grootste inrichtingen te Haarlem. PRIVAATLES Hypotheken, Zaagsel te koop N,V. IJmuider Agenturen-en Administratiekantoor Scheepsverbanden, Geëmailleerd Fornuis. L E ZIN G!Houtveilingen im hl {.llr.FllllE.UTZ, „De Yroflw so is Politiek." re fergsdsrisg Bouwkundig Opzichter TaÉtÈisÉ liriskliig Kei- ei Fiardiflhooi tl. VAM DIJK* Stoomververjj, Chemische Wasscherfl „DE IRIS" Fabriek Burgwal 38-40-42. Telefoon 2T78. bedoeld als eene instelling om ar beiders te verzekeren tegen geldelijke gevelgen van invaliditeit en werd ontworpen door wijlen Minister Tal- ma, die het wetsontwerp den 5 Mei 1911 indiende. De artikelen 369 370 werden reeds 6 jaren geleden, n.l.in 1913 uitgevoerd, door welker bepalingen 70 jarigen in het genot werden gesteld van een wekelijksch pen sioen van f 2.voor man of vrouw, of wanneer beiden pensioengerech tigd waren, te samen f 3.—, welke nitkeeringen in den loop van dit jaar werden braeht op resp. 3 en 5 gulden. De ouden van dagen, die eene zoodanige uitkeering genoten, be hoefden daarvoor geen premie te betalen. Woensdag 3 Deo. is de I. W. in werking getreden, nadat er belang rijke wijzigingen door Minister Aal- berse in werden aangehraeht. Inmiddels is de leeftijd, waarop rente uitgekeerd wordt, van 70 op 65 jaar teruggebraeht. Vanaf 3 DeG. moet ieder, die in loondienst is tegen eene belooning van f 2000.— of minder, zich aan geven bjj den Raad van Arbeid (verder aangehaald door R, V. A in welks distriet hij werkzaam is, dus niet waar hij woont. Een reiziger echter, die b.v. te IJmuiden woont en reist voor eene firma te Amsterdam en zijn werk dus niet regelmatig pleegt te ver richten te Amsterdam, omdat hy al werkende van de eene plaats na&r de andere reist, moet zich aanmelden bij de R. Y. A. in welks district hij woont. Iemand die in de gemeente Be verwijk woont, doch te IJmuiden werkt, moet zich aanmelden bij den R. V. A. te Haarlem zoo hij echter te Beverwijk woont en werkt, bij den R. V. A. te Alkmaar. Er zijn 39 Raden van arbeid in ons land, te weten: Alkmaar, Apeldoorn, Assen, Arn hem, Amersfoort, Amsterdam,Briele, Breda, den Bosch, Deltt, Deventer, Dordrecht, Eindhoven, Gouda, Goes, Groningen, Haarlem, den Haag, Heereveen, Hengelo, Heerlen,Hoorn, Leeuwarden, Leiden, Middelburg, Maastricht, Nijmegen, R'zsndaa!, Rotterdam, Saeek, Tiel, Tilburg, Utrecht, Venlo, Winschoten, Zwolle, Zutlan, Zaandam en Zeist, terwijl er bovendien nog twee verzekerings raden zijn ingesteld, nl. te Arnhem en te 's Gravenhage. Zocals gezegd, is de werknemer, die f 2000 of minder verdient, verplicht zich te verzekeren, tenzij er een uitzonderingsbepaling op hem vau toepassing is, waardoor hij aan deze verplichting ontkomt. Onder arbeider wordt verstaan ieder, die den 13-jarigen leeftijd heeft bereikt, niet onder de wapenen ia en zijn arbeid verricht binnen het Rgk. Winkeljuff ouwen, werksters,dients boden, directeuren in dienst eener Venn., kantoorbedienden, employés in div. bedrijven, zoons of andere leden der familie ia dunst hunner ouders, zij allen vallen onder del. W. mits zij iu loondienst zijn en niet meer verdienen dan f 2000,-— Niet verzekeringsplichtig zijn zij a. die aangeslagen zijn ia de ver mogensbelasting, b. die aangeslagen zijn naar een inkomen, grootsr dan f2000. c. die invalide zijn. d. die ouder zija dau 70 jaar, e. aan wie door Rtjk, Gemeente of Provinciale of door eene andere instelling, koninklijk goedgekeurd, pensioen verzekerd is, f. die niet, bij wijze van beroep, arbeid verricht, b. v. een stillevend schilder, die een enkele maal een klein karweitje voor een kennis heeft te doen, dus slechts nu en dan werkt. Iemand die voor het eerst in loondienst komt en aan wien nog geen rentekaart en renteboekje werd uitgereikt, moet zich binnen 14 dagen by den R. V. A. in zijn ressort aanmelden. De verzekerden worden in vijf loon- klassen, beter gezegd premieklassen ingedeeld, want de premie wordt niet betaald naar het loon, maar naar den leeftijd en volgens zekere groepen. De algemeene indeeling is als volgt Klasse V. mann. pers. van 21 jaar en ouder; Klasse IV- mann. pers. van 18 tot e/m 20 jaar vronw. pers* van 21 jaar en ouder; Klasse III. mann. pers1 van 14 tot e/m 17 jaar vrouw. pers. van 14 tet e/m 20 jaar Klasse II. Militairen, waarvoor de premie d/h Rijk betaald wordt Klasse I. arb. die alleen loon in natura ont vangen, met of zonder huisvesting- Er zijn eecige uitzonderingsbe palingen, waardoor o.a. zij, die werkzaamheden verrichten ten be hoeve van de zeevaart in eeae hoogere klasse worden ondergebracht dan waartoe zij volgens leeftijd behooren. Voor deze uitzonderingen leze men het besluit van den Min. van Arbeid dato 25 Nov., houdende aan wijzingen betr. klasseindeeling. Wanneer een werkman door de R.V.A. verzekeringsplichtig gesteld is, ontvangt hij een rentekaart en een rentebcekje. Op de rentekaart zijn 62 vakjes aangebracht, waarin de zegels ge plakt moeten worden. De werkgever plakt en betaalt het zegel. Wanneer een kaart volgeplakt is oi wanneer deze om de een of andere redenen afloopt, dan moeten kaart en boekje opgezonden worden naar de R.V.A. (couverts zijn kos teloos aan de postkantoren verkrijg baar). Het totaalbedrag der betaalde premiën wordt dan van de kaart op het boekje (welk 'aatste 50 jaar dienst kaa doen) overgeschreven Voor grootere bedrijven, waarde patroon de administratie betreffende de I.W. aan een zijner employés opdraagt, moet een bij de R.V.A. verkrijgbaar formulier ingevuld wor den, door middel waarvan men aan vraagt, den betrt ffenden ambtenaar als gemachtigde van den patroon te doen erkenneü. De zegels worden bij vooruitbe taling geplakt en moeten na het plakken van een datum voorzien wordenongedateerde zegels zijn niet geldig. Heeft een werkgever meer dan 25 arbeidersin zijn dienst, dan kan hij aan den R V. A. in zija ressort verzoeker, de zegels niet te dag teekenen (dit geldt alleen voor arbeiders die geregeld in dienst zija); echter moeten do eerste 6 zegels wel gedateerd worden, zoo mede het laatste zegel, dat op de kaart voorkomt. De werkgever behoeft geen zegel te plakken over een week of een gedeelte van een week, indien in die week reeds een premiezegel is aangehecht. (Wordt vervolgd). Velsen. P. J. v. Geelen Plaatselijk Meuws. IJMUIDEN. Het boawen van eon heeren huis aan de Juüanakaie, voor re kening vau den heer C. Stam is opgedragen aan de firma P. Heere en Zoon alhier. Voor de noodlijdenden in Oostenrijk is aihier reeds meer dan f3000 iu geld en voor f2500 aan haring en zoutevisch bijeengebracht. Turnvereenigicg „IJmuiden" Vrijdagavond was hetwoo'd aan de meergevorderden en de groofen We konden slechts het tweede gedeelte van het programma bij wonen. Thans kwamen we in eeE geordenden staat met mondig gezag. Bolsjewistisch waren alleen de pauzt en de piano. Voor de oefeningen aan 't hoogrek hebben we niet anders dan bewon dering. Ze waren vlug, los, sierlijk en elegant met mooie rytmisch; lijnen, zonder onderscheid. Voora b^ deze grooteren blijkt hoe ver edelend de sport werkt en hoe heil zamen en verfraaienden invloed de gymnastiek heeft. Verder hebben we met groote aandacht d© kcods- oefenlngen der dames gevolgd. Ook hier soepelheid, lenigheid en der oogen streelende lychmiek. Als later deze jonge dames met even groote elegance den huweljjks- scepter zullen zwaaien, daD vreezen we, dat mevr. Wijcandts Fraceken geen lansen meer zal hebben te breken voor de verdrukte knodszwaaisters. De vrije oefeningen en die aan de brug werden ook nagenoeg zonder eenige hapering correct uitgevoerd. De slotgroep was imposant, doek te vluehtig. De S.D. Vrouwenclub afd. IJmuiden organiseerde Woensdag middag een Sinterklaasfeestje voor de kinderen van de leden der S.D. A.PVrouwenclub en Coöperatie. Half vier arriveerde St. Nicolaas per trein, vergezeld door den on- steifelijken Zwarte Piet en begaf zich te paard naar de bovenzaal van Hotel No. 1, omstuwd deor honderden kinderen. In de zaal ging het er zeer prettig toe. Cadeautjes en versnaperingen werden rondgedeeld onder zang en muziek. Vooral Zwarte Piet wist de animo er in te brergen en er in te houden. Omstreeks 6 uur vertrok de hooge gast en begaf zich met zij u knecht onder daverend gejuich van de zeer talrijke kinderen naar het station. Een woord van lof aan de leden der Vrouwenelub voor de os de en regel, kortom voor heel de uitvoering werd na afloop door een der aan wezige moeders namens allen geuit, VELSEROORD. Alhier is een nieuwe gemengd* zangvereeniging opgericht met daaraan verbonden een Operette club. Zij is genaamd „Polyhymnia", directeur is de heer J. W. Erbrink alhier. De repetities worden 's Maandags avonds gehouden in de concertzaal Tivoli. VELSEN. De vereeniging voor Ambaehts onderwijs in Kennemerland had Woensdagavond in cafe Bloemoord een buitengewone ledenvergadering belegd, wearin mededeelingen om trent verbouwing en inrichting van een militaire barak te IJmuideü tot hulpgebouw voor het theorethiseh onderwijs werden gedaan. De vergadering was echter zoo slecht bezocht, slechts enkele be stuursleden en één gewoon lid waren aanwezig, dat geen besluiten konden worden genomen. Nader vernemen wij dat de vorgrooting der Geref. Kerk op Wijkeroog niet kan doorgaan om fiaancieële bezwarei). Op de be staande muren kan wei gebouwd worden. Advertentiën. Geboren: Jeb Smit Czn. Dankbetuiging. Te koop een zoo goed als nieuw Adres te bevragen bureau v. d. blad. Te koop aangeboden EEN HUIS voorzien van gas- en waterleiding en electr. lieht. Adrts: bureau van dit blad. Verloren op DINSDAG 9 DECEMBER e.k in de zaal „Willem Barenden" Kanaalstraat, door van AMSTERDAM, over Aanvang half acht. ToegHng vr(|. Speciaal de Dames worden opgewekt deze belangrijke LEZING b(J te wonen. Christ. Hist. Kiesvereeniging. der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs in de gemeente VELSEN op Woensdag 10 December '19 des avonds te 1 uur'in het Raadhuis te Velsen. De Secretaris der Commissie C. J. van OOST, „Laanzieht" Velsen. f 15.per 1000 kilogram. Fr. br. bureau van dit blad. Bij den dienst van het B o u w- en Woningtoezicht der ge meente Veis en wordt voor direote indiensttreding gevraagd een bouwkundig opzichter in tjjdelijken dienst, cp een salaris van f 150.por maand. Sollicitatiestukken, met opgave van leeftijd, werkkring, enz. worden ingewacht vóó; 20 December 1919 by den burgemeester. 2 e. Op Woensdag 10 December in de buitenplaatsen Mecrvliet, Waterland en Beeekenstsyn onder Velsen. 3e. Op Vrijdag 12 December in de bosschen van het Heerenduin, Velserdnin en de Kikvorseh onder Velsen. 4e. Op Maandag 15 December in de bosschen van Tusschenwyk onder "Wjjk aan Zee. Aanvang telkenB des morgens 10 uur. Inlichtingen te bekomen by den Makelaar D. BUS te Velsen. van Jak. I. Schiller. Speciale inrichting voor het ver vaardigen van gonden krenen, goud gebitten en kunsttanden len der gehemelte plaat volgens Amerl- kaansch systeem. Behandeling pgnloos. Consult gratis. Spreekuur te IJmuiden, Kanaal straat 76 Dinsdags van 2*^6 nar. Te Haarlem dageljjks van 10—12 Ferh. Halsstraat 54, Hoek Berek- hegdestraat. iVndergeteekenden leveren prima le en 2e kwaliteit los en gepsrst, franco waggon of schip bij groote en kleine partyen. Billijke prijzen. J. van SLP Jv. Hepjtel FOURAGEHANDEL. ENGELSCH, FRANSCH, Vakken van Lager Ouderwtys KERKSTRAAT 3rd. Kanaalstraat 65, IJMUIDEN. Telefoon 103 Directeur: L. M. CAMMAN. Agentschap yan de Nationale Hypotheekbank. Agentschap van de Rotterdamsche Scheepshypotheekbank, Verzekeringen, Bouwcredieten, Crediethypotheken, Voorschotten, Boekhouding en Administration. dar FRANCISCUS Zoon van P. G. Balm en A. G. J. Balm—van Werven IJmu'den 6 December 1919 Door het niet. terugkeeren van den stoomtrawler Man ben ik nu tot do vaste overtuiging gekomen, dat mijn geliefd# Man is overleden ia den ouderdom vau ruim 25 jaren, mij nalatende 1 kindje van 4 weken, wier geboorte hij nimmer moeht aanschouwen. God sterke mij in deze zware beproeving. Namens zijn diepbedroefde weduwe KNIERTJE SMIT—Oosterwal. Blij was zijn heengaan, om nimmer te keeren, Hoopvol zijn harte, wat kon hem ook deeren Blijde verwachting zijn hoop en zijn lust' Noodlot! - ja noodlot! - uw maebt blijft steeds gloren, Dierbare menschen - bij tallen verloren 't Leven- ook hij toeft der eeuwige rust. IJmuiden, 5 Dec. 1919. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor de zeer vele blijken van belang stelling tijdens de ziekte en bij het over lijden onzer geliefde Vrouw en Moeder on dervonden. H. v. d. BERG en Kinderen. Jae. v. Heemskerkstraat 13. een goud Heeren Horloge met dito ketting gaande van de Adrianastraat, langs Christelijke school, nieuwe brug, Julianakade Rijksstraatweg,Kortenaarstraat, enschuinhet land over, naar de Eikenstraat 25 Velseroord. De eerlijke vinder zal ruim beloond worden daar het een gedachtenis geldt. G. Snijders, Eikenstraat 25, Velseroord- KONINGSTR. 10. H AA RLEM Brillenmakers LEVEREN HET BESTE WAT IN DEN HANDEL IS

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 2