ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 460. Zaterdag 10 April 1920 5e Jaargang TWEEDE BLAD Yan den Wachttoren. Frankrijk en Nederland. Er ia tijdens den oorlog bij allen in oas land respeet geweest voor Frankrijk. Het kesfi den oorlog zeker niet gewild en gezocht; bet moest zich verdedigen tegen den geweldigen vloed der Duitsche troepen, die aanvankelijk zelfs Parijs dichtbij naderde. Het heeft met kracht en geestdrift dien aanval afgeslagen. Het verslapte, ontaarde volk hadden we niet tot zulke groote daden in staat geacht. Het bleek geen ondergaand volk te zijn. Wij kenden het slechts uit enkele rea listische romannetjes en oordeelden alleen uaar de Parysche pretwereld. Minder eerbied konden we echter hebben voor het zegevierende Frankijjk. Tijdens den oorlog heeft het den wilden haat en woede be dwongen. 9e Fransehe soldaat behield zijn goed humeur en heeft geen wraak genomen om Duitsche gruwelen. Maar by de vredesondert haudelingen kwam de haat tot uitbarsting. Toen ontbrak het aan edelmoedigheid en ridderlijkheid jegens den vijand. Clemeneeau was oumeedoogend en wreed tegen de verslagenen, maar hij had daarbij de Fransehe natie achter zich'. Zjju macht was het juist, dat zijn sterke wil ook de volkswil was. Onze goede verstandhouding'tegen- over het land, dat in goeden smaak en manieren en mode eeuwenlang ons is voorgegaan, is er in de oorlogsjaren niet op verbeterd. Ook in Frankrijk heeft men in ons den slillen bondgenoot der Duitschers gezien en meermalen onsvrienden-, diensten aan dien vijand verweten. In '16 is een maandblad uitgekomen „Frasce-Hollande", om de oude vriendschap tusschen de beide landen te dienen en de wederzgd- sehe belangen te verdedigen. Wjj oaVvirgan dezer dagen pas het... Novembernummer 1 De oude postwagen had nog geen vier maan den noodig, om van Parijs ia Neder land te komen. Bedoelt de redactie wellicht, dat men verbeterde ver houdingen tusschen de beide landen maar aan den ttjd meet overlaten? Inderdaad is de stemmiBg al wat welwillender jegens ocs geworden ondanks de weigering om den ex- keizer uit te leveren. In dit tijdschrift vonden wa een paar antwoorden over de vraag naar üe houdiog van Nederland lydeas den oorlog. Gastave Coher, onder luitenant, oorlogsgewonde, ridder van* het Legioen van Eer, gedeco reerd met het Oerlogskruis, oud- hoogleeraar te Amsterdam, thans aan de universiteit te Straatsburg, zoo wordt kjj aangekondigd, hsefc wel vrienden van Frankrijk in ons land gevonden, maar het volk in zjjn geheel acht hij geen vriend. Hjj waaFdeort de goede diensten door ous bewezen aan Fransehe kindoren, vluchtelinge», krggs gevangenen, gewonden enz. Hij prijst „De Telegramf, maar de andere kranten vergoodden de Duitsche kracht, of vreesden de Duitsche wraak of... wiideu graag in Belg;» verkocht worden en ver grootten daarom de Duitsche sue- oessen bovenmatig en voerden eeu lastercampagne tijdens de vredes. onderhandelingen tegen Frankrijk en de geallieerden en hielden geen rekening met het recht, dat „het aangevallen en vermoorde Frankrijk had, om waarborgen te eisehen tegen zijn wreeden aanvaller". De grief van Prof. Cohen is, dat onze bladen neutraal, zeer neutraal, te neutraal zijn geweest. Hjj eindigt zijn artikel met een: Leve het bevriende Holland I maar bedoelt daar bljjkbaar het bevriende deel der Hollanders mee. De privaat-docent aan de Gronin ger hoogeschool Emili Bonlankomt er tegen op, dat wjj met de Det achers vereenzelvigd worden. Hjj is ook in Duitsckland geweest en vond daar liefde en eerbied voor de sabel. De Hollanders zjjn echter koud voor de schoonheden van het militairisme zjj zijn daarvoor te verstandig en te vredelievend. Zo zjj n dan ook een heel ander volk ais de Duitschers. Dat toont de heer Boulan op deze vermakelijke manier aan. Wanneer men een Duitscher en een Nederlander drie dagen lang in een pot kookt, zal men toch nog twee verschillende soepen krjjgen. Wjj zouden de proef liever niet genomen zien en vooral niet graag tot proef dienen, hoe trots we er ook op zouden zijn, dat de heer Boulan zelfs flan nog den Nederlan der in ons proefde! Hy pryst ons land verder, omdat hy er twintig jaar gewoond en nog geen uur van verveling gekend heeft. Daardoor is hy zeker van een voor beschikte harmonie tusschea Fran sehen en Hollanders. Het vroolijke, levendige Groaiugen heeft dan ook wel iets van een klein Parys! Gemeenteraad. Vergadering van 6 April 1920. Vervolg. Het voorstel tot aankoop van het perceel Kerkweg K 3 van den heer H. van Zanten voor dea prys van f 3000, welke aankoop B. ea W. zeer gewenscht achten met het oog op een eveatueele uitbreiding van het raadhuis, wordt goedgekeurd. De heer Sluiters maakt bezwaar tegen het verleenen van f 100 t9n behoeve van een openluektdemon stratie der jymnastiek. Met het oog op den fiaanc ëalen toestand is spr. tegen deze uitgave. De heer T u s e n i u s sluit zich hierby aan. De beer Landeweert verdedigt het voorstel en wgst op het nut van zaik een demonstratie. Het crediet wordt met 7—6 stem men verleend. Tegen de heeren Langendyk, Netscher, Eandgraaf, NgsseD, Sluiters en Tusenius. De wyzigiug der verordening tot regeling vaa de wijze van uitbeta ling der jaarwedden van de oader- wyzers aan de openbare lagere scho len en tot regeling van de inhouding dier jaarwedden bij verlof tot af wezigheid wordt goedgekeurd. Even zoo de wyzigiDg der verordening inzake de inning van eenige ge meentelgke ontvangsten en wyzi- ging raadsbesluit om een tydeiyke geldleening aan te gaan. De fiaaneieela beslatten worden goedgekeurd, Bg het adres vaa de afd. Ken- nemerlacd van den Bond van Ned. onderwijzers inzake de schoolvoe- ding zegt de heer Landeweert het beter te achten dat de school arts een beslissing neemt op advies van het o aderwij zend personeel. De heer Laan zegt dankbaar te zyn dat althans één lid van 't col lege niet meegaat met het afwijzend prae advies van B. en W. Spreker acht school voeding voor vele kin deren, vooral nu de mailaise in IJmuiden zoo groot is, nog wel dege- lijk noodig. Spreker acht-het echter met dei wethouder ook beter geen commissie te benoemen, maar de beslissing te laten aan den school arts in overleg met de onderwgzers. 9e voorzitter zegt zich wel met het standpunt van den heer Landeweert te kunnen vereenigen. In dezeu zin wordt dan de beslis sing genomen. Tot gymnastiekonderwyzer aan de openbare lagere scholen, tevens leeraar in de gymnastiek aan de Vissekeryschool wordt benoemd de heer J. H. Doderer te IJmuiden. Mede op de voordracht stonden de heeren C. P. Nieuwenweg te Beveiwyk en J. Stellingwerf te Leeuwarden. By de benoeming van vaccinat6urs zegt de heer Sluiters zich hier tegen te verklaren. Indertyd besloot de rand tot nanstelling van een ge- meenteiyke geneeskundige, op voor waarde dat deze ook de vaccinatie zon verrichten. Nu hebben we van middag al een politie-arts aangesteld, thans zullen we weer vaecinateurs gaan benoemen. Wat is de gemeen- teiyke geneeskundige nu eigeniyk.? Spreker zou dit wel eens willen weten. De Voorzitter zegt dat de vaccinatie reeds aan de voorgestelde doktoren opgedragen is. Spr. meent dat de Gezondheidcommissie van meening is dat den gemeentelijke Geneeskundige reeds te veel is op gedragen- De heer Netscher zegt dat als de voorzitter uit de school klapt, deze 'tgoed moet doen. Spr. zegt te meenen dat de Gezondheidscom missie van oordeel was dat er veel te weinig omschreven was in de instructie voor den gemeenteiyke Geneeskundige. 9e heer H e s 1 i n g a herinnert eraan dat hij al vroeger naar de inctructie vroeg Wanneer zal deze nu behandeld worden. In de volgen de vergadering? De Voorzitter zegt dit wel te kunnen toezeggen. Voorgesteld wordt deze benoe mingen aan te houden, welk voor stel aangenomen wordt. Bg het voors'el tot aanstelling van makelaars zegt de heer Net scher te meenen dat deze heeren wel eens misbruik maken van hun bevoegdheid. Ook wonen verschil lende makelaars, die hier benoemd zyn, niet meer in de gemeente. Het voorstel van B. en W., dat de aanstelliog yan makelaars moet beperkt blyven tot die vakken, welke voor de gemeente Velsen van belang zga, wordt aangenomen. Benoemd wordt tot makelaar in roerende goederen J. Bontenbal te Ve'seroord. De aanstelling van C en P. Heere worden uitgebreid tot het vak meubilair en die van K. A. Visser tot de vakken roerende goe deren, verzekeringen, trediefcen en hypotheken. Op het verzoek vau W. A, Teune te Velseroord, om benoemd te wor den tot makelaar in tabak, sigaren en sigaretten wordt afwijzend be schikt. De Voorzitter houdt de rond vraag. De heer Sluiters wgst op het vervoer van de vraehtautomobielen. Deze worden steeds zwaarder gela den en onze huidige woningbouw kan or niet tegen. Spreker vraagt of hiervoor geen maximum snelheid bepaald kan worden. De Voorzitter zegt dat ze aan de bestaande maximum-snelheid onderworpen zyn. De heer Sluiters vraagt of dan geen maximum-gewicht vastgesteld kan worden. De Voorzitter zegt dat is vast gesteld, n.l. 8000 E.G. De heer Davidson vraagt wan neer de uitbreidibg der Bioscoop commissie nu tot stand komt en voorts verwgdering van een steen by de Corverelaan. De heer Netscher zegt het pers- commun que gelezen te hebben van het onderhoud, dat de heer Landeweert had met den Minister van Oaderwys. Dat gaf blgkbaar hoopvol nieuws. Kan de wethouder er nog iets over mededeelen? De heer Landeweert zegt dat B. en W. pas bericht hebben ont vangen, waarin hen geadviseerd werd bet beroep by de Kroon in te trekken en om dan een adres aan de Koningin te richten met verzoek om de meerdere bedragen dan die van de Rijksregeling terug te mogen ontvangen, volgens art. 35 der wet. We zullen dan voor 1919 het teveel betaalde niet be hoeven terug te geven. Voor 1920 zullen de onderwyzers-salarissen waarschyniyk verhoogd worden, zoodat de moeiiykheden dan van zelf vervallen. De heer Netscher vraagt nog eens hoe het staat met de onteige ning voor de wegverbreeding te Santpoort, 9e heer Dunnebier zegt dat de eigenaren nu worden aangeschre ven. De heer Netscher: Het deeg gaat dus rjjzen, al is 't langzaam. Spreker zal er een volgende maal neg eens naar vragen. De.heer Heslinga wystook op het rgden der zware auto's en vraagt of het bekend is dat in de nieuwe hulzen der Woningbouwverenigin gen de plafonds daardoor instorten. De heer Dnnnebier zegt een onderzoek toe. De heer Langendyk wijst op personen, die tegen hun aanslag in den Hoofdelijke Omslag gerecla meerd hebben, maar niet gehoord zyn door de raadscommissie. De Voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Ny&sen herinnert aan de afsluiting van het Wyk aan Zeëer voetpad. De V o o r z i 11 e r verwacht daar toe een verzoek. Hierna gaat de raad in geheime zitting, ter afdoening van eenige zaken. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. De Bazar in Christe1yke Belangen. 't Spijt ons wei, dat we by de vereeniging „'t Mosterdzaadje" als mosterd na don maaltgd komen met een enkel woord over den gehouden bazar. Want als hetgeen we nu neerschrgven onder de oogen van onze lezeressen en lezers komt, behoort de bazar reeds tot het ver leden en moeten we daarom tot onzen grootea Bpyt het woord vaa aanbeveling om die mooie bazar te gaan bezoeken in de pen houden, omdat ze de spreekwoordeiyk ge worden mosterd na den maaltyd zou zyn. Moeten we dus de aanbeveling achterwege latei), een woord van warme bewondering over hetgeen op dien bazar is tentoongespreid geworden, moge dan nog eea plaats vinden. Een bazar van dezen aard moet men eigeniyk direct vóór of by de opening bezoeken en bezichtigen, want komt men enkele uren later, dan zyn reeds zooveel bressen ge schoten in de wallen van de geex- poseerde goederen en vertoonen zich reeds zooveel hiaten, door de koop- lastige bezoekers eu in hoofdzaak bezoeksters aangebracht in en tus schen de door hen en haar begeerde goederen, dat slechts zeer vaardige handen, die de kunst vau etaleeren verstaan, het vermoeden kunnen wekken, dat er eigenlijk nog niets verkocht is en dat men juist het mooiste, het meest geschikte voor U bewaard heeft, al komt ge ook iets later. Die vaaid ge, kunstige handen zyn op deze expositie van liefdegaven aanwezig. Dat getuigde de smaakvolle ensceneering van de tallooze, ontel baar en onnoemeiyk vele geschen ken en biyken van huisviyt met groote toewgding en geduld ver vaardigd. De zaal keurig gedecoreerd met langs de wanden fleurige tapgten en geurende bloemversieringen. Langs toonbanken met duizen derlei voorwerpen voor luxe en hui8hondeiyk gebruik; de onmis bare attributen voor elke fancy-fair of bazarde spreien en 4e canapé's en stoeikussens, het een nog fraaier en degeiyker dan bet andereeen Amsterdamsehe Byenkorf in het klein, dcch veel gezelliger, intiemer nog meer tot koopen nopend. En de knusse hoekjes waren niet vergeten. Het gezellige theeinterienr en het verfrissching biedende limo nadetentje en de vermaken voor de jeugd, letteriyk aan alles was gedacht en het geheel ademde de geest van samenwerking en liefde voor een mooi ideaal, zoo noodig, zoo brood noodig in dezen tyd van verwording en verwildering. Toen Ds. L. W. Erdman, de voor zitter van de Jougemannenveree- niging te IJmuiden, Woensdag middag te half drie de bazar opende met een harteiyke en van groote waardeeriug voor de betoonde liefderyke medewerking getuigende toespraak, toen herinnerde hy met een bondig woord aan de moeiiyke tjjden, die we doorleven, moeiiyk niet alleen in stoflelgken, doch nog meer in moreelen zin. In enkele treffende woorden schetste hij het groote nut van het te stichten eigen gebouw voor de Jongemannen van Christeljjken aanleg en gemoed, waarvoor deze bazar een derhoek- steenen moest hybrengen. Hoe barteiyk klonk zyn dank aan allen, die meer en minder, ieder naar vermogen, tyd en werkkracht had den saamgewerkt tot het samen stellen van dezen keurigen bazar. Wg weten wat de voorbereiding daartoe vordert en sluiten ons daarom gaarne by die dankwoorden aan en hopen, dat de resultaten van dezen bazar niet minder groot mogen zyn, dan de onvolprezen moeite en opofferingen zyn geweest, die het comité zich voor de samen stelling heeft willen getroosten. By Kon. besluit van 1 dezer is aan den heer A. A. Mussert al hier, op zyn verzoek eervol ontslag verleend als iBgenieur van den Rykswaterstaat 3e klasse. In een aan den aanlegsteiger van de booten van Gebr. Goedkoop liggende vischmotorbotter ontstond Woensdagmorgen brand, doordien men te dicht met vuur bg het ben zinereservoir was gekomen, waar men naar een lek zocht. Ondanks, dat men water in over vloed had, brandde toch een groot deel vaa het schip uit. Ook de brandweer was nog aangerukt, doch behoefde geen hulp meer te ver leenen. Woensdagavond a.s. houdt de Geref. Vereenigiig voor Drankbe- sfcrgding alhier, in samenwerking met de afd. Patrimonium een open bare vergadering in de Nieuwe Willem Barendsz, Als spreker zal optreden de heer W. F. C. Scheps van 's-Gravenhage. Wie nu eens een goed spreker wil gaan hooreD, wone deze vergadering bij, want de heer Scheps, ofschoon nog jong, is bekend als een vurig en geestdriftig spreker. Donderdag stonden naar de Kenn. Ed. beriGbt, voor de Haar- lemsehe rechtbank terecht de 26- jarige schipper 0. T. L. en E. M. beiden ajjromstig uit Hamburg en beschuldigd van diefstal van 15 balen koffie. In het begin van dit jaar waren ze met het schip Gartendorfer uit Hamburg vertrokken. Bjj Egmond aan zee werd van uit eenige lichters een party koffie en wol ingeladen en naar IJmuiden vervoerd. Deze lading bekoorde toe aan de Duitsche regeering. Op 12 Febr. ontmoette L. ineen café A. v. P., wonende te IJmuiden. Deze informeerde cf er niets te koop was. (Hy was reeds naar Egmond geweest en had daar de lichters ge zien Hy wist nu spoedig wat hy weten wilde en kwam in den nacht van 20 op 21 Febr. met den zoon van Rper vlet naar de Gartendorfer A&nvankeiyk weigerden L. en M. volgens hunne verklaringen koffie af te geven, doch toen hm een hand met Hollandsche bank biljetten werd getoond, onder de verklaring, hoeveel dit in Dnitsch geld was, bezweken ze voor de ver leiding en verkochten 16 balen koffie, behoorende tot de lading, voor f 285. De koffie werd per vlet wegge voerd. Beide beklaagden bekenden. Treurige levensomstandigheden hadden hen tot deze daad gebraeht. Het O.M. achtte hier vele ver zachtende omstandigheden aanwezig en vroeg daarom de milde straf van 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. De verdediger mr. Bakhuizen °v d. Brink, wees op de droeve om standigheden, waarin de beklaagden verkeerden. L. had gedurende 4 jaren in de loepgraven gelegen. Thans moest hg voor zyn invalide vader en 8 broers en zusters den kost verdienen. Bekl. M. is gehuwd eu heeft 2 kinderen. Zgn gezin heeft door ondervoeding veel geleden. Pleiter achtte het voorts van zeer groot belang, ook met het oog op hun pbpsieke gesteldheid, dat de bekl. onmiddeliyk iu vrijheid zouden worden gesteld. Hy verzocht de rechtbank daarover onmiddeliyk uitspraak te doen. Beslist werd daarna, dat de uit spraak hedenmiddag zal plaats hebBen. De beide koopers van boven bedoelde party keffie waren J. H. R., 48 j., caféhouder ea A. v. P., beiden te IJmuiden. R. verklaarde niet te hebben geweten, dat de koffie door misdrijf was verkregea. v. P. was by hem gekomen met de mededeeling, dat hij keffie te koop wist. Hy bracht een monster mede, dat R. naar Amsterdam bracht en de party daarop verkocht. v. P. had gezegd de keffie van den kapitein van het echip te heb ben gekocht. VELSEROORD. Eenige maanden geleden be stuurde J. P. K. op den weg van Velsen naar IJmuiden een bespan nen voertuig. Ter hoogte van de „Hocge berg" reed hem een vracht auto achterop. Bekl. had dus naar rechts behooren uit te wyken, om de vrachtauto te laten passeeren. Hg deed dit echter niet, ondanks de vele signalen, die gegeven wer den. Alet gevolg was datdevracht- au torn ij een poging om er langs te ryden, in den wegkant bleef steken en een tweede auto in volle vaart er boven op reed. De laatste bekwam belangrijke schade. Bekl. ontkende, Het O.M. vorderde tegen dezen onvriendeiyken m'nheer 1100 boete of 20 dagen hechtenis. 'n Peulschiltjel... In het verslag der vergadering van de Nat. Chr. Geh. Onth. Ver- eeniging stond dat des middags sprak Ds. M. G. Gerritsen van Pur- merend. Dit moet zijn Pnrmeiland. De einde 1919 opgerichte Gem. Zaïsgvereeniging „Polyhymnia" al hier, Directeur de heer J. W. Erbrink, geeft a.s. Zondagavond haar eerste uitvoering in de Concertzaal Tivoli. Medewerking verleenen het Kwar tet en Dubbelkwartet, gevormd uit het koor en de heer C. Zwanenburg, harmonica-virtuoos alhier. Nader meldt men ons dat de alhier gebonden collecte voor het Uitbouwplan van den Bond vaa Jongelingsvereenigingen op Gerefor meerden grondslag f 115.75 heeft opgebracht. VELSEN. Door het Centraal Drankweër- Comilé in deze gemeente is aan den gemeenteraad het volgende adres gericht Onlangs heeft de heer Netscher in uwe vergadering er de aandacht op gevestigd, dat door den bouw der nieuwe sluis te IJmuiden de laatste vergunning aldaar zal ver dwijnen. De heer Netscher heeft toen gevraagd of het niet mogeiyk is de Breesaap droog te leggen, vooral nu daar straks door dt ves tiging van het Hoogovenbedryf tal van arbeiders zullen komen wonen. Wy behoeven zeker niet te zeg gen, dat w|j deze vraag van den heer Netscher ten zeerste onder steunen. In onze laatste vergadering is besloten uwen raad te verzoeken gebrnik te maken van de bevoegd heid, hem verleend in art. 7, eerste lid initio en Se der Drankwet om den Breesaap en dat deel van Wykeroog, waar zich het Hoogoven bedryf zal uitstrekken, te willen droogleggen. Waar zulk een drooglegging ech ter verloven daarbuiten laat, ver zoeken wy nwen raad, om het verrijzen van vele bierhuizen in IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1920 | | pagina 5