ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Bericht aan adverteerders Birpieistersteusiiiiei vooruitbetaling No 451. Woensdag 10 Maart 1920 5e Jaargang teg Abonn^mentsprys80 ets., per 8 maanden, franco per post 96 ets., voor het Buitenland f 1.26. Abonnementen worden aangenomen aan het Bnrea» «n b$ ce Agenten Tot plaatsing ras advertentiëm tsb bnitea de gemetste VELSEN ia dit blad ie nitelnitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. R O K L 8 E, ÏJKUÏDEN. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers My. „JJs£8ïdea' ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V. Drukkerij Sinjewei, Willemsplein 11, IJmnide* Telefoon 163 ABVERTENTlEN va» 1—6 regels f 1.Iedere regel meer 20 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 10 ets per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede- deelingen 26 ets. per regel. Advertentiecontraeten tegen zeer billgk tarief. Advertentiën uiterlijk in te renden WOENSDAG ec ZATERBAS co! f aar v.ra. Wegens de verplichte invoering van den vrijen Zaterdagmiddag moet onze courant des Zaterdags vroeger klaar zijn en kunnen wij voor advertenties, later ingezonden dan Vrijdagmiddag 4 uur, geen zekerheid geven, dat deze nog in het nummer van Zaterdag worden opgenomen, De Administratie Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 10 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN II op te geven. De Administratie. Het zal b^ meenigeen onzer lezers eeuige verwondering hebben gewekt, dat Het voorstel van den heer Dal- metjer om adhaesie te betuigen aan hetSehager adres aan de regeering door onzen raad is verworpen, zij het dan met de luttele meerderheid van dén stem. Zooala gemeld, werd in het Sehager adres verzoeht de gemeente medezeggingsehap te ge ven bg de benoeming van een Bur gemeester. Wat, vragen we ons af, kan daar tegen zij u? Steekhoudende motieven van de tegenstemmers, zooals we die wel hoorden van de véórstemmers, werden dan ook niet naar voren gebraeht. We vermoeden, dat het meeren- deel der tegestemmers gedacht zal hebben: n't Geeft ons immers took niets, of we het vragen. De regea- ring zal haar bevoegdheid niet prijs geven". Daar is misschien wel iets van aa»doch is dat een reden om een inderdaad ongewenschte toestand te bevestigen. Immers neen. En zou de Regeeriug geen rekening hebben gehouden met het verzoek, indien dit b{jv. eens ondersteund ware geworden door een groote meerder heid van de ruim 1100 gemeenten in ons laud. Io ieder geval: Baat het niet, schaden deed het zeker niet en het zou de Regeering de overtuiging hebben kunnen bij brengen dat de Staatsburgers, in woners van een gemeente, het Rtjhsvoogdijsysteem uit den tyd begonnen te achten. Wy kunnen niet iezieD, dat er eenig ander bezwaar tegen is dan eenige rompslomp aan of kosten gepaard zouden gaan met een be noemingemethode als de volgende De Regeerlag maakt In het Staats- biad bekend, in welke gemeenten de Burgemeesters zetel vacant is of komt. De groote pers zjrgt dan wel voor bekendheid over heel den lande. De minister van Binnenland- sche Zaken zendt een lQst der solli citanten aan het Gemeentebestuur waar de plaats open komt of is en schrijft véór dat de gemeente daar uit een voordracht make van min stens drie persone», om aan de Kroon eea benoeming te vragen uit da ingediende voordracht. Op de voordracht zouden komen, die solli citanten, die de meeste stemmen op zich hebben vsreenigd en stem gerechtigd zouden alleen zyn, die voor den gemeenteraad het stem recht bezitten. Het deelnemen aan de stemming is evenals bjj de andere verkiezingen verplichtend. De diverse politieke vereenigingen in de ge meente, waar de vacature is, zouden zeer zeker wel zorgen, dat de kiezers met de candidates ia kennis wer den gebracht; althans met hem, dien men het liefst verkozen zou zien en zou de kennismaking niet persoonlgk kunnen geschieden, dan zouden toch omtrent de antecedenten capaciteiten, politieke gevoelens, bekwaamheden en bedoelingen van de sollicitant voldoende gegevens verstrekt kunnen worden om de keuze niet al te moeiiyk te maken. De Kroon krggt dan in ieder geval de heus tusschen drie gegadigden, waarvan men overtuigd is, dat eeH zeer groote meerderheid de benoe ming van harte zou toejuichen, indien by de in te dienen voordracht tevens het aantal op den sollicitant uitgebrachte stemmes werd vermeld. In waarheid, we zien niet in', welke overwegende bezwaren tegen zoo danige benoembaarheid kunnen worden ingebracht. Vrees, dat deze of gene politieke richting den door slag zal geven behoeft niet over wegand te zgn. 'cis immers lang niet zeker, dat een geestverwant van de sterkste politieke party in eene gemeente zal solliciteeren naar het burgemeestersambt. Zóé schit terend de positie (fiaautieel ge sproken) vaa een burgemeester niet. Wy zouden de benoembaarheid, noch het opmaken van de voordracht uitsluitend aan de competentie van den gemeenteraad zien toegewezen en deelen in dit opzicht volkomen de meening van den voorzitter van den raad. Beide toch zouden sterk btïavloed worden door de politieke constellatie van den raad, die aan schommeling onderhevig is en on- tegenzeggeiyk zou da positie van een burgemeester in den raad ver zwakken indien hij onder politiekeu invloed benoemd of gekozen werd en die invloed in tegenovergestelde richting werd geleid;, d. w. z. dat de positie van een burgemeester, die op uitdrukkelijk verlasgen van een, laat oas zeggen uiterst vrijzin nige raadsmeerderheid, benoemd werd, bij de eerste de beste nieuwe raadsverkiezing eenrechtschemeer derheid tegenover zich kreeg, alles behalve aangenaam of gewenscht zou zyn. We willea nu niet zeggen dat het adres van den Sehager raad zoover gaat om een bepaalde methode voor de benoeming van burgemej6ters aan te wyzen; doch onmiskenbaar heeft het de bedoeling, dat een gemeente maar niet voet stoots den hoogsten functionaris heeft te aanvaarden, dien de Regee riug aauwy st, zonder voorkennis en niet zeldzaam tegen den wensch der bevolking. Het was hierop, dat de heer Dalmeyer met nadruk de aandacht vestigde en daarom in een warm pleidooi voorstelde het Sehager adres te steunen. Verder wilde hij ook niet gaan en zijn standpunt als raadslid en ingezetene kwam ons volkomen juist voor. Onne wflze raad stemde het voorstel evenwel af. Van den Wachttoren. De proefneming op het] Fort bjj Spijkerboor. Een straf moet onaangenaam zyn anders zon ze herhaling van het verkeerde Immers eerder uitlokken dan verhinderen. Maar noodeloes hard mag de straf niet zyn. Toch is de strafrechtpleging van den staat dat in menig opzicht wel. Waarom moet de gevangene een nummerplaat dragen, verbergt men buiten de cel zgn gezicht met een kap, wordt hy van bezoekers door een traliehek gescheiden gehouden, is het teem verboden in zijn eel het portret van zyn moeder, vrouw of kind te hebben, houdt m6Q hem stelselmatig buiten de natuur, laat men hem luchten" tusschen hoogo muren met ijzeren star gen boven zijn hoofd enz. enz, f De man wordt er niet beter van, eer het tegendeel. Men kwelt en plaagt hem ermee; ket zyn maatregelen, ingegeven door wraakzucht maar ni8t door het streven, den misdadiger tot een maatschappeiyk bruikbaar menscb te maken. Ook de militaire strafrechtpleging is nog weinig humaan. Op het Fort te Spijkerboor wordt echter tegen woordig een meer paedagogische strafmetïbde toegepast. Men moet vooral bij de militaire gevangenen goed onderscheiden. Er zyn dienst weigeraars onder, die niet door misdadige neigingen maar door trouw aau hun geweten geleid zyn. Er zga onhaudeibaren onder, die zich niet kunnen wenaea en scbikkeu in de kazerrsetucht, k aar in het, vrije burgerleven nieuüaüd lastig vallen en kalm hun gang gaan. Er zijn ook wel verkeerde elementen onder, drankzuchtigen, vechtersbazen, dief- achtigen. Het is zeker noodig deze mannen niet over deze fde kam te scheren. Scheiding tusschen schapen en bokken is ook gewerischt. Er zyu er onder, die a'leen als militair ni-st dsugeD, maar ook bepaald crimineels naturen, afgezien van uniform of blauwe kiel. Te Spijkerboor tracht men den mensen in den gevangene te leeren kennen en bet goede in hem te vinden. Dit fart is geen bergplaats voer gevaarlijke elementen. De gevangenen worden niet bewaakt met gummistok, revolver en gewesr. Wat hen zou kunnen vernederen, wordt vermeden. Men omringt hen met eea sfeer vaa gemoedelijkheid en huis8iykheid. De oppassers doen oog iets anders dau oppassen dat ze niet wegloopen. Zjj aiju in hun correspondentie niet beperkt. De kapitein directeur gaat vaderlijk met hen om en geuft hen goeden raad en steunt hen door vertrouwen. Alle genoegens worden hun niet ont houden. Zg mogen soms lichtbeelden zieu, straks komen er te Spyker- boor bioscoopvoorstellingen van leer zame film3. Be straf wordt zooveel mogelgk op verbetering gericht. De netelige kwestie der dienst weigering laten we thaas rusten, maar zoolang er een leger is, moet er orde en tucht wezen en zullen er dus ook wel overtreders bljjvan. Het is toe te juichen, dat men nu emdelgk eens een proef neemt met de nieuwere wyza van straffen, die vooral opvoedkundige doeleinden nastreeft en daarom ook meer hu mane middelen toepast. De kerken hebben nu al zoolang weergalmd van de liefde die het verlorene zoekt, dat die liefde eindelijk wel aan het werk mag gaan. Het schoone woord i De Liefde overwint alles! zal ook wel in menig geval van verstoktheid en onverschillig heid by misdadigers waar blijken te zyn. Het tegenwoordige stelsel van straffen is olie in het vuur gooien; men denke slechts aan het groote aantal recidivisten. De nieuwe, meer humane strafmethode zal water in het vuur zyn. Slaagt de proefneming te Spijkerboor, dan kan men ook in de gewone gevangenissen eindeiyk met zachtheid, vertrouwen, vriendeiykheid te werk gaan^zoodat ze hun ouden naam „verbeWrhuis" ten volle verdienen. Ook de staat moet bedenken, dat het kwaad niet door kwaad maar door goed overwonnen moet en kan worden. De slaaf van de telefoon. Er worden eiken dag heel wat vloeken niet door maar wei tegen de telefoon gssproken. Het is eiseh des tijds, dat men ean telefoon in zyn kantoor, werkplaats of zelfs huiskamer heeft. Aan den tijd ge hoorzaamt tenslotte iedereen. Waar om ook niet? Een telefoon is immers een groot gemak en bespaart veel moeite en tijd. Bg die uitspraken beginnen echter sommige mensehen als ketters te vloeken. Een groot gemak I Ea besparing van tyd Om de vgf minuten kan men naar dat vermaledyde ding loopen om aller lei pietluttigheden. Geen oogeublik kan mos rustig doorwerken. Den healen dag immers klinkt dat sar rende bellen. Eu terwijl men razend is, moet men geduldig luisteren en vriendelijk antwoorden ook nog. De telefoon voor'ziet niet in een iangevoelde behoefte maar men laat zich aansluiten, omdat iedereen het ook doet en men niet voor achter- Ijjk wil doorgaan. Een paar dagen heeft men er aardigheid ir, is het san soort speelgoed. Dan wordt het vervelend, smorgens vroeg al opge beld te worden door een vriend, met wien men den vorigen avosd prettig uit is geweest en die nu komt vragen, of m^n goed geslapen heeft. Dan komt, eee nieuw beiletje een klant melden, die a&o een order herinnert, eea reiziger, die belet vraagt, de slager met vriendeiyk verzoek moeder de vrouw te vragen, of hij maar runderlappen zal sturee, daar hy op hot oogenblik geen rol lade beeft, het dochtertje vaa een kennis, die siets doet dan gichelen en ook niets te zeggen heeft maar alleen ooms stem hooren wil enz enz. Vauaf negen uur eiken morgen tot twaa f eu vaa twee tot zeven. Woedeed brult men eindeiyk zij» Hallo's, staat te trappelen voor het toestel maar dwingt toch zyn stem weer tot een miuzamen toon. Eu men gaat zuehtend voor een minuut of vgf aau het werk met de gedachte, dat de duivel die telefoon uitge vonden heeft. Het gaat echter nog erger worden. Er zijn kleine vrij goedkoops toe stelletjes voor draadlooze telefonie uitgevonden, die men in zyn zak kau meedragen. Das is men geen oogenb ik veilig. Op een wandeling, in de slaapkamer, op de W.C., zelfs overal zal men het zonderlinge, oa wezeniyke stemgeluid hooren, dat dwingt tot luisteren en tot ani woorden. Men moet wel, want onder de honderd berichten, die niets be- teekenen, is er een van belang. Ieder zal zoo'n toestelletje evenals een horloge in zyn zak dragen en men zal nooit en nergens meer al leen zijn en de menschenwereld kunnen ontvluchten. Maar wellicht leeren we ook ouze persoonlijkheid splitsen in een werk-ik en een te lefoon-ik. Als deze dan de eerste maar met rust wil laten. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN, Be Haarlemsche rechtbank veroordeelde J. C. K., vischknecht alhier en R. T., vischknecht te Vei seroord, wegens diefstal van visch, ieder tot f 20 boete of 10 dagen hechtenis. De heer D. Selling, onderwyzer aan de Chr. School in de Keizer Wilhelmstraat, zal hedenavond in het Gebouw voor Christ. Belangen een Vertelavond met licht beelden houden ten bate der in de Paaschweek te honden bazaar voor een eigen gebouw der Chr. Jonge Mannen Vereeniging. Voor den dienst in Ned.-Indié is bestemd de heer J. G. van Viersen hier, als adspiraut-politieopziener by de algemeens politie. Tot onderwijzeres aan de In- singer School der Ned. Herv. Gem. alhier is, wegeas uitbreiding van het aantal lokalen, met ingaug van 1 Mei a s. benotmd Mej. C. J. Dal- huysen te Katwgk aan Zee. De heer W. ten Boom, véór de komst van Ds. Erdmau eenigeu tyd hulpprediker by de Ned. Herv. Gemeente alhier, thans predikant te Made en Drimmelen (N.Br.) ontving dezer dagen een beroep naar Zuilen. Het bouwen van een winkel huis met bovenverdieping te Am stelveen, voor rekening van deN.V. El8ctricche Installatie My. v.h. Van Vrede en Bais alhier, is opgedragen aan den heer Kower aldaar voor f 19950. De vergadering van de Anti- Rev. KiesvereeuigiBg op Vrydag a s. is wegers ziekte van de spreekster uitgesteld, De schipper en twee knechts van een een Rijnaak, bestemd voor de Vereenigde Steenkolenhandel zyn gearresteerd onder verdenking van steenkolen te hebbeu verkocht aau 06& paar opkoopers te Zaandam. In de gehouden jaarvergade ring van de Doopsgezinde Gemeente alhier zy& tot bestuursleden geko zen in de vacatnren P. fiais en J. Vrger, de heer A. J. Veltkamp en Mej. J. M. Kremer. VELSEROORD. Vrijdagavond hield de afd. van den Chr. Nat. Werkmansbond haar eerste jaarvergadering in het lokaal by de Herv. Kerk. Be zaal was feesteiyk versierd met green en bloemen. De voorzitter de heer A. Lentz, opende en hoopte dat de afd. ook in 't tweede jaar flink zou mogen werken. Gesproken werd door Ds. J. C Helders vaa hier, die naar aanleiding van de geiykenis van den Verloren Zson er op wees dat in het geestelijke het maatscfaappeiyke begrepen is. Al eischt 'iedere maatschappelijke kwestie onze ctudie, in het zQn by den Vader is toch de oplossing van alle vragen. Uit het verslag van den Secre taris, de heer D. Bruyn, bleek dat het ledental toenam van 28 tot 47, dat er een fonds Hulp in Nood en een Brandstoffdnvereeniging was opgericht. De penningmeesteif de heer H. Forch, kon een batig saldo van f 47 vermelden. Ds. Helders bracht de geiukwen schen van den Burgemeester over, die beloofd had tegenwoordig te zullen zyn, doch verhinderd was De avond werd verder doorge bracht met voordrachten en zang Het kerkkoor verleende eok na weer zijn gewaardeerde medewerking. De tweede voorzitter, de heer G. Voet, sprak een slotwoord en eindigde deze welgeslaagde verga dering, waarna de Avondzang door allen genongen werd. Vanwege de Geref. Jong. Ver eeniging alkier wordt morgen Donderdag avond in de Geref. Kerk een vergadering gehouden, waarin als spreker zal optreden Ds J. C. Rnllmann van Utrecht met het onderwerp: „De communistische heilstaat". Een actueel onderwerp, dat zeker velen zullen gaan hooren. De heer A. Taanmao, Hooft der Chr. School alhier, heeft tot herstel van gezondheid 4 maasden verlof gekregen. Tot tydeiyk onderwyzer aan deze school is benoemd de heer Rieuwerts te Den Helder. Malle gevallen. De Hollander is een allermalst verschgnsel op onze planeet. Ziet hy een politieman die z'a plicht doet, dat ayd gt ie „akelige, beroer de dienstk'opper, die je bent", eu 'n plichtverzakende agent snauwt ie toe „zeg, donk jij, dat ik daar voor m'n belastingdubbeltjes offer" In Holland is een agent geen bengdenswaardig schepsel, behalve dan dat hy beter betaald wordt, dan een schoolmeester, wat echter zoo gek niet meer lijkt nu een agent tot de „paedagoog (opvoeder) der gemeenschap" is gepromoveerd. Ic- tusscheD, alle goede geesten bewa res OBS voor een plichtsgetrouwe politie. Stel je voor, dat in onzen, van wetten en verordeningetjes be nauwenden tgd, een 30-tal plichts getrouwe politieagenten onze woon plaats onveilig maken. Zon één nor maal mensch het by ons uithouden? Natunriyk niet. Stel je voor,datje a jongste zoon, beneden 14 jaar, geen paar sigaren kunt laten halen, omdat een gemeenteiyke verorde ning zulks verbiedt en je het je oudste, die als je hem om sigaren van een dubbeltje stuurt ze van 8 eenten koopt om vas de gemaakte smets sigaretjes te koopen, niet durft toevertrouwen; dat je je deur mat waarop de hond vaa j9 buur man wat heeft g6daan niet dnrfc uitkloppen voor het middernachtelijk uur; dat je je kleide nog sehool- gaanden dochter geen pakje durft aten bezorgen waarom een te haas tig gebakerde klant al driemaal heeft opgebeld, jnisttoen js bediende door de politie in verhoor genomen werd omdat hij den vorigen avond hst meisje waarmede hg een vrjjage op touw wil zetten na 9 uur aan een stuiver eau de eolo? e heeft geholpen om haar vadt", diebg een overtreding der draokwet in zyn verlofzaak en de daaruit voort vloeiende woorden- en vuistwisse ling met de politie, in onmacht is gevallen weer in het prettige leven terug te roepen. Nogmaals, alle goede geesten bewaren ons voor een plichtsgetrouw politiecorps. Want, bedreigt de ma laria onze provincie, dus ook onze gemeente binnen zes jaron met totale onbewoonbaarheid, 'n plichts getrouws politie ontvolkt onze goede woonplaats absoluut zeker binnen één jaar. De eene helft van onze burgers achter slot en grendel, de andere helft, voorzoover ze niet bgtyds eei goed heenkomen hebben gezocht, in Meerenberg. Vanwege de afd. der Nat. Chr. Geh. Onth. Vereealging hebben mor gen, Donderdagavond, weer licht- beeldensamenkomsten plaats in het lokaal by de Herv. Kerk. Des avonds zes uur voor de kinderen en te 8 uur voor grooteren. VELSEN. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde F. H., ry wielhersteller alhier en P. H., timmermansleerling alhier, wegens diefstal door twee vereonigde personen, de eerste tot f 10 beete of een weQk tuchtschool, de tweede tot f 3 boete of een week tuchtschool. Ds. A. B. W. M. Kok predikant bjj den Geref. Kerk alhier, ontving een beroep naar Oosterend op Texel. De Chr. Joigelings Vereeniging „Philadelphia" alhier hield Maandag avond haar jaarvergadering in het Lokaal voor Chr. Belangen. Ondanks het zeer slechte weer was het lo kaal goed bezet. De voorzitter, de heer L. Broeze sprak een openingswoord en zeide dankbaar te zyn dat de Vereeniging, die eenige moeilijke jaren achte IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1920 | | pagina 1