Bijvoegsel Ijmuider Courant- GEMEENTERAADZITTING van Dinsdag 11 Januari 1921. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De heer Kostelij k fungeert als Secretaris. De Voorzitter houdt de volgende rede: Mevrouw, iViijne Heeren, Het zij mij vergund U allen in deze eerste zitting in het jaar mijn beste wenschen aan te bieden, zoo wel voor Uwe geziinnen als voor U zeiven. Over het algemeien ben ik geen voorstander van het houden van nieuwjaarsreden. Deze;.komen ge woonlijk neer op het opsommen van al hetgeen in het afgeloopen jaar door ons is gedaan en zijn dus eigenlijk weinig meer dan een zelfverheerlijking. Als ik er dan toch toe ben overgegaan om enkele woorden tot U te spreken, dan komt dit, omdat ik de tijden nog altijd 'als abnormaal beschouw. Abnormaal in hooge mate, in de eerste plaats voor ons visscherijbedrijf, dat om maar twee factoren te noemen door de buitensporig hooge kolenprij- zen en den ernstige n val in den vreemde valuta tot den rand van den ondergang werd gebracht. En nu heeft het mij ten zeerste bevreemd en ge speten, dat, daar het hier toch een belang gold, dat ver buiten onze gemeentegrenzen uitging, de Regee ring heeft gemeend, geen reddende hand te moeten uitsteken. Men heef t mij, toen ik eens over deze zaak kwam spreken, opgjemerkt, dat een bedrijf, dat geen levensvatbaarheid bleek te bezitten en niet door en uit zich zelf kon bestaan, maar te gronde moest gaan. In 't algemeen is dit natuurlijk waar, maar met het oog op ons visscherijbedrijf is het een te eenenmale misplaatste opmerk ing. De voornaamste factoren blijven: de visch blijft en de consumenten bliijven; het was alleen de quaestie geweest, de visscifierij tegemoet te komen en haar door deze moeilijke tijden heen te helpen. Als men dit had gedaan, zou het geen uitzonde ringsmaatregel zijn geweest, want ook Boskoop is geholpen en ook de noodlijdende stoomtrammaat schappijen hebben faciliteiten genoten bij de kolen- leverantie. Meer zal ik hier thans niet van zeggen. Komt nu de vissicherij er toch weer bovenop en gelukkig, het begint iets te dagen dan is de eer voor de energieke mannen, die het oud-hollandsche „Help nu U zelf, s;o helpt U God" hebben toegepast, des te grooter. Van het visscher ijbedrijf naar de visschers is geen overgang. En dan herinneren wij ons de slachtoffers, die ook in het afgeloopen jaar de zee weer eischte. Wij bren gen een eeregroet aan hun nagedachtenis, spreken ons medegevoel u it met de treurende achtergeblevenen en wenschen dezen toe, dat zij troost mogen vinden. De jaren die achter ons liggen, zijn voor deze ge meente zeer moeilijk geweest en wat wij gewoon wa ren normale tijden te noemen, deze zullen vrij zeker voor ons nooit teirugkomen. Maar wij staan, nu in het licht van een nieuwen dag. En de hand, die het nieuwe werk zal aanvatten, moet vast zijn en alleen een stellige wil kan de noo- dige vastheid geven. En die wil wordt slechts gebo ren uit blijde moud en vast vertrouwen. Daarom mogen we wel de lessen, maar niet de lasten van het verleden meenemen naar de toekomst. Als we dat niet begrijpen; als we de voorbije jaren enkel als een last blijven gevoelen, dan gaan we den zekersten weg néiar de mislukking. Ziet, ik heb een bemoedigend bericht voor U, en ik ben blij, dat als het eerste in het nieuwe jaar te kunnen mededeelen. De leening van één millioen, waartoe gij onlangs hebt besloten, is. door ons college geplaatst kunnen worden. Terwijl zooveile andere gemeenten de grootst mo gelijke, soms onoverkomenlijke moeiten hebben met het plaatsen deir leeeingenheeft onze gemeente crediet. En nu ik eenigen tijd hier ben, verwondert me het niet, dat de 'heer Landeweert, bij gelegenheid van mijne installatie, heeft verzekerd, dat de finar.tiëele toestand van Velsen kern-gezond is. Ik ben daarvan nu overtuigd en ik geloof daarbij vast in een groote toekomst voor deze gemeente, die niet alleen, omdat zij tot een van de dertig gemeen ten boven de 25000 zielen van ons land behoort, maar ook omdat zij door haar ligging, haar natuur schoon, haar handel en opbloeiende industrie, daartoe schijnt voorbestemd. Gij niet en ik niet en de Pers niet, mogen aan deze toekomst twijfelen. Als we er aan twijfelen, dan ware het voor U en mij beter, dat we onze plaats namen onder de lijdelijke toeschouwers op de publieke tribune, dan dat we een leidende plaats innemen aan het hoofd dezer gemeente. En nu nog een enkel woord tot slot. Het eerste kalenderjaar van mijn burgemeesterschap hier is achter den rug. Gij hebt het Uwen Voorzitter wat de Leiding aangaat, niet moeilijk gemaakt en ik zeg U da;arvoor dank. Dat de beraadslagingen in onzen Raad zulk een ordelijk verloop hebben gehad, is heusch niet te dan ken aan den leider alleen. Als gijlieden het met die leiding niet eens waart geweest, zouden mijn beste bedoelingen hebben gefaald. In 't eind is het de Raad zelf, die het peil aangeeft, waarop hij staat. Er zijn tijden geweest, waarin één alles was, van één alles afhing, en met één zoowat alles verloren ging. Die tijden zijn voorbijik mag er wel aan toe voegen gelukkig. Uit ons aller vereenigd willen, uit ons aller ver- eenigde werkzaamheid moeten de betere tijden ook voor onze gemeente, geboren worden. In de hoop en het vertrouwen dat ook in het ver volg de verhouding tusschen het College van Burge meester en Wethouders en U zoo moge blijven, stel ik U voor met onze werkzaamheden voort te gaan. Deze rede werd met luid applaus door de leden begroet. De heer Vermeulen zegt namens den Raad iets te willen zeggen. Spr. acht dit niet gemakkelijk, omdat hij reeds lang oudste raadslid is en het spontane van een woord van dank er zoo spoedig afgaat. Spr. zegt dat het echter wel gemeend is als hij den Voor zitter moed en kracht wenscht om ook verder de taak als Voorzitter van den Raad te vervullen. Spr. zegt dat de Voorzitter nog niet een vol jaar hier is, maar de verhoudingen tusschen Raad en Voorzitter zijn zeer veel verbeterd. Spr. zegt dat het *een deugd van den Raad kan zijn om daarin mede te werken, maar wij danken dit toch mede aan uw krachtige leiding. Spr. dankt voor de goede woorden, die de Voorzitter sprak ten opzichte van het visscherij bedrijf. Wanneer dit weer een beteren tijd beleeft, zal een groot deel der dankbaarheid daarvoor uitstra len op u, die krachtig medewerkt om het tot betere toestanden te brengen. Dit strekt u te meer tot eer, omdat het niet geldt uw persoonlijk voordeel, maar ge uw diensten stelt in 't algemeen belang. Spr. wenscht den Voorzitter onder den zegen van God lust en kracht om den bloei onzer gemeente te bevorderen en dat hij met ons mee mag leven. Spr. gelooft dat de Voorzitter daar al aardig toe op weg is. Als vreemdeling zijt u hier gekomen, maar vreemd zijt ge ons niet meer. Spr. wenscht den Voorzitter toe dat hij niet alleen Burgermeester, maar als Velse- naar met ons allen een en de eerste onder ons mag zijn. Spr. wenscht den Voorzitter met zijn gezin een gelukkigen tijd alhier. Ook deze woorden worden met instemming begroet. De Voorzitter dankt den heer Vermeulen voor deze goede woorden. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Brieven van Gedeputeerde Staten omtrent ter goed keuring ingezonden raadsbesluiten. Een mededeeling omtrentden verkoop van goederen door het levensmiddeienbedrijf. Een proces-verbaal van de op 14 December 1920 gedane opname der boeken en kas van den gemeente ontvanger, waaraan het volgende kan worden ontleend De ontvangsten dienst 1920 bedroegen f2.651.713.46 De uitgaven voor die dienst bedroegen f 2.603.309.285 Zoodat in kas moest zijn f 48.404.175 welk bedrag aanwezig was, terwijl de boeken tot op den dag der opname bleken te zijn bijgehouden. Een bericht van P. Heere, dat hij zijne benoeming tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar-, handels- en vakonderwijs aanneemt. Als voren van D. van Lienen, dat hij zijn benoe ming tot leeraar aan de Visscherijschool aanneemt. Als voren van S. Koekendorp, dat hij zijn benoe ming tot onderwijzer aan school F aanneemt. Een dankbetuiging van het bestuur der afd. Ken- nemerland van het Centraal Genootschap voor Kin derherstellingsoorden en vacantiekolonies voor de genomen gunstige beschikking inzake het verleenen van een subsidie voor 1921. Een schrijven van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen houdende gunstige be schikking op het verzoek om subsidie voor den han delscursus. Alle voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van j. H. van Boekhoven om eervol ontslag als onderwijzer aan school H te Velseroord, met ingang van 1 Maart 1921, wordt eervol verleend. Als voren van het bestuur der Maria-Patronaats- cominissie te Wijkeroog dat 20 December 1920 een volkshuishoudschool is opgericht en waarbij verzocht wordt ingevolge art. 25 der Nijverheidsonderwijswet 30°/o der onkosten te vergoedennaar B. en W. om advies. Als voren van het bestuur der afd. Gorinchem van den Ned. Aannemersbond om bepalingen in bestekken te wijzigen en in overeenstemming te brengen met de collectieve arbeidsovereenkomst voor het bagger bedrijf. B. en W. stellen door dit voor kennisgeving aan te nemen. Als voren van P. Rijswijk te 's-Gravenhage, die in de plaats is getreden van K. Jansen, om toestemming te verleenen voor het gebruik van het gymnastiek lokaal van school H op eiken Dinsdag- en Zaterdag avond en dat van de M. U. L. O. school A op eiken Woensdag- en Vrijdagavond B. en W. stellen voor dit toe te staan op de gewone voorwaarden, waaraan wordt toegevoegd de bepaling, dat gedurende de vacanties niet van de lokalen gebruik mag worden gemaakt, Een verzoek van het bestuur der schoolvereeniging „Uw Koninkrijk Kome" te Velsen om de benoodigde gelden te mogen ontvangen voor veranderingen aan de school dier vereeniging. Om advies naar B. en W. Medegedeeld wordt Naar aanleiding van de door den heer Tusenius in de vergadering van 7 September j.l. gestelde vraag betreffende arbeidsbemiddeling te Ijmuiden, dat B. en W. zich terzake hebben gewend tot de Reedersver- eeniging en de Ijmuider Vischhandel Vereeniging. Beide vereenigingen geven er de voorkeur aart, dat een regeling in deze zaak door samenwerking van belanghebbenden tot stand komt. Door het Centraal Administratiebureau voor het Visscherijbedrijf en aan verwante vakken worden onderhandelingen gevoerd met werkgevers- en werknemersorganisaties om tot een behoorlijke arbeidsbemiddeling te komen. B. en W. zijn in kennis gesteld met de door een commissie van arbeiders-vertegenwoordigers ontworpen en aan de Reedersvereeniging voorgelegde arbeids regeling voor het havenbedrijf te Ijmuiden. Het college heeft in overweging gegeven, deze re geling die in een bestaande behoefte zal kunnen voorzien, te accepteeren of pogingen aan te wenden, dat omtrent eventuëele punten van verschil overeen stemming wordt verkregen. In verband met dezen stand van zaken meenen B. en W. voorloopig een afwachtende houding te moeten aannemen. *.fln aansluiting aan het door den wethouder van onderwijs in de vergadering van 21 December 1920 medegedeelde, dat B. en W. zich terzake van de niet- toekenning van Rijkssubsidie voor de burgeravond school, dienst 1921, hebben gewend tot den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Het desbetreffende schrijven is ter kennisgeving voor de leden bij de stukken gevoegd. Dat aan den raad worden overgelegd, de rekenin gen van den straat en grindweg van Velsen langs Driehuis en Hageveld naar Santpoort, over de jaren 1918 en 1919. Eene dankbetuiging van J. G. Koning voor zijne benoeming tot opzichter 2e klasse bij het be drijf openbare werken Als voren van A. Rolloos voor zijne benoeming tot adjunct-boekhouder bij het gas en waterleiding bedrijf. Beide voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van W. A. Wieland om een stukje bouwgrond te huren achter perceel de WeertstFaat 34 te Velseroord Naar Burgemeester en Wethouders om advies. Een verzoek van het bestuur van de afdeeling „Velsen's van het Nationaal Verbond om het punt der agenda op de raadsvergadering „reorganisatie van de politie", aan te houden en om advies in handen te stellen van de commissie van overleg voor de ambtenaren Burgemeester en Wethouders stellen voor dit in hunnen handen te stellen om prae-advies. i, De heer Vermeulen is daar niet tegen, maar zou de zaak dan ook gaarne in een besloten raads zitting behandelen. De Voorzitter zegt dat dit kan voorafgaan aan de openbare vergadering. Het adres wordt in handen van Burgemeester en Wethouders gesteld. Een schrijven van J. Weber c.s. waarin zij protesteeren tegen het ontactisch en onhandelbaar optreden van den agent Meijer te Velseroord. In handen van Burgemeester en Wethouders gesteld ter afdoening. Een verzoek van'het lid van den raad D. F. G. Schilling om aan het college van Burgemeester en Wethouders vragen te stellen inzake het niet te werk stellen van werklooze arbeiders. Het verlof daartoe wordt verleend en dit punt aan de agenda toegevoegd. In behandeling komt de regeling van den ontsmet- tingsdienst. De heer D a 1 m e ij e r dient een amendement in, waarvan 't voornaamste is, dat de ontsmettingen gratis zullen geschieden voor onvermogenden en voorts tegen betaling, behalve de door het gemeentebestuur gelaste ontsmettingen. De heer Vermeulen blijft hiertegen bezwaren ontwikkelen en vindt het voorstel niet in -t belang der gemeente. De heer Sluiters zegt het voorstel zeer sympa thiek te vinden. Het is juist: draagt elkanders lasten. Spr. zegt dat er meer van zulke voorbeelden zijn, wan neer er b.v. brand is, snelt ieder te hulp en dat is vaak ten voordeele van de brandassurantie. De heer S c h i 11 ing pleit er ook voor, de heer Dunnebier zegt er niet in mede te kunnen gaan. Het amendement wordt met 107 stemmen ver worpen. Vóór de heeren Schilling, Dalmeijer, Baarda, Wardenaar, Davidson, Sluiters en Landeweert. Als de heer Vermeulen in de verordening op de heffing een wijziging voorstelt, wordt de discussie zoo verward, dat de Voorzitter zelf voorstelt deze zaak nog aan te hóuden, waartoe besloten wordt. Bij het voorstel tot wijziging en aanvulling der al- gemeene politieverordening worden nog verschillende opmerkingen gemaakt. Bij de artikelsgewijze behandeling maakt de heer Dalmeijer bezwaar tegen art. 19 a, betreffende de aangifte van tijdelijk hier verblijvende personen. De heer Vermeulen vraagt of hier ook de haringvisschers uit andere plaatsen onder vallen. De Voorzitter antwoordt ontkennend. Het art. wordt aangenomen met 13—4 stemmen. Tegen de heeren Landeweert, Baarda, Dalmeijer en Schilling. Bij art 66 maakt de heer N ij s s e n bezwaren te gen het voorstel dat twee wagens alleen aaneenge- koppeld mogen worden, als op de tweede wagen een persoon is gezeten, vooral voor 't platte landsgedeelte is dit bezwaarlijk. Het artikel wordt goedgekeurd met 125 stemmen. Tegen de heeren Nijssen, Tusenius, Handgraaf, Langendijk en v. d. Does. De gewijzigde verordening wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Vastgesteld worden de verordeningen op het gebruik van weegwerktuigen en krachtens de artt. 437 en 437 ter van het wetboek van strafrecht. Goedgekeurd worden de voorstellen tot herziening van het oorspronkelijk bij raadsbesluit d.d. 16 Juni 1908 voor de afdeelingen Ijmuiden en Velseroord vastgestelde uitbreidingsplan, in verband met den voorgenomen bouw der Rijks H. B. S. te Velseroord, tot wijziging van het raadsbesluit tot verleening van een voorschot aan de Woningbouwvereeniging Bloe- mendaalNoord te Bloemendaal, tot vaststelling der verordeningen op de heffing en invordering van schoolgelden voor het onderwijs aan de Nijverheids avondschool voor ambachtslieden en de handels avondschool. Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1921 | | pagina 5