ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN WIJNBERG £r Co. vooruitbetaling Belaiiife Ketartürissen is 1919. No. 432. Zaterdag 3 Januari 1920 5e Jaargang Abonnementsprijs80 ets., per S maanden, franco per post 95 ets., voor het Buitenland f 1.25. Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en big do Agenten Tot plaatsing van advertenties ran bulten de gemeente VEL8EN In dit blad la uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. V. C. R O E L S E, IJMUIDEN, Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave van de Naa»l. Venn. Uitgevers Mfi, „Ilmaiden" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V, Drukkerij Sinjewel, Willemsplein 11, IJmuiden Telefoon 153 ABVERTENTIEN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 10 ets per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede- deelingen 25 ets. per regel. Advertentieeontraeten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r i ij k in te eenden WOENSDAG en ZATÏKBAG'tot 9 tsur v.». Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. 1 Kleine advertenties en familieberichten kosten, bij slechts 10 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bureau WILIiEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie, OFFICIEEL. Zitting centraal stembureau verkiezing Gemeenteraad Be Voorzitter van het centraal itembureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het centraal itembureau een zitting zal bonden ia het gemeentehuis op Donderdag, 8 Januari a.s. des voormiddsgs 10 uur, ten einde over te gaan tot de verkiezing van een lid van den gemeenteraad wegens 't niet aanne men der benoeming door het geko zen lid J. Smit. Velsn», 2 Januari 1920. De Voorzitter voornoemd, H. ver Loren van Themaat. met 50 woerden en 10 cent voor elke volgende 10 woerden of minde; voor de woorden boven 50. Het recht voor een telegramadres wordt verhoogd tot f60.per jaar. Voor telegrammen aangeboden in rekening-courant of per telefoon is voor elk telegram resp. 5 en 10 cent boven het gewone tarief ver schuldigd. VOORTGEZETTE Openbare Vergadering AGENDA Aangehouden zijn de volgende punten der agenda: 3. Voorstel van het lid J. A. Dalmejjer inzake de pension- Hearing der wethouders en van hunne weduwen en/of weezen. 10a. Uitbel alisg van overuren aan de politie. 14. Behande ing van de volgende begrootingon voor 1920: a. der gemeente; b. van het bedrjjf openbare wer ken; c. van het bedrijf reinigings- en ontsmettingsdienst d. van het grondbedrijf; e. van het gasbedrijf; f. van de waterleiding; g. van het tjjdel{jk levensmidde- lenbedrijf; h. van het burgerlijk armbestuur; i. van de kamer van koophandel en fabrieken; j. van de commissie van plaat selijk schooltoezicht. Aan de agenda wordt toegevoegd punt: Posterijen. Met ingang van 1 Januari 1920 wordt het tarief voor telegrammen a. tusachen twee Nederlandsehe kantoren in verseklllende plaatsen 50 cent voor de eerste 10 woorden of minder, 10 cent voor elke vol gende 5 woorden of minder tot en 7 Januari. De raad besluit tot stichting van een voorberei dende school te Velseroord. 18 Januari. Overlijden van J. K. G. Möller te IJmuiden, oudhoofd eener school. 25 Januari. Carbidontpkfflng op den Stoomtrawler Camelia IJra. 18 in de VisschershaveD. Eén doode en een licht gewonde. 27 Januari. Overlijden van Me?r. M, Baronesse van Tuyll van Serooskerken—Boreel, te Vo- geleazang. 28 Januari. De heer P. J. Huyg neemt ontslag als lid van den raad. 30 JanuaTi. Begrafenis van Mevr. M. Baronesse van Tuyd op Westerveld. Tot lid der Kamer van Koop handel gekozen de heer Th. Diepen te IJmuiden. B. en W. besluiten niet te voorzien in de raadvacatures. I Februari Een nieuwe exportre geling voor zeevisch treedt in werking. Sluiting van den zangwed- strjjd ter gelegenheid van het 10 jarig bestaan vanIJmuidecs Mannenkoor. 10 Februari. De werkplaatsen der Amst. Ballast Mij. afgebrand. 18 Febrnari. De raad houdt een langdurige besloten zitting ter bespreking van het rapport inzake de ongeregeldheden aan hst Levensmiddelenbedrjjf. 21 Februari. Jubileum-concert van de Harmonie Concordia ter ge legenheid van haar 25 jarig bestaan. 25 Februari. De raad houdt oprieuw een geheime zitting over de ongeregeldheden aan h. Levens- middelenbedrijf. 4 Maart. De raad neemt de voor stellen tot herziening der sa larissen van de ambtenaren en onderwijzers aan. 10 Maart. Men neemt als zeker aan dat de stoomtrawler Thor IJm. 164 op de Noordzee gebleven is. II Maart. De gemeenteraad neemt het Werkliedenreglement aan en voert voor de werklieden den 8-urigen arbeidsdag (45 urige werkweek) in. 25 Maart. Overlijden van C. Maas, Directeur der Zeevisecherij Maatschappijen Holland en Praxis, en oud-directeur der Viascherjjschool te IJmuiden. De raad behandelt het rap port der Ziekenhniscommissie. 1 April. Overlijden va* A, M. Rog geband te IJmuiden. De Raad besluit een onder zoek in te stellen naar het Ziekenhuis van het Roode Kruis te IJmuiden. Het berioht wordt bevestigd dat de stoomtrawler Oceaan III IJm. 58 op eea mijn geioopen en met alle opvarenden om gekomen is. Als zeker wordt aangenomen dat de logger Bendrik Willem IJm. 301 en de motorlogger Johanna IJm. 690 op zee met de geheele bemanning gebleven zya. 15 April. Overlijden van den heer A. M. C. Hofman, gepens. ge meente-opzichter te Yeleen. De behandeling van het rap port inzake de ongerelcheden kan het Levens niddeleabedrijf geëindigd. 16 April. De Ambachtsschool ta Yelseroord cfficieël geopsnd. 6 Mei. De raad besluit een leening aan te gaan van f 600.000 16 Mei. Gemeenteraadsverkiezing. De raad blijft in meerderheid linkscb. 17 Mei. De sleepboottrawler Noord ster III IJM. 856 wordt als verloren beschouwd, 20 Mei. In den Gemeenteraad wordt medegedeeld dat alle pogingen om geld te leenes zijn mislukt 27 Mei. de gemeente uit de finan- cièelen nood gered door den Post-cheque- en girodienst. 31 Mei. De sieepboottrawier Expres IJM, 509 bij Terschelling op een wrak geloop en en gezon ken. Volk gered, 1 Juni. Muziekconcours te IJmuiden ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan der Harmonie Coneordia. Laffe aanslag op den politie agent Bruijn door Engelsehe matrozen. 3 Juni. Roeiwedstrpjden in de Bui tenhaven voor de opvarenden der Engelschen oorlogsvaartui gen. Samenkomst van gemeente raadsleden met Dr. Wortm&n over de Ziekenhuiskwestie. 5. Juni. De loger Alma brengt hier de eenlg overlevende aan van de in de Noordzee gezonken Ned. motorschoener August Marie. 15 Juni. De Geref. Kerk te IJmui den krijgt in Ds. N. Bufflnga van Oosthem een nieuwen predikant 14 Juli. Er breekt een staking uit bij de aannemers van bagger werken Yolker en Bos. 3 Augustus. De Geref. Kerk te Vel seroord krijgt in Ds.G.J.Wissink haar eersten predikant. 13 Augustus. De Duitsche mijnen veger No 50 brengt hier de be manning aan van den bij Texel gezonken sleepboot treiler Jan Pieterszoon Coen IJM. 411. 15 Augustus, ;Het 25jarig priester feest van pastoor J. F. v. d. Meer te Driehuis met veel luis ter herdacht Het Plaatselijk Steuncom mite opgeheven. 26 Augustus. De raad behandelt het rapport der commissie inzake den Woningbouw. 29 Augustus. Het 25jarig bestaan der Afdeeling Velgen van het Witte Kruis herdacht. In een spoedelschende zitting neemt de raad de conelusies van het rapport inzake den Woning bouw aan. 2 September. Gemeenteraad. De heerenW. Landeweert enJ.C. INGEZONDEN MEDEDEELING. Kanaalstraat 77. IJmuiden. 85 105 18 en 24 20 Kcfifie Thee Havermout Bloem Zelfrijzend Bakmeel 28 Griesmeel 32 Bruine boenen 20 Groene erwten 18 Capu6ijners 20 Rnudvet 80 Ttgan prijsopdrijving. Vet spek Rozijnen Krenten Pruimen Kaas 115 79 50 40 58 en 85 Margarine vanaf 65—75 Poederckoeotede p. ons 22 F.umboon8B 20 Bitterkoekjes 18 Advocaat per fleseh 190 Port Port 100 Hooren en bezorgen zonder priJsverhooging. Dannebier als wethouders ge kozen en de heer Fr. Netscher als tijdelijk wethouder. De hee- ren Vermeulen en Haadgraaf niet herkozen. De Burgemeester kondigt zijn aftreden san tegen medio 1920. 10 September. Na zes jaar komt voor 't eerst weer eea Eogelsche haringdrifter binnen. 29 September. De logger Ta'ilina Catharina IJm. 288 brengt den verlaten logger Vertrouwen VI. 163 binnen. De logger Ni- colaas K. W. 55 brengt de be manning daarvan aan. 30 September. De bemanning van den sleepbootrawler Johanna IJm. 369, welk schip door een mijnontploffing bij Kamperduin zonk, hier door het Nederl. stoomschip Iitersum aangebr. 16 October. De heer A. G, Meeu wenoord, reeder en oud-lid van den gemeenteraad, overleden. 19 October. De heer S. P. v. Dorp, oud-hoofd eener Chr. School te Haarlem, te IJmuiden overleden 22 October. De stoomtrawler Sela don IJm. 128 als verloren be schouw^ met de geheele be manning. 1 November. De heer A. v. Zadel Az., president-kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente en opper- brandmeester, te Velsen over leden. De stoomtrawlers Mary IJm. 189 en Rotterdam IJm. 50 als verloren beschouwd. De ge heele bemanning omgekomen. 13 November. Het visseherjjbedrijf stilgelegd. De visscbers varen niet uit wagens het mijnen gevaar. 17 November. De zeelieden gaan weer varen. 6 December. De heer H. J. van Runnard, Oud Hoofd der Open bare Seheol te Santpoort, over leden. 12 December. De rubberfabriek Hol land op Wtjkeroog afgebrand. 13 December. De heer J. van der Steen neemt ontslag als raadslid, 19 December. De nieuwe sleepboot Hercules in vliegend stormweer nabij IJmuiden vergaan. Alle 10 opvarenden omgekomen. 28 December. Twee der opvarenden van de Hercules, de gebroeders J. en F. Kruger, onder enorme belangstelling te IJmuiden be graven. 28 December. Overlijden van den heer C. D. Zur Müblen te IJmuidex. Ingezonden M. d. R. Zou U me een kleine plaatsruimte willen afstaan Lsat ik mij dan eerst even aan U en aan de lezers van dit blad voorstellen. Ik ben onderwijzer, heb een stuk of wat acten, een lievevrouw en een stuk of wat bloeien van kinderen. Dat alles tezamen genomen maakt, dat ik een aardig salaris geniet. Aan politiek doe ik niet en zoo ik mij zou rangschikken bij een of andere partij groepeering, dan zou dat zijn ouder de rubriek van rustige,tevreden staatsburgers. Dat neemt echter niet weg, dat ook een tevreden mensch de gal wel eens kan overloopen, zoodat hij zich vergrijpt aan het schrijven van een ingezonden stak. Wat is het geval? Van het aardig salaris, genoten sedert 1 Januari 1919 wordt in maandeljjksche termijnen ongeveer twee derde deel uitbetaald. Met wiskundige zekerheid durf ik vaststellen, dat bij 90 pCt. van mijn collega's, evenals bij mezelf, dit uitgekeerde bedrag tot den laatsten cent verteerd is, vóór er drie weken van de maand verstreken zijn, Gelukkig kwam daar in de sombere, trieste Decem berdagen een lichtstraal opflikkeren uit de misère en duisternis van leege portemonnaiss. Tegen Sinter klaas een officieele kennisgeving, luidendeMeer dan de helft van het achterstallige zal binnenkort worden uitgekeerd en de rest in elk geval nog dit jaar. Rtjksduurtetoeslag en extra maand salaris bleven natuurlijk nog staan onder het hoofdstuk, dat de onder wijzers kennen onder de titel van: „Wachten op wat niet komt 1" En waarlik, nog voor de goede Sint zijn intrede deed, daar vielen eenige droppels op de gloeiende plaat en tegen Kerstmis weer een nieuwe straal der hope. De burge meester deelt in den raad mede, dat de onderwijzers nog dit jaar uitbetaald kunnen worden. Heden, 29 December, naar den gemeente ontvanger getogen met een boos plan. 'k Zal een gedeelte v. d. hoot- delijken omslag laten afschrijven en bij de afrekening zeggen: Na heb ik nog zooveel honderd guldens te goed 1 Doch gezien de officieele ken nisgeving van begin December en de mededeeling v. d. burgemeester heb ik geen slinksche wegen gevolgd en rechtstreeks gevraagd om uitbe taling van het mij verschuldigde. Evenals wijlen Egmond in Spanje werd ik met mijn smeekbede vrien delijk ontvangen, doch met een kluitje iu 't riet gestuurd. IJMUIDER COURANT b. van en voor de plaats zelve 40 oent voor de eerste 10 woorden of minder en boven de 10 woorden berekend als voor gewone telegram men is bepaald. van den Gemeenteraad van Velten, op Woensdag 7 Jan 1920, dac namiddags I1/» uur tan gemaantehulza. 10b. Verdeeling der gemeente in stemdistrieten. Zie gemeenteblad no. 837 van 1919. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie

IJmuider Courant | 1920 | | pagina 1