ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Bericht aan adverteerders vooruitbetaling No. 433. Woensdag 7 Januari 1920 5e Jaargang Abonnementsprijs80 ets., per 3 maanden, franco per post 95 ets., voor het Buitenland f 1.25. Abonnementen worden aangenomen aan het Bereaa en hg de Agenten Tot plaatsing van sdrertentiSn van bulten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gereehtigd bei Advertentiebureau P. F. C. K 0 B L S E, 1JMUIBEN. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave van de Naaai. Venn Uitgevers Mg. „IJsKsiden" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V. Drukkerg Sinjewel, Willemsplein 11, IJmuiden Telefoon 153 ABVERTENTlEN van 15 regels 76 ets. Iedere regel meer 16 ets. Kleine advertentiön en familieberichten 10 ets per reg6l bij vooruitbepaling. Ingezonden mede- deelingen 25 ets. per regel. Advertentiecontraeten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 1 k in t# eenden W0INS8AC4 en ZATÏR1AG tot 9 nnr v.aa. Wegens de verplichte invoering van den vrijen Zaterdagmiddag moet onze courant des Zaterdags vroeger klaar zijn en kunnen wij voor advertenties, later ingezonden dan Vrijdagmiddag 4 uur, geen zekerheid geven, dat deze nog in het nummer van Zaterdag worden opgenomen, De Administratie Kleine advertenties en familieberichten koeten bij sleehts 10 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. OFFICIEEL. Bekendmaking. De Burgemeester van Velsen maakt bekead, dat van de lichting 1920 geaa dienstplichtigen by de Genie (Motordienstl zullen worden ingelgfd en dat degenen, die reeds voor dien dienst moehten zjjn be stemd, nader zullen worden toege- wezeu door de Infanterie. Velsen, 5 Januari 1920. Be Burgemeester voornoemd, H. ver Loren van Themaat, Van den Wachttoren. Overgang van oud naar nieuw. Met zeer verschillende gedachten en stemming etappen wy van 31 Des. naar 1 Jau. over. Voor kin deren i9 die overgang iets bijzonders, omdat hij voor obs, ouderen iets btyzoiders is. Zy merken, dat er iets aan de hand is. De scheurka lender ia tot het laatste briefje vermagerd en er komt daarna een nieuwe met een dik blok en zij bedelen om ket oude schild en om het nieuwe dekblad, een kleurig p'aatje. dat 1 Jaa. voor ons oog verborgen houdt. Oudejaarsavond beagt een tractatie ea een eigenaar- d;gen plechtigen geest in de huis kamer, nieuwjaarsmorgen de op gewekte bedrijvigheid derfaliciteer- sport met ook al een of ander extraatje voor de maag en de beurs. Sommige oudereu stappen by de jaarwisseling op de reis langs de iyn van den tyd over, zeoals han delsreizigers, die er alles van weten en niet behoeven te vragen en te zoeken, die den weg en den trein kennen. Ze denken er weinig by na. Al weer een jaartje verder 1 Na een paar maal vergissen en aarzelen sehrgft men 1920 even werktuigeiyk, als men eens 1919, 18, 17, 16 enz. schreef. Ouderge woonte maakt men van den oude jaarsavond een feestje en stuurt met Nieuwjaar zyn kaartjes en vrenecht vrienden en fsmüie veel heil en zegen. Maai men is biy, als men 2 Jan. weer aan het werk kan gaan, want 1 Jan. vindt men eigeniyk een halven, leegen en vervelenden dag. Er zyn echter sok ernstiger men leken, die de stemming der jaar wisseling op zieh laten inwerken, eens uit de sleur der gewone dingen komen, zich niet beperken tot het heden, maar over verleden en toe komst nadenken. Het heden over stemt meestal de stemmen van verleden en toekomst. By de jaar wisseling vragen en krggen deze beide laatstee echter onze aandacht. Zy hebben veel te zeggen. En ieder luistert dan naar een voor hem ia het bijzonder bestemd woord. Het verleden spreekt van teleurstelling en voorspoed, van dood en geboorte, van goedheid en van schuld, van slapheid en energie, van alles, wat het menschsnlevea vult en vormt. Sa toekomst voorai van hoop en vrees, van goede en bange ver wachtingen. Maar die toekomst is niet als de rollende dobbelsteen, wiarby we maar hebben af te wachten, of het de pot of de put zal zyn, die ons ten deel valt. Zy spreekt dit woord vol zin en wijsheid„Ik zal zijn, wat gy zult wezeuZij is geen vreemde macht maar onze schepping. Wij moeten de waarhsid weten te vinden in deze tegenstelling Do mensch is product der omstan digheden. De omstandigheden zyn een produet vaa den mensch. Zoo zal in menig opzicht 1920 voor ons wezen, wat wy ia dit nieuwe jiar zijn. Gemoedelijke enpersooaiykeover dekkingen laten wy over aan de huiekamer en de kerk. De krant overziet een wy deren kringniet wat in het gezin, maar wat in de weröid voorviel, Irekt haar aandacht. Zij kent alleen in haar advertentie kolommen de vele onbekenden en ongenoemdenzy ziet slechts de volkeren en de menscheid met en kele leiders. Wy willen echter thans niet, naar het gebruik der groote bladen bij den overgang vaa het oude naar het nieuwe jaar, een overzicht geven van de belanrijkste gebuertenisieD, die achter ons liggen. Zonden dergelgke overzichten ook wel veel gelezen worden Zij doen te veel denken aan geschiedenis boekjes; een opsomming van feiten, namen en datums is geen kranten- lectuur, die trekt. Het is ook belangryker, wat in dan wat met en rondom den mensch gebeurt. Een en ander is echter niet van elkaar te scheiden. Vooral io het afgeloopen jaar hebben de uiterlgke gebeurtenissen op ons denken en voslen een grooten invloed uitgeoefend. Nooit hebben wy zooveel bel&ug gesteld in de wereldgeschiedenis als in deze laatste jarennooit zoozeer daarmee ge leefd. De vrede zou komen in het voor jaar, in den zomer, zeker nog, voordat de wapenstilstand verjaarde en het is nog geen vredé. De wereld ligt aan scherven en wie zal haar krammen? In het Oosten woedt nog de burgeroorlog; nieuwgevormde staten voelen zieh bedreigd of drei gen. Lloyd George volgt zoowel in de binnenlandsche als in de buiten- landsehe politiek meer den gang van zaken, dan dat hy aan dien gang een goede richting geeft. Clemence&u gedroeg zieh tijger achtig tegenover de verslagen vyanden. Hy doet telkens weer denken aan het wilde dier, dat met wellust zyn prooi uiteenscheurt. Maar diezelfde Clemenceau is bang. Hoewel Duitseh'ard zyn vloot en leger byna gehee' mist en totaal verarmd en uitgeput is, vreest Frankryk, dat Puitschland weer zal opstaan. Daarom moet het geheel kapot gemaakt worden en zoekt Frankryk steun by zijn bond genooten tegen een toekomstig Duitseh gevaar. Wilson is ziek en zyn 14 beginselen zyn het Eiet minder. Zal by en zulien zyn idealen er bovenop komen? Van den Volkerenbond zegt ibderBeter iets dan niets 1 Amerika zsl echter waarsehyniyk niet van de party zyn. Men wil zieh daar later liever niet meer bemoeien met ae netelige kwesties van Europa. Eerst als de Volkerenbond werkeiyk een bond der volkeren is en geen bond van staten, zal by ee>i goede bliksem afleider zgn tegen oorlogsgevaar. Dat de oerlog ook zeer pyniyke nawv ën meebrengt, heeft de wereld dit jaar in economisch en fiaantieel opzicht ondeivonden. De oorlog in grooten stjjl was in November '18 geëindigd en beslist. Ruim een jaar later i|jdt echter nog de heele wereld onder de enorme verkwisting en vernieling van alle waarde, die met een grooten oorlog gepaard gaan. Er is nog si tyd sehaarsehte van grondstoffen ea producten en do duurte is daarom ook nog niet geweken. Men kan nu eenmaal zijn geld niet tweemaal uitgeven noch tweemaal dezelfde boterham eten. Deze waarheid als een koe moeten thans de volkeren ondervinden, maar wordt toch nog niet algemeen ingezien. Bgua alle staten zitten tot over de oor en in da schuld. De oorlog is niet a contant gevoerd hy moet thans betaald worden. De burgers voelen tegenwoordig, dat het woord belasting met last in verband staat. Onze) vGoroudeis hebben revolutie gemaakt wegens de htfllag van de tiende penning. Wg zouden biy zyn indien wy aan allerlei belastingen niet meer dan 100/° behoefden op te brengen. Zoo voltrekt eieh ook in de ge schiedenis van het heden de wet der gerechtigheid. De menscheid krijgt loon naar werken. Boontje komt om zyn loontje. Wie zyng,.t brandt, moet op de blaren zitten. En de eon lydt met den ander. De mensehheid bhjkt een lichaam te zijn; als een lid lydt, lyden allen. Maar het afgeloopen jaar geeft ook nog iets anders te zien dan de droeve gevolgen van den oorlog. Er werkte op byna ieder gebied een kracht, die een overgang va» oud naar nieuw bewerkstelligt. Die kracht is soms als een storm en heet dan revolutie, soms als een stevige bries en dan heet ze her vorming. Duitsehland is het oude Buitsch- land niet meer, al meent de Entente, dat het zyn tyd afwacht, om weer zgn slag te kunnen slaan en het „oude, trouwe Buitsehe zwaard" weer te voorschijn te halen. Met een fiksche sprong is Buitschland van de middeleeuwsche toestanden naar de moderne demokratie over gesprongen. Met de persooniyke regeering van een keizer is het vooi goed gedaan. Thans wordt het Duit- eehe volk niet langer geregeerd, maar het regeert zichzelf door de mannen, die het vertrouwt en daarom verkoos. Ook in ons land heeft de demokratie aan kracht gewonnen. Dat nog wel onder een kerkelijk kabinet het algemeen vrouwenkies recht werd ingevoerd, is daarvan wel het beste bewgs. By de be handeling der begrootingen van oorlog en marine is de wil, om te bezuinigen, krachtiger gebleken dan ooit en de regeerisg heeft er ook rekening mee moeten houden. Be invoering van den aehturendag is een sociale hervorming v&n verre strekking. Zij opent den arbeiders de vele wegen tot ontwikkeling en verheffing, die in dezen tijd worden aangelegd. Wij noemen alleen maar volksuniversiteiten en leeszalen. Ook op het gebied van lasdbouw en industrie waait een frisscho wind. Men durit het met nieuwe methoden w&geD nieuwe uitvindingen worden toegepast. Het vakonderwijs bloeit in dezen tijd. Een stroom 'kinderen gaat eiken dag naar de betere on- derwgsgeiegenheden in de steden. De nood prikkelt ook tot nadenken en vinden. Wat is er al niet ge schreven en gesproken over een goede en toch tiet -onbetaalbaar dure arbeiderswoning. Rijk en ge meenten schromen zieh niet, om mihioezen uit te geven, opdat het „thuis besl" zal werden voor ieder. Allerlei geesteiyke stroominge® gaaa ook frisseher en flinker voor waarts dan in vele jaren het geval was. Er is leven en beweging op het gebied van kunst en godsdienst en wijsbegeerte, Zoo leven wy mid den in een tyd van overgang van oud naar nieuw. De oorlog heeft een periode afgesloten, maar zal ook eens biyken een periode geopend te hebben, Na den barren oorlogstyd zal een lentepericde in de historie volgen. De onrust en de strijd van het heden zyn als de lentestormdan breken de doode takken en vallen de laatste dorre bladeren. Maar dan komende nieuwe knoppen cok steeds duide- igker te voorsefcyn. Het komt ons voor, dat de mensehheid riet meer zoo lydelgk iszy onderging de la&tste jaren al de gebeurtenissen, zooals een uitgeputte zwemmer zich gaan laat op het geweld der golven. De mensehheid begint weer actief te worden. Zg gaat herstellen, scheppen on hervormen. En wy hebben goede hoop, dat in bet nieuwe jaar die activiteit nog grooter zal worden. Wellicht dat toch waar blijkt de profetiede oorlog was de grootste ramp, die de mensehheid heeft getroffen. Maar eens zal ie tegenover al de veranderingen en hervormin gen, uit den oorlogstyd geboren, staan en verklarenUit het kwade is het goede geborenVooruitgang is legen veel leed gekocht; de prys was hoog maar de koop toch geen rouwkoop. Wy wenschen al onzen lezers toe, dat zy ook in hun huis en hart vele teekenen mogen ontdekken van een overgang van ond naar nieuw. Daarin toch is veel heil en zegen gelegen Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. De heer C. Klap, hoofd van sehool B., was 1 Januari j.l. 40 jaar by het onderwys werkzaam. Naar zyn wensch is deze dag stil voorbij gegaan. De schoolkinderen hadden echter een bedrag bijeengebracht en daar voor een ets gekocht, die den heer Klap werd aangeboden. Het personeel der school zond bloemen. Wy herinneren aan de lezing op hedenavond in de Gsr. Kerk voor de Ger. Jongelingsvereeniging, waar Ds. Bnffioga spreekt over „Wereld en Levenskentering" Zekereen interessant onderwerp. Het maken en leveren van betonblokken voor de havenhoof den alhier is opgedragen aan de firma Velker en Bos voor f 87200. Geplaagd voor het examen „Mercurins'V Ergelsehe Handelscor respondentie de h. h. J. C. Kloos, Chr, Nuflboer en J. Schol van IJmuiden. ea de Heer H. v. d. Laan van Yelsen (Allen opgeleid door den heer W, Eenes van IJmuides). VELSEN. De Nieuwjaaredrukte by de post alhier was zoo enoim, dat ge durende eenige dagen slechts 2 in- plaats van 4 bestellingen hebben plaats gebsd. Met dit gevolg dat we een courant van Woensdag op Zaterdag ontvin gen en het ochtendblad 'savonds 8 uur inpiaats van 'smorgens 8 uur. Het verbouwen van een per ceel aan de Kanaalkade op Wyker- oog tot winkelhuis, voor rekening van den heer A. Huyer, is na ge- honden aanbesteding opgedragen aan den hoer A. v. d. Schoor te Velsercord. In het nieuwe Werklieden- reglement is het aannemen van fooien verboden. Niettegenstaande dit verbod heeft de vuilnisman hier toch zyn Nieuw- jaarswenech per gedrukt kaartje aaegeboden. Natuuriyk was dat om een fooi, want als men dat kaartje eens had aangepakt, zonder iets te geven, zsu men wellicht als tweede Nieuw- jaaiwensch een iwwensching heb ben gekregen. Door den mist heeft Zater dagmiddag nabij de ponten eene aanvaring plaats gehad. Een groote leege aak, die naar Amsterdam gesleept werd is op den algemeenen steiger geloopen aan de Zuidzijde van het kanaal en heeft daarvan een belangiyk deel geheel verbrij zeld. Mej. C. J. Enzerink, tydeljjk kantoorbediende ten postkantore alhier is aangesteld tot kantoor bediende 2e klasse. Wanneer de vrouwen aan den groenteman, die met zyn wagen aan de deur komt, vragen naar den prys van een en ander en dan een antwoord kragen, dat haar de woorden op de lippen brengt: wat ben je toch duurl dan antwoordt de goedkoop omzettende handels man: weest maar big, dat ge buiten woont, want in de' stad is alles veel duurder 1 Wat daarvan nu waar is, kan uit het volgende staaltje biyken. Op denzelfden dag, dat de groen- tenman aan de deur 55 dent voor 1 pond lof eisehte, las men in een advertentie in Haarlem's Dagblad dat lof 20 cent per pond gold by W. J. Koelemy, Ged. Raamgracht 13a te Haarlem. Dit is nn één artikel uit den groentenhandel, maar dit geldt ook voor andere, al is het in mindere mate. En het is niet alleen de groenten en het fruit, waarvoor de pry zen zoo verschillend zyn. Een vrouw van Wykeroog, die er den tyd voor heeft, gaat eenigekeeren per week met de tram naar Haarlem om boodschappen te doen en haalt er de onkosten dubbel en dwarB uit IJ MUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1920 | | pagina 1