Wjj verwonderen one dat bet voorstel van den beer Netscher inzake de verandering van woon tot winkelhuizen, nog niet op de agenda voor de raadsvergadering van Dinsdag staat. Of het nog nie ingediend is, weten wip niet. Maar wel, dat bet groote haast heeft. Wy willen er even op wjpzen dat alleen door de verbouwing der perceelen van de firma's Bischeff, Sprujjt en Botman te IJmuiden zeker 10 gezinnen hun woning meeten verlaten. Een van deze 10 gaat zelf 2 huieen tot één huis verbouwen. En zoo is 't niet alleen te IJmuiden, maar ook hier en te Velseroord. Het Centraal Drankweer-Co mité boudt a.s. Donderdag 5 Febr, iQn jaarvergadering in de zaal van den R. K. Volksbond op Wijkeroog Het Bestuur heeft de medewerking verkregen van de R. K. Tooneelver eeniging „Soli Beo Gloria" te Vel seroord, welke dien avond het be kende blijspel „'t Sprekend portret van Oome Toon" onder leiding van dei sehrgver zal opvoeren. Het metselwerk voor de te bonwen villa door den architect Rutgers van den Ploeg voor Dr. GrabtJn, is opgedragen aan de beeren de Feber en Dsmmeis te Velseroord SANTPOORT. Naar Haarl. Dgbl. meldt is Zaterdagnacht ten nadeele van Mej B. alhier de gebeele wasek ont vreemd. Ze bad die in haar tuin welke geheel door een schutting afgesloten is, laten hangen. De laatste berichten uit Was bington over den toestand van onzen gezant, den heer Cremer, luiden gnnBtiger. De patiënt is thans gehee vrij van koorts. Maandag j.l. werd de heer Cremer opnieuw met x-stralen onderzocht er werden toen geen afwijkingen geconstateerd. Wanneer de koorts niet meer opkomt, zal den heer Cremer zeer binnenkort worden toegestaan terug te keeren. De gebouwen aan den Biezen weg, waarin vroeger de Eennemer Groentendrogerjj was gevestigd, zijn gesloopt geworden. De bloembollensckuur van den keer G. Ratte aan den Hagelinger weg, aal verbouwd worden tot twee woonknizen. Aan den Buinlustparkweg za een dubbel landhuis werden gebouwd door den aannemer N. Cobelens te Schoten. Ingezonden. Manheer de Redacteur. Mag ik U beleefd plaatsing ver- aoeken van het onderstaande? Den ld December j.l. is dicht bij de pieren te IJmuiden vergaan de sleepboot „Hercules". Van de op varenden is niet een gered. Ook mijn beide zoons vonden den dood in de golven. Hoewel het zicht tamelijk goed was, en tussehen de bnien soms zeer goed, is het ver gaan van de boot niet gezien door de kuBtwackt van IJmuiden. Een in stormweer uitvarende sleepboot vergaat in de onmiddellijke nabijheid van de kast en de knstw&ekt ziet niets. Geen reddingboot vaart nit om de overlevenden op te pikken. Geen poging wordt er in 't werk gesteld iemand te behouden. Een mijner zoons werd opgevischt in de onmiddellijke nabijheid van de volgeslagen boot bij boei S, binnen de pieren, terwijl ket lijk nog warm was. Hoe moet hij geworsteld hebben met de golven. De blaren op z|jn handen getuigen van zijn strijd. Zjju krachten hebben hem begeven, terwijl hij ket doel zoo nabg was. Jammerlijk moet hg verdrinken daar niemand hem ziet. En dit geval staat helaas niet op zich zelf. Nog minstens drie andere geval len zjjn mij bekend die de kust wacht niet opgemerkt heeft, of ten minste tel a at gerapporteerd heeft. Zoo heeft de loodsboot van IJmui den dengeheelen dag in storm weer voor de kust op de hoogte van Zand voort ten anker gelegen, met noodsignalen in de top, omdat het roer stuk en het schip onklaar geworden was. Uren en uren heeft de bemanning moeten wachten, voor er hulp kwam opdagen. Moest eerst de kustwacht van Zandveort waarschuwen En dat geval met de Irma, een Zweedseha houtboot. Ter hoogte van Wijk aan Zee verkeerde ze in nood. De bemanning was in doodsgevaar, gaf signaal op signaal, den geheelen nacht door, werkte als razend met d6 stoomfluit, die doordreunde tot in IJmuiden, stak vuurpijlen af, die ook in IJmuiden gezien werden. En kwam er hulp? Yoer de red dingsboot uit? Mjjnheer de Redae tear, het is haast oBgeloofljjk maar de kustwacht had niets gezien, noch gehoord. Ten einde raad, als laatste, red middel waagden de ongelukkigen zich in de kleine booten. Den vol genden morgen dreven de lijken van bijna de gekeele bemanning aan het strand. Sieehts twee kwamen als door een wonder behouden aan wal. Twintig mensehen in de golven omgekomen. De stoomtrawler 'sGravenhage dreef verleden jaar B'nachts met averij voor de pieren van IJmuiden hulpeloos rond. De reddingsflam bouwen werden afgestoken. Geen hulp. Alle poetskatoen dat aan boord werd met petroleum godrenkt en in brand gestoken. De kustwacht van IJmuiden zag ook dit niet. Mijnheer de Redacteur, moet dat zoo doorgaan? Moeten onze zeelui in gezicht der havens verdrinken, zonder dat er een hand wordt uit gestoken om ze te redden? Kunnen er dan geen middelen uitgedacht worden dat, wanneer er een schip voor IJmuiden ia nood is, tenminste een gedeelte der bemanning gered wordt Door mjja persoonlijke ervaring als zeeman weet ik, en vele zeelui met mg, dat dit mogelp is, zeer goed mogelijk is, eenvoudig zelf, maardan moet de ge- heele toestand van het reddings wezen te IJmuiden anders werden. Ook bij esn actieve kustwacht is er weinig kans, dat de bemanning van een zinkend schip door het reddingswezen te IJmuiden behou den aan wal gebracht wordt. Om U duidelijk te maken wat ik bedoel veronderstel ik, dat er een schip in nood verkeert voor de haven vaD IJmuiden. In dit geval is de kust wacht actief en heeft het opgemerkt en rapporteert het telefonisch aan de betrokken Autoriteiten, ik zeg Autoriteit e c, want er moeten ver schillende Autoriteiten over beraad slagen, of de reddingsboot mag uit varen, (ik meen wel van vier) Wanneer deza Autoriteiten gewaar schuwd kannen worden, als ze tenminste niet uit de stad zijn of ergens anders en deze van meening zijn dat de reddingsboot moet uit varen en wel direct, wordt het lawgzamerhand trjd om den schipper der reddingsboot te waarschuwen. Nu zijn er drie reddiagsbooten in IJmuiden, een bij de Noordpier, een bij de Zuidpier, de zoogenaamde strandbooten, en een derde in het kanaal dicht by de groote sluis. Zit het wrak vast bij de Noordpier, dan wordt aan den betrokken schipper der Noordpierboot gelast uit te varen, tenminste, wanneer die schipper aanwezig is. In de meeste gevallen zijn de schippers der red dingsbooten, doordat zo vletterlui zjjn, afwezig. Is de schipper aan wezig dan moet deze de bemanning van de betrokken reddingboot waar schuwen. Hoe kan die als het avond is en laat zijn volk vlug by de hand krygen? Bovendien komt niet elke man der bemanning in aanmerking. Sommige zjja wegens finaneiëele redenen niet te gebruiken. Het is ïier de plaats niet hierover meer ;e zeggen. Gaarne wil ik aan d betrokken Autoriteiten over deze zaak,desnoods in de courant, verdere toelichtingen verschaffen. De red dingsboot staat in een steenen ge bouw by de Noordpier en moet door paarden in Zee getrokken worden. Deze paarden moeten van Jmuiden komen, en over de stoom- pont te Velsen naar het strand gebracht worden. Deze afstand is pl.m. 16 E.M. en by de stoompont is meestal aanmerkeiyk oponthoud. Wat een tydverlies. Voor dat de strandboot van wal gestoken is, heeft de zee zyn buit verzwolgen. Constateeren de Autoriteiten, dat de havenboot gebruikt moet worden, dan is het geval anders. Deze wordt bemand met 12 man en al was die bemand met 20, dan kan men ze toch niet uit de pieren roeien Zeelui noemen deze boot wegens zgn breedte en hoogte de hooiwagen Deze hooiwagen moet naar de plaats des enheils gesleept werden Nn liggen er in de nabijheid van de reddingsbooten wel een paar sleepbooten onder stoom maar deze zyn wanneer er een schip op de kust in gevaar is, al uitgevaren om als het mogelijk is het sehip te behouden en zoo een groot bergloon te verdienen. Maar als de sleepbooten er naar toe zyn is de reddingsboot dan niet meer noodlg? Deze is we noodig (waar is ze anders voor maar kan er niet komen omdat ze gesleept moet worden en de sleepers zijn er niet. We hebben, een gunstig ge va genomen. De kustwacht is actief de autoriteiten zyn aanwezig, de bemanning is present. In dit gun stige geval is redding zoo goed als uitgesloten. Hoe moet het dan gaan als de autoriteiten niet aanwezig zyn? Als de schippers der reddicgs booten niet te bereiken zyn Als de kustwacht niet actief is Daarom constateert ondergetee kende dat het reddingswezen te IJmniden van nul en geener waarde is. En deze toestand was zoo gemak keiyk te verbeteren. Door zyn practisehe ervaring als sleepbootkapitein heeft ondergetee kende de reddingeboot van Ter schelling meermalen gadegeslagen Dat is een motorreddingsboot, deze heeft geen niet aanwezige sleep boot noodig. De boot is stabiel in de branding en hooge zee, zooals hy dat meermalen van nabij gezien heeft. Niet afhankeiyk van sleepboot of paarden, ligt ze aityd klaar. Door dubbele equipage is men verzekerd dat altijd de reehte man op de rechte plaats aanwezig is. Geen tijd verspillende vóórvergaderingen van leeken op het gebied van zee vaartkunde is noodig tot uitvaren te bewegen. Geen paarden behoeven een uur te draven voor de boot van wal kan steken. Alleen een actieve kustwacht. Wel is waar komt het voor dat deze boot een reis voor niets doet, maar ais de nood aan de man komt ïb za klaar en onmiddellijk op de plaats des onheils. Zoo'u boot in de haven van IJmuiden, een actieve kustwacht op den toren en misschien had ondergeteekende een van zijn jongens mogen behouden. Joh. Eruger Sr. IJmuiden, 28 Jan. '20. L S. Vriendelijk vragen we voor de Chr. Jongemannen-Vereeniging t<- IJmuideneenoogenblikUw aandacht. En we doen dat met vertrouwen Ook ten opzichte van dezen tak van arbeid tochbelevenwenleuwetyden Tegenwoordig is de zorg voor „d e rijpere jeugd" aan de orde van den dag. Het jeugdwerk wordt over de geheele linie krachtig ter hand genomen. Wat daarvoor reeds elders geschiedt heeft ons te meer aan gespoord, nieuwe pogingen aan te wenden om ook in eigen omgeving iets tot stand te brengen. In deze felbewogen dagen vooral hebben zy, die zich bevinden in de moeiiyke overgangsjaren van ka&ap tot mac, groote behoefte aan goede leiding en geesteiyke verzorgiag, aan een christelijk milieu ook buitenshuis. Allerwego wordt tbans gevoeld, dat tegenover velerlei sehadeiyke invloeden meer gelet moet worden op versterking van 'c godsdienstig loven en moreele verhtffiag, op al wat karaktervorming en goeden smaak bevorderen kan. Daartoe is wat tot dusver onder ons gedaan werd beslist ontoereikend. Onze Joagemannen-Vereeniging kan de vleugels niet uitslaan. Slechts éénmaal per week komen de leden byeen in een hnurlokaal. En dan is er verder niets meer. Gelegenheid tot meerdere by eenkomsten, voor drachten enz. ontbreekt ten eenen- male. Het gevolg is, dat de jongens maar weer de straat opgaan. Er is maar één middel, om te honden wat we hebben en het voor nieuwe- ingen zoo aaatrekkelyk mogeiyk te maken, dat isde beschikking over een eigen Gebouw, dat heel de Wt-ek toegankelijk iseen home, een christeiyk clubhuis, waar onze jonge vrienden aityd terecht kannen aan den een of anderen cursus kannen deelnemen en hun gezellige uurtjes van goede ontspanning hebben. Een eigen Gebouw. Hoe eer hoe beterDat is het doel. Maar daarvoor is veel geld noodig. Meer dan waar over het Bouwfonds, dat ten bate onzer Vereeniging trouw beheerd wordt thans beschikt. Het is nog maar een begin. Wilt gy ons een weinig helpen? We hebben het pian opgevat daartoe in de Paasch vacantie EEN BAZAR te houden Voorbereidends maatregelen zjjn reeds getroffen. Eenige Dames en Heeren hebben bereidwillig gehoor gegeven aan ons verzoek, om met enkele leden der Vereeniging hot Bazar-Comité te vormen. We zgn daarvoor zeer dankbaar. Aan deze Commissie is de zaak nu verder in handen gegeven. Zy is vo moed begonnen in de verwachting. datU ook eensteantjezultbydragen Zy doet een beroep op de medewer king van vrienden en kennissen, van vereenigingen, neringdoenden en industrieële ondernemingen. Vaar dige handen kunnen soms in korten tyd zulko aardige dingen maken En er staat of ligt misschien nog wel iets in huis of winkel, dat ge wilt afstaan voor den Baz&r. Bydragen in geld zyn ook zeer welkom. Met groot genoegen stellen de leden van het Bazar-Comité zich beschikbaar, om van alles en allerlei in ontvangst te nemen. Hoe meer inzendingen hoe liever 1 By voorbaat veel dank. Hst Bestuur der Joagemannen-Vereeniging Het Bazar-Comité bestaat uit de Dames: Mevr. A. Verloren van The maat-Laman Trip, Eere presidente Mevr. A. C. Eidman—EveleiD. Mej C. Creutzberg. Mevr. C. Vermeulen Kouwenhoven. Mevr. J. A. de Ridder van den Berg. Mej. W. A. Mulder— Verzyi. Mej. S. Boevendassde Bruin. Mevr. J. C Severs— de Bruin Mej. T. Tismeer—de Waard. Mevr C. FalkHenneman. De Heeren: Ds. L. W. Erdmao Voorz. Jongemannen-Ver. L, P. Tie meer. F. Beenhakker. G. S-ivers. H Medik. D. Selling. J. Dil. J. Verbeek C. Visser. Uit de Gemeente. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose te Velsen Zocals menig lezer bekend za zyn, is ia November 1919 opgericht „de Vereeniging tot bestriding der Tuberculose te Velgen»*, nadat een voorloopige commissie, bestaande uit eenige doctoren en verpleegsters alhier in een vergadering de nood zakelijkheid van Int krachtig be strijden der tuberculose had uiteen gezet. Nadien ia de pasgeborene gaar. groeien ea zooals byna in elke ver eeniging is het hier ook het bestuur dat thans ijver g aan 't werk is Hoe het in deze gemeente met de toeneming der tuberculose is gesteld ligt niet in mijne bedoeling hier te behandelen, een geneesheer zal dit te zjjner tyd te dezer plaatse gaarae uiteenzetten. Dat ze onrust- barend toeneemt Is overbekend. Wel wil ik hier in 't kort samen vatten w&t het bestuur thans voor plannen heeft gemaakt, en hoever die zijn gevorderd, opdat, wanneej het tot uitvoeren van die plannen komt, er belangstelling zal zyn van de zijde der burgerij. Helpt ons dus de besluiten uit te voeren. Binnen zeer korten tyd wordtin het Witte ffruisgebouw te IJmuiden, waar voor ons kosteloos een vertrek is ingeruimd, een consultatie-bureau geopend. Om dit mogeiyk te maken is een geneesheer aangezocht en bereid gevonden een avond per week zitting te nemen. Pogingen zyn aangewend om een huisbezoekster aan onze vereeniging te verbinden. Dokter en enqnêtrice komen straks met hunne raadgevingen en dan gaat het eigenlijke werk begin nen. Dan moet er handelend worden opgetreden, door hier te steunen mst verplegingsmateriaal, dèür een woning te wyzigen zoodat een ïyder iebt en lacht bekome, ginds zullen versterkende middelen worden ge geven. Het bestuur geniet van de Neder- landsche Centrale Vereeniging tot bestryding der tuborculose zeer veel medewerking, zy heeft ons veel toegezonden, zal worden ge- reclame - materiaal waarmede spoedig eolporteerd. Het T.b.c. museum Btaat geheel ter onzer beschikking. Einde Fe bruari e.k. is door een der bekendste geneesheeren op het gebied der t.b.e. bestryding een lezing met lichtbeel den toegezegd. De koninklijke goedkeurig is aan gevraagd. Voor dit alles nu zal hulp en gel delijke steun noodig zjjn. Gelukkig neemt het aantal toetredende leden (voor f 1.— per jaar en hooger) langzaam maar zeker toe. Toch zal het noodig zijn dat huis aan huis wordt rondgegaan om leden te ver krijgen, (de gezonden moeten de zwakkeren helpen) want met een flinke kas is 't eerst mogeiyk wat tot stand te brengen. Waarom leest men in de couran ten haast by elke vast te stellen gemeentebegrooting zooveel uitge trokken voor bestrjjding der t.b.c. Amersfoort gaf een lighal, Bussum heeft zoo juist f1250 uitgetrokken. Zou dat gebeuren als 't werkeiyk niet neodzakeljjk was. Een volgend keer hoop ik U eenige cijfers te noemen van het werk der Nederlandsche Centrale Vereeniging. Dit ailes zyn teekenen dat er gewerkt moet worden, het bestuur is vol goeden moed. In verhand met enkele vragen, volgen hieronder nog de namen en adressen van de bestuursleden. De heer J. H. Unger, Santpoort, Voorzitter. Mevr. H. van Konynen- burg, Vice-Yoorz. De heeren D. Schuit, Wykeioog, Secretaris. S. Baarda, Velseroord, 2e Secretaris. N. Beers, IJmuiden, penningmeester. Meijer, Wykeroog. Mej. G. J. Kerbeit Velsen. Visscherij De Raad voor de scheepva&it heeft een onderzoek in gesteld naar de oorzaak van de stranding op 21 Dec. j.l. op de Razende Bol van het stoomvisschersvaartuig „Plejaden" Y. M. 44. Reedery van dil vaartuig is de Visscherij Mij. „Praxis II", schipper van de „Plejaden" was Tennis Groen, beiden a:h,er. Hem werd medegedeeld, dat het onderzoek zou loopen over de vracg, in hoe verre het gebeurde te wyten is aan een daad of nalatigheid zijnerzijds. Als getu ge gehoord, deelde Groen mede, dat hij den don 9en Decem ber m t 18 man iqnipage ter vischvacgst was uitgovarep. Op 21 December werd de thuis reis aanvaard. Het schip bevond z ch toen op 58 gr. 42 min. Noor derbreedte en 4 gr. 18 min. Ooster lengte. De wind was West, zicht 3 4 myi, koers Zuid ttn Westen West. Getuige bevond zich, 'oen des nachts te haif een de te rugreis werd aanvaard op de brug en begaf zich een uur later naar beneden. Te voren was 21 vaam gediept. Om vier uur kwam getuige weer op de brug en diepte toen 141/, vaam, om half vyf was het 15 vaam en dat bleef zoo tot 6 uur toen weid het 14 vaam. Om uur stond de log op 60, om 6 nur op 79; toen men vertrok, had by op 30 gestaan. Om 6 uur werd de koers gewy- zigd in 7« streek Zuid ten West. Om kwart over zevenen geraakte iet schip aan den grond. Getuige lag toen te kooi. Hy snelde naar boven en naderhand bleek dat men op de Razende Bol zat. Getuige zoekt de oorzaak van de stranding in den feilen stroom Men begon achteruit te slaan doch na een meter of twintig ging dat niet meer, omdat de schroef defect raakte. Men heeft toen an kers uitgeworpen en vischiynen gebruikt. Met deze hulpmiddelen »eraakte men vlot. Het roer bleek ;oen defect te zyn, doch met be hulp van een noodroer kon de reis vervolgd worden. Water maakte het sehip niet. Nadat nog twee getuigen waren ;ehoord, verklaarde de Voorzitter dat de uitspraak later zal volgen. De Tel. meldt uit Bridhington: )e trawler „Zaanstroom II" is ge- abandoneerd. Do achtersteven is weggeslagen en er zyn verschillende kleine gaten in den bodem. Het weder wordt handzamer, mogeiyk is er nog een kans het schip te bergen. Buiten Ter*nWoordelijkheid ran de Radactie Toeetanden bij het Reddingswezen te IJmuiden. Bczar Jonge-Mannenvereeniging.

IJmuider Courant | 1920 | | pagina 2