ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 444. Zaterdag 14 Februari 1920 5e Jaargang OFFICIEEL. ViSSCHERIJ. TWEEDE BLAD Heffing van Preoario. Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat op 1 Januari 1820 inwerking is getreden de „Verordening op de heffing van rechten voor het gebruiken van ef voor het hebben van werken en in richtingen onder of boven den open baren gemeentegrond of het open baar gemeentewater" zooals deze is vastgesteld bjj de beslniten van den gemeenteraad van 10 December 1918 en 11 Februari 1819, waardoor een algeheele wijziging is gekomen in het tot op dien datum bestaande tarief en de wjjze van beffiag der bovenbedoelde rechten; dat zjj dientengevolge hebben be sloten alle voor dien datum krach tens vorige verordeningen verleende vergunningen in te trekken. Belanghebbenden, houders van de laatsbedoelde vergunningen, die opnieuw vergunning wenscheD, wor den uitgenoodigd hiervan, onder inzending vaa de vervallen vergun- niag, opgave te doen vóór 15 Maart 1920 in welk geval éénmaal koste loos een nieuwe vergunning zal worden uitgereikt. Velsen, den 10 Februari 1920. Burgemeester en Wethouders voorn. de Burgemeester, H. vkx LOREN VAN THBMAAT. de Secretaris, Th. J. WIJNOiDY DANlfiLS. Het Bestuur der Reedersvereeni- ging heeft aau de Algemeene Ver gadering medegedeeld, dat toen door de Regeering was gevormd de Com missie voor Z9eoorlogachade en IJmuiden ia deze Commissie niet was vertegenwoordigd, ofschoon geen plaats of visscherrj zoo schrikkelijk geleden had als juist IJmuiden, door het bestuur de aandacht ia geves- tigd op deze leemte. De Regeeriag heeft aan het ver zoek van het bestuur gewillig ge hoor verleend en zal thans in deze Commissie ook uit IJmuiden een buitengewoon lid opnemen. Op da voordracht voor dit lid maatschap zijn thans gep'aatst de Voorzitter en da Vice-voorzitter der vereeniging de heeren Maarten de Vrie3 en J. F. Klerrq, zoodat een dezer dagen de benoeming van een buitengewoon lid kan worden tegemoet gezien. Het bestuur acht het voorts van beteekenis dat de behandeling der zaken die bij deze commissie aan- haugig zullen worden gemaakt zoo veel mogelijk systematisch zal ge schieden, opdat niet ia het eene geval argumenten worden naar voren gebracht die juist in een ander geval worden bestreden. Het bestuur meent derhalve de vergadering in overweging te moeten geven alle zaken via de Vereeniging te doen behandelen en een speciale commissie te benoemen om het bestuur in deze bjj te staan en met welke sommissie geraadpleegd kan worden door het door de regeering ta benoemen lid der regeerings commissie. Wat aangaat de Belgische briket ten moet het bestuur mededeelen, dat tengevolge van de binnenland- sche moeilijkheden der kolenvoor zhning in België de aanvoer der briketten gaandeweg meer ten achter is geraakt en tenslotte geheel step ia geraakt. Het bestuur is overtuigd dat de firma Flouvier k Co. al het hare heeft gedaan om oen regelmatige gang van zaken te verzekeren en deze firma geen blaam treft. Ook de Belgische regeering heeft blikbaar gedaan wat te doen was, maar zijn haar de omstandigheden te zwaar geworden. Een korte t|jd heeft het achter wege blijven der briketten eenige stagnatie veroorzaakt, daar met de kolen-toezending rekening was ge houden met de te verwachten briketten. Toen die niet op tjjd kwamen liep het mis. Be ryks-kolendistri- butie is evenwel reeds spoedig ter hulp gekomen door grootere hoe veelheden naar IJmuiden te diri- geeren. Door Hoogwater en andere ver keersmoeilijkheden liet de hulp evenwel langer op zich wachten dan voor de uitoefening van het bedrijf mocht worden gewenscht geacht. In verband met bovenstaande kan het bestuur hier tevens mededeelen dat Maandag j.l. een conferentie heeft plaats gehad in Den Haag bij de rijkskoiendistributie over de kolenprijzen en kolenmenging. De rijkskolendistributil had het bestuur er op voorbereid dat de prijzen met 1 Februari belangrijk omhoog zouden gaan. Het bestuur vond daarin aan leiding de leden per circulaire hier van in kennis te stellen opdat zoo veel mogelijk ieder voor 1 Februari nog kon laden te-gen den ouden prijs van f 47,60. De prijaveshooging van bijna f6. per ton is niet zoo groot geweest als zich aanvankelijk liet vermoeden, maar was in ieder geval nog be langrijk genoeg om de bestuurscir- culaire te wettigen, Bij de bespreking op Maandag j.l. werd aan het bestuur medegedeeld, dat de Belgische kolen waarvan totnutoe een zeker percentage door de trawler-kolen werd gemengd opraakten en dat men voor de keus stond vaa een grooter percentage b9Ste Amerikaansche stoomkolen tengevolge waarvan de prijs be langrijk moest stijgen en de qualiteit gebeterd zou worden, öf een zeker percentage schachtkolen, d.w.z. on gesorteerde en ongewasschen Hol- landsche kolen van inferieure quali teit en grooter aschgehalte waardoor de prijs een paar gulden billijker zou worden maar de qualiteit be langrijk minder en de kans op slechte resultaten belangrijk hooger. Onder deze omstandigheden Jneeft, het Bestuur het beter geoordeeld om ruim f 58 te geven voor kolen belangrijk beter dan wat tot nu toe werd ontvangen dan ruim f51. voor kolen waaronder een belangrijk percentage schachtkolen. De moeilijke omstandigheden waaronder het bedrijf wordt uitge oefend, de onvoldoende afzet van viseh en do dikwjjls al te lage viscbprijzen hebben uit den aard der zaat herhaaldelijk een onder- derwerpvaa bespreking uitgemaakt ia de bestuursvergadering. Waar de vischafzet naar België onder de dalende valuta steeds droever cijfers vertoonde heelt het bestuur nog weer herhaaldelijk ge tracht contact te krijgen met de Belgische Regeering ten aanzien der vischvoorziening van dat land. De aangewende pogingen mochten tot nu toe geen resultaten opleveren, ofschoon de onderhandelingen nog steeds worden voortgezet. Het bestuur heeft aan zijn lid de heer Folderman die uit anderen hoofde naar België afreisde verzocht in overleg met den heer van W|jk te Brussel opnieuw pogingen te doen om via den heer Gillau een visch- contract voor elkaar te krijgen. Wat Duitschland betreft is aan de leden bekend dat op initiatief van Handelsbelang te Scheveninge een actie is gevoerd om uit het erediet van 200 Millioen dat Duitsch land van Nederland zal ontvangen een gedeelte gereserveerd te krijgen voor den aankoop, van haring voor Duitschland. De actie iB later over gedragen aan de beide reeders orga nisaties van de Zuid en hier. De werkzaamheden hiervoor zjjn aan alle leden vrijwel bekend en kunnen derhalve hier verder onbe sproken blijven. De kansen dat 15000 ton haring op deze wjjze zal worden opgeruimd zijn niet ongunstig. Zoodra het bestuur de lucht kreeg van de onderhandelingen die met Duitschland over het erediet werden gevoerd heeft het zich beijverd ook voor de versche Noordzeevissh op dit gebied iets tot stand te brengen. Op zijn verzoek kreeg het bestuur een audiëntie bij den Minister van Landbouw Nij verheid k Handel over deze aangelegenheid op 24 Decem ber 1919. De toezeggingen van den Minister hoewel niet geheel afwijzend waren niet moedgevend. Nu de kans op tot stand koming der overeenkomst tamelijk zeker is geworden heeft het bestuur zich opnieuw tot de regeering ter zake gewend. Ook is de hulp en steun ingeroepen van den heer Hoofdin specteur der Visscherijen en van den heer Directeur van het rijks- vissehersaavenbedrijf die beide ten zeerste overtuigd zijn van de nood zakelijkheid om het visscherijbedrijf steun te verieenen. Aan de vischhand el vereeniging is verzocht ook harerzijds zich tot de regeering te wenden en van deze werd bericht ontvangen dat zoo danige actie door haar reeds was op touw gezet. Wat. aanraking met Eageland betreft kan hier worden volstaan met te verwijzen naar punt 3 der agenda. Onder de landen waarop voorts de aandacht is gevestigd geworden behoort nog Frankrijk. Toen het bestuur vernam hoe groot de vischncod in Frankrijk heerschte heeft het zich gewend tot de directie van Oeconomische Zaken van het Departement van Buiten- landsche Zaken om relaties met dit land te kunnen verkrijgen. Oeco- nomische Zaken verklaarde zich daartoe onmiddeli|jk bereid, maar resultaat heeft dit nog niet opge leverd. Met belangstelling heeft het be stuur kennis genomen van parti. culiere onderhandelingen met Fran sehen dooreen der leden der veree niging die het bestuur daarvan mededeeling deed. Thans is bericht ontvangen dat de bedoelde Fransche heeren de medewerking hunner regeering heb ben gekregen vcor hunne plannen en dat de Fransche regeering b rreid is belangrijke concessies te doen. Het bedoelde lid der vereeniging beefs de zaak thans verder gesteld in handen van ons bestuur, dat zonder verzuim van tgd zal onder zoeken, of langs deze» weg iets tot verbetering der IJmuider toestanden is te verkrijgen. Van den heer Hoofdinspecteur der Visscherijen ontving het bestuur een schrijven waarbij het werd uit genoodigd voor een conferentie in den Haag in verband met de he langen van IJmuiden. Het bestuur gaf aan deze uitnoo- diging gaarne gevolg, het waardee- rende dat de Hoofdinspecteur in dezen voor IJmuiden moeilijke tijden aan de belangen alhier z|jn aandacht wou schenken. In de eerste plaats werd behan deld de moeilijkheid die er bestaat doordat op de trawlers het dienst verband zoo slecht is geregeld. Over dit onderwerp had een langdurige discussie plaats. Het resultaat zal hiervan wel zjjn dat binnen niet al te langen tijd dit vraagstuk wel commizionaal zal worden behandeld, waarbij mag worden verwacht dat IJmuiden zelf ook in de commissie zal worden vertegenwoordigd. Het tweede hespreken punt be trof de afzet der viseh naar het buitenland. De Hoofdinspecteur deed uitvoe rige mededeelingen betreffende de onderzoekingen op het gebied van viseh bevriezen en de verzending daarvan een en ander in hoofdzaak volgens systeem Ottensen. Waar Duitschland nog lang een zuinige afnemer dreigt te blijven moet nieHw afzetgebied gezocht, waarvoor o a, Zwitserland en Noord- Italie sterk in aanmerking komen. Ook zal het bevriezen van viseh de radius der verzending belangrijk vergrooten. Deze werkmethode naast de ma- chinale vischdrogertj opent nieuwe perspecten. Medegedeeld werd nog dat de regoering waarschijnlijk niet onbe reid zal worden gevonden bij de oprichting eener cold storage, voor een belangrijk bedrag te partiei- peeren. Op 19 Januari j.l. had het bestuur een belangrijke gecombineerde be stuursvergadering met het hoofd bestuur van de reedersvereeniging voor de Nederlandsehe haringvis- seherij betreffende de voor beide vereenigingen zoo zeer gewensehte samenwerking op het gebied der haringvisscherij. Op deze vergadering bleek tus- Bchen beide besturen groote een stemmigheid te bestaan ten aanzien van de gevoelde behoefte. Alleen bestond verschil van meening om trent de vorm waaronder samen zon moeten worden gewerkt. Onzerzijds werd verdedigd het standpunt dat deze samenwerking zou worden verkregen met behoud van IJmui- deus zelfstandigheid, aangezien in IJmuiden zich veie zaken voordoen die in de andere havenplaatsen niet voorkomen, terwijl IJmuiden zeer sterk heeft een gemengd bedrijf, heeft de Zuid bijna uitsluitend oaringvisseherjj. Na breede discussie is evenwel een tusscheuweg gevonden, zoo n.l. dat van IJmuiden steeds twee leden de hoofdbesluursvergaderhigen vau de Zu d bijwonen om voortdurend nauw eontact te kunnen houden en op deze maliier van meet af aan aiie dingen iu gemeenschappelijk overleg op te zetten en voor te bereideD. Ons bestuur beeft thaas bericht gaarne op deze laatste voet te willen samenwerken en ziet hierop een bevredigend antwoord tegemoet. Een ander onderwerp dat de aandacht van het bestuur heeft getrokken betreft de uitkeeringe» aau werkloozen zoo hier als elders. De daarvoor getroffen regelingen voldoen naar het oordeel van het bestuur niet aan normale eisehen daar blijkbaar deze regelingen zijn getroffen met onvoldoende kennis van het bedrijf. De Voorzitter en Secretaris, van het bestuur hebben daarop een ou derhond gehad ten bureele van de werkloosheidsdienst in Den Haag, met dit gevolg dat nu op 17 Febr. in Don Haag een vergadering zal worden gehouden van de Directie vau den bedoelden dienst met af gevaardigden van de beide readers- vereenigingen met afgevaardigden der vier vakorganisaties om deze zoo belangrijke zaak in haar geheel ouder de oogen te zien en te trachten daarvoor een goede practiscbe re geling te vinden. Wat het overleg met de vakor ganisaties verder betreft kan worde» medegedeeld dat een commissie uit het toestnur daarmede regelmatig werkzaam is voor het vaststellen van 1. Bepalingen ter uitvoering der loon-overeenkomsten. 2. Reglement voor een Loonraad en 8. Reglement voor een arbitrage commissie. 4. Reglement voor een aanmel dingsbureau voor werklooze vis- Bekers. Het overleg over deze punten heeft goede voortgang en mogen de resultaten van dit overleg be trekkelijk spoedig worden tegemoet gezien. Op de door het bestuur rondge zonden circulaire in zake draadlooze telefonie voor visseherssehepen is door de leden maar geer zwak ge reageerd. Het doet het bestuur eveuwel genoegen te kunnen mede deelen dat er goede kaus bestaat dat met zoodanige inriehting spoe dig een demonstratie kan worden tegemoet gezien. Aan alle leden zal zoo spoedig mogelijk een definitieve mededeeling worden toegezonden, en het bestuur vertrouwt dat da», vele leden gebruik zullen maken van de gelegenheid om hiervan kennis te nemen. Reeds meer dan eens was het aau het bestuur gebleken dat enkele led6n er prijs op stelden dat zjj in de gelegenheid zouden worden ge- steld schepen naar het buitenland te kunnen verkoopen es vrjj te komen van de beperkende bepalingen van de schepenuitvoarwet. Het bestuur heeft daarin aanlei ding gevonden om zieh ter zake te wenden tot de regeering die op haar beurt het advies wilde hebben van de scaepenuitvoercommissie. Dit heeft tengevolge gehad dat het bestuur is opgeroepen voor eene conferentie met deze commissie, waar aan het bestuur ruimschoots gelegenheid werd gegeven alle dezerzijds gevoelde bezwaren naar voren te brengen en toe te lichten. De commissie heeft zich thans op het standpunt gesteld alleen een advies te willen uitbrengen op grond vj.ii volledige kennis van de thans hier thuis behoorende vloot, waarom per circulaire aau de ieden is ver zocht geworden om volledige op gaven, opdat het bedoelde overzicht ten spoedigste kan worden ingezon den. Het bestuur vertrouwt dat langs dezen weg nu spoedig de gewensehte verruiming zal worden verkregen. Iu verband hiermede meent het bestuur nog eens nadrukkelijk te mogen vragen van de leden dat wanneer per circulaire bepaalde gegevens van de leden worden ver zocht deze dan ook door alle leden binnen den kortst mogelijken tjjd worden verstrekt, dsar zieh reeds moer dan eens het verschijnsel voordeed dat sommige leden, die er niet een oogeublikkeiijk belang bjj hadden, achterwege bleven met inzendeD, zeer ten nadeele van andere leden. Bespreking Visehexport naar Engeland, Ter inleiding der besprekingen omtrent het derde punt wenseht het bestuur alvorens de beraad slagingen -o openen enkele korte mededeelingen te doen. Zooals de leden zich herinneren ook in den zomer van 1919 pogingen aangewend om deIJmuider visehmarkt te ontlasten door met Carriers viseh naar Londen te zenden, waar de Daitsche markt geen uit zicht op steun bood. Wij behoeven de leden niet te herinneren dat deze pogingen niet met het gewensehte gevolg werden bekroord, De oorzaken der ongun stige resultaten zjjn later iu de algemeene vergadering breedvoerig besprok6», eoodat wij daarop thans niet in den breede toehoeven in te gaan. Het heeft nadien niet ontbroken aan aansporingen om met in acht nemingen der geleerde lessen op nieuw viseh naar Londen te zenden en werd er telkens op gewezen dat wacneer de verzending slechts ge schiedde met in achtneming van de gewoonten der Engelsche markt en de aanvoeren eenigszins regel matig waren, de resultaten op den duur zeker niet slecht zouden zijn. Gedurende den allerlaatsten tijd is de vraag of het geweassht mag worden geacht op nieuw dezen weg in te slaan acuut geworden. De Duiteehe Valuta is van dien aard dat op Duitschland als afnemer van eenige beteekenis en tegen redeigke prijzen voorshands niet te rekenen valt. Een groot gedeelte der vloot ligt renteloos ia de haven en de vloot voorzoover ze vaart bereikt geen resultaten in overeenstemming met de groote kosten en risico. Toen nu onlangs de heer Williams van de firma Peter Forge zich op nieuw met ons in verbinding stelde meende uitzichten te kunnen openen voor een deel onzer vloot en daarbij de wensch te kei non gaf dat een paar ODzer Ieder us^rLondenzour m komen om de mo*ijkheden te be spreken en te ovc. gen heeft het bestuur gemeend deze uitnoodigirg niet geheel van de nand te mogen wijzen. Het bestuur heeft eekter gemeaad beter te doen den heer William te verzoeken naar hier te ko ne omdat de zaak die het g>_.iu van .,oo ver- strekkende aard was het de voorkeur verdieide v, ,a»eer het geheele bestuur de besprekingen kon bijwonen. De heer Williams beeft bereid willig aan het verzoek van het bestuur gevolg gbgeven en is over gekomen vergezeld van den heer Robbertson, een niet onbekende in den Londensche vischwereld. ¥'tde van beide Heeren ontvangen mededeelingen is het bestuur ge bleken dat de vi&ehhandel in Londen momenteel ernstig is o&twrieht en dat de toestanden in Eageiand van dien aard zjjn dat daar voorloopig wel geen verbetering zal zijn te wachten, ja dat do moeilijkheden er zoo groot zjjn dat aleer deze zijn ondervangen IJmuiden zich een duurzame plaats in Billingsgate zal hebben kunnen verwerven. Billingsgate is de eenige aanvoer- plaats van versche zeeviseh voor Londen en voorsteden d.w.z. voor een totaal bevolking van 8 a 9 millioen zielen. Tot nu toe ontving dit centrum groote hoeveelheden versche viseh uit vele visschersplaatsen, waar onder Lowestoft, Gt. Yarmouth, Grimsby, Hull, Aberdeen, Fleetwood enz. Een niet onbelangrijk deel der viseh echter, en dat nog wel wat kwaliteit betreft de beste werd aangevoerd rechtstreeks van de visehgronden door carriers die op zes de viseh overnamen van de Trawlers die daar in de vloot vischten. Aan deze toestand is tamelijk schielijk een einde gekomen daar de Engelsche visschers zijn begonnen te weigeren om in de vloot te vls- schen er de voorkeur aangevende s zelf gevangen viseh zalf naar de uitvaarhaven ter markt te brengen. Welke argumenten de visschers daartoe hebben geleid kan thans wel buiten beschouwing blQven, maar tamelijk wel kan worden aangenomen dat bjj de tegenwoor dige arbeidsverhoudingen en arbei- derswenschen en eisehen niet licht door de Engelsche visschers zal worden teruggekeerd tot de vroegere toestanden. Dit heeft echte- min afmeer een ontwrichting vat ós Lsndenech visehmarkt tengevr, gehad. Het vervoer van viseh per spoor van Aberdeen, Fleetwood, Grimsby ar Hull laat tengevolge der transport moeilijkheden allee te w<aschen over, is bovendien zee- kostbaar, terwijl de viscl mng niet aankomt ia kwaliteit als vroeger. Ook de verzanding mot Carriers van de genoemde havens is kostbaar door de las ge afstanden. Tengevolge dezer omstandigheden is men in Londen gaan overwegen op welke wijze in het tekort ware te voorzien en de heer Williams die de vorige zomer de aanvoer der IJmuidensehe Carriers heeft ver kocht en daarom goed bekend was met de qualiteit der viseh zooals die zelfs in den midden zomer uit IJmuiden werd aangevoerd heeft het plan geopperd de IJmuidensehe reeders uit te noodigen de door de Engelsche Maatschappijen verlaten plaats te komen innemen. De firma beschikt over twee stands in de markt en over voldoend en geoefend personeel en hoopte eigen bedrijf te bevorderen, de Londensche visehmarkt te heipen entevens de IJmuider trawlers in gelegenheid te stellen in grooter getal aan de uitoefening der visscher|j deel te nemen. Het voorstel van den heer Wil liams was nu van de IJmuidensehe trawlers die thans stilliggen er een 50 tal in de vaart te brengen spe ciaal voor de Londensche markt, IJMUIDER COURANT Da toestand in het Vissoherijbedrijf.

IJmuider Courant | 1920 | | pagina 5