ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN vooruitbetaling Nieuwe Posttarieven. Zoo waar als... No. 420. Zaterdag 22 November 1919 5e Jaargang Abonnementsprys80 ets., per 3 maanden, franeo per post 95 ets., voor bet Buitenland f 1.25. Abonnementen worden aangenomen aan bet Bureau en h|J de Agenten Tot plaatsing ran adrerteotiBu ran bniten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. E O E L S E, IJMUIDEST. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave van de Naaial. Venn Uitgevers Mij, „WiBEidfin" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V. Drukkerij Sinjewel, Willemsplein 11, IJmuiden Telefoon 153 ADVERTENTIEN van 1—6 regels 76 ets. Iedere regel meer 15 «te. Kleine advertentiën en familieberichten 10 ets per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede- deelingen 25 ets, per regel. Advertentiecontraeten tegen aeer billijk tarief. Advertentiën a 11 e r 15 k iu te zenden WG2NSDA0 en ZATERDAG tot 9 asr v.st. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 10 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en bet nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Bij het verzenden van Uw brieven of briefkaarten denke U aan de nieuwe tarieven, brief 77« ct., briefkaart 5 ct. OFFICIEEL. Openbare Vergadering AGENDA 1. Ingekomen stokken en mede- deelingen. 2. Wijziging en aasvulling der al- gemeene politieverordening en vaststelling verordening krach tens de artt. 437 en 488 ter Strafwetboek. 3. Wijziging der verordening op de heffing van leges ter seoretarie enz. 4. Idem der verordening op de heffing van precariorechten. 5. Vaststeliing-opnieuw der ver ordening op de heffing van op centen op de hoofdsom der per- soneele belasting. 6 Vaststelling verordeningen op de heifirg en invordering van schoolgeld voor de visseherij- scheal. 7. Kostenberekening iczake de straatverlichting. 8. Vaststelling rooilijn voor den Stationsweg ea de Kalverstraat te Velseroord. 9. Voorstel van het lid J. A. Dal- raejjer inzake de pensionneering der wethouders. 10. Voorstel van de leden F. C. J. Netscher, J. E. Sluiters en J. van der Steen inzake toeken ning van vacatiegeld voor de bijwoning der vergaderingen van raadscommissiëa. 11. Crediet voor de opmaking der kiezerslijst in verband met de invoering van het vrouwenkies recht. 12. Adressen: a. van G. Traan, hulptelegr&af- en telefoonkantoorhoudster te Santpoort om vergoeding voor de behandeling van meer tele- grammen dan b|j reglement is bepaald b. van Velsen's Ziekenfonds om subsidie voor 1919; c. van de Vereeniging „Velsen's Burgerwacht" om subsidie voor 1920; d. van de afdeeling Velsen van den Ned. R.-K. Bond van per soneel ia dienst van openbare liekamen en bedrijven St.Pau las, inzake vaste aanstelling van J. Jasperse als werkman bij de waterleiding. 13. Verleening van eervol ontslag aan den len opzichter van het bouw- en woningtoezicht J. Sehooleman. 14. Benoeming van een lid van het Schaalarmbeatnur. 15. Belastingzaken. Voor eenige dagen trad ik in één der hoofdplaatsen van ons land een restauratie van den eersten rang binnen. Ik wensehte, alvorens met den trein weder naar mjjn „Heimath" terug te keeren, den inwendigen mensoh te versterken. Het uur daarvoor was eigenlek nog wat vroeg, die3 waren de geservetteerde talels en tafeltjes nog onbezet. In het andere deel der za&l zaten eeni ge gesten hun koffie met slagroom te slurpen. Tegen het buffet stond een niet oude, ook niet-jonge kelner. Bleek zooa's alle kemers zjjn, vanwege den langen staantyd en de smook- lncht. Het haar keurig in twee helf ten geplakt, bewerkt als met. Erdal. Do oogen verstald weg ii. ge dachten vér weg, naar ik meende. Ik hing mijn jas en hoed aan den kapstok en toen ik bepeinsde, dat een kleintje koffis mat slagroom wel zon smaken, onder het maagstree- lend genot van een studie van de spyska&rt, waarait de bruin gepa neerde snitsel, de malsch gebraden cotelet, de goudkleurige ommelet je tegengeurdeD, kwam de bleeke kel ner mij reeds een geurig kopje mokka brengeD, waarbij hij mij met een veelzeggonden blik aanzag. Onder het genot daarvan, zonder te zien nog schrapend op het glazen slagroomsehaaltje, was juist mjjn keuze gevallen, beter gezegd, einde lijk gedecideerd op een zalmnnyo- naiso, toen de kelner vlug deleege kcffleboel ruimde en nog voor ik mijn verlangen had uitgesproken, een verrukkelijke mayonaise voor diende, waaruit de ora-jekleurige zalm mi) toeblonk onder een goud- ge Me sauce, die oog en gehemelte verrukte. Ik genoot van deze Lucul lische weelde, nog verhoogd toen mij ongevraagd doch jnist begeerd eea schuimend goudgeel glaasje Pils gebracht werd. Toen ik wilde nazien, hoeveel tijd mij nog restte vóór hel vertrok van den trein, had de bleeke kelner een spoorboekje terzijde van mjjn bord gelegd en met een rood streepje den trein aange duid, waarmede ik vertrekken moest. Mijn verwondering nam geduehte afmetingen aan. Noch ik, noch de bleeke kelner htd één woord ge sproken en op al m|jn onuitgespro ken wensehen, was ik bediend, als of ik ze tienvoudig had herhaald. De verrassing zou nog grooter wor den. De bleeke kelner die mij steeds, ik had dit steelegewijze opgemerkt, aandachtig had aangezien, legde zwijgend de rekening voor mg neer. Totaal f 1.75. Daarna begaf bij zich naar de kassa en bracht mij twee bankjes van tien en een zilverbon van f 1.op een nikkelen schaal terug, terwijl hij het bankbiljet van i 25.dat ik, zonder dat hij het gezien kon hebben, uit mijn porte feuille had gehaald, rustig in zijn vestzak stak. Alleen in dit geval had zijn voorziende geest hem bedrogen. Ik had gemeend hem een kwartje te geven; hij, telepaatte van f 2.25. Dit was het eenige geval, waarin de seance miBlukte. Toen ik om opheldering vroeg, deelde de bleeke kelner mij mede, dat dit het telepathisch tarief was. Htj was Baalhhnj, de beroemde nachfolger van Rubini en Jacsini. Dit verhaaltje is zoo waar., als de telepathie. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. VARIA. „Llefdesmanceuvre s." Voor den oorlog werden in den volksmond, niet alleen buiten doch ook binnen het groote Dnitsche rijk, deDuitschersin twee soorten wezens verdeeld. De eene helfc waren „Herrn Von Zus zu Zoo"; de andere helft waren grasmaaiers. Met andere woor den in Duitschland was de eene helft van het mer.sehdom blauw- bJcedig; de andere helft minder waardig. Menige grol is daarop ver kocht en menig klnchtspel heeft aan deze getypeerde tegenstelling zijn ontstaan te danken. Ook het Daitsche militairismo is een dank baar onderwerp geweest voor de eigen kluchtspelschrijvers. Het programma voor da uitvoering van Varia leverde voor beide het bewijs. Behalve d?«ils mens6h min derwaardige oppasser Sehrender, zjjn alle titularissen „Herin von Zus zu Zoo" en de meiskes „jungfrauen" en de pas komende kijken eadet reeds „jonker". Tot de schrijver in cluis van dit weinig geestige blij spel is Hern Freiherr von Schlieht. In dit blijspel is echter minder aandscht geschonken aan de tegen stelling der standen, dan aan het overdreven militairisme. Het succes er mede bereikt is dan ook minder gelegen in de geestige opzet, dan wel in de te loven uitbeelding. De Voorzitter deelde bjj den aan vang mede, dat in hoofdzaak jongere krachten zonden optreden en men daarmede verzocht werd wel reke ning te willen houden. We willen dit gaarne doen en met een „ma noeuvre van liefde" de mantel spreiden over de kleine onvolkomen heden. De jongeren hadden een krachtigen steun in de meer-beproef- den, ais de Majoor, de doktor en de overste. Toch toonden enkelen, dat zij behalve het blanweooknog tooneelbloed hadden. We denken daarbij in de eerste plaats aan Eili en aan Koert. ZQ beiden gaven hun rollen zeer goed W6der en droegen met Dr. von Osten wel het meest b^, hat grappige op den voorgrond te brengen. De „Majoor" was uit stekend. We zijn van hem, vooral in dit genre, niet anders gewend. De „Overste" vonden we er een met militaire allures van een oud- Schnttarij-commandant. Luitenant Von Winterstein was een weinig te serieus en van zoo'n eerste- Lnitenant „Von Winterstein" zou wat meer karikatuur niet geschaad hebben. Over het algemeen was het, de Majoor uitgezonderd, een Buitsch militair stuk, in nuchtere Holland- sehe sty 1. De Babyloniën-specialiteit, Dr. von Osten, gaf een mooi type, waarom veel en harteiyk gelaehen is. Tante Cscilia was een draakje, in figuuriyken en letterlijken zin. Hier heeft, dunkt ons, de regie gefaald. Zy deed meer denken aan een kaartlegster of waarzegster, dan aan een lid der familie van „Herrn von" en „jungfrauen". Ze deed in dit milieu niet grappig of geestig aan, doch ietwat bespottelijk. O haar spel viel niet aan te merken. Leontine zal by Ijverige studie wel wat rustiger en kalmer op het tooneel worden en daar zal haar spel by winnen. Van de „Vrouw- Overstö", die het regiment onder haar duim heeft, hadden we gaarnë wat meer gelaatsexpressie gezien. Zg klemiooade keel goed, doch op het gezicht was de stemming van het gemoed niet terug te vinden. Zoo by elkaar genomen een zeer goede uitvoering, waarin we met genoegen kennis hebben gemaakt met eenige veel b8loovende krachten, di9 zich masr trouw moeten spie gelen aan de oudgedienden. Als commercieël leider van het te Velp opgerichte Valuta-syn dicaat is benoemd de hr. B. Schuure- ma te Velsen en tot lid van het bestuur de heer R. de Boer alhier, beiden commissaris van deVisscherg Exploitatie My. „De Unie" alhier. Vanwege het Comité voor Winterlezingenhad Donderdagavond de tweede lezing plaats in het ge bouw voor Christ. Belangen, dat stampvol was. Spreker was Ds. J. B. Netelenbos van Middelburg, die tot onderwerp bad„Wereld, Kerk en Christen dom". Spreker begoamet te zeggen dat een Latynseh spreekwoord zegt: „Wie goed onderscheidt, leert goed". Daarom wilde hy beginnen met te onderscheiden wat men onder wereld kerk en christendom verstaat. Men kan deze drie begrippen opvatten in gnnstigen en ongunstigen zin. De wereld 'o.v. als de goederen der beschaving of als de wereld, die volgens den Christen in het booze ligt. By kerk is't eenvoudigst© „de vergadering der geloovigen" en ook het beste, maar de kerk als hiër archie heeft voor ons iets onsym pathieks. Het christendom als „den christelijken godsdienst" trekt aan, maar het officieele christendom, zooals het meest is, stoot af. Spreker wil deze begrippen op vatten in den goeden zin. De wereld als eultuur. Er is voor spreker geen 8tryd tusschen christendom en cultuur. Jezus vergeleek het Konink- ryk Gods met den zuurdesem, die het deeg doortrekt; zoo ook moet het geloof de wereld vervullen. Toch heeft het Christendom nimmer zuivere eultuur gebracht. Wie vol komen consequent wil leven, kan dit niet in deze wereld. Wy knoeien met het beginsel der Bergrede. De zelfverloochening is wereld vijandig. Verloochening in een klooster bedoelt Jezus niet, maar midden in het leven. Het christendom heeft iets dat eultuur- vyandig is. Maar is het dan niet geschikt voor deze wereld, vraagt spreker. Ja, want het Woord is vleesch geworden en Jezus is een Hoofd en Heer van allen, niet alleen van die Hem aanbangen. Aan het begin der wereld lezen we van een paradys, van een wereld, die nog niet in het hoozs ligt, aan 't einde lezen we van de Godsstad, de vol komen christelijke cultuur. En daar- tusschen ligt de voorstelling van de zoo zwakke christenheid. Het Christendom heeft dus geen zuivere cultuar. De kerstening der wereld door de gemeente heeft tot gevolg dat veel van de wereld in de gemeente. Spreker noemt het Neo-Flatonisme, de plichtenleer van Ci6ero, de organisatievorm der kerk in de middeleeuwen. Spreker gaat hierop uitvoerig in en schetst de eenheid in die eenwen van Rome. Maar daaraan kleefden groote leem tes en fouten. De renaissance brak eerst die eenhe'd, waar in de elite; veel sterker werd die verbreking door de Hervorming. Maar ook do Hervorming bracht geen zaivere cultnur. Er zijn drie klipper), waarop het Protestantisme strandde, n.l. de Middeleeuwsche scholastiek, de denkwyze van het intellectualisme, vooral by Calvy», aansluitend by Thomas van A quinoten tweede de zucht naar wereldheerschappij en ten derde omdat zij de wereld niet gekenterd heeft daar ze niet in alle landen doordrong. De inzin king na de HervormiDg werd nu geschetst, het naturalisme (Rous- senn,) het moralisme (Kant,) de revolutie. In de 19e eeuw kwam de roman tiek, die een Christen-wgsgeer op leverde (Schleiermacher,) terwyi Novalis haar profeet was. Maar de romantiek voerde vaak naar Rome. In Rome kwam het modernisme op, maar dit werd door het Vaticaan krachtig onderdrukt. Na een korte pauze kwam spreker tot den nieuwen tgd met zyn ver schillende stroomingen, als rationa lisme, liberalisme en als vervolg op de romantiek de nieuwe litteratuur. Het Christendom kwam tot herle ving door het Réveil, van Franaeh- Zwitsehersche oorsprong, met als vader onzen dichter Bilderdtjk. Dit réveil stelde zich tegenover de wetenschap en bedoelde alleen zielen te winnen voor Jezus. Nieolaas Beets bracht het weer in de zuivere banen terug. Daarna kwam het politieke chris tendom voornameiyk uitkomend in den schoolstrijd. Komende tot den wereldoorlog memoreerde spreker de inzinking, de opkomst van het Bolsjewisme met alle ontkenning van godsdienst. Toch is er in de cultuur-moede wereld verlangen naar religie. De christenen hebben nog een taak te vervullen in deze wereld. Gestreefd moet worden naar een christelijke cultuur, vry van egoistisehe motieven Dit is heel moeiiyk, want Rome steunt de bezittenden, het kapitaal en de Protestantsche kerken volgen dit voorbeeld na. Toch wil spreker ook waarschuwen voor het Chris- teiyk bolsjewisme. Er is geen zuiver christelijke cultuur, waar ook geen zaivere ebristel|jke kerk. Overal vermengt zich de wereld in haar. Absolnte waarheid is niet ia haar. Wy moeten niet alleen de zonden der wereld, maar ook die van kerk en christendom willen zien. Wy mogen niet oordeelen, wie met ons den éénen naam van Jezus Christus aanroepen. Als Jezu3 hier was, zon hy onze christelijke instellingen, onze kerk, vereordeelen. Spreker vindt het een eigenaardige hebbeiyk- heid van christenen, die de wereld veroordeelen, terwyi ze de wereld in hun hart en hun kring omdragen. Hoe dwaas is het, het gaan naar concert of schouwburg te veroor deelen (al weet spreker dat er satanische muziek en satanische tooneelspeelknnst is), terwijl men zelf de wereld in huis en hart toelaat. Een groote factor voor een zaivere cultnur is de waarde der persoon lijkheid. De sociale belangen rekenen alleen met klassen, zoo ook de kerk. Ckristua alleen leert den z|jnen het geheim der zelfhandhaving. Daarom moet het ideaal zyn persooniyk te weten het eigendom van Christus te zyn. Dit weten alleen is een kracht in de wereld. Velen zullen zeggen dit te weten, maar spreker IJMUIDER COURANT van den Gemeenteraad van Velsen, op Dtnedag 25 Nov. 1919, dea namiddags I1/, uur tan gemeentehuize.

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1