ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 458. Zaterdag 3 Apirl 1920 5e Jaargang r i TWEEDE BLAD OFFICIEEL. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter open bare kennis dat ter Gemeente secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N.V. Kuiper's Verffabriek te IJmuiden om ver gunning tot oprichting van een verffabriek en plaatsing daarin van een electro motor van 1 P.K. op het perceel kadastraal bekend Ge meente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie I No. 2352, plaatselijk be kend Easchedestraat No. 3. Op Woensdag, den 14 April 1920, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schrifteigk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zy, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot het beroep gerechtigd zjjn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 31 Maart 1920. Burgemeester enWethouders voorn., De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DAN1ËLS Eoslviueimwiii|[. Da Burgemeester van Velsen brengt hierbij ter kennis van be langbebbenden, dat de Minister van Oorlog ten aanzien van de toezen- dirg van bescheiden nopens kost winnersvergoeding wenscht te zien gehandeld als volgt. Op de omslagen (envoloppen enzwaarin stukken (zooa.s ver zoekschriften en bezwaarschriften) betrtffaüde vergoeding wegens kostwinnerschap van Dienst plichtigen van de militie te land, de landweer of den land storm door belanghebbenden wor den toegezonden aan den Minis ter van Oorlog, behoort be halve het gebruikelijke adres nog als bijzondere adresaanduid ng te worden geplaatst: Lange Houtstraat. Op de bedoelde omslagen worde derhalve als aires gesteld: Aan Zjjue Excellentie den Minister vau Oorlog te 's GRAVENHAGE (Lange Houtstraa1)- De bijzondere aanduiding: „Lange Houtstraat" moet niet worden gesteld op de omslagen, waarin aan genoemde Minister toezending ge schiedt van stukken betreffende vergoeding wegens kostwinnerschap van militairen, die als vrijwil liger onder de wapenen zijn. Velsen, 31 Maart 1920. De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Belastbare Opbrengst der Gebouwde en Ongebouwde Eigendommen. De Burgemeester der gemeente Velsen maakt bekend, dat eene opgave vau de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde eu ongebouwde eigendommen, iu deze gemeente gelegen, gedurende dertig dagen, vau den 1 April 1920 tot en met den 80 April aanstaande, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt. Velsen, 1 April 1920. de Burgemeester, H. VER LORKN VAN THEMAAT. Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van Veleen, op Dinsdag 6 April 1920, dec namiddags I1/, uur tan gemeentehuize. AGENDA 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Tweede stemming over het voorstel van de leden W. Da vidson en W. C. Wardenaar om de raadsvergaderingen voortaan weer 's avonds te doen plaats hebben. 3. Crediet voor de vervanging van de sintelverharding in de hulp&mbaehtschool door tegels en bestrating. 4. Herziening van de bezoldiging en de loonen van de ambte naren en werklieden. 5. Aanvaardingvaneenesshenking 6. Behandeling van het rapport der commissie van onderzoek inzake woningbouw, 7. Aankoop van het perceel K. Kerkweg 3. 8. Crediet ten behoeve van een openluchtdemonstratie der g ym- nastiek. 9. "W^ziging der verordening tqt regeling van de wijze van uit betaling der jaarwedden van de onderwijzers aan de open bare lagere scholen en tot re geling van da inhouding dier jaarwedden bij verlof tot af wezigheid. 10. Idem der verordening inzake de ufning vau eenige-gemeen telijke ontvangsten, 11. Idem raadsbesluit tot het aan gaan van een tijdelijke geld- leeniog. 12. Fiuancieele besluiten. 13. Adres vaa de afdeeling Ren- nemerland van den bond van Nederlandsshe onderwijzers inzake de schoolvoeding. 14. Benoeming van a. een gymaastiekonderwijzar aan de openbare lagere scholen, tevens leeraar in de gvmnas tiek aan de Vissoherjjscbool b. vaccinateurs, 15. Aanstelling van makelaars. Pl&ateelijk Nieuws. IJMUIDEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken hield Woensdagmiddag een vergadering in hat Dienstgebouw alhier. De leiding berust eerst bij het oudste lid, den heer Beenhakker. De uitslag van de bestuursver kiezing is dat de heeren H. Sant, J. C. Slis en M. J. Enzerink, resp. voorzitter, vice-vooizitter en pen ningmeester herkozen worden. De commif-sies worden samenge steld evenals in 1919, alleen woidt aan de commissie voor de visscherij toegevoegd de heer A. F. C. Eüek- ruacn. De penningmeester, de heer En zerink, brengt ve slag uit. Er is een saldo vau f 91.56'. De voorzitter be noemt de heeren Diepen en Bück- mann tot het nazien der boeken. Laatstgenoemde verklaart alles in orde te hebben bevonden. Alleen merkt de heer Enckmann op dat de post begrooting voor het drukken van het jaarverslag van f150 over schreden is tot f 198. De penningmeester vraagt of een oplage van 160 exemplaren noodig is. De secretaris zegt dat er nog 25 over zjjn. Men acht, met het oog op aanvraag, een getal van 160 noodig. De penningmeester wordt onder dankzegging voor zijn beheer gede chargeerd. Van de ingekomen stukken ver melden wij een adres van het Ver bond van Ned. Fabrikantea-vereeni- gingen inzake een verzoek betref fende N.U.M.-heffingen. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Een afschrift van een adres der Kamer te 'sHertogenboseh aan den Minister van Waterstaat om ver betering van het interlocals telefoon kantoor, speciaal met Amsterdam, den Haag en Rotterdam. Besloten wordt hieraan adhaesie te betuigen. Van het gemeentebestuur is mede- deeling ingekomen dat het een nieuwa regeling wil invoeren voor het aanstellen van makelaars. B. ea W. vragen hiertoe advies van de Kamer. Het bestuur antwoordde dat het de bestaande regeling wenschte te handhaven, n.l. om voor iedere benoeming advies aan de Kamer te vragen, Iu een tweede sshrjjven vragen B. en W. de Kamer voor welke vakken zij makelaars noodig aekt Het bestuur meende dat dit moeilijk kon vastleggen. De verga deriug gaat hiermede aceoord. Op een verzoek der Vereeniging tot behartiging van Tentoonstel ings belangen om lid te worden wordt afwijzend beschikt. Een adres van de Kamer te Zwija- dreeht aaa dea Minister van Water staat om vereenvoudiging in den Po3teht que- en Girodienst wordt voor kennisgeving aangeromen. Van verschillende tentoonstellin gen en jaarbeurzen zal kennis wor den gegeven. Een verzoek v^n de Ned. Brand weervereniging Gm subsidie voor het Br&adweer-Cosgres te Arnhem ia Juni a.s, wordt voor kennisgeving aangenomen. De Kamer te Deventer heeft een onderzoek iDgesteld naar de klachten over dea dienst der Posterijen. Gevraagd wordt ook hier een onder zoek in te stellen en dan een ge- meenschappeiyk adres aan den Minister van Waterstaat te richten, Daar men hier niet veel klachten heeft, wordt dit adres voor .kennis geving aangenomen. Eveneens ge schiedt dit met een verzoek om adhaesie aan een adres met bezwaren tegen de tabaksbelasting. De Coöp. Vereeniging Centraal Beheer ie Amsterdam zond een adres inzake de Ouderdomsverzeke ring aan den Minister van Arbeid met verzoek om wij siging der wet, Hiertegen worden door verschillende leden bezwaren ingebrseht, ai erkent men dat er goede dingen in z|jn. Besloten wordt dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Een adres van de Vischhandel- voreeniging met afschrift vaa een adres aan den Minister van Water staat, waarin gewezen wordt op de verhoogde spooivrachten en andere tarieven, voorts dat vele beperkingen een geregeld vervoer beletten, zoodat meest vau snelvervoer moet worden gebruik gemaakt. Een bezwaar is echter dat bjj sneivervoer geen rembourszendingen worden toege laten. Voorts acht men het onbillijk dat gewichtscjjfers van b.v. 51 K.G. worden afgerond tot 60 K.G., terwijl deor het smelten vaa ijs het bruto gewicht snel afneemt. Gevraagd wordt of de Minister de Spoorweg maatschappijen wil verzoeken eon speciaal tarief voor vischzendiagen in te voeren en aldus het belang der vischhandel te dienen. De voorzitter zegt dat in 't belang van IJmuiden het wel noodig is hieraan adhaesie te betuigen, waartoe wordt besloten. De voorzitter houdt de rondvraag. Op verzoek vau den heer Beenhak ker wordt btsloten de Holl. Spoor weg Mij, te verzoeken beter toe te zien op de rijtuigen, waarin de ruiten gebroken zyn. De heer Medik wil tevens deze My. verzoeken dat ijlgoed voor viseh in de richting Rotterdam ook 's mor geus 11 uur verzonden kunnen worden. Daartoe wordt besloten. De heer Diepen wil meteen vragen op 1 Juli de vroegere sneltreinen weer in te voeren. Ook hier is men voor De heer Slis zegt dat men hierin reeds bezig is. Een verzoek om advies inzake een makelaarsbenoeming wordt in besloten zitting behandeld. Het maken der privaatge houwtjes met bijkomende werkzaam heden op de terreinen der Visschers haven alhier, waarvoor laagste inschrijvers waren J. J. Ruis en G. J. van Wijngaarden te Velseroord met f 15685, is niet gegund geworden Door den heer D. Bais Jz., zullen voor eigen rekening aan de Huygensstraat alhier 2 woonhuizen en een woon- en winkelhuis met afzonderlijke bovenwoning worden gebouwd. Het perceel Kerkstraat 5 wordt, eveneens door den heer Bais, ver bouwd tot een auto-garage. Be Woeasdag gehouden veiling van strandvonderij goederen heeft f 2802.25 opgebracht. De Bazar der Christelijke Jongemannenvereeniging Geljjk uit een desbetreffende ad vertentie in ons blad van höden blijkt zal de faucy-fair ten behoeve van een eigen gebouw voordeChr. Jongemannenvereeniging alhier, ge houden worden op Woensdag en Donderdag a.s. Voor nadere bijzon derheden verwijzen we naar go- noemde advertentie. Hier willen we al-leen de aandacht er op vestigen ea daardoor mede het goede doel steunen. Een Baaar brengt ontzag lijk veel voorbereiding en drukte mee voor hen, die de zaak op touw zetten. Maar dat heeft men er graag voor over, als het maar niet aan de nooaige belangstelling en mede werking ontbreekt. Daarover zal ook nu wel niet te klagen zyn, ondanks demin-guastige tijdsomstandigheden. Naar wij ver nemen zijn retds mooie iczecdicgen ontvaogeu, terwijl door neringdoen den en particulieren nog veel is toegezegd. Blijkens haar advertentie hoopt het Bazarcomitd z|j ver zoekt oas dat even hier naar voren te brengen dat allen hun toezegging gestand zullen deen en wat beloofd werd op Dinsdag 6 April aan 't Gebouw voor Chr. Belangen zullen doen bezorgen. VELSEROORD. - De jongeheer G. ten Napel Jr. te IJmuiden, leerling van school H alhier, is geslaagd voor de Rijks kweekschool te Haarlem. In school B had Woensdag avond de sluiting plaats van den cursus der Burgeravondschool in de gemeente Velsen. Van de Commissie van Toezicht waren aanwezig de heeren G. J. Warmelink ea J. E. Sluiters. D9 wethouder van onderwijs, de heer Landeweert was aiet gekomen en dus blijkbaar verhinderd. De heer G. ten Napel, direetenr der school sprak een welkomswoord en verzocht den heer Warmelink de diploma's aan de leerlingen te willen uitreiken. Deze voldeed hieraan, waarbij de directeur ver schillende leerlingen toesprak. Na de uitreikte g zaide de heer War melink een woerd van bartelijken dank t6 willen brengen aan directeur en leeraren, vooral na dit moeilijke eursusjaar, waarin door allerlei omstandigheden het aantal leer ling n verminderde. Spreker uitte den wenscb, dat alle leerlingen de sehcol met den nieuwen cursus weer zouden bezoeken. De heer ten Napel dankte den heer Warmelink en richtte ook een woord van dank tot de leeraren, voor den steun van hen ondervonden. Het was werkelijk een moeilijk jaar voor de school geweest, bv. konden de leerlingen, die ook tevens de Ambachtsschool bezoeken, lang nist alle lessen bewonen. Echter, onze Burgeravondschool, die spre'ker van 8 tot 80 leerlingen zag groeieQ, gaat verdwijnen. Deze mededeeling hoorden de jongens met verbazing aan. Dadelijk voegde de directeur er echter bij dat de school in anderen vorm weer zou herleven. Door de nieuwe wet op het vakond6rwys zal de school een anderen naam krijgen, hoe, dat is nog niet bekend. Spr. hoopt echter de jongens op de nieuwe inrichting weer terug te zullen zien. Hiermede was de offieieele sluiting afgeloopen. Hieronder laten w|j volgen de namen der leerlingen, die bevorderd werden en die een diploma ont vingen. Van klasse 1 A zijn bevorderd naar de 2e klasse, 13leerlingen: E. Spreeuw, G. van Offanbeek, J. Kisternaker, M. Paardekooper, G. Brandhof, B. Brunisg, H. Ooms, J. J. Lazaron, R. van Alfen, Jos. Schager, D. Kooig, P. C. Bakker sn J. Hendriks. 3 gingen niet over. Van klasse 1 B zijn bevorderd naar de 2e klasse, 13 leerlingen A. Sehager, B. Luttikhnizen, J. Neervoort, M. de Boer, Mar. Meyer, J.Ellen, M. Witziers, R. Wagen aar, J. Beets, B. Dammers, J. W. Veld- mejjer, W. Meigerd en W. Gomes. 1 leerling ging niet over. Van kiasse 2 A kon een diploma worden uitgereikt aan 10 leerlingen (smeden): J. Middelie, Chr. Baljé, B. Pauls, H. Gomes, D. v. d. Outenaar, A. van Niekerken, J. S. v. d. Bogaard, P. Heiligers, Melch. Paul en Jac. Retkers, 1 leerling ontving geen diploma wegens ziekte. Van klasse 2 B kon een diploma uitgereikt worden aan 4 leerlingen (timmerlieden): J. de Waal, Joh. van Heijst, J. v. d. Berge en H. v. d. Wateren. Van klasse 3 A (vervolgklasse) werd een diploma uitgereikt aan 8 leerlingen (smeden): Nic. van Hesselingen, P. Schager, Corn. Luttikhuizen, C. Ooms, G. Wisman, C. Molenaar, Nie. de Groot tn P. v. d. Wal. 1 leerling moest een diploma geweigerd worden om veelvuldig verzuim. Vau klasse 3 B (vervolgklsase) bekwamen 5 leerlingen (timmerlie den) een diploma: H. J, vaa Kaam, C. C. Haak, Jac. van Hejjst, P. Weber en D. Schilling. VELSEN. WitteKruis. Aan het jaar verslag der afd. Velsen van de Noord-Holiandsche VereenigiBg Het Witte Kruis ontleenen wij het volgende. Het afgeloopen jaar was voor de afdeeling in menig opzicht een ge wichtig tijdperk. Op 80 Augustus toch was het 25 jaar geledeD, dat ze werd opgericht. Waar de afdeeling iu die kwart eeuw zoo'a geweldige vlucht heeft genomen, was 't geen wonder dat het jubileum op eenigszlus feeste lijko, maar daarom toch eenvoudige wijze, werd herdacht. De hooggeachte Eare-voorzi'ter, de heer Th. J. Wijaeldy Daniels gaf alweer een bewijs van z|ja groots liefde voor het Witte Kruis, door op de hem eigen, sympathieke w|jze, de verschillende gebeurtenissen in dat 2&jarig tijdvak te schilderen, te wjjzen op het vele en mooie werk, reeds verricht, en ons aan te sporen met het schoone werk van liefde en menschenmm voort to gaan, tot zegen vin de inwoners der gemeente. Eenige der toen genoemde eyfers en feiten vinden bier een plaats. Op 1 Januari 1895 was het ledental der afieeiing 106, 10 jaren later bedroeg dit 1283, terwjjl het op 1 Januari 1919 2867 was. De inkomsten der afdeeling bedroegen in het jaar 1895 f658 81', in 1905 was dit f 2203.40, in 1918 bereikten ze het bedrag van f 6449 25'. In den loop der jaren had de afdeeling het voorrecht achtereen volgens een drietal wjjkgebonwen, gebouwd in de verschillende deelen der gemeente, te kannen openen. Een der wjjkgebonwen, dat te IJmuiden, is tevens bestemd voor hulp van schipbreukelingen en drenkelingen en bewees meermalen belangrijke diensten als zoodanig Vermeld zy nog dat het 127,-jarig jubileum iu de afdeeling vau de ijverige en bekwame Zuster M. v. d. Hoek met groote waardeering werd herdacht. Tot zoover de feestrede. Vermeld wordt dan, hoe het 25jarig bestaan werd herdacht, waarvan w|j indertyd reeds verslag hebben gegeven. Vau de gelegenheid van het jubi leum wenschte de keer P. Vermeulen gebruik te maken om als voorzitter afsoheid te nemen. Grooten dank ia de afdeeling aan hem veracfcul- digd voor al datgene, wat hij in de geheeie kwarteeuw van haar bestaan voor haar heeft gedaan. Aanvan kelijk als lid, later als ondervoor zitter en magazijnmeester en da laatste jaren als voorzitter, gaf bij zyn liefde en werkkracht aan het Witte K'uis. Gelukkig bljjft de heer Vermeulen in het bestuur en we spreken den wensch uit, dat hij ons nog vele jaren met zyn adviezpn ten dienste zal kunnen staan. Mr. N. H, van Voorst van Beest moest wegens vertrek uit de ge meente zyn bestuursfunctie neer leggen. Ook hem is de afdeeling veel dank verschuldigd voor zyh betoonde liefde. Meerdere malen toch stelde bij zelfs zijne woning beschikbaar voor eene Zuster, wanneer de wijk verpleegster door ziekte vei hiaderd was hare functie te vorvu'len -n tgdeiyke vervanging noodig wa-:. Tot zyn plaatsvervanger werd do heer J. H. Usger te Santpoort ge kozen. Be heer W. P. Mets te IJmui den werd als bestuurslid herkozen. Zuster W. vau Lunzen te IJmui den verzocht wegens huweiy-t ont slag uit hare betrekking, Volgaarne werd dit ontslag eervol verleend, met dank voor de nauwgezette ver vuiling vaa hare taak. Ook zuster B03 te San; poort vroeg en verkreeg eervol ontslag. Hoewel zy meerma len wegens ziekte verhinderd was haar werk te doen, is er toch alle reden om ook haar dank te brengen voor haar Ijver en toewydiug. la de plaats dezer beide zmters werden benoemd de zusters Valkenier en Tnlp. De taak der tuberculosebestrijding die de afdeeling eenige jaren gele den op zich nam, bleek voor haar een zeer moeiiyke te zyn. Hoewel er volgens de statistieken tamelijk veel gevallen vaa tuberculose in de gemeente voorkomen, van medische zjjd© kwamen zë niet ter kennis van de zusters. Gevolg daarvan was dat de zusters slechts weinige be zoeken als tubercuiose-erquetrice konden brengen en dus in dat op zicht niet dat konden prestoeren, wat verwaeht mocht worden. Een consultatiebureau op te rich ten mocht aan het bestuur niet gelukken. Gevolg van een en ander was dat steeds meer werd ingezien, dat het onder dene omstandigheden beter was die taak aan anderen toe te vertrouwen. Nadat het bestuur daaromtrent een vergadering had gehouden met de Gezondheidscommissie in de ge meente, had een tweetal samen komsten van genoodigden plaats, met het resultaat dat ean afzonder lijke vereeniging daarvoor werd op gericht. De wecsch wordt uitgesproken dat de Vereeniging veel goeds voor de bestrydiug der zoozeer gevreesde volksziekte zal kunnen doen en de verzekering wordt gegeven dat de afdeeling het op hoogen prys stelt met haar, waar noodig, de meest innige samenwerking te hebben. Gaarne werd dan ook door het bestuur een kamer vau het Wjjk- gebouw te IJmuiden beschikbaar gesteld voor consultatiebureau. De wykverpleegsters der sfdee- liBg mochten in het afgeloopen jaar, dank zy hun yver en toewijding, in menig gezin eenige verlichting vau leed by ziekte brengen. Met raad en daad waren zy ter beschik king, daar waar het noodig bleek. De congierge en zijn vrouw in het wykgebouw te IJmuiden en de ad ministrateur der afdeeling verrich ten met liefde en yver hun taak. Ook iu het afgeloopen jaar stelden weer eenige dames, benevens een aantal jonge meisjes zich beschik baar voor het organiseeren van een Bloempjesdag. Dank zy ban mede werking mocht een bedrag van f 367.90 aan de kas der «fdeellng ten goede komen. IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1920 | | pagina 5