Met noodzeil is het jacht daarop naar hier teruggekeerd en verleende de loodsboot hulp by het binnen komen. Peraooaiyke ongelukken hadden gtlukkig niet plaats, ofschoon de situatie zeer moeilik geweest is. Se onverstoorbare heer Fokker en zijn moedige eehtgenoote hadden het ongeval nog al kalm opgenomen. Bs. H. Hoogendoorn te Lisse heeft voor het beroep naar de Chr. Geref. Kerk alhier bedankt. Concert te geven op het Wil lemsplein op Vrijdag 9 Juli a.s. 's avonds 8 uur door „IJmuidens Mannenkoor" en de „Harmoaiever- eeniging „Concordia". Programma. Zondagswijding Koor Fr. Abt. Zomeravond Is. Olman. Se Duinen Ph. Loots. De Deerne H. Kools. Ludomatycbello Ouverture, Langlois. Les Saltimbauques Marche, Argot. Pauze. La Reine Mai Ouverture, L. Boyer. Ballet Egyptien A. Lagini. RacheWuse de Concert, Larsglois. Salutau drapeau Marche, Wolf. VELSEROORD. Tot correspondent der Inter communale Arbeidsbemiddeling voor Wijk aan Zee en Duin is benoemd ae heer J. J. Wringer alhier, commies tea kantore van den gemeente ontvanger. VEL8EN Se Nederl. Volkszang Bond heeft op den 8sten Juli over het geheele land een zangdemonstratie uitgeschreven, bij welke gelegenheid bepaalde liederen zullen worden ge zoogen. Ook B. en W. van hier waiea in dezen om medewerking verzocht, welke zij konden toone» door den leerlingen der scholen vrij af te geven en het onderw^zena personeel te verzoeken den kinderen bovengenoemde liederen te leeren. Wegens den geringen tjjd van voorbereidis g wordt evenwel naar de Kenn. Ed. meldt, in deze ge meeate niet aan het verzoek van den Bond voldaan. Aan de Universiteit te Lsiden is bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap, op proefschrift: Het iniandscfe oestnur en zijn reorgani satie in Ned. Iodië", de heer J. H. Heslinga alhier. In de Maandagavond gehouden vergadering der Plaatselijke School commissie werd de heer W. J. van Rocy van IJmuiden als nieuw lid gritestalleerd. De begroeting voor 1921 was door B. en W. goedgekeurd. De rekening over 1919 werd vastgesteld. Van het schoolbezoek door de leden werd verslag gedaaa. Van eex advies inzake de benoeming van een Hoofd der Bewaarschool te Veteer oord, wtlk advies door B. en W was gevraagd, kos niets komen, daar de benoeming ireeds had plaats gehad. SANTPOORT. Gtd. Staten stellen voor, hen te machtigen, vier langs den Bre- derodeweg eB het verbindingsspoor tusseken het station Santpoort van de H. IJ. S. M. en het Prov. Zie kenhuis gelegen strooken grond aan de Woniagbouwvereeniging Bloe aoendaal Noord, in erfpacht af te staan, tegen een jaarlijkschen canon, berekend naar een maatstaf van f 1000 per H.A. Voorts om aan de Woniagbouw vereeniging „Bioemendaal Noord te Bloemendaal, eene jaarljjksche bijdrage te verleenen in het tekort op de exploitatie van de door haar met voorschot van de gemeente Velsen te bouwen woningen op een terrein aan den Brederodeweg onder die gemeente, tot ten hoogste een bedrag, gelijk aan het 1/3 deel van de bijdrage, welke de gemeente Velsen 'over elk jaar van het Rijk zal ontvangen als bijdrage in de betaling van de annuïteit door de gemeente aan het Rijk terzake van het ten behoeve van dezen bouw te verleenen Rijksvoorschot, met dien verstande, dat de bjjdrage alleen wordt berekend over de woningen, die in het exploitatie-jaar werden verhuurd aau leden van het personer 1 van het Proviaciaal Ziekenhuis naby Santpoort of aan eene weduwe van een lid. Door den veranderden treinen loop zijn ook de uren van buslich tingen gewijzigd. Zoo heeft te Santpoort-dorp deze aldus plaats: op werkdagen 6 en 11.30 v.m., 2, 5 en 8 uur n.m„ op Zon-en Feest dagen 6,35 v.m. Zondagavond, omstreeks half negen, reed uit de richting Haarlem in volle vaart een losse locomotief naar het station alhier; deze was eerst aangekondigd, dat hij niet rijden zou. De hekkenbeambte ijlde in allerhaast eerst naar de afsluit- boomen van den overweg van de Jan Gözonvaarfc en liet ze zakken en toen naar die van den straatweg der Wüstelaan; gelukkig was het op dat moment niet druk, slechts een enkele wielrijder passeerde, die eenige oogenblikkea véór het logge gevaarte kwam, de raus overstak. Eea woord van hulde aan de* oplettenden beambte is zeker op z(jn plaats, want ongelukken hadden kunnen gebeuren. Be afdeeling Santpoort van Volksonderwijs mocht dezer dagen het genoegen smaken haar 200ste lid in het ledenregister te kannen inschrijvers. Uit de Gemeente. Zooals wij indertijd in ons verslag over het afscheid van den heer Mr. Dr. H. ver Loren van The- maat als burgemeester der gemeente eisen schreven, was door ambte naren der bedrijven en eenige andere takken van dienst nog niet officiëe' afscheid van den Burgemeester ge nomen, omdat de door hen aan te bieden herinnering nog niet gereed was. Dit is nu, Dinsdagavond 29 Juni, geschied. De ambtenaren van het bedrjjf OpenbareWerken,Bouw-en Woning toezicht, de Directeuren van Water leiding, Gasbedrjjf, Reinigingsdienst en Visscierjjsthool, de Gemeente ontvanger en zjjn ambtenaren eD de Keurmeestets hebben van den afgetreden burgemeester te zijne» huize „Stormvell" te Velseroord, officiéél afscheid genomen en hem bij die gelegenheid aangeboden een album, bevattende ongeveer 80 foto's, welke een beeld geven va» de ge keele gemeente Velsen. Voorts was in het album een opdracht gesaili grafeerd (door don heer A. de Bruijn te Velsen) en waren de handteeke- ningen va» alle genoemde ambte naren daarin geplaatst. De heer H. F. da Jong, directeur van Openbare Werken, voerde na mens de ambtenaren het woord en sprak ongeveer als volgt: Mijnheer Ver Lorea, wij aanwezigen hebben gewild u voor uw vertrek een bewijs van waardeering en achting, eene herinnering uit Velsen made te geven. Toen ons uw vertrek bekend werd was dat een zeer onaangename verrassing. Waar het toen aiet meer mogelijk was, zoo de mogelijkheid bestaa» had, mede te helpen tot herroeping van uw besluit, bleef ons 't arm zalige restje, n.l. na te gaan welke herinnering wij n zouden geve». Daarvoor hebben wij gekozen een album met foto's, waarin u de verschillende plaatsen uit de ge meeate terugvindt, waaraan vooru bizondere herinneringen zjjn ver bonden. Wij hopen er in geslaagd te zijn u een herinnering mede te geven, waarvan de beelden later nog tot u spreken. Als zoodanig zijn dan ook zooveel mogelijk de plekjes vertegenwoordigd, waar u veel kwam of welke uw bizondere aandacht hadden. Ongeveer 10 jaren hebt n hier geleefd en gewerkt. Geloofd ons gerust, als wij u verklaren, dat u in dien tijd vele vrienden gemaakt hebt en daa ook vele aehterlaat. Vooral ik, die persoonlijk zoo^esl met u in contact ben geweest, kan dat geheel getuigen. Wij hopsn, dat ket album, 't welk ik u hierbij overhaadig, aanleiding moge zij», dat u in den vreemde nog menigmaal Velsen en on3 in vriendelijke herinnering zult her denken. Het ga u en de uwen bizon der goed en u vergezellen onze beste wenschen. De heer Ver Loren daskte in hartelijke bewoordingen en sprak ongeveer als volgt: Met buitengewoon genoegen heb ik gehoord naar uw waardeerende woorden en ik stel het op hoogen prijs, dat zooveel ambtenaren hier vertegenwoordigd zijn. Wanneer ik zoo rondzie, geloof ik niet, dat er een aanwezig is, dien ik hier 10 jaar geleden vond, ja zelfs de dien sten, waaraan u verbonden zjjt, waren nog niet aanwezig of slechts in embrio. Openbare Werken moest nog worden georganiseerd, er was geen reinigingsdienst, geen gas- of waterleiding, geen visscherijscbool, geen keuringsdienst. Thans beschikt de gemeente over al die diensten. Ik heb dan ook zelden een gemeenten gezien, waarin zulk een groeikracht zit als in de gemeente Velsen. En ik geloof zeer zeker, dat deze gemeente een groote toekomst heeft. Er wordt in dezen tijd zoo dikwijls gesproken en niet ten onrechte van demoralisatie. Maar het doet mij genoegen te kunnen getuigen, dat ik onder de ambtenaren van Velsen juist höt tegendeel heb ge vonden. Deze gemeente mag trotsch zijn op de hoofden van de verschil lende takken van dienst, die hun werk verrichten met nauwgezetheid en toewijding «n daarbij geholpen worden door een corps ambtenaren, die getrouw op hun post staan, met elkaar samenwerken en daarbij niets te veel achten, om door het werk heen te komen. Ik dank u allen recht hartelijk voor deze sehoone herinneringen en geef u de verzekering, dat ik met belangstelling zal blijven volgen, hoe Je gemeente zich ontwikkelen zal en wat daarin gedaan zal worden door de ambtenaren. Ik wensch n allen persoonlijk alle goeds toe. Nadat nog een verveisehiisg was aangeboden, was de plechtigheid afgeloope». VIS8CHEKIJ. Visekrookerjjen. Na de mislukte visscherij onderneming te IJmuiden en bij den treurigen toe stand in die tak van nijverheid over 't algemeen, worden, naar Schuite makers Purmerender Courant meldt, te Monnikendam door een drietsl iDgezotene» toch weer pogingen aaa gewend om gezameigk een nieuwe vennootschap daar ter plaatse te kunnen drijven. Be heeren Job. Oosterbaan, C Groeaewoud en P. Klein zullen er de schouders onder zetten en voor 't belang dezer plaats moge» we hopen dat ze zullen slagen. Het zij a in elk geval der zake kundigen Gedurende de week van 24 tot ea met 30 Juni '20 kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen: 22 stoomtrawlers, 1 IJslander, 4 Eng. Stoomtrawlers, 5 Deensehe Motortrawlers, 0 Motonoggers, 34 Zeilloggers, 1 Stoombeugers, 1 Sloe pen, 1 Zaïlharingloggers es 147 kust- visschers, waarv. 7 sleepbooitrawiers De besommingen waren als volgt Stoomtrawlers f 61.6362 IJslasders f 16799. Engeteehe Stoomtrawlers f 123.716.- Beensche Motortrawlers f 604.2308.— Zeilharingl. f 2753.— Sloepen f *988 Motorloggers f Zeilloggers f 150.1071.— Stoombeugers f 324 L— terwijl de kustvisscbers f 35629. besomden, waarvan de sleepboot trawlers van f177.tot f1839. Be aanvoer bestond uit 368300 K.G. trawlvtech, 43230 K G. I.Tsiana- sehe zouteviscb, 12536 K.G. beug- vieeh, KG, IJslandsche verschr visch en 121 kantjes dryfnetvisch. Be totaalopbrengst bedroeg f 146411. Verleden week heefc de Raad voor de Scheepvaart een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het op de Noordzee lek worden ea zin ken, op 11 Jussi j.l.,van het stoom- visschersvaartuig „Nieolaas" IJ.M. 71. Het schip behoorde aaa de maatschappij „Sophie en Truua" te IJmuiden. De schipper, de heer A. J. Wes- terwa), verklaarde, dat, het vaartuig op 11 Juni, tegen het middaguur, leeg IJmuiden verlist met acht man equipage. Het doel was in Engeland kolen te halen. De schipper had ia tien jaren niet. gevaren. Daarvóór was hij ook f chipper geweest. Het schip zette koers op de Zwaite Bank. Naar de schipper verklaarde heeft 's avonds ongeveer half zeven het schip gestooten. Er werd ee» schok gevoeld. Het schip had toen 53 mijlen gevaren. Na den schok ging het schip over stuurboord. Be schipper deed de machine stoppen, dadelijk lag het schip stil. Het water steeg snel in de machine kamer en in het visehruim. De pompen werden aan 't werk gezet. Be bemanning is spoedig daarop van boord gegaan en door een Engelsch schip opgenomen. Een uur later zonk de „Nieolaas". Be schipper had de scheepspapieren niet in veiligheid gebracht. Daaraan kad by niet meer gedacht. Hg heeft niet kunnen ontdokken, waar het lek zat. Nog eenige getuigen werden gehoord Uitspraak volgt later. Dinsdagmiddag is te IJmuiden uit Berlgn officiéél bericht ontvan gen dat ingaande 8 J u 1 i a.s. een vrije invoer van versche viBch in Buitsehland wordt toegestaan. Invoerverbod van geconserveerde visch en zalm biyft voorloopig ge handhaafd. Treilers gezonken. Maandagmiddag is door de Pacific IJM. 257 de bemanning binnenge bracht van de stoomtreiler Wilhel- mina IJM. 112. Waarschgnlijk door ee» mgnontploffing is het schip op de Noorezee gezonken. De beman ning heelt in eigen boot de trawler verlaten en werd later opgenomen door de Pacific. Naar we vernemen is Dinsdag avond by de directie bericht ont vangen dat do treiter Pollux van de msaty. Praxis op de Noordzee is gezonken. De bemanning is gered. Scheepvaart. In de week van 28 Juni tot 5 Juli kwamen alhier binnen 49 stoomschepen, 3 zeilschepen en 3 zeelichters en vertrokken 44 stoom schepen, 9 zeilschepen en 4 zee lichters. In Juui kwamen alhier binnen 183 stoomschepen met 801,069 kub. Meter, 1 baife met 2635 en 28 schoeners en lichterschepen mei 33,374 kub. Meter inhoud. Naar zee vertrokken 196 stoomschepen met 835,746, 4 barken met 18,980 en 29 schoeners en lichterschepen met 89,494 kub. Meter inhoud. Velsen. Aangekomen: 4 Juli: Be Twee, st. Londen, ledig; Mans- stroom II, st., Grimsby, ledig6 Juli Hollacdi» II, st., Stugaund, cellulose. Vertrokken: 2 JdÜ: Vega, st., Amsterdam, restant-lading; Een dracht, st., Amsterdam, ledig6 Juli De Twee, st., Londen, fruit; Maas stroom II, st., id. id. SPORT. Kennemer Turnkring. In de laatst gehouden vergadering der Technische Ciub van den Keune mer Turnkring is besloten, dat als secretaris dezer vereeriiging zal optreden da heer J. H. Dolerer, Kennemurlaan 8, Umuide». VOETBAL. Een kwestie. Het betrtfi.de vereenigisg B.V.V. uit 'ö-He togerboscb. Deze vereeni- gitg moes: aan het einde van dit seizo.-n m-t 1) O S K.O. uit Bergen op Zoem om ééa p;a*teje in de eerste k as-se spelen. Het resul taat dezer wedstryden was, dat B.V.V. zou pronoveeren, om welk heugelijk feit deze vereenigiug op grootsefce wyze werd gehuldigd. Doch wat geschiedt? D O.S K.O protesteerd en wordt door de pro test-commissie in het gelqk gesteld, waardoor zy in plaats van B.V.V. promoveert. Groote verontwaardi ging by B.V.V. na'uuiiyk. Zy legt zich zeer begrypeiyk niet by dezen uitspraak neers en wendt zich in een schreven tot het bestuur van de» N.V.B. en tot de afgevaardigde voor de Alg. Ver. der Zuid. Ie en 2e klasse om steun, welke zy reeds gevonden heeft by den scheidsrech ter. Haar voorstel is een commissie van onderzoek te benoemen, die zal onderzoeken of de uitspraak van de protest-commissie al of aiet juist is. Het eigenaardige by deze kwestie is nog, dat B.V.V. een warm pleit bezorgster heefc gevonden in haar plaatselijke zustervereeniging „Wil- helmina". Want het is toch zeker wel een unicum dat plaatseiyke vereenigingen elkaar steunen. In de voetbalwereld althans komt het niet veel voor. Intusschen wachten wy met be langstelling de oplossing dezer kwe stie af. J Burgerlijke St&nd der gemeente Velsen Bevallen: I. Koning—Klaver d.; E. J. PrinsKeirsgieter z. en d.; J. Witteman—Bank z.; W. v. d. Laan—Korteweg z J. Verhagen Gragendaal z.; G. v. d. Krnyssen— Bakker z.; M. M. Tuinhoutvan Gelder z.; A. LnkassenJutten z H. StryboschKamkes 2 d.; H. A. Bitterlingvan der Putte d. Overleden: F. de Moll, 30 jaren, eehtgenoote van G. Logger K. Snyder, 3 maande», dochter van G. Snyder en K. Zwaan. Arbeidsbeurs Yelsen Als werkloos ingeschreven op 8 Juli 1920: 8 bankwerkers, 0 stoker, 0 manden makers, 1 kuiper, 16 visschers 3 sigarenmakers, 2 metselaais, 1 mach. houtbewerkers,0 schoenzwik- fcer, 3 neltenboetsters, 0 beton werker, 0 machinisten, 0 kantoor bediende, 0 eiectrieie», 0 cement- werker, 1 timmerman, 0 loodgieter, 24 los arbeiders en metaaldraaier, zamen 54. Uit de Provincie. ORGELBESPELING in de groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Docdurdag 8 Juli 1920 des avonds van 71/»—81/» Qir» door den heer Louis Robert. Programma: l.Praeludium et Fuga c. kl. t. J. S. Bach. 2 Zesde Sonate F. Mendelsohn, Choralvariationen Bartholdy. Fuga. Andante. 8. Pastorale Alex Guilma*t. 4. Toccata op 11 Hendrik Andriessen (manuscript). Uit het Land. Faillissementen in Nederland "Volgens mededeeling van het Handeisii)formatiebun-au van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeioopen wee* eindigende 2 Juli in Nederland uitgesproken 21 fauliseementei tegen 21 faillissementen in dezelfde week van het vorig jaar. Va» 1 Januari tot en niet 2 Ju) 1920 675 faillissementen tegenover 584 over hetzelfde tijdperk van hel vorige jaar. Uit ons Parlement. Nu de Overheid in het vervolg ook het b;zoud*r ouderwijs gaat nehartigen, zouden de gemeenten ook voor dit onderwqs schoolgebou wen moeten beschikbaar stellen, zooais ze dat ook voor het openbaar onderwys moeten doen. Ze zouden dus feiteiyk de bestaande school gebouwen van de scboolbesluren moeten overnemen. Maar omdat dat voor veel gnmeenten te bezwa rend zou zijn, is in art. 198 va» de nieuwe Lager Onderwyswet een regeling getn ffen, volgens welke de gebouwen in eigendom aan de be sturen zouden biyven, maar de gemeenten aan deze besturen eea jaarlgksthe vergoeding voor onder houdskosten, huur, enz. uitkeeren, berekend naar 6 k 61/, pCt. van de waarde, die die gebouwen in 1914 hadden. Tegen deze regeling is echter van links een vry hevige oppositie gevoerd. Men betoogde dat dit een onbillgke bevoordeeling van de schoolbesturen en das van het bizonder onderwys was en neer kwam op een vergoeding van al wat sinds 1857 aan dat onderwys was ten koste gelegd. Zelfs al was, als de heer Di-esselhtya betoogde, by de pacificatie deze vergoeding overeengekomen, dan bleef de rege ling toch onjuist, waar de gemeenten geregeld voor iets betaalden, dat nooit haar eigendom werd. De heer Otto stelde daarom voor, de ver goeding in 20 jaar te laten afloopen. En de heer Ter Laan wilde de school gebouwen eigendom van de gemeen ten doen worden tegen overname der schulden of anders a!s grondslag voor waardeschatting voor vergoe ding de werkelqke stichtingskostes te nemen met toepassing van af- schryving van 2 pCc. per jaar. Be heer Otto opperde bovendien het bezwaar, dat de schoolbesturen na heel wat vergoeding van de gemeen- ten ontvangen te hebben, de ge bouwen zonden kunnen verkoopsn en stelde voor, daarvoor de mede werking der gemeentebesturen te eischen, terwijl de beer Albarda met het oog op deze mogelijkheid een amendement indiende, volgens hetwelk geen schoolgebouw zou kunnen worden vervreemd, dan nadat aan de gemeenten de onder houdskosten waren terugbetaald. Bit laatste amendement werd door minister De Visser overgeno men, maar de anderen werden door hem en de reehterzyde der Kamer bestreden. Va* dien kant wees men er ep, dat de schoolbesturen de ge bouwen in vollen eigendom hadden en dus, wat daartegen ook werd aangevoerd, het volle recht ze te verkoopen, in welk geval dus de gemeenten voor nieuwe gebouwen zouden hebben te zorgen. Wanneer nu de gemeente» de bestaande ge bouwen niet kochten, moesten ze toch voor het gebruik vergoeding geve». Het artikel werd dan ook, na verwerping der verschillende amen dementen door de meerderheid goed gekeurd. En nadat nog een amen dement van den heer Albard» verworpen was, was daarmee de behandeling van het ontwerp afga- loopen. Van de verschillende ontwerpei, die hierna aan de orde kwamei, lokte dat tot salarisverhoogiug van rijksambtenaren nogal bespreking uit. Velen bleken met de verhoogiBg niet tevreden en wezen erop dat de ryksambtenaren by de gemeente ambtenaren ten achter staan. Ook de achterstelling als hoogs ambtenaren was niet naar a'ler genoegen, evenmin als de kincer- byslag. Wat deze laatste betrof waren er die haar al vasaf het eerste niet vanaf het derde wildei laten loopen, terwijl de sociaal- demoeraten zich tegen elke kinder- bysiag verzetteD, niet omdat zy de groote gezinnen niet te hulp wilden komen maar omdat hierdoor de arbeiders in overheidsdienst be voorrecht zouden raken boven die in de particuliere industrie en omdat het 't standaardloon zou drukken. Ten slotte schtte men het georga- eiseeid overleg, dat had plaats gehad, geheel onvoldoende, wat den Minister de verklaring ontlokte, dat de regeering de bevoegdheid moest houden van de adviezen af te wijken. De Kamer verwierp nu ds motie van den heer Ter Laan ter verhooging van de voorgestelde verhooging en legon aan de twee interpellaties. De eerste was van den heer Vaa Ravensteyu es betrof het ontslag van twee ambtenaren der Staats spoor, die dit ontslag te dauken hadden de één aan venten met de „Tribune", de ander aan een brief, waarin medeweiklng geweigerd werd aan de steunbeweging voor Oostenryk, omdat de schryfster geen lu^t voelde te helpen herstellen wat het kapitalistisch regime hal bedorven, De heer Ra veste y a meesdc, dat dit de vrybdd vuo. hasdelen en van overtuiging aantastte en vond in die meenicg steun bij andere leden. Be Minister da entegrn scheen de zaak geheel in den baak te vinden, maar was toe toen ook de heer Schokkiag van airiere meening bleek, bereid nadere inlichtingen te verstrekken. Over den 8-urigeu wetkdag voor het spoorwegpersoneel interpel leerde de heer Kleerekooper. Hij beweerde, dat die niet, de Minister, dat hij wèi bestond. Ook klaagde de heer Kieerekooper over het niet hooren van de vak- vereeniging. Waterstanden IJmuiden. Juli 1920 H. water L. water Dagen. r.m. n.m. n.ni. 8 7.14 7.42 2.51 307 9 8.09 rr 8 87 3.32 3 56 10 9.07 939 4.27 4 59 11 10.16 10 51 5.31 6.13 12 11.84 - 6.49 7.32 13 0 04 0 43 8 02 8 43 14 1.06 1.39 906 9.42 Geen zomer tjjd Het aantal kwesties in den N.V.B. en dit heeft reeds een respectabel cijfer bereikt is wederom met een vermeerderd. Ei; waar dus eet nieuwe kwestie geen unicum is, zouden we er ook geen melding vat make?, ware het Diet, oat ket hiei een vereesigiDg goid, Wtlke even als Stormvoge.s het vorig seizoeD, reeds het eerste klassensehap heeft gevierd, doch zooate da zaken thans staan, voorloopig rog eenjaartjo in '.weecje klas zal moeten spelen. T.m.

IJmuider Courant | 1920 | | pagina 2