ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Yooruitbetaling No. 428. t Zaterdag 20 December 1919 5@ Jaargang Abonnementsprijs80 ets., per 3 maanden, franco per post 95 ets., voor het Buitenland 11.26. Abonnementen worden aangenomen aan kat Bureau en bij de Agenten Tot plaatsing van advertentie* ran buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd hei Advertentiebureau P. P. C. R O E L S E, IJNtJIBKN. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave van de Nasml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmmden" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V. Drufekertj Sinjewei, "Willerasplein 11, IJmuiden Telefoon 163 ADVERTENTIES van 16 regels 76 «la. Iedere regel meer 16 ets. Kleine advertenbifin en familieberichten 10 «te per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede- deelingen 26 ets. per regel. Advertentieeontraeten tegen zeer billijk tarief. Advertenties u i t e r 1 5 te ir\ te eenssn "WG8NSDAÖ en ZAT3ÊR9AG tot 8 hu? v.bè. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 10 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing "het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Officiéél. Bekendmaking Drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velseu brengen ter open bare kennis, dat op 13 Dec. 1919 b(j hen iB ingekomen een verzoek- sehrift van Leentje Zwemmer van beroep Gaféhoudster, wonende te IJmuiden, em verguaning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop In de navolgende lokaliteit de beneden voorkamer van het perceel, plaatselijk gemerkt C 17 en gelegen aan de Bloemstraat aldaar. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwa ren bjj Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 17 December 1919. Burgemeester enWethouders voorn., De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLBY DAN1ËL3. Openbare Vergadering vin den Gemeenteraad van Veiscn, op Dfnadag 23 Deo 1919, dcc namiddags IV» uur t*n gsmeentehuizo. AGENDA 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 8. Vaststelling van de volgende rekeningen over 1918: a. der gemeente b. van het bedryf openbare werken e. van het bedryf reinigings- en ontsmettingsdienst d. van het grondbedrijf; e. van het gasbedryf f. van de waterleiding; g. van het tydeiyk lsvecsoiid delenbedryf h. van de burgeriyke armbesturen; i. van de kamer van koophandel en fabrieken; j. van de commissie van plaat- seiyk schooltoezicht; 8. Voorstel van het lid J. A. Dal- meyer inzake de penBionneering der wethouders en van hunne weduwen en/of weezen. 4. Wyziging samenstelling en opdracht duurtecommissie en opheffing levensmiddelen com missie. I. Voorstel van de leden F. C. J. Netsoher, 3. E. Sluiters en J. van der Steen tot toekenning van vacatiegeld voor de b$wo- aing der vergaderingen van raadseommissiin. f. Beslissing omtrent evername van het electrisch net door de gemeente. 7. Fiuaneiëele besluiten. 8. Suppletoirs begrootiDg schaal- armbestuur 1919. 9. Vaststelling pensioensgrond slagen. 10. Idem-epsieuw verordening op de heffitg van opcenten op de hoofdsom der personeeie belas ting. 11. Adressen: a. van R. H. P. Fischer, hoofd van dea gemeenteiyken vleeseh- keuringsdienst om uitkeering vau een maand salaris; b. vau de VeroenigiDg voor Cbris- teltjk bewaarrc'aoolonderwyste IJmuiden om subsidie. 12. BenoemiEg van: a. een adjunct-boekhouder by de bed rij ven voor gas- en water leiding; b. drie leden van het fchaalarm- bestunr; c. een lid van het Roomsch Katholiek bnrgerl. armbestuur; d. een lid der commissie van toezicht op de burgeravond school e. vijf leden der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken; f. vyf leden der commissie voor gas en water g. vier ledan der commissie van bystand voor de financAn; h. twee leden der commissie van overleg voor de ambtenaren; i. twee leden der eommissie van overleg voor de werklieden; j. drie leden en twee plaatsver vangende leden der reclame- commissie inzake verguunings recht; k. leden der eemmissién van bystand inzake des hoofdelijken omslag 1. acht leden der commission voor de voor- en najearsschouw over de wateren m. vaceinateurs; n. voorzitters en leden der stem bureau x verkiezing kamer van koophandel en huüne plaats vervangers 0. idem kamer van arbeid voor de bloembollenteelt. 13. Wijze van behandeling der begrooting en wyziging der verordening regelende de samen stelling en den werkkring der eommissie van bystand voor de Inano 8a. 14. Behandeling van de volgende begrootingen voor 1920: a. der gemeente; b. vaa het bedryf openbare werken c. van het bedryf reinigings- en ontsmettingsdienst d. van het grondbedrijf e. van het gasbedrgf; f. van de waterleiding; g. van het tydeiyk levensmid- delenhedryf h. van de burgeriyke armbesturen; 1. van de kamer van koophandel en fabrieken j. van de commissie voor plaat selijk schooltoezicht. 16. Belastingzaken. Achterstand. Wy willen hier eens wyzen op een achterstand in onze gemeente op velerlei gebied. Eerstens dat de verslagen van verschillende belangryke lichamen zoo laat uitkomen, waardoor veel van de waarde dezer verslagen ver loren gaat. Allereerst noemen wy de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Eerst onlangs is het verslag over 1918 verschenen. Wy hebben er niets uit vermeldt, omdat, men op 'c einde van een jaar geen dingen gaat ver melden uit een vorig jaar. Op 't eind van een jaar zyn wy alweer bezig em onzen iezers straks te herinneren, wat dit jaar ons bood en wat we er in verloren. Sommige gegevens uit het verslag der Kamer van Koophandel zyn trouwens reeds vroeger veraehenen, b.v. het verslag van den Yischban- del enz. Wat wy dit jaar echter in het verslag misten, was een al gemeens beschouwing over den toestand onzer gemest to in 1918. Dit heeft het veislag zeer in waarde verminderd en het is dan ook nu alleen neg historisch van nnt. Kan dit verslag nu niet vroeger verseby&en? Ook het vorig jaar was het zoo laat. Het jaarverslag der Kamer te Rotterdam over 1918 verscheen reeds in Februari en men zal teen toegeven dat er aan het verslag dar Rotterd&macbe Kamer heel wat meer werk en dat dit veel lijviger zil zyn dan dat van onze Kamer van Koophandel. Te klagen hebban wy ook over de Plaatseiyke Commissie voor Schooltoezicht. Het jaar is bykans sit en nog is het vérslag dezer Com missie niet verschenen. Ook hier ryst weer de vraag: wat hebben wy straks aan het verslag en de daarin voorkomende statistieken, als we alweer een nieuw jaar zyn ingetreden Zoo was bet ook met het verslag der Raedersvereenlging te IJmuiden, waarvan het Bestuur echter erkende te laat te zyu en dat de hoop uit sprak in 1920 vroeger te kunnen komen. Tenslotte het Gemeenteverslag over 1918. Bit lyvig boekdeel laat ook nog op zich wachten. Hier is weleenige verontschuldiging, omdat men gewacht heeft op bevezge- noemde verslagen, die aehter in het Gemeenteverslag worden opgenomen Maar voor ons biyft het waar, dat we ook voor de oonrant, dus voor bet publiek, niet meer aaa dit ver slag hebben, omdat wy onzen lezers straks byzonderheden wenechen te geven over 1919 en niet over '18. En ook hier vragen we weer, wanneer steden als Amsterdam en Rotterdam hun verslagen reedc lang klaar hebben, moet VelBen met nog geen dertig duizend zielen dan zoo aeh- aan komen? Een gunstige uitzondering maakt steeds de Gezondheidscommissie, met haar lang niet jonge, maar in yver zeer uitblinkenden secretaris. Nu wy het toch over verslagen hebben, willen wy hier vragen waarom zoo weinig organisaties hunne jaarverslagen aan da Pers zenden. Wy hebben b.v. tal van Woningbouwverenigingen in onze gemeente, maar vau geen enkele ontvingen wy dit jaar een verslag. Deze vereenigingen, die met Ryks en gemeentegeld bouwen en die voor vele gezinnen een toeslag ep de huur krygen uit de gemeentekas, konden toch zeker een verslag zen den. De ingezetenen hebben er recht op, te weten hoe het met deze vereenigingen gaat. Een andere achterstand is die van onze gemeentebegroting. Deze behoort vóór 1 November afgehan deld en by Gedeputeerde Staten ingekomen te zyn. Tot nn toe zyn we ar Bteeds nog vóór Nieuwjaar mede klaar gekomen, doch thans komen wy er vóór Nieuwjaar niet eena aan toa. De begrooting zal nu net afge drukt zyn en het is begrbpeiyk dat de raadsleden die eeret eens willen beetudeereD. Het zal dus wellicht half of eind Januari zyn, alvorens de raad er mede klaar komt. Dit is een achterstand, die ons moeilijk verdedigbaar ljjkt. Men mag aankomen met bezwaren als drukte enz., o. i. ontbreekt de krachtige, sterke hand, die leiding geeft. In dit opzicht kunnen wy over hst beleid van ons gemeentebestuur niet roemen, vooral niet over de leiding vaa orzen burgemeester. Want hel is ia alles zoo, ook b.v. met de gameenterekeaing over 1918, waarvan de vaststelling nu nog niet herfc plaats gehad. Er is achterstand, dit hebben we duidelijk aangetoond. En dit mag niet zoo biyven. Als een particuliere vereeniging, waarvan de bestnursleden hun functie belangeloos vervullen, het verslag hunner vereeniging een jaar later zonden doen verschynen, zouden de leden zeker aanmerking maken. Waar de door ons genoemde lichamen als Kamer van Koophandel, Schoolcommissie bezoldigde secre tarissen hebben, mogen we hier zeker wel aandringen op meer be trachting van spoed. En het college van B. en W. heeft te zorgen, dat de achterstand, die er an op allerlei gebied is, ook zoo spoedig mogelgk worde inge haald. Nn onze wethouders een behooriyk honorarium ontvangen, mogen wg dit zeker verwaehten. Van den Wachttoren. Fopspeen in plaats van moederborst. De kleinen in de wieg worden al door hnn familie gefopt en laten zich foppen. Zy krygen een kunst speen in het mondje, waardoor ze met al hun sabbelen en zuigen geen druppeltje meik<krygen en ze houden er zich bij stil. Het is een vry on schuldige foppery. Men geeft immers den kleine den fopspeen niet, om hem voedsel te onthouden. Het dient alleen maar om de ooren en zenu wen der ouderen te beschermen tegen kinaergesehreeuw. Volwas senen gebruiken ook nog dikwyis fopspeenen, middelen, om hnn ver driet te vergeten, een of ander gemis te vervangen. Zoo neemt bij sommige vrouwen het schoothondje of poesje de plaats in van een kind Zoo kruiden sommige mannen hnn gesprek wel met eenige dikke, ge leerde termen, die dan gegronde en gezonde kennis moeten vervan gen. In plaats van een piano doet men het met een gramafoon, in plaats van een geurige ruiker met een paar papieren rozen in een vaasje. De ware levensbiyheid wordt vervangen door een dollen roes van vermaken. Menigeen lacht, die eigen ïyk moest schreien en om den ernst te vergeten maakt men van het leven een kermis. Znlke fop speenon zyn niet ongevaariyk. In de landen, die zoo zwsar onder den oorlog hebben geleden, Dnitsch land en Oostenrijk is de stemming der meesten moedeloosheid en on versehilligheid. De meesten kunnen er thans niet natanriyk vrooiyk zyn. Daarom zoekt men er naar sterke prikkels, om zich kunstma tig op te vroolgken. Volgens een bericht uit Weenen spelen de schouwburgen daar avond aan avond voor uitverkochte zalen de koffiehuizen zyn druk bezocht. Alles lacht en alles is opgeruimd en tracht zoo de ellende, die thuis wacht, te vergeten. Er zullen zeker wel inwoners van Weenen zijn met een onuitroeibare levensbiyheid, die kunnen verzekeren, dat dë Entente hun alles kan ontnemen, aber nnsern „Witz" (zin voor humor en vrooiyk- heid) doch nicht. De meesten echter zitten graag in schouwburg ea koffiehuis, omdat ze gekitteld moeten worden, om te lachen en ze inneriyk droefgeestig zijn. Ze zullen daarom by voerkeur een dolle klucht zien en een stevig glas drinker. Een ander bericht uit Berlgn wjjst op hetzelfde veracbynsel. Men zoekt ook daar vreugde, omdat men inner- lijk geen vreugde heeft. Er is daar door iets zenuwachtigs in het vrooiyke leven der burgerg. Be vrooiykheld is gekunsteld en niet natunriyk. Er zyn nog meer speel- clubs, nog meer naehtlokalen. De Beriyner tracht zich vrooiykbeid te koopen, omdat hy dit kosteiyk goed verloren heeft. Wie zyn troost zoekt in vermaak, komt echter bedrogen uit. Na het vermaak zal men zich nog ellendiger gevoelen en daarom naar nog sterkere prik kels zoeken, om zichzelf te vergeten. Dapper tegen het leed vechten en als het onvermijdelijk is, het met geduld dragen is wyzer dan het te willen vergeten door pret. In dezelfde omstandigheden zouden wy echter ook al niet wjjzer zyn dan de meeste Beriyners en ook trachten de narig heid te ontvluchten. Huizennood en dienstbodennood. Het zal jaren duren voordat de groote achterstand in woningbouw is ingehaald en er bestaat eer kans, dat de huizen duurder dan goed- kooper worden. Het wordt steeds mosiiyker een dienstmeisje te kry gen, maar ook ze met de stygende loonen en de premie voor haar verzekering tegen invaliditeit te betalen. Is er geen middel ter be- stryding van dezen dubbelen nood? In het buitenland heeft men in de groote steden woningen voor tien en meer families. Zulk een gemeen- schappeiyk huis, waar de families toch volkomes gescheiden van elkaar leven, heeft groote voordeelen. Het is natunriyk veel góedkooper, om één groot dan twaalf kleine huizen te bouwen voor twaalf gezinnen. Rnimte, grondstoffen en werkloonen worden zoo bespaard. De huur kan dus lager zgn. De geheele woning wordt centraal verwarmd. Men heeft dus één kachel en heeft niets meer te maken met het aansleepen van brandstof, het poetsen van kachels, het leegen van aschladen, hei tel kens naar de kachels zien. Het keukentje ligt vlak by de woon kamer. Aan de huisvrouw wordt daardoor eiken dag veel heen en weer leopen bespaard. In onze hulzen zyn woonkamer en keuken vaak tien en meer meter van elkaar verwflderd. In een jaar legt de vrouw een enorme afstand af, door al maar weer van voren naar achteren en vice versa te gaan. De waterleiding geeft ook warm water; ze spoelt zoo in een oogenblik de vuile vaten schoon en een gasfornuis geeft veel gemak en weinig werk. De w&sch is natnuriyk nit hnis. In de kamers zyn zoo weinig mogeiyk kleeden. Men heeft parketvloeren of linoleum en een verstandige huisvrouw wr|ft zich daarop niet eiken dag in het zweet en denkt om het gevaar, dat man en kinderen op een spiegel- gladden vloer armen en beenen IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1