ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Bericht aan adverteerders vooruitbetaling No 477. Woensdag 9 f Juni 1920 5a Jaargang Abonnementsprys80 «te., per 3 Baanden, franco per post 96 «te., voor het Buitenland f 1.26. Abonnementen worden aangenomen aan het Bnrea* en by de Agenten Tot plaatsing van advertentiln van buiten de gemeente VKL8EN in dit blad ii uitsluitend gerechtigd het AdTerientleburean P. P. C. R O 1 L S E, IJMUIDEN. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave van de Naaml. Venn.. Uitgevers Mg. „IJnsniden" ADRES YOOR REDACTIE EN A1MINISTRATIE N. V. Brukkery Sinjewei, Wiilemsplein 11, IJmuiden Telefoon 153 ADYERTENTIlN van 1i regels f 1.Iedere regel meer 20 «ts. Kleine advertentiön en familieberichten 10 ets per regel by vooruitbetaling. Ingezonden mede- deelingen 26 ets. per regel. Advertentieeontraeten tegen eeer biliyk tarief. Advertentitn n i t e r 15 k in te eenden WOENSDAG en ZATERBAG tot 8 nar v.sn. Wegens de verplichte invoering van den vrijen Zaterdagmiddag 1 moet onze courant des Zaterdags vroeger klaar zijn en kunnen Lij voor advertenties, later ingezonden dan Vrijdagmiddag 4 uur, geen zekerheid geven, dat deze nog in het nummer 'van Zaterdag worden opgenomen, De Administratie Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 10 cent per regel. Officieel. Herijk van maten en gewichten Burgemeester en Wethouders van Yelsen maken by deze bekend: dat dit jaar voor den herijk van maten en gewichten zitting zal worden gehouden: te IJmuiden in de leegstaande lokalen derOpenb. Lagere School B, Bothaetraat op Juui a.a. van IJ12 en van 12 80—4.30 uuri voor Willems- pleiD, Bloemstraat, Zeestraat en Neptuuusstraat; op 15 Junla.s. van 9 30—12 en van 12.30—4.80 uur: voor Prins Hen drikstraat, Breesaapstraat, Bik- en Arnoldkade; op 16 Juni as. van9.S012 en van 12.80—4 30 uur: voor Kanaalstr., Oranjestraat, Vissershaven en Kei zer Wilhelmstraat; op 17 Juni a.s. van 9.30—12 an van 12.30—4 30 uur: voor Vischhal, Visseringstraat, Amstelstraat, Dirkstraat, Easehedéstraat, Wil- heimiuakade, Adrianastraat op 18 Juni a.s. van 9 30—12 en van 12 30—2.80 uur: voor de overige straten en buurten van IJmuiden. Te Veleeroord in de Burgeravondschool: op 21 Juni a.s. van 9.3012 en van 12.30—3.30uur: voordorpVelseu, Rijksstraatweg en Driehuis; op 22 Juni a.s. van 9—12 en van 12 30—3 30 uur voor Wtjkeroog; op 23 Juni a.s. van 912 en van 12 30—3.80 uur voor Velseroord; op 24 Juni a.s. van 912 en vaa 12.30—3 u. mede voor Velseroord. Te Santpoort in het Dienstgebouw: op 25 Juni a s. van 9 80—12 en van 12.30—3.30 uur voor Santpoort op 26 Juni a.s. vaa 9—12 en van 12.30—3 uur voor Jan Gjjsen- vaart en verdere buurten van Santpoort. b. dat krachtens Kon. Besluit vam 23 October 1919, Staatsblad ao. 611. IJklooa wordt geheven van alle maten en gewichten volgeis vastgesteld tarief, ten bate van 'sRjjks kas; e. dat betaald moet worden voor hetjusteeren van gewichten volgeis tarief, mede ten bate van 'sRjjks kas; d. dat de ten herjjk aangeboden voorwerpen niet aan den aanbieder worden teruggegeven alvorens het IJkloon en het justeerloon zijn betaald. e. dat de maten schoon, droog en roestvrij moeten worden aange boden om onderzocht te hunnen wordei en niet met potlood zjjn ingewreven f. dat de maten en gewichten voor 1 October van het jaar 1921 gestempeld moeten zyn met het goedkenrlngsmerk Z en dat bij ver hindering om van de zitting boven genoemd gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat de maten en gewichten te laten herjjken aai het IJkkantoor te Leiden 1 Augustus 1.920 op iederen Vrijdag en Zaterdag van 9—1 uur; g. dat de miligramgewichten niet op de herijkzittingen maar aan de IJkkantoren worden onderzocht en dat bij opzending per post een postbewjjs moet worden ingesloten tot een bedrag van 1© ets. voor elk gewicht', benevens de enveloppe die sis bewijs van het laatstvorige onderzoek dient; h. dat de afgekeurde maten en gewichten met een worden ge stempeld en niet, op welke verkoop plaats ook, aanwezig mogen zyn. VelseD, 1 Juni 1920. Burgemeester enWethouders voorn., de Burgemeester, RIJ KENS, de Secretaris, J. KOSTELIJK L. S. Militie. Uitspraak van Gedeputeerde Staten op ingebrachte bezwaren. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat Gedeputeerde Staten dezer provincie, naar aanlei ding vaa ingebrachte bezwaren tegen de uitspraak van den Militieraad omtrent de hieronder genoemde ingeschrevenen voor de militie, lichting 1921, dezer gemeente, heb ben beslist zooals achter ieders naam is vermeld. Naam der ingeschrevenen Gerrit Stam. Uitspraak van den Militieraad De gevraagde vrijstelling wegens broederdienst geweigerd. Uitspraak van Gedeputeerde Staten: Ee uitspraak van den militieraad gehandhaafd. Van de uitspraak van Gedepu teerde Staten kan gedurende tien dagen, te rekenen van den dag, waarop de uitspraak ter algemeene kennis is gebracht, by de Koningin in beroep worden gekomen door den Commissaris der Koningin in de provieeie, door den Militiecommis saris en voorts: le. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn vader, moeder voogd of curator, 2t. door elk der overige voor de gemeente ingeschrevenen o doer ztjn vader, moeder, voogd of curator. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet behoorlijk met redenen omkleed zjjn er ter secretarie dezer gemeente worden ingeleverd. Verzoekschriften, niet ingericht of niet ingeleverd op de voorge schreven wQze, kunnen geen ge volg hebben. Velsen, 5 Juni 1920. de Burgemeester voornoem! RIJKENS. Vtn den Wachttoren. ding der zuigelingsterfte of aan uit roeiing van de malariamug? Ee wereld is echter zeer strijdvaardig geworden tegen allerlei kwaad en men is geneigd te denken, dat er nu geen enkel meer met rust ge- aten wordt, al strijdt men dan lang niet krachtig genoeg. Het wegen kwaad heeft men echter vrijwel iet wegenkwaad gelaten. Wij heb- sen te weinig, te smalle, te stoffige, te hobbelige, te kronkelige wegen. Ee klachtenlijst is makkelijk nog anger te maken. Wie in de Pinkster dagen een wandeling of fietstocht gemaakt heeft, kreeg zijn deel van al dat kwaad. Met dulden en mop peren maakt men geen nieuwe en betere wegen. Baarom hebben de A. N. W. B. en het Institnut van Ingenieurs besioten in Sept. een Wegencongres te beleggen. Op han dige wijze hebben zij voor hun plan propaganda gemaakt. Zij hebben eenige journalisten een autotochtje laten maken langs eenige hoofdwe gen in ons land. Zij zuilen wel niet de mooiste en beste wegen uitge zocht hebben. Herhaaldelijk was er oponthoud, omdat er mankement aan de auto's was, gevolg van den slechten toestand der wegen. Hoe vaker de auto's stoppen moesten, des te meer gang kwam er in het plan van het Wegencongres. Ee journalisten kwamen thuis met de overtuiging, dat het zoo niet langer gaathet doel der tocht was be door de gevolgen van den slechten vrede. Ee Engelsche staatsman Aquith, die niet gewoon is groote woerden te gebruiken, heeft OBlangs gesproken van den ontzettenden esooomisehen toestand van het tegenwoordige Europa, die volgens hem nog meer een gevolg van den vrede ais van den oorlog is. Hij ziet alleen redding in herziening van het vredesverdrag en onmid dellijk in werking treden van den Volkenbond. Na den oorlog hebben industrie en handel dadelijk druk werk ge kregen. Er was zoo groote en drin gende behoefte aan zoo ongeveer alles, dat er zoo hard mogelijk ge fabriceerd en ingevoerd moest wor den. Zoo kwam er een zekere op bloei in de zakenwereld. Wellicht de schijnbloei, door Prof. Treub ge profeteerd, die gevolgd zal worden door jaren van malaise? De positie van DnitschlaBd doet denken aan die van een schaakspe ler, die zijn koningin verloren heeft Wat hjj verder ook doet, alles loopt hem tegen. Zelfs een klein buiten kansje kan hem niet sterk genoeg maken, om het verlies der partite verhinderen Duitschland heeft door den lagen Markenkoers buitengewoon veel kunnen verkoopen; men heeft het leeggekocht. Het leed onder te veel klandizie. De buitenlasdsche klanten heeft men door zeer groote prijs reikt. Vele vragen, die met. den weg .^rhooging moeten afschrikken. Nu Een wegencongres op komst Er ngn op elk gebied vele euvelen, die men gelaten of pruttelend draagt, maar die men kalm laat bestaan. Wie dacht er vroeger aan bestry- in verband staan, zullen onderzocht moeten worden. Het Congres zal geen gebrek aan stof hebben, zoomin nis de autorijder of wandelaar op een zonnigen weg. Over het algemeen zjjn onze wa terwegen beter dan onze straatwe gen. Juist doordat ons land zoovele vaarten, kanalen en rivieren heeft, is ons wegennet minder goed als in het buitenland. Gedurende de oor logsjaren zy* de wegen onvc Idoende onderhouden en weinig nieuwen aangelegd. Dat het luchtverkeer de wegen zal ontlasten, is al heel weinig waarschijnlijk. Een vliegtuig zal wel een zeldzame vogel in de lutht blijven. Rijwiel en autoverkeer zijn sterk toegenomen en daardoor is er op vele wegen te weinig ruimte. Ook zjjn de wegen weinig stelsel matig aangelegd. Een groot deel loopt over dijken van polders en rivieren en zijn daardoor zoo kron kelend ils een slang. Er z|jn ook te veel heeren en meesters over onze wegen. Rijk, provincie, ge meente, polders, particulieren heb ben wegen te onderkouden, maar doen het daarom nog niet. Over de b iplanting der bermen, het stofvrij maken, de verharding enz. valt heel wat te zeggen. Het Wegencongres zal ons op weg naar betere wegen kunnen brengen. Men smals niet op al dat congres- gepraat, Het woord moet aan do daad voorafgaan. En de wegenspe- «ialiteiten, de ingenieurs en de toeristen, die goede wegen noodig hebben, zu'len wti niet langs nieuwe en goede wegen van het Congres huiswaarts keeren, maar door bun voorlichting en raad zeker mede werken aan de noodige verbetering en hervorming van ons wegennet. Tot overmaat van ramp de werkeloosheid. Om de noodlottige gevolgen voor allen heeft men gezegd, dat niet Duitsckiand maar de geheele wereld den oorlog verloren heeft. Men kan zeggen, dat geen staat voordeel van den oorlog heeft gehad behalve dan de kleine slimme Japanees, maar de verliezen van den eenen staat zjjn toch veel grooter dan van den aDdere. Elke groote oorlog biyft langen t|jd nawerken ten kwade. De slechte gevolgen van dezen oorlog worden nog vermeerderd is de Mark van 8 tot 6 cent ge stegen. Geen gering voordeel, zou men zoo zeggen. Het beteekent Immers een verdubbeling van het Duitsehe vermogen. Maar dit voor deel brengt een groot nadeel mee. Ee kooplust der buitenlanders is er sterk door bekoeld. Immers nn is alle Duitsehe waar ook tweemaal duurder geworden. Minder uitvoer, minder werk. Ea zoo dreigt nu tot overmaat van ramp, werkeloosheid het Duitsehe volk den genadeslag toe te brengen. Waarschijnlijk zal dit zeltde verschijnsel zich door de geheele wereld openbaren, zoodra de eerste dringende behoefte een weinig is bevredigd. De wereld is natuurljjk door haar verarming veel minder koopkrachtig. Ee beursen zijn leeg en de zaken kunnen dus uiet bloeien gaan. In Duitschland zullen wel vele failissementeu komen, waardoor een noodige opruiming komt onder aller lei spesulantei firma's. Dat is een voordeel bjj een nadeel. Malaise in zaken en werkeloosheid zou echter een ontzettende ramp voor bet geteisterde Duitschland zjji. De draagkracht voor den ontzettenden last aan belastingen zal er door verminderen. En waarvan moeten de arbeiders leven, als za geen werk en verdienste hebben Zich tevreden stellen met lagere loonen? Gerekend naar de oude Markwaarde moeten alle Duitsehe arbeiders van huu loon al spoedig kunnen gaan rente nieren. Die rekening deugt echter niet. De Mark is nog maar een tiende deel waard van vroeger en de levenskesten zijn in Duitschland enorm hoog, Een paar schoenen kosten 400—500 Mark, een pondje boter 35 Mark. Hoogst noodzakelijk is het, dat Duitschland z$ n handelsbetrekkingen herstelt met België, Frankrijk en andere landen met lage geldkoersen. Met hen kan het beter handel drijven dan met ons. Van de con ferentie te Spa in het laatst van Juni hangt veel af. Opeibaart zich daar eindelijk een geest van ver zoening en billijkheid bij de over winnaars, dan krijgt Duitschlant nog een kans. Maar anders ljj kt het wel reddeloos verloren. Als de over winnaars maar begrijpen, dat de ondergang van Duitschland ook voor hen een groot gevaar is. Als een muur valt, kan het geheele gebouw icht instorten. Dit is eei waarheid klaar als de zou. Er zijn meer zulke waarheden, die echter vooral door Frankrijk, verblind door vrees en haat, niet gezien worden. Ee Overall. In Amerika is men begonnen algemeen een soort werkpak te gaan gebruiken, om niet de dure heeren- kleediug te behoeven koopeu. Vroe ger droeg de Amerikaansche werk man alleen by zijn werk een blauwe kiel en broek uit één stuk, een soort hansop; na zjjn werk kleedde hij zieh als een heer en in de Btraten der steden kon men weinig onder scheid zien tusschen den rechter, bankier, advocaat en den timmer man, metselaar cf fabrieker. Nu dragen allen als een protest tegen de dure kleeding de goedkoope Overall (kleed, om over alles heen te dragen). Engeland heeft het Amerikaansche voorbeeld gevolgd; een parlementslid heeft zich al in het goedkoope werkmanspak van katoen of linnen vertoond. Waar schijnlijk zullen er wel luxe Overalls komen van by zonderen snit enfynere afwerking. Of de beerenkleeding er veel goedtooper door zal worden betwyfelen we eehter. Ook in ons land begint de Overall zyn intree te doen, of de Nederlander begint in de Overall zyn intree te doei. Wy zagen het anti-duurte- kleedingstuk reeds geadverteerd. Al helpt deze nieuwe mode niet tegen de duurte, zy kan toch wel nuttig werken. De gewone boerenpakken zyn voor den zomer veel te dik en te zwaar. De weelde, om er twee pakken, een voor het koude en een voor bet warme jaaagetjjde op ua te houden, kunnen slechts zeer weinigen zieh veroorloven. Maar ook de gewone zomerpakken deugen vcor deu zomer niet. De dames kleeding is in dat opzicht veel doel matiger, wel eens wat al te doelmatig. Bameskieeding in den zomer doet wel eens aan een badcostuum of zwempakje denken. Een lichte makkeiyke linnen kiel en broek zou een heerlijke dracht zyn, waarin men veel minder last zon hebben van de warmte. Daarom hopen we de Overall spoedig overal te zien. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Op de Internationale Honden tentoonstelling op 5 en 6 Juni 1920 te Alkmaar gehouden behaalden onze plaatsgenooten de lavolgende pry zen mevr. Beers-Kerrebyn met haar Dobbermann Pinseher in de Jengd klasse 2de prys, z.g. en spec.; de heer J. Rietbergen met Iersche Setter, Openklasse Z.E. V. z.g. en Limiteklasse, 1ste prys, z.g. de heer M. A. Doornik met Iersche Setter, Nieuwelingsklasse Z. E. V. g spec., Jeugdklasse 1ste prys g. de heer C. A. Louwaard met Iersche Setter, Nieuwelingsklasse Z. E. V. g. spec., Jeugdklasse 2de prys g. de heer W. F. vai Basten met Iersche Setter, Nieuwelingsklasse 2de prys g., Jeugdklasse 2de prjjs g.; de heer 3. Bruutink met Iersche Setter, Jeugdklasse, 3de prys; de heer L. P. Tismeer met Iersche Setter, Limiteklasse 2de prys z.g. spec., Nieuweliugsklasee 1ste prjjs z.g.; de heer H. Martens met Engelsche Setter, 1ste prijs, klasse onbekend; de heer H. Koning, Velseroord, met Enitsche Herder in Limiteklasse Sde prijs z.g., Jeugdklasse 6s prys z.g. Maandagavond had een alge meene ledenvergadering plaats van de Chr. Vereenlging van Jonge Mannen. Allereerst werd daar uitgebracht het verslag van den penningmeester van den onlangs gehouden bazar. Baar de eindcijfers hieruit reeds eerder zyn meegedeeld, volstaan wy thans met de vermelding dat het verslag goedgekeurd werd, met dank aan den heer Verbeek, die als penningmeester en sis lid zeker wel een dergenen is geweest, die door enorm veel werk de bazar tot een groot sueces hebben gemaakt. Na nog eenige huishoudelijke zaken, van minder groot belang voor de lezers van ons blad, kwam nu de vraag van een eigen gebouw aan de orde. Tot groote verrassing der aan wezigen kon medegedeeld worden, dat door bemiddeling van bevriende zyde, older eenige voorwaarden, een zeer geschikt gebouw voor de vereeniging te verkrygen was. Na een zeer geanimeerde discussie over die voorwaarden, welke het beheer betreffen, werd met groote meerderheid besloten het aanbod te aanvaarden. Als leden der commissie vaa beheer werden nu benoemd de H.H. Ds. H. W. Creutzberg; Es. L. W. Erdman, T. Doevendans. L. P. Tis meer, J. C. Eunnebier, A. Rietayk en A. Beenhakker, allen leden van het reeds 18 jaar bestaande bouw fonds en verder nog den heer J. Poldervaart Lz. VELSEROORD. Voor de Haarlemscke Recht bank werd 1 maand gevangenis- straft geeissht tegen A. B. K., wegens diefstal van een horloge ten nadeele vai den los werkman P. J. v. d. L. alhier. Bij Koninkiyk besluit is goed gekeurd het reglement van „Ee Noordkollandaehe Onderlinge Maat- schappy van Levensverzekering" alhier. Ee Haarlemscke Rechtbank veroordeelde L. K., huisvrouw van W. M. alhier, wegens diefstal (bet lichten van den muntgasmeter) tot een voorwaardeiyke gevangenisstraf van een week, met een proeftyd van 2 jaar. Over het geval van den winkelier K. aan den Stationsweg alhier, waarvan wy Zaterdag meld den dat deze uit zyn huis gezet was, vernemen wy dat het niet zoover gekomen Is. Eehter was alles er voor gereed, de deurwaarder uit Haarlem en politie waren present en vele omstanders. Be winkelier, die over 8 of 4 weken een ander huis zal betrekken, dat echter nog niet leeg was, was alleen thuis. Zyn vrouw was naar Haarlem een ziek kind bezoeken. Ee man was zeer overstuur, zoodat de dokter er by te pas is gekomen. Eindelijk beeft de buisbaas goedgevonden dat K. nog de 8 of 4 weken in hei huis mag biyven, totdat hy zyn nieuwe woning kan betrekken. Echter... moest de winkelier dan de kosten van den deurwaarder enz. betalen, hetgeen deze aannam. Inzake het beroep van P. J. van D., zetkastelein alhier, betref fende een kwestie over de uitlegging der Drankwet, heeft de Ha&rlemsche Rechtbank het vonnis van den kan tonrechter bevestigd, zoodat 't beroep van v. D. verworpen werd. In de laatste vergadering der afdeeling van den Chr. Nat. Werk mansbond werd meegedeeld dat de heeren B. Brujn en R. Pellegrom als bestuurslid hebben bedankt. Ee eontributieverhooging voor den Chr. IJmulder Besturen Boud werd goed gekeurd. Besloten werd ten bate vau het fonds Hulp in Nood der afdeeling jJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1920 | | pagina 1