ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN vooruitbetaling Mo. 89 Zaterdag 10 September Uil 6e Jaargang Abonnementsprys i fl.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en by de Ageaten. Tot plaatsing vai advertentifin van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAG tot 4 uur n.m. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave van de Naaml. Ven». Uitgevers My. „Ifmuidea" ABRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V. Brukkery Sinjewel, Willemsplein 11, IJmaidss Telefoon 158 Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Dringend verxoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven De Administratie Kleine advertenties eü familieberichten kosten bij slechts 15 cent per regel Gemeenteraad. Vergadering vam 6 September 1921. Aanwezig: Alle leden. Be Voorzitter doet mede- deeling vaa de ingekomen stukken. Een sekrijvea van Gedep. Statea dat de vergoeding voor het geven van herbalingsonderwtjs over 1920 door den Minister van Onderwys, Kansten en Wetenschappen is bepaaid op f 6066.50. Als voren, dat binnenkort zai worden uitbetaald een bedrag van f 599, zgade de ten behoeve van den gemeentelijken handelseursns toegekende gewone en extra-bijdrage over 1920, alsmede da eerste helft van het voor 1921 toegekende subsidie. Als voreu, dat ten behoeve van de visschery chool boven de be staande provinciale bijdrage, voor elk der jaren 1919 en 1920 een bijdrage van f 427 is toegekend. Berichten van A. P. Stolk en A, C. Roe'seB*dijs, dat zjj husse boaoemiag, respectieveiyk tot hoofd en onderwijzeres aan de sekool voor buitengewoon lager onderwijs, aan nemen. Een verslag vaa den gemeentelijke geneeskundig* betreffende het ge houden geneeskundig toeziekt op de tijdelijk in school G. gehuisveste vaeaatiekoionie. Een exemplaar van ket rapport, uitgebracht door een commissie, beaoesssd uit den Haagseken ga naeesteraad, betreffaads de werk wijze euz. va# de .Centrale Bouw- Eaaterialenvoorziening" (C. B. V.) te 's-Gr&venkago. Al d«ze zijn voor kennisgeving aasgenomen. Een sekrjjven namens het bestuu* der afJeeling Velsen van de N. H. vereeaiging „Het Wite Kruis" van den volgenden inhoud .Naar aanleiding van Uw sekrij- vea d.d. 26 Juli 1921 heb ik de eer U mede te deelen dat, volgens het thans geldende erfpaektscontraet, ket Witte Kruisgebouw teIJmuiden, beschikbaar moet big ven voor red- dingsstation voor schipbreukelingen. Aangezien eekter ons bestuur de noodzakelijkheid van een ziekenhuis, zij 't dan alleen voor spoedgevallen, ook heeft ingezien, is reeds in onze bestuursverg., van lOMei 1.1. besloten stappen te doen om de in de aanhef van m|jn schrijven bedoelde belem mering, opgeheven e. q. aangevuld te krjjgen, waartoe ons bestuur met de betrokken autoriteiten in onder- kandeling is getreden". Een bericht van den Commissaris der Koningin, dat aan den burge meester dezer gemeente verlof is verleend om nich van 11 September tot 2 October 1921 buiten de ge meente op te houdei. (k.g.) Een schrgven van L. Janssen, dat h|j zijne benoeming tot direetenr der gemeentelijke handelsavond school aanneemt, (k.g.) Een adres van de Middelstands- vereeaiging Santpoort en Omstreken waarin zij protesteert tegen het invoeren van een reclamebelastlng (te behandelen by punt 2 der agenda). Een adhaesie-betuiging van de Ned. R. K. MiddenBtandsvereeniging „de Hanze" afdeeling Velscroord aan het adres hierboven genoemd onder k (te behandelen bjj punt 2 der agenda.) Een verzoek van het bestuur der Inslngerschool te IJmuiden om voor de uitbreiding d'er sekool de benoo- digde gelden te mogen ontvangen de voorloopige raming van kosten wijst een totaalbedrag aan van f 72 800. (Naar burgemeester en wethouders om advies.) Als voren van het hoofdbestuur der Christeljj ke Vereeniglng voor Jongemannen te IJmuiden om be schikbaarstelling vanhetgymaastiek lokaal van school A voor bet houden van gymnastiekoefeningen. (Naar burgemeester en wethouders ter afdoening Als voren van C. Prins en C. Blok te IJmuiden om ziek aan de vis- seberijschool te mogen bekwamen in wiskuide en algebra. (Naar burgemeester en wethouders ter afdoening Als voren van bet bestnur der R. K. Vereeaiging voor Kraam- en Ziekenverpleging het .Wit Gele Kruis" te Beverwjjk waarin ver zocht wordt een subsidie te willen verleenen tot dekking van ket tekort op de begrooting, voor 1921 zijnde 720.— (Naar burgemeester en wet houders om advies). Een verzoek vau ket lid H. Hes- linga tot het mogen stellen van de volgende vragen 1. Hoe staat 't met de ziekenhuis quaestie 2. Hoever is de ziekenfonds reor- gaiisatie gevorderd? 3 Hoe staat 'c met de instructie en benoeming van een gemeente arts? Is eaiarisverbetering gewenschtf Voorgesteld wordt deze iuterpsi latie te benandelen aan het einde der agenda? Medegedeeld wordt: Bjj raadsbesluit van 19 Juli j.l is o, a. aau art. 4 dar verordening, regelende de bezoldiging van amb tenaren in dienst der gemeente Velsen de volgende bepaling toe gevoegd: „Be periodieke verhoogingen van gen eerst aan bij het hereiken vaa den 21 jarigen leeftijd of zoodra het geva', voorzien in het tweede lid va# art. 8, heeft opgebonden te bestaan". Deze alinea is minder juist ge steld. Be bedoel!og daarvan komt beter uit, waaneer hare aanhef wordt gelezen: .Voor de toekenning der psrlo diekc verhoogingen vangen de dienstjaren eerst aan" enz. B. en W. stellen daarom dei gemeenteraad voor, bedoeld lid in dien zin te wijzigen. B|j de stukken is voor de leden ter innage gevoegd de met den Minister van Waterstaat gevoerde correspondentie omtrent het verkeer met de stoompont in deze gemeente. De meidoornheg langs deMelklaan waarover door het lid W. C. War denaar b|j de rondvraag in de raads vergadering van 28 Juni 1921 werd gesproken, is inmiddels gesnoeid. Naar aanleiding van de daarom trent gemaakte opmerking door het lid F. C .J. Netseher by de rondvraag in de raadsvergadering van 5 April 1921, wordt medegedeeld, dat het materiaal van de Middendorpsstraat te Santpoort dermate versleten is, dat afdoende kerstrating niet moge- ïyk kan worden geacht. Om die reden is ln de begrooting voor 1922 een bedrag voor vernieuwing der be strating opgenomen. In verband m6t de door bet lid K. H. Tusenius in de raadsvergade ring van 19 Juli 1921 gehouden Interpellatie, deelen B. en W. den gemeenteraad mede, dat zy den 11 Augustus j. I. hebben besloteD, vanaf dien datum geen precarlo meer te heffen voor het hebben van zonneschermen, die boven den open baren gemeentegrond uitsteken. By de stukken is gevoegd het door B. enW. ultgebrachteverslag omtrent de gemeentaiy ke middelbare handels avondschool over 1920. Aan de leden is toegezonden een ontwerp Bchry ven, te richten aan den Minister van Fisanrë*, betref fende uitkeering uit de opbrengst der oorlogswinstbelasting. B. en W. stellen den gemeente raad voor, dit concept goed te keuree en afdrukken van den brief toe te z*nden aan de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Bij het schrijven van de Ver. „Het Witte Kruis" stelt de Voor zitter voor af te wachten wat het resultaat van deze onderhandelingen zal wordei. De heer Tusenius dringt op spoed aan. Be Heslinga vraagt of zyn interpellatie eerst kan behandeld worden. Be Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar en zegt als antwoord op de vragen bet volgende. Wat vraag 1 betreft, wij bebben juist de vorige week bericht gekregen van bet bestuur der Mariastichting te Haarlem, dat dit zich incompetent verklaart om tot bouwen over te gaan, zoodat bet gemeentebestuur nu weer geheel vrij is. Wat de Ziekenfonds-kwestie be treft, de stukke» zijn bij den gemeentelijken geneeskundige, die er rapport over zal uitbrengen. Wat punt 3 betreft, salarisher ziening lijkt ons tbaas nog niet noodzakelijk. Er bebben zicb 116 sollicitanten aangemeld, waaronder goed timmerhout is. Wat de instruc tie betreft, deze beeft kit college al verlaten. Be beer Heslinga zegt de vragen als een geheel te beschouwen, by zal straks zeggen waarom. In de eerste plaats hebben wy een goed ziekenhuis noodig. Spr, beeft zich ten zeerste verwonderd over het schrijve» vaa bet bestuur der Maria-sticbting. By ket uitbrengen van zyn stem meende spreker zeker dat het ziekeahuis er zou komsD. Welke houding denken B. en W. nu ia dezen aan te nemen? Zal de Ziekenhuiscommissie weer wakker worden en zuilen de hoofden van groote beary vei aangezocht worden om tot de sfclchtiag van een zieken huis mede te werken? Spr. vraagt ook of het B. en W. bekend is hoeveel jaariyks door de gemeente word! u'tgegeven voor ziskenver- plcging. Ie Voorzitter zegt dat dc ziekenbuiskwestie nog niet door B. en W. besproken is. In een volgende vergadering zullen we bet besluit tot subsidiëarlng der Maria stichting moeten annnleeren, wellicht dat de raad dan nog een nieuw besluit kan nemen. Da keer Sluiters wyst er op dat de Ziekenbuiscommissie niet slaapt, maar steeds diligent is geweest. Be heer Heslinga wyst nog eens op de noodzakeiykheid van een ziekenhuis in de gemeente. Onlangs gebeurde nog een motor ongeluk, waarby de arts er zeer tegen op zag den patiëat te vervoe ren. In dit verband brengt spr. een woord van hulde aan de directie der papierfabriek, welke een kamer heeft ingericht voor mogeiyke patiënten, die niet vervoerd kunnen worden. Spr. wyst in dit verband ook op het Witte Kruis, welks arbeid toch ook ziekenverpleging is. Spr. zou willen dat het bestuur wat meer voeling hield met de medici in de de gemeente. Bit was vroeger het geval en waar er een nieuwe artsen kring iH onze gemeente komt, zou dit nu ook weer kunnen. De Voorzitter meent dat ket voor de zaak beter is, als de heer Heslinga hem daar persoonlijk over spreekt. De heer Heslinga spreekt dan over de Ziekenfondskwestie. Be gemeenteiyke geneeskundige zal toch moeilyk meer rapport over de reorgacisatis kunnen uitbrengen, wast deze gaat weg. Zou 't niet goed zy a een raadscommissie bier voor te benoemen? Spr. zou ais ideaal willen ééa groot foods voor de gemeente Velsen met vrye artsen keuze. Be Voorzitter zegt dat de gemeenteiyke geneeskundige zeker neg rapport over de reorganisatie zal uitbrengen. Be beer Heslinga zegt tea slotte dat naar zyn meeniug ket werk van den gemeentelijken ge neeskundigen dienst voor ééa man te zwaar is. Be Voorzitters Dat haagt er van af wat hem opgedragen wordt. Be heer Heslinga: Het kan alléén, als men Velsen als een doorgangshuis beschouwt en men spoedig weer weggaat. Sat acht spr. siet in 't belang der gemeente. De Voorzitters Baar zien de sollicitanten niet naar uit. De beer H e s i i n g a zegt de vragen in deze volgorde gedaan te hsbbe», omdat hy hoopt dat by de uitbreiding van het aantal wethou ders deze zaken onder één wethouder zullen komen. Be Voorzitters Ja,ja,opdat u een sehyf krygt. Wy begrype» het. De interpellatie wordt gesloten. By het verzoek van C. Prins en C. Blok zegt da heer Vermeulen dat er al meer gesproken Is over de verandering van bestemming der visschr-ry school. Spr. vindt wel goed dat B. en W. deze zaak afdoen, als zy dan de tot bu toe gevolgde lijs maar b.yven volgen. Be heer Landewcert vindt het beter dat het adres dan om prae-advies gaat. Spr. toch is een andere meening toegedaan dan-de heer Vermeulen. Men wilde vroeger geen cursus voor zeevaartkundig onderwys, daar de school visschsry- echool moest biy ven. Maar er biykt toch telkens behoefte voor jongelui om zich voor het zeevaartkundig onderwijs te bekwamen. Men ver- gete niet dat de leeraren hiervoor disponibel zyn en dat deze hun tyd er gaarne voor beschikbaar stellen. We moeteu de zaak nog eens van alle kanten bezien en ook de Com missie van Toezicht hoore». Besloten wordt het adres naar B. en W. te zenden om prae-advies. De Voorzitter vraagt verlof twee punten aan de agenda toe te voegen. B. en W. stellen voor om ten behoeve van den Birecteur der Ryks H. B. S. aan te koopen voor f 14,000 de villa van Mevr. Oanen te Santpoort en deze aan genoemden directeur in huur af te staan tegen f 900 per jaar. Goedgevonden. Be Voorzitter zegt dat den leden bereikt heeft een ontwerp- sehryven aan den Minister van Financiën iazake de uitkeerisg uit de Oorlogswinstbelasting, leze uit keering is mee- en tegengevallen. Meegevallen, omdat we na reclame iets meer hebben gekregen dan aanvankelijk was vastgesteld en tegengevallen in vergeiyking met andere gemeenten, waarvan som- Het Consultatiebureau zal wederom voortaan geopend zyn Woensdag middag van 23 uur Willemsbeek- weg 42, Velseroord. mige in veel gunstiger conditie zyn dan de gemeente Velsen. Spreker gelooft, dat de leden zeker goed zullen vinden den brief te verzenden. De beer Vermeulen zegt zich met de Btrekkiug daarvan te kunnen vereenlgen. Spr. zegt dat de regeering sterk rekening gehou den heeft met iB hoeverre de ge meentel in den ooriogstyd hebben geledes. D* crisisschuld vooral telt mee. Maar er zyn nog andere wijzen, waardoor gemeenten zyn getroffen. Het beleid hier was, ondanks veel critiek, toch zoo, dat de crisisschuld tot een betrekkelijk klein bedrag is beperkt gebleven. Maar behalve dat hier extra-ordinaire bedragen zyn weggehaald voor de O. W. belasting, hier misschien meer dan in eesige andere gemeente van ons land, wil spr. er op wyzen dat de regeeriog het vissckeryhedryf alhier vanaf 1 Januari 1917 heeft stopgezet. Be regeerisg had voor allerlei bedry ven maatregelen getroffen, zoo b.v. voor de scheepvaart. Ook voor IJmuiden wilde de regeerlng zorgen, dat het na den oorlog weer een visschersvloot had. Be visschers- sehepen mochten zelfs siet varen es hebben daardoor 3 jaar lang liggen rotten. Over de kromme sprongen, die zyn gemaakt om het bedryf toch gaande te houden, zullen we maar niet spreke*. Spr. vraagt of 3. es W, is hun schry ven ook siet willen wyzen op het feit, welk een schade aan IJmuiden berokkend is door het gedwongen stilliggen der visschersvloot. Se Voorzitter vraagt of een der leden daartegen bezwaar heeft. Da heer Netseher Zfgt geen bezwaar te hebben, als ket echter maar niet geschiedt in de bewoor dingen van den heer Vermeulen. Dat zou de ziak geen goed doen. Besloten wordt in dezen geest een passus aan den brief toe te voegen. In behasdeling komt dan de vaststelling van verordeningen op de heffing en invordering eener reclame belasting. Be Voorzitter: Wat we hiermede ons voornemen beschouw ik niet anders dan een proef. Er is nog geen gemeente, waar zulk een belasting bestaat, maar nu 't Ryk ons gelegenheid tot bslasting- verruiming gaf, moesten we dit doen. Spr. hoopt dat deze belasting zal slagen. De heer Sluiters vraagt wat reclame is. Een bordje met „advo caat-procureur", arts of „Burgemees ter van Velsen"? Een rijwielhan delaar zai da namen van zyn fietsen op een bord mogen zetten, maar zet hy er by „de beste", dan zeggen wy: „Ho, je bent erbyi" Spr. zou deze zaak nog wat aan willen houden desnoods er een raadscommissie voor willen benoemen, een „reclame- commissie". Da hier Dalmeyer ontwikkelt ook verschillende bezwaren. Ie Voorzitter: Be raad heeft er in principe toe besloten, maar laat hy dan liever zeggen dat hy deze belasting niet wil. Be heer Tusenius zegt dat hier geen ontsiering van het dorps- schoon is. We zullen alleen maar winkeliers er mee snappen. Ie heer Schilling is er ook tegen. Hoe meer reclame een win kelier maakt, koe beter voor zyn zaak. Ea als zyn inkomsten daardoor atygen, krygt ook de gemeentebe lasting daar meer door. Latei we liever de luebt belasten dan vangen we iedereen. Be Voorzitter zegt dat dë meerderheid van 't college voor aanhoudisg is, waartoe besloten wordt. Ban is aan de orde de vaststelling van verordeningen op de heffing en invordering van schoolgeld voor het onderwys. Be heer Vermeulen zegt hieraan zyn stem niet te kinnen geven, omdat we met de opbrengst achteruit gaan. Bit mag niet, waar bet osderwys zulke belaag'jjke bedragen uit de gemeentekas vordert. De beer Netseher vraagt waarom de verordening zoo is gemaakt, dat de opbrengst veel lager zal zyn. Be beer Tusenius vindt de opbrengst ook te weinig. De heer Landeweert geeft den beer Vermeulen toe dat de ouders van leerlingen der byz. scholen steeds een boog schoolgeld bebben betaald. Maar dit geldt dan alleen voor de scholen met den By bel, Be kinderen der R. K. scholen hebben altyd een laag schoolgeld betaald. Baarom is deze krfflng nu zoo gesteld. Be heer Dunnebier zegt dat er f 14000 meer uit gehaald kan worden. Het sckoolgeld is kier niet hoog. Be keer Baarde is tegen elke kfffing van schoolgeld. De heer Schilling pleit voor meer progressie in de verordening. Be heer Vermeulen dient een motie in, waarby B. en W. worden uitgenoodigd het voorstel terug te nemen en een nieuwe verordening te maken zoodanig, dat de opbreagst van tkans gehandhaafd Beze motie wordt met 116 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Heslinga, Baarda, Dalmeyer, Schilling, Landeweert en DavidsoD. By de eredietaanvrage voor de aanschaffing van ket benoodigde materiaal voor gymnastiek- en openluchtspel aan school F te Sant poort, zoomede van aanvuiliagsma- teriaal ten behoeve van het open luchtspel aan de overige openbare scholen, zegt de heer Landeweert dat nader is gebleken dat de gym- nastiekonderwyzers ket wel wat erg naar de eisehen des tijds willen inrichten, n.1. veel beter dan aan andere scholen. Het kan echter best zooals 't aan school C is en dan kunnen we met f 1000 minder volstaan. Aldus wordt besloten en het credlet op f 2800 bepaald. Het voorstel tot wyziging van de verordening op het openbaar bewaarschoolonderwys en die be treffende de snbsidiëering van het byzondere bewaarschoolonderwys wordt op verzoek van den heer V ermeulen aangehouden. Goedgekeurd worden de vaststel ling van voorschriften voor het schoonhonden van gebouwen en terreinen der openbare scholen en ket afwyzetd prae-advies op bet adres der afd. Beverwyk en Om streken van den bond van Rywiel- hand» laren en herstellers inzake leverantie van ry wielen en onder- deelen. Het voorstel tot aansluiting aan den postcheque- en girodienst wordt met 10—7 stemmen aangenomen. Tegen de hesren Bavidson, Baarda, Netseher, Dalmeyetl v. d. Does, Schil ling en Vermeulen. Benoemd worden tot leeraren aan de Handelsavondschool te IJmuiden J. Kooy in de Buitsche taal, F de Vries in sehoonschryven en steno grafie en A. Wiedemeyer in Neder- IJMUIDER COU RANT Ingezonde mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 11. en m. 6 regels f 1.—, iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 5 regels f 1.26, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbe taling, van 1 t. en m. 6 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prezen berekend. Advertenties „adres bur. v. d. blad" 10ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelpr(jzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van bniten de gemeente Velsen biyft.

IJmuider Courant | 1921 | | pagina 1