figuur geslagen. 1JMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1