ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN vooruitbetaling No. 440. Zaterdag 31 Januari 1920 5e Jaargang Abonnementsprijs80 ets., per 3 maanden, franco per post 95 ets., voor het Buitenland f 1.26. Abonnementei worden aangenomen aan ket Bureau en b|j d« Agenten Tot plaatsing van advertentlSa van bulten de gemeente VELSEN In dit blad Is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. R O E L 8 E, IJMUIDEN. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave van de Nasml. Venn, Uitgevers Mö „IJmsidcn" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. Y. Drukkerij Sirjewel, "Willemsplein 11, IJmuiden Telefoon 163 ADVERTENTIEN van 1—6 regels 76 ets. Iedere regel meer 20 ets. Kleine advertentien en familieberichten 10 ets per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede- deelingen 26 ets. per regel. Advertentieeontraeten tegen zeer billijk tarief. Advcrtcntiin u i t e r 1 y k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 nar v.w. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Kleine advertenties en familieberichten kosten big slechts 10 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven, De Administratie. Officieel. e. van R. H. P. Fischer inzake veeartsenijkundig© behande ling der gemeentepaarden; f. van P. en J. Bleeker inzake verkrijging van grond in erf pacht en verstrekking van hypotheek voor den bouw van middenst&ndswoningen g. van C. L. Schoorl tot verhuring van gemeentegrond. 20. Benoeming van: a. acht leden der schouwcom- missiën b. drie leden der commissie van plaatselijk schooltoezicht; e. een lid der commissie tot wering van schoolverzuim te Santpoort; d. een deskundige voor de schat ting der vergunningslocali- teiten. 21. Belastingzaken. Openbare Yergadering van den Gemeenteraad van Velaen, op rintdag 3 Febr, 1620, dat namiddags F/» uur tan gemeentehui». AGENDA 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Onderzoek geloofsbrieven van nieuw-inkomende leden. 3. Toetreding tot da afdeeling Noordholland der Vereeniging van Nederlandsehe Gemeenten. 4. Uitbreiding personeel eontiöle belastingen. 6. Toekenning van een extra-ma&rid salaris over 1919 aan den com missaris van politie. 6. Advies inzake regeling der jaar wedde van dezen functionaris. 7. Uitkeericg wegens inhouding van loen door ziekte. 8. Verpachting van een gedeelte zeestrand. 9. Verhuur van gemeentegrond. 10. Crediet voor het bewoonbaar maken van de voormalige onder- wjjzerswoniag te Santpoort. 11. Oabewoonbaar verklaring van wo ningen te Veiseroord. 12. Intrekking van raadsbesluiten omtrent de vaststelling van rooilijnen. 13 Wjjziging samenstelling en op dracht der dnurtecommissie en ophefflug levensmiddelencommis sie. 14. Vaststelling der huurwaarde van de ambtswoning der hoofden van scholen. 15. Voorstel van het lid J. P. Hand- graaf tot opheffing van het politietoezicht te Santpoort, uit geoefend door de Noordholland- sebe bewakingsmaatschappij. 16. Idem van het lid F. P. Vermeulen inzake uitbetaling van overuren aan de politie. 17. Aanschaffing van watermeters. 18. Aangaan van eene geldleening. 19. Adressen: a. van de afd. „Bloemendaal" van den Centr. Ned. Ambtenaars- bond en van de Soc. Bem. Vrouwenclubs te IJmniden en Velseroord inzake verleening van een toeslag op den brand- stoffenprgs; b. van het hoofdbestuur van het Nederlacdsch Zangersverbond om beschikbaarstelling van een prjjs voor den in 1920 te houden zangwedstrijd; e. vin J. Goedhart inzake de sehoaw over de wateren; d. van C. Witteman om stenn in verband met de onbewoonbaar verklaring zQner woning; De Commissaris van Politie te Tilburg geeft belanghebbenden ia overweging bjj hem inlichtifigeB in te winnen alvorens handelsrelaties aan te knoopen met A. P. J. Meters van Houtum, wonende aldaar, aan de Heikestraat No. 42. Pl&ateeiyk Nieuwe. IJMUIDEN. De Haarl. Rechtbank veroor deelde F. J. B., werkman alhier, we gens diefstal tot 6 maanden. De Manufacturen- en Confectie zaak van de Gebr, Bischoff aan de Neptunusstraat zal aanzienlijk ver groot worden. De pareeelen Nep- tunusstiaat 29, 29 rood en 31 wor den er bjj getrokken. Beneden ko men etalages, boven magazijnen. Het werk is opgedragen aan de firma P. Heere en Zn. alhier. Ook de zaken der firma's Sprujjt en Botman zullen aanzienlijk ver groot worden, wat het aanzien van onze plaats zeker zeer verfraaien zal. Socialisatie. Dinsdagavond was ia de „Nieuwe Willem Barendsz" een openbare ver gadering belegd door de afdeeling van Patrimonium, da Anti-Revolutio naire en de Chr. Hist. Kiesvereeni- ging. Er was groote belangstelling, de zaal bleek te k'ein om allen te bevatten. Na de gebruikelijke opening door den heer F. van Popta, zeide deze dat de aflealing van Patrimonium het initiatief voor deze vergadering had genomen, waarna samenwerking met de genoemde kiesvereenigingen werd verkregen. De spreker, het lid der Tweede Kamer, J. Schouten, van Rotterdam, zeide dat zijn gekozen onderwerp ons brengt op het terrein der volks huishoudkunde. Dit terrein is zoo breed, dat spreker slechts iets over socialisatie zal zeggen. In 1918 is het woord „socialisatie* voor de volken ten Oosten van ons land een too verwoord geweest, De meeningen loopen echter sterk uiteen, op welke wjjze men tot seclalisatie moet komen. In Duitschland is een studie commissie benoemd om deze zaak te onderzoeken. Het advies luidde voorloopig over te gaan tot sociali satie van de mijnen. Uit dit advies blijkt dat het wei gemakkelijk is een woord tot lenze te verheffen, maar dat het buitengemeen moei lijk is de zaak in een daad om te zetten en dan goed te verriehten. De soeiaal-demoeraten me>nen dat do oplossing is de bedrijven van de private eigenaars over te brengen bjj dsn Staat en dat deze ze zou exploiteeren ten bate der gemeenschap. Uit het advies der Dnitsche studiecommissie blijkt echter een vernietigende eritiek tegen Staatsexploitatie. Ie bedoelde commissie zaten kopstukken van de sociaal-democratie. Spreker zegt dat de sociaal-democratie in ons land dus wel hara meening zal moeten wijzigen. Want niet alleen in Duitschland zijn de sociaal democraten tegen staatsexploitatie, maar ook in Buitsch Oostenrijk. Spreker noemt als bewijs een artikel van Minister Bauer. Spreker zegt dat het meergebeurd is dat een eeonomisch stelsel uit gedacht werd op de studeerkamer, maar dat het in de praetijk onmo gelijk bleek. Dat is in Duitschland en Duitsch-Oostenrijk gebleken. Met bet oog op den tjjd kan spreker het niet hebben over Rusland en Hon garije. In Duitschland en Buiiech-Oos- tenrijk hebben de meerderheids- socialisten ernstige pogingen gedaan tot socialisatie. Maar er is nog zoo goed als niets van terecht gekomen. Sommige bedrjjven bleken er nog eiet rijp voor, ante.'* wel, maar dan deden zich andere bezwaren voor. In Dnitseh-Oostenrtjk heeft men slechts enkele kleine dingen kunne» doeD. De be?taande bedrjj ven ea industrieën moeten, voor zoover het nog mogelijk is, zoo krachtig mogelijk worden omhoog gebracht, gerestaureerd. Ea dat op de bestaande grondslagen, dus van de kapitalistische. Daartoe moeten de sociaal-democraten medewerken. Zoo is het ook in Duitschland. Seheidemann heeft solialisatie alleen mogeijjk geacht voor mijnbouw en het eleetriciteitsbedrijf. En als dit uitgewerkt wordt, gelooft spreker dat het heel veel zal gelijken op onze staatsexploitatie. Al zjja er nog par ticuliere mjjnen en centrales, in ons land is het mijnwezen en electrici- teitabedr|jf in handen der overheid. Wat er dus aan socialisatie is, mag volgens spreker dezen naam niet hebben. De soc. democraten zeggen dat hun dit niet is aan te rekenen, daar genoemde landen er volkomen geheel ontwricht, zjjn. Spreker erkent dit, maar zij hadden dit mosten zeggen vóór zij met de revolutie kwamen, om daardoor lot socialisatie te komen. Want nu is de ontwrichting nog veel grooter geworden en zal dit kwaad, bij al het andere kwaad, eerst hersteld moeten worden. Nu de leuze niet verwezenlijkt is, is de massa teleurgesteld en deze teleurstelling moet zich uiten in daden. Spreker heeft het dan over de propaganda voor de socialisatie. In de Tweede Kamer is in 1918 een kort en in 1919 een helder debat gehouden over deze kwestie. Tal van artikelen zijn er over verschenen. Het feit echter dat men niet wilde ingaan op het voorstel van Mr. Marchant tot Instelling van een Staatscommissie, bewQst dat men de zaak zelf nog niet heeft begrepen. De zaak is dus dat de sociaal democraten de socialisatie gebruikt hebben als propaganda voor hnnne party. Dit laakt spreker ten zeerste, omdat men de menschen lenzen voorhoudt, die niet te verwezeniy ken zijn. Spreker meent ook dat een wasekeeht socialist deze pro paganda voor z|jn beginselen niet neodig heeft. Als bewjjs welk ver schil er is tasschen het veerbonden der leuze en de daad noemt spreker de oproeren in het Ruhrgebied. Uitvoerig schêtst spreker de toe standen in Ruitsehland, hoe de vakorganisaties der mijnwerkers verzochten de eiseh van den 6-uren- dag te laten varen. Spreker staat dan stil by de verarming der wereld, door vermin dering der arbeidskracht en dus der productie. Spreker vraagt of we nu moeten liquideeren of dat er nog iets aan te doen is. Spreker zegt den toestand zeer donker in te zien. Als het zoo voortgaat zal de toestand van Wee- nen een beeld voor heel de wereld worden. Wast we zyn van elkaar afhankelijk. Kostelyke dingen zeido spreker over de speculatiezucht van ons volk, een van onze fouten. Spreker wensehte de marken- en kronen- speculanten wat verlies toe. Spreker meende dat de socialisatie alleen internationaal te verwezen- iyken is. Er zyn groote fouten in de maatschappij, maar spreker ge looft niet dat deze door de socia lisatie weggenomen worden. Het ligt aan den aard der menschen. Spreker geeft daarvan verschillende frappante staaltjes, ook uit de ar beiderswereld, Socialisatie aebt spreker ook financieël niet mcgeiyk, omdat z. i. de wereld te arm is. Men zal de tegenwoordige eige naars to«h*schadeloos moeten stel len, want spreker wil niet doen als Wijnkoop en zeggen: „confiskeert, dat is, steelt bet maar". Socialisatie veroordeelt sprek&r als zondig. Het is als in een gezin, waar iedereen de baas wil spelen. Hat is in stryd met Gods wetten. Een gesocialiseerde maatschappij zal de doode dingen, de bediyven, uit de handen van den enkeling in die der gemeenschap kunnen bren gen, maar zy kan niet de menschen veranderen. Dat kan alleen God. De menschen staan zichzelf in den weg. Als ieder liefde naar het gebod van de naaste lief te hebben als zichzelf, was het goed, al was er dan nog geen gelijkheid. Deze zal echter nooit komen, hoe de mensch er ook aan peuteren zal. Applaus beloont de rede van den spreker. Van de gelegenheid tot debat wordt gebruik gemaakt doer den heer Blaas, die het jammer vindt dat de spreker zoo demoraliseeread over socialisatie heeft gesproken. Bpreker had gaarne willen hooren hoe het dan wel moet. Want a.i. moet het tot socialisatie komen, want de arbeiders kunnen er zoo niet meer komen, zy knnnen niet langer wachten. Men wil wel meer dere productie, maar de winkels hangen vol en de arbeiders kunnen er niets van bekomen. Debater zegt dat de reeders en visehhandelaars groote winsten heb ben gemaakt en de arbeiders hebben tekort gedaan. Dit is ook diefstal geweest. Debater had gaarne hier vandaan willen gaan met de wetenschap hoe we het wel moeten doen. De spreker zegt het te betreuren dat er niet meer debat is. Hy respecteert het dat de heer Blaas hier voor zyn meening uitkomt. Er is echter volgens spreker groot kwaad gedaan door de communisten Spreker wgst op Rusland, waar men het ideaal van socialisatie in de praetijk had kunnen omzetten Wat ziet men nuf dat decommu nisten den chaos willen herstellen door de meniehen te aaimeeren weer aan te pakken. Spreker gelooft dat dit tot gevolg kan hebben een veel sterker particularisme dan onder den strengsten Czaar. Wat wij noemen het recht van den sterkste. Dat spreker demeraliseerend zou hebben gesproken gelooft hij niet. A!s er in een gezin tucht is, is dit te danken aan vader en moeder. Wat de heer Blaas echter wil, is een wegwerpen van alle moraal. Spreker raadt den communisten aan geschiedenis te bestndeeres. Dan zal hy zien dat men construc tief en destructief werk kan ver richter), opbouwend en vernietigend. Spreker meent dat de communisten tot nu toe nog niets anders dan destructief werk hebben gedaan (applaus). Als spreker vanavond had moeten zeggen hoe het dan moet, biykt d&arnit dat de heer Blaas zelf wan trouwen in de socialisatie heeft. Want als deze goed is, zal al ons spreken er niets tegen geven en zal zp komen. Is zy niets dan leuze, dan gebiedt eerUjkheid dat diever- dwynt. Hiermede had o. i. de spreker moeten eindigen, want dit was een krachtige weerlegging van de opmer kingen van den debater. Maar de spreker ging op verschillende details ai te uitvoerig in en debiteerde daarby verschillende onjuistheden, vooral over tonnemaat van onze koopvaardyvloot en over de tyden van verschillende scheepsreizen. Op 't slot werd de vergadering wat rumoerig en vaak werd de spreker in de rede gevallen. Iemand, die den spreker een kapitalist schold, kreeg leeiyk des kous op den kop. Deze wist zeker niet dat de heer Schouten vroeger arbeider is geweest. Met een woord van dank aan den spreker door den heer Van Popta werd de vergadering daarna door den spreker met dankgebed gesloten. VELSEROORD. Met verbouwen van het woon huis Trompstraat 43 tet woon- en winkelhuis, voor rekening van den heer K. v. d. Does, is opgedragen aan den heer J. G. ten Broeke Jr. alhier. Het aantal leerlingen van de Ambachtsschool loopt nu nnar de 106. VELSEN. Het Chr. Fanfarecorps „Looft den Heer" alhier, directeur de heer D. Kist te IJmniden, gaf Woensdag avond een feesteiyke uitvoering in het Gebouw voor Chr. Belangen. Gezien het zeer sleehte weer, was de opkomst vry goed. De verschillende muzieknummers werden door het corps goed gespeeld. Zeer in den smaak viel de komische samenspraak „De Brillenkoopman". Nog werden eenige voordrachten ten beste gegeven. De liederen, die het eorp3 speelde, werden door het publiek meegezongen. De goed ge slaagde samenkomst werd door den voorzitter, de heer Veenstra, geopend en gesloten. A.s. Donderdagavond heeft alhier de tweede Winterlezing plaats in bet gebanw voor Chr. Belangen. Eggink van hier zal dan spreken over „Zwitschersehe Romans". Wie zich de vroegere prachtige lezingen van Ds. Eggink herinnert, zal zeker ook nu niet willen verzuimen. Wy maken er den lezers op attent dat kaarten voor deze lezing niet meer verkrygbaar zijn aan de zaal, maar bij den heer J. Deinnm, Hoofd der Chr. School te Wykeroeg. Men zie verder de advertentie in dit nnmmer. IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1920 | | pagina 1